Twee van oudere kerken op plaats huidige Keulse Dom? Merovingisch vrouwengraf onder het koor Samenwerken of alleen ondergaan Prins Bernhard spreekt over 25-jarig Verenigingen van vliegend personeel spoedig erkend Rapport van hoogleraren aan K.L.M. 4711. EAU DE COLOGNE „Anastasia" wordt getest op kennis van Russisch Bevrijding DE A CARNAVAISMOORD Pionier der zelfbediening R 'JÊ Aantal werklozen in april gedaald cMjoeder'ó Werkloosheid looot sterk terug Ongevallen vooral de oorzaak Hamburgse rechtbank gelast ook een medisch onderzoek PALEIS op Dam 3 jaar dicht i -w- =#- -0- Al OPZIENBARENDE VONDST IN KEULEN Evenals in 1958 Bouwvakken Kleuter sterf te Concertgebouworkest in Engeland Doofstomme vrouw verongelukt Drieling in Heerenveen Eindelijk licht in mysterie Laatste fase van restauratie MARTIN MONS Chr. van Woerkom DINSDAG 5 MEI 1959 PAGINA 3 Optreden onder Haitink en Jochum 4711 COLOGNE Carla de Raet als gast bij „Ensemble" MECHANISERING AUTOMATISERING NEDERLAND N.V. door (Van onze correspondent in Bonn) De Keulse Dom, met de bouw waar van in 1248 onder Konrad von Hoch- staden werd begonnen op de plaats van de „Oude Dom" die in 870 werd ingewijd, heeft behalve deze nog een vroegere voorganger gehad. Dit valt af te leiden uit een zeer belangrijke oudheidkundige vondst, die men bij uitgravingen in de Dom zelf heeft aan getroffen, n.l. een uit stenen platen sa mengestelde doodkist. Daarin bevond zich een kleinere houten kist. Volgens de archeologen van het .Römisc.h- Germanische Museum" is men gesto ten op een Merovinsriso -Frankisch vrouwengraf, waarschijnlijk van een yorstin, te oordelen naar de kostbare juwelen die in de kist werden aange troffen. Men concludeert hieruit, dat zich op de plaats van de Oude en de huidige Dom tevoren noc een Merovin- gisehe kerk heeft bevonden. De vondst van het Merovingsch- Frankische vrouwengraf geldt in oud heidkundige kringen als „opzienba rend". De in ie kist gevonden iu- welen dateren van omstreeks het jaar 600, volgens eerste schattingen. Men zal echter trachten vast te stellen, wanneer deze vrouw precies werd be graven (hetgeen mogelijk is door on derzoek van de ouderdom van het hout). De archeologen zijn er evenwel nu reeds van overtuigd, dat de vrouw van vorstelfiken bloede moet zijn ge weest, gezien de rijkdom der juwelen die haar in het graf werden meegege ven: een diadeem met zeer rijk fili graan, gouden oor- en vingerringen, een gouden siermes, een gouden ket ting, vele Romeinse- en Bvzantijnse munten, goudbestikte pantoffels, gla zen, flessen en kleding. Dat alleen is echter niet de g,ote waarde van de vondst, die de historici vermoedelijk aanleiding zal geven om vele theorieën omtrent de vroegste geschiedenis van de Domstad aanzienlijk te wijzigen. Men heeft b.v. tot dusverre aangeno men, dat de Franken nooit in het eigenlijke Keulen, doch in de omge ving er van hebben gewoond. Deze vondst en andere opgravingen, in, onder en in de omgeving van de Dom, d.w.z. in de oude stad, die in de oorlog werd vernield - wettigt de ver onderstelling, dat de vroegere theo rieën daaromtrent toch niet helemaal juist zijn. Misschien gelden zij nog wel voor de latere Karolingische Franken, die zich bij voorkeur buiten de „Alt- stad" neerlieten. Van rl- W=r-vrigiso'e Franken kan men dat na deze jongs4e vondst niet meer beweren. Het lijdt vrijwel geen twijfel meer, dat zij nog in het Romeins- Keulen hebben ge woond. fn een beschouwing over de vondst schreef de „Rheinische Mer- kur", dat hieruit, wat betreft de ge schiedenis van de Keulse Dom, de con clusie mag worden getrokken, dat er op de plaats van de Dom behalve de Karolingsche voorkerk (de Oude Dom) ook nog een vroegere Me-ovingiscbc kerk moet hebben gestaan. Het was in die tijd gewoonte de doden in de kerk bij te zetten Het bewijs hoopt men te vinden, wanneer bij de verdere opgra vingen in en onder de Dom (het graf werd midden onder het koor ontdekt) eventueel de resten van de fundamen ten dezer Merovingische kerk zullen worden gevonden. De opgravingen in de Keulse Dom zijn na de oorlog begonnen in het kader van de restauratie-werkzaamheden. Hoewel alles er om heen d.w.z. de historische „Altstadt" bij de ge allieerde bombardementen van Keulen v -ijwel met de grond werd gelijk ge maakt, bleef de Keulse Dom voor de verwoesting gespaard. De kathedraal leed echter aanzienlijke schade, die haar ook thans nog duidelijk is aan te zien, hoewel er al tien jaren aan wordt gerestaureerd. De Dom, die Keulens imposantste bouwwerk en het ..Wahr- zeichen" van de stad is, heeft tijdens de cpgravingswerkzaamheden vele zeer waardevolle gegevens over de Ro meinse- en na-Romeinse tüd opgeleverd (Men ging aanvankelijk onder de Dom graven niet vanwege de mogelijke archeologische vondsten, doch om te kijken, of het fundament van de kathe draal als gevolg van de bomaanvallen had geleden). Men had er tijdens de oorlog al een idee van gekregen, dat zich onder en in de omgeving van de Dom waardevolle archeologische din gen bevonden, n.l. toen men de z.g. Dom-Bunker" ging bouwen Toen kwn. men de resten van een groot paleis met zuilengangen en het sindsdien beroemd geworden „Dior vsos-mozaïek" vo - de dag. Onder de Dom vond men toen al de fundamenten van een waterreser voir. Na de oorlog zocht men naar de finitieve gegevens omtrent het plan van de Karolingische voorkerk, de voorloper van de tegenwoordige Go tische Dom. Deze heeft men intussen gevonden. Nadat het binnenste van de Dom was hersteld en weer voor gods diensten werd gebruikt, moesten de op gravingen op grote schaal worden ge staakt. De archeologen kregen van de aartsbisschop van Keulen. Joseph kar dinaal Frings, echter toestemming on der het koor tunnels te graven. In een dezer tunnels is men nu op het belang rijke vrouwengraf gestoten. De Dom van Keulen de derde? Blijkens opgave van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid beliep de totale geregistreerde manne lijke arbeidsreserve per eind april j.l. 72.597. Daarvan waren er 54.183 werk loos en resp. 18.414 op aanvullende wer ken werkzaam. Eind maart van dit jaar bedroeg het aantal werkloze mannen 6".024, terwijl er op aanvullende werken 23.878 werkzaam waren. Voor eind april 1958 bedroegen deze aantallen 76.958 en 22.627 tegen 91.615 en 24.513 in maart 1958. Per eind april van dit jaar waren er 4.610 werkloze vrou wen. Advertentie Nog maar enkele tientallen jaren ge leden kwamen belangrijke ontwikke lingen op politiek, economisch of we tenschappelijk terrein tot stand door de werkzaamheid van een geniale enke ling. Tegenwoordig is dat vrijwel niet meer mogelijk. Zelfs de realisatie van een niet geniale gedachte vergt, in verband met de dikwijls ingewikkelde consequenties, een zo veelzijdige ken nis, zo veel overleg of zo veel finan ciële middelen, dat slechts door sa menwerking tijdig goede resultaten te bereiken zijn, aldus sprak Z.K.H. Prins Bernhard maandagmorgen in het Kur- haus te Scheveningen. Daar werd een bijeenkomst gehouden ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de Nijver heidsorganisatie T.N.O.waarin, zoals men weet, overheid, wetenschap en belanghebbenden op diverse gebieden Verwacht wordt dat de KLM-directie nenkort drie verenigingen van vliegend personeel de vereniging van boord werktuigkundigen en de verenigimgen van stewardessen en hofmeesters als volwaardige vakbonden zal erkennen. Zes Nederlandse hoogleraren, die deze reeds lang slepende kwestie tussen de betrokken verenigingen en de KLM-di rectie op verzoek der