CONTACT Maris sterker dan F roment Belg MAPRO De toverformule van Herter DRAADLOOS Daviscupwedstrijd MARTINI iverze/e Alfred» 0 Examen doen ~jr~ llcleveni^rn van een «long Cüezin J f ZATERDAG 2 MEI 1959 PAGINA 4 BUITENLANDSE KRONIEK Wagtmans zegeviert in Frankfort Van den Brekel en Capteyn doen van zich spreken Atletiek in Wolfsburg Uitstekende prestatie van Dini Hobers Houphouet-Boigny pre mier van Ivoorkust Een socialistische meester Vanavond Zondagavond Voor elke gelegenheid ■4 '/i fles f 6.95 1/2 fles f 3.55 rood - wit - dry Leraar gepromoveerd te Nijmegen Nehroe adviseert Dalai' Lama: terug naar Tibet Prof. dr. H. J. Backer overleden méér mogelijkheden met GORDIJNSPIRAAL Let op de gele bus I Visserij deskundige gepromoveerd Ontslag Onderscheidingen Arab tsaanvaardingen met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten Examens Benoemingen De avonturen van Kuif ie en Bobbie door HERGÉ V duizend millioen duizend milliard bommen en grana ten! c/c quarantainevlaq!. Is dal om de verjaardag van de commandant te vieren? Wanneer een schip in quarantaine is, zoet wa ter matroos,betekent zulks dat gedurende enige tijd niemand van boord mag, ten einde besmet ting te voorkomen! De motorsloep komt teruq Wet, dokter Twee gevallen van builen pest aan boord!...Ik heb bevel gegeven drie weken in qua rantaine te blijven!... Hoort U .Het spijt me voor U zult geduld moeten oefenen JaSpreekt vanzelf. Zeg me, is'die dokter geen Indiaan Het Is op zich zelf verheugend, dat de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland zo weinig gras hebben laten groeien over het communiqué, waarin zij mededelen eenstemmigheid te heb ben bereikt over hun gedragslijn tij dens de komende onderhandelingen met de Russw. Toen de experts van de vier ministers vorige week in Lon den aan hun voorbereidende werk zaamheden een eind maakten, scheen het, alsof er nog een lange reeks on derlinge meningsverschillen onopgelost was gebleven. Met name de wenselijk heid en de mogelijkheid van de instel ling in Europa van een zone, waarin over en weer de bewapening zou wor den geïnspecteerd en beperkt, leek een potentiële twistappel. Maar naar het heette waren er ook niet onbelangrij ke nuance-verschillen ten aanzien van de kwestie-Berlijn, de Duitse hereni ging en de tactiek, die in de onderhan delingen met de Russen zou moeten worden gevolgd. De ministers hebben nu zelf meegedeeld, dat zij met deze problemen korte metten hebben ge maakt en dat zij elkaar pas weer aan de vooravond van de eigenlijke ont moeting met hun Russische tegenspe ler Gromyko. dus zondagavond 10 mei, in Genève zullen ontmoeten. Nogmaals: dit is een verheugende mededeling. Het is ook volkomen begrijpelijk, dat de ministers er voor passen de inhoud van hun akkoord aan de openbaarheid prijs te geven, vóórdat de conferentie met de Russen is begonnen. Krijgs plannen pleegt men niet in de krant te zetten. Dat alles neemt niet weg, dat er over de gang van zaken op de aan staande conferentie in Genève in het openbaar van gedachten wordt gewis seld. Men baseert zich dan op de ver- onderstelling, dat de westelijke mi nisters het in Pa rijs eens zijn ge worden over wat in het diplomatie ke jargon van on ze dagen een „package deal" wordt genoemd. Het oplossen van de kunstmatig, door de Russen gescha pen kwestie-Berlijn het vraagstuk van de Europese veiligheid en het sluiten van een Duits vredesverdrag zouden volgens deze opzet afhankelijk worden gesteld van de aanvaarding door de Russen van het principe der vrije ver kiezingen als voorwaarde tot de her eniging van