Zeeph istenrace op Grote Markt was een spektakel-evenement bij uitstek Veteranen leveren felle strijd op zonnig asfaltcircuit r Sobere plechtigheden bij verzetsmonumenten Veel kinderen bij herdenking gevallenen in Zandvoort Rudge - Magneet I - NAAIMACHINES BEVRIJDINGSDAG IN HAARLEM Kinderen vieren feest Haarlemse Mug gen door Nederland Uit STAD en Jeugd herdenkt gevallenen Indrukwekkende Stille Tocht in Heemstede ému i ëmi i t ii fc j DODENHERDENKING IN HAARLEM DINSDAG 5 MEI 1959 FAGINA 5 Enthousiasme RIJWIELEN FA. E. DE GRAAFF Haarlem e.o. Films Toneel Ballet Muziek öiversen Beurs van New York Voor de 5e maal: WEER ORIËNTATIERIT OP LUILAKMORGEN TIJDENS E.D.O.U.V.S. COLLECTE VOOR INVALIDEN Dubbel jubileum Kinderzangconcours Uitspraken Haarlemse rechtbank Telefoonnummer RAD Markt Floresstraat ■H I !,v.f •!fv« t|| m i a*"»* I l JHl i 7 v^4av^///w fc ■MP Wmmm Bijeenkomst in oude Sint Baaf Westergracht Jan Gijzenbrug In Heemstede ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 F. J. van Deursen 40 jaar bij de gemeente Burgerlijke Stand Haarlem Het stralend hoogtepunt van de ochtendviering van de bevrijding in Haarlem is ongetwijfeld de grote zeepkistenrace geweest op de Grote Markt. Een traditioneel programmapunt, zeker, maar ook een spektakelevenement bij uitstek, dat ieder jaar meer belangstelling weet te trekken. Al lang voor tien uur stroomde de markt vol en de politiemannen kwamen witgehand schoende handen te kort om het parcours van de races vrij te houden. Kleu rig, dat was het beeld dat de Grote Markt op deze vroege voorjaarsochtend Vertoonde. Kleurig door de felle kleding van de renners, de rijders en de toeschouwertjes. De vreemdste hoofddeksels kon men zien. Deels om de onderzittenden tegen het zonlicht te beschermen, deels zo maar, om de lol Van het anders-zijn. Toen, terwijl de grote Sint Baaf tien zware slagen over de markt rolde, trad uit de Smedestraat de St.-Jorisband van de Katholieke Jeugdbeweging naar voren, fors roffelend en pittig blazend, en gevolgd door de renners en racers in hun eigengemaakte karretjes. Op datzelfde hioment lieten op een ander gedeelte van de Grote Markt ruim honderd meisjes hun ballonnetjes los: de ballonnenwedstrijd, die voor het eerst werd gehouden, om ook de meisjes in te schakelen in het traditionele bevrijdings feest. Om 8 uur al vanochtend was het tamboer- en hoornblazerkorps van de gymnastiekvereniging BATO de markt Opgemarcheerd om een grote reveille te blazen. Daarna maakte het korps een handeling door het centrum van de stad. De kinderen van Haarlem Noord kregen een variété-programma aange boden en in Haarlem Oost maakte „De Spaarnebazuin" een muzikale ochtend wandeling, waarna de kinderen in het Rembrandt Theater een filmprogram ma kregen aangeboden. Op de Grote Markt was intussen de grote zeepkistenrace begonnen. Niet minder dan 135 jongelui stonden te popelen van ongeduld om mee te din gen naar de prachtige prijzen, die de organisatoren ook dit jaar weer in de wacht hadden weten te slepen. Fiet sen, horloges, voetballen, grote fles sen zuurtjes en zwemvliezen lagen te wachten om aan de winnaars van de ze dag te worden uitgereikt. Maar de race van vandaag had nog een bij zondere attractie. Vanwege het feit, dat dit jaar voor de tiende keer de bevrijdings-zeepkistenrace verreden werd, waren de kampioenen van de afgelopen jaren uitgenodigd om In een speciale kampioensrace tegen elkaar Uit te komen. Ze bleken gegroeid de laatste jaren. De oudste kampioenen waren nu alweer 23 en 24 jaar oud. En voor hen lagen nog mooiere prij zen te wachten: draagbare radiotoe stellen, platenspelers, elektrische scheerapparaten en aanstekers. Der traditie getrouw riep de heer Daan