Beel vraagt Burger nu duidelijk antwoord Eerst overeenstemming nodig over controversiële punten NEDERLAND HERDENKT ZIJN DODEN Veel jongeren aanwezig in Amsterdam en Den Haag Zweden ontvangt Soekarno koel Erlander pleit voor meer handel met Indonesië Aandeel van werknemers in toenemende welvaart I r v Kabinetsformatie Verklaringen van Beel en Burger Met weer. Vrijlating Hess c.s. bepleit Nikita als industrieel svion Bombardement op vliegtuigwrak Gedifferentieerde aanpak van het verdelingsvraagstuk t 3 Wat wil Burger eigenlijk me lYlurcrció veforeifou vuif. Europese jeugd in Algerije vertrapt De Gaulle's portret Twee minuten stilte over stad en land K.A.B. OVER HET S.E.R.-ADVIES 3 5. Borst I BONTMANTELS KAMPERMAN DINSDAG 5 MEI 1959 83sfe JAARGANG No. 30205 Suède damesjasjes in kleuren Opnieuw nachtvorst Het weer in Europa v.d. BROEK Om vracht te vernietigen Radio-actief regenwater op Deens eiland K3 dè verf B. H. W. Berssenbrugge overleden Dr. William Cone overleden Jf Goed gebroekt Baby- en Kinderkleding BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21844, Advertenties 21843 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt lich het recht voof advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uuf avonds tel. 21544 (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel heeft twee belangrijke stap pen ondernomen om de politieke crisis tot een oplossing te brengen. Hij heeft de fractieleiders, onder wie ook mr. Burger (P.v.d.A.), een comcreet concept regeringsprogramma toegezonden en hun uiterlijk woensdag een antwoord gevraagd, om zekerheid te krijgen wat aanvaardbaar wordt geacht. Voorts heeft hy besloten, inmiddels verder te gaan met zijn besprekingen met de leiders van de rechtse fracties. Vandaag komen achtereenvolgens de heren prof. Oud (V.V.D.), dr. Bruins Slot (A.R.) en dr. Tilamus (C.H.) bij hem. Het eerste betekent, dat mr. Burger nu niet meer in het vage kan blijven met platonische liefdesbetuigingen ten aanzien van het nieuwe kabinet. Hij zal nu moeten zeggen, wat hij precies aan vaardt en wat hij afwijst. Het tweede toont aan, dat prof. Beel geen minuut meer verloren wil laten gaan en dus nu reeds voortgaat met het opbouwen van een kabinet. In de staart van een verklaring, die mr. Burger gisteravond heeft afgelegd, zat venijn tegenover de K.V.P. en tegen over prof. Beel. De socialistische frac tieleider zei, wel bereid te zijn tot on derhandelingen, die zouden kunnen lei den tot een mededragen van de rege- lllllllllllllllllllllllllllllllllllillilllllllliiiiiliniiiiilliiiillllllllll De woordvoerder van prof. Beel heeft maandagmiddag het volgende medege deeld: Prof. Beel heeft heden achtereenvol gens met mr. Burger en met prof. mr. Romme de politieke situatie besproken. Hij zal morgen achtereenvolgens daar over besprekingen voeren met prof. mr. Oud, dr. Bruins Slot en dr. Tilanus. Mr. Burger heeft aan prof. Beel medege deeld, dat de fractie van de Partij van de Arbeid onveranderd bereid blijft tot het voeren van onderhandelingen, die zouden hunnen leiden tot het mede dra gen van de regeringsverantwoordelijk heid door de P.v.d.A., zulks onder er kenning zijnerzijds van de moeilijkhe den, die alsdan zouden zijn te over winnen. Prof. Beel is van oordeel, dat zodanige onderhandelingen slechts vrucht kunnen dragen, indien vooraf zekerheid wordt verkregen nopens overeenstemming van inzicht over enige punten van het rege ringsbeleid, die van wezenlijke beteke nis zijn en die bij de besprekingen, door hem onmiddellijk na de verkiezingen als informateur met de fractievoorzitters gevoerd, als controversieel naar voren zijn getreden. In verband hiermede heeft prof. Beel een schrijven gericht aan de fractie voorzitters van K.V.P.P.v.d.A., V.V.D., A.R.P. en C.H.U., waarin hij deze punten heeft omschreven. Hij heeft hun ver zocht hun standpunt terzake hem uiter lijk woensdagavond 6 mei kenbaar te maken. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, heeft maandagmiddag na zijn onderhoud met prof. dr. L. J. M. Beel de volgende verklaring afgelegd: „Prof. Beel heeft met my -e politieke situatie doorgenomen. Ik heb hem mee gedeeld. dat de Partij van de Arbeid onverande.d bereid blijft tot het voeren van onderhandelingen, die zouden kun nen leiden tot een meedragen der rege ringsverantwoordelijkheid Ioor de Partij van de Arbeid, onder erkenning van de moeilijkheden, die alsdan zouden zijn te Overwinnen. Ik heb uem voorts meegedeeld, waar mijns inziens dit hem bekend was, te wijl tot dusver niet gebleken is de bereidheid van de K.V.P. tot zodanige formatie, dat ik de volgorde van deze bezoeken niet heb begrepen." Advertentie 8ARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIPSE&IRAAT, (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM JEL 22359Ï Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opnieuw plaatselijk kans op zware nachtvorst. Morgen overdag droog Weer en weinig bewolking. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noord oostelijk Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. Zon: 5.03-20.11. Maan: 4.41-18.50. Station £tückhuün i vpciihagen Londen Amsterdam prussej Parits Nice Bertyn Frankfort MUnehen Zurich Geneve Wenen Rome temp oeersi Weer neclen max algei 1 uur gist 24 uui zwaar bew. 15 4 0 hagelbui 10 6 4 licht bew. 13 4 0 licht bew 12 4 0 licht bew. 13 4 1 zwaar bew. 15 6 0 half bew. 17 12 0 regen 15 7 1 regen 15 6 0 3 zwaar bew. 15 6 0 zwaar bew. 18 6 0 licht bew. 19 6 0 onbewolkt 16 9 0 licht bew. 21 13 0 ringsverantwoordelijkheid door de P.v. d.A. Tevens echter constateerde hij, dat dit wal bekend was, terwijl tot dusver niet de bereidheid van de K.V.P. zou zijn gebleken tot zodanige formatie. Hij had dan ook de volgorde van de bezoe ken van de fractieleiders bij prof. Beel niet begrepen. Van K.V.P.-zyde is ons medegedeeld, dat deze suggestie van de heer Burger volkomen uit de lucht is gegrepen. De K.V.P. heeft de socialisten nooit enige moeilijkheid in de weg gelegd om mee te doen aan het vormen van een nieuw kabinet. Later op de avond volgde een com muniqué van prof. Beel, waarin werd vastgesteld, dat onderhandelingen met de P.v.d.A. slechts vrucht kunnen dra gen, indien vooraf overeenstemming bestaat nopens enige punten van rege ringsbeleid die van wezenlijke beteke nis zijn. Die punten zijn al door prof. Beel als informateur als controversieel naar voren gebracht, zo gaat de verkla ring verder. Zij eindigt met de mede deling, dat bedoelde punten nogmaals in een brief aan de fractievoorzitters zijn omschreven. Prof. Beel wacht uiter lijk morgen het antwoord af. Waarschijnlijk ziet prof. Beel, met zijn eigen informatierapport vóór zich, nog slechts theoretische mogelijkheden voor het herstel van de samenwerking met de socialisten. Om de verantwoor delijkheden echteT goed vast te leggen, acht prof. Beel het nodig, dat de P.v.d.A. nu haar eisen, die voor de meerderheid onaanvaardbaar zijn, concreet om schrijft. Tegenover prof. de Quay is destijds alleen het binden voor vier jaar aan een regeringsprogram als eis aan gegeven. De socialisten stelden zich toen buiten spel wegens hun standpunt inzake fractiebinding. De inhoud van het regeringsprogram zelf kwam in het contact met prof, de Quay niet ter sprake. Nu gaat het erom: tot overeen stemming komen op alle punten en zo niet, dan duidelijk de samenwerking afwijzen. Advertentie U vindt het vlak bij huis U mag de betaling spreiden. Meubelfabriek Blekersvaartweg 9 Heemstede