Duitsland. Als deze ver onderstelling juist is, dan is het wes ten kennelijk van plan wederom het standpunt in te nemen, dat het bi) de vorige topconferentie, in 1955, heeft ge kozen. Wat men er verder van kan zeggen, is. dat dit standpunt reeds bij voorbaat door de Russen is verworpen. Dat blijkt overduidelijk uit het lange communiqué, waarmee in Warschau de ontmoeting tussen de ministers van buitenlandse zaken uit de landen van het „socialistische kamp" is afgeslo ten. Als het straks in Genève werkelijk tot onderhandelen zal komen, dan is het dus niet zo belangrijk, of de westelijke ministers het roerend eens zijn over de voorstellen, die zij b)j het begin van de conferentie aan de Russen zullen doen. Want die wor den, net als waarschijnlijk de voor stellen van Gromyko zelf, vrijwel on middellijk verworpen. Veel belangrij ker is het, of de westelijke ministers in de faze, die daarna volgt, ook één lijn trekken. Indien de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Chris tian Herter, er tijdens zijn kortstondige verblijf in Parijs in zou zijn geslaagd te bewerkstelligen, dat de westelijke mogendheden ook tijdens deze tweede faze van de ontmoeting met Gromyko hun front gesloten houden, dan mag men wel zeggen,dat hp zijn vuurdoop op indrukwekkende wijze heeft door staan. Hij moet dan op zijn minst een toverformule hebben gebezigd. De commentaren in de Britse pers laten op dit punt overigens nog wel enige twijfel bestaan. Volstrekte een heid in het westelijke kamp zou alleen bereikt en gehandhaafd kunnen wor den indien Groot-Brittannië enkele dierbare stokpaardjes opgeeft. Mis schien heeft het dat al gedaan: dat zou een verbijsterend succes zijn. Mis schien echter heeft de heer Selwyn Lloyd zich in Parijs ook zo weerbarstig getoond, dat de ministers maar niet eens getracht hebben zich voor te stel len, wat er na de inleidende verwer ping van de wederzijdse voorstellen in Genève gaat gebeuren. Liever dan door eindeloze conferenties de buitenwacht de zekerheid te geven, dat zij het niet eens zijn, kunnen zij snel besloten heb ben elkaar „the benefit of the doubt" te laten. In dat laatste geval moet de Russische diplomatie wel watertandend uitzien naar het ministersgesprek in Genève en naar de topconferentie, die verderop lonkt. De Nederlandse wielrenner Wout Wagtmans heeft vrijdag in Frankfort de „Grote prijs van Frankfort", een internationale stayerswedstrijd over 2 manches van 30 km, gewonnen. Hij legde in totaal een afstand van 39 km 950 mtr. af. Tweede werd de Duitser Holz (59 km 460 mtr.) en derde diens landgenoot Scholl (59 km 320 mtr.). Wagtmans won de eerste mancb met Holz op 480 en Scholl op 680 me ter, maar in de tweede rit moest hij met een achterstand van 50 meter ge noegen nemen met de tweede plaats. Nu werd Scholl eerste. In de wegwedstrijd voor profs Rou- baix-Cassel-Roubaix, over 186 km die vrijdag werd gehouden, hebben Piet van den Brekel en Joop Capteyn van zich doen spreken. Van den Brekel be vond zich bij het trio dat de eindsprint betwistte. Hij kon echter niet op te gen Jean Claude Lefèbre en Pierre Do- vise (beiden Frankrijk), die resp. eer ste en tweede werden. Joop Capteyn won de sprint van het peloton dat 58 seconden later arriveerde en bezette daarmee de vierde plaats in het eind klassement. Hij versloeg in de sprint o.a. Roger Rossello (België). Jean Ma rie Poppe (Fr.) en Eduard Klabinski (Fr.). Een Nederlandse afvaardiging waar uit in de toekomst de atleten worden gekozen voor de landen wedstrijden en de Olympische spelen te Rome, heeft vrijdag te Wolfsburg deelgenomen aan internationale wedstrijden. De beste prestatie leverde ongetwijfeld de Drentse sportleidster Dini Hobers, die met een worp van i3.63 meter bij het kogelstoten niet alleen zegevierde, maar tevens tot op acht centimeter haar Nederlands record benaderde. Willy Bakker-Cysouw eindigde op de 80 meter horden in 11.8 sec. op de tweede plaats achter de Duitse Annie Heine (11.4), terwijl de Maastrichte naar Joep Delnoye op de 3000 m zes ronden lang gevochten heeft met de Duitser Ludwig Mueller. Toen begon Mueller aan zqn zo gevreesde eind spurt en moest Delnoye afhaken. Lud wig Mueller zegevierde in 8 min. 12.8 sec. voor zjjn landgenoot Rentsch (8.23.4), die de Nederlander vlak voor de streep sloeg (8.23.6). Albert Hofstede (AAC) moest het in de finale 100 m. opnemen tegen de Amerikaan Herbert Carper en de Duit ser Mahlendorf, Kaufman en Wendelin. Het werd een verrassende zege voor Mahlendorf die in 10.4 sec. won voor Kaufmann 10.5, Wendelin 10,6, Stumpen 10.6. Albert Hofstede eindigde op de vijfde plaats in 10.7 sec. De Amerikaan Car per moest wegens een lichte blessure opgeven. Het verspringen werd gewon nen door de Duitser Krueger met 7,36 meter. Hofstede werd vierde met 6,95 meter. Tegen de verwachting in werd de Europese kampioen hoogspringen Richard Dahl (Zweden), met een ma ger resultaat (1,95) tweede achter de Duitser Theo Puell (2,-). Wim Nummer dor werd vijfde met 1,80 meter. De Franse minister van staat Houp- houet-Boigny, de leider van de Afri kaanse democratische beweging, is tot premier van Ivoorkust benoemd, aldus melden Reuter en A.F.P. Naar ver wacht wordt zal hij als lid van het Franse kabinet aftreden. Dat de V.A.R.A.-televisie gisteravond haar programma min of meer had af gestemd op de eerste mei, lag wel enigs zins voor de hand. Zij had het overigens zo gedaan, dat het geheel ook geniet baar bleef voor degenen die niet di rect tot haar socialistische geestverwan ten behoorden. Het verreweg grootste gedeelte van de avond immers werd be steed aan de rubriek „Anders dan an deren". En Bert Garthoff had ditmaal Willem Ploeger, een tweeëntachtig- jarige gewezen Amsterdamse school meester als zijn „slachtoffer" uit verkoren Deze voortreffelijke heer bleek naar het uiterlijk en naar het innerlijk een ietwat Jan van Zutphen- achtige en dus socialistische figuur, die werd geconfronteerd met verschillende oudleerlingen en oudcollega's, wier le vensgeschiedenis hij zich nog tot in de meest verbluffende details wist te her inneren. Daar waren onder zijn gewezen pupillen broekies van 69 en 71 jaar en zij hadden inmiddels kinderen en klein kinderen gekregen „maar het was alle maal buiten de meester om gegaan". Nu was de meester er dus weer voor één keer zelf bij. En ook deze „An ders dan anderen" werd weer een al leraardigste, touchante uitzending, die zoals gewoonlijk door Bert Garthoff be schaafd en kundig werd verzorgd. H. Hn. Na haar succes op het Eurovisie Song Festival heeft Teddy Scholten een tour- née naar een aantal Europese TV-sta- tions gemaakt. Door middel van tele- recordings kan men vanavond in het V.A.R.A.-programma fragmenten zien van haar optreden in Antwerpen, Frank rijk, Milaan en Parijs. Aan Theo Eerdmans' spel „Je neemt er wat van mee", waarin de heren J. Njjs en J. A. Licht terugkomen voor de laatste ronde, gaat een filmklucht voor af, getiteld „Abbott en Costello met va kantie". In het radioprogramma van de K.R.O. kan men vanavond luisteren naar een uitvoering van „Le Sacré du Printemps" van Igor Strawinsky door het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink en naar de Sonatine in g kl. t. opus 137 no. 3 voor viool en piano van Franz Schubert door Arthur Grumiaux, viool en Ric- cardo Castagnone, piano. Na het amusementsprogramma „Tie relantijnen", waaraan o.a. meewerken Maria Zamora, Jany Bron en de Duit se harpist Jonny Teupen, volgt een populair concert van Cascade onder leiding van Johnny Ombach met me dewerking van de solisten Nelly Wijs- bek en Tonny Vonk en de koren „Aethercharme" en „De Woudzangers" onder leiding van Marinus van 't Woud. Na „Plein 8 uur 13" kan men in het V.A.R.A.-programma het Stradiva-sex- tet" van Paul Godwin horen, gevolgd door „Het hangt aan de muur en het tikt". De K.R.O.-televisie zendt zondag avond voor het eerst het nieuwe spel „Tele-dubbel" uit, een co-produktie van het Belgische N.I.R. en de K.R.O. Daarna geeft het Amsterdamse Kunst- maandorkest onder leiding van Anton Kersjes een populair-klassiek concert met solistische medewerking van de pianist Jan Huckriede. Uitgevoerd wordt het Pianoconcert in A groot KV 488 van Mozart. „La Muraille de Larmes" (De Klaag muur) is de titel van een radiofonisch gedicht, dat de Franse dirigent-compo nist Henri Tomasi heeft geschreven op tekst van Cita en Suzanne Mallard. Ten behoeve van het K.R.O.-programma Een nederlaag voor Piet van Eysden tegen Jackie Brlchant (6—1 62 63) en een zege voor Willem Maris op Jean Pierre Froment (4-6 4-6 5-7). Dat waren de resultaten van de eerste enkelspelen, in de Daviscupwedstrijd België—Ne derland voor de eerste ronde van de Europese zone, die vrijdag in Brussel begon. Het was zo ongeveer wat wij er van gehoopt hadden, al moest ook ern- Advertentie stig rekening worden gehouden met een achterstand van 2 - 0 na de eerste dag omdat de historie van het Belgische tennis aantoont dat de Belgen in eigen omgeving en voor eigen publiek op het centrecourt van het fraaie Paul de Bormaii-stadion in Ukkel, altijd bijzon der sterk zijn. Het spel van de 29-jarige Belgische kampioen en zijn drie jaar jongere jloeggenoot Froment heeft deze stel ing niet bepaald een nog steviger fun dament gegeven. Brichant. die de ge hele week door de Belgische persbroe ders beweend en vertroeteld was, omdat hij thuis van de trap was gevallen en daarbij een spierverrekking had opge lopen, had van die blessures kennelijk geen last, doch In topvorm heeft trainer Tony Trabert hem toch ook niet kunnen krijgen. Piet van Eysden kwam dus tegenover een Brichant te staan, die trager en lustelozer speelde dan men van deze topklasser gewend is. De ruim tweeduizend Brusselaars, die zich ook eindelijk weer eens in een heerlijke zon konden koesteren, hebben daarna met stijgende verbazing zitten kijken hoe hun favoriet Jean Pierre Froment, met zijn Napoleon-haardos, op bijna even duidelijke wijze door de 18- jarige Willem Maris werd overklast. Goed beschouwd ls overklast iets te sterk uitgedrukt, omdat de Nederlandse kampioen nu niet bepaald met elan en overtuiging speelde. Maar dit legt ook niet in de aard van het beestje, nog in zijn speltype. Technisch was de Hagenaar echter heer en meester en waarschijnlijk heeft geen der aanwezige experts na de eerste paar games nog aan de uitslag getwijfeld. Vandaag wordt het dubbelspel gespeeld. Onder grote belangstelling van de zijde van hoogleraren, studenten en collega's ls vrijdag in de aula van de R.-K. Universiteit te Nijmegen tot doctor in de letteren en wijsbegeer te gepromoveerd de heer G. J. M, Kuiper, sinds 1950 leraar in de geschie denis aan het Titus Brandsma-Ly- ceum te Oss (N.