RADIO AUTO DIENST TIEN JAAR IN HAARLEM A Mobiele kijk- en luisterpost van de polit Wethouder J. ASchippers her opent speeltuin „Elba" met kanonschot Boeiende en uitstekende voorstelling door „Alberdingh Thijm" DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL LEA NIKEL in Haarlems Buitencentrum gaat derde jaar in m ie Rijdende telefoon met al een grote staat van dienst R.-K. Leeszaal groeit gestaag SLEUTEL WEG? „HET HUIS AAN HET MEER" li Galerie Espace „'t Wisselseveldte Epe belangrijk uitgebreid en verbeterd timii 6000 gevallen Radio Moors heeft alles mee f\L GOED SPEURWERK VAN POLITIE IN ZANDVOORT Inbraken in scholen opgehelderd ZATERDAG 2 MEI 1959 1 official dealer: Snel ingrijpen „DE SLEUTELSPECIALIST" «sajfc Een van de twee daders gegrepen Centrale Arbeidsinrlchting ;«lg gu II De ideale zonwering Fa. P. SENFT ZN. -,.yA HMS - - wa Advertentie N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. Houtplein 21, tel. 10338, Haarlem 1 Vierentwintig uur achtereen, dag-in-dag-uit, spinnen de wagens van de Haarlemse Radio Auto Dienst een onzichtbaar web, waarin zij de honderden straten, pleinen en stegen gevangen houden. Van bijna alles wat er zich aan vreemde dingen afspeelt is de Radio Auto Dienst op de hoogte, hetzij om dat zij is gealarmeerd, hetzij omdat zij toevallig in de buurt is. Wat is de Radio Auto Dienst? Een voortdurend mobiele kijk- en luisterpost van de Haarlemse politie. Zij werd tien jaar geleden in het leven geroepen, nadat was komen vast te staan, dat er behoefte bestond aan het snel inroepen van politiehulp. Het tweede lustrum, dat 1 juni een feit is, zal geruisloos aan de bezetting van de dienst en de wereld voorbijgaan. De zes mensen van de R.A.D., met de leiding waarvan de commissaris van politie A. L. de Boer belast is, kunnen immers geen ogenblik op de weg gemist worden. „En zou het niet een beetje gek zijn, als wij met ons zevenen zouden re cipiëren?", zegt commissaris De Boer schertsenderwijs. In 1949 was Haarlem een van de vijf eerste gemeenten van ons land, die ge bruik ging maken van een snelle en altijd bereikbare mobiele politiepatrouil le in de stad. De communicatiemidde len, die tijdens de afgelopen oorlog een enorme militair-strategische en technische ontwikkeling hadden door gemaakt, kregen toegang tot de bur germaatschappij. Vooral de mobilofoon maakte furore. Ook in politiekringen besefte men de voordelen van de rij dende telefoon" voor het surveillance- werk: het streven van de politie om vooral en altijd tijdig present te zijn werd bij gebruikmaking van de mobi lofoon nagenoeg verwezenlijkt. In Haar lem werden tien jaar geleden twee gro te stationcars alweer zo'n militaire „uitvinding" uitgerust met een mo bilofooninstallatie en bemand met twee man personeel. De derde zat op post voor het onderhouden van het draad loos contact tussen de wagen en de Ïiolitiecentrale. De eerste jaren werd al- een van 's morgens half negen tot des nachts half een in twee diensten pa trouille gereden. De Radio Auto Dienst werd een continu-bedrijf, toen in 1957 een derde wagen in bedrijf kwam: van af dat moment patrouilleerde de RAD ook 's nachts. De afgelopen tien jaar heeft de mo biele dienst haar bestaansrecht overtui gend bewezen, vertelt commissaris De Boer. „Het is bijna niet voor te stellen hoe de situatie vroeger was. Het is net als met de telefoon", zegt hij, aan ons overlatend deze algemeen gebruikte op merking verder af te maken: als je zo'n ding niet hebt, mis je haar niet, maar in het andere geval: als je plot seling zonder komt te zitten. Het vorig jaar sprong de RAD in bijna zesduizend gevallen bij, vier keer zoveel als in 1949. Per jaar deelt zij gemiddeld ze