verenigingen heb ben bestudeerd, zijn tot de conclusie ge komen dat de verenigingen zonder be zwaar kunnen worden erkend als ge- sprkepartners bij overleg over arbeids voorwaarden. Zij hebben deze conclusies vastgelegd in een rapport, dat de be trokken verenigingen begin vorige week aan de KLM-directie hebben voorgelegd. Er is sindsdien geen verder overleg ge weest tussen de twee belanghebbende partijen. De besturen van de verenigin gen wachten met spanning, maar vol goede hoop de reactie van de KLM- directie af. Vijf jaar geleden hebben de drie ver enigingen van vliegend personeel hun banden verbroken met het N.V.V. Een jaar geleden hebben zij de K.L.M.- directie de eis gesteld op te mogen treden als mede-ondertekenaren van een collectieve arbeidsovereenkomst. Tot op dat moment mochten afgevaar digden van de verenigingen het over leg over de C.A.O. slechts bijwonen als „adviseurs van de directie". Toen de K.L.M.-directie de eis niet inwillig de weigerden de verenigingen verder aan het overleg deel te nemen. Zij vroegen de professoren W. van der Grinten, W. de Gaay Fortman, F. van der Ven, J. van der Ven, J. de Jong en C. Polak om een uitspraak over hun positie. Deze uitspraak, vastgelegd in een rapport, is nu vorige week via de verenigingen aan de K.L.M.-directie overhandigd. In hun rapport stellen de zes hoogle- Advertentie Uit de beste koffiebonen! normaal - coffeïnevrij - espresso raren het feit vast, dat de KLM-direc tie de Vereniging van vliegers wel steeds als gesprekspartner heeft er kend. Met hun uitspraak willen zij zich niet zonder meer voorstanders tonen van categorale vakbonden in ons land. De uitzonderlijke positie die de KLM in ons land inneemt en de bijzondere po sitie die de vier verenigingen binnen de organisatie van de KLM innemen, zijn de belangrijkste overwegingen ge weest bi) het uitbrengen, van het rap port. De professoren adviseren de ver enigingen hun activiteiten zoveel moge lijk te bundelen en nauw contact te on derhouden met de drie grote vakcentra les. van research, samenwerken ten bate van het Nederlandse bedrijfsleven. Ook tussen afzonderlijke instituten en bepaalde sectoren van de industrie is er een steeds groeiende samenwerking zowel bij de bepaling van het beleid als bij de uitvoering van het werk. Een bijprodukt van deze laatste samen werking is, dat hierdoor dikwijls ook de technische samenwerking tussen de be langhebbende bedrijven onderling tot stand komt. In de eerstvolgende jaren, zo zeide de Prins verder, zullen verschillende Ne derlandse bedrijven voor de noodzaak komen te staan om een niet meer ac ceptabele technische achterstand in te halen. Deze technische achterstand is vaak zeer ernstig, eerstens door de be perktheid van de binnenlandse markt, die het invoeren van nieuwe technieken soms economisch niet verantwoord maakte: tweedens door het niet-deel- hebben aan uit militaire noodzaak voortkomende enorme research-inspan- ningen op gebieden als atoomenergie, supersonische vliegtuigen, raketten en dergelijke. Hierdoor mist de Nederland se industrie veel kennis en ervaring, van belang voor nieuwe civiele produk- ties. Met het tot stand komen van de Euromarkt echter zullen veel meer Ne derlandse bedrijven in technisch op zicht dezelfde prestaties moeten kun nen leveren als concurrenten uit de grote partnerlanden. De financiële basis van Nederland en daardoor ook die van het gros van de Nederlandse bedrijven is te smal om dit inhalen van een achterstand op eigen kracht tot stand te brengen, afgezien nog van het feit, dat er zeker niet voldoende mensen beschikbaar zouden zijn voor al de be nodigde research- en ontwikkelings werkzaamheden. De nijverheidsorga nisatie T.N.O. speelt hier een rol. Het is misschien, aldus de Prins, heel eenvoudig aldus te stellen: op al lerlei gebied moeten wij samenwerken of alleen ondergaan. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp wees op „de adembenemende wedloop op natuurwetenschappelijk en technisch gebied," die het samenlevingsbeeld van onze tijd oplevert. In het mededelingenblad betreffende de werkgelegenheid in de bouwnijver heid, een uitgave van het economisch instituut voor de bouwnijverheid wordt een prognose inzake de werkloosheid in deze sector gemaakt, waaruit blijkt dat het gemiddeld niveau van de werkloos heid in de zomer van dit jaar belang rijk lager zal zijn dan in de zomer van 1958. Dit geldt speciaal voor het niet- fabriekmatige bouwbedrijf. In deze sector van de bouwnijverheid waren in de week die eindigde op 18 april 1958 14.911 werklozen geregis treerd. In de overeenkomstige periode van dit jaar was dit nog maar 6.806. De hoogste aantallen werklozen wer den geregistreerd in de week die ein digde op 1 februari 1958 en de week die eindigde op 24 januari 1959. Het gemid delde per dag bedroeg toen voor deze pe rioden respectievelijk 29.053 en 26.604. Uit de vergelijking van de werkloos heid in de eerste zestien weken van 1958 en 1959 bljjkt dat in dit jaar de werkloosheid veel sterker afneemt dan het vorig jaar. „In ons land sterven meer kinderen be neden de schoolleeftijd door ongevallen dan door enige andere oorzaak, meer zelfs dan door allerlei kinderziekten samen. Een deel daarvan komt op rekening van het verkepr, doch zeker niet minder in aantal zijn de gewone huis-, tuin- of keu kenongelukken, die het kind in of bij huis treffen. Veel ongelukken van kinderen ontstaan mede door gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel oij ouders, bij oudere kinderen of bij onderwijzers. Veel rouw van ouders, veel kinderleed is en blijft het gevolg van slordigheid en onnadenkendheid in het dagelijks gedrag der ouderen" Dit schrijft de directeur van de Neder landse bond voor moederschapszorg en kinderbygiëne, de arts M. Vromen, in een slotwoord van de brochure „was dat nou nodig?", die de commissie voorlichting kinderbescherming en kin- derhygiëne heeft doen uitgeven door de stichting „Voor het Kind" De brochure, die twaalf ware verhalen bevat, wordt ter beschikking gesteld van alle kruis verenigingen in den lande, van de pro vinciale commissies voor de kinder bygiëne. van de G.G. en G.D.-diensten en van vrouwenorganisaties enz. Het Amsterdamse Concertgebouwor kest is maandagavond een vierdaagse tournee door Engeland begonnen. Gecon certeerd werd eerst in Leeds onder lei ding van Bernard Haitink. Vanavond wordt eveneens onder diens directie in Huddersfieid gespeeld. Woensdagavond leidt Eugen Jochum het orkest in Leicester en donderdag avond in de Londense Festival Hall. Te Leeuwarden is maandag de zestig jarige wielrijdster mej. I. Kuipers door een vrachtauto aangereden en daarbij zo ernstig gewond, dat zij in de loop van de avond overleed. Het slachtoffer, dat geen voorrang verleende aan een van rechts komende vrachtauto, was doofstom. In het ziekenhuis te Heerenveen heeft de 27-jarige mevrouw E. de Boer van der Broek het leven geschonken aan een drieling. Het zijn drie jongens, die bij de geboorte respectievelijk 2000, 1800 en 2020 gram wogen. De baby's liggen in een couveuse en maken het uitstekend, evenals hun moeder. De vader van de kinderen is assistent-directeur van de coöperatieve zuivelfabriek te Oldeber- koop. Kwaliteit Wereldmerk van f. 1.65 tot f. 23.25 m/j3» SïNlSCH wasser c^NGASSE N-47II" <iPGNE ON RHINE BLAUW-GOUD ETIKET De civiele rechtbank van Hamburg heeft volgens UPI bevolen, dat Anna Anderson, de vrouw die beweert de dochter te zijn van de laatste Russische tsaar, door een officiële tolk aan de tand