Leger in Indonesië praat met rebellen Soekarno zou in Zweden medisch worden onderzocht Opnieuw ongekend groot toeristenbezoek Sjah van Perzië op tournee in Europa Vorst zou het als zijn plicht beschouwen te hertrouwen Geen verande ring in Neder landse politiek Prof. Beel begint weer bij het begin Burger en Romme op bezoek êacssaj NiFHUfp UAARIFMRPHF fflllRAMT Vanavond dodenherdenking Kindercorso in Bollenstreek Tijdens afwezigheid van president Duizend gulden op fout antwoord Hotels en pensions in randstad Holland tot laatste plaats hezet In kritieke periode Dodelijk ongeval na Varsity Prins Juan loopt mee in parade te Madrid Kardinaal Grente overleden Bakkers bij prins Bernhard Geen onvolger voor v. Beinnm weer Vergissing bij quiz Blanken ontvoeren negermeisje DUITSERS VERRE IN DE MEERDERHEID Worosjilof wenst Koningin geluk Dr. Marres, ere-praeses Nereusverongelukt Aartsbisschop van Le Mans Volgens „Times" MAANDAG 4 MEI 1959 S 83sfe JAARGANG No. 30204 f Voor seizoen 19591960 Staatsloterij STURKA SPORTKLEDING Nachtvorst Het Indonesische leger heeft van de afwezigheid van president Soekarno ge bruik gemaakt om in onderhandeling te treden met de opstandelingen. De Indonesische stafchef, luitenant-gene raal Abdulharis Nasution, heeft vol gens Reuter zaterdag in Djakarta be kendgemaakt, dat hij via niet-officiële personen contact heeft laten opnemen met de rebellen, teneinde na te gaan of het mogelijk is tot een beëindiging van de strijd in Indonesië te komen. Reeds eerder waren er berichten ge weest over besprekingen tussen de op standelingen en vertegenwoordigers van het leger, die ergens op Malakka zouden zijn gehouden. Het Indonesische leger maakte daarop bekend, dat de rebellen op Sumatra en Celebes had den geïnformeerd op welke voorwaar den zfl de strijd konden staken. Nasu tion deelde zaterdag mee, dat hfl niet bereid is tot een politiek compromis. Ook valt er niet aan te ontkomen, dat de leiders van de opstand in een politiek proces terecht zullen moeten staan. Maar voor de rest wil het leger „grootmoedig" zijn: de opstandige Generaal Nasution Nanweljjks was in de V.A.R.A.-quiz van zaterdagavond een prijs van dui zend gulden toegekend aan de heer J. Nijs uit Hasselt, of wij werden opgebeld door een marine-deskundige, die hem deze prijs bestreed. De beslissende vraag aan de heer Nijs luidde: „Welke een heid ondersteunde de Nederlandse troe pen bfl de inval der Duitsers in Korn- werderzand". Het antwoord uit de vra- gencel: „De Oranje Nassau". Dit had moeten wezen: „De Johan Maurits van Nassau". De quizmaster Theo Eerdmans rekende de vraag goed. De prijs werd toegekend. Dit was een gelukje voor de heer Nijs, dat hem, naar wij horen, niet meer ontnomen zal worden. Dat hij het te danken heeft aan het ongelukje, dat Theo Eerdmans overkwam, zal hem nauwelijks hoeven te hinderen. Een quiz is per slot van rekening een kansspel, waarbij men op verschillende manieren geluk kan hebben. Wanneer het om een prijs van duizend gulden gaat, spelen zelfs bij de spelleider de zenuwen een woordje mee Het merkwaardige is, dat hij na het antwoord van de heer Nijs niet zo maar „goed" zei, maar zelf ook nog het juiste antwoord gaf: „Johan Maurits van Nassau, goed". Hij was er klaarblijkelijk van overtuigd, dat hij dit ook uit de mond van de ondervraag de gehoord had. Het woord Nassau speelde hem daarbij parten. In dezelfde quiz werd overigens nog een prijs van duizend gulden gewon nen. Deze ging naar de heer Licht uit Eindhoven, die eer. groot