venhonderd processen-verbaal en vijf en dertighonderd waarschuwingen uit. Omdat de RAD vaak handelend moet optreden zijn de wagens uitge rust met een verbandkist, zuurstof apparaten, snelblussers, lijnen en dreggen. Het personeel kent alle hand grepen, die nodig zijn voor het ver lenen van een dergelijke eerste hulp. De assistentie is kort; zodra bij een ongeluk bijvoorbeeld de Ongevallen- dienst en misschien nog een andere politiële dienst zijn gearriveerd, be schouwt de RAD haar werk als afge daan en zet zij haar surveillance-werk voort. Als vooruitgeschoven post hoeft zij ook niets anders te doen dan te rapporteren, eerste hulp te verlenen en 't afwikkelen van de zaak aan an dere diensten over te laten. Bij ver keersongevallen gaat dat tenminste zo. Maar heel vaak wordt de Radio Auto Dienst ook ingezet voor bijzon dere karweien en dan bewijst zij op voortreffelijke wijze haar hulpverle nend karakter. Zo belde een jaar of wat geleden een radeloze familie de politie op om hulp voor een ernstige asthma-patiënt, die juist een hevige aanval had gehad. De Radio Auto Dienst snelde erheen en bracht uitkomst, want terwijl de pa tiënt naar het ziekenhuis werd gebracht kreeg hij in de RAD-wagen zuurstof toegediend. Het snelle en doortastende optreden van de politie oogstte later de grootste lof van de doktoren van het ziekenhuis. De patiënt had aan de RAD Advertentu zijn leven te danken. Ook een jongetje van twee jaar, dat bij Penningsveer in het water was gevallen en daar be wusteloos was uitgehaald is de RAD zijn hele leven grote dank verschul digd. Wonderlijker is het geval van de man, die als „lijk" in de Brouwers vaart dreef. Een wagen van de Radio Auto Dienst patrouilleerde in Haarlem noord, toen de bemanning opdracht kreeg koers te zetten naar de Brouwers vaart. Daar zagen de twee mannen van de RAD een man, die met behulp van een hark bezig was een lijk drijvende te houden. Toen het stoffelijk overschot op de kant was gebracht kwamen de drie mannen tot de wat griezelige ont dekking, dat het „lijk" nog leefde. „Toen was het nog een kwestie van zuurstof", zegt commissaris De Boer. Voor een snel politieel ingrijpen is de Radio Auto Dienst natuurlijk ge knipt. Dat ondervinden zwijntjesjagers, joyriders en raddraaiers bijna dage lijks aan den lijve. „Enkele jaren ge leden kregen wij bericht, dat een woes teling thuis de boel kort en klein sloeg. Toen de RAD arriveerde nam de man de benen en sprong in het Spaarne. Tussen de ijsschotsen baande hij zich een weg naar de overkant, waar hij natuurlijk werd opgewacht. Hjj koos eieren voor zijn geld en liet zich gewil lig meenemen naar het bureau, waar hij een beetje werd opgekikkerd. Het water was toch wel koud geweest, be kende hij later". De vreemdelingen worden met bij zondere égards tegemoet getreden. Het gebeurt herhaaldelijk, dat vreemdehn- gen-met-een-auto de weg zijn kwijtge raakt en dan de hulp inroepen van de zwarte politiewagens. „Rijdt u maar achter ons aan, dan zetten wij u wel weer op het juiste spoor", is vaak het uitnodigende advies van de RAD-men- sen. Met Pasen 1956, herinnert commis saris De Boer zich, was er enorme toeloop van buitenlanders, die in Haar lem nauwelijks verwerkt konnen wor den. „Er hebben toen heel wat vreem delingen op het bureau aan de Smede- straat gelogeerd in afwachting van een logies-adres. Maar toen begonnen de moeilijkheden pas, want leg vreemde lingen, die heg nog steg weten in de Spaarnestad, maar eens uit, waar de Orionweg is. De oplossing was natuur lijk een pendeldienst, waarvoor de wa gens van de Radio Auto Dienst werden ingeschakeld." De Radio Auto Dienst, die per etmaal ongeveer driehonderd kilometer onder de