V I HEMA Indonesië „ernstig van plan" schadevergoeding te betalen A.R. b e zwaren tegen de Raamwet-Cals E Premier Debré bezoekt Adenauer Zaterdag komt Herter 71 50 >50 Verklaring van Djakarta na kritiek van Amerikaanse zijde Sporttournooi „Uitverkopers" voor de rechter Votief kerk te Amsterdam geconsacreerd Jordanië heeft weer een kabinet ERIC DE NOORMAN OVERWINNING OP VLEUGELS f6.25 myiady- eau de cologne *n kop en schotel >E MÉÉR MET MINDER GELD Genationaliseerde ondernemingen Proces Baarle Nederlandse dupliek Vergadering Canadian Eagle niet vóór medio juli Benoemingen Fotovliegtuigje bij landing op Schiphol beschadigd Bloeiend koolzaad in IJsselmeer polder Ashley Dukes Na een crisis van nauwelijks een dag „DER ALTE TERUG VAN VAKANTIE 50 jaar Luchtvaart extragroot 2- „FlwMIdr" eau de cologne PAGINA 2 BSSB&fiHflÈflSËfiBflfll feesttaart moderne plastic slabak bijbehorend slacouvert kies Grappige bloemenstandaard perion-sjaals fraaie bloempotten vierkante nylon-sjaal doe MOEDER DUBBEL plezier met 2 paar eerste keus tweeling nylons! mmm Het bod van de Kon./Shell Nijmeegs lustrum Prins Bernhard naar Londen Nederlandse danskam- pioenen naar New York 95 Het kleine prinsje stokt even en kijkt met aandacht naar de uit drukking van Erics gezicht, waarop onverbloemde schrik en vertwijfeling te lezen zijn. En alsof hij ineens de toestand begrijpt, draait hij zich zonder een woord te zeggen om en rent terug naar het binnenplein. Net bijtijds, want met stijgende wanhoop hoorde Eric al de voetstappen van Criffan naderen. Nog is het gevaar evenwel niet geweken, en met getrokken zwaard stelt de Noorman zich in de duisternis achter de stal op, om zijn huid zo nodig zo duur mogelijk te verkopen. Terwijl hij gespannen het boze gesprek tussen vader, zoon en kindermeid aanhoort, loert hij met één oog naar de Ierse krijger. Als deze zou bijkomen, is hij óók verloren. Hij slaakt een zucht van verlichting, als hij Criffans scherpe stem opeens hoort zeggen: „Genoeg gepraat, kom mee nu en haast je. Vertel een andere keer maar wat je allemaal deed; van deze verhalen begrijpt niemand iets. Deze keer zul je niet gestraft worden, want je moet aanwezig zijn, als de Deense schurken komen. Ik wil dat hij er bij is, dame Eeileen, opdat de jongen zien kan, hoe slecht en boosaardig het mindere volk is." Eric tuit de lippen bij deze opmerking en wacht, tot de voetstappen zich verwijderen. Dan knielt hij neer naast de verslagen Ier, doet deze een prop in de mond, en bindt zijn handen en voeten vast. „Zo, van hém zal ik geen last hebben voor lopig," mompelt de Noorman, terwijl hij zich snel opricht. „En nu het volgende. Hoe slaag ik er in, Bolan en de anderen te bevrijden?" Peinzend glijden zijn ogen langs de muren van de zware kerker. HENRI HEG ENER Wilbur en Orvtlle WngM leerden tms vliegen Een prachtig, rflk ge ïllustreerd werk over deze belde luchtvaart pioniers. de eerste jaren luchtvaart en over alle anderen, die er toe hebben bijge dragen de luchtvaart zijn enorme ontwik keling te geven. de boekhandel verenigbaar Prijs gebonden NV. DRUKKERIJ DE SPAARRESTAD HAARIEM n altijd welkom cadeau 1 t-Hterkrulkje J.*® „voor Moeder" moscovisch gebak met slagroom of crème extragroot 2.so utt eigen banketbakkerij In vrolijk reseda, geel of oranje-rood In dezelfde kleuren of zwart, gecombineerd met wit pasteltinten met goudkleurig opschrift „Moeder" of „Oma" mèt 2 bloempotten in diverse dessins en favoriete modekleuren, royare maat van porselein met bloemdecor en opschrift t.SO ruime keuze In kleuren en maten in effen modekleuren,ook met Ingeweven streep 2 paar m plastic dubbei-etui 29 FILIALEN Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken heeft dinsdag verklaard dat het Indonesië ernst is met zijn voornemen schadevergoeding te betalen voor de ge nationaliseerde Nederlandse onderne mingen, aldus meldt Antara. De woordvoerder zeide dit naar aan leiding van een rede van de heer Loftus Becker, rechtskundig adviseur van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken, waarin deze kritiek op Indone sië uitoefende omdat het geen ernstige stappen heeft genomen om schadever goeding te betalen. De woordvoerder verklaarde dat de kwestie van de gena tionaliseerde Nederlandse bedrijven „niet alleen van een juridisch standpunt kan worden benaderd". Inmiddels meldt Antara voorts, dat Indonesië spoedig over zal gaan tot de nationalisatie van dochteronderne mingen van Nederlandse bedrijven in Indonesië, alsmede van cultuuronder nemingen die gezamenlijk worden ge financierd met Nederlands en Indo nesisch overheidskapitaal. In zijn rede, gehouden voor de jaar lijkse vergadering van het Amerikaanse genootschap voor internationaal recht in Washington, noemde de heer Loftus Becker de Indonesische maatregelen te gen Nederlandse eigendommen onder de voorbeelden van „Nationalisatie met minder dan volledige schadeloosstel ling". Hij betoogde, dat de tweede we- De Nederlandse raadsman in het Ne derlands-Belgische geding over enkele percelen in het gebied van Baarle, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, heeft dinsdag aan het einde van zijn du pliek gezegd, te vertrouwen, dat de zon der gerechtigheid zal schijnen over Baarle. Mr. Wijckerheld Bisdoms du- Eliek was het einde van de openbare ehandeling van het geding voor het In ternationale Gerechtshof. De Nederlandse pleiter zei, dat door België ingediende kaarten, die bij het vaststellen van grens zijn getekend en waarop de percelen als Belgisch voor komen, zijn gemaakt aan de hand van het gemeentelijke proces-verbaal, zo als dat is opgenomen in het grensbe- schrijvend proces-verbaal van het grensverdrag van 1843. Mr. Wijcker held Bisdom wees er op, dat de kaart van Baarle is gemaakt op een schaal van 1 op 10.000, evenals die van de grens langs de Maas. Voor de andere delen van de grens werden kaarten op een schaal van 1 op 2.500 gemaakt. Dit is een bewijz temeer, dat de grenscom- missie in het gebied van Baarle de grens niet heeft vastgesteld, maar al leen de status quo heeft willen aange ven. België baseert zijn standpunt op wat mr. Wijckerheld Bisdom noemde de hypothese, dat er twee verschillende versies van het gemeentelijke proces verbaal waien. De heer Gregoire heeft het bestaan van de versie, die afwijkt van het exemplaar van de gemeente Baarle-Hertog, niet kunnen bewijzen. België zegt, dat het de soevereiniteit over de percelen steeds heeft uitge oefend. Als voorbeelden worden dan aangevoerd de militaire kaarten, het kadaster „enzovoort", maar het tekenen van karten met de percelen als Belgisch gebied en inschrijving in het Belgisch kadaster zijn geen soevereiniteitsda- den. Het „enzovoort" betekent hier „niets", aldus mr. Wijckerheld Bisdom. De raad van Beheer van de Canadian Eagle Oil Company is in vergadering bijeen geweest ter overweging van het van de Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij en The „Shell" Transport and Trading Company, ont vangen voorstel, de activa en het be drijf van de Canadian Eagle in hun ge heel over te nemen (zie ons blad van 21 april). De raad heeft daarbij besloten zo -p» auoMa§u3;inq uaa jjCipgom Sipaods gemene vergadering van aandeelhouders bijeen te roepen. Het voorstel zal aan de vergadering worden voorgelegd met de aanbeveling en het verzoek dit goed te keuren en machtiging te verlenen voor het doen van de nodige stappen, de ontbinding der vennootschap daar onder begrepen. Er moesten vele voor bereidende werkzaamheden worden ver richt en daarom wordt verwacht, dat de vergadering niet voor medio juli zal kunnen worden gehouden. Inmiddels zal het dividend over 1958 worden vastgesteld en uitgekeerd en de jaarlijkse algemene vergadering wor den gehouden op een binnenkort aan te kondigen datum. reldoorlog het proces van onteigening zonder compensatie heeft versneld en dat dit nog steeds voortduurt. „De ge beurtenissen liggen nog vers in ons ge heugen: in de satellietlanden, de Anglo- Amerikaanse oliemaatschappij, het Suez- kanaal en Indonesië, dat, ofschoon daar toe geen rechtstitel bestond, onlangs volledig bezit heeft genomen van de meeste Nederlandse eigendommen en deze onder zijn beheej heeft gesteld, met een bepaling voor schadeloosstelling, zonder echter enige werkelijke stappen te hebben genomen om deze bepaling uit te voeren". Het gros der lustrumvierenden te Nij megen heeft gisteren een weinig ver moeiende dag gehad. Deze stond n.l. in het teken van de sport. Niet dat de Nijmeegse studenten niet sportief zou den zijn; zeer zeker wel! Maar hun sportiviteit werd, zoals dat meestal gaat, meer beleden langs het lijntje dan in het veld. Op de Goffertvelden na men omstreeks het middaguur de in ternationale hockeywedstrijden weer een aanvang, waaruit Nijmegen als win naar de beker wist weg te slepen. Te vens werden ook de intra-corporele athletiekwedstrijden voortgezet, terwijl later in de middag de voetbalwedstrijd werd gespeeld tussen Bonn en Tistaf, waaruit Bonn weer te voorschijn kwam als de winnaar met 21. Op de Goffert velden werd verder een internationaal interuniversitair schermtournooi afge wikkeld. Om vijf uur werd het sporttournooi met enig ceremonieel officieel gesloten en gevolgd door een geanimeerde sport- borrel op het Corpsgebouw. En terwijl de organisatoren van dit sportfestijn en de talrijke deelnemers eraan eendrach tig rond een welvoorziene en welver diende dis zaten, vond er in de klei ne zaal van de Vereniging een uitver kochte reprise plaats van het studenten cabaret ,,Ha'k zo gedacht". Tenslotte ontmoette men elkaar weer in Huize Ditsel, waaromtrent het mid dernachtelijk uur een luisterrijk sport- feest „gebouwd" werd. Voor de economische politierechter Breda moesten dinsdag vijftien leiders van textielbedrijven en schoenenwin kels terechtstaan wegens overtreding van de uitverkoopwet 1956. Het waren middenstanders en grote n.v.'s met za ken in Breda, Tilburg en Bergen op Zoom, die allemaal ervan beschuldigd werden dat zij 2 januari van dit jaar met de uitverkoop waren begon nen, terwijl de wettelijk vastgestelde datum 15 januari is. De eerste verdachte was een Am sterdammer, die in zjjn textielzaak in Bergen op Zoom na een advertentie in de dagbladen met een etalage met goedkope coupons en reclamebiljetten de indruk had gewekt dat de uitver koop bij hem was begonnen. Een ambtenaar van het departement van economische zaken werd als ge- tuige-deskundige gehoord. Hij zei dat de datum 15 januari in overleg met het bedrijfsleven is tot stand gekomen en dat men ook nu nog handhaving van deze datum wenst. De officier van justitie betoogde dat de verdachte bij het publiek de indruk had gewekt dat de uitverkoop was be gonnen. Het vonnis luidde 75 boete. In alle andere zaken werden ook geldboeten opgelegd. In een zaak tegen een landelijke n.v., werd de uitspraak bepaald over acht dagen. Deze n.v. had centraal in alle zaken in ons land en in Breda dus ook, een Nieuwjaars receptie aangekondigd met adverten ties en door de etalage-inrichting. Het publiek werd uitgenodigd „nu reeds (2 jan.) kennis te komen nemen van de nieuwe voorjaarscollectie". Vol gens de officier van justitie was hier de indruk gewekt van een uitverkoop omdat in de etalage rijtjes kinderkle ding waren uitgestald op uitverkoop manier. De eis luidde 100 boete. Prins Bernhard zal woensdag deel nemen aan de door de American Ban kers' Association dit jaar te Londen te houden jaarlijkse monetaire confe renties waaraan een groot aantal per soonlijkheden uit politieke en financiële kringen uit de Verenigde Staten en Europa zullen deelnemen. De confe rentie is niet openbaar. Volgens de financial Times betreft het een infor mele bijeenkomst van bankiers en staatslieden, tijdens welke vooral aan dacht zal worden geschonken aan het vraagstuk van de inflatie. Bij K.B. is ir. J. H. L. Joosten, te Arnhem, met ingang van 1 augustus benoemd tot hoogleraar in vaste dienst bij de landbouwhogeschool te Wagenin- gen. Jhr. dr. J. S. Witsen Elias, te Bla- ricum, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in vaste dienst in de kunst geschiedenis aan de landbouwhoge school. De wetenschappelijk ambtenaar lste klasse aan de landbouwhogeschool te Wageningen, dr. G. A. Kooij, aldaar, is bevorderd tot lector in vaste dienst bil die onderwijsinstelling. De aartsbisschop heeft de weleerw. heer A. Coppes benoemd tot medewer ker aan het aartsdiocesaan bureau voor de jeugdzielzorg te Arnhem. Kapelaan Coppes, wiens laatste standplaats de St. Willibrordusparochie in Arnhem was, zal zich in Zeist vestigen als con rector van de St. Jozef Kweekschool. In de hongerwinter heeft de toenma lige deken van Amsterdam, mgr. G. C. van Noort z.g., tijdens een processie in het Begijnhof beloofd dat als Amster dam van grote rampen zou blijven ge spaard, er na de oorlog een Votief kerk zou worden gebouwd. Het heeft lang geduurd voor deze belofte kon worden ingelost want eerst vroegen de nieuwe tuinsteden van Amsterdam, die als pad destoelen uit de grond rezen, om ker ken. En zij gingen voor. Maar eindelijk kon ook de Votiefkerk toegewijd aan Christus Koning worden gebouwd. Zij is maandag en dinsdag plechtig door Haarlems bis schop, mgr. J. P. Huibers, geconsa creerd. Aan de bisschop werd een kinderhui- de gebracht, waarbij mgr. soms zelf de kinderzang dirigeerde. En tot slot van zijn toespraak riep de bisschop enthou siast: „Leve de jeugd van Amster dam!" De pontificale H. Mis, die na de kerk wijding volgde, werd uitgezonden door de K.R.O. Tijdens een bijeenkomst, vóór deze H. Mis, heeft de voorzitter van de vereni ging Katholiek Amsterdam, de heer K. Gomes, de kerk officieel aan de bis schop overgedragen en mgr. speciaal namens katholiek Amsterdam bedankt voor diens grote steun en medeleven tij dens de oorlog. De receptie, die tot slot volgde, werd bijgewoond door talrijke wereldlijke en geestelijke autoriteiten. Het Sacramentsaltaar is geconsa- De onderwijscommissie van het col lege van advies der A.nti-Revolutionaire partij heeft een nota opgesteld inzake het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs (de zgn. Raam wet). De nota sluit met de volgende conclusies: 1 Tegen de structuur van het wetsont werp bestaan overwegende bezwaren. Een legeling vam het Nederlandse onder wijs is slechts aanvaardbaar, indien daarin duidelijk het onderscheiden ka rakter van het openbaar onderwijs ener zijds en het bijzonder onderwijs ander zijds tot uitdrukking komt. 2 De grote omvang van de delegatie van bevoegdheden aan de Kroon is, nog afgezien van grondwettelijke bezwaren, ongewenst. 3 Het valt te betreuren, dat in het creerd door Dom C. P. Tholens, abt van de Benedictijnenabdij De Slangenburg bij Doetinchem. wetsontwerp het overgangsrecht niet is geregeld. 4 De in het wetsontwerp voorgestelde scheiding van voorbereidend weten schappelijk onderwijs en hoger alge meen voortgezet onderwijs verdient geen aanbeveling. 5 Het middelbaar algemeen voortge zet onderwijs is in het wetsontwerp niet op bevredigende wijze geregeld. 6 De planprocedure is in de voorge stelde vorm moeilijk aanvaardbaar. 7 De minimum-leerlingen-bezetting, vereist voor het voortbestaan respectie velijk het behoud van het subsidierecht van scholen is voor de minder dicht be volkte delen van ons land te hoog. 8 Het rapport acht het niet gewenst, dat aan besturen van bijzondere scholen de verplichting wordt opgelegd, in be paalde gevallen aan leerlingen vrijstel ling van godsdienstonderwijs te verle nen. Ten aanzien van het eerste punt wordt in de nota o.m. gezegd, dat door de voorgestelde regeling het bijzondere on derwijs niet alleen gebonden wordt an de strikt noodzakelijke subsidievoor waarden maar tevens aan tal van (voor het openbare onderwijs inderdaad on misbare) bepalingen, welke het onder wijs als zodanig raken. Het gehele ge subsidieerde bijzondere onderwijs wordt daardoor in feite voorwerp van regeling bij de wet. Van de onder punt 6 genoemde plan procedure wordt o.m. gezegd, dat hier mede bij de stichting van openbare en de subsidiëring van bijzondere scholen, de beslissingsbevoegdheid terzake te zeer uitsluitend in handen van de minis ter van onderwijs wordt gelegd. Een vliegtuigje van KLM Aerocarto N.V., de PHOTA, een De Havilland 89a waarmee luchtfoto's worden gemaakt, heeft gisteren na de landing op Schip hol lichte beschadigingen opgelopen ten gevolge van het feit, dat het vliegtuig, vermoedelijk door iets te straf gebruik te maken van de remmen tijdens de uit loop van de landing, op zijn neus kwam te staan. De drie inzittenden, vlieger, navigator en cameraman, hebben geen enkel letsel opgelopen. Het vliegtuigje is ijlings met beschadigde neus wegge sleept om de baan vrij te maken. In het noordoostelijk deel van de jongste IJsselmeerpolder, Oostelijk Fle voland, direct binnen de omringdijk, staat ongeveer 2000 ha koolzaad op het punt te gaan bloeien Een zo groot areaal, beteeld met louter koolzaad, komt, voorzover bekend, in West-Euro pa verder niet voor. Van het oude land af zal, na het in bloei komen, de gele vlakte goed zicht baar zijn vanaf het noordoostelijk deel van de omringdijk van Oostelijk Flevo land. Het mooiste gezicht op het bloeiende koolzaad heeft men van het dijkgedeel- te af tussen Roggebotsluis (bij Kampen) en Ketelhaven, waar op vele plaatsen de bloemenzee tot nagenoeg aan de voet van de dijk reikt. Ashley Dukes, Brits auteur en dra maturg, is in Londen overleden. Hij was 73 jaar. Zijn weduwe is Marie Rambert, de in Polen geboren oprichtster van de Britse balletgroep welke haar naam draagt. Dukes' eerste toneelstuk „Civil War" verscheen in 1910; zijn bekendste toneelstuk „The man with a load of mischief" in 1924. Dukes was hoofd redacteur van het maandblad Theater kunst, oud-lid van de recensentenkring en oud-professor toneelkunst van de Royal Society of Literature. Van 1945 tot 1949 was hij adviseur voor culturele zaken in de Britse zone van Duitsland. Het Amsterdamse professional dans paar Lies en Jan Daniels, kampioen ballroom professional sterdansen van Nederland in 1958 en vijfde op de we reldkampioenschappen 1959 te Londen, vertrekt donderdag 7 mei naar New York om op te treden in de televisie show van Arthur Murray. Het dans paar bljjft drie weken in New York om Amerikaanse dansleraren Europese dansen te onderrichten. Op het congres van Nederlandse dansleraren, dat in juni te Valkenburg wordt gehouden zal aan Nederlandse dansleraren de in de Verenigde Staten opgedane kennis wor den medegedeeld. Wegens de reis naar New York zal het aangekondigde tele visie-optreden van Lies en Jan Daniels met Victor Silvester voor de K.R.O.- televisie op zaterdag 9 mei geen door gang vinden. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen Nauwelijks achtenveertig uren nadat dr. Konrad Adenauer uit Cadenabbia aan het Comomeer terugkeerde van zijn laatste vakantie als bondskanselier van West-Duitsland (in de zomervakantie is hij waarschijnlijk al president) zit „der Alte" weer midden in de internationale politiek. Gistermorgen om half negen reeds arriveerde uit Parijs de Franse premier, Debré, voor zijn eerste bezoek aan de bondshoofdstad. Hij werd verge zeld door de Franse minister van bui tenlandse zaken, Couve de Murville, die Frans ambassadeur In de Bondsrepu bliek was toen hij het vorige jaar van de golf-links in Lindenthal bij Keulen werd weggeroepen om baas op de Qual d'Orsay te worden. Vorige maand heb ben Adenauer en Debré elkaar reeds in Parijs ontmoet. Ofschoon de beide staatslieden uiter aard nogmaals zullen spreken over de Westelijke houding op de komende con ferentie in Genève, zijn het voornamelijk Frans-Duitse kwesties die zullen wor den behandeld. Daaronder valt in de eerste plaats de financieel-economische heraansluiting van het Saargebied, die volgens het Frans-Duitse Saarverdrag van 1956 voor 1 januari 1960 zal moeten plaatshebben, dus binnen goed zes maanden. (Politiek behoort het Saarge bied reeds sinds 1 januari 1957 weer tot de Bondsrepubliek). Men neemt in politieke kringen in Bonn aan, dat Adenauer en Debré de definitieve da- De Jordaanse kabinetsformateur Hazzaa Majali is er gisteren op dezelfde dag van de ontslagneming van premier Rifai in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen, aldus meldt Reuter. Vandaag zal koning Hoessein de nieu we ministers beëdigen. Het vorige ka binet is een jaar in functie geweest. Rifai heeft om „gezondheidsredenen" ontslag genomen. De 57-jarige ex-premier beheerde ook de portefeuille van buitenlandse zaken. In zijn ontslagbrief zei Rifai gisteren dat er, toen hij twee jaar geleden aan de macht kwam, een toestand heerste die zowel voor de binnenlandse als voor de buitenlandse veiligheid van het land gevaarlijk was. „Dank zij uw lei derschap en wijze instructies en de trouw van het leger, is het land deze crisis te boven gekomen, zodat nu orde en rust heersen", aldus de brief aan koning Hoessein. Rifai was in 1944 on der koning Abdoellah, de grootva der van Hoessein, voor het eerst pre mier. Hij is steeds pro-westers geweest. turn zullen vaststellen. Het geldt als zeker, dat deze veel vroeger zal liggen dan voorheen werd aangenomen. De voorbereidingen voor de „Anschlusz" zjjn voltooid en het behoort nog altijd tot de zeer reële mogelijkheden, dat de financieel-economische aansluiting van het gebied zal samenvallen met de uit gifte in Frankrijk van de „zware franc". Op diezelfde datum zou dan de in het Saargebipd nog altijd in omloop zjjnde franc tegen de mark kunnen wor den ingewisseld. Adenauer zal met premier Debré ook spreken over de ondergrondse ac tiviteit van de organisatie van de „Rode hand" in West-Duitsland, die aanslagen pleegt op Westduitsers die wapens aan de opstandelingen in Noord-Afrika leveren. Zaterdag komt de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Christian A. Herter, naar Bonn. Ook hjj zal met Adenauer en de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, over de Geneefse conferentie spreken. Herter vliegt daarna van de hoofdstad der Bondsrepubliek naar Genève. Een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde gisteravond, dat Herters be zoek zeer wordt toegejuicht: het toont aan hoe nauw de banden zijn die de Verenigde Staten en West-Duitsland verbinden aan de vooravond van de conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken in Genève. De bisschop van Haarlem hield een korte preek tot de aanwezigen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2