via de microfoon de deelnemers baar de start. Zenuwachtig geschuifel van ontelbare kindervoeten. De wa gentjes, vaak bijzonder mooi verzorgd T fraai geschilderd, werden gereed gezet op de startstreep en de deelne mers stelden zich een aantal meters daarvoor op. De zeepkistenrace kent een vliegende start. De rood- wit-blauwe startvlag suisde omlaag en een ogenblik later schoten de jongens .vooruit, in en achter hun karretjes. En daar ging het. In razende vaart vlogen ze over de markt. Het in zon licht glinsterende asfaltcircuit over. Eerst de juniores, de knapen van 10- 12 jaar, die met hun korte beentjes nog zeer snelle tijden maakten. De snel- sten in deze groep kwamen zelfs tot een tijd van 37 seconden. Iedereen leefde mee: de officials in de muziektent, de collega's-racers langs de binnenbaan van het circuit en de supporters, duizenden en duizenden, langs de afzetting. Maar ook de dienst doende agenten. Toen op een gegeven moment een der rennertjes in de haast van zijn start zijn schoen verloor, maar dapper doorrende, holde een agent ach ter hem aan met het verloren schoen tje. Later kwamen de seniores aan bod, de jongens van 12-14 jaar. Grote slungels met nog mooiere uitmonste ring en lange, dunne benen. Merkwaar dig genoeg maakten ze nauwelijks snel lere tijden dan de juniores. Maar het enthousiasme was er niet minder om. Het publiek juichte en zwaaide met vlaggetjes. En hoog voor de ramen van zijn werkkamer in het stadhuis, stond burgemeester Cremers met zijn echt- Advertentie Koninginneweg 44, Tel. 13609 - 2 lijnen CINEMA PALACE: Rivalen zien niet om, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Betaald nachtlogies; ontr. LlDO De blauwe Tirana, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Godin der liefde, 18 jaar. Di. en wo. 2 en 8 uur. Do.-cyclus: Annie get your gun, a. 1.; 2, 4.15, 7. 9.15 uur. REMBRANDT: De Scala op zijn kop, 14 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. do.: Jungle Jim en de Tijger afgod, 14 jaar. Di. t.m. WO.: 2.30, 7, 9.15 uur. Do. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. STUDIO: From here to eternity, volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Do. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVADi.- en wo.-avond: Thérèse Etienne, volw.; 8.15 uur. Do.: Rose-Marie, str. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 5 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Letterk. Ver. „J. J. Cremer" voor Centrum Comité Konin ginnedag met Majoor Frans, naar het boek Van mw. Bosboom-Toussaint, bewerkt en geregisseerd door Henk Bakker. Woensdag 6 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Het Nederlands Ballet. Dinsdag 5 mei Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert door •tadsorganist Piet Kee. Woensdag 6 mei Concertgebouw, 8 uur: Die Haarlemsche Musijckcamer o.l.v. André Kaart, m.m.v. Gertrude Mclaine, claveciniste, en Johan Veldkamp, fluitist; werken van Bach, Haydn, Handel en Vivaldi. Woensdag 6 mei Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraadsvergade ring Haarlem. Raadhuis Halfweg, 7.30 uur: Gemeente raadsvergadering Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Anaconda Copper ®ethlehem Steel Jbiryslei Corp D«neral Electric ijnnerai Motors *>ennecott Copper mXm ™°ntgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ Royal Dutch ghell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny ^ldewater Steel 1/5 69% 51 66% 83 50 113'/. 36 61'/. 69 43% 85 68% 58% 52% 27% 92'/. 4/5 66% 51% 65% 82% 50 112% 35% 49'/. 