r in uniform IE 8 Westelijke slechts in eensgezindheid openingsf aze Ministers zullen hun politiek afstem men op Gromyko s reactie HOE LEEFT DE SPAANSE STUDENT? Canadese kloosterzuster zalig verklaard DAG PUZZLE 1 P m Raad van Europa bestaat 10 jaar Aan de vooravond van Genève Clare Booth Luce niet naar Brazilië Renault SYNDICAAT helpt met voeding, kleding, woning HENNESSY Stichteres der Zusters van Liefde De Duitse jeugd en de Führer Vreemde aftocht van Strygoein door Emery Kelen Herdenking in Den Haag Tiara voor de paus R.A.F.-ploegen bereiken Brits vliegtuigwrak Panamese vrouiven boos op Arias &xptac Britten bezoeken de oorlogskerkhoven VENUS-BEELDJE GEVONDEN MAANDAG 4 MEI 1959 PAGINA 11 EL KA&rn Incl verwarming 4490,- Op zoek naar Neander thaler Henri Mpnier overleden 9 U 13 KARIM KASSEM: lyiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Faki iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimHiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiii en man gaat door het leven met 2 illusies: dat hij zelf zijn vrouw uitzoekt en dat hij zijn eigen be roep heeft. De akelige waarheid is dat in de meeste gevallen vrouwen hun echtgenoten kiezen en dat be roepen de man in hun netten ver strikken. Als een man beroepsmilitair is, dan weten wij een heleooel van hem omdat wjj weten welke hoedanighe den voor zijn vak worden vereist: en wij kunnen veilig aannemen dat zijn opvoeding en zijn manier van leven deze, zijn, aangeboren deug den en tekortkomingen nog zullen hebben doen toenemen in duidelijk heid. Wat niet betekent dat alle militai ren hetzelfde zijn Het militair' kent vele-vertakkingen, en wij mogen niet verwachten dat de man die wegen aanlegt door moerassen, van gelijke geaardheid is als de commandant van een leger-zwemschool. Een vriendelijke toeschouwer, c.ie over mijn schouder meekeek toen ik het portret van generaal Karim Kas- sem, premier van Irak, aan het te kenen was, zei: „Hij is precies een tweede Nas ser." Ik kan daar niet mee instemmen. Zeker, beide mannen zijn Arabi sche soldaten, en beiden zijn keihar de dictators, maar ik constateer, afgaande op hun uiterlijk, grote verschillen. Kassem is „sec", Nasser is „demi sec." Nasser heeft in zekere mate iets dikkigs. Toen ik hem tekende moest ik in lijnen iets van een speklaag suggereren en horribile dictu de aanleg voor een zuidelijk-welva- rende buik, die men in de omgeving van de Middellandse zee wel kan aantreffen. Kassem is uitgedroogd, hij is vel over been, en zijn beenderen worden dan weer bij elkander gehouden door ijzeren draden zoals het ge val is bij de Tyrannosaurus in het „Museum of Natural History". Hij heeft de hongerige blik van een fakir. Het meest opvallende aan hem zijn de llchtelijk-scheve, dicht bij elkaar staande, priemende ogen, diep weggezonken achter de borste lige wenkbrauwen, die over de neus wortel hééngroeien. Zulke kenmer ken vallen dikwijls samen met een woeste, weelderige haargroei, die dóórloopt tot ver op het voorhoofd en de slapen. En die haardos „maakt" dan dikwijls weer via al leenstaande haren „contact" met de wenkbrauwen. Stalin had zulk een „bontmuts", evenals de schrij ver Franz Kafka. Deze soort man nen hebben gewoonlijk een klein achterhoofd en een uitgerekte li chaamsbouw. De folklore gewaagt van genoemde dichtbij elkaar staande ogen, die priemend staren in de schaduw van doorlopende wenkbrauwen als van „het boze oog". Ik heb ze vaak, samen met een laag voorhoofd, in gedeukte slapen en een ietwat wil de „bontmuts", aangetroffen in de gezichten van leeuwen-temmers en stierenvechters, twee beroepen die even gevaarlijk zijn als dat van pre mier van Irak. Al deze kenmerken samen kunnen inderdaad iets te zeggen hebben aan degenen die de psychologie van de mens bestuderen. Zij hoeven niet noodzakelijkerwijs op kwaadaar digheid te duiden, (uitgezonderd dan Karim Kassem jegens leeuwen, stieren en Nasser- aanhangers in Irak)maar zoals ik het zie betekenen zij altijd dat de desbetreffende mens rancuneus, terughoudend, wantrouwig, geneigd tot abstractie, idealistisch en alles tezamen koel van natuur is. Maar Kassem is ook soldaat en voor de volle honderd procent stout moedig en vasthoudend, en zijn ijze ren wil staat als het ware gegrift In zijn weerbarstig-aaneengegroeide wenkbrauwen, in de scherp uitste kende jukbeenderen en in het bolvor mige snor-complex. De generaal heeft een kaak, die de trots van een sergeant zou hebben kunnen wezen. Dit alles gaat samen met een lange, zeer nauwe en ingevallen boven kaak, die op haar beurt een dunne, niettemin stevige neus en de dicht op elkaar staande leeuwentemmer ogen, „veroorzaakt". Gelaatscon trasten van bovengenoemde aard vinden altijd hun weerslag in de persoonlijkheid en zij verklaren de grote gespannenheid die de generaal beweegt. De luttele snor, zo eigen aan de gezichten van trotse mannen als Hitler en Nasser, zou een mens kun nen verleiden tot het trekken van vergaande conclusies, als hjj althans niet zou weten dat Charlie Chaplin en Ben Turpin een soortgelijke „vlieg" onder hun neuzen koesteren. Niettemin waag ik het te zeggen dat al deze mannen gemeenschappe- Kassem en Nasser komen in conflict met elkaar, omdat zij zoveel gemeen hebben. lijk hebben dat zij hoekig, nerveus, 5 abrupt en opvliegend van aard zjjn. Dit is mijn ervaring geweest met zeer veel mannen met kleine snor- 5 retjes, maar ik kan u niet precies vertellen hoe en waarom. Twee doedelzakspelers kunnen niet met elkander opschieten in dezelfde 5 herberg, zegt een Engels spreek- woord. Als Nasser en Kassem niet met elkaar overweg kunnen, dan 2 komen zij voornamelijk in conflict met elkaar inzoverre zij het een en ander gemeenschappelijk hebben. Beide mannen zijn soldaten, dus koppig, trots en gauw op hun teen- tjes getrapt. De grote deugd voor soldaten is, dat zij weten hoe zij 5 bevelen moeten geven en in ont- E vangst nemen. Maar als zij beschik- ken over militaire en politieke E macht, dan weigeren zij bevelen in ontvangst te nemen van wie dan ook s en zeker van elkander. Maar precies zoals wij uiterlijke e verschillen hebben geconstateerd tussen beide mannen, precies zo zijn S er dienovereenkomstige verschillen in persoonlijkheid aan te wijzen. 5 Terwijl beide heren vooraanstaan- e de muzelmannen zijn, brengt Nas- ser's tikkeltje dikkigheid een tikkel- E tje zoetigheid met zich mee. Kas- sem is bitter. Nasser heeft een Herculische lach, een lach met opeengeklemde kaken E weliswaar, maar het blijft lachen. 5 Kassem kan een zelfbewuste glim- S lach opbrengen, maar zijn ogen glimlachen nooit mee. De schijn van lievigheid, bemin- E nelijkheid en soepelheid, Nasser eigen, is een mooie valstrik voor wat betreft zijn diplo- g matieke bezigheden. Dit alles man- g keert Kassem te enen male. Hij is een houten klaas met dunne lippen, S een koele gedisciplineerde man met g een stijve nek, stijve knieën en stijve E ideeën. g Van Nasser kan men vele, plot- S selihge en opvliegende „omschake- lingen" verwachten, in alle richtin- E gen, zoals een zig-zaggende voetzoe- g ker alle kanten opvliegt; maar als S Kassem zichzelf wijzigt zal het ook eert totale, grondige wijziging wezen. Nasser is niet minder wantrouwig en terughoudend, maar als hij E kwaad wordt barst hij naar alle kan- g ten los. Ik geloof niet dat zulks Kassem zou kunnen gebeuren. Hij g is alles tezamen vasthoudend en on- S veVzoenlijk. In de oorlog tegen Is- i raël in 1948 willigde Nasser een E wapenstilstands-overeenkomst in, Kassem weigerde haar te erkennen, en ging door met vechten tot hij niet meer kon. Kassem drinkt en rookt niet. Hij heeft geen vrouw, maar zes woeste honden. Hij heeft nooit een eigen woning gehad. Voor hij premier was woonde hij bij zijn broer in. Nu slaapt hij op een ma tras in een vertrek van het ministe rie van oorlog en eet van meta len borden op een tafelkleed van kranten. Hij geeft er nog steeds de voorkeur aan te rijden in de wrakke station-car, die hij als commandant te velde gebruikte. - Zijn gezicht lijkt heel sterk op dat van generaal Jesus Sosa Blanco, het eerste „spectaculaire" slachtoffer van de revolutionaire terechtzit tingen van Castro; hij heeft dezelf de doordringende zwarte ogen en dezelfde zelfbewuste grijns. Zulke mannen zijn geheel onderworpen aan hun piilitaire beroep en hun levensstaat is het de Plicht tot Dienstbaarheid in al zijn gestreng heid aan zichzelf en aan anderen op te leggen. Neem dat van hen af en er blijft niets meer over. Zjj zijn niet bang om te doden, noch om te sterven. Deze soort mensen hebben een bijzonder talent waar het er om gaat anderen te vernietigen, maar ook waar het er om gaat hun eigen vernietiging voor to bereiden. Daar is natuurlijk de grote vraag of Kassem communist is, of dat hij communist zal worden. Ik kan haar niet beantwoorden door naar hem te kijken. Maar ik kan u ver zekeren dat hij vóór alles soldaat is; op de tweede plaats is hij ook sol daat; en hij zal soldaat blijven tot zijn laatste snik. In aanwezigheid van een groot aan tal genodigden heeft de Europese be weging in Nederland zaterdag in de vergaderzaal van de Tweede Kamer het feit herdacht dat 10 jaar geleden. 5 mei 1949, het statuut van de Raad van Europa in Londen werd onderte kend. Deze viering van het tweede lustrum van de Raad van Europa werd ook bijgewoond door de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns en de secretaris generaal van de Raad van Europa. L. Bénvenuti, die beiden het woord voeren. Minister Luns wees in zijn toespraak in het bijzonder op de belangrijke rol die de Raad van Europa heeft gespeeld in de totstandkoming van de samen werking tussen de Europese landen. Naar het oordeel van minister Luns is er voor de Raad van Europa ook als organisatie een toekomst weggelegd. De Raad van Europa, zo zei hij, neemt nl. een belangrijke plaats in in het ge heel van de Europese samenwerking. Een van de eerste taken die wij in de komende jaren zullen moeten verrich ten om de goede functionering van de verschillende Europese organisaties te verbeteren, zo zette hij uiteen, zal het doorvoeren van een zekere ratio nalisatie zijn met een duidelijke onder linge taakverdeling. In dit opzicht, al dus de heer Luns, heeft de Raad van Europa onlangs het goede voorbeeld ge geven door een aantal concrete sug gesties te doen. Het mag echter niet worden ontkend, zo vervolgde hij, dat de Raad van Europa zelf verschillende veranderingen en verbeteringen be hoeft in het kader van een algemene rationalisatie van de Europese samen werking. Als de westelijke ministers van bui tenlandse zaken volgende