Naar Duitsland meer doorgaande treinen C0URV0ISIER DAGPUZZLE VOORBEELDIG MISSAAL VOOR DE JEUGD CaptamMorgan Nederlands Nieuw-Guinea m n Lijk van neger in V.S. gevonden DRAADLOOS CONTACT Dank zij rationalisatie winst bij een lagere omzet WINKELPANDEN Spoorboekje breder geworden C m 7) goede belegging Radio-omroep spelen Vanavond Tekort aan zend tijd L 1 Uitbreiding en modernisering gereed Zomerdienstregeling N.S. O A O O Dode en twee gewonden bij aan rijding een .DIRECT CONTACT MET LITURGIE. Ongekeurd geitevlees in slagerswinkel Twee maanden hechtenis NEDERLANDSCHE FORD Liquiditeitspositie belangrijk beter DINSDAG 5 MEI 1959 PAGINA 9 cognac le Cognac de Napoléon 'fait honneur a qui l'offre, plaisir a qui le boit' i i N.V. VEREENIGD BEZIT VAN 1894 as *4* s HFi®: KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM NederlandseDuitse onderhandelingen over de kaasprijs N.V. GEBR. D. SCHUITEMA (TE HUUR OF TE KOOP, VOORAL IN NIEUWBOUW) (Van onze Utrechtse redacteur) Het beginsel om de binnenlandse treindiensten tot nabij onze landsgren zen gelegen belangrijke centra door te trekken, heeft met ingang van de Zomerdienst van de Nederlandse Spoor wegen, die 31 mei "begint, nieuwe toe passing gevonde.. op de lijn Amsterdam -Twente. Een aantal treinen van de nor male uurdienstregeling zal van Am sterdam uit via Hengelo naar Osna- hriick-Hr nnover en via Enschede naar Münster doorrijden. Ook omgekeerd worden deze treinen doorgetrokken. In verband daarmee wordt de dienst van het webten uit naar Twente, Groningen en Friesland op zondagen sterk ver schoven, terwyl in het noorden de dienst op de aansluitende trajecten wordt aangepast. De controle, door douane en marechaussee in de door gaande treinen Groningen-Bremen (tweemaal daags v.v.), zal gedurende de rit plaatsvinden. De reistijd tussen Groningen en Bremen wordt daardoor niet alleen wezenlijk verkort, maar schept (doordat te Groningen aanslui ting op een aldaar later aankomende trein wordt verkregen) een tijdwinst van een uur voor hen, die van Rotter dam en Amsterdam naar de Hanze stad reizen. De treinen naar en van het westen, die tot nu toe te Wolvega, Akkrum en Grouw-Irnsum doorreden, zullen alle in deze plaatsen stoppen. In de nacht van zaterdag op zondag en van zondag op maandag wordt een late reisgelegen heid geboden van Heerenveen (v. 0.00 uur) naar Leeuwarden (a. 0.27 uur). De trein stopt onderweg te Grouw-Irn sum en Akkrum. In aansluiting op de boot naar Terschelling en Vlieland rijdt dagelijks trein 3278 van Leeuwar den (v. 12.58) naar Harlingen-Haven (a. 13.38). Op zaterdagen van 11 juli t.m 22 augustus zal deze trein van Groningen af rijden (v. 11.45). Ter ver betering van de ochtendverbinding van Alkmaar naar Amsterdam zal op werk dagen uit Alkmaar om 7.23 een trein vertrekken, die om 8.04 in Amsterdam aankomt. Deze trein stopt te Heiloo, Castricum en Zaandam. De trein heeft te Alkmaar aansluiting aan een trein die om 6.41 uit Den Helder vertrekt. De uurdienst Enkhuizen-Amsterdam, waarin tot dusver 's middags (behalve des zaterdags) een onderbreking be stond, zal gecompleteerd worden met een trein, die op alle werkdagen 15.55 uit Enkhuizen vertrekt. In de tegen- richting zal trein 3649 van Hoorn (v. 16.18) tot Enkhuizen (a. 16.39) even eens op alle werkdagen gaan rijden. Terwille van een economischer mate- rieelgebruik zullen de stoptreinen Am sterdam-Alkmaar v.v. en Amsterdam- Amersfoort v.v. weer in Amsterdam be ginnen en eindigen. Eventueel door gaande reizigers zullen dus te Amster dam moeten overstappen. Enkele be staande treinen Kennemerland-Haar- lem-Amsterdam zullen worden ver sneld, terwijl een enkele nieuwe ver binding werd toegevoegd. Tijdens de zomerdienst zullen de herstelwerkzaamheden aan het via duct Rotterdam doorgang vinden, in verband waarmee wederom een be perkte dienstregeling voor het tra ject Rotterdam Hofplein-Den Haag Hï£. zal ..gelden. Deze zal duren tot najaar i960. Wijziging in de dienst- A dvertentie IMP. OUD HAARLEM 1 23456789 10 Horizontaal: 1. leider Eoka verzets organisatie op Cyprus, Engels lidwoord; 2. gezantschap, een heffing (afk.); 3. vervelende; 4. snavel, Deens