60% 68% 44% 84% 68% 58% 53 28% 91% Stemming: nauw. prijshoudend De Haarlemse Muggenronde draagt dit jaar een feestelijk karakter. Het is voor de vijfde keer, dat dit wielerfes- tijn voor jongens van 14 en 15 jaar wordt gehouden. De ronde begint op 20 juli op het parkeerterrein aan de Pla- netenlaan. Zaterdag 25 juli is weer de laatste dag; dan zullen de Haarlem- mertjes arriveren aan de Richard Hol- kade. De totale afstand van de Muggenron de bedraagt 600 kilometer. Er zijn 60 deelnemers, verdeeld in ploegen van zes jongens, die een bepaalde buurt verte genwoordigen. Men zal overnachten in grote tenten, die door een speciale kwar- tiermakersgroep worden opgezet en af gebroken. De jongens zullen van een goede nachtrust kunnen genieten op schuimplastiekmatrassen. De eerste dag van de ronde rijden de Haarlemse Muggen via Leiden, Delft en Rotterdam naar Oosterhout in Noord-Brabant, waar zij feestelijk wor den onthaald. Onder meer speelt een elftal van de Haarlemmers een voetbal wedstrijd tegen een elftal van de Oos- terhoutse jeugd. De tweede dag gaat het van Ooster hout naar Eindhoven, waar een excur sie wordt gemaakt. Dezelfde dag nog gaat men naar Weert. De derde dag wordt de Maas overgestoken en is het eindpunt Wijlre in het Geuldal. Op deze dag brengt men een bezoek aan Maas tricht. De vierde etappe loopt naar Deume en de dag daarop rijdt de kara vaan naar Bilthoven. In deze plaats zal de Haarlemse jeugd een bonte avond worden aangeboden. In Haarlem zal op zaterdag voor Pinksteren, de 16e mei, weer een zgn. „Luilak-Oriëntatierit" worden gehouden voor jongens en meisjes van 10 tot en met 14 jaar. Daar de rit voor de vijfde maal wordt georganiseerd worden de deelnemers bij de verschillende^ posten, welke zij op hun wandel- of fietstocht door de stad moeten aandoen, onthaald op lekkernijen en kleine geschenken. Voor de wielrijders zijn in de oriënta- tietocht enige puzzelritten opgenomen, terwijl voor hen en de wandelaars een zoektocht door oud-Haarlem op het programma staat. De start van de tocht vindt plaats om vier uur des morgens. De formu lieren moeten voor zeven uur zijn inge leverd in de grote bussen, die op de Houtbrug worden opgesteld. De prijs uitreiking is om tien uur in de Stads- doelen in de Gasthuisstraat. Vanaf vrij dagmorgen om tien uur zijn bij alle politiebureaux, wijkagenten en ook bp de beheerders van de Haarlemse speeltuinen de formulieren verkrijgbaar. Tijdens de voetbalwedstrijd EDO-UVS op Hemelvaartsdag zal een collecte wor den gehouden ten behoeve van de Ken- nemer Invaliden Sportclub. Van deze club zijn invaliden lid, die verschillen de takken van sport beoefenen. Zondag vierde de familie P. J. De Jong in de Perseusstraat in Haarlem- Noord een dubbel jubileum. Het was toen vijfentwintig jaar geleden, dat de heer en mevrouw De Jong in het hu welijk traden. Tevens bestond hun schoenmakerij een kwart eeuw. Er was dus alle reden om feest te vieren, 's Morgens was er een H. Mis in de St.-Liduinakerk, 's middags recipieerde het echtpaar in restaurant „Bolwerk". Daar heeft het niet aan belangstelling ontbroken. De heer De Jong is de emi nente voorzitter van de landelijke bond van schoenmakerspatroons en mocht derhalve van vele collega's uit heel het land gelukwensen in ontvangst nemen. Ook de r.-k. Middenstandsvereniging was present in de persoon van de heer Fr. van Reysen. Fraaie geschenken ge tuigden van de waardering, die men al lerwegen voor de familie De Jong koes tert. genote het kleurige, tintelende schouw spel gade te slaan. Toen, rond elf uur, kwam het grote moment: de kampioenen van vorige jaren verschenen aan de start. Grote kerels al in kleurige, bonte trainings pakken. Het publiek hield de adem in. Voor deze super seniores was de vlie gende start van het programma afge voerd, omdat de organisatoren vrees den, dat de wagentjes het onder het neervallende gewicht van de grote jon gens zouden begeven. Alles ging goed. Met grote, lange passen werd het par cours genomen. Het publiek schreeuw de de kelen rauw. Verrassend was de uitslag soms. Verrassend ook de tijden die gemaakt werden: in sommige ge vallen minder dan 34 seconden. Haar lem heeft vanochtend een bijzonder spectaculaire zeepkistenrace kunnen beleven en de organisator van dit al les, het garagebedrijf Brinkmann on der auspiciën van het Centrumcomité, kan er zeker van zijn, dat de jaarlijkse zeepkistenrace een van de vertrouwde tradities is geworden van de Haarlem se bevrijdingsviering. In een der zalen van Brinkmann had de prijsuitreiking plaats, die werd ver richt door de voorzitter van het Cen trumcomité mr. J. A. P. C. ten Bokkel. In de grote klasse kwamen als win naars uit de bus: 1. Hans Akersloot - P. Wester: 2. Hans van Riet - Theo Mulder; 3. Frits Benjert - Albert Mast; kleine klasse: 1. Fred van Woensel - Frans Meier; 2. Kees Noordermeer - Henny Kuijl; 3. Aat Cornelisse - Ben Vermeer; kampioensklass 1. G. Bog gard - H. Leeuwener; 2. Rudi van Rijswijk - L. Laadstra. In de beslotenheid van het Prove niershofje trad in de ochtenduren een negental koren aan, samengesteld uit leerlingen der vijfde en zesde klassen der lagere scholen, om met elkaar te wedijveren. Ten aanhore van vele be langstellenden en van een jury, be staande uit mej. A. Michielsen en de heren O. Koop en P. Zwaanswijk, heb ben de koorklassen dit jaar zeer goe de prestaties geleverd. Over dit con cours schrijft onze muziekrecensent Jan Laarveld het volgende. De beslissing van een jury blijft na tuurlijk een zaak waarmede men het al of niet eens kan zijn. Zonder iets af te doen aan het alleszins bekwame oor deel van deze jury, zou ik zelf een an dere rangschikking in de uitslag ge maakt hebben. Overigens ben ik van mening, dat men bij dit sympathieke zangfestijn de nadruk niet te veel op het wedstrijdelement moet leggen. Het voornaamste vanmorgen was, dat er doorgaans zeer behoorlijke, soms zelfs uitstekende dingen werden gedaan. Eerste afdeling: De St.-Luciaschool zong zeer gedisciplineerd en met afwis selende dynamiek. De uitspraak was zeer duidelijk. Naar mijn smaak was er ditmaal iets te veel effect in de slot lettergrepen van de „gouden meizon". Met 324 punten verkreeg deze school een derde prijs De St.-Philomenaschool verkreeg met 391 punten de eerste prijs. Beschaafde en vooral egale zangwijze zullen wel oorzaak zij» van de hoge puntenwaar dering. De r.-k. Opleidingsschool van de Nieuwe Gracht was bijzonder mooi van klank. In het tweede lied had meer spanning kunnen zijn. Tweede prijs met 326 punten. De St.-Josephschool van de Herensin gel muntte uit door een zeer goede arti culatie en frisse, gave koorzang. Jam mer genoeg zakte men in het tweede lied iets naar beneden. Vierde prijs met 318 pnt. Tweede afdeling: De St.-Willibrordus- school uit de Overtonstraat zong zeer muzikaal en met zin voor dynamische schakering. Met 299 punten werd een derde prijs gehaald. De Mariaschool uit de Koningstraat had volgens mij een toch wel iets grotere waardering mo gen hebben. De moeilijke zettingen van twee uitstekend gekozen liederen wer den met veel goede kwaliteiten ver klankt. Alleen de toonhoogte was hier en daar aan de stijgende kant. Het puntental van 272 leverde een troost prijs op. De Jan Gijzenschool uit de Bandoeng- straat (de enige niet katholieke school die aan het concours^ deelnam) ver kreeg de eerste prijs in deze afdeling door de inderdaad zeer goede zang. Het resultaat was 347 punten. De St.-Theresiaschool tenslotte van de Kleine Houtweg zong zeer geritmeerd en klankvol. De tweede prijs met 319 punten was zeker verdiend. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 57-jarige verkoopleider ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf en vierduizend gulden boete. De verdachte stond donderdag 23 april terecht wegens belastingfraude. Hij kocht bij een blindenwerkinrichting ar tikelen, die hij doorverkocht tegen ho gere prijzen dan de normale. Dat kon, omdat het publiek die betaalde uit me delijden met de blinden. Later had de verkoopleider ook niet door blinden vervaardigde artikelen laten doorgaan voor het werk van blinden. Hij had daarmee ongeveer vijfduizend gulden verdiend, die hij niet aangaf bij de be lastingen. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had vijf maan den gevangenisstraf en vijfduizend gul den boete geëist. De rechtbank veroordeelde een 33- jarige verdachte, zonder beroep of vas te woonplaats, tot tien maanden gevan genisstraf met aftrek. De man stond veertien dagen geleden terecht wegens diefstallen en flessentrekkerij ten na dele van een aannemer in Zaandam, die hij voor negenhonderd gulden aan hout afhandig gemaakt had met het verhaal, dat hij woningen zou bouwen. Niets van dat alles was waar. De eis tegen de verdachte luidde anderhalf jaar gevangenisstraf. Een 22-jarige los werkman uit Be verwijk werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek van het voor arrest. De Beverwijker had terecht ge staan wegens een serie looddiefstallen, onder meer van daken van scholen. Tegen hem waren acht maanden ge- eist, waarvan vijf onvoorwaardelijk. De 44-jarige opkoper uit Beverwijk, die het gestolene heelde, werd gestraft met drie weken gevangenis. De eis tegen hem luidde drie maanden. In onze reportage over de Haarlemse Radio Auto Dienst, die zaterdag in ons blad werd gepubliceerd, werd abusie velijk als telefoonnummer van die dienst vermeld 14141. Dat moet zijn 18181. In verband met de Hemelvaartdag wordt de markt in de Floresstraat de ze week woensdag in plaats van don derdag gehouden. SCHOORSTEENBRAND. De brand wachten van het rayon Bloemendaal van de Vrijwillige Brandwacht moesten in actie komen toen een schoorsteen brand werd gemeld in een perceel aan de Ign. Bispincklaan tegenover het hoofdkantoor van het P.E.N. Met het weghalen van de kachel en het vegen der schoorsteen kon erger leed korden voorkomen. N.T.K.C. OPENT CLUBTERREIN. Na op de twee er aan voorafgaande weekeinden werkkampjes te hebben gehouden heeft de afdeling Kennemer- land van de Nederlandse Toeristen Kampeerclub N.T.K.C. het afgelopen weekeinde op het landgoed „Beecken- steijn" in Driehuis het openingskamp gehouden. De waterleiding werd verlegd en het terrein werd verbeterd, zodat men er in de komende maanden weer uitstekend kan kamperen. Mr. ROHLINGBEKER. Vandaag, op Bevrijdingsdag, zijn de wedstrijden om de mr. Rohlingwisselbeker voortgezet. Om vijf uur zou oud-wethouder mr. Rohling de naar hem genoemde beker zelf komen uitreiken. De bekerhouder, de Vondelschool in Aerdenhout, staat na de eerste dag der wedstrijden op de eerste plaats met tien punten, gevolgd door de Bornwaterschool met acht pun ten. Drie scholen delen met zeven pun ten de derde plaats. Dit is het resultaat van het onderdeel zwemmen, dat onder grote belangstelling in Stoop's bad ge houden werd. Honderden meisjff en jongens van nagenoeg alle Bloemen- daalse lagere scholen namen daaraan deel. Zeer groot was de belangstelling voor de traditionele zeepkistenrace op de Grote Markt. Onze foto toont de laatste ronde van de juniores, die in deze race opmerkelijk snelle tijden maakten. -II Ks-'A. J j 5 v WÊÊm In Haarlem zijn gisteravond de gevallenen herdacht. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst in de Oude Sint Baaf en bij de verzetsmonumenten aan de Dreef, de Westergracht en by de Jan Gijzenbrug. Om zes uur hin gen van vele openbare gebouwen en huizen de vlaggen halfstok. De open bare vermakelijkheden waren gesloten. Tegen achten werd het op straat allengs stiller. Om acht uur daalde er over de stad een diepe stilte: Haar lem herdacht de doden van de laatste wereldoorlog. Met de nabestaanden waren velen bijeengekomen in de Oude Sint Baaf, waar de rector van het Karei van Manderlyceum, de heer R. Prosée een woord sprak ter nagedachtenis van de honderdduizenden omgekomen Joden, de gevallen verzetsstrijders, de bij bombardementen om het leven geko men burgers en de duizenden jonge mannen, die ver van huis hun leven gaven voor de vrijheid van Europa. Er is iets waar van de bewering, dat her denken steeds moeilijker wordt. Toch hééft iedereen de plicht de vrijheid hoog te houden, de plicht ook de ander zijn vrijheid te gunnen. Daarom valt het te betreuren, dat in de vrije we reld terreur en geweld nog voorkomen. De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap luisterde de plechtigheid op met enkele liederen. Met het zin gen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus was de bijeenkomst ten einde. Om ongeveer half acht formeerden de kerkgangers een lange stoet, die voorafgegaan werd door fak keldragers en bloemendragers. Bij het monument aan de Dreef had een ere- escorte de wacht betrokken. Toen de twee minuten stilte voorbij waren trok ken velen langs het monument, dat on der kransen en bloemen bedolven werd. Op de fusilladeplaats aan de Wester gracht hebben enige honderden gister avond de dodenherdenking bijgewoond, die georganiseerd was door de sectie West van het comité „Nationale Her denking". De bijeenkomst werd muzi kaal omlijst door muziek en zang van het Leger des Heils. De leraar van de Nederlandse Israëlitische Gemeente, de heer M. Philipson, sprak een herden kingstoespraak uit, waarin hij een be roep deed op de jeugd om niet te ver geten en de vrijheidsidealen van hen, die gevallen zijn om onze vrijheid te herstellen, uit te dragen en te^ beleven. Diep ging hij in op het vrijheidsbegrip en kwam tot de conclusie dat de ware, zuivere vrijheid een geestesgesteldheid dient te zijn, die wij overal en altijd in ons moeten meedragen. Pater Berthold de la Haye, Francis caan, wees erop, dat het hele jaar door de levenden spreken, maar dat de doden slechts twee minuten in het jaar onze aandacht vragen. Het past, dat men hun boodschap dan verstaat: de boodschap van liefde, waarvoor zu hun leven geofferd hebben. De liefde immers is een uit zichzelf treden m de richting van datgene of degene dat of die men liefheeft. Voor de helden van het verzet was dat het vaderland, het Nederlandse volk met zijn deugden en goede hoedanigheden. Die boodschap van liefde zal men moeten verstaan en dagelijks in de praktijk moeten brengen tegenover allen die om ons heen leven. Indrukwekkend klonk daarna het volkslied, door allen meegezongen en terwijl het muziekkorps van het Leger des Heils een treurmars ten gehore bracht, defileerden de honderden langs het monument op de fusilladeplaats en legden bloemen neer aan de voet. Kort en boeiend was de herdenking in Haarlem-Noord rond het monument bij de Jan Gijzenbrug. Dr. P. H. Schro der, die de talrijke ook jonge aanwezigen toesnrak formuleerde zijn o-edaohten in duideliike woorden: nuch tere taal. recht on de man af, en zon der theater te maken. Hij noemde bet "oed. dat de mensen hiieenkomen om te berdenken, maar hfl achtte bet niet voldoende, wanneer de herdenking he- nerkt bleef tot één keer per jaar. ..De bewondering voor en de herinnering aan hen, die gevallen zijn, niet dus wat wfj zelf geleden hebben moeten leven