week maan dag in Genève hun Russische collega Gromyko ontmoeten, dan zijn zij het volledig eens over de gecombineerde voorstellen inzake Berlijn, Duitsland en de Europese veiligheid, die zij hem zullen overhandigen. Maar zij hebben geen gemeenschappelijke gedragslijn opgesteld voor het zeer waarschijnlijke geval, dat de Sovjet-minister deze voor stellen verwerpt. De westelijke minis ters zullen dan in Genève naar bevind van zaken handelen. Dit is meegedeeld door functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, die minister Herter op diens reis naar Parijs hebben vergezeld. In de Franse hoofdstad hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland vorige week beraadslaagd over de tactiek die het westen moet volgen op de conferen tie van ministers van buitenlandse zaken, die 11 mei in Genève begint. Ofschoon hun experts, die eerder in Londen hadden vergaderd, op belang rijke punten niet tot overeenstemming hadden kunnen komen, sloten de he ren Herter, Lloyd, Couve de Murville en Von Brentano hun overleg in Parijs na verrassend korte tijd af. Minister Herter heeft zaterdag presi dent Eisenhower op diens boerderij te Gettysburg rapport uitgebracht over de besprekingen in Parijs. Gisteren heeft hij zijn ambtsvoorganger, John Foster Dulles, geraadpleegd. Dulles wordt voor kanker behandeld in het Walter Reed hospitaal te Washington. Tegenover verslaggevers heeft minister Herter gezegd, dat zijn be sprekingen in Parijs „zeer succes vol" zijn geweest. Ook hij erkende, dat niet alles, wat in Genève aan de orde zal komen, te Parijs besproken is. Maar alle details, die dan wel ter sprake zijn gekomen, zijn opgelost. Herter gaf als zijn opinie te kennen, dat er inzake de kwesties Duitsland en Berlijn bepaald vooruitgang mo gelijk is, als de Russen blijk geven van een eerlijk verlangen om te on derhandelen. De Franse minister van buitenland se zaken, Couve de Murville, heeft za- fjiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiiniiiiiiiiiiiiiiiimiiijiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In het kantoor van de pers-secretaris van het Witte Huis, James Hagerty (rechts), maakt mevrouw Clare Boothe Luce na een onderhoud met president Eisenhower aan de journalisten bekend, dat zij zich zal terugtrekken als ambas sadeur van de V.S. in Brazilië. De paus heeft zaterdag een met ju welen versierde driekroon ontvangen, een geschenk van de bevolking van Bergamo, de Noorditaliaanse streek waar hij geboren is. De tiara is van zilver en met goud versierd. Een de putatie van 2.000 mensen, o.l.v. de bur gemeester en de bisschop van Berga mo, hebben de tiara op een speciale au diëntie aan de paus overhandigd. Advertentie Reddingsploegen van de R.A.F. heb ben het wrak van het Britse vliegtuig bereikt, dat negen dagen geleden op de berg Soephan in Oost-Turkije is neerge stort. Aldus meldt Reuter. Zij troffen een aantal lijken aan en delen van de geheime uitrusting, die het vliegtuig naar de Britse raketba' sis in Woomera (Australië) moest bren gen. Deze delen lagen verspreid over een oppervlakte van circa 600 vierkan te meter. Zoals bekend hadden de Britten de Russen inlichtingen gevraagd over het toestel. De Russen zeiden over het lot van de machine niets te weten. Zweden Twee mensen zijn tot dus ver omgekomen als gevolg van de zwa re overstromingen, die het noorden en midden van Zweden teisteren. Zes dor pen met in totaal 4.000 inwoners zijn van de buitenwereld afgesneden. De overstromingen zijn ontstaan na het ■meiten van grote