autoken teken; 5. vervaardigen; 6. pers. vnw., werelddeel; 7. biersoort, voorzetsel; 8. begaan; 9. hoofdstad in Nabije Oosten, Ital. rivier; 10. karpet; 11. straf, hemel- brood. Verticaal: 1. spleet, Belgische politieke partij; 2. buitenhaven, vriendschappe lijke; 3. laaghartig, elektr. geladen atoom; 4. ton, door Berlijn stromende ri vier; 5. lichaamszwakte, vod; 6. gemak kelijk baantje, afstandsmaat; 7. ooie vaar, staatsiekleding; 8. wentelen; 9. spelden om hoofddeksel vast te houden; 10. laag water, boomstronk, een heilige weduwe (feest 23 okt.L OPLOSSING 4 MEI Horizontaal: 1. ara, 4. vaalt, 6. pen seel. 8. ar. 9. ga, 10. tra, 11. bek. 12. e.a., 14 le, 15. raderen, 18. daden, 19. Lek. Verticaal: i. aan, 2. rasp, 3. ale, 4. verraad, 5. Tegelen, 6. pater, 7. laken, 13. rede, 16. dal, 17. rek. regeling voor het traject Hoek van Holland-Maassluis maakt het moge lijk, te Rotterdam aansluiting te ge ven op de sneltreinen naar en van Groningen-Friesland-Twente. Ten be hoeve van het forensenverkeer zal van maandag t.m vrijdag voortrein 476 gaan rijden van Rotterdam (v. 16.33) naar Gouda (a. 16.52). Door dat de grenscontrole niet meer op Nederlands gebied zal plaats vinden, kan men met Beneluxtrein 314 (v. Roosendaal 8.21) en 345 (a. Roosen daal 22.17) zijn reis te Roosendaal beginnen resp. beëindigen. Voor een vlottere doorvoer van reizigers uit het zuiden naar Arnhem zal trein 3249 uit Roermond (a. Nijmegen 22.52) doorrijden naar Arnhem (a. 23.12). Trein 1392 van Deventer naar Arnhem zal doorgaan tot Nijmegen: v. Arn hem 21.17, a. Nijmegen 21.31. Helmond krijgt betere verbindingen met Eindhoven en daardoor met het midden van ons land; op maandagen vertrekt uit Helmond een toegevoegde trein om 6.13, op alle werkdagen een om 17.42 en een late trein om 23.41. In de tegenrichting vertrekt uit Eind hoven om 9.38 (op werkdagen behalye 's maandags en zaterdags) een trein naar Helmond, terwijl de trein van 23.26 ook op zon- en feestdagen, dus dagelijks, naar Helmond zal rijden. De thans op werkdagen in Weert eindigen de trein uit Eindhoven (v. 23.26) zal dagelijks naar Maastricht doorrijden (a. aldaar om 0.55). In Sittard geeft deze trein aansluiting op de trein naar Heerlen. Deze verbetering houdt in, dat reizigers uit vrijwel geheel het land een uur later naar Maastricht en Heerlen zullen kunnen vertrekken. Het nieuwe spoorboekje is ook uiter lijk wat veranderd. Het is ongeveer een centimeter breder dan zijn voor ganger, waardoor het aantal pagina's met ca. twintig procent kon worden verminderd. Op de Kanaaldijk nabij sluis 12 der Zuid-Willemsvaart in Someren is maan dag een ernstig verkeersongeval ge beurd, waarbij een dode en twee ge wonden vielen te betreuren. De 65-ja- rige S. Donkers uit Someren-dorp, die uit de richting Weert kwam gereden met een vierjarig kleinzoontje achter op zijn bromfiets, wilde op sluis 12 van achter een vrachtwagen linskaf de Sluisstraat inslaan naar Someren-eind. Hij heeft daarbij onvoldoende gelet op het tegemoetkomende verkeer. Met vrij grote snelheid kwam namelijk me vrouw E. B. uit Wieringen met haar auto uit de richting Helmond. Ondanks krachtig remmen en uitwijken naar links kon zij een aanrijding niet meer voorkomen. De bromfietser werd geschept en kwam op de motorkap tegen de voor ruit terecht. Hij moet vrijwel op slag zijn gedood en werd nog dertig meter meegenomen, voor de auto op de lin ker Kanaaldijk tot stilstand kwam. Het kleinkind'werd over de auto heen ver der op in het gras van-tie. wegberm ge' gooid en liep een beenbreuk op, terwijl de bromfiets totaal vernield langs de weg werd teruggevonden. Mevrouw B. kwam met de schrik vrij, terwijl haar naast haar zittende moeder een hersenschudding opliep. Uit een rivier in de Amerikaanse staat Mississippi is het lijk opgehaald van de 23-jarige neger Mack Charles Parker, die negen dagen geleden uit een cel in de gevangenis van het in deze staat gelegen Popiarville werd ont voerd. Parker was beschuldigd van aanranding van een blanke vrouw. Het lijk van Parker is aangetroffen in de rivier de Parel. De vindplaats ligt ongeveer dertig kilometer van de gevangenis te Popiarville. Het lijk ver keerde in vergaande staat van ontbin ding, zodat aanvankelijk niet kon wor den uitgemaakt of het hier het stoffe lijk overschot van een blanke of een neger betrof. De identificatie geschied de tenslotte door het nemen van vin gerafdrukken. Advertentie Vraagt inlichtingen bij Uw bankier of Uw commissionair in effecten of bij de Onze beleggingsmaatschappij biedt U de voordelen verbonden aan het bezit van een deskundig beheerde aandelen-portefeuille. Ons doel Is voor onze deelhebbers een aantrekkelijk rendement fe verwerven en hen te doen delen Tn de goede kansen, die de ontwikkeling van het bedrijfsleven kan bieden. Westersingel 84 - Rotterdam Nu de dag der Eerste H. Communie nadert, staan talrijke ouders voor de inderdaad niet zo eenvoudige vraag, welk kerkboekje ze voor hun kind zullen kiezen. Dat die keuze be langrijk is weet ieder; dat ze ook nog moeilijk is, mag men terecht besluiten uit het vele, dat de laatste jaren zeer terecht overigens geschreven werd over de hoge eisen, die moeten gesteld worden aan de wijze, waarop het kind voor het eerst met de eigen lijke eredienst in aanraking, komt. In verreweg de meeste gevallen is dat bepalend voor de rest van het leven. Het komt er daarom voor alles op aan dat een gebedenboek de jeugd inleidt in de echte geloofsinhoud, dat het kind van jongs af vertrouwd raakt de echte geloofsinhoud, dat het kind van jongs af vertrouwd raakt met de juiste geloofshouding tegenover de gro te waarheden, waarop de eredienst van de Kerk is gebaseerd. Met andere woorden het kind moet leren bidden zoals de Kerk bidt, omdat het alleen op die wijze een gezond fundament kan leggen voor zijn verdere godsdienstige léven. Pogingen tot aanpassing aan zo genaamde kinderlijke mentaliteit en bevattingsvermogen leiden, zoals de er varing maar al te zeer bewijst, tot m- fantillisering van het geloof, dat, aldus misvormd, op latere leeftijd gemakke lijk onverschilligheid of zelfs weerzin wekt. Bovendien onderschat deze wij ze van doen de vaak zeer fijne aanvoe- lingsmogelijkheid der kinderen ale hen niet zelden in staat stelt dieper, in elk geval zuiverder door te drin gen in de Goddelijke waarheid dan menige volwassene. Dit inzicht heeft geleid tot de gron dige herziening van het godsdienston derwijs. Vanzelfsprekend werden spoe dig ook de kerkboeken daarin betrok ken. Sommige vernieuwingspogingen mogen reeds heel goed geslaagd heten. Nu is er onlangs bij de Uitgeverij Desclée de Brouwer, Brugge-Breda, èen gebedenboek voor kinderen uit gekomen, dat beslist de kroon spant. Wij erkennen gaarne, dat onze ken nismaking hiermee een oprechte, verrassende vreugde is geworden. Wij achten het dan ook een aange name plicht onze lezers enigszins uit voerig op dit voortreffelijk boekje atient te maken. De titel is „Missaal voor de jeugd", de schrijver Dom. Thomas Becquet O.S.B. Voor de lay out en de illustraties heeft Etienne Morel gezorgd, mevrouw Lea Smul- Advertentie earn Generaal Agent voor Nederland ANDRÉ KERSTENS' Wijn- en Gedlstilleerdhandel N.V, TILBURG Wie de jeugd heeftDus wordt van de zijde der omroepverenigingen de jeugd steeds meer actief bij de radio betrokken. Zo wil de VPRO, dat de jon geren werkelijk „radio omroep" 8aau spelen, thuis of in verenigingsverband en voor de rubriek „Rijp en Groen een programma-tje van hoogstens veer tien minuten maken, waarvan èn ge dachten èn uitwerking van thema kant en klaar, d.w.z. voor uitzending gereed, op de band staan. Alles is mogelijk: een reportage, een klankbeeld, een hoorspelletje enz. Volgens de organisa toren van deze radioprijsvraag voor jon geren is er wel iemand te vinden, die een bandrecorder heeft en hem voor dit doel wil lenen, of anders zijn deze ap paraten overal in Nederland wel te huur. De eerste prijs is trouwens zo'n bandrecorder. Iedere volgende inzen ding, die wordt uitgezonden, wordt vol gens de geldende maatstaven gehono reerd. Inzendingen moeten geschieden vóór 1 juli a.s. aan de Commissie Jeugd uitzendingen VPRO, Postbus 11, Hil versum. De bevrijdingsdag wordt door de NTS vanavond herdacht met een nationaal programma onder het motto „Vrijheid... blijheid" in de Philips Jubileum Hal te Eindhoven. Dick van Bommel regis seert dit feestelijke programma, waar aan als buitenlandse gasten o.a. mee werken de finalisten van het Britse Songfestival, Pearl Carr en Teddy John son en van eigen bodem Christine Spie renburg, Rob van Reyn, Herman Ém- mink en het mannenkoor van de 6de Divisie Koninklijke Marechaussee onder leiding van H. J. L. Beijersbergen. Vooraf wordt een Franse filmreportage vertoond over een ontdekkingstocht dóór een grottencomplex in het kalkachtige plateau van Ardêche. Het nationale radioprogramma dat vanavond over beide zenders Hilversum I en II wordt uitgezonden, bevat een klankreportage uit de grote kerk te De venter, waar een bijeenkomst ter her denking van de bevrijding wordt ge houden Als sprekers treden op prof. mr. L. W. G. Scholten, pater Leopold Verhagen OESA. en prof. dr. W. Ban ning. Muzikale medewerking verlenen het Groot Omroepkoor van de NRU en de Marinierskapel van de Koninklijke Marine. Herinneringen aan het Neder lands radio-amusement van de bevrij ding tot nu worden vervolgens opge haald in het programma „Wij leven vrij - wij leven blij", waaraan vrijwel alle bekende Nederlandse radio-artiesten meewerken. Aan het slot van de avond wordt een programma van nieuwe ste- reofonische grammafoonplaten uitge zonden. Daartoe moet men echter de be schikking hebben over twee radiotoestel len, of een radio- en een televisietoe stel. Het linkertoestel moet worden af gestemd op Hilversum I (402), het rech ter, of het tv-toestel, op Hilversum II (298m) of op het geluidskanaal van de televisie. De beeldreportages van start en finish van de autorally om de Grand Prix de Monaco, die op zondag 10 mei a.s. via het Eurovisienet wel door de BBC-teievisie worden uitgezonden, zul len niet op de Nederlandse beeldscher men verschijnen. Ook de Nederlandse Televisie Stichting heeft een aanbod gekregen om aan deze uitzending deel te nemen, maar heeft de aanbieding we gens tekort aan zendtijd van de hand moeten wijzen. De NTS heeft namelijk de beschikking over slechts veertig pro cent van de in totaal vijftien zenduren per week, die de televisie in Nederland volgens het zendtijdbesluit heeft. Wel ligt het in de bedoeling zondag avond in het Sport in beeld-program ma enkele flitsen van deze race op te nemen. ders voor de Nederlandse bewer king. Het boekje is bestemd voor kinderen van 7-12 jaar, dus voor leer lingen van de lagere school. Eerst wordt „het mooie verhaal van de H. Mis" uitgelegd en wei zó helder, zó sober, zó geconcentreerd op het essentiële, dat men onwillekeurig con stateert: dat is het waarop wij gewacht hebben. Daar staat nu geen woord te veel in, maar ook geen te weinig. De nadruk ligt op het gemeenschapskarak ter van de H. Mis. Dat wordt zó ver klaard: „In de H. Mis verenigen wij ons met Jezus, met de priester en met de hele Kerk. De gebeden spreken daar om niet van „mij" of „ik" maar van „wij" en van „ons". Dat komt, omdat in de Mis alle katholieken tezamen het zelfde Offer opdragen. Zij vormen im mers samen met de Paus, de bis schoppen en de priesters de H. Kerk." Na enige bondige verklaringen over het missaal-gebruik, de delen, het bijwonen der H. Mis en de liturgische gebruiks voorwerpen, volgt de eigenlijke tekst, die dubbel geïllustreerd is: met enkele lijnen wordt telkens een situatie-teke ning van het voortschrijdende opdragen der H. Mis gegeven, terwijl de kern van de verschillende gebeden door voor af verklaarde symbolen wordt verdui delijkt. De Communiegebeden, het mor gen- en avondgebed (psalmen!) zijn aan de officiële Liturgie ontleend. Een bijzonder goede gedachte lijkt ons het opnemen van Doop- en Vormritus. De behandeling van Biecht, zondebepaling („Zonde is iets. dat in tegenstelling is met de vriendschap en de liefde tot God") en gewetensonderzoek kón o.i. niet beter. Tenslotte bevat het missaal enkele Missen voor bepaalde dagen van het jaar: de grote feesten des Heren, de Goede Week, enkele feesten van Heili gen en de gewone gebeden der H. Mis in het Latijn en in het Nederlands: een handleiding voor misdienaars. Het missaal is van het begin tot het einde samengesteld uit alléén het officiële gebed van de Kerk. Hier en daar enigszins verkort, maar steeds in korte zinnen zo vertaald, dat een kind het gemakkelijk leest en in zich opneemt. Aan de vaardige en ervaren pen van Lea Smulders alle lof daar voor, evenals voor de waarlijk zeer artistieke lay-out en illustraties van E. Morel. Deze achten wjj zonder re serve volledig geslaagd en bijzonder geschikt als inspirerend hulpmiddel voor het bidden te dienen. Al met al is ons hier een kinderge bedenboek geschonken, waarvoor wij de samenstellers oprecht dankbaar zijn. Inhoud zowel als uitvoering verdienen de hoogste lof. Het formaat moge voor kleine handjes sommigen iets te groot lijken, wanneer men bedenkt, dat een kleinere bladspiegel door de dan on vermijdelijke compactheid het opne men van de inhoud zeker zou schaden, dan neemt men, dunkt ons, dit kleine bezwaar graag op de koop toe. Onno dig te zeggen, dat wij uit volle over tuiging dit voortreffelijk kinderkerk boek een ideaal Eerste Communie-ge schenk vinden. v. W. In de speeltuin van de bloemententoon stelling in Hannover heeft (e exploitant een „raketglijbaan" gelanceerd, die bij de kinderen zeer in trek is. De economische politierechter te Dordrecht heeft een zware straf opge legd aan een 41-jarige slager uit 's-Gravendeel, omdat hij in zijn winkel in Dordrecht een hoeveelheid van 6.9 kg geitevlees voorhanden had gehad, dat niet was gekeurd. De man werd, nadat de officier van justitie een maand hechtenis had geëist, veroor deeld tot twee maanden hechtenis, waarvan een voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en voorwaarde lijke sluiting van zijn bedrijf voor de tijd van zes maanden, eveneens met een proeftijd van twee jaar. De man werd verdér nog tot een boete van 250 subs. 50 dagen veroordeeld omdat hij een hoeveelheid bedorven, in elk ge val niet voor de consumptie geschikt vlees niet terstond bij de keurings dienst had aangegeven. De Koningin en prins Bemhard zijn voornemens om van 7 tot 10 september een bezoek te brengen aan Amsterdam. België Het officiële bezoek, dat de Sjah van Perzië dit jaar aan België zou brengen, is op verzoek van de Sjah uitgesteld tot een nader te bepalen da tum. (Belga) De Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam boekte blijkens de verlies- en winstrekening in 1958 een bedrijfswinst groot 3.984.660 (295.804)Afschrijvingen op gebouwen, machines en inventarissen enz. beliepen 1.283.436 (748.984), terwijl aan het pensioen- en voorzieningst'onds voor het personeel 379.662 (451.962) werd bij gedragen. De bedrijfswinst komt dan op 2.321.562 (verlies 905.141). Overige lasten vergden 406.246 (451.680), ter wijl aan de reserve voor vennootschaps belasting 560.000 (onttrokken 492.792) wordt toegevoegd, waarna blijft een zuivere winst groot 1.355.316 (verlies 864.029) Zoals bekend wordt voorge steld een dividend van 6% tegen nihil over 1957 uit te keren. Met succes toegepaste maatregelen tot verlaging van kostprijzen en on kosten in het algemeen, tezamen met een zuinig voorraadbeheer hebben niettegenstaande de lagere omzet tot het winstsaldo geleid, aldus de direc tie in haar verslag. De maatschappij heeft haar aandeel in de markt weten te behouden, aldus de directie in haar jaarverslag. De ver schuiving in de vraag naar automobie len in de midden- en lagere prijsklasse zetten zich voort. De lichte Dexta-trak- tor bleek een waardevolle aanwinst. De omzet van de landbouwtraktoren is in 1958 tot meer dan het dubbele van 1957 opgevoerd. De Ford-dieselmotoren vin den steeds meer toepassing. De verkoop van reparatie-onderdelen en accessoires beantwoordde aan de ver wachtingen. Tengevolge van de bestedingsbeper king zijn de opdrachten van overheids- en militaire instanties in 1958 vermin derd. Het geleidelijk weer ter hand nemen van grotere projecten opent gunstige perspectieven, aldus de directie De uitbreiding en modernisering van gebouwen en fabrieksuitrusting, aange vangen in 1956, werd in het verslagjaar geheel voltooid. Het complex kan thans tot de meest moderne van Europa ge rekend worden. De nieuwe inrichtingen hebben reeds tot grote besparing in essemblage- en andere kosten