Tel. 02500-38250^ De voorzitter van het Westduitse Rode Kruis, dr. Heinrich Weitz, heeft gisteren te Rheinberg gepleit voor vrij lating van de laatste Duitse oorlogsmis dadigers uit de gevangenis van Span- dau. Deze oorlogsmisdadigers zijn: Ru- dolf Hess, Albert Speer en Baldnr von Schirach. Weitz verklaarde, volgens Reuter, dat het Westduitse Rode Kruis zich verplicht voelt irt naam der men selijkheid voor vrijlating van deze drie mannen te pleiten. Overigens, zo merkte Hij op, kost de gevangenschap van dit drietal de Westduitsers per jaar 500.000 mark. Meer dan duizend jeugdige Europese bewoners van Constantine hebben giste ren volgens A.F.P./Reuter na de begra fenis van drie Europeanen die zater dag door Algerijnse opstandelingen werden gedood, een betoging gehouden waarbij zy Mohammedaanse voorbij gangers aanvielen. Politie en militairen konden de menigte, die door de straten marcheerde en Mocbammedanen moles teerde enige tyd niet ,e baas. Terwijl de menigte de Marseillaise zong wer den van balkons portretten van pre sident De Gaulle naar beneden gegooid en vervolgens vertrapt. De autoriteiten besloten daarop de avondklok te ver vroegen. De rust is inmiddels hersteld (Van onze verslaggever) Op Initiatief van de afd. Amsterdam van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet was ditmaal speciaal de jeugd ingeschakeld bij de jaarlijkse nationale dodenherdenking op de Dam te Amsterdam. De oproep tot de scholen en jeugdorganisaties was niet tevergeefs geweest: er waren maandagavond bijkans meer jongeren en kinderen dan ouderen by deze tradi tioneel geworden plechtigheid aanwe zig. Ze mochten vooraan in de lange stille stoet lopen, die langs de fusilla deplaatsen van de hoofdstad trok en die eindigde voor het Nationaal Monu ment. Burgemeester mr. Van Hall zin speelde op de aanwezigheid van de jeugd toen hy nadat weer twee minuten stilte over stad en land wa ren gevallen en als het ware hoor baar het medeleven demonstreerden met de gevallenen uit de oorlog vroeg of het geen tijd is met de her denking op te houden, nu er een jeugd opgroeit, die de oorlog niet of niet bewust heeft meegemaakt. Het feit echter dat zovele duizenden be hoefte gevoelen om aan deze plechtig heid deel te nemen, bewijst dat ze geen lege formaliteit is, doch een plaats in hun hart inneemt. De velen, die hun leven offerden voor onze vrij heid en die waarachtig niet altijd helden waren, begrepen dat een kort leven met inhoud te prefereren is bo ven een lang leven zonder respect voor de menselijke waardigheid. Als wy dus onze doden herdenken dan overdenken wy tevens de idealen, waarvoor zij hun leven gaven. Nadat mevr. Enny Mols-de Leeuwe gedeclameerd had en de „Taptoe" door de Amsterdamse Politiemuziekka- pel was geblazen werden talrijke kran sen en bloemen aan de voet van het Nationaal Monument gelegd. In de Stadsschouwburg zijn tot slot talrijke autoriteiten bijeengekomen om door zang o.a. van het Joods man nen- en het Joods vrouwenkoor door declamatie en door viool spel (van Nap de Klijn met begeleiding van Liesbeth Rümke-Hop- pen) en door toespraken van o.a. pater P. Suasso de Lima de Prado, de doden te herdenken en het verzet tegen de onderdrukking in de oorlogstijd te eren. In de morgen hebben zoals gisteren reeds in een groot deel van onze opla ge kon worden bericht, koningin Julia na en prins Bernhard de doden geëerd door een krans te leggen bü het Natio naal Monument. Het koninklijke paar was voorts aanwezig bij de dodenherdenking te Baarn, 's avonds op het Stationsplein. Koningin en Prins plaatsten een krans van aaronsketken versierd met tin ten in de kleuren van de Nederlandse vlag aan de voet van het monument. In Apeldoorn heeft mej J. Geldens namens prinses