massa's sneeuw. (U.P.I.) (Van onze correspondent in Spanje) Sindicado Espanol Iniversitario," het Spaanse staatsconsortium, waarin alle studenten zijn georga niseerd heeft een gefundeerde bereke ning gemaakt van de kosten van studie en levensonderhoud van een student in een van de grote universiteitssteden. Op basis van deze kostenberekening stelt het syndicaat zich voor voorzie ningen te treffen om het de studenten mogelijk te maken voorlopig althans niet meer geld uit te hoeven geven. Volgens deze berekeningen kost een student die thuis is blijven wonen aan zjjn ouders ongeveer 12.50 pesetas, dat is circa 85 gulden. Hij krijgt dan 17,50 zakgeld in de maand, zes gulden voor boeken, nog eens zes gulden voor alle vergunningen en bewijzen die hij nodig heeft en veertien gulden om zich te kleden. Gaat diezelfde student thuis weg om in een normaal burgerlijk pension te gaan wonen, dan is h;j bijna het driedubbele kwijt, ruim 3500 pese tas, dat is meer dan 200 gulden. Daar van is vijf en twintig gulden zakgeld, negentig gulden voor zijn kamer en tachtig gulden voor zijn maaltijden. Als de student in een van de pensions van het syndicaat gaat wonen, komt hij met 1750 pesetas in de maand, ofwel hon derd en twintig gulden toe. Zo'n pen sion vraagt elfhonderd pesetas voor lo gies en voeding, dat is 75 gulden Hij kan nog goedkoper terecht en dan hoeft hij maar achthonderd pesetas voor een slaapplaats plus de dagelijkse maaltijden neer te tellen, hetgeen min der dan zestig gulden is. Ook in Spanje is heden ten dage het begrip doorgedrongen dat het verstrek ken van beurzen en de hulp van staats en particuliere zijde aan de student een alom aanvaarde verplichting is. De hieruit voortvloeiende stijging van het aantal studenten, waarvan vele bepaald niet kapitaalkrachtig zijn, roept een se rie problemen op, waarvan voeding en woning de grootste en moeilijkste zijn. Spanje wil kost wat kost de studenten fn de gelegenheid stellen voor minder dan rond 200 gulden per maand rond te komen. Daartoe is een organisatie in het leven geroepen, de „Nationale dienst voor studentenpensions en men sae van het S.E.U.", die in de univer siteitssteden bijzonder veel werk ver- derenden tegen inkoopsprijs hun tekst- boeken kunnen aanschaffen. Op deze wijze lukt het de meeste stu denten wel voor minder dan drieduizend pesetas het hoofd boven water te hou den. Dat hoeft geen enkel opzien te baren, daar meer dan de helft van al le kinderrijke arbeidersgezinnen het klaar spelen om met het officiële loon van nog geen 1500 pesetas niet van hon ger om te komen! zet. Vijftien jaar geleden werd in Madrid de eerste mensa opgericht in een schamel lokaal, waar plaats was voor tachtig studenten. Mep kon hier voor een paar stuivers eten. Spoedig bleek dat er zovelen in de Spaanse hoofd stad rondliepen, die deze kans om aan een bijna zekere hongerdood te ontko men aangrepen, dat deze restauratie om uitbreiding vroeg. Thans telt Ma drid zes mensae, waarvan de grootste achthonderd plaatsen heeft en de klein ste honderd. In totaal kunnen 2650 stu denten in Madrid tegelijkertijd eten. Allengs volgden andere universiteits steden en thans telt het S.E.U. een en twintig mensae in geheel Spanje, waar circa zesduizend studenten een plaats kunnen vinden. Het vorige jaar werden meer dan an derhalf miljoen maaltijden aan studen ten verstrekt. Een aantal medici van het syndicaat houdt controle op het verstrekte voedsel, waarvan de prijs varieert van 55 tot 70 cent per maal tijd. Circa duizend beursstudenten eten dagelijks gratis. Vele mensae zijn gecombineerd met studentenpensions, zoals in Barcelo na waar onlangs een zeven - verdiepin gen hoge flat voor dit doel is verrezen. Andere soortgelijke gebouwen zijn in verschillende steden in aanbouw. Daarnaast beschikt het studenten syndicaat over een eigen medische ver zorging met veertien klinieken en twee sanatoria voor t.b.c.-patiënten. Het vo rige jaar werden door de artsen van het S.E.U. 43.000 medische behandelin gen verricht. De Nationale gezondheids dienst voor studenten omvat drie sec ties, de studentenziekteverzekering, medische controle en behandeling. Ve le aankomende medici lopen stage in de eigen studentenklinieken. Vijf en dertig geneesheren zorgen voor door lopende controle van de gezondheids toestand van de student. Thans zijn plannen in voorbereiding voor de op richting van een aantal coöperatieve winkels, waar studenten tegen aanmer kelijk lagere prijzen dan elders hun in kopen kunnen doen. Reeds beschikt het S.E.U over coöperatieve boekwin kels, die in bestaande erkende boek handels zijn ondergebracht, waar stu- Meer dan tweehonderd vrouwen hebben zaterdag in het centrum van de Panamese hoofdstad gedemonstreerd tegen de mogelijkheid dat een vrijgelei de wordt verleend aan dr. Arias, de echtgenoot van „Dame" Margot Fon- teyn. Dr. Arias, die beschuldigd wordt van deelneming aan een komplot tot omverwerping van de regering, bevindt zich nog op de Braziliaanse ambassade. De demonstranten droegen gekleurde parasols en Panamese vlaggen. Zij zongen volksliederen en riepen: Arias is een verrader, hij moet worden be recht". Boven het Caraibische kustgebied van Panama patrouilleren vliegtuigen en voor de kust marineschepen. De voorzitter van de commissie van onderzoek van de Organisatie van Amerikaanse Staten, Fernando Lobo, heeft meegedeeld dat de O.A.S. Panama zal blijven beschermen tot er geen ge vaar voor een invasie meer bestaat. Advertentie krap* lAttbttifiAk BitiUr A'dMi In de St.-Pieter te Rome is gisteren de Canadese kloosterzuster Marie M&r- garethe du prost de Lajamme- rais d'Youville zalig verklaard. De pre fect van de Heilige Congregatie der Ri ten. kardinaal Cicognani, las de desbe treffende pauselijke breve voor. De plechtigheid werd bijgewoond door tien tallen kardinalen, bisschoppen en tien duizenden gelovigen. Een groot aantal Canadese pelgrims, aangevoerd door kardinaal Léger, aartsbisschop van Montreal, was in de St.-Pieter aanwe zig. Kardinaal Léger droeg na de za ligverklaring een pontificale Hedige Mis op. De zalige Marie Margarethe is de stichteres van de congregatie van de Zusters van Liefde, de z.g. „grijze zusters". Ook de tegenwoordi ge generaal-overste van de congrega tie, mère Béatrice Saint Luis, was bij de zaligverklaring tegenwoordig. Marie Margarethe du Frost de La- jammerais is 15 oktober 1701 te Varen nes in Canada geboren. Op 21-jarige leeftijd trad zij in het huwelijk met Fran- gois d'Youville. Zij kregen zes kinderen van wie er twee priester werden. Tien jaar na hun huwelijk overleed Fran cois. Marie Margarethe Dgde zich, on danks ziekte, tegenwerking en financiële moeilijkheden, toe op de verzorging van armen en hulpbehoevenden. De congregatie van de Zusters van Liefde, die zij stichtte, nam het algemene zie kenhuis van Montreal, dat toen een slechte reputatie had. onder haar hoe de en wist er een in haar soort voor treffelijke inrichting van te maken. Mè- In een artike. van Thïlo Koch in het blad „Die Welt am Sonntag" wordt o.m. over wat de Duitse