-Br). De heer Kuiper, die is geboren te Oldenzaal, heeft de geschiedenis van zijn geboortestreek grondig bestudeerd en zich in het bijzonder toegelegd op het nagaan van de betekenis en de lot gevallen van het „huis en klooster St.- Antonius te Aibergen". Hij heeft daar aan zjjn dissertatie gewijd, die een kijk geeft op de toestanden in ons land in de 14e eeuw op godsdienstig en maat schappelijk terrein. Hij besteedt aan dacht aan leven en werk van Geert Groote, de broeders van het Gemene Leven, de moderne devotie en de con gregatie van Wlndesheim. De promotor, mgr. prof. dr. R. Post, had veel waardering voor het boek van doctor Kuiper dat hij een goed weten schappelijk werk noemde. werd dit werk, waarin het ideaal van de vrede wordt bezongen, eind vorig jaar uitgevoerd onder leiding van de componist zelf. Opnamen van deze eer ste uitvoering in Nederland kan men hedenavond besluisteren in het radio programma van de K.R.O. De uitvoe renden zijn Enny Mols-de Leeuwe, Wil ly Brill, Elisabeth Lugt, Johan Schmitz, Monique Montagne die speciaal voor dit doel haar instrument „Ondes Mar- tenot" uit Parijs meebracht het Baarns Jongenskoor, het Groot Om roepkoor en het Omroeporkest. Later op de avond volgt onder de titel „De Vijand tegemoet" het vijfde deel van „Wie gaat er mee naar Engeland varen?", het hoorspel-experiment van Léon Povel. De A.V.R.O. presenteert een luchtig lenteprogramma onder de titel „Hei, 't was in de mei" en het zesde deel van het hoorspel „De Maansteen" onder spelleiding van Kommer Kleijn. Voor de rubriek Muzikale Coryfeeën, later op de avond, heeft men een keuze gedaan uit het repertoire van de violist Mischa El- man. Premier Nehroe heeft tegenover Ne- palese journalisten verklaard,, dat de beste oplossing van de kwestie-Tibet voor iedereen, zowel voor Nepal en In- dië als voor China zou zijn dat de Dalaï Lama naar zijn land terugkeert. Zijns inziens zou de kwestie niet nader tot een regeling worden gebracht, als de Dalaï Lama zich naar Nepal zou begeven. Dit meldt A.F.P. Te Groningen is op 77-jarige leeftijd overleden prof. dr. H. J. Backer, die zeer lang verbonden is geweest als hoog leraar in de organische scheikunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. Prof. Backer werd in 1882 te Dordrecht geboren. Hij studeerde aan de universiteiten van Leiden en Giessen (Did) en promoveerde te Leiden tot doctor in de scheikunde. In 1916 werd dr. Backer tot hoogleraar in Groningen benoemd, welke functie hij tot augustus 1951 toen hjj met emeritaat ging vervulde. Prof. Backer heeft het onder wijs in de organische chemie aan de Groningse Universiteit van de grond af aan opgebouwd. Maandagmiddag 4 mei vindt de begrafenis plaats op de be graafplaats Esserveld te Groningen. Advertentie MAPRO-spiroal is sterk en soepei en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was. Uw garderobe enz. Enorm practisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. ned. octrooi 74341 De visserijdeskundige C. J. Botte- manne uit Leiderdorp is onder veel be langstelling met name uit visserijkrin gen gepromoveerd tot doctor in de eco nomie aan de gemeente-universiteit van Amsterdam op een proefschrift over de grondslagen van de ontwikkeling der visserij en over visserijproblemen in onderontwikkelde landen, getiteld „Principles of fisheries development". Promotor was prof. dr. J. F. Haccou. Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat is aan de direc teur van het postdistrict 's-Gravenha- ge, de inspecteur in algemene dienst der PTT, J. P. G. van Holthoon, met ingang van 1 augustus '1959 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend met dank betuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Bij beschikking van de directeur-ge neraal der PTT is aan de directeur van het post- en telegraafkantoor te Hoorn, J. Groenevelt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 mei 1959, zo ook per 1 juni 1959 aan de directeur van het post en telegraafkantoor te Zeist, J. Boerma. ma. Bij koninklijk besluit is met ingang van 21 september 1959 aan mr. F. M. baron van Asbeck op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als gewoon hoogle raar aan de rijksuniversiteit te Leiden met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Het hoofdbestuur van de koninklij ke Nederlandse vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken heeft de gouden dr. C. B. Tilanus jr.-medaille, die slechts één keer per jaar wordt uitgereikt, toegekend aan de hoofdmijnarts Jac. W. Creyghton te Heerlen. Bij K.B. Is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. M. Straub, wonende te Rotterdam, hoofd van het pathologïsch-anatomisch labo ratorium en prosector bij de gemeente ziekenhuizen aldaar. Vrijdagmiddag heeft mr. Th. A. Ver steeg uit Amsterdam zijn ambt van bui tengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Univer siteit voor het onderwijs in het notarieel recht aanvaard met het uitspreken van een rede getiteld „De kerken en het privaatrecht". Even later aanvaardde prof. mr. H. D. van Wijk zijn ambt als buitengewoon hoogleraar, eveneens in de juridische Advertentie AMSTERDAM, 29 april Doet. rech ten: H. Nijenhuis, Amsterdam; kand. pedagogiek: H. Brommersma, Emmen; doet. pedagogiek: R. Kramer, Leiden, (cum laude), doet, psychologie: H. F. Goslinga, Amsterdam, doet. biologie: G. Thijssen, Amsterdam. AMSTERDAM, 1 mei (V.U.) Kand. theologie: F. H. Veenhuizen, Huizen (N.H.): doctoraal theologie: ds. W. v. d. Zwaan, Amersfoort. AMSTERDAM, 1 mei Cand. En gels: J. J. M. van Rooijen (Amster dam), doet. wiskunde: J. C. Wengelaar (Wormerveer, doet. scheikunde J. Krijt (Zaandam), doet. psychologie: mevr. W. A. Wilde-Ninaber (Amster dam) en doet. Frans. mej. A. Moussault (Amsterdam). NIJMEGEN 1 mei Kand. genees kunde deel 2: de dames H. J. J. M. Jansen (Voorburg), C. W. M. Mul (Spanbroek), A. M. Philips (Melick) en de heren M. A. Berntsen (Nijme gen), J. H, F. van Boxel (Dongen), A. C. M. Koot (Voorburg. A. L. Ponse, F. J. B. Pijnenborg (Nijmegen), Th. J. M. Verhelst (St.-Jansteen) en H. M. C. Ver stappen (Eygelshoven). Kand. rechten: de dames M. Th. J. van Stratum (Eindhoven) en H. U. C. M. toosen (Oisterwijk) en de heren H. J. Claessen (Heerlen) en G. M. Beterams (Wanssum). ROTTERDAM, 1 mei Semi-arts- examen: mej. O. H. van Hoorn, Oude schip en de heren J. M, H. Blom, Haarlem, G. Groenveld, Stedum en A. Huson, Voorburg. Artsexamen: me vrouw S. H. Ponstein-Troelstra, Amster dam, H. G. Bruinsma, Rotterdam, H. R. Bult, Leiden en E. S. Oosterhuis, Hoogeveen. faculteit aan de V.U., voor het onderwijs in het Nederlands administratief recht, met een rede getiteld „Voortgaande te rugtred". Bij K. B. is benoemd tot vice-presi dent van het gerechtshof te Arnhem mr. J. A. Jansma, thans vice-president van het gerechtshof te Amsterdam. Advertentie DE ZONNETEMPEL by Uitgeverij Casterman M0C0 Copyright P. f. B. Bo» 6 Copenhogen Arme ziel! Denk je, dat je minder zenuwachtig zou zijn, als je een paar borrels dronk, voordat je naar de tandarts gaat En heeft het geholpen Heeft het geholpen Ik zou de tand arts wel eens willen ontmoeten, die nu aan mijn gebit zou durven komen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4