banden van haar auto's laat ver dwijnen, heeft een eigen telefoonnum mer (14141), dat herhaaldelijk wordt misbruikt. Het is een alarmnummer en dient niet ter informatie bij de afdeling Gevonden Voorwerpen bijvoorbeeld. En al heeft de RAD zich in het verleden met betrekking tot dit bijzonder soort voorwerpen soms heel verdienstelijk ge toond, toch behoort de zorg van die afdeling niet tot de specifieke taak van de RAD. De RAD is een assistentie- dienst, die ongehinderd en snel moet kunnen optreden in affaires, waarbij politie-hulp onontbeerlijk is. Onbezonnen RAD (telefoon)draaiers leggen én de dienst én het publiek, dat om politie hulp zit te springen, een hoop moeilijk heden in de weg. PHILIPS Advertentie TELEVISIE RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38. HAARLEM Tel. 14609 De r.-k. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek aan de Nieuwe Gracht in Haarlem bleef ook in 1958 gestaag groeien. Het ledental nam toe met 11 pet, met dien verstande dat de groei bij de jeugdafdeling zelfs „onstuimig" bleek te zijn: de toeneming bedroeg daar ruim 20 pet. De bibliotheek omvat 28.000 banden. Deze gegevens staan vermeld in het zojuist verschenen jaarverslag over 1958. „De uitleentotalen bewijzen dat de nieuwe jeugdbibliotheek een ecla tant succes is en dat de invoering van het open uitleensysteem voor volwas senen zeer geslaagd mag heten. Hoe wel het publiek over het algemeen snakt naar een open boekerij, valt velen het zelf zoeken achteraf niet mee, terwijl men zich toch vaak schaamt om hulp te vragen". Over de open boekerij wordt voorts opgemerkt dat daaraan moreel risico verbonden is, maar dat de gunsti ge zijde evident is: terwijl vroeger, afgezien van de schrijversnaam, het moreel kwalificatiemerk bij de catalo gustitel het enige kenmerk was, raakt dit bjj het ter hand nemen van een boek tussen positieve kwaliteiten op de ach tergrond. Ook met het oog op de beperkte ruimte (bijna moet voor ieder nieuw boek een oud worden verwijderd) ziet men verlangend uit naar de stichting van een filiaal in Haarlem-noord. Het rapport van de commissie, die de mogelijkheden heeft onderzocht naar een gezamenlijk filiaal met de Stads bibliotheek, schijnt gunstig te zijn ont vangen door B. en W. van Haarlem. Het jaarverslag spreekt in zeer prij zende termen over het werk van het personeel en met name over de acti viteiten van de leiding der jeugdafde ling. De feestelijke heropening van Speel tuin Elba, één van de tuinen van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het- Gezin, geschiedde op spectaculaire wijze. Toen de wethouder van jeugd zaken, de heer J. A. Schippers, op een knop drukte, dreunde een kanon- slag over de Ged. Schalkburgergracht. Op hetzelfde ogenblik viel de afzetting van kleurige vlaggetjes weg en storm den de honderden kinderen, die dit mo ment met ongeduld hadden afgewacht, de speeltuin op. Tevoren had de heer E. Baede, voor zitter van speeltuin Elba, de aanwezi gen welkom geheten. Naast de wet houder zagen we o.m. de heer W. van Liemt, ere-voorzitter, de hoofdcommis saris van politie de heer J. Fontijne, de directeur van de Dienst voor Hout en Plantsoenen, de heer J. Dorresteijn, de heer P. Bestenbreur van de Dienst voor Openbare Werken, de heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdza ken en vele bestuursleden van de andere Katholieke Haarlemse speeltui nen. Ook het Diocesaan Verbond van Katholieke Speeltuinorganisaties, als mede de Amsterdamse Katholieke speeltuinen waren vertegenwoordigd. In een hartelijk dankwoord memo reerde de heer Baede de prachtige samenwerking en de toewijding door de verschillende gemeentelijke dien sten betoond, waardoor de