Proces over Marcinelle mijnramp onnen in beg< Directeur en vier ingenieurs op bank beschuldigden 98 families eisen tezamen vier miljoen gulden schade- vergo der tedlng DAGPUZZLE €LISSBCTI] BïïS INDRUKWEKKENDE RACE VAN DOUBLE SIX M DE C ARNAV ALSMOORD RIVELLA J Zomei zegelactie- 59 start maandag 11 mei Pantsjen Lama spreekt in Peking Russen boycotten V .N .-commissie Onrust in Sovjet- Armenië Geschil rond gen. Eddleman Studenten rijden dead-heat 5, m i Ons surrogaat voor het geduld van een ander Legendarische sultan overleden In Italië Galeazzi-Lizi vrij zijn praktijk uit te oefenen Sfeervolle courses op Mereveld door MARTIN MONS Dies-viering van „Sanctus Augustinus" 6.374 woningen maart VRIJDAG 8 MEI 1959 PAGINA 1 li i Kritiek op Witrussische ambtenaren Opzienbarende uitspraak al dan niet gedaan Koninginnefoto en polio- bestrijding GOLDINA 31 ct Na gedwongen landing Italiaans vliegtuig in Irak vrijgegeven Rivella ook suikervrij! goedgekeurd door de N.V.S. in i4<~4 IliMfc&r* (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, woensdagavond. Rechter^ Mayence, een kleine ronde man met een ironisch glimlachje, opende zijn dossier en klopte met zijn hamertje op de lessenaar. Het doek voor de zaak van Marcinelle, het grootste proces uit de Belgische mijnge- schiedenis, was opgegaan. Het décor is het grote auditorium van de université du travail te Charleroi, waar de zevende correctionele kamer gedurende twee maanden zitting houden zal. Want het aantal advocaten, deskundigen, ge tuigen, journalisten en personen die het proces als direct geïnteresseerden willen volgen is dermate groot, dat het justitiepaleis van Charleroi te klein wordt geacht. Een zeventigtal deskundigen en juristen, onder wie drie be faamde advocaten van de Romeinse balie en vijf mannen op de bank der beschuldigden een mijndirecteur en vier ingenieurs zijn de dramatis personae van de tragedie die nu in tweede opvoering gaat. De première had 8 augustus 1956 plaats in de mijn Bois du Cazier te Marcinelle: zij heeft het leven gekost aan 262 mijnarbeiders: Italianen, Belgen, Polen, Grieken, Fran sen, Duitsers, Hongaren, een Brit, een Nederlander, een Rus en een Oekraïner. deze plotseling in de hoogte schoot voordat de laadmanoeuvre was geëin digd. Het wagonnetje, dat nog een 85 cm buiten de kooi stak, rukte een sta len dwarsbalk los, die op zijn beurