FILMJOURNAAL HELPT t|6U X Herdenking* gevallenen Bloembollencultuur-Benne- broek fel tegen Beursplan- Haarlem Voetgangster stak „gewoon" de Grote Houtstraat over F oto-expositie in Raadhuis Oude Hotels" te Zandvoort AGENDA Fa. MATHOT Joja Rubber Corsetten Rivalen zien niet om... Films in Roxy De Scala op zijn kop De blauwe tirana Aphrodite, godin der liefde Reprises Roofoverval in Abcoude 400.000ste op Keukenhof en omgeving Amendement ter verkrijging van eigen gebouw Vijftig gulden boete geëist wegens in gevaar brengen van de verkeersveiligheid Van de cel naar de cel K.A.B.-Haarlem viert 1 mei WITTE KRUIS WITTE KRUIS Haarlem e.o Films Toneel Diversen Warmoesstraat 20 Telef. 11990 Apotheken en dokters diensten CENTRALE VERWARMING POW-R-MAT1C Oliebranders GROEN Co. BLOEMENDAAL TELEF. 54855 H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Man pud afgesloten ZATERDAG 2 MEI 1959 PAGTNA 3 Cinema Palace Rembrandt Lido Luxor WASSERIJ DUYN Haarlemse winkelstand Winnaars sportprijsvraag Een van de daders reeds gevat HA A RLEMMERLIEDE Betere straatverlichting buiten bebouwde kom Halfweg Verkoop brandweergebouw Der Vogelhandier weer afgelast Maandag 4 mei zullen in Haarlem en omgeving de herdenkings bijeenkomsten voor de gevallenen worden gehouden op de volgende plaatsen en tijden: Haarlem-Centrum 18.45 uur Herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk. Na afloop stille tocht naar het monument aan de Dreef. Haarlem-Oost 19.15 uur Vertrek stille tocht vanaf de Zomervaart- naar monument aan de Dreef. -Nagtzaambrug Haarlem-West 20.00 uur Herdenkingsbijeenkomst bij het monument op de fusillade plaats Westergracht. Stille tochten daarheen vertrekken: 19.15 uur vanaf het Verenigingsgebouw aan de Kamer- lingh Onnesstraat; 19.20 uur vanaf het Theemsplein; 19.25 uur vanaf de Van Oosten de Bruijnstraat hoek Pijlslaan; 19.25 uur vanaf het Oranjeplein; 19.35 uur vanaf het Hasseiaersplein. 's Middags om kwart over vier is er een bezinningsbijeenkomst voor de schooljeugd bij de fusillade plaats aan de Westergracht. Haarlem-Noord 20.00 uur Herdenkingsbijeenkomst bij het monument aan de Jan Gijzenvaart. Stille tochten daarheen vertrekken om 19.30 uur van Floresstraat, Mamixplein en Muiderslotweg. Heemstede 19.45 uur Wijdingsbijeenkomsten in de twee katholieke kerken en in de Nederlandse Hervormde Kerk. Daarna stille tocht naar monument aan de Vrijheidsdreef. Bloemendaal 18.00 uur Herdenkingsbijeeenkomst bij Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg. Daarna stille tocht naar de Erebegraaf plaats aan de Zeeweg. Bovendien organiseert de afdeling Bloemendaal van de Vereniging Oud-Illegale Werkers van avond in de Nederlands Hervormde Kerk een herdenkings bijeenkomst. NEDERLANDSE VERENIGING VAN RADIO- EN TELEVISIE-HANDELAREN Haarlem en omstreken Commissaris der Ko ningin brengt werk bezoek aan Bennebroek Op vrijdag 8 mei HAARLEMSE RECHTBANK Slachtoffer van ongeval overleden Gasontploffing in Eindenhoutstraat Telefooncellichter in Haarlem gepakt Vrouw met hoofd onder raam 99 Dodenherdenking in Haarlem Vanaf maandag: Viaduct in Kruisweg afgesloten Burgerlijke Stand Haarlem CINEMA PALACE: Rivalen zien niet om, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma.: Één avondvoorstelling om 9.15 uur. FRANS HALS: Betaald nachtlogies; ontr. Ma.: de gehele dag gesloten. LIDO: De blauwe Tirana, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma.Één avondvoorstelling om 9.15 uur. LUXOR: Godin der liefde, 18 jaar. Za. 2, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma.: Éen avondvoorstelling 9.15 uur; één middagvoorstelling 2 uur. Dl. en wo. 2 en 8 uur. Do.-cyclus: Annie get your gun, a. 1.; 2, 4.15. 7. 9.15 uur. REMBRANDT: De Scala op zijn kop, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma.: Één avondvoorstelling om 9.15 uur. ROXY: Tm. zo.: Met getrokken pistolen, 14 jaar. Za. 2.30. 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7. 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Jungle Jim en de Tijger afgod, 14 jaar. Ma.: Één avondvoorstelling om 9.15 uur. Di. t.m. WO.: 2.30, 7, 9.15 uur. Do. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. STUDIO: From here to eternity, volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Ma.: Één avondvoorstelling om 9.15 uur. Do. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Zo.-ayond: De drie musketiers, a. 1.; 7 en 9.15 uur. Za.- en zo.-midd.: Circusvriend, a. L Za. 2.30 uur; zo. 2 en 4.15 uur. Ma.: de gehele dag gesloten. Di.- en wo.-avond: Thérèse Etienne, volw.; 8.15 uur. Do.: Rose-Marie, str. volw.; 2, 4.15, 7. 9.15 uur. Zaterdag 2 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Rotterdams To neel met: Niets mee te maken, door Jere my Kingston. Regie: Pim Dikkers. Zondag 3 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Rotterdams To neel met: Circus, van Michel de Ghelderode, en Woyzeck van Georg Büchner. Regie: Ton Lutz. Zaterdag 2 mei Concertgebouw, 8 uur: Gymnastiekde- monstratie door Zweedse turnploeg. Zondag 3 mei Stoops Bad, Overveen, 12.15 uur: Demon stratie Bloemend. Redding Brigade met auto cabine K.NH.R.D. Advertentie Haarlem Apotheken: Mamix-apotheek, Mamix- Straat 65, tel. 56357; firma Loomeyer en Zoon, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Apo theek Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596 Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathöt. tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandartsen: dr. J. A. F. Haye, Koningin neweg 33, tel. 11645. Dierenarts: J. Hagedoom, Heemsteedse Dreef 11, tel. 35521. Ziekenvervoer: G.G.D. tel. 14141; Mar griet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. Doktersdienst: W. E. Ulrici. Spiegelen- burghlaan 20, tel. 40404. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 57903. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen daalseweg 17, tel. 54003. Heemstede Apotheken: zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. Laeyendecker, Raad huisplein 9, tel. 38103; A. van Lier, P. Aertz- laan 6, tel. 39875. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: J. Hollander, Zijlweg 17, tel. 11431. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Halte straat 8, tel. 2389. Doktersdienst: J. F. Zwerver, Julianaweg IA, tel. 2499. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. 02560-8320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 02560-8284, en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 02500-22181. Advertentie Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 u. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H„ 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 13 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 7.30, 9, 10.30 H„ 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Baibara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9, 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H„ 10.45, 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H„ 10.45, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Panlus: 7, 8.30, 10 H.. 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 en 11 uur. AERDENHOUT: 7.30. 9 H. en 11 uur. ZANDVOQRT: 6.30. /.30, 9 H„ 11 u. Huis in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN. 7.45, 9.15 H.. 10.30 en 11.30. HEEMSTEDE (H. Bavo): 6.30, 7.30, 8.30, 9.40 H.. 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart): 6.45. 7.45, 8.40 H.. 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. Het Mftnpad te Heemstede, vanaf de Leidsevaart tot de grens van Bloe mendaal, zal van 5 tot en met 8 mei afgesloten zijn. Samuel Harris, een onverschrokken soldaat in het Amerikaanse leger dat betrokken is bij de invasie aan de Franse Rivièra, koestert een vertede rende liefde voor een in Frankrijk wo nend Amerikaans meisje. Als hij haar in zijn verloven mee uitneemt, wordt zijn liefde doorkruist door Britt, die hij door zijn charme weet te winnen, maar later weer abrupt afwijst, omdat ze in verre graad van geboorte een negerin is. Bij de bezetting van een dorp wordt aan Sam en Britt de welhaast onmogelijke opdracht gegeven om voor verkenning door te dringen in de toren van een kerk van het dorpje. Overtuigd dat zij uit wraakgevoelens elkaar onderweg zullen doden, besluiten zij geen wa pens mee te nemen. Vanuit de hoge kerktoren leiden zij de aanval. Door ver haaste mobilisatie en een vervroegd bevel tot vuren weten zij echter niet tijdig meer uit de verwoesting te ont snappen. Britt wordt getroffen en sterft. Verminkt door de oorlog zoekt Sam zijn vriendin op, die hem op liefde volle wijze ontvangt. Een film, die de hardheid en de romantiek van een inva sieleger in de juiste verhouding schetst met soms wat al te lange dialogen in de liefdesverklaringen. 18 jaar. In prachtige kleuren kan men tot en met zondagavond in Roxy de film „Met getrokken pistolen" bewonderen. Een western, maar naar onze smaak beslist één van de betere. Paarden in volle ga lop, pistolen, rauwe mannen, schurken en lieftallige joffers, kortom de gebrui kelijke ingrediënten, figureren welis waar in volle glorie, maar daarnaast heeft de film beslist dramatische kwali teiten, acceptabele spanning en een ori gineel verhaal. Een Amerikaans stadje wordt min of meer beheerst door een schurk en vrouwenjager, die zekere Bart diens echtgenote afhandig ge maakt heeft. Bart wreekt zich en be vrijdt de stedelingen. Dat geschiedt ech ter op een beslist originele manier, „met getrokken pistolen" uiteraard, maar dan eens niet onwaarschijnlijk en des te spannender. Toegang 14 jaar. Vanaf maandag kan men Johnny Weismuller weer eens als he-man zien slingeren en zij spieren zien ballen. Hij speelt voor Tarzan in „Jungle Jim en tijgerafgod". Toegang 14 jaar. Het verhaal van de film „De scala op zijn kop" is vrij eenvoudig. Een jongeman raakt verliefd op een meis je uit een cabaret-dansgroep. Hij kan voorlopig niet met haar trouwen, om dat het meisje zich contractueel ver plicht heeft nog een paar jaar bij de troep te blijven. Een tante van de jon geman neemt dat niet en koopt een seri° voorstellingen uit, waardoor de voorstellingen voor een lege zaal gege ven moeten worden. Mede daardoor en omdat de baas zelf verliefd raakt op een danseresje uit zijn gezelschap wordt fife huwelijksclausule uit het con tract u|rchrapt. In dtf^film is het echter niet om het verhaal, maar om de show van het variété te doen. De liefhebbers van dit genre krijgen daarom het volle pond. Achttien jaar. Op een voor hem kwade dag besluit een onopvallend boekhoudertje in New York de sleur van zijn dagelijks be staan te doorbreken met het stelen van een uiterst kostbare diamant, de blau we tirana. Om zich een weg naar de vrijheid te banen moet hij zich schul dig maken aan moord; een misdaad, die hij tijdens zijn zwerftocht door Europa herhaalt. Bendeleden, een de tective en een vrouw volgen hem hard nekkig van land naar land, om ieder voor zich de dure steen in bezit te krijgen. Het slot van de jacht: de po litieman en de vrouw vinder het kleinood èn elkaar, terwijl de boekhou der en de andere misdadigers het tij delijke met het eeuwige hebben verwis seld. Deze matte Amerikaanse film, geregisseerd door John Gilling, opge nomen in cinemascope, is te zien voor minstens veertienjarigen in Lido. Vanaf maandag draait er de span nende avonturenfilm „Kasim, de ban diet van Thobe". 14 jaar De Griekse beeldhouwer Praxiteles heeft in de Oudheid een beeld gemaakt dat Aphrodite, de godin der liefde, voor stelt. Thans heeft de regisseur W. Tourjansky in een niet te best filmpje gepoogd ons iets te vertellen over het leven van het meisje dat voor het beeld model stond. Heel in het kort komt het verhaal op vechten en zoenen neer, hetgeen evenwel ook nog niet eens met het élan gebeurt dat bij deze hande lingen past. In Luxor voor boven de achttien. Advertentie AM STERD aXRT 20 TEL. 11053 Na maanden van passen en meten is de interne verbouwing tot stand ge komen in het Haarlems Matrassenhuis van de heer H. de Graaff, Grote Hout straat 103, waardoor honderd vierkante meter show- en verkoopruimte aan de reeds bestaande oppervlakte werd toe gevoegd. Alles op het gebied van een „kostelijke nachtrust" komt nu, na de ze modernisering en uitbreiding, volko men tot zijn recht, hetgeen ongetwijfeld voor het publiek en voor de Grote Hout straat weer een winstpunt is. (zondag 26 april) le prijs f 10: J. NACHTEGELLER, Geusevesperstraat 24 HAARLEM, 9 pnt. 2e pr«s f 7.50: H. PRINS, Hoofdstraat 168B HILLEGOM, 9 pnt. 3e prijs f 2.50; J. HOREMAN, Qrebbestraat 17 HAAR LEM, 9 pnt. 4e prijs f 2.50: G. v. d. HEIJ DEN, Planciusstraat 32 IJMUÏDEN, 8 pnt 5e prijs f 2.50: Mevr. G. SERNE, Sterrebosstraat 72 HAARLEM, 8 pnt. STUDIO heeft voor volwassenen de uitstekende film „From here to eternity" nog eens te voorschijn gehaald. In MINERVA kan men tot en met zondag avond genieten van de avonturen van De Drie Musketiers. 18 j. Morgenmiddag draait er Circusvrienden voor de jeugd. A.l. Dinsdag -en woensdagavond wordt het boerendrama Thérèse Etienne ver toond. Volw. en donderdag draait de operettefilm Rose Marie. A.l. Advertentie KHTI>^# Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! Om ongeveer vier uur in de nacht van donderdag op vrijdag zijn in de woning van de heer Van Gelde ren aan de Willem van Abcoudelaan 33 te Abcoude twee gemaskerde man nen binnengedrongen. De heer Van Gel deren en zijn vrouw ontwaakten door dat zij gestommel hoorden. Juist toen zij een onderzoek wilden instellen dron gen twee gemaskerde mannen de slaap kamer van het echtpaar binnen. Zij be dreigden de heer en mevrouw Van Gel deren met een revolver en deelden me de dat zij geld nodig hadden. De heer Van Gelderen overhandigde hun een bankbiljet van honderd gulden, maar daar namen de indringers geen genoe gen mee. Zij rukten de portefeuille van de heer Van Gelderen uit diens hand en eigenden zich het geld toe dat zieh daarin bevond. Voor zover men heeft kunnen nagaan zijn de indringers binnengekomen door een ruit van de keukendeur in te druk ken. Ook is gebleken dat de indringers alvorens zij de slaapkamer van het echtpaar binnendrongen eerst beneden in de woning gezocht hebben of zij iets van hun gading konden vinden. Behal ve de inhoud van de portefeuille van de heer Van Gelderen hebben de ge maskerde mannen zich een portefeuille met huishoudgeld toegeëigend. In to taal wordt er een bedrag van bijna 600 gulden vermist. De rijkspolitie te Abcoude stelt onder leiding van de officier van justitie te Utrecht een onderzoek in. Naar de rijkspolitie te Abcoude ons vanmorgen meedeelde, heeft men een van de da ders reeds gevat. Men wilde zich, in verband met het onderzoek, nog niet uitlaten over de identiteit van deze man. Gistermorgen omstreeks kwart voor elf hebben enkele bestuursleden van de stichting Keukenhof te Lisse bij de ingang aan de Stationsweg van de Keukenhof de 400.000ste bezoekster van dit seizoen verwelkomd. Het bleek mevr. G. W. Franssen-v. Dijk te zijn, die van het bestuurslid A. M. Welle een prachtig bouquet gemengde par kiettulpen kreeg aangeboden, alsmede een zilveren tulp. Mevr. Franssen toonde zich bijzon der verrast door de plotselinge huldi ging. Zij was aanvankelijk van plan ge weest om woensdag de Keukenhof te bezoeken maar zij kon toen niet. Van daar dat zij maar besloot vanmorgen te gaan. Zij bleek een groot liefheb ster van tulpen te zijn en vroeg in de bestuurskamer honderd uit over het kweken van tulpen. Toen een der be stuursleden haar een glas sherry aan bood, repliceerde ze onmiddellijk: „Eentje dan, anders kweek ik straks dubbele tulpen". Burgemeester en wethouders der ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude stellen de raad voor een kre diet van 1225 beschikbaar te stellen voor de verbetering van de straatver lichting buiten de bebouwde kom van Halfweg. De gloeilampverlichting zal in het algemeen door T.L.-buizen ver vangen worden. De jaarlijkse vergoe ding aan het P.E.N. zal daardoor 9.485 hoger worden. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen de raad voor aan de heer M. Pollé voor 20.000 te ver kopen het oude brandweergebouw aan de Schoolstraat in Halfweg. De heer Pollé wil het slopen en er een show room, een autoherstel plaats en twee bovenwoningen bouwen. B. en W. zien daarin een verfraaiing van het dorp. Binnenkort zullen de raad plannen worden voorgelegd voor een nieuw en moderner brandweergebouw. De plaat selijke spuit en het overige brandweer materiaal kunnen zolang elders goed worden ondergebracht. De opvoering van de operette Der Vogelhandier door Diogé. vanavond in de Wilhelminalaan, moet wegens weersomstandigheden afgelast worden. Advertentie Wat de LENS it voor een fototoestel, dat is DE ANTENNE voor uw Televisie-apparaat. Zonder een goede lens geen goede foto. Zonder een goede antenne geen goed beeld. Wees dus niet te zuinig als 't op uw antenne aankomt. Betaal liever iets meer voor een goede antenne. Het komt 't beeld op uw toestel ten goede. Als gevolg van het door tien leden ingediende verzoek hield de afdeling Bennebroek-Vogelenzang van de Kon. Algemene vereniging voor Bloembol lencultuur een spoedvergadering in „Oud Berg en Dal". Onmiddellijk na de opening vroeg de heer J. Hooger- vorsi het woorden vestigde de aan dacht op oen door de afdeling Wasse naar genomen amendement op het voorstel van het hoofdbestuur inzake de Beursplannen. Daarin wordt ver zocht, naar een goedkopere oplossing te zoeken zonder de steun van de ge meente Haarlem. Door verschillende sprekers werd op scherpe wijze gefulmineerd tegen het plan van hét Haarlemse gemeente bestuur, hetgeen volgens verschillende sprekers betekende dat men tot het jaar 2000 aan deze gemeente gebonden zou zijn. Bovendien werd er op gewe zen dat het tegenwoordige Beursge bouw Krelagehuis in een alles behalve riante omgeving ligt en de Leidsevaart feitelijk alleen maar een stinkende gracht is. Verder bleek uit de gepubliceerde tekeningen in het orgaan van de vereniging, dat aan de Beurszaai praktisch niets veranderd wordt en dat de uitbreidingen hoofd zakelijk bestaan uit de bouw van een nieuw restaurant en van een groot aan tal damestoiletten die stellig meer bestemd zullen z(jn voor de beoefe- naarsters van de verschillende zaal- sporten dan voor de vrijwel uitsluitend mannelijke bezoekers van de beurs op maandag en donderdag. Met enige wijzigingen werd het door de heer Hoogervorst ingediende amen dement aangenomen. Daarin wordt verzocht, de stemming over de voor stellen 4a en 4b van de beschrijvings brief niet te doen plaats hebben, zodat de situatie ongewijzigd blijft. Verder wordt voorgesteld, een commissie van ter zake kundige personen samen te stellen, die onder supervisie van het hoofdbestuur een zodanig plan voor een beursgebouw samenstelt, dat eventuele verhogingen van contributie en beurs- gelden zo laag mogelijk blijven en dat gestreefd zal worden naar een eigen ge bouw. Met op 2 na algemene stemmen werd dit amendement door de afdeling aan genomen. Vrijdag 8 mei, 's middags om half twee zal de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, een werkbezoek brengen aan de gemeente Bennebroek. Onmid dellijk na zijn aankomst zal de Com missaris een werkbespreking hebben met het college van B. en W., waarna om kwart voor twee de gemeenteraad in bijzondere vergadering bijeenkomt. Om half drie heeft de commissaris een onderhoud met de protestantse en katholieke geestelijken van Benne broek. terwijl een kwartier later een aantal genodigden zullen worden voor gesteld. Van kwart over drie tot half vier maakt de commissaris een rijtoer door de gemeente, waarbij hij zal rij den via de Zwarteweg, Kastanjelaan, Keukenlaan, Krakeling, Bijweglaan, Van Ittersumlaan, Rijksstraatweg, door de „Linnaeushof", Binnenweg, Benne- broekerlaan, Duinlaan, Kleine Spar renlaan. Dreef, Willinklaan, Van Door- nincklaan, Fazantenlaan, Dreef, Tal- malaan, Schoollaan, Kennemerbeek- weg, Rijksstraatweg. Van half vier tot half vijf wordt een bezoek gebracht aan de Stichting ..Vogelenzang" en om kwart over vijf vertrekt de commissa ris weer. De bevolking wordt verzocht Commissaris der Koningin de vlag uit te steken. De 67-jarige weduwe, die zich gisteren voor de Haarlemse rechtbank wegens het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid moest verant woorden, zou naar haar zeggen slechts „gewoon" zijn overgestoken. Ze deed dat op 22 juni van het vorige jaar, 's middags tegen 4 uur in de Groot» Houtstraat in Haarlem, tussen Anegang en Verwulft. De weduwe zag niets aankomen, maar werd niettemin aangereden door een scooterrijdster, vol gens wie de oudere dame „gewoon" niet uitgekeken zou hebben. De scoo terrijdster zag in ieder geval geen kans tijdig te stoppen. De oudere dame viel languit op de rijweg, maar werd spoedig overeind geholpen. Daarna ontlaadde ze haar woede tegen de scooterrijdster, een twintigjarige kap ster die van alles de schuld zou zijn. Omstanders dachten er anders over, de politie en de kantonrechter ook. De weduwe werd door de kantonrech ter wegens haar onvoorzichtig oversteken veroordeeld tot vijftig gulden boete of tien dagen. In hoger beroep eiste de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, gisteren bevestiging van dat vonnis. Na aanneming van dit voorstel ves tigde de voorzitter er de aandacht op, dat het niet zeker is of dit amendement op de algemene vergadering een meer derheid zal verwerven en daarom meen de hij dat de vergadering zich nu zal moeten uitspreken vóór of tegen het plan Haarlem. De heer F. Swart, lid van het hoofdbestuur, was het daar mede niet eens, omdat dit punt niet op de agenda staat vermeld, zodat be- I handeling daarvan reglementair niet juist is. De voorzitter wenste geen dis cussie over het al of niet reglementair juist zijn en deelde daarom mede, dat de leden zeer spoedig opnieuw zullen worden opgeroepen ter behandeling van de gehele beschrijvingsbrief waarna hij onmiddellijk de vergadering sloot. Om half negen is gisteravond in het Sint Elisabeth's Gasthuis overleden de zestigjarige Hoofddorpse portier J. Fi- doni, die gistermiddag om kwart over vijf het slachtoffer werd van een ver keersongeval op de kruising van de Schipholweg en de Sloterweg. De man kwam met zijn bromfiets de Sloterweg af uit de richting Badhoevedorp. Op het kruispunt reed hij zonder het ver keer van rechts op de voorrangsweg voorrang te verlenen, de Schipholweg op. Op hetzelfde moment naderde van 1 rechts over de Schipholweg, komende uit de richting Schiphol, een bus van Maarse en Kroon. De chauffeur wilde nog naar links trachten uit te wijken, maar een aanrijding was niet meer te voorkomen. Met ernstige verwondingen moest de portier naar het ziekenhuis in Haarlem worden overgebracht. Hedenmorgen omstreeks vijf uur heeft zich in een woning aan de Ein denhoutstraat te Haarlem een gasont ploffing voorgedaan toen de gasslang tussen de hoofdkraan en het gasstel was losgeraakt. Het daarbij vrijgeko men gas werd door een vlammetje van de geyser tot ontbranding gebracht. Een grote vlam was daarvan het ge volg, De schade bleef beperkt tot de gordijnen. De brandweer was ter plaat se aanwezig maar behoefde niet op te treden. ze aangereden zou zijn, toen ze al met één been op het trottoir stond, dat ze trachtte te bereiken. Dan zou de scoo ter dus uiterst links op de rijbaan ge reden moeten hebben. De getuigen be vestigden die lezing echter allerminst. De bejaarde dame was overeind gehol pen door een B.B.-er, die als getuige op geroepen was. Een Amsterdammer ver telde de rechtbank, dat het druk was in de Groote Houtstraat en dat de be jaarde dame „obstructief" was. De scooterrijdster zei, ook gevallen te zijn door de aanrijding. Maar er was nie mand, die haar overeind hielp. Dat kon ze zelf wel. De oudere dame zou, aldus de kapster, gewoon tegen haar scooter aangelopen zijn. Dat de verdachte haar fout nog niet inzag, nam de officier van jus titie haar zeer kwalijk. „Voetgan gers moeten bjj het oversteken de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht nemen. Ik vrees het ergste voor de toekomst van de verdachte als ze zo doorgaat." Volgens de verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, was de weduwe ten onrechte vervolgd. De