nodige restauratie van de speeltuin zó doel treffend en zó snel tot stand gebracht kon worden. Spreker toonde zich uiter mate verheugd nu bjj het tienjarig be staan van Elba over een zo uitermate fraaie tuin beschikt kon worden. Alvorens tot de opening over te gaan, belichtte de wethouder van jeugdzaken de vóórgeschiedenis van de speeltuin. Eens onder protesten van de omwonenden tot stand geko men, is zij thans algemeen gewaar deerd als een centrum van spel en clubwerk voor vele kinderen uit de buurt, waar de recreatie-mogelijkhe den in té geringe mate voorhanden zijn. De verschillende huidige acti- Advertentu- LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Tweemaal deze week maandag en woensdag heeft de r.k. Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" in de Haarlemse stadsschouwburg voor haar donateurs en gasten een voorstelling gegeven van „Het huis aan het meer", een door Hugo Mills geschre ven thriller in de vertaling van Al fred Pleiter. Gisteravond volgde een herhaling onder auspiciën van de af deling Haarlem van de r.k. blinden- bond „St.-Odilia". Wij hebben de voor stelling van maandagavond bijgewoond en „Thijm" in een vorm getroffen, welke de reputatie van weleer volko men waardig was. De Kamer was met een sterke bezetting voor het voetlicht gekomen, en onder regie van Henk Pollack, een nieuwe naam bij dit en- sembel, werd er een stevig siuk toneel weggegeven, waarin het aan spanning niet ontbrak. „Thijm" was de zaak vol komen meester en had in „Het huis aan het meer" precies de mogelijkhe- Wie zich de afgelopen dagen de tijd en het plezier gegund heeft in de geschiedenis vijf tig jaar terug te duiken tot in de april-dagen van 1909, ontmoet ook in Haarlem en omgeving een heel andere wereld. Bijzonder instruc tief is daarbij de krant: een breed voerige en zeer minutieuze nieuws bode, die naarmate het nieuws dichter bij huis komt, kolommen lang voortkabbelt op alles, wat het vrijwel zich alleen nog binnen de singels afspelende stadsleven be treft. Den Haag is voor de meeste Kennemers nog een heel verre stad, zij komen er zelden of nooit. Maar in die april-dagen voert toch Den. Haag de boventoon om het kind, dat geboren gaat worden. De krant komt soms met een enkel kort bericht, dat in al zijn zakelijk heid een bepaalde sfeer oproept. En dan plots op die laatste dag van april verbreidt zich de mare zoals dat toen heette, dat een prinses geboren is. Eerst nog maar een gerucht, later het officiële be richt. De Haarlemmers organise ren zichzelf tot een feest, uitbundig en spontaan. De mensen konden nog gewoon ontroerd zijn, en hun liederen om het koningskind, die wij nu holle kreten noemen en pa thetische frasen, werden oprecht uit volle borst en met orangis- tische overtuiging gezongen. Die sfeer zijn wij, geloof ik, ont groeid, zoals wij zovele andere din gen ontgroeid zijn. Als een bejaar de Haarlemmer aan het vertellen slaat van zijn jonge jaren eerst aarzelend en nog wat zoekend naar zijn woorden, totdat hij in een flits contact heeft gemaakt met het ver leden leidt hij zijn toehoorder van 1959 een bijna heel vreemde stad binnen. Er zijn enkele herken ningspunten, waaraan de luisteraar zich dankbaar vastklampt om die sfeer van een halve eeuw geleden zoveel mogelijk te proeven. Niemand gelooft meer in de goe de oude tijd, zelfs de bejaarden niet, om de doodeenvoudige reden, dat ze nooit bestaan heeft: Ik zou niet graag terugwillen naar de krotwoningbouw van vijftig jaar geleden, naar de armoe en de so ciale weeën, die de geboorte van een nieuwe eeuw met zich mee bracht. Haarlem is intussen een volwassen stad geworden, dat het landelijke maar arme Schoten te eigener expansie heeft gean nexeerd; dat gevochten heeft en nog vecht om Bloemenstad te blij ven; dat streeft naar het gouden jubileum van een ongeplaatst mo nument; en dat gegroeid is naar een wonderlijke welvaart. De juichende Haarlemmers van 1909 konden dat niet vermoeden. Hun leven was nog klein, en Den Haag was ver, hun gejuich is door ons, misschien in een andere toon aard overgenomen, en zelfs tot verder dan Den Haag verklonken. ,Want in Parijs waren de Bloemen meisjes, in zekere zin, de repre sentatie van méér dan een halve eeuw Haarlemse fleur. Hoe anders werd er vijftig jaar geleden feest gevierd. De nogal naïef aandoende men taliteit van 1909 is niet te vergelij ken met de nuchterheid van 1959. Ik heb de indruk, dat het feesten van toen een kwestie was van het gevoel, terwijl het nu een verstan delijke aangelegenheid is geworden. Wellicht is dat te herleiden tot de kleinere gemeenschap, welke Haarlem toen was. De mensen kenden elkaar beter en vormden eenzelfde slag. In vijftig jaar tijds is ook het Haarlemse volk een mé lange geworden van uiteenlopende streekkarakters, die ieder op eigen wijze hun feesttooi aantrekken. Gelukkig, dat zowel de binnen stad als verschillende wijken nog mannen kent, die een feest weten te organiseren. Haarlem is hierbij niet de minste onder Hollands ste den. Zij hebben, mede om zakelij ke redenen, begrepen, dat het bont gedoe van kramen en kermisat tracties het feestende leven een bijzondere kleur geeft. Er zijn helaas mensen en hun aantal wordt groter die een ker mis een vulgaire en degenereren de onderneming vinden. Ik heb nog steeds het vulgaire niet kunnen ontdekken, hoewel ik het betreur, dat de stoomcaroussel en zovele andere attracties van mijn jeugd van het kermisterrein zijn verdwe nen en het hyper-moderne mecha niek de romantiek van vroeger heeft verdreven. Maar dat heeft niets met degeneratie te maken. Het oudste kind bij ons thuis heeft soms niet kunnen slapen, toen het gezien had, dat de kermiswagens de stad waren binnengereden. Ik heb het meegenomen naar het ker misfeest en het heeft, zuigend aan een zuurstok, genoten van dat ver rukkelijke leven binnen de draai molen. Het heeft met die mechani sche stem meegezongen „Moeder, wat is je dochter lief" en het heeft tranen met tuiten gehuild om haar gesprongen ballon. Misschien zegt zij over dertig jaar, wanneer ook de kermis een atomische affaire is geworden: „Vroeger wasjiet toch veel romantischer. Wat heb ik toen ge noten!" wa.rt llt?L lULll den gevonden om zich voor de volle honderd percent te doen gelden. Hugh Mills voert zijn toeschouwers een oud Engels landhuis binnen, dat be woond wordt door een tengevolge van vermeende financiële manipulaties ge schorste arts, diens vrouw en zuster. De sfeer is allesbehalve prettig, psychische spanningen beheersen het doen en laten van deze mensen met op de achtergrond de duistere figuur van een broer van de arts, aan wie alle ellende te wijten is. Die broer blijkt een proleet te zijn ,een man, die zoals de volksmond dat plastisch uitdrukt over lijken gaat. Buiten medeweten van zijn vrouw organiseert de arts samen met zijn zuster een vol maakte moord, waarvan zijn broer het slachtoffer wordt. Er zijn echter een paar onvoorziene omstandigheden, die de volmaaktheid betrekkelijk maken en het gevolg is, dat de politie de dader toch weet op te sporen. De schrijver heeft de intrige bijzon der knap uitgesponnen, en bepaald boeiend is het te zien, hoe hij de vrouw van de arts eerst de onbewuste deelge note laat zijn va nde politie en haar la ter effectief laat meewerken om te ko men tot de arrestatie van haar man. Het thema is dus bijzonder pakkend en de mensen van „Thijm" moeten