Open brief van Dibelius aan premier Grotewohl Evangelische bisschop van Berlijn over het atheïstische karakter van het communisme Scherpe veroordeling van de J h Boldoot Reorganisatie van het comité verenigde chefs van staven TA DRAADLOOS CONTACT DAGPUZZLE Kijk, dit is uw nieuwe1 'ASPRO'-verpakking! i 2 Fijn gespaard om mammie BOLDOOT te geven! Vice-admiraal H. H. L. Pr opper voorgedragen als voorzitter Bevrijding Stereofonische radiomuziek Vanavond OOST-DUITSE JEUGD ONDER RODE DRUK Sjah van Perzië in Buckingham Palace Dalai Lama mag gelovigen ontvangen Castro's soldaten weer baardloos K.R.O. en Radio Vaticana Khroesjtsjev heeft oog voor Westelijk prestige Opslagplaats van riet matten uitgebrand Enorme rookontwik keling 'ASPRO'* *n...U&dt«>eeb{ct! WOENSDAG 6 MEI 1959 PAGINA 7 (Van een redacteur) /n een fraaie villawijk van het West-Berlijnse stadsdeel Dahlem woont aan de lommerrijke Faradayweg de Evangelische Bisschop van Berlijn en voorzitter van de Evangelische Kerk in Duitsland, Dr. Otto Dibelius. Het bisdom van deze protestantse prelaat strékt zich tot ver buiten de grenzen van de vroegere Duitse hoofdstad uit. In het westen valt Maagdenburg nog onder zijn be stuur en in oostelijke richting behoort Frankfort aan de Oder nog tot zijn gebied. Zijn volgelingen zijn voor een derde deel West-Berlijners en voor de rest Oost-Berlijners en Oost-Duitsers. Verreweg het grootste deel van het bisdom ligt in de fiuitse Democratische Republiek", d.w.z. in de Russische bezettingszone van Duitsland. De 79-jarige Dr. Dibelius heeft een markante gelaatsuitdrukking: boven zijn sik en snor ziet men een paar diep liggende donkere ogen, waaruit een grote vastbe radenheid spreekt. Met zijn borstkruis getuigt hij van zijn ijver voor de Evangelische kerk, die, evenals de Katholieke Kerk, in Oost-Duitsland op het ogenblik aan zulke zware beproevingen bloot staat. Bij een bezoek aan West-Berlijn hébben wij dezer dagen een korte ontmoeting gehad met Dr. Dibe lius, maar de bisschop acht het, gezien zijn hache lijke positie, niet raadzaam openbare verklaringen af te leggen tegenover de buitenlandse pers. Wij hébben in West-Berlijn echter een uitvoerig ge sprek mogen hebben met een wélingelichte Evan gelische predikant, en in dit onderhoud is ons een ontstellend beeld geschilderd van de moeilijkheden waarmee de Evangelische Kerk in de „Duitse Democratische Republiek" heeft te kampen. - n? de verf voor het schillerfeest SlKKENS-TJALLEMA PRODUKTEN Vraag gratis boekjs 'gezelligheid door kleur* (32 pagina's, in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Examens Een hartverwarmende gedachte.. moeder blij maken op zondag 10 mei - haar dagGeef het beste. Geef echte Boldoot eau de cologne en een doos fijne Boldoot zeep. Nog hygiënischer, nog gemakkelijker De praktische platte strip met de snelle, doeltreffende pijn stiller, vindt in elke zak, tas, portefeuille of portemonnaie gemakkelijk plaats. En in deze hygiënische verpakking is elke "ASPRO' volkomen hermetisch afgesloten. Met deze praktische strip voor de moderne mens: Dit mag U van een moderne pijnstil ler verwachten: snel, doeltreffend, veilig en veelzijdig! En dat biedt U 'ASPRO': let op hoe "ASPRO' ogenblikkelijk in water uiteenvalt Zó snel wordt "ASPRO' ook in Uw lichaam op genomen. Zó snel ook brengt "ASPRO' verlichting: recht op zijn doel af. Wèt U