schuldige zou zijns inziens de scoo terrijdster zijn, niet de weduwe. Daar om concludeerde de raadsman tot vrijspraak. De rechtbank zal donderdag 14 mei uitspraak doen. De politie is er vannacht om 1.15 uur in geslaagd een van de telefooncellich- ters te arresteren, nadat hij klaar met zijn activiteiten in een cel aan de Rus tenburgerlaan te Haarlem, op het ge roep „Halt of ik schiet" de benen nam. Twee jeugdige personen stonden vannacht in de Rustenburgerlaan te Haarlem aarzelend bij een telefooncel. Bij het naderen van een bromfietser liepen zij snel verder doch keerden toen het gevaar geweken was, terug. Een van hen, de 20-jarige bankwer ker T. v. A. uit Den Haag, ging daar op de cel binnen, forceerde het appa raat en kwam even later met het geld- bakje naar buiten. Daar opgestelde agenten riepen hem toe stil te blijven staan maar verdachte nam de vlucht en bleef pas na herhaalde waarschu wingsschoten staan. Zijn vriend, die op de uitkijk had gestaan, was inmiddels verdwenen. In haar woning aan de Frans Hals straat te Haarlem is gisterenmiddag een 45-jarige vrouw bij het ophangen van de was met haar hoofd onder een vallend schuifraam geraakt waardoor zij met het voorhoofd op het kozijn te recht kwam. Het raam was niet voor zien van contragewichten terwijl de touwen doorgeslagen waren. Met een hersenschudding is zij naar het St.-Jo- annes de Deo ziekenhuis overgebracht. Alvorens met pensioen te gaan, heeft de heer G. N. de Heer, archivaris der gemeente Zandvort, een nieuwe collec tie foto's uit het foto-archief der ge meente geëxposeerd. Ditmaal zijn de oude hotels welke tot de bloei van Zandvoort als bad plaats hebben geleid, tot onderwerp van de expositie gekozen. Bij de foto's vindt men een toelichting welke ver schillende interessante bijzonderheden vermeldt. Het oudste hotel van Zandvoort was hotel „Driehuizen" aan de kop van de Kerkstraat. Een tuinder uit Rijnsburg, W. Driehuizen, kwam regelmatig in Zandvoort om zeesterren te kopen voor de bemesting van ztfn land. Als pien ter zakenman zag hij iets in een hotel- bedrijf te Zandvoort. In 1825 stichtte hij zijn hotel. Het was het eerste ge bouw met twee verdiepingen dat in Zandvoort gebouwd werd en de dorpe lingen noemden het „Het Hoge Huis". Langer dan een eeuw werd dit hotel door de familie Driehuizen geëxploi teerd; het werd enkele malen vergroot en er werd een stalhouderij en een badinrichting aan verbonden. In 1942 kwam het in handen van een n.s.b.-er, die het ten gerieve van de be zettende macht „lm weissen Rössl" noemde. Kort daarop viel het onder de hamer van de slopers. Bijna even oud is de geschiedenis van hotel Groot-Badhuis. De „commissie over de straatweg naar Zandvoort" nam in 1826 het initiatief tot de stich ting van een hotel aan de zeereep. In die commissie hadden zitting de heren jhr. W. P. Barnaart, W. van der Vlugt, J. Enschedé, mr. D. J. van Lennep en mr. P. van Lennep. Men schreef een geldlening uit van 150.000 en Koning Willem I was een van de eerste in schrijvers op die lening. De bouw werd opgedragen aan de Haarlemse archi tecten en aannemers, de heren B. van Liempt en Martens. Hotel „Groot Bad huis" is herhaaldelijk vergroot en ge moderniseerd. In 1940 was het een sie raad van de badplaats maar in 1948 kwam het bevel van de bezettende macht om ook dit trotse bouwwerk te slopen. Binnen enkele weken was het met de grond gelijk gemaakt. Op deze plaats staat mi „Hotel Bouwes". Het derde hotel waarvan foto's wor den geëxposeerd is het hotel Kaufman. Het dankte zijn ontstaan aan het feit dat de exploitant van .Groot Badhuis", de heer Kaufman, ontslagen werd. om dat hij „eigen huizen aan badgasten verhuurde". In 1879 bouwde hij een groot hotel ter plaatse waar nu de flatgebouwen aan de Boulevard de Fa- vange staan. Later werd het hotel ge noemd „Hotel d'Orange". In de derti ger jaren ging de exploitatie met moei lijkheden gepaard. Het hotel werd aan een levensverzekeringmaatschappij verkocht, die het in 1938 liet verbou wen tot een flatgebouw. Deze interessante