ho gelijk geprezen worden om de wijze, waarop zij het verhaal, dat in de dia logen nogal eens paradoxaal is, waar hebben weten te maken. De regisseur heeft veel werk ge maakt van deze voorstelling, maar wij moeten vaststellen, dat hij het in som mige scènes te goed heeft willen doen. Het lag er af en toe te dik boven op, en daardoor kreeg de arts een houding in woord en gebaar, welke hem reeds in het begin tot een luguber man stem pelde. Met andere woorden: de arts, die er toch echt niet zo kwaadaardig uitziet, droeg, voordat er ook maar iets gebeurd was, alle tekenen van schuld bij-voorbaat en van schurkachtigheid. Daardoor werd het voor Jan W. van de Ven een zware taak om de arts zijn tegennatuurlijke gestalte te geven. Hij slaagde daarin uitstekend, vooral toen hij in het tweede en der de bedrijf zijn staccato-gesprekken een andere wending gaf en de dialo gen met meer vloeiende zinnen af werkte. Met name in de hypnose- scène leverde hij prachtig werk en wist hij een geladen sfeer op te roe pen. Hij had het overigens getroffen, dat Els van der Velden zijn partner was. Zij speelde de doktersvrouw met een ongelooflijk raffinement, trefze ker en in een volledige metamorfo se. De gespletenheid van karakter slafelijke serviliteit jegens haar man en beslistheid van optreden tegen over anderen maakte zij volkomen acceptabel, en zij bewoog zich met een natuurlijkheid over het toneel, wel-ke haar creatie tot de beste van de avond maakte. Miep Beijk had het aanvankelijk te kwaad met haar tekst, hetgeen zijn weerslag had op haar spel. Maar toen zij er eenmaal ingegroeid was, gaf zij goed partij. Jeanne Kruijver-Rubeling werkte haar bescheiden rolletje van dienstmeisje gaaf en punctueel af, Cock van Botten- burg-Bakker bewees weer eens, hoe zij zich in de dramatiek weet te beheersen en de goede toon weet te bewaren. Als echtgenote van de broer van de arts kwam zij goed voor de dag. Die broer was in goede handen bij Johan van Zwieten; meedogenloos en met de allure van een chanteur. Hij had zijn rol maar meer nog zichzelf afdoende in de hand, waardoor de lachers in de zaal ditmaal geen kans kregen. Joop Kruiver, die de politie-kolonel speelde, noemt men graag de routiné, maar het dient ge zegd, dat hij altijd, en ook nu weer, zijn rol een eigen kleur geeft. Wiebe Postma als de detective dwong bewondering af door de rust en het gemak, waarmede hij zich van zijn taak Kwjjtte. Hij lever de een knap stukje toneel. Ria de Vos tenslotte bleef evenmin onder de maat als de verpleegster. W.H. viteiten bekijkend, kwam spreker tot de conclusie, dat speeltuin Elba voor zag in een grote bestaande behoefte, waarbij speciaal het feit vermelding verdiende, dat door middel van het fraaie clubhuis ook een stuk vereni gingsleven uit de buurt mogelijk werd. Terwijl kinderen met hun vlaggetjes zwaaiden, drukte de wethouder het electrisch contact in. De rook na de kanonslag dreef over de Schalkburger gracht, de verkenners van de St.-Joris- band staken de trompet en deden de trommels roffelen. Daarmede was de opening een feit. De kinderen namen bezit van de tuin en werden tot slot getracteerd. Het zal.de liefhebber die zich niet i bij voorbaat afsluit voor de abstrakte richtingen in de schilderskunst, niet moeilijk vallen iets te zien in de schil derijen van de in Parijs wonende Is raëlische Lea Nikel, welke schilderijen tot 9 mei getoond worden in Galerie Espace te Haarlem. Men zal erin op de eerste plaats zien de gevoelens van ontroering; blijde verwondering en overweldigende bewondering, die Lea Nikel onverholen op het doek brengt. Ook in de moderne zin onconventioneel, beeldt zij in haar kleuren emoties uit die wij allen kunnen