Rotterdams Toneel speelt uitstekende „WOYZECK" „DE HAARLEMMERS een uitgestorven mensensoort" m Viering Bevrijdingsdag in Haarlem en omgeving Spuitende fontein op Houtplein Prachtige titelrol door Bob de Lange Niets mee te maken" door de Rotterdammers BOMANS IN BOUWKUNDIG WEEKBLAD: Humoristische en kritische woorden oüer Haarlem ter gelegenheid het komende congres üan B.N.A. Het MAANDAG 4 MEI 1959 PAGINA 3 Herdenking op Marinehospitaal N.Z.H.-bussen op Bevrijdingsdag Tweemaal brand in directiewagen n circus Onzinnige vertoning Interscholaire van Augustijnen-colleges L. Veel vreemdelingen in Haarlem en Zandvoort GEEN VOORRANG M. Ringnalda veertig jaar notarisklerk Op 7, 8 en 9 mei wordt in Haarlem de jaarvergadering gehouden van de B.N.A., welke drie letters de korte aanduiding zijn van het wijdlopige „Koninklijke Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van Nederland se Architecten B.N.A.". Ter gele genheid daarvan heeft het „Bouwkundig Weekblad", het or gaan van de B.N.A. een speciaal Haarlem-nummer samengesteld met door Haarlemmers geschre ven artikelen. Godfried Bomans opent, na een welkomstwoord aan de komende congressisten, de rij met een ka rakterologische analyse van het thans uitgestorven mensensoort: de Haarlemmers. \v Aanrijding op Prins Bernhardlaan Haarlem e.o Films Toneel Muziek Mijlpalen Deze spuitende fontein op het Hout plein is (nog) geen „Haarlems Bloei"- idee, maar slechts het gevolg van een dorstige werkman, die na het open draaien van de waterleiding deze straal de lucht in zag priemen. Spoedig stond een deel van het Houtplein blank. Het aanzien van het plein werd er be slist door verrijkt. Bij bestratingswerkzaamheden aan het Houtplein heeft zaterdagmiddag om streeks één uur een wachtsman bij het losdraaien van een standpijp op de brandkraan vergeten de hoofdkraan eerst af te sluiten, waardoor met een enorme watermassa de standpijp de lucht in gespoten werd. Een technisch hoofdambtenaar van het waterbedrijf, die 20 minuten later toevallig voorbij kwam, vond het zijn taak om in te grijpen. Van een houten werkkeetje, dat in de nabijheid stond, sloopte hij een deur en gooide deze op de buis- mond, waarna hij de hoofdkraan wist dicht te draaien. Het verkeer onder vond geen hinder; ook werd er geen materiële schade aangericht. Advertentie l Heren wat wij het eerst j moeten hebben.1 Vlees hóórt erbij ELKE DAG! Vanmorgen is vanwege het Marine hospitaal in Overveen de traditionele kranslegging op de Erebegraafplaats in de duinen geschied. Een deputatie van negen man begaf zich naar de Erebegraafplaats. Omstreeks half elf legde de commandant van het Marine hospitaal, de kapitein ter zee-arts T. A. de Haan, aan de voet van de vlagge- mast een krans, bestaande uit witte aaronskelken. Om drie uur vanmiddag werd in de kantine van het Marinehospitaal de ,,alle hens voor de boeg" gehouden, waarbij de commandant en de hoofd predikant herdenkingstoespraken tot de verenigde manschappen hielden. Op Bevrijdingsdag zullen enkele N.Z.H.-buslijnen tijdelijk anders rijden als gevolg van wegomleggingen. De Groote Markt is van half tien 's mor gens tot een uur 's middags en 's avonds van acht tot elf uur voor alle verkeer gesloten. De bussen, die anders via de Groote Markt rijden, zullen dan rijden via Parklaan-Kenaupark (zuidzijde) - Kinderhuisvest- Zijlvest -Wilhelminastr - Raamsingel naar het Houtplein. Als halteplaatsen gelden de langs die route gelegen haltes van de lijnen 3 en 4 Buslijn 2 blijft echter maar dan al leen in noordelijke richtingde nor male route rijden. In zuidelijke rich ting rijdt de bus via le Smedestraat. De andere bussen rijden in noordelijle richting via Groote Houtstraat -Spek- straat - Oude Groenmarkt - Klokhuis plein -Riviervischmarkt. De Mamixstraat wordt vanaf half acht 's avonds tot middernacht voor rijverkeer gesloten. Lijn 4 zal dan in beide richtingen rijden via Duinoord straat - Altennastraat - Plataanstraat - Steenbokstraat met de haltes van Hjn 2. Lijn 2 kan van half tien tot onge veer twaalf uur 's morgens ook niet door de Smedestraat rijden, maar gaat dan via Barteljorisstraat - Groote Houtstraat - Spekstraat - Oude Groen markt -Damstraat. Ook 's avonds van acht tot elf uur is de Smedestraat niet disponibel. De bussen van lijn 2 rijden dan in de richting Haarlem-oost via Parklaan -Kinderhuisvest rZjjlvest - Wilhelminastraat - Raamsingel naar het Houtplein. Omstreeks half elf werd gister avond de Zandvoortse brandweer ge alarmeerd voor een brand in een di rectiewagen van een bouwbedrijf aan de Noordboulevard in Zandvoort. De brandweer was er ten spoedigste en Kon het vuur ook snel bedwingen. Om "alf een werd de brandweer opnieuw Sealarmeerd. Het vuur was weer op gelaaid. Het interieur van de wagen '•s volkomen vernield. De oorzaak is n°g onbekend. KIJKDAG Alle fietsen, die de Heemsteedse politie in de loop van het v°rig jaar gevonden heeft, worden van middag en morgenmiddag van 4 tot 6 uur tentoongesteld in het politiebureau aan de Raadhuisstraat. De voorstelling, die Rotterdams To neel gisteravond in de stadsschouw burg gaf van Georg Bücbners „Woy- zeck", is een van de belangrijkste ge beurtenissen van het toneelseizoen ge worden. Op de eerste plaats om het stuk zelf, want Büchner verschijnt te zelden op het repertoire van onze ge zelschappen, maar vooral ook om de vertolking van de titelrol door Bob de Lange, een diep-menselijke, uitermate subtiele creatie van de on-persoon Franz Woyzeck. De voorstelling werd voor de pauze voorafgegaan door „Het Circus" van Michel de Ghelderode, een bizarre revolte van circusclowns; tegelijkertijd een farciale parodie op de onmachtige omwentelingszucht. Om met „Woyzeck" te beginnen: Georg Büchner, de jonge negentiende eeuwse revolutionair, die het drama schreef in 1837, zijn laatste, zijn 24ste levensjaar, heeft met alle felheid die zijn jeugd gegeven was, geprotesteerd tegen het sociaal onrecht, dat de mens verhinderde om mens te zijn. Van het stuk zijn een aantal fragmenten be waard gebleven. Mogelijk had Büchner het plan om deze fragmenten later nog uit te werken. Hij is er niet meer aan toe gekomen. In een lange reeks korte, hefitige scenes vertelt hij episodisch de geschiedenis van de soldaat Woyzeck die bij zijn vriendin Marie een kind heeft, waarvoor hij zorgt. Als bijver dienste speelt hij voor een dokter als proefkonijn. Niemand begrijpt hem. Niemand neemt de moeite om hem te begrijpen. Zelfs Marie niet, die al te gemakkelijk ingaat op de attenties van de knappe verleider, de tamboer-ma joor. Langzamerhand wordt Woyzeck de risé van zijn omgeving. Zelfs zijn kapitein die een goed mens heet te zijn, drijft de spot met hem. Als Woyzeck tenslotte in een danstent met eigen ogen ziet, hoe Marie zich afgeeft met de tamboer-majoor, komt alle onder drukte protest in hem los in een blinde haat. Hij doodt Marie en zoekt tenslot te zelf de dood in het water. In een reeks filmische scenes waadt Büchner met zevenmijlslaarzen door Woyzecks leven. Korte levendige flit sen, soms maar enkele zinnen groot, maar voldoende om het psychologisch juiste moment een enerverende diepte en een gepassioneerde geladenheid mee te geven. Hugo Claus heeft het stuk adequaat vertaald, prachtig van taal, gedrongen, geladen van dynamiek en soepel en volks van zeggingskracht. Ton Lutz heeft Woyzeck voortreffelijk geregisseerd. Hij heeft een duidelijke scheidslijn getrokken tussen de innig- menselijke, maar onmachtige Woyzeck en zijn belagende omgeving, die op zichzelf weer duidelijk genuanceerd naar voren trad. Nico Wijnberg teken de de gemakkelijk verplaatsbare zet stukken: een uitstekend aanduidend decor. Toch vraag ik me af of één en kele vaste bouw niet doeltreffender zou zijn geweest om de continuïteit te .ver hogen Men moet respect hebben voor de technische staven van het gezel schap en van de schouwburg, die in nog betrekkelijk korte tijd de change menten verzorgden. Maar hier bleek opnieuw dat de Haarlemse schouw burg op' zulk werk niet berekend is. Om dezelfde reden heeft Haarlem dit seizoen ook al dat andere stuk van Büchner, „Dantons Dood", aan zich voorbij moeten laten gaan. Het is te hopen, dat dit de verantwoordelijke autoriteiten tot nadenken stemt. Bob de Lange speelde zoals gezegd, voortreffelijk de titelrol: meewarig en verstild, maar geen ogenblik meelij wekkend in de slechte zin. Het is een van de mooiste creaties, die we de laatste jaren van deze acteur hebben gezien. Naast hem was Henny Orri als de deerne Marie, een openbaring. Ook zij speelde rijk genuanceerd en vaak met een extatische overgave, die de voorstelling ver boven een realistische weergave uithief. Van de vele andere medespelenden noemen we Leo de Hartogh als de goedwillende, maar door zijn stand tot werkelijk leven on machtige kapitein; Steye van Branden berg als de koele, verstandelijke dok ter die met mensen experimenteert; Ton van Duinhoven als Woyzecks sla pie, Andres; Peter Aryans als de wat te realistisch opgezette tamboer-ma joor en vooral Coba Keiling als de ont roerende, vertellende grootmoeder. Kortom, het was een aangrijpend mooie voorstelling, die helaas door te weinigen bezocht, en door nog minder aanwezigen gewaardeerd werd. Voor jeugdige toeschouwers is de voorstel ling beslist niet aan te bevelen, omdat zij elementen bevat, die voor een goed begrip een zekere rijpheid vereisen. voortreffelijk klinkende vertaling ge maakt. In deze voorstelling waren het voor al Ton van Duinhoven als de witte clown en Leo de Hartogh als de cir cusdirecteur, die de voorstelling droe gen. Thera Verheugen was een bekoor lijk paardrijdstertje, die door haar charme de revolterende clowns op dood spoor zette. Bob de Lange, Steye van Brandenberg, Onno Molenkamp, Peter Holland en Henk Abbing sloten zich als revolterende clowns goed bij de hoofd figuren aan. J. W. v. d. V. Over Het Circus van Michel de Ghel derode zullen we kort zijn. Het was een amusante vertoning, waarbij echter de diepere symboliek nogal eens verloren raakte door het al te rumoerige optre den der clowns. En als de diepere zin in dit stuk niet doorklinkt, dan blijft er weinig anders over dan een slecht ge ïmiteerd circusnummer. Ton Lutz had als regisseur kennelijk op de eerste plaats het divertissement nagestreefd en hij werd daarin prachtig onder steund door de kleurige decors en cos- tuums van Nico Wijnberg. Jan Dams- huiser had de op het eerste gehoor ZaterdagavQnd speelde het Rotter dams Toneel in de Haarlemse schouw burg „Niets mee te maken", van de Engelsman Jeremy Kingston. Men vraagt zich af, waarom? Het stuk be handelt aanvankelijk speels (dat wil hier zeggen met veel brusque uitdruk kingen en veel gooi- en smijtwerk) de lotgevallen van drie jongelui, die in een Londens sousterrain wonen. Later krij gen ook de meer serieus ingestelden waar voor hun geld, en wordt er zelfs een zelfmoordpoging gedaan. Het is allemaal bluf. Niets is er echt aan deze jongelui en met „Niets mee te maken" heeft men de generatie der Angry Young Men wel een bijzonder slechte dienst bewezen. Het is soms wel eens grappig, maar meestal bar verve lend. De enige die waarachtig was in dit stuk, kreeg men niet te zien: de buurman, die zijn ontstemming liet blij ken door het licht in het sousterrain uit te schakelen. Pim Dikkers heeft het stuk vertaald, geregisseerd en hjj speelt er de hoofdrol in. De sfeer van zure grapjes van een eigengereide would-be- kunstenaar schijnt hem dus wel erg na aan 't hart te liggen. Zijn mise en scène was erg conventioneel en stoorde de handeling soms meer, dan zjj hem ver sterkte. Jan Prent had een voortreffe lijk kelderdécor ontworpen en de verta ling klonk uitstekend. Er werd bijzonder matig geacteerd. Pim Dikkers zelf gunde zijn held geen greintje sympathie. Hij bleef een verve lende, zelfingenomen kwast. Lies Fran ken als de jeugdige Jackie was uitste kend én verademend beweeglijk in de doorgaans dorre opstelling der medespe lenden. Hans Croiset als haar zwaar moedige broer, was te vlak om te boeien en Pieter Lutz als een bevriend matroos was wel grappig, maar erg overdreven. Marlies van Alcmaer pro beerde vlot mee te doen, maar dat ging haar niet erg best af. John Lanting ty peerde uitermate beschaafd en goed een in dit milieu vreemde student. Joe- kie Broedelet bracht al het vervelende van een Engelse oude jongejuffrouw ten tonele. Waarom moest dit stuk ten tonele gebracht worden. Er worden vele Nederlandse stukken afgewezen, die zeker beter zijn. Enfin, we zullen er maar niet over denken. We hebben er immers „Niets mee te maken". Voor jeugdige toeschouwers ongeschikt door de brusquante en onechte openhartig heid. v. d. V. Tijdens het afgelopen weekeinde is de twaalfde interscholaire van de Neder landse Augustijnen-colleges gehouden, waarbij de beide Haarlemse scholen, het Triniteitslyceum en het Mendelcollege, als gastheren optraden. Het programma was goeddeels aan de sport gewijd. De beste hockeyers bleken de Eind- hovenaren. De wisselbeker ging ditmaal dus naar het Augustinianum. Het Tri niteitslyceum, het Thomascollege (Ven- lo) en het Mendelcollege plaatsten zich respectievelijk als 2, 3 en 4. Voor voet bal was de volgorde naar behaalde pun ten: Triniteitslyceum, Mendelcollege, Thomascollege, Augustinianum. De wis selbeker ging hier dus naar het Trini teitslyceum. Alle sportwedstrijden wer den gespeeld in het Gemeentelijk Sport park te Heemstede. Zaterdagavond vond een culturele wedkamp plaats tussen de vertegen woordigers van de debatingclubs der vier scholen. De eerste prijs werd be haald door Hans van Veghel (Thomas college). Twee tweede prijzen gingen onderscheidenlijk naar Frits van den Broek .Augustinianum) en Patrick Huy- gen (Triniteitslyceum). De jury bestond uit: Rogier van Aerde, dr. P. A. H. J. Markx en H. W. M. van Run. Advertentie In het afgelopen weekeinde heeft het Frans Halsmuseum ruim elfhonderd bezoekers gehad. De meesten van hen waren vreemdelingen, die vrijdag en zaterdag in groten getale naar Haar lem waren gekomen. De bezoeken over dag waren het meest in trek, ofschoon zaterdagavond meer dan vierhonderd mensen kwamen kijken. Het verkeers- huis van het V.V.V.-Haarlems Bloei aan het Stationsplein heeft vooral de '.wee eerste dagen van het lange bui tenlandse weekeinde de handen vol ge had. De eerste nacht moest er zelfs door het zes man tellend personeel wor den doorgewerkt. De hotels waren vol, ,odat een beroep werd gedaan op par ticuliere adressen. In Zandvoort was het al niet veel anders. Daar behoefde slechts in beperkte mate de particulie re adressen te worden ingeschakeld. De Zandvoortse politie is krachtiger opgetreden tegen runners, die in som mige gevallen op hardhandige wijze el kaar de klandizie betwistten. Ter be strijding van het euvel werden op ver schillende plaatsen in de badplaats agenten geposteerd, die aanvankelijk waarschuwend, later verbaliserend te gen de beunhazen optraden. De Haarlemse Bloemenmeisjes hadden een druk bezette agenda. Vanaf zater dagmiddag kwart voor twaalf tot zon dagavond laat zjjn zij in de weer ge weest. Zij hebben bloemen uitgedeeld in het Concertgebouw, waar een Zweedse turngroep een demonstratie gaf, op het jaarfeest van de sociëteit Trou moet Blijcken waren zij en bij de Hongaren, die in het centrum aan de Hazepaters- laan bijeen waren gekomen. Zaterdagmiddag om tien over half vier is op het kruispunt Leidsevaart- Westelijke Randweg een bromfietser in botsing gekomen met een van de Rand weg komende auto. De bromfietser, een 53-jarige pakhuisknecht uit Amsterdam, die geen voorrang had verleend, is met een hersenschudding en een hoofdwond in het Grote Gasthuis opgenomen. Op zaterdag 3 piei herdacht de heer M. Ringnalda, wonende te Bennebroek de dag waarop hij voor veertig jaren als klerk op het notariskantoor van mr. J. A. de La Hayze, later opge volgd door de heer A. W. Voors, In dienst trad. De jubilaris werd des morgens op het kantoor aan de Van Merlenlaan feestelijk ontvangen en op hartelijke wjjze toegesproken door beide heren, alsmede door de heer A. G. van Coo- ten namens het personeel. Hij ontving een gezamenlijk geschenk, bestaande uit een pick up en een collectie gram mofoonplaten, waarop klassieke wer ken zijn vastgelegd. Mevrouw Ringnal da werd verrast met bloemen. Des middags had in restaurant Groe- nendaal een zeer druk bezochte recep tie plaats en vele personen kwamen de jubilaris gelukwensen en hem daar bij geschenken aanbieden. Onder hen werden opgemerkt ds. H. S. J. Kalf, Nederlands Hervormd predikant te Bennebroek; mr. J. G. K. baron van Hardenbroek van Bergambacht, oud burgemeester van Bennebroek; dr. P. v. Aalst en dr. G. Manschot, beiden van Bennebroek; de burgemeester van Bennebroek, de heer D. v. d. Hoop v. Slochteren; wethouder J. F. v. Lierop; wethouder E. J. v. Lent; de oud-ge meentesecretarissen van Heemstede de heren N. Vos en J. Schelling en ve le anderen, die van hun belangstelling en sympathie blijk gaven. Eerst te 5 uur behoorde deze receptie tot het ver leden en konden de heer en mevrouw Ringnalda wat op hun verhaal komen. Over ruimtelijke ordening en met name over het centrum de stad en het plan Schalkwijk schrijft ir. A. van der Steld. In zijn stuk lezen wjj over de uitbreidingsplannen: „Bij het opstellen van uitbreidingsplannen vindt steeds weer confrontatie plaats met de specifieke Haarlemse woon- zeden. Voor de tweede wereldoorlog bestond er een soort wisselwerking tussen de bouw van uitsluitend een- gezinswoonhulzen en de trek naar Haarlem als woongemeente. Als ge volg daarvan zijn er vóór 1940 geen etagewoningen tot stand gekomen en maar sporadisch onder- en bovenwo ningen. Het autochtone deel van de Haarlemse bevolking (thans ca. 40 pet. van de Haarlemse gezinshoof den) verzet zich tot heden nog heftig tegen de aantasting van het verwor ven recht op het eengezinshuis. Uiter aard moesten na 1945 andere wegen bewandeld worden om het uitdijen van de stad met monotone buurten van eengezinswoonhuizen te voorko men. Helaas is Haarlem niet geluk kig geweest met het begin van de flatbouw in 1950 en 1951 toen uitslui tend de meest uitgeklede woningen in de woningwetsector konden worden gerealiseerd. Van deze eerste flat- bouw ging derhalve absoluut geen po sitieve propaganda uit, integendeel zagen de bevechters van de flatbouw zich nog argumenten in de schoot ge worpen. Allengs kwamen ook beter verzorgde flatcomplexen tot stand, zo dat thans het inzicht, dat het bewo nen van flats toch ook zijn voordelen kan hebben, wat meer voet aan de grond krijgt." Smaller - intensiever „Haarlem gisteren, vandaag en morgen" heet een opstel van de architect J. P. Kloos. Hij wijst daar in o.m. op het hinderlijke feit, dat ook in Haarlems centrum de wegen smaller worden, doch het verkeer, zoals in alle centra, intensiever. Wij willen onze lezers de volgende, hier letterlijk aangehaalde passage niet onthouden. „Het ligt voor de hand, dat er naar is gestreefd om het le ven in de centra menselijker, waar diger te maken door er onnodig Elaatsvereisende vehikels uit te ver- annen, temeer waar deze toestel len pas enig praktisch voordeel schijnen te bieden, zodra ze 100 km per uur of harder rijden. Hun vorm en andere hoedanigheden zjjn dus verre van adequaat aan het ver- keerstempo in en nabij de centra. Advertentie N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. Houtplein 21, tel. 10338, Haarlem I m mm W; Huizen op de Parklaan, toonbeeld van „Zondagse onkreukbaarheid". 10.— 10.— 13.— 14.30 15.— 19.— 19.45 20.30 23.15 HAARLEM-CENTRUM 8.Reveille op de Groote Markt door „Bato", waarna rondwande ling door de stad. De tiende zeepkistenrace op de Groote Markt; kampioensrace voor de kampioenen der laatste tien jaar; ballon wedstrijd voor de meisjes. Kinderzangconcours in het Proveniershof. Carillonbespeling Groote Kerk. Amusementsorkest TJie Sunbeams op de Groote- Markt. Grote gecostumeerde kinderoptocht vanaf de Doelen. Muzikale wandeling door muziekvereniging Harmonie Haarlem. „J. J. Cremer" voert in de Stadsschouwburg „Majoor Frans" op. Grote taptoe op de Groote Markt door zeven Dordtse muziek verenigingen. Triomf-vuurwerk op het helicopter-terrein bezuiden Den Hout. KERMIS op de Ged. Oude Gracht, Nassaulaan en Zijhuizen. HAARLEM-NOORD 9.15 Voorstelling voor kinderen (9.uur verzamelen op de hoek Pijnboomstraat-Soendaplein) van de „Franelli's". 14.Grote ringrijderij op het losse paard, Orionweg. 20.tot 24.Bal-champêtre in de Marnixstraat bij de Zanenlaan op muziek van „The Jilles Society Gang". KERMIS in de Zanenlaan. HAARLEM-OOST 7.30 Reveille door de Sint-Jorisband en door de r.-k. harmonie „De Spaarnebazuin". Opmars van pim. 700 kinderen naar het Rembrandt-theater, al waar om 10 uur filmvoorstelling. tot 13.Carillonmuziek vanaf de toren der kerk van Sint Jan de Doper aan de Amsterdamstraat. Kindercircus Lambertha in parochiehuis Teylerplein. Muzikale wandeling door Kunstkring Apollo. Marsmuziek door De Spaarnebazuin. KERMIS aan de Zomervaart. HAARLEM-ZUID-WEST 13.—, 14.30 en 16.30 uur kinderfilmvoorstellingen in „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat. 20.Bal-champêtre bij Chr. Huygensschool. KLEVERPARK 8.30 Kranslegging op Erebegraafplaats. Vertrek 815 uur bij school hoek Wouwermanstraat-Santpoorterstraat. SPAARNDAM 20.Concert op de Westkolk door Harmonie Crescendo. BLOEMENDAAL 10.— Vrijburghlaan sportwedstrijden voor leerlingen van lagere scho len in de gemeente om de Wethouder Rohlingbeker. ZANDVOORT 10.Muzikale rondgang van de Zandvoortse Muziekkapel door het dorp met serenade bij het woonhuis van de burgemeester. 20.Concert van de Zandvoortse Muziekkapel op het Raadhuisplein met taptoe, met medewerking van het tamboercorps. 9.15 12.— 14.— 16-30 19.— I Zaterdagmiddag om vijf uur reed de I 53-jarige mejuffrouw C. M. uit Zand- I voort met haar auto op de Prins Bern hardlaan onder grote belangstelling voor een aantrekkelijke reclame-ballon, welke in de lucht hing, waardoor ze niet lette op een vaartverminderende bestelauto, die voor haar reed. De be stelwagen werd van achteren aangere den en op het trottoir gedrukt. Beide voertuigen werden aan voor- en achter zijde zo zwaar beschadigd, dat zij weg gesleept moesten worden. Er was geen persoonlijk letsel. AMBON De stichting Door de eeu wen trouw organiseert vrijdag 8 mei een Ambonavond in hotel De Leeuwe rik te Haarlem. Iemand zal een vraag gesprek voeren met ir. Manusama, mi nister van de republiek der Zuid-Mo- lukken, over diens reis naar Canada en over actuele problemen van de Ambon- nezen hier ten lande. CINEMA PALACE: Rivalen zien niet om, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma.: Één avondvoorstelling om 9.15 uur. FRANS HALS: Betaald nachtlogies; ontr. Ma.: de gehele dag gesloten. LIDO: De blauwe Tirana, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma.: Één avondvoorstelling om 9.15 uur. LUXOR: Godin der liefde, 18 jaar. Ma.: Éen avondvoorstelling 9.15 uur; één middagvoorstelling 2 uur. Di. en wo. 2 en 8 uur. Do.-cyclus: Annie get your gun, a. 1.; 2, 4.15, 7. 9.15 uur. REMBRANDT: De Scala op zijn kop, 14 J.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma.: Één avondvoorstelling om 9.15 uur. ROXY: T.m. do.: Jungle Jim en de Tyger- afgod, 14 jaar. Ma.: Één avondvoorstelling om 9.15 uur. Di. t.m. wo.: 2.30, 7, 9.15 uur. Do. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. STUDIO: From here to eternity, volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Ma.: Één avondvoorstelling om 9.15 uur. Do. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma.: de gehele dag gesloten. Di.- en wo.-avond: Thérèse Etienne, volw.; 8.15 uur. Do.: Rose-Marie, str. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 5 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Letterk. Ver. „J. J. Cremer" voor Centrum Comité Konin ginnedag met Majoor Frans, naar het boek van mw. Bosboom-Toussaint, bewerkt en geregisseerd door Henk Bakker. Dinsdag 5 mei Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert door stadsorganist Piet Kee. Waarom vinden we een locomotief in de Grote Houtstraat mal en een 100-km-auto niet? Zeker niet alleen omdat er geen rails meer liggen. Ons gebruik van de oude nederzet tingen is overigens niet alleen door het gemechaniseerde verkeer strij dig met het gebruik dat men daar van vroeger maakte, en waaraan zij hun gestalte, hun karakter dan ken." Uitgestorven ras Godfried Bomans onthult in zijn bij drage een feit. dat de meesten onzer niet dagelijks voor ogen zal staan, n.l. dat de echte Haarlemmer niet meer bestaat. „U vraagt mij iets over de Haarlemmers te ver tellen. Men dient goed te begrij pen, dat dit een archeologische vraag is", schrijft hij. „Het type is namelijk uitgestorven en alleen in fossiele toestand te bekijken. Er zijn drie lagen, waarin de ver steende afdruk van dit uitgestor ven mensensoort het best geconser veerd is: de laag van 1820-1840, dan die van 1850-1870 en tenslotte de vrij recente van 1890-1910. De drie gesteenten, waarin ze lig gen ingebed, dragen de volgende na men: de „Camera Obscura", de tri logie „Jaapje", Jaap" en „Jacob" en „Een Hollands Drama". In de pa leontologie zijn de oudste lagen ge woonlijk het armst aan afdrukken omdat de organismen zich in die vroe gere tijden niet gepantserd hadden. Hier echter zijn de Haarlemse levens vormen het duidelijkst waarneem baar. Wij danken dit aan de geluk kige omstandigheid dat Nicolaas Beets een caricaturist was." Na de eerste twee kenbronnen van de Haarlemse volksziel te heb ben behandeld schrijft Bomans over de derde: „Het derde boek over Haarlem, „Een Hollands Drama", heeft evenals zijn twee voorgangers, de kleine Haarlemse middenstand tot onderwerp. Maar Van Schendel is de eerste, die de tragiek van de ze levens doorzag. Beets voelde wel, dat er iets mis was in Haarlem, maar hij steekt telkens, vlak voor hij nat wordt, de paraplu van zijn ironie op. Van Looy was één met die mensen en mist dus het ver mogen hen buiten zichzelf te zien. Van Schendel echter, die niet uit Haarlem kwam, kon in de zaal zit ten en het jammerlijk toneel niet alleen gadeslaan, maar ook begrij pen. Hö zag het Hollandse