en blijven leven." Vervolgens vroeg hn begrip voor de realiteit,"dat de tijd alle wonden heelt. De namen der gevallenen worden ver geten. Voor velen is dit hard. maar men zal er zich naar moeten schikken ..Zullen hun namen vergeten ziin, de monumenten. door ons te onderhouden, zullen van hen bliiven getuigen". Tenslotte herinnerde dr. Schroder aan de saamhorigheid der oprechte Nederlanders in de bezettingstijd. „Laat iedereen, welke richting hij nu ook is toegedaan, zich zijn Nederlan derschap bewust worden of blijven." Deze drie gedachten samenvattend ge tuigde hij: „Een volk, dat zich zijn doden herinnert, dat zijn monumenten in stand houdt en dat saamhorig weet te zijn, is zijn vrijheid waard." De plechtigheid ingewijd met een door een bromfietser aanhoudend ge stoorde stilte van twee minuten werd geopend en gesloten door de heer A. C. Wijkhuizen. De Harmonie Cres cendo en het mannenkoor „Electrisch Materieel" verleenden hun medewer king. Ongeveer duizend kinderen ston den gistermiddag rond het oorlogs monument aan de Westergracht tij dens een korte bezinningsbijeen komst voor de aldaar gefusilleerde verzetsstrijders. In zijci inleidend woord schetste de heer N. Dirkse, secretaris van het Haarlem's Comité „Nationale Herdenking" sectie West, het doel van deze speciale kindertocht; „De kinderen zullen straks de plaats van de ouderen moeten innemen. Het is daarom noodzakelijk dat wij hen nu reeds bekend maken met het oogmerk van deze plechtigheid". Daarna zong de koorschool van de Kathedrale Basiliek Jesu, Sal- vator Mundi van Menegali, Adora- mus Te van O. de Lassus, en het Agnus Dei uit de Missa Sine Nomi ne van Casciolini. Als eerbetoon aan de gevallenen werd één minuut stilte gehouden, waarna het Wilhel mus klonk. Tijdens een défilé wer den vele bloemstukken en bouquet- ten bij het standbeeld gelegd. Voor de nationale herdenking te Zandvoort bestond ongekend grote be langstelling. De grote zaal van „Mono- pole" was tot de laatste plaats bezet toen de samenkomst werd geopend met het gezamenlijk zingen van „Wilt heden nu treden". Alle Zandvoortse scholen hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging van het comité om met een groep kinderen aan de herdenking deel te nemen. De jeugd vormde dus een belangrijk deel van het publiek. Daarop was kennelijk afgestemd de toespraak van wethouder G. Fates, die in sobere bewoordingen nog eens rele veerde wat ons in de bange bezettings jaren zo heeft benauwd. Hoe het on recht van de meedogenloze bezetter het verzet in het leven riep waardoor rus tige burgers saboteurs werden, spion nen en actieve strijders voor de vrij heid van ons volk. Voor de vrijheid van meningsuiting, van pers en van gods dienst. Wat gisteren werd bedreigd, kan morgen weer in gevaar komen. Be schermt het! Weest waakzaam! zo be sloot de heer Fates zijn toespraak. Het Hervormd kinderkoor zong onder leiding van de heer A. J. Potter: „Ge lukkig is het land, dat God de Heer beschermt" en „Ik hoor de trompetten klinken". Mevrouw H. Petrovic-Nijman begeleid door de heer A. A. Hop penbrouwer zong twee liederen van Schubert: „Das Wirtshaus" en „Lita- nei". Met het gezamenlijk zingen van het „Wilhelmus" werd de bijeenkomst besloten. Op het Stationsplein stelde zich toen de stoet op, welke naar het verzetsmo- nument in het Vjjverpark ging. Naar schatting namen hieraan duizend perso nen deel. Na de twee minuten stilte zongen het r.-k. kerkkoor „St.