mee- en navoelen. Op de tweede plaats mag men in haar werk „iets zien" in zoverre men daar onder verstaat het interpreteren van een voorstelling. Een landweggetje met diep geschaduwde bomen, een mens figuur, waterpartijen met spiegelbeeld effecten, de bebossing van hooggeberg te, om enige voorbeelden te noemen, hebben in een paar kleuren een vorm- aanduiding verkregen die overeenkomt met de manier waarop een gedjcht in een paar klanken een belevenis mar keert. Zij zegt trouwens van haar eigen werk: „Ik wil alleen maar een poëet zijn", en „Met kleur kan ik alles zeg gen". Dichterlijk is zij ook in haar minder benoembare schilderijen die overtui gend ruimte suggereren; een kosmi- mische ruimte waarin atmosferische „massa" en zonnen als flora en bloe sem zweven. Lea Nikel is geboren in de Oekraïne maar woont reeds in haar vroege jeugd in Israël (Tel Aviv). Zij begint te schilderen als zij zeventien jaar is en na haar elementaire studie werkt zij vijf jaar in de ateliers van de meest markante moderne schilders van Is raël. Daarna vestigt zij zich in PUarijs. Haar eerste expositie heeft zij in 1954 in Tel Aviv, daarna in haar tweede woonplaats Parijs gehouden. De Haar lemse Galerie Espace selde haar werk ten toon in '57, hierop volgde een tour- née door Italië. Zij nam o.a. deel aan de internationale expositie van heden daagse kunst „Facetten" in de Haar lemse Vishal, aan de Salon de mai en aan een tentoonstelling van Israëlische Kunst in Londen. f Sedert onze kennismaking met haar werk, twee jaar terug bij Espace, is haar schilderen rijker van faktuur ge worden: minder grafisch, voller en ge voeliger van kleur, meer genuanceerd ook van gamma. Zij toont zich een dichteres en een zuiver schilderes te vens. L.T. Aan het intelligente combinatievel"» mogen van de hoofdagent van politie R. Gatsma en het doortastend optre den van het Zandvoortse politiecorps is een aantal inbraken in verschillende scholen te Zandvoort goeddeels opge lost. Een van de twee daders kon woensdagavond op het perron van het kleine station in de badplaats uit de laatste trein naar Amsterdam worden gehaald. Het was de 24-jarige los ar beider uit Amsterdam G. B. De jongste van het tweetal, de 17-jarige Amsterdammer H. L„ die enkele maanden geleden uit het rijksobserva- tiehuis in Zeist ontsnapte, is nog steeds niet gevonden. Naar hem wordt nog altijd gezocht. De Zandvoortse hoofdagent Gatsma zag in de nacht van dinsdag op woens dag twee jongelui door het dorp lopen, die hij niet vertrouwde. Hij hield ze aan en vroeg naarh un legitimatiebewijs. Voor alle zekerheid noteerde de heer Gatsma hun personalia en fouilleerde de jongemannen, die hem vertelden, dat zij pech met hun motor hadden gehad en niet verder konden. Ook de ze mededeling controleerde de heer Gatsma. De volgende middag hoorde hjj van zijn collega's, dat er de vorige nacht was ingebroken in een paar scholen. De heer Gatsma dacht onmiddellijk aan de twee jeugdige mannen en ging in het dorp kijken of 'hij hen nog niet eens zou ontmoeten. Toen hij weer te rug op het bureau was, hoorde hij, dat de daders van de inbraken nog altijd niet gegrepen waren. Opnieuw trok hjj er op uit, nu met een politie wagen en in gezelschap van een col lega. In het dorp was geen spoor van de jongelui te bekennen. Het was al tegen het middernachtelijk uur, toen de politiemensen koers zetten naar het station, waar de laatste trein uit Zand voort naar Amsterdam op het punt van vertrek stond. De heer Gatsma rende het perron op en trof in de laatste wa gen de twee jongelui aan. Hij greep ze in de kraag, maar de jongste wist zich los te rukken, sprong uit het coupé raam en verdween in het donker. Tij dens