drama, de vreselijke bewustzijnsvernau wing, die zovele van onze provin cie-steden in de negentiende eeuw vergiftigd heeft en die ik als volgt zou willen aanduiden: religiositeit, tot levensangst verschraald. Al de ze mensen zijn „vroom", maar het is een gedegenereerde, verpieterde vroomheid. Zij zijn braaf en met dit onvertaalbare woord is precies de tragische vergissing aangeduid, die de negentiende-eeuwse deugd beoefening terugbracht op het zorg vuldig vermijden van de zonde. Men wist, wat niet mocht. En in de verstikking van die steeds toenemen de taboe's werd de zonde een obses sie, die het onbevangen leven ver schroeide. De „deugd" werd uitslui tend beoefend in het nalaten van haar tegendeel. Wat de lezer van dit blad zal interesseren is de vraag, of deze atmosfeer, die ruim een eeuw in Haarlem geheerst heeft, ook architec tonisch aanwijsbaar is? Ik meen met stelligheid van ja. Want het puritanis me, dat in die tijd zegevierde, kon digt zich reeds veel eerder aan. Ik zie het al in de „Nieuwe Kerk" van Jacob van Campen, die in zijn ste riele strakheid reeds het levensgevoel annonceert, dat rond 1800 als „net" wordt aangeduid. De toren van Lie ven de Key stoeit nog onbekommerd de hemel in, het kerkschip echter ge tuigt van dunner leven. Hier is de caesuur precies aanwijsbaar. Wil men op de lange weg naar toenemen de verschraling het begin en het eind punt zien, dat bekijke men de Hol landse renaissance van Lieven de Kep's Vleeshal op de Grote Markt en het pal daarnaast gelegen pand van rond 1880, dat de sociëteit Trou Moet Blycken destijds bestelde. Daartussen zjjn tal van mijlpalen. Eén daarvan wil ik noemen: het Tey- lers Hofje aan het z.g. „Donkere Spaarne". Reeds de naam „Het Don kere Spaarne" deed mij als jongen huiveren, maar het hofje zelf is nog veel benauwender. Het dateert uit het laatst van de 18de eeuw en is rond uit luguber van kille deftigheid. Ik gevoel een duidelijke verwantschap tussen de atmosfeer van dit hofje en die van de Parklaan. De Parklaan bestaat uit drie gedeelten en alle drie ademen dezelfde niet te genaken, stij ve, zondagse onkreukbaarheid, die mij als kind, (ik ben er geboren) reeds facineerde. Overal in Haarlem staan dat soort huizen, als dode schelpen, waaruit het leven geweken is: op de Gedempte Oude Gracht, aan de Jansweg, op het Staten Bol werk en, van later tijd maar terend op dezelfde erfenis, in de Wilhelmina straat. Het hoogtepunt van deze spe cifiek Haarlemse architectuur is het Ripperdapiein, dicht bij het station. U moet daar eens aandachtig rondlo pen. Hier bent u in het klokhuis van de Haarlemse fatsoenlijkheid, die ik nergens in Nederland zó heb aange troffen. Nog eens: wij spreken hier over fossielen. Er wonen nu mensen in met radio, televisie en een abon nement op Het Amusante Weekblad, die van niets weten. Wachten op leven hierna Het leven, waarvoor deze gevels zijn opgetrokken, is er achter verdwe nen. Wat was dit voor leven? Het was, in de strikte zin van het woord, geen leven. Het was wachten op het leven hierna, in de overtuiging hiervoor uit verkoren te zijn, terwijl anderen even onherroepelijk verdoemd waren. Men woonde niet in die huizen, men anti chambreerde er, want het eigenlijke kwam hierna. Dit zeggen mij die strakke gevels, die ingetogen deuren, die hoge, naar binnen kijkende ramen en het bijna dode blauw van de stoeptreden. Soms, als ik onverwacht voor zo'n huis sta, slaat dit alles mij als een koelte tegen, alsof er een koude wind tegen mijn voorhoofd waait. Ik vind het niet onaangenaam. Ik houd eigenlijk van die huizen. Zjj vertegenwoordigen iets, dat reeds lang gestorven is, maar waaruit wij, Haarlemmers, toch mede zijn opgebouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3