ook plaagt: hoofdpijn, verkoudheid, griep... "ASPRO' helpt direct. Ja, "ASPRO' doet méér: H Sinds april 1957. zo werd ons verteld, heeft de bisschop van Berlijn geen toegang meer tot de zogenaamde D.D. R., en gedurende meer dan twee jaar Is hij dus verstoken gebleven van enige mogelijkheid om de Evangelische ge lovigen buiten Berlijn te bezoeken. Wel mag hij bezoeken brengen aan Oost-Ber- lijn, waar hij eens per maand gaat pre ken in de Marienkirche op de Alexan- derplatz. In 1954 heeft de Evangelische Kerk nog een nationale Kerkdag ge houden in Leipzig, maar nu zou Dr. Dibelius geen toestemming meer krij gen om zelfs bij te wonen. Dr. Otto Dibelius, de Evangelische bisschop van Berlijn en voorzitter van de Evangelische Kerk in Duitsland gen om zelfs een dergelijk evenement Door de communistische pers in Oost. Duitsland wordt een felle campagne ge voerd tegen de bisschop. Zo hebben Oost-Duitse kranten onlangs geschre ven dat Dibelius gezegd zou hebben dat een atoombombardement niet zo erg was, omdat er dan een paar dui zend mensen meer naar de hemel zou den gaan. Uiteraard heeft men dit ver haal uit de duim gezogen, om onder de protestanten stemming te maken te gen de bisschop. Dr. Dibelius wil geen concessies doen aan de communisten, maar he laas is de Evangelische bisschop van Thüringen, Mitzenheim, het op dit punt niet met hem eens. Deze bisschop gaat volgens de voorzitter van de Evangelische Kerk in Duits land wat ver in zijn pogingen om met de regering van Pankow goede be trekkingen te onderhouden. Bisschop Mitzenheim is geen „fellow-travel ler" en hij heeft zich ook gedistan- cieerd van de zogenaamde „progres sieve dominee's". Deze laatstgenoem de groep geestelijken heeft een eigen organisatie gevormd. De organisatie telt echter gelukkig op het ogenblik nog niet meer dan 80 leden, hetgeen op een totaal aantal Evangelische predikanten in de D.D.R. van 60.000 niet veel is. De Evangelische Kerk krijgt geen toestemming om kerken te bouwen in Oost-Duitsland en Oost-Berljjn, terwijl gedeeltelijk vernielde kerken zelfs niet gerestaureerd mogen worden, behou dens een enkele uitzondering. Er is geld genoeg beschikbaar voor de uit voering van het reeds opgestelde ker- kenbouwprogramma. Evangelische ge meenten in West-Duitsland en elders hebben rijkelijk geofferd voor dit doel. In Stalinstadt, een nieuwe plaats van ruim 16.000 inwoners aan het Oder- Spree-kanaal. hebben de communis tische planologen geen plaats willen in ruimen voor de bouw van een Evange lische kerk, hoewel er een grote Evan gelische gemeente is. De mensen kun nen nu zondags slechts in een schamele Advertentie De Sjah van Perzië is gisteren voor *jen staatsbezoek van vier dagen in Lon den aangekomen, aldus meldt Reuter. Hij is met zjjn vliegtuig, dat boven het Kanaal door zes straaljagers van de k.A.F. werd begeleid, op het vliegveld >»atwick geland en vandaag per trein «aar de hoofdstad doorgereisd. In Lon- aen werd de Sjah door koningin Eliza beth op het Victoriastation verwelkomd. VTok de hertog van Edinburgh, premier •Macmillan en andere leden van de re- gering waren ter ontvangst aanwezig. Sjah droeg een donkerblauw uniform. TiM- ,do koningin en de hertog van Kcünburgh reed hij naar Buckingham ralace. 's Avonds is er een staatsban ket ter ere van de bezoeker gehouden. Zweden In midden- en zuid-Zweden Zpn by overstromingen ongeveer 1.500 huizen onder water komen te staan. Om en nabij de honderd gezinnen zün geevacueerd. Met uitzondering van de rivier de Ljusnan begint het water thans overal te zakken. (U.P.I.) Otto Grotewohl, premier van de „Duitse Democratische Republiek" barak de kerkdienst bijwonen, en men vraagt zich af hoe lang zelfs dit nog geduld zal worden. In Maagdenburg zijn de autoriteiten nog drastischer opgetreden. De oudste Evangelische kerk van deze stad had onder de oorlog maar weinig ge leden, en als men het dak maar had mogen herstellen was het gebouw weer te gebruiken geweest. Maar het stads bestuur wilde, naar het voorbeeld van de Oost-Berlijnse Stalin Allee, van de straat waaraan de kerk lag een boule vard maken met gebouwen in typisch communistische architectuur. Zij be sloten dus de kerk eenvoudig af te bre ken, en uiteraard mocht er geen nieuwe kerk voor in de plaats komen. Bisschop Dibelius heeft de laatste jaren herhaaldelijk geprobeerd een onderhoud te krijgen met premier Grotewohl, maar de Oost- Duitse regering weigert contact te on derhouden met kerkelijke autoriteiten die hun woonplaats in West-Berlijn heb ben. Zo is Dr. Dibelius er een paar da gen geleden toe gekomen een open brief te richten aan de minister-presi dent van de Duitse Democratische Re publiek, en we hebben kunnen consta teren dat deze brief door een groot aantal West-Berlynse bladen in grote opmaak op de voorpagina is gepubli ceerd. Uiteraard heeft de Oost-Berlijn se en Oost-Duitse pers de tekst niet mogen afdrukken, maar langs illegale weg zijn ongetwijfeld vele exemplaren van het desbetreffende nummer van de West-Berlijnse kranten in handen gekomen van de protestanten in het door de Sovjet-Unie bezette gebied. In z;jn open brief levert Dr. Dibelius scherpe kritiek op een rede die Grote wohl op 23 maart j.l. in Oost-Berlijn gehouden heeft voor een communis tische vereniging van „kunstenaars en kuituur dragers". Grotewohl had in zijn toespraak verklaard, dat het hele leven van de mens in theorie en praktijk be heerst moest worden door een levens beschouwing die gebaseerd was op de leer van het dialectische materialisme, en Dr'. Dibelius merkt op dat Grote wohl feitelijk in deze en andere passa ges van zijn rede het atheïsme predikt. Bijzonder scherp hekelt de bisschop ook Grotewohls uitspraak: „Sittlich 1st, was der Sache des Sozialismus dient". Deze slagzin doet Dr. Dibelius denken aan de Nationaal-Socialistische leuze: „Gut ist, was dem deutschen Volke nützt". In dit verband maakt de Evangelische leider melding van de godslasterlijke „Tien geboden van Ul- bricht", die de Oost-Duitsers zijn voor gehouden ais een nieuwe communis tische zedenwet, in plaats van de door God gegeven voorschriften. Grote zorgen maakt de bisschop zich over de vorming van de jeugd in het rode Duitsland. De grondwet van de „Duitse Democratische Republiek" ga randeert de bevolking „volledige ge- loofs- en gewetensvrijheid", maar in feite wordt vooral de jeugd onder ster ke druk gezet om zich van het chris- telijk geloof af te keren. Dr. Dibelius verklaart nog eens uitdrukkelijk dat de zogenaamde Jeugdwijding en de Evan gelische Bevestiging niet met elkaar te verenigen zijn. Een kind dat de communistische Jeugdwijding heeft ondergaan, kan niet deelnemen aan de diensten in de Evangelische Kerk, tenzij het na een lange proeftijd die