Wilhelmina een krans van witte anjers met linten in de na tionale kleuren bij het oorlogsmonu ment bij de Grote Kerk in de Loolaan neergelegd. in Den Haag concentreerde de aan dacht zich. zoals gebruikelijk, vooral op de -edenkplaats op de Waalsdorper- Premier Khroesjtsjev van de Soviet-Unie heeft gisteren een onverwacht bezoek gebracht aan het Sokolniki-park in Moskou, waar de Amerikanen bezig zijn me' de bouw van een tentoonstelling die op 2b luli door vice president Niron zal worden geopend Khroesitsiev prees hel iverk. maakte grapjes en vuurde vragen af op de Amerikanen, die slechts een uur tevoren van zijn komst op de hoogte waren gesteld, aldus meldt Reuter. Op een gegeven ogenblik greep de Sovjet-leider een stalen helm met de naam va een Amerikaanse firma erop en poseerde tezamen met een Ita liaanse arbeider en de Amerikaanse ambassadeur. Thompson, die inderhaast naar het terrein was gekomen, voor fotografen. „Dit is een miljoen dollar aan publiciteit waard," fluisterde een vertegenwoordiger van de betrokken Amerikaanse firma. Toen Khroesjtsjev werklieden met een gecombineerde schroef en klink nagel bezig zag pakte hij er een onderzocht het geval nauwkeurig en liet het toen breed glimlachend in zijn jaszak glijden. ..Kijk, ik steel dit," ze' hij vervolgens tegen de ambassadeur Khroesjtsjev toonde ook belangstelling voor gewatteerde nylon jackets van Amerikaanse werklieden Hij vond dat de Russische fabrieken zoiets ook moesten maken. „Wij moeten beetje bij beetje stelen," zei hij. vlakte. De stoet leek haast nog langer dan vorige jaren. De belangstelling was zo groot, dat degenen, die zich om half acht bij het vertrekpunt in de rij aansloten, eerst om kwart over negen de gedenkplaats bereikten. Er werden zeer veel bloemen neergelegd. Opmer kelijk veel ouders hadden hun kinderen meegenomen naar deze herdenking. De studenten aan de r.-k. universiteit van Nijmegen hebben maandagochtend de viering van het zevende lustrum van hun corps Carolus Magnus onderbroken om de doden te eren onder de docenten, beambten, reüni-.ten en studenten, die in de laatste oorlog hun leven hebben gelaten. De gedenkplaat in de aula van de universiteit waarop hun namen staan gegrift, was omhangen met de Neder landse driekleur en de universiteits- vlag. In aanwezigheid van de president-cu rator dr. J. Hoefnagels, van hooglera ren en studenten sprak de rector-magni- ficus prof. dr. G. Groeneveid een pië- tietvol woord. De moderator pater B. van Ogtrop S.J. sprak een gebed. In Rotterdam was het indrukwek kendst van de gevalienherdenking de plechtige langzame tocht naar de Wil lemsbrug. waar de mariniers in 1940 de Duitsers tot de overgave toe hebben we ten tegen te houden. Bij de gedenksteen op die plaats werden kransen gelegd namens het korps mariniers, door de burgemeester en door het comité voor nationale belangen. Op de centrale begraafplaats van de oorlogsgravenstichting te Loenen op de Veluwe is de herdenking onder grote belangstelling gehouden. Aan de voet van de katafalk in de rouwkapel wer den o.m. bloemen en bloemstukken ge legd namens de gemeente Apeldoorn, de Stichting '40-'45, de Oorlogsgraven stichting --- de Imperia] War Graves Commission. In Overveen pelgrimeerden bijna tweeduizend mensen naar de erebe graafplaats. Toen de kop van de stoet om half acht de ingang bereikt had be gon het klokje te luiden De stoet, ge formeerd door bijna vierhonderd nabe staanden, burgerlijke autoriteiten, jon geren en deputaties van scholen, werd voorafgegaan door een verkennersband met omfloerste trommen. Na het hoorn signaal werden twee minuten stilte in acht genomen. Velen legden bloemen en boeketjes op de graven. Ook in Paramaribo en Willemstad zijn de gevallenen in een sobere plech tigheid herdacht. Overal wapperden de vlaggen halfstok. De Britse luchtmacht denkt erover een bombardement uit te voeren op het toestel met een geheime lading voor de Britse raketbasis in Australië aan boord, dat twaalf dagen geleden neer stortte in het Turkse berggebied bij de Russische grens. Een reddingsploeg heeft het wrak bereikt en gerappor teerd dat de bemanning dood is maar de lading intact gebleven is. Een woordvoerder van de R.A.F heeft ver klaard: „We zoeken naar een oplos sing om de lading te vernietigen. Een bombardement zou een goede methode kunnen zijn." Men vreest, dat de red dingsploeg, die per helikopter bevoor raad noet worden, niet over voldoende middelen beschikt, om de lading geheel te vernietigen. De Deense autoriteiten hebben de be woners van het eilandje Saltholm, dat vlak voor Kopenhagen ligt. verboden regenwater te drinken. waarop de eiland-bewoners in normale omstandig heden zijn aangewezen. Uit proeven is volgens Reuter namelijk gebleken, dat de graad van radio-activiteit de veilig- heidsgrens had overschreden. Men za) nu ander water tier veerboot naar hef eilandje brengen De waarschuwing van de Deense autoriteiten heeft zich tot nu toe beperkt tot de bewoners van Saltholm. Dit jaar is bij de herdenking van de gevallenen in de tweede wereld oorlog vooral de jeugd op de voor grond geplaatst. Velen van deze jon gens kunnen ich weinig of niets herinneren van de jaren 1940-1945. Maar vele duizenden van hen ge voelden er behoefte aan, aan de plechtigheden deel te nemen. Een bewijs dat dit, aldus de burgemees ter van Amsterdam, geen lege for maliteit is. Vooral in Amsterdam en Den Haag hebben grote aantallen jeugdige personen deelgenomen aan de stille tochten en bloemen neer gelegd bjj de monumenten. Zweden heeft zich tijdens het bezoek van president Soekarno van Indonesië niet van zyn meest hartelijke kant doen kennen. De belangstelling van het pu bliek voor de hoge bezoeker was be paald minimaal te noemen, sommige kranten waren zonder meer onvriende lijk in hun hoofdartikelen en zelfs gis teravond, tijdens het officiële diner dat de Zweedse regering hem aanbood, kreeg Soekarno een stekelige opmerking te slikken. Premier Erlander sprak in zijn tafelrede de hoop uit, dat de handel tussen Indonesië en Zweden zal toe nemen. Hij merkte in dit verband op, dat de Indonesische export naar Zweden in de afgelopen jaren op hetzelfde niveau is gebleven, maar dat de Zweedse export naar Indonesië de laatste tijd moeilijk heden ondervindt en terugloopt. Ook in Denemarken, waar de Indonesische pre sident vandaag arriveert, wacht hem geen warme ontvangst. De Deense bla den hebben tot dusver met beleefde reserve over hun Aziatische bezoeker geschreven. De conservatieve „Berlingske Aftenavis" merkt op, dat Soekarno „zich praktisch dictatoriale macht heeft verzekerd over 3.000 eilanden en 85 miljoen mensen". „Berlingske Aftenavis" meent, dat Soe karno „evenals Nehroe en Nasser heeft ontdekt, hoe moeilijk het is in het niemandsland tussen het Sovjet-blok en de democratieën te leven. Ondanks zyn diepe haat jegens westerse kolonisatoren schjjnt hij te ontdekken, dat Indonesië wordt bedreigd door grotere gevaren dan de aanwezigheid van de Nederlan ders op Nieuw Guinea". Het bezoek van Soekarno aan Zweden was volgens United Press International met veel publiciteit omgeven. Niettemin waren er in Stockholm maar kleine groepjes mensen op de been om hem te zien. Soekarno bracht gisteren o.a. een bezoek aan de Ericson-fabrieken. waar telefoontoestellen worden vervaardigd. In verschillende delen van Java brengt deze firma thans automatische telefoon- installaties aan en binnenkort hoopt zij haar activiteit ook uit te breiden tot Sumatra. Enkele