het verhoor van de Amsterdamse los arbeider op het politiebureau bleek, dat de jongste uit het rjjksobservatie- huis te Zeist was ontsnapt en zich in leven hield met de opbrengst van dief stallen en inbraken. De twee jongelui kenden elkaar uit opvoedingsgestich ten en gevangenissen. Verder kwam vast te staan, dat zij de laatste tijd verschillende diefstallen hebben ge pleegd. Zjj hadden het voornamelijk gemunt op bromfietsen. Een nieuw ra diotoestel en een verbandkist, die de mannen uit een van de Zandvoortse scholen hadden weggehaald, werden in de duinen teruggevonden. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om een bedrag van 78.500 te voteren voor de aanschaf van machines voor het tweede en derde paviljoen van de Centrale Arbeidsin- richting aan de Schalkwijkerweg. Deze paviljoens kunnen plaats bieden aan tachtig minder validen, die werk zullen vinden in de binderij, de timmerwerk- olaats en de montage-afdeling. Met een reiswagen van de N.Z.H. arriveerde woensdagmiddag een groep van bijna veertig personen in de riante villa ,,'t Wisselseveld" te Epe, waarin sinds twee jaar de gemeente Haarlem gedurende de zomermaanden een bui tencentrum exploiteert. Onder de gas ten die deze dag een oriëntatiebezoek aan 't Wisselseveld brachten, waren leden van de commissie voor jeugd zaken, bestuurders van sociale en cha ritatieve instellingen, hoofden van scho len en bestuursleden van de Coöperatie „Haarlem". In zijn welkomstwoord sprak de heer A. van Moock, van de gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding sport en jeugdzaken, zijn grote vreugde uit over de steeds toenemende belang stelling bij de diverse instellingen, waardoor het ook nu weer mogelijk is geworden noodzakelijke verbeteringen en gewenste uitbreidingen te doen uit voeren. Hij noemde in dit verband de installatie voor bliksembeveiliging, het schilderen van de eet- en speelzaal, en het inrichten van 'n kinderboerderij. Daarbij is de aanleg van centrale ver warming in het huis en in de bijge bouwen 'n hartewens van de Gebruiks- commissie. De voorstellen zijn de raad al gepasseerd en mogelijk kan in het najaar met de bouw worden begonnen. Zaterdag 2 mei zullen de eerste gas ten in het huis hun intrek doen. Dan begint voor de heer P. de Ruiter, zijn vrouw en een staf van vier meisjes een periode van onvermoeid werken om de logees een prettige week te bezor gen. Er zijn vele mogelijkheden in en om het Wisselseveld: sportvelden voor bad minton en volleybal, een voetballandje, een kampvuurkuil met acteerplateau, een speelzaal voor regenachtige dagen, een handenarbeidlokaal met het nieuw ste gereedschap, een kinderboerderij, en dat alles tussen uitgestrekte loof- Het Haarlems Vakantiecentrum ,,'t Wis selgeld" te Epe, dat thans het derde seizoen ingaat. Honderden kinderen zullen er de komende maanden weer volop kunnen genieten. en dennenbossen, waar het heerlijk is te wandelen en uitstekend om te ra votten. In de twee jaar van zijn bestaan, het Wisselseveld werd 20 april 1957 in gebruik genomen, verbleven in dit bui tencentrum 2098 kinderen en 287 vol wassenen. Dezen waren verdeeld in: schoolgroepen, jeugd- en speeltuinver enigingen, bejaardengroepen en de „Na zorg-groep van de Botermarkt". In zijn tafelwoord drong de héér Van der Lin den, hoofdonderwijzer, er evenals vorig jaar bij de Commissie voor jeugdza ken op aan, het voorstel aanhangig te maken, dat de gemeente de verblijf kosten van de begeleiders betaalt in plaats van de vakantie-houdende groep. Advertentie GEDEPONEERD HANDELSMERK (aluminium jaloezieën) Dekoratief Duurzaam en Praktisch. Nassaulaan 76 - Tel. 10743 Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3