Jeugdwijding uitdrukkelijk afzweert. „De diensten in onze kerken zijn geen toneelvoorstellingen", zo schrijft de bisschop letterlijk. De „Jugendweihe" is een pseudo- sacrale atheïstische plechtigheid, waarmee kinderen bij het verlaten van de lagere school in „het actieve gemeenschapsleven" worden opgeno men. Zij worden op de plechtigheid voorbereid in „Jugendstunden". B\j de Jeugdwijding verplichten de kin deren zich in een gelofte „al hun krachten te geven aan de grote en edele zaak van het socialisme" en „met het Sovjetvolk de vrede te verdedigen". Op de staatsinternaten worden de kinderen gedwongen de Jeugdwijding te ondergaan, en de ouders van leerlingen van andere scholen worden met alle mogelijke middelen geïntimideerd als zij hun kinderen niet aan de Jeugdwijding willen bloot stellen. De „Jugendwei he" is ingesteld om de Bevestiging van Evangelische kinderen en de Eerste H. Communie van Katholieke kinderen te verdringen. Sinds twee jaar hebben de Oost-Duitse commu nisten trouwens ook al een soort „hei dense doop" ingesteld, het zogenaam de Fest der Namensgebung, alsmede een soort communistische trouw plechtigheid, de „Sozialistische Eheschiiessung". Als bruid en brui degom in de zelfde fabriek werken, heeft deze trouwplechtigheid meestal in dit bedrijf plaats. Van de bevolking van de „Duitse Democratische Republiek" is 81 pet. Evangelisch. Deze protestanten hebben het, evenals hun katholieke mede-Chris tenen (10 pet. van de bevolking), on der het communistische juk zwaar te verduren. De Indische regering heeft op ver zoek van de Indische Boeddhisten be sloten, dat de Dalai Lama, de gevluch te Tibetaanse geestelijke leider, eens per week de gelovigen die hem eer wil len bewijzen, mag ontvangen. DELFT 5 mei Kand. electrotech nisch ing.: J. Birnie Twello, P. J. J. Blok, Rijswijk (Z-H), F. Grotepas, Eindhoven, K. H. Herrmann, Eindho ven, H. J. Jongen, Kaalheide, A. C Karman, 's Gravenhage, L. G. P. Klop penburg, Rotterdam, A. A. van Kra nenburg, Groede, P. Kruimer, Utrecht, T. J. H. van Laer, Roermond, D. C. van Maaren, Gouda, A. W. N. Nelis- sen, Rijswijk (Z-H), R. J. Nienhuis, Eindhoven, E. B. G. Nyhof, Hengelo (O), J. Oord, Rotterdam, J. Rozen- boom, Delft, H. J. Schreurs, Drunen, J. J. Talens, Utrecht, P. H. Vile, Voor burg, E. Vinkenberg, Breda, S. H. Vol- ker, Rotterdam. Ingenieursexamen electortechnisch ing.: J. Barth, Gronin gen, H. J. M. Gerrits, Zandvoort, A. Harmsen, Groningen, L. J. Hartog, Rotterdam, K. P. Havik, Koog aan de Zaan, A. A. de Heus, Vreeland, A. Ig natius, 's Gravenhage, J. de Klerck (met lof). Winschoten, L. C. van Koo- ten, Haarlem, F. R. den Outer, Rot terdam, W. F. Reddingius, Bussum, A. van der Ree, Delft. I. G. Sarsansky, Delft, J. P. M. Schalkwijk (met lof) Hilversum, J. B. G. Scholte van der Mast, Eibergen, L. H. Sondaar, Pjjn- acker, Sukarno, Delft, Suraatmadja Eka Delft, S. J. Valkenberg^ Delft, L. A. M. Verbeek (met lof) Zeddam, IJ. Vollers, Amsterdam, J. van Wijk, Alphen aan de Rijn, L. E. Zegers (met lof) Kerkrade, D. Zuidema Eenrum. Ingenieursexamen voor scheikundig in genieur: F. Dijkstra (met lof). Half weg. LEIDEN, 5 mei. Doctoraal Genees kunde II: M. D. van Houten, Den Haag; W. A. Kaasjager, Scheveningen; P. A. W. Lindenburg, Den Haag; G. W. H. Overdijkink, Katwijk aan Zee en J. M. v. Uzerloo, Rijswijk; semi-artsexamen: mej. N. Bensink, Voorburg