-Caecilia" en Zandvoorts Mannenkoor gezamen lijk onder leiding van de heer B. J. Bjjleveldt „Het Geuzenvendel" van Fred. J. Roeske. Een indrukwekkend besluit van de nationale herdenking 1959. Ook in Heemstede heeft de jaarlijkse dodenherdenking nog steeds haar ge wijde en plechtig karakter behouden en blijft het aantal deelnemers aan de groot. Na afloop van de verschillende kerkdiens ten verzamelden zij zich op de Heem- steedse Dreef bjj de Zandvaartkade, waar aan het hoofd van de stoet de rechtstreeks nabestaanden van de ge vallenen werden opgesteld. Daarachter schaarden zich de andere deelnemers, onder wie vele geestelijken en autori teiten. Langs de route stond bij de met bloe men bedekte gedenksteen in de Jacob van Campenstraat een erewacht van twee padvinders met brandende fak kels. Op de Vrijheidsdreef verleende eveneens een dubbele rij padvindsters, padvinders, welpen en verkenners op dezelfde wijze een plechtige entourage aan de dodenherdenking. Nadat de stoet bij het met strijklicht geïllumineerde monument op de Vrijheidsdreef was ge arriveerd, schaarden de deelnemers zich om het beeld en legden velen de meegevoerde bloemen aan de voet. Na mens het gemeentebestuur legde de burgemeester van Heemstede een fraaie krans. Vervolgens werden twee minuten stilte in acht genomen, waar na een gemengd koor het „Wilt heden nu treded" zong. De plechtigheid werd daarop besloten met het gezamenlijk zingen van het eerste en zesde couplet van het „Wilhelmus". Advertentie Alle merken dus ruime keuze Maandag vierde de leer F. J. van Deursen, voorman-fitter bij de gemeen tebedrijven van Zandvoort zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente, 's Morgens werd de jubilaris met zijn gezin door de directeur, de heer A. A. Cense, in diens werkkamer gehuldigd. Het personeel was daar voltallig bij aan wezig. De heer Cense sprak de jubilaris in prijzende bewoordingen toe. Hij noemde de heer Van Deursen een goed vakman die zijn werk met plezier verricht en op prettige wijze met bet publiek, de clientèle van het bedrijf weet om te gaan. De hem toevertrouw de klachtendienst geeft nimmer aanlei ding tot klachten". Namens de gemeen te werd een couvert met inhoud en na mens het personeel een electrische klok geschonken. De echtgenote van de jubi laris ontving een bloemenhulde. Nadat de heer Van Deursen een kort dank woord had gesproken, bleef men nog enige tijd in een gezellige sfeer bijeen. BEVALLEN van een ZOON: C. C. Wesselink-Slobbé, A. P. Batenburg-Ab- dala, G. Siertsema-de Vries, J. C. van Boeke-Scheffer, M. L. G. Beek-van der Bijl, J. H. Willemse-Stroo, J. E. J. Visser-Geurts, A. M. Veidhuis-Brennink- meiier, C. M. Breems-Hetem. BEVALLEN van een DOCHTER: H. de Jong-Seeuwen. F. M. Prenen-Splin- ter, H. L. C. Scholte-Rockland. J. T. Hoes-Halberstadt, H. M. van Geldrop- van Bentem, M. J. Tjeertes-Heems- kerk, J. van Stralen-Fallentin, P. C. Kok-van Meurs, M. D. Zuidema-van der Wijk, C. H. van Aken-van der Aar, A. J.Smoorenburg-Klumper, E. Vellinga- Willemse (2 drs.), L. Knol-Blauw, J. M. Wessels-Commandeur. ONDERTROUWD: J. H. F. Somers en M. A. M. Willemse, J. H. Smit en E. M. G. van der Lof. OVERLEDEN: D. Geerlings-Geere- vliet, 84 j., Schotersingel, G. van der Velde-Houweling, 79 j., Oosterhoutlaan, A. de Vries-Meeuwenoord, 54 j., Gast- huisvest, G. van den Berg, 72 j.. Rozen- prieelstraat, S. P. v. d. Vlugt-v. d. Put ten, 69 j., Beresteijnstr., J. F. Geeris, 56 j., Spaansevaartstraat, A. Tromme len, 80 j., Zomervaart, S. Posthumus, 54 j., Kamperlaan, A. J. Speijker, 79 j., Oranjeplein, C. Duits, 65 j.. Bisschop Callierstraat, W. H. A. M. Lammers, 67 j„ Kamperlaan, J. A. Eldering, 88 j„ Zijlweg, H. Boogaard, 73 j., Van 't Hofstraat. OVERLEDEN: H. W. de Rode-Blij, 71 j., Kamperlaan; J. Hoesbergen, 54 1., Schotersingel; A. H. Eiserman, 57 1., Hazepaterslaan; G. H. Gens, 68 j„ Vredenrijkstraat; J. M. Pot-Laheü, 82 j., Wouwerman»"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5