jeugd van Hitier weet gezegd: „Er is iets mis met de Duitse scholen indien negen van de tien leerlingen niets over Hitier weten of denken dat de führer als geheel meer goed dan kwaad heeft gedaan." Koch schrijft, dat woensdag j.l. in een televisieprogra....ma werd ge meld: „Slechts één van de tien West- duitse leerlingen weet, dat Hitier zes millioen Joden liet vermoorden uit naam van het Duitse volk, en dat Hitier de Tweede "Jereldoorlog en daardoor de grootste ramp in de Duitse geschiedenis op zijn geweten heeft. Koch wenst een onmiddellijk on derzoek en zegt dat als de feiten juist blijken te zijn, deze kwestie het voor naamste probleem van de binnen landse politiek is. Dit meldt Reuter. re Marie Margarethe stierf op 24 de cember 1771. In februari van dit jaar heeft de Heilige Congregatie van de Ri ten vastgesteld, dat tweemaal op voor spraak van de zalige Marie Margare- tha wonderbaarlijke genezingen hebben plaats gehad. De ruim honderd Britten die in Ne derland de oorlogskerkhoven bezoeken waar hun gesneuvelde bloedverwanten liggen begraven, zijn zaterdag van Njj megen uit in verschillende groepen door geheel Nederland gereisd. Niet minder dan dertig Britse oorlogskerk hoven werden bezocht. Overal werden de bezoekers door de bevolking op har telijke wijze ontvangen. Alle pelgrims waren bij hun terugkomst in Nijmegen vol lof. Zondagmorgen woonden de bezoekers kerkdiensten bij. Father Royle, die de pelgrims vergezelt, leidde de kerk dienst in dé St.-Stevenskapel in Nijme gen. Een pater Karmeliet droeg voor de katholieke pelgrims in de kapel van de Karmelieten aan de Doodendaal, een H. Mis op. De heer P. C. Vermeren, de secreta ris van de afdeling Nijmegen van het Nederlandse oorlogsgravencomité, be geleidde de pelgrims in de middaguren naar het culturele centrum Ons Erf te Berg en Dal. Ons Erf is ai sinds jaren het rust- en verzorgingsverblijf voor de pelgrims. Enige jaren geleden boden zij voor de kapel door Willem van Woerkom gebrandschilderde kerkramen aan. Nu bood mr. J. R. Griffin, secretaris van The British Legion, als bewijs van dank voor de gastvrijheid drie resterende raampjes aan, weer van de hand van Wim van Woerkom. Een Australische wetenschappelijke expeditie van vijf man zal binnenkort in de binnenlanden van Mantsjoerije gaan zoeken naar „harige aapmensen" van wie men aanneemt dat zij recht streekse afstammelingen zijn van de Neanderthaler mens die een miljoen jaar geleden leefde. Nomadenstammen uit de dichte oerwouden in Mantsjoe rije verklaarden meer dan eens de vreemde wezens, bekend als de alama's. ontmoet te hebben. Zij zouden gekleed gaan in lederen schootvellen en huiden en in dierlijke geluiden met elkaar spreken. Ook van Russische zijde zijn meermalen berichten over het be.staan van deze aapmensen vernomen. terdag de permanente NATO-raad in gelicht over het in Parijs besprokene. De raad ontving het verslag van Couve de Murville „met instemming". In de dagen, die aan de conferen tie van Genève nog vooraf zullen gaan, wordt een koortsachtige diplomatieke activiteit ten toon gespreid. Premier Debré van Frankrijk en minister Couvt de Murville zullen woensdag en donder dag in Bonn confereren met bondskan selier Adenauer en andere leden van de Westduitse regering. De Westduit» se ambassadeur in Moskou, Kroll, keert vandaag naar Bonn terug, na eerst nog besprekingen te hebben ge voerd met vice-president Mikojan van de Sovjet-Unie. minister Gromyko en de onder-minister van buitenlandse zaken, Valerian Zorin. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Pella, voegt zich a.s. zondag in Genève bij zijn westelijke collega's. Men brengt dit in verband met zijn mogelijke deelneming aan de ministersconferentie, indien de Sovjet- Unie blijft staan op de deelneming van Polen en Tsjechoslowakije. In Kopenhagen heeft de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, gepleit voor een top conferentie, die in het kader van de volkerenorganisatie wordt gehouden. Meer dan 600 man van de gewone Zwitserse politie en de federale veilig heidspolitie zullen de 500 vertegenwoor digers en ambtenaren van de Grote Vier bewaken tijdens de conferentie te Genève. Bovendien zal een compagnie van het 46ste Zwitserse regiment luchtdoel artillerie de wacht betrekken op het vliegveld van Genève, waar de vier ministers zullen aankomen. Naar verluidt zullen detachementen van de Franse Republikeinse Garde misschien aan de grens gelegerd wor den voor de duur van de conferentie. Het toezicht op de activiteit van de Hongaarse vluchtelingen in Zwitser land zijn er ongeveer 12.000 zal een van de belangrijkste taken van de Zwitserse politie vormen. Men verwacht dat de vluchtelingen betogingen zullen houden. Bij de opening van de conferentie zullen er meer dan 1.500 journalisten, radio- en televisieverslaggevers inbe grepen, in Genève zijn. Kolonel Michail Strygoein, militair attaché van de Sovjet-Unie in Birma, is met een Chinees vliegtuig uit Ran goon vertrokken, aldus meldt AFP. Zo als gemeld heeft hij getracht zelf moord te plegen door een slaapmiddel in te nemen. Later heeft hij gepoogd uit het ziekenhuis, waarheen hij ge bracht was, te ontsnappen aan zijn Russische bewaker. Strygoein is door niet minder dan 40 leden van de Russische ambassade naar het vliegtuig gebracht. Verslag- fevers en fotografen kregen geen kans. oen een verslaggever de attaché van verre toeriep of hij nog wat te zeggen had, werd Strygoein door 'n andere Rus een jas over het hoofd geworpen met de woorden „geen verklaringen". Tijdens opgravingen in de villa van keizer Tiberius te Sperlonga in Italië is een mooi marmeren bas-reliëf, dat de godin Venus voorstelt, gevonden. Men denkt dat het dateert van de eer ste eeuw na Christus. Het beeld was in enkele grote stuk ken gebroken. Het werd aangetroffen in modder op de plaats waar zich eens een aantal zwembaden in een grot btJ de zee bevond. Deskundigen denken dat het waarschijnlijk een kopie van een origineel van de beeldhouwer Archesi- laus is. De Franse humoristische tekenaar Henri Monier is op 58-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een longaandoening, aldus is zondag uit Parijs vernomen. Oostenrijk Op circa 30 km van Pal- ma (Majorca) is een Oostenrijks vlieg tuig, dat op weg was naar München, neergestort. Alle vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. (Rtr). KRUISWOORDR AAD SEL 1 2 3 4 5 6 7 8 ■1 10 4. 12 15 16 17 1ö Horizontaal: 1. vogel; 2. mesthoop; 6. soort kwastje; 8. wintervoertuig; 9. be vel; 10. open strook in het bos; 11. muil; 12. en andere (afk.); 14. Frans lidwoord; 15. uitwissen; 18. handeling (mv); 19. rivier in Nederland. Verticaal: 1. Voorzetsel; 2. vjjlwerk- tuig; 3. Eng. bier; 4. schennis van trouw; 5. plaats in Limburg; 6. geestelijke; 7. weefsel; 13. toespraak; 16. vallei; 17. veerkracht. OPLOSSING I MEI: 1. paté, 2. aard, 3. tree. 4. Eder, S. mode, 6. Oder, 7. Deli, 8. Erin, 9. rage, 10 aker, 11 geen, 12. Erna, 13. mede, li edel, 15. demi, 16. elira.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 11