en rnej. C. W Thesingh, Nieuw-Loosdrecht; arts- ex.: mej. T. Bakhoven, Rotterdam; J. H. Nieuwenhuijs, Dordrecht en H. v. Rees, Vught; doet. Ned. recht: C. B. Oudkerk, Voorburg. Utrecht, 5 mei. geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: C. J. van Wijk te Utrecht, het docto raal examen rechtsgeleerdheid G. F. T. Hesselink te Zeist, het doctoraal examen aard.kunde J. E. van Hinte te Hilversum, het doctoraal examen dier geneeskunde L. K. Vroegindeweij te Rotterdam en C. J. Knops te Witten. Voor het dierenarts-examen H. F. Mat- thflsen te Bilthoven en S. Hamstra te Leeuwarden. Verenigde Staten President Eisen hower heeft gisteren William B. Fran ke tot minister voor de marine be noemd, als opvolger van Thomas S. Gates jr., die 30 juni aftreedt. (U.P.I.) Advertentie Advertentie Als het meisje in de trein vijf seconden langer naar u kijkt... ...dan bent a blij dat u de dag begonnen bent met water, xeep en Blauwe Gillette! De enige manier om werkelijk goed te scherm en u heerlijk fris en schoon te voelen. Flakon eau de cologne Impériale. In prijzen van f. 1.05 - f.17.- Geschenkdoos Anjer toiletzeep. Ook in La vendel, Rozen, Chypre en Hollandsche Bloe men. f. 1.80 - f. 1.95 Met Ingang van 12 mei zal het co mité verenigde chefs van staven worden gereorganiseerd. Dit comité wordt gevormd door de chefs van sta ven van de drie delen van de Neder landse krijgsmacht, de chef van de marinestaf, de chef van de genera le staf en de chef van de luchtmacht staf. De functie van voorzitter van dit co mité werd laatstelijk vervuld door de oudste in rang, de luitenant-generaal H. Schaper. Aangezien deze voorzitterstaak zich voortdurend uitbreidi, o.a. door de steeds meer tijd vergende internatio nale vraagstukken, is aan de koningin voorgesteld voor de eerstkomende ja ren ais voorzitter van het comité, een vlag- c.q. opperofficier aan te wijzen, die zich uitsluitend aan deze taak kan wijden. Hoewel de generaal Schaper op het punt stond te worden gepensioneerd wegens langdurige dienst, is hij be reid gevonden nog enige jaren de func tie van chef van de luchtmachtstaf te blijven bekleden. Hij zal zich dan ech ter in verband met de komende moei lijke periode in de ontwikkeling van de luchtmacht als gevolg van de invoe ring van geleide wapens en de daarme de samenhangende reorganisaties, vol ledig aan die taak dienen te wijden, zodat reeds uit dien hoofde ook het ge lijktijdig bekleden van het voorzitter schap van het comité verenigde chefs van staven niet langer mogelijk zal zijn. Voor de laatstbedoelde functie zal thans worden voorgedragen de huidi ge chef van de marinestaf, tevens be- De soldaten van Fidel Castro's leger faken de baarden en de lange haren kwijt, die ze tot nu toe met zorg hebben aangekweekt, aldus meldt A.F.P., zij ïebben bevel gekregen zich te scheren en de haren te laten knippen. Deze be- Hssing is door de baardmannen warm toegejuicht. Zij hadden hun haar laten groeien omdat zij bij hun strijd in de bergen geen scharen en scheerapparaten hadden. Daarna hebben zij uit traditie de haar- en baarddracht nog enige tijd voortgezet. Een film over onderaardse grotten m Frankrijk luidde gisteravond voor de televisie het bevrijdingsprogramma in. Waarom men het zo diep moest zoeken op deze dag, zal wel voor eeuwig een geheim blijven. Maar na deze onver klaarbaarheid werd men dan verbon- 