zal worden gevoeld om vast te stellen ot zjj vloeiend Russisch kan spreken. Rechter Heinrich Backen, een lid van de rechtbank, deelde mede dat dit „examen", dat aan het eind van de ze maand zal worden afgenomen, voor afgegaan zal worden door een medisch een munitiefabriek hebben gewerkt. Rechter Backen deelde mede, dat hij persoonlijk bij het onderzoek ten huize van mevrouw Anderson aanwezig zal zijn en verslag zal uitbrengen aan de rechtbank. De rechtbank zal voorts de getuigen verklaringen, die door personen, thans woonachtig in Noord-Amerika, zijn af gelegd, nagaan. Enkele van deze ge tuigen zijn mevrouw Herman Jud, de vroegere prinses Xenia van Rusland Gistermiddag zat in het café een man weemoedig te peinzen over wat veer tien jaar geleden wel alle maal had plaats gegrepen. Hij deed het hardop, zodat wij allen konden meeleven. Hij was destijds op de Dam geweest, toen daar midden in het uitbundige feestgewoel ineens die schietpartij was losgebarsten. En hij schilderde die barre gebeurtenis nogmaals in felle kleuren. Wij, zijn toehoorders, werden er allen een beetje stil van. En op onze beurt ver loren wij ons, ieder voor zich, in een ingetogen herdenking. Toen richtte die man zich plotseling tot mij en zei: „Vanavond ben ik weer op de Dam." „Natuurlijk", zei ik. „En weet je wat ik nou het mooie van die twee minuten stilte vind?", vroeg hij. „Nou?", zei ik. „Dan kun je", antwoordde hij met een bijna onaards milde glimlach, „dan kun je de vogels horen fluiten." liiiiiiiiiiiilillliiiiililiiilliiiiiiilillliilililliiiiliiililllliiiiiiiillll Onmiddellijk na het jaarlijkse bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan Amsterdam in septem ber a.s. wordt het Koninklijk Paleis op de Dam gesloten voor de laatste fa se van de restauratie. De werkzaamhe den onder leiding van prof. ir. C. We gener Sleeswijk, zullen naar schatting ongeveer drie jaren duren. Men hoopt dan geheel gereed te zijn. De restauratie van het Paleis duurt met vele onderbrekingen reeds zeer ve le jaren. Voor de oorlog is reeds het gehele ex terieur hersteld. De grote gebeeldhouwde tympaans aan voor- en achterzijde werden toen gerestaureerd. De ramen kregen de oude vensters terug en inwendig wer den o.m. de grote schotten in de gale rijen verwijderd, die nog dateerden uit de dagen van Lodewijk Napoleon. De herstelphase, die nu aanvangt is minder spectaculair. De hoger gele gen verdiepingen, die niet voor represen tatieve doeleinden worden benut zullen nu aan de beurt komen. Vooral op de zolders, waar oude elek trische leidingen nog zonder isolatie over houten schotten lopen, is enige mo dernisering wel nodig. Gedurende de drie jaren zal het Pa leis niet voor officiële gebeurtenissen te gebruiken zijn. Het is niet bekend of ook het carillon in de raadhuiskoepels nu gestemd zal worden. De actrice Carla de Raet zal voor het komende seizoen als gast verbonden zijn aan de toneelgroep ..Ensemble". Advertentie j a** ^.cma van xvustieum, onderzoek - eveneens op bevel van de w00nachtig in Glen Clove, New York, nit Do rooiithnnk w,i vaststel- en mevr0uw Olga Koulikowski, een zuster van wijlen tsaar Nicolaas II, rechtbank. De rechtbank wil vaststel len of de littekens op de voeten van mevr. Anderson veroorzaakt zijn door bajonetsteken zoals zij beweert of door een explosie in een munitie-fa briek ten tijde van de Eerste Wereld oorlog zoals haar tegenstanders be weren. Beide onderzoeken zullen plaats heb ben in de woning van mevr. Anderson, een hut in Unterlengenhardt aan de rand van het Zwarte Woud, waar de 54-jarige vrouw de laatste jaren in af zondering woont. De zaak-Anastasïa, een van de groot ste raadsels van deze eeuw, is reeds 17 maanden aanhangig bp de Hambur ger rechtbank. Mevrouw Anderson heeft