foto-expositie in de hal van het raadhuis is op alle werk dagen 's morgens vrij te bezichtigen. De bejaarde dame was in hoger be roep gekomen, omdat ze zich allesbe halve schuldig achtte. De kust was vol gens haar destijds veilig om over t« steken. Ze liep, komende van de Groote Markt, op het linker trottoir van de Groote Houtstraat toen ze wilde overste ken. De scooterrijdster vertelde als ge tuige, dat ze kort vóór de aanrijding had moeten wachten voor het stoplicht bij het Verwulft in de Groote Hout straat. Ze was de eerste in een gelijk gerichte verkeersstroom naar de rich ting Groote Markt. De oudere dame meende klaarblijkelijk, dat ze over kon steken, omdat er kort te voren vrijwel geen wegverkeer was. Er waren nogal wat getuigen in deze zaak. De verdachte beweerde zelf, dat De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, richt de volgende oproep tot de burgerij: „Op de avond van maandag 4 mei zullen wij wederom onze gevallenen uit de tweede wereldoorlog herden ken. Voorzover nodig verzoek ik de burgerij die avond als uiterlijk ken teken van deze nationale herdenking de vlaggen halfstok te hangen van 18.00 uur tot zonsondergang: Tevens moge ik een dringend be roep doen op het bedrijfsleven om de ontsteking van buiten- en étalage verlichting, zoals neons, lichtbakken, enz. die avond achterwege te laten. Verlichting van openbare gebouwen zal die avond niet plaats vinden." De K.A.B.-Haarlem heeft gisteren op waardige wijze het feest van de arbeid gevierd onder patronage van St.-Jozef. In alle parochiekerken was 's morgens een H. Mis voor de leden, 's avonds kon den belangstellenden genieten van een. voorstelling door het Scapino-ballet, welke gegeven werd in gebouw Sint Ba vo. De avond werd ingeleid door de voorzitter, de heer A. Angenent, die er op wees, dat het voor velen maar moei lijk is het begrip „feest" te verbin den aan de arbeid. Wanneer men be denkt, dat er vele mensen zijn, die niet kunnen werken en die naar arbeid ha ken, dan kan de arbeid een feest wor den. Spreker belichtte nader de bete kenis van dit St.-Jozeffeest. De aanwezigen hebben daarna ge noten van de dansen, welke het Sca- pinoballet voor het voetlicht bracht. De verschillende nummers hebben wij reeds eerder besproken, zodat wij mogen volstaan met te vermelden, dat Scapino voor een alleszins geva rieerd en acceptabel programma had gezorgd. Het bestuur van de Haar lemse K.A.B. zjj alle lof gegeven, dat het naar een 1 mei-viering van stijl heeft gestreefd. Het had derhalve wel mogen verwachten, dat de grote zaal geheel bezet was geweest. Vanaf maandagmorgen zal het via duct in de Kruisweg bij het Stations plein voor alle verkeer afgesloten zijn. Het verkeer zal door de politie om geleid worden. De afsluiting van het Kruiswegviaduct is noodzakelijk geble ken wegens de rioleringsverbeterin gen die tegelijkertijd met de reorgani satie van het Stationsplein worden Uitgevoerd. Men hoopt dat het viaduct met de Pinksterdagen weer voor het verkeer opengesteld kan worden. BEVALLEN van een zoon: M. van Duijn-Marck, C. E. van den Dries- Ostmann, H. H. Jonker-van Leeuwen. E. H. Hartman-Zorge, E. T. Hamelink- Leene, M. H. Posdijk-Huis, A. M. Zuij- dam-Koek, N. B. Portegies-Lommerse, van een dochter: C G. Verhagen-Aal- ders, R. M. C. Siingerland-Dubelaar, A. J. Meijèr-Mantz, S. Oostrom-Kuiper, F. S. Zwiep-Zoomer, H. C. Stuy-Engel- moer, A. T. W. de Graaff-Diesveld. OVERLEDEN; L. Ossebaar-Jonkers, 81 jr.. Westerhoutstraat; A. J. Trom- melemVelting, 69 jr., Zomervaart: R. W. C. Hooijkaas-Jansen. 74 jr.. Kinder- huisvest; T. G. W. Hardebil-Diets, 83 jr.. Witte Herenstraat; G. M. C. Strick van Linschoten-Ras, 70 jr.. Cesar Francklaan; G. Pebesma-Gelling, 76 jr., Lindenstraat; J. Boersema, 83 jr., Harmenjansweg; K. R. Drechsel, 54 jr., Zijlweg; K. C. Langeveld, 60 jr., Padangstraat; E. Daemern. 68 jr., Von- delweg. GETROUWD: N. J. Kieftenburg en J- G. L. de Vries. J. C. van Meel en H- Roelofs; A. M. de Graaff en J- Korthals.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2