2,<jn.'net de Philips Jubileum Hal in Eindhoven waar men een program- onder de titel van „Vrijheid Blijheid kreeg voorgeschoteld. Alles tezamen zang- en variéténummertjes van uiteraard vederlichte aard. Dick van Bommel, die het geheel aan elkan der moest Hjmen, laste nogal eens een shot van twee zwanen ln. Waarom pre cies dat nodig was zal ook wel tot de geheimen van deze avond behoren. Wij hopen althans van harte dat van Bom mel niet heeft willen aanduiden dat hij aan zijn zwanezang bezig was. Om tien uur precies viel de feeste lijkheid weer weg. Men had, menen wjj, iets meer kunnen verwachten van een bevrijdingsherdenking voor de t.v. H. Hn. De proef die gisteravond aan het slot van het nationale radioprogram ma via de beide zenders Hilversum I en II werd genomen met de uitzending van een aantal stereofonische grammo foonplaten mag als geslaagd worden beschouwd. By nauwkeurige opvolging van de in de radiobladen gegeven instructies in zake opstelling en afstemming van twee ontvang-apparaten kreeg men in derdaad de indruk dat de omroeper, die een laatste advies gaf met betrekking tot de geluidssterkte van de beide ont vangers, zich van de ene kant van de kamer naar de andere bewoog en kon men tijdens de uitzending van de diver se platen duidelijk het verschil in op stelling van de orkest- en koorpartijen onderkennen. Zeer sterk viel de „ver plaatsing" van het geluid op bij de plaat van de heen en weer marcheren de soldaten die uitsluitend was opge nomen om dit. effect te bereiken. Schakelde men bij wijze van proef tijdens deze uitzending één van de bei de ontvangers uit, dan werd het ge luid onmiddellijk veel vlakker en besef te men pas goed hoezeer de radio ons in de loop van de jaren heeft weten te verzoenen met muziek die toch eigen lijk van inferieure kwaliteit is. Wat klankkleur, volheid en diepte van geluid betreft kan met betrekking tot deze stereofonische muziek dan ook beslist van een hoorbare winst worden gesproken. F. Vanavond kan men in het programma van de AVRO-televisie, dat opent met het Sportpanorama, kijken naar „De Veroordeelde", een tv-spel van Patrick Alexander onder regie van Walter van der Kamp met Ko van Dijk en Max Croiset in de hoofdrollen. In deze éénakter wordt een indruk ge geven van enkele achtergronden van een revolutie, geconcentreerd in de laatste uren van een ter dood veroordeel de vrijheidsstrijder. Later op de avond volgt een nieuwe aflevering in de se rie Perry Como-shows, waaraan Fran- kie Laine, dé sopraan Kathryn Grayson en de tekstschrijver en librettist Oscar Hammerstein II meewerken. In het radioprogramma van de NCRV voert het Radio Kamerorkest onder lei ding van Maurits van den Berg van avond werken uit van Haydn, Mozart en Schubert, waarna onder het motto „De Wereld zingt Gods lof" psalmen en geestelijke liederen worden uitge voerd. Bovendien kan men luisteren naar een reportage van Alfred van Sprang over de Nederlandse expeditie naar het Sterrengebergte. In het VARA-programma voeren het Radiokoor, de Vindobona Schrammeln en het Promenade-orkest onder leiding van Benedict Silberman populaire Weense melodieën uit. Onder regie van Jan C. Hubert volgt daarna „Misdaad per brief", een hoorspel van Christo pher Maitland. De Pinkster-uitzending van de KRO uit zeven kathedralen, waaraan zoals gemeld voor het eerst de Paus zal meewerken, die in het Latijn een toe spraak houdt en deze besluit met de pauselijke zegen, wordt niet alleen door Hilversum I uitgezonden, maar ook over alle golflengten van Radio Vati cana. Het is een hoge uitzondering, dat het Vaticaanse radiostation een pro gramma van een bepaald land in zijn geheel uitzendt. LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. In ieder vakje komt een lettergreep. 