een proces aanhangig gemaakt om erkend te worden als groothertogin Anastasia Nikolaievna Romanov, de enige die aan de slachting van de Russische keizer lijke familie in Jekaterinenburg in 1918 zou zijn ontsnapt. Het koninklijk 'i lis Von Hessen, dat haar aanspraken betwist, beweert dat mevrouw Anderson de dochter is van Poolse boeren, en in werkelijk heid Franziska Schanzkowski heet. In de eerste Wereldoorlog zou zij in woonachtig in Cooksville, to in Canada. nabij Toron- HAARLEM TEL 02500-11869 Advertentie normaal - coffeïnevrij - espresso 29 Als hjj aan het ontbijt ijverig met Dekker delibe reert, komt er een telefoontje uit Rozendaal. Een garagehouder daar meent inlichtingen te kunnen ge ven over het geheimzinnige bakkertje. Haastig slikt Pieter Perquin zijn reepje brood naar binnen op ge vaar af er in te stikken. De man uit Rozendaal, die onder de bedrijven door al bijna een beroerte heeft gekregen van ongeduld, vertelt, hoe een van zijn chauffeurs een vrachtje heeft gereden, dat wel eens het geheimzinnige bakkertje zou kunnen zijn. „Wel eens zou kunnen zijn, dat klinkt vrij vaag, denkt Pieter Perquin. „Tien tegen een dat het weei een dooie mus is." Maar tegen de man in Rozen daal zegt hp met een enthousiasme, dat hij hele maal niet voelt: „Prachtig! Prachtig! Wilt u hen- dadelijk hier naar toe sturen?" Maar dat is het nu juist, wat de man uit Rozen daal niet wil. Het is vandaag veel en veel te druk. Ja, waaraan dat nu precies ligt, weet hij ook niet. Zo is het nu eenmaal in dit bedrijf. De ene dag zit je met je duimen te draaien en de andere kom je wagens te kort. Daar zou iedere garagehouder mooie staaltjes van kunnen vertellen. Gewoon een rotbedrijf, je zou er de zenuwen van krijgen. Die chauffeur kan vandaag niet worden gemist, dan loopt de hele boel in het honderd. Wat, komt dat er niet op aan? De Inspecteur heeft goed praten, maar hij kan zijn hele bedrijf niet in het honderd la ten lopen. Dat verdomt hij. De inspecteur zal moe ten wachten tot hij Bolders missen kan en daar mee basta! Maar Pieter Auguste Perquin brult briesend, dat het daarmee helemaal geen basta is. Hij wenst deze Bolders hier zo gauw mogelijk. Als hij er voor half drie niet is, danEn de duistere toespelingen op wat er gebeuren zal met Bolders' baas, als Bol ders niet voor het genoemde uur verschijnt, zijn zo angstwekkend en bloedstollend, dat de man in Ro zendaal hoe langer hoe meer zijn recalcitrante hou ding laat varen en uiteindelijk belooft voor de fatale termijn Bolders te zullen produceren. Pieter Perquin wijdt zich opgewekt weer aan juf frouw Derksens onvolprezen koffie. Dit lijkt ten minste een stap vooruit, al is het ook maar een heel klein stapje. Dat banketbakkertje intrigeert hem, dat kereltje, dat de vermoorde met geweld een gebakje in de mond stopte en dat zo geheim zinnig verdween. Misschien blijkt er noch aan het manneke, noch aan zijn verdwijning iets geheimzin nigs. Het kan best een doodonschuldig masker zijn dat in zijn eentje feest vierde. Onze Lieve Heer heeft wonderlijke kostgangers. Goed, laat het zo we zen, maar inspecteur Perquin dient dat zeker te we ten alvorens hij dat fameuze bakkertje van zijn ver- dachtenlijstje schrappen kan. „Inspecteur." Daar is brigadier Dekker opnieuw, zijn reukorgaan trillend als een konijnenneus bij het opsnuiven van de pittige koffiegeur. ..Inspecteur, daar zit een chauffeur op het bureau." „Dat bestaat niet, Dekker," zegt Pieter Perquin en neemt met de bedachtzaamheid van een kenner nog een slokje. „Je droomt, Dekkertje. Wil je ook een kopje koffie om wakker te worden? Ik weet zeker, dat juffrouw Derksen het je graag gunt." „Nou, inspecteur, daar zeg ik geen nee op. Moar van diejen, chauffeur, die zit er woarlijk." „Kerel, gebruik nu toch je verstand. Het is nog geen half uur geleden, dat ik met Rozendaal tele foneerde. Hoe kan die man dan al hier zijn?" „Moar het is den diejen niet, inspecteur." Briga dier Dekker laat heel zijn zo moeizaam ingestudeerd Hollands Varen, ,,'t Is den diejen uit Rozendaal nie. Het is ter ene van hier." „Een chauffeur uit Sint Odiliënrode?" Brigadier Dekker knikt heftig. „Drommels, eerst horen we niets op onze oproe pen en nu sneeuwt het opeens chauffeurs. Ik kom met je mee. Voor ik het vergeet, hoe staat het met dat lijstje dat ik je gisteren gaf? Heb je de bewe gingen van al die lui op de bewuste dinsdagavond kunnen nagaan?" „Jawel, inspecteur. Er schijnt er niet een bij te zijn, die gelegenheid gehad heeft de kantonrechter dat goedje in te geven. Beeuwkes ligt al een paar weken met een gebroken been. De rector van het gymnasium was met dat clubje van de ontvanger. En Louwerijsse was met de notaris en dokter Elinckx en zijn gezelschap. Geen van beide groepen is gelijk tijdig met het clubje waar de kantonrechter bij was in de „Korenschoof'geweest. Tenminste voor zover we kunnen nagaan. Honderd procent zekerheid krijg je natuurlijk nooit op zo'n carnavals-avond." Hii fronst even de wenkbrauwen maar gaat dan opge wekt verder: „Als u het mij vraagt, inspecteur, dan is het die lange griffier, als u het me niet kwalijk neemt. En als u de mensen hier hoort „Blijf me van het lijf met je mensen," zegt Per- quin korzelig. Dat ontbreekt er nog maar aan. dat nu ook de brigadier zijn stem gaat voegen bij het koor, dat het hoofd van die zielige stakker eist. Brigadier Dekker hult zich in een beledigd zwij gen. Als inspecteur Batenburg de leiding had ge had, was de hele zaak al in kannen en kruiken. Een kind kon zien dat die griffier het gedaan had. De „Baat" had al lang een bekentenis uit hem geperst. Hij wou er een lief ding om verwed den, dat die lange sladood bij het eerste verhoor al door de mand gevallen was, als inspecteur Perquin maar eens een flinke bek had opgezet. Maar nee, die wou altijd iets bijzonders. „Kom. kom, mijnheer de griffier? Was dat nu niet een beetje dom, mijn heer de griffier?" De Baat die zou hem gegriffierd hebben. „Verder nog rapporten? Geen apothekers, die op recept veronal hebben afgeleverd of zo?" „Niets, inspecteur." Pieter Perquin haalt de schouders op. Het zou ook wel één kans op duizend geweest zijn. Bovendien, al die rompslomp van vervalste recepten en zo was niet eens nodig geweest. Dat flesje in Smeenks medicijn kastje was voor Jan en Alleman bereikbaar, maanden lang. Neen, het verkrijgen van het vergif had voor de moordenaar geen moeilijkheden opgeleverd. Als die moordenaar tenminste een Sint Odiliënrodenaar was. Als hij dat niet was, dan werd het zoeken naar een naald in een hooiberg. Maar neen, hij is over tuigd dat hij de moordenaar kent. CWordt vervolgd). i aim tien jaren geleden, 26 november 1948, opende de eerste zelfbedienings zaak in Nederland haar deuren. Dat gebeurde aan Nimwegens Molenstraat en de pioniers, de gebroeders Van Woerkom, ver schaften zo de Keizer Karelstad een noviteit en ons land een aanvankelijk zwaar becommen tarieerd onderwerp. Commen taar dat reikte van de bestaf- fend opgeheven vinger der over heid („breng de mensen niet in de verleiding") tot de van hilariteit opengesperde mon den van collega's. De vingers zijn sindsdien wel gedaald en de lachmonden gesloten. Vrij dagmiddag ging de duizendste zelfbedieningszaak open dat gebeurde te Zwanenburg bij Halfweg en de eens uitge lachen pionier, de heer Chr. van Woerkom (58) ontving een zil veren gondel „wegens zijn be langrijke bijdrage tot de ont wikkeling van het zelfbedie ning ssy steem"Een erkenning die eigenlijk maar kort op zich heeft laten wachten. Zelfbediening alleen in de levensmiddelensector. Die in de radiobranche, waarmee de an dere helft van de gebroeders, de 55-jange Theo, zich speciaal bezighoudt, heeft tot nu toe op zich laten wachten. Wanneer de Duitsers tijdens de oorlog de radio's niet geconfisqueerd hadden maar gedistribueerd, was het er misschien óók van gekomen. Want het is aan de levensmiddelen distributie dat de heren Van Woerkom hun idee van zelfbediening danken. Het gereedliggen van tevoren afgewogen goederen, netjes ingepakt en pas weggepakt nadat het bonnetje ervoor was ingeleverd. Gemakkelijk, efficient en zonder praatjes over het weer en dergelijke. Op zich beschouwt de heer Chr. van Woerkom zelfbediening als de natuurlijkste zaak van de wereld.. „De eerste zelfbedienster was een vrouw zo zegt hij. „Dat was Eva. Die plukte de appel". In de loop der tijden hebben wij een hek, netjes toonbank genoemd, tussen de mens en de goederen gezet. Ik weet nog goed dat toen ik voor het eerst de boel open en bloot op straat zette de politie kwam en zei: Je brengt de mensen in de verleiding. Dat is echter niet zo. Wanneei een kleine jongen een maal weet dat hij niets wegnemen mag zonder ervoor te hebben betaald, laat hij het. Dat is een vorm van opvoeding en een heel wat betere dan wanneer ik er een waker bijzet. Als ik uit een warenhuis iets wegpak omdat de verkoper of verkoopster niet oplet, dan weet ik dat ik dit doen kan omdat die man of vrouw zijn (haar) taak verzuimt. Van taakverzuim is bij zelfbediening geen sprake en de natuurlijkste gang van zaken is dat men normaal aan de kassa betaalt. Echt waar, er wordt bij ons minder gestolen dan m een warenhuis met verkoopsters en chefs. De zelfbediening is er ook niet in de laatste plaats voor de handelaar zelf. „Wij zakenlui hebben toch geen tijd meer voor praatjes bij de koop", zo zegt de heer Van Woerkom. Die tijd hebben we nodig voor het invullen van het belastingbiljet en het uitrekenen van de a.o.w. voor het personeel. En de klanten zelt hebben ook geen zin meer in praatjes. Gedachten genoeg dus die achter de zelfbediening schuilgaan. De realisering van de idee stuitte in de piomertijd evenwel op hopen be zwaren De industrie weigerde een eenheidsverpakking te geven en dus moest men het zelf doen. Hoe diende de zaak te worden ingericht? In de praktijk moest het worden uitgeknobbetd. De Nederlandse regering wei gerde het handjevol dollars beschikbaar te stellen voor literatuur over de Amerikaanse zelfbediening Het kostte de Van Woerkoms enkele duizenden guldens eer zij de ideale uitstalkast hadden gevonden - kasten, die m de VS allang waren ontwikkeld. Moeilijkheden met vakgroepen die vak kennis en diplomas eisten. Alsol er voor het laten wegnemen van volledig ingepakte waar zoiets als vakkennis vereist is. En dan het verpakken zelf in een tijd die nauwelijks het cellofaan en de plastic kende. Het heeft de Van Woerkoms jaren gekost om al die problemen op te lossen. Het ging al wat gemakkelijker toen in 1950-1951 handelaars in andere Nederlandse plaatsen de idee overnamen en ook op zelfbediening over schakelden. In 1952 werd een eigen organisatie gesticht waarin ook het grootbedrijf werd opgenomen. Het was een goede greep en sindsdien heeft de zelfbediening de slag om de klant wel voor een belangrijk deel gewonnen. De vereniging van zelfbedieningsbedrrjven, waarvan hij vice-voorzitler is, vereerde de heer Van Woerkom uit erkentelijkheid met de eerste zil veren gondel. Waarom een Venetiaans bootje? Omdat het woord gondel afkomstig is van gondola en dit laatste woord in de V.S. de benaming is van de vrijstaande stelling met artikelen, die zo kenmerkend is voor het gehele systeem van de zelfbediening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3