Rembrandt- henner bleek. .De politie var Tallahassee in de Ame- ''kaanse staat Florida heeft vier blan- jongelui gearresteerd, die een 19- Oarige neger-studente hebben ontvoerd en aangerand. Het meisje was met een ^r'cntlin en twee jongens naar een JJansavond geweest. Juist toen zij op "et Punt stonden in een auto naar huis rii'len, kwamen de vier blanke jonge- °P hen toe. Zij dreigden met een "'•"natisoh pistooi en gaven de beide meisjes bevel uit te stappen. Het jongste meisje slaagde erin te ontkomen. De andere, een studente aan "^er-universiteit van Tallahassee. eeh°nden en meegenomen. Na een „ar torvolging slaagde de politie erin het viertal te arresteren en het rlS1e bevrijden. „„k -X 1°nge Planken hadden na het genruiK van enige alcohol besloten ..de nikkers eens wat angst aan te jagen." militairen zullen in het leger worden opgenomen, studenten en scholieren, die zich bij de opstand hebben aange sloten, worden naar school teruggezon den. President Soekarno heeft tot dusver op dit bericht niet gereageerd. Hij is gisteren uit Warschau in Stockholm aangekomen. In Polen heeft hij een ere-doctoraat ontvangen, hij heeft be sprekingen gevoerd met partijleider Gomulka. premier Cyrankiewic en mi nister Rapacki en verder heeft hij de miinstad Kattowice en het voormalige concentratiekamp Auschwitz bezocht. Men heeft de Indonesische president de crematoria getoond, waar de li chamen van honderduizenden Joden en andere gevangenen door de nazi's zijn verbrand. Het Poolse staatshoofd, Alexander Zawadzki, heeft een uitno diging voor een bezoek aan Indonesië aangenomen. Soekarno en Zawadzki hebben giste ren een verklaring ondertekend, waar in de Indonesische president zijn in stemming betuigt met het plan-Rapac- ki en met de communistische stelling, dat Formosa een deel van China is en dat communistisch China het lidmaat schap van de Verenigde Naties ver dient. Zawadzki van zijn kant veroor deelt alle vormen van kolonialisme en J spreekt de verwachting uit, dat Indo-1 nesië spoedig zijn gezag over westelijk Nieuw-Guinea zal kunnen uitbreiden. Tot de leden van het corps diploma tique die Soekarno op het vliegveld van Warschau uitgeleide deden, be hoorde volgens A.F.P.-Reuter ook de Nederlandse ambassadeur. In diplomatieke kringen te War schau acht men het zeer waarschijn lijk, dat Soekarno in Zweden door een specialist zal worden onderzocht. Zo als bekend heeft men in Djakarta het vermoeden uitgesproken, dat de pre sident aan kanker zou lijden. In Po len toonde hij zich in ieder geval spoedig vermoeid en men streeft er nu in Zweden naar om hem na elke officiële plechtigheid minstens vier uur rust te gunnen. Soekarno zal o.a. door het koninklijk paar worden ont vangen. Fanavond herdenkt Nederland voor de veertiende maal na de bevrijding piëteitvol zijn doden van de tweede wereldoorlog. De steeds aangrijpende twee minuten van intense stilte zullen, zoals ieder jaar, volgen op de stille tocht naar monument of erebegraafplaats, te Overveen, zoals hierboven afgebeeld, en op vele andere plaatsen in het land, waar bloemen zullen worden gelegd om degenen die hun leven offerden voor het vaderland te eren. Heel het verkeer ligt deze twee minuten stil, iedereen vertoeft in gedachten bij de oorlogsslachtoffers en The Last Post klinkt als een verre groet van over het graf. De Sjah van Perzië Is gisteren met zijn particuliere vliegtuig uit Teheran vertrokken voor een rondreis door Eu ropa, die meer dan een maand zal du ren. Gisteren heeft hij een tussenlanding gemaakt in Istanbul, waar hij ongeveer anderhalf uur lang heeft gesproken met de Turkse president, Celal Bayar, met premier Mendercs en met de Turkse minister van buitenlandse zaken, Zorlu. Gisteravond arriveerde de Sjah in Ge- nève. Behalve Zwitserland zal de Per zische vorst ook GrooUBrittannië, De nemarken en Nederland bezoeken. Mor gen wordt hij door koningin Elizabeth van Engeland ontvangen op Bucking ham Palace. De Sjah onderneemt zijn reis in een periode, gedurende welke de betrekkingen tussen zijn land en de Sovjet-Unie tamelijk gespannen zijn. Sinds Perzië enige tijd geleden een bi lateraal defensie-akkoord met de Ver enigde Staten heeft gesloten en een delegatie van hoge Sovjet-diplomaten er niet in is geslaagd die stap te voor komen, heeff Moskou een stelselmatige campagne tegen het bewind van de Sjah gevoerd. Dat alles neemt niet weg, dat de wereldpers de tournee van de Sjah van de luchtige kant opneemt. Sinds hq van keizerin Soraya is gescheiden, dicht men de Sjah allerlei huwelijksplannen toe. Perzische functionarissen doen niet steeds hun uiterste best om die speculaties de kop in te drukken. Volgens de Romeinse krant II Mes- sagero heeft een woordvoerder van de Perzische ambassade. Chodjadin Chafa, te Rome verklaard, dat de Sjah het als zijn plight beschouwt te hertrouwen en dat hij waarschijnlijk aan het eind van zijn Europese reis za] beslissen, wie de gelukkige wordt. Vannacht heeft de Sjah in Genève ge logeerd ten huize van generaal Faz- lollah Zahedi. de man, die hem na de staatsgreep van Mossadegh weer op de troon heeft gezet. Een zoon van Zahedi is getrouwd met de dochter van de Sjah. prinses Sjanaz. Ondanks het feit. dat de vorst vandaag zijn reis naar Engeland alweer voortzet, gonst het van geruchten, dat hij toch nog kans heeft gezien een ontmoeting te arran geren met de 19-jarige dochter van ex- koning Umhcrto van Italië, prinses Maria Cahriella. De prinses, die met haar moeder, ex-koningin Maria Jose. het landgoed Merlinge nabil Genëve bewoont, heeft enige tijd geleden al met klem de geruchten moeten tegen spreken, dat zii met de Sjah zou huwen Radio Moskou meldt, dat de presi dent der Sovjet-Unie, maarschalk Wo rosjilot. koningin Juliana ter gelegen heid van haar verjaardag een geluk- wenstelegram neeft gezonden. Sjah Reza Palevi De Varsity, de jaarlijkse studenten- roeiwedstrijd op het Amsterdam-Rijn kanaal neeft een trieste nasleep gekre gen. Ter hoogte van de Hoogebrug te Jutphaas werd de ere-praeses van de Amsterdamse studentenroeivereniging „Nerens", dr. A. A. J. H. Marres sr. aangereden door een motor terwijl hij uit zijn auto stapt" Hij v.as op slag dood. Twee duo-passagiers werden zwaar gewond. De bejaarde dr. Marres was een zeer bekende persoon in de Nederland se roeiwereld. De berijder van de motor wilde zich bfl zijn aankomst in het ziekenhuis niet onder medische oehandeling stellen en verliet de kliniek. Volgens de politie te Jutphaas heelt dr. Marres bij het oversteken van de weg te weinig aandacht geschonken aan het op dat moment zeer drukke verkeer, waardoor hij door de m. tor- rijder geschept werd. (Men zie ook elders in dit nummer) Een kleinzoon van wijlen koning Al fonso XIII van Spanje, prins Juan Car los van Bourbon is gisteren bij een gro te parade in Madrid het middelpunt van de belangstelling geweest. De pa rade, waaraan 12.000 militairen deelna men, werd gehouden ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de beëindiging van de Spaanse burgeroor log De troepen trokken aan het Spaan se staatshoofd, generaal Franco, voorbij. Enkele waarnemers te Madrid zijn volgens Reuter van oordeel, dat het verschijnen van de prins in de parade betekent, dat generaal Franco hem in het openbaar voorstelt als de man die hij gekozen heeft als aanstaand koning van Spanje. De prins wordt opgeleid voor vlieger. Vele honderdduizenden vreemdelingen hebben het afgelopen weekeinde ons land bezocht. De Duitse gasten waren verreweg in de meerderheid, gevolgd door resp. de Belgen en de Fransen. De hotels en pensions in de randstad Hol land waren tot het laatste bed bezet. Het bleek noodzakelijk al zeer spoedig een beroep te doen op de particuliere adressen. Opvallend was, dat ook deze maal zeer vele toeristen in het zuiden en oosten des lands zfln gebleven. Uiter aard bevond zich onder deze toeristen- stroom een zeer groot aantal dagbezoe kers. De logiesinformatiediensten van het gehele Nederlandse V.V.V.-wezen zijn er in samenwerking mét de A.N.V.V. in geslaagd al deze toeristen aan pas send onderdak te helpen zonder een beroep te hoeven doen op de gast vrijheid van de Nederlandse bevol king. Toeristisch gezien is dit week einde het drukste geweest dat ons land ooit heeft gekend. Voor Amsterdam werd het aantal vreemdelingen, dat ondergebracht moest worden op 15.000 geschat. Het verkeer in de binnenstad liep vrijdag al volkomen vast omdat er te weinig ruim te was om de zeer talrijke autocars te parkeren. De politie had de grootste moeite, het verkeer nog enigszins op gang te houden want soms was er geen doorkomen aan. Verkeersagenten heb ben veel langer en zelfs zaterdag en zondag dienst gedaan op kruispunten, waar ze anders veel eerder worden in getrokken. De rondvaartboten hadden een ontzaglijke toeloop te verwerken, want elke vreemdeling, die de bollen komt bekijken wil ook de Amsterdamse grachten bewonderen. Door het slechte weer zondagmiddag had het Rijksmu seum het bijzonder druk. Georges kardinaal Grente, aartshls schop van Le Mans in West-Frankrijk, is vanmorgen vroeg overleden. De kar dinaal, die 86 jaar oud werd, moest sinds 25 maart het bed houden wegens een ernstige griep-aanval. Georges Grente werd 30 november 1952 door wijlen paus Pius XII tot kardinaal benoemd. In 1936 is hij tot lid der „Académie Franciase" be noemd. Hij heeft boeken over zeer uit eenlopende onderwerpen geschreven. De kardinaal, die lid was van de Franse raad voor kerkgeschiedenis, was commandeur In de orde van het Legioen van Eer. Kardinaal Grente genoot de reputa tie een der meest geletterde Fransen te zijn. Zijn bijzondere voorliefde ging uit naar de kleinere en veelal vergeten schrijvers en dichters die Frankrijk heeft voortgebracht. Kardinaal Grente heeft tijdens zijn leven over de gehele wereld lezingen gehouden over onder werpen als geschiedenis, dichtkunst, literatuur en godsdienst. Kardinaal Grente was het oudste lid van het college van kardinalen. Na zijn overlijden is Elia kardinaal Dalla Cos ta, aartsbisschop van Florence, het oudste lid van het college. Hij wordt op 14 mei 87 jaar oud. Het aantal Duitse bezoekers spande verreweg de kroon, doch het is opge vallen, dat ook zeer vele Amerikanen, die in Duitsland wonen, opnieuw de weg naar Nederland hebben gevonden. De Nederlandse Amateurgidsenbond heeft in zestien plaatsen des lands met ongeveer twaalfhonderd leden het werk van de V.V.V.'s gesteund. Ongeveer tweehonderd amateurgidsen hebben 3100 buitenlandse bezoekers op hun verzoek terecht geholpen. Deze scholieren en stu denten vingen alleen al in Rotterdam 248 verdwaalde automobilisten op en in Delft 184. Uit hun resultaten blijkt, hoe zeer internationaal het bezoek aan Ne derland was. Zo werden bezoekers uit de Kongo, Nieuw-Zeeland, Argentinië, Hawai, Zuid-Afrika, Griekenland, Joe goslavië, Indië, Australië. Japan, Chi na, Chili, Madagascar, Siam en Monaco geholpen. In de afgelopen drie dagen hebben ongeveer honderdduizend personen een bezoek aan Keukenhof gebracht. Van daag werd de halfmiljoenste bezoeker verwacht. Van vrijdag tot en met zondag heb ben ruim 1300 autobussen Keukenhof aangedaan. Vijftig procent van deze bussen kwam uit Duitsland, dertig pro cent uit Nederland en twintig procent uit andere landen. In de afgelopen dagen parkeerden er 30.000 personenauto's, waarvan 1 mei tochtig procent uit Duits land, 2 mei vijf en vijftig procent uit Duitsland en 3 mei vijf en dertig pro cent uit Duitsland. Tijdens deze drie da gen zijn negen extra treinen naar de bollenstreek gereden, waarvan zeven uit Duitsland, een uit Frankrijk en een uit Luxemburg. Madurodam heeft dit weekeinde een invasie van buitenlanders te verwerken gekregen. Niet minder dan 25.000 per sonen bezochten de afgelopen dagen Madurodam, waarvan minstens tach tig procent buitenlanders. Nog nimmer was het percentage buitenlanders zo hoog. De eerste honderdduizend bezoe kers zijn de poorten van de miniatuur stad reeds gepasseerd. ..Het is onwaarschijnlijk dat de moei lijkheden, waarmede 1 et vormen van een nieuwe Nederlandse regering ge paard gaan, tot een verzwakking van de Nederlandse binnenlandse of bui tenlandse politiek zuilen leiden", schrijft de (onafhankelijke) Times. Hoe ook de oplossing uiteindelijk "al worden, het is onwaarschijnlijk, dat er een verandering zal komen in d« Nederlandse politiek. Alle partijen, met uitzondering van de restanten van de communistische partij, onderschrij ven het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO. Al deze partijen hebben ook de Ne derlandse deelneming aan de Europe se gemeenschappelijke markt aanvaard. De Nederlandse economie is hier thans beter ingesteld dan die der andere E.E.G.-landen, die meer afhankelijk zijn van hun steenkoolmijnen en zware industrie. Het moet onwaarschijnlijk worden ge acht, dat een eventueel rechts kabinet de bestaande maatschappelijke voor zieningen ongedaan zou maken. De op hun posten gebleven ministers en hun ambtenaren behoeven dus, bfl het nemen van beslissingen, niet te aarzelen uit overweging, dat hun werk in de nabije toekomst ongedaan zou kunnen worden gemaakt, aldus de „Times". Het bpstuur van de Nederlandse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouworkest deelt mede, dat mede gezien be feit, dat voor het ^ei- zoen 1959-'60 de dirigenten reeds geënga geerd waren besloten is geen opvol ger van Eduard van Beinnm te He- noemen voor het aanstaande seizoen. In de tweede klasse van de 543e staatsloterij is de prijs van f 30.000 ge vallen op no. 1830, f 5.000 op no. 18736, f 2.000 op no. 7453, f 1500 op no. 5153 en f 1000 op no. 1744, 10832, 12986, 16316 en 17719. Advertentie BARTEUORI5STR. HAARLEM - TÈl 13439. - f XeipSESTRAAT <81J KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 1223596 (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel heeft vandaag de socialis tische fractieleider mr. Burger en daarna ook de fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, prof. Romme. ontvangen voor een gesprek in verband met zijn pogingen om de politieke moeilijkheden op te lossen. Het gesprek met mr. Burger wordt al gemeen gezien als een bewfls, dat prof. Beel de formatiepogingen, die tot dus ver in het werk zijn gesteld, van het begin af aan wil herzien, dus van het moment af. waarop zfln eigen informa tierapport afsloot en waarop de konin gin prof. De Quay als eerste formateur aanwees. Het wil echter niet zeggen, zo neemt men stellig aan, dat prof. Beel terug zou komen op wat hfl zeil in dat informatierapport heeft vastge legd omtrent de houding van de P.v. d.A. Prof. Beel heeft destijds een over zicht gegeven van alle punten, die aan de orde zouden moeten komen, wan neer een formateur aan het werk zou gaan. Uit zfln overzicht kwam vast te staan, dat er een groot aantal kwes ties was, waarin de P.v.d.A. een stand punt innam, dat scherp stond tegenover dat van de niet-socialistische partijen. De conclusie werd aan de koningin en aan de formateur overgelaten. Óp die grondslag is de eerste formateur aan het werk gegaan. Toen aan prof. De Quay bleek, dat de P.v.d.A. zich on middellijk schrap zette tegenover zfln opvatting, dat men een vierjarige re geerperiode zeker onder de huidige omstandigheden niet moet beginnen met star te willen vasthouden aan be paalde streefpun'en, die bfl de start voorop zouden worden gesteld, maar dat juist soepelheid geboden is, wist hfl, dat, afgezien van de concrete ver schilpunten, bfl de socialisten in het algemeen de basis van vertrouwen ont brak, welke hfl nodig achtte om een goed regeringsteam samen te stellen. Zaterdagmiddag heeft prins Bern hard op paleis Soestdflk de delegatie bakkers ontvangen, die namens de Ne derlandse bakkerij een collectie dage lijks brood aan het Koninklijk Huis heeft aangeboden. De collectie was gebakken door de heer Schutte, de winnaar in de klasse Ons Dagelijks Brood van de grote na tionale lubileumbakkersvakwedstrflden die 22 en 23 april te Zwolle zfln ge houden. Bfl de grote tafel met de sortering broden van groot tot klein liet de prins zich voorlichten over deze soorten, over de kwaliteitseisen en over de vakoplei ding van de bakker. Hfl complimenteer de in het bflzonder de bakker van deze collectie, die met zfln keuze uit de da gelijkse produktie heeft gezorgd voor een prachtige collectie, die de naam van de Nederlandse bakkerfl alle eer aan deed. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht hier en daar mist en plaatselijk kans op zware nachtvorst. Morgen overdag zonnige perioden en slechts een verspreid voorkomende bui. Zwakke, tot matige wind tussen west en noordwest. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen. Zon: 5.10-20.10. Maan: 4.17-17.48. Station temp neersi. Weer beden max algej 1 uur gist 24 uur Stockholm onbewolkt 9 11 3 Kopennagen regen 5 12 3 Londen onbewolkt 3 13 5 Amsterdam onbewolkt 7 14 10 BrusseJ regen 7 14 0.1 Luxemburg regen •6 11 0.1 Par u» zwaar bew. 10 14 0 Nice zwaar bew. 15 17 0 Beriyn zwaar bew. 9 14 0 Prank fort half bew. 8 15 0 M (inch en zwaar bew. 2 10 0.2 Zurich mist 2 14 0 Genêve half oew. 3 15 0 Locarno geheel bew. 11 19 0 Wenen onbewolkt 8 13 0 Home onbewolkt 10 19 0 De kinderen in de Bollenstreek zijn er vroeg bij. Zaterdag hielden zij hun eigen corso, waarbij opvallend aardige wagens te zien waren. Hier een ploegje B.B.- ers", compleet met ladderwagen en blikken helmen. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- nltUWt nAAnLtmolnt UlunANI 2~£~: Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. avonCjs te) 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1