1. kuip. 2. bedachtzaam. 3. boomvrucht. 4. bontwerk. 5. dobbelen. 6. voorjaar. OPLOSSING 5 MEI Horizontaal: 1. Grivas, the; 2. legatie, O.B.; 3. eentonige; 4. neb, DK; 5. fabri ceren; 6. me, Europa; 7. pils, ter; 8. ple gen; 9. Cairo, Arno; 10. vloerkleed; 11: pene, manna. Vertikaal: 1. gleuf, CVP: 2. ree, ami cale; 3. ignobel, ion; 4. vat, Spree; 5 atonie, lor; 6. sinecure, km.; 7. eiber gala; 8. roteren; 9. hoedepennen; 10. eb, knar, Oda. velhebber der zee-strijdkrachten, vice- admiraal H. H. L. Pöpper, Schout-bij nacht L. Brouwer, Vlagofficier perso neel van de Koninklijke Marine, zal vi ce-admiraal Propper in beide huidige functies opvolgen. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie heeft gisteren de kwestie-Berlijn besproken met een aantal Westduitse socialistische journalisten die hij ont ving op Kremlin, aldus meldt U.P.I. Hij verzekerde de journalisten dat Rus land een vredesverdrag zal sluiten met Oost-Duitsland alleen, als de onderhan delingen met het Westen niet leiden tot een verdrag met geheel Duitsland, en dat de rechten van het Westen in West- Berlijn dan ophouden te bestaan. Maar omwille van het prestige van het Wes ten is Rusland dan bereid in te stem men met een overgangs-overeenkomst, waarbij troepen van de Grote Vier in West-Berlijn zouden kunnen blijven. Twaalf brandweerwagens, waarvan zes uit 's Gravenhage en de overige uit Rijswijk, Voorburg en Leidschendam werden dinsdag ingezet in een strijd te gen een uitgebreide brand aan de West- vlietweg, bij de Oude Tolbrug in Leid schendam, in een rietmattenfabriek en op het rieten dak van een ongeveer honderd meter verder liggende kapitale villa. Met tientallen spuiten was men sinds ongeveer kwart over twaalf, toen een negenjarig jongetje de brand in de rietschelven ontdekte, in verwoede strijd gewikkeld met het steeds weer opkomende vuur. Van de rietmattenfabriek zijn het grootste deel van de voorraad riet en een schuur-werkplaats verbrand. Voorts brandde een werkplaats van een onder neming ernaast, de Smitsvonk n.v. uit. Daar stond o.m. een koelkast van ongeveer 10.000. Het vuur op het rieten dak, dat men te lijf ging met stralen van de grond en van een magirusladder af, gaf een enor me rookontwikkeling, zodat enige brandweerlieden met zuurstofmaskers moesten werken. Tientallen verkeers agenten hadden handenvol werk om het verkeer om te leiden en te regelen en om het talrijke nieuwsgierig-opdrin gende publiek tegen te houden. Men meent dat de brand is ontstaan doordat kinderen met vuur zouden heb ben gespeeld. De villa heeft grote wa terschade opgelopen. De grootte kon men nog niet schatten, maar zij be loopt duizenden. Advertentie 'ASPRO' altijd bij de hand! Als U zich maar even rillerig of on prettig voelt..... ASPRO* speciaal ge maakt om ongemakken te bestrijden. Om ge makkelijk mee te nemen. Om gemakkelijk in te nemen. Nó voor iedereen: 'ASPRO'- altijd bij de hand. ASPRO

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7