tientallen mensen hadden zich bij de ingang van de fabrieken opgesteld om de Indonesische presi dent te zien. Soekarno kreeg bij zijn aankomst bloemen aangeboden door een klein meisje, dat een blauwe plek onder haar oog had. De president vroeg hoe zij daar aan kwam en kuste haar vervolgens. Tijdens een bezoek, dat de president van Noord-Vietnam, Ho Tsji Minh, enke- te maanden geleden aan Indonesië bracht, klaagde de Mohammedaanse pers er over, dat de hoge gast links en rechts alle Indonesische dames zoende, die bij hem in de buurt kwamen en dat deze praktijk kwetsend was voor de Mohammedaanse opvattingen. Tijdens zijn rondgang door de Ericson- fabrieken toonde Soekarno bijzondere be langstelling voor de polikliniek, die ten behoeve van het personeel aan het be drijf verbonden is. Als geschenk nam hij ook niet het gebruikelijke telefoon toestel-in-een-speciaie-uitvoering mee (want dat had hij al, deelde hij mee), maar twee flesjes met vitamine-tablet ten. Soekarno lunchte gisteren in het stadhuis van Stockholm. Hier was de belangstelling wat groter. Ongeveer hon. derd toeristen sloegen Soekarno's aan komst gade. Zelden zijn de woorden van de dichter: „En zagen de zon bij het zinken, op het duin van hun vaderland blinken," treffender in beeld gebracht dan door deze opname, gemaakt tijdens de jaarlijkse dodenherdenking, maandagavond op de Waalsdorpervlakte bjj Den Haag. De foto laat zien hoe leden van de voormalige B.S. in het licht van de ondergaande zon de grote Bourdon-klok luiden, welke hier vorige week op een duintop is opgericht. In zijn maandag in Utrecht gehouden vergadering heeft het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeidersbeweging zich uitvoerig beziggehouden met het advies van de Sociaal Economische Raad inzake het m 1959 en 1960 te voe ren sociaal economisch beleid. Het verbondsbestuur sluit zich aan bfi dat deel van de Sociaal Economische Raad, dat van mening_ is, dat de be drijfstakken op net tijdstip, dat een collectieve arbeidsovereenkomst wordt aangegaan of verlengd, en in ieder ge val dit geldt ook voor bindende loon regelingen van 1 januari 1960 af en uiterlijk voor de invoering van de nieu we huurverhoging in de gelegenheid dienen te worden gesteld in onderling overleg te geraken tot een verwerking in de lonen van de huurbyiage 1957, daarbij rekening houdende met het be- dryfstakseigene. Het verbondsbestuur van de K.A.B. onderstreept, dat daarboven uitgaand een verdere verhoging van de lonen mogelijk moet worden gemaakt, indien de economische omstandigheden in de desbetreffende bedrijfstak sector of onderneming, zulks toelaten. Het heeft met genoegen kennis genomen van de in dit kadei te scheppen mogelijkheid om het uurloonverschii tussen de eer ste en de vyfde gemeenteklas tot 9 cent per uur terug te brengen. Een en ander kan volgens de K.A.B. worden gezien als een nieuwe stap in de rich ting van een verdere vermindering van het gemeenteklassenverschil. Het verbondsbestuur van de K.A.B. is van mening dat de onmiddellijke rea lisering van de gedifferentieerde aan pak van het verdelingsvraagstuk een onlosmakelijk onderdeel is van een po litiek, gericht op een reële verbetering van het voor de werknemers vrij be- Advenentie steedhare inkomen. De komende jaren zal immers, volgens de K.A.B., gezien de vele nationale vertangens, die nog om verwerkelijking vragen, van zo veel kanten een beroep worden gedaan op de normale produktiviteitsstijging, dat zon der een stimulans voor een extra ver hoging van de produktiviteit, verder gaande reële welvaartsverheteringen moeilijk te realiseren zullen zijn. Juist om voor de komende jaren het perspectief op een noemenswaardige verbetering van het vry besteedbare inkomen open te houden, waarby tij met name ook denkt aan de laagst betaalden, kiest de K.A.B. doelbewust voor een dergelijke op het niveau van de bedrijfstakken -sectoren en onderne mingen ruimtescheppende verde- lingspolitiek. Het verbondsbestuur heeft geen be zwaar tegen het voorstel van een nieuwe huurverhoging per 1 april 1960. gepaard gaande met een volledige com pensatie voor de loon- en salaristrek- kenden. Het tekent hierbij uitdrukke lijk aan, dat het er daarbij van uitgaat dat onmiddellijk een begin wordt ge maakt met de verwerkelijking van de gedifferentieerde loonpolitiek en dat op de meest korte termijn maatregelen worden getroffen, die tot een verdere verlaging van de kosten van de woning bouw kunnen bijdragen. Op 85-jarige leeftijd is te Goirle over leden de heer B. H. W. Berssenbrugge, die als fotograaf in binnen- en buiten land bekendheid had. Vooral tijdens zijn Haagse tijd verkreeg hij vele be kroningen tijdens internationale exposi ties. Dr. William Cone, een der knapste hersenchirurgen ter wereld, is maan dagochtend in zijn kantoor op het neu rologische instituut van Montreal over leden. Hy ia 62 jaar geworden. Advertentie Het is leuk-leuker-leukst bij Borst. B.v. van die zeldzaam vlotte 7 8 pantalons met split, in denim of poplin, in streep of effen. O.a. van Sturka en Marathon vanaf 65 En als 't helemaal niet stuk mag kunnen; een spijkerbroek met stik sels en grote achterzakken in oer sterke beaverteen of denim (af 7 jaar 7.65) Anegang 19 - Haarlem MP 4/ M» t De heer Burger is opgeroepen voor herhalingsoefeningen. Evenals prof. De Quay vraagt nu weer prof. Beel aan de fractievoorzitters en niet aan de fracties hun oordeel over de vermaarde „controversiële punten". Zal de heer Burger zich er weer van af maken door eerst zekerheid inzake de fractiebinding te verlangen? Zo neen, waar blijft hij dan met zijn tot het laatst toe volgehouden ets van een contract tussen fracties en kabi net; hij zal ermee erkennen, dat hij prof. De Quay nodeloos van zich heeft afgestoten en nogmaals toegeven dat hij zijn buitenspelpositie geheel aan zichzelf te wijten heeft. Zo ja, gaat hij dan weer onverdroten voort met te beweren, dat men met hem met serieus wil praten? En zullen er dan weer lieden zijn, die vragen of het als jeblieft nóg duidelijker gemaakt kan worden, dat de heer Burger een ver draaid beeld van de feiten geeft en dat er werkelijk niet, echt niet, heus niet met hem te praten valt? Uit het communiqué, dat de heer Burger zijnerzijds gemeend heeft te moeten verstrekken, blijkt men intus sen te mogen opmaken, dat hij de eis van fractiebinding niet heeft Laten vallen. De bereidheid van de PvdA om moeilijkheden te overwinnen acht hij immers bij prof. Beel bekend. Dat zou hoogstens kunnen slaan op het program. De bereidheid van mr. Bur ger om de moeilijkheid, die terzake van de wijze van formeren gerezen is, te verhelpen, is in ieder geval in het geheel niet bekend. Wel het tegendeel- De heer Burger zegt nog „de volg orde van deze bezoeken" niet begre pen te hebben. Wij vrezen, dat hij, na zijn optreden tegenover prof. De Quay, de enige is die dat niet begrijpt. Kan hij zich niet voorstellen, dat hij na bij de allereerste informatie- Beel onbuigzaam aan de eisen van zijn verkiezingsprogramma te hebben vastgehouden en daarna tegenover prof. De Quay zich al even onbuig zaam te hebben getoond op het punt der fractiebinding, allereerst moet la ten weten tot welki concessies hij thans bereid is vooraleer het zin heeft om hem te betrekken bij het spel. dat onder prof. De Quay tussen de vier andere partijen reeds op gang is ge- k' nen? Advertentie BEWAREN REPAREREN Wagenweg 11 - Haarlem - Teief. 12924

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1