geleid. Met uitzondering van die uitgaven, die nodig zullen zijn om gelijke tred te houden met de ontwikkeling van de techniek in de automobielindustrie, zul len in de eerstkomende jaren geen grote investeringen behoeven te wor den gedaan. Het in voorraden belegde bedrag verminderde tot een verant woord lager peil, aangepast aan de marktbehoefte. De belangrijke verbete ring in de liquiditeit maakte het moge lijk enige kortlopende leningen af te lossen. Blijkens de balans zijn de schulden op korte termijn teruggelopen van 16.090.797 tot 9.287.906. Hiervan lie pen de opgenomen gelden bij bankiers van 2.182.632 tot nihil terug, die bij derden stegen van 1.150.000 tot 1.900.000; crediteuren beliepen ƒ3.280.109 (6.308.781) en de overige ver plichtingen 4.107797 (6.449.384). De schulden op lange termijn en diverse voorzieningen beliepen per uit. 1958 3.233.180 (5.391.654). In het debet van de balans komen vlottende activa voor ad 15.956.298 (24.502.027), de post kas en kassiers beloopt hiervan 2.575.845 (57.383), de post debiteuren 818.264 (687.105) en de post voorraden f 12.277.707 (23.631.023). De vaste activa paraisseren ad 19.589.535 (18.645.275). Balanstelling 35.636.017 (43.242.066) Geplaatst kapitaal 11 min. (onv.). Het saldo niet uitgekeerde winst, be legd in het bedrijf, wordt becijferd op 6.014.931 tegen 5.759.615 per ultimo 1957. Binnenkort beginnen tussen Neder land en West-Duitsland nieuwe onder handelingen over de prijs van Neder landse kaas die naar dit land wordt ge ëxporteerd, aldus heeft de Westduitse minister van voedselvoorziening Hein- rich Lübke in de Bondsdag medege deeld. Op 3 april kwamen beide partijen overeen dat als minimumprijs 305 mark per 100 kg zou worden aangehouden. Op 20 maart j.l. verscheen in dit blad een uitstekend betoog van de Indonesische redacteur van dit blad, dat in hoofdzaak op de vol gende stellingen neerkwam: a. Langzamerhand nemen de mili taire machtsmiddelen van Indonesië toe en wij zijn niet bij machte de vei ligheid voor westelijk Nieuw-Guinea zelf te dragen. b. Men kan zich in ons land niet gaan beroepen op een beweerde voor keur van de Papoea's, die voor be paalde oplossingen niets zouden ge voelen; zou men op een dergelijke voorkeur acht slaan, dan veronder stelt men reeds dat zij rijp zijn voor zelfbeschikking; daar zij dit niet zijn, „moeten wij er ons ook van onthou den uit hun onvolgroeide ideeën ma teriaal te kiezen, wijl dat zo aardig in een bepaalde redenering past." c. Van alle gesuggereerde interna tionale oplossingen lijkt alleen die van overdracht van souvereiniteit aan Indonesië feitelijk begaanbaar. „Er wordt een element van onwaar achtigheid in de discussie gebracht, als men aan de ene kant roept om een „oplossing" en aan de andere kant de conclusie schuwt, dat dit hoogstwaarschijnlijk neerkomt op overdracht aan Djakarta." d. Daar de campagne van Soekar- no c.s. voor de „bevrijding van West-Irian" in Indonesië de aandacht afleidt van het communistische ge vaar, moet men een vraagteken zet ten achter de stelling, dat de Neder landse aanwezigheid in West-Nieuw- Guinea de stabiliteit in dat deel van de wereld bevordert. e. „Het enige motief, dat voor het huidige Nederlandse standpunt kan gelden, is het verlangen om de Pa poea's rijp te maken voor de uitoefe ning van het zelfbeschikkingsrecht." De mogelijkheid bestaat, dat een an der deze taak beter kan uitoefenen dan wij, maar dan moeten wij eerst de capaciteiten van die ander ernstig onderzoeken. „Zolang een ernstige reflectant in geen velden of wegen valt te bespeuren, is het gevaar reëel, dat het geroep om een „oplos sing" voor Nieuw-Guinea dat gebied in handen speelt van een reflectant, die nog in genen dele ernstig is." Van deze stellingen uitgaande, rijst de vraag in hoeverre ons land zedelijk of rechtens gehou den is bij zijn Nieuw-Guinea-beleid uitsluitend het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's tot norm te nemen. Naar ons gevoelen is het begrip zelf beschikkingsrecht wei haast altijd een moeilijke zaak, omdat men zowel intern zelfbeschikkingsrecht heeft (bijv. in een federatieve of in een ge decentraliseerde Staat) als externe zelfbeschikking (in een souvereine Staat), en bovendien omdat men in de fase van volstrekte onrijpheid in redelijkheid niet kan spreken van zelfbeschikkingsrecht in statu nascen- di. Dit laatste punt vraagt een korte toelichting. Wij zijn in West-Europa gewend om te redeneren vanuit de nationale Staat. En graag zien wij het dan zó, dat de groei vanuit oude tijden naar deze nationale Staat toe de uitoefening is van het recht van zelfbeschikking van de „natie". Wij vergeten hierbij, dat talloze factoren een bonte bevolking, welke niet te scheiden is van later elders „onder gebrachte" bevolkingen nu juist ge maakt hebben tot natie door het pro ces van staatsvorming. Men neme bij voorbeeld Ghana, waar een veelheid van stammen, welke nauw verwant zijn aan stammen in aangrenzende gebieden, aan een begin staat van vorming tot „natie" in en door de jon ge staat. Misschien dat de historie daar een ander verloop neemt en dat zich een breder samengestelde Staat gaat vormen. Hoe dan ook, deze „plural societies" worden pas tot „naties" door en in de vestiging en consolidatie van een bepaalde staat. Hierbij komt, dat het verlangen naar economische ontwikkeling veel abrupter dan bij ons in het Westen het geval was een bepaald modem staatsapparaat in het leven roept, waardoor at proces wel zeer kunst matig naar onze historische ge voelens althans wordt aangevuurd. De gevolgen hiervan kunnen wij nog slechts zeer ten dele overzien. In elk geval lijkt het praematuur, om aan bepaalde stammen of rassen, in het stadium, dat van enigerlei actuele po litieke zelfbeschikking nog geen spra ke is, toe te schrijven een recht op zelfbeschikking. Men loopt aldus op de historie vooruit. Het kan best zijn, dat bijv. over vijftig jaar een ver gaande integratie met andere volken heeft plaats gehad en dat het subject van het zelfbeschikkingsrecht dan een geheel ander zou zijn geworden. Overeind blijft staan, dat de ons toegevallen verantwoordelijk heid niet duldt, dat wij nu maar klakkeloos de verantwoordelijkheid over Westelijk Nieuw-Guinea gaan overdragen aan een staat, van welks geschiktheid om het welzijn van de Papoea's te behartigen geen mens redelijkerwijs kan overtuigd zijn na alles wat gebleken is. Maar ingeval Indonesië, binnen het kader van de mogelijkheden van een staatsbestel temidden van een plural society, blijk zou geven van bekwaamheid en juiste gesteltenis, kan voor ons geen principieel bezwaar overblijven om aan Indonesië de souvereiniteit over te dragen. Deze mogelijkheid lijkt vooralsnog zeer hypothetisch. Van daar dat wij heden ten dage geen an dere gedragslijn voor mogelijk hou den, dan die welke de regering op be kwame wijze volgt. Uit internationa le overwegingen dienen wij alle ar- gumenten.ook al zouden zij misschien slechts ten dele juist zijn, staande te houden. Maar wij dienen dan, door het voeren van de thans noodzakelij ke politiek en door het verzamelen van de hiertoe dienstige argumenten, ons niet blind te staren en ons zelf niet als het ware vast te werken. Daarom lijkt het nuttig, aandacht te vragen voor een o.i. ge wichtige reden, waarom Nieuw- Guinea behouden diende te blijven en vooralsnog behouden dient te blij ven. Hoe men ook bij de souverei- niteitsoverdracht in ons land gedacht moge hebben over de ontwikkelingen in Indonesië, het was o.i. evident, dat groot gevaar bestond, dat van samenwerking met Nederland en van intern evenwicht in Indonesië niets zou terecht komen. Dit gevaar hield dus in, dat Nederlands posi ties in Indonesië volkomen zouden worden geliquideerd, en dat Indone sië een tijd van rampen tegemoet zou gaan, waarvan het einde niet was te voorspellen. Dit gevaar heeft zich gerealiseerd. De gedachte, dat thans het dieptepunt voorbij zou zijn, lijkt weinig gerechtvaardigd. Maar inmiddels behoeft dit geenszins te betekenen, dat er niet eens een ken tering zou kunnen komen. Het kan zijn, dat Nieuw-Guinea dan van gro te waarde zal zijn, om van Neder land uit een forse stoot in de goede richting te gven. Zodra immers in Indonesië gezond verstand, billijk heidsbesef en zakelijkheid zouden doorbreken, kan het van eminent be lang zijn, aan deze krachten een ver groot prestige en een internationaal blijk van vertrouwen te geven. Of dit in feite van eminent belang zal blijken te zijn, kan natuurlijk niet worden voorspeld. Maar de moge lijkheid lijkt onloochenbaar, zeker nu de gebeurtenissen in Tibet een schok gaven aan het anti-westerse a priori in Azië. Bfj een kentering in Indonesië zul len als van zelf de in veler harten ginds en hier voortlevende banden met Nederland nieuwe kansen krij gen. En dan zal men ook de aan spraken van de verschillende delen van Indonesië op juister wijze in har monie zoeken te brengen met de za kelijke eisen van een modem staats bestuur. Voor ons blijft temidden van de wrange werkelijkheden van de verhoudingen van de laatste jaren en van de vooralsnog onafzienbare komende jaren één doel van politiek overeind: het herleven van een ge zonde samenwerking van Nederland en Indonesië en het zien groeien van een redelijk intern evenwicht in dat deel van de wereld. Nederlands Nieuw-Guinea is o.i. een onderdeel van dit veel breder doel. Binnen een vrij langdurige tijdsfase is Nieuw- Guinea o.i. in zoverre een middel, zij het een middel dat eigen aanspra ken op behoorlijke behandeling te genover ons heeft, een middel n.l. om dat breder en voor de wereld zo uiterst belangrijke doel te bevor deren, zodra dit middel hiertoe dien stig wordt. Bij het bereiken van dat doel zijn o.i. ook de belangen van Nieuw-Guinea, van Australië, van heel Zuid-Oost-Azië en van het Wes ten het best gediend, tegelijk met die van ons eigen vaderland. Door huilerige verhalen over „ko loniaal verleden" en onwaar dig geleur met Nieuw-Guinea werken wij in een radicaal verkeer de richting. Dat wij fouten en ver gissingen hebben begaan in Indone sië weten wij allemaal wel; maar wij moeten het in objectiviteit toch zien als een symptoom van onrijp heid en onevenwichtigheid, als Indo nesië weigert hiernaast de verdien sten en inspanningen te waarderen, welke ons volk zich bij allerlei on volkomenheden heeft getroost, en als Indonesië blijft toegeven aan aller lei negatieve sentimenten en voor Indonesië zelf, minstens evenzeer als voor ons, schadelijke en verne derende acties. Ons kan thans wei nig meer gebeuren in Indonesië en wij kunnen nu zonder veel verdere benadelingen in gelatenheid de ont wikkeling daarginds afwachten. Zo lang de situatie daar zo ongunstig alc thans is, kunnen wij voor Nieuw- Guinea ook verwachten, dat interna tionale bijstand de veiligheid van Nieuw-Guinea zal verzekeren. Pas als de verhoudingen in Indonesië verbeteren, gaat deze zekerheid, maar gaat tegelijkertijd ook geheel de rest van de situatie veranderen, inclusief onze eigen houding inzake Nieuw-Guinea. Dan gaat zo gelo ven wij het grootste doel, dat nog altijd in de harten van velen in In donesië en in Nederland leeft, actua liteit krijgen en kan het moment aanbreken, waarop overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië gerecht vaardigd wordt. Dit sluit ook in, dat men van dit vooruitzicht bezwaar lijk kan zeggen, dat het investerin gen in de tussentijd tegenhoudt; in tegendeel, zo dunkt ons. Maar tegelijkertijd dienen wij ma tiging in onze eigen houding aan de dag te gaan leggen bij ons stand punt over het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's als doel van Neder landse politiek. Inderdaad dit KAN te zijner tijd het doel worden, n.l. als de tijd te lang duurt alvorens Indonesië tot rede komt. Dan im mers kunnen de Papoea's zó zijn ge- evolueerd, dat hun recht op zelfbe schikking niet meer kan worden ont kend. Slechts een te lang tijdsver loop kan o.i. onherroepelijk maken een scheiding tussen Indonesië en West Nieuw-Guinea. Doch dit heeft Indonesië tenslotte zélf in de hand. F. DUYNSTEE. Advertentie Groothandel in Levensmiddelen - ruggesteun voor 700 zelfstandige gezonde kruideniersbedrijven zoekt in verband met het snel toenemende aantal onder nemers, die wensen over te gaan tot zelfbediening, Brieven met uitvoerige inlichtingen aan afdeling Onroerende Goederen van de N.V. Gebr. D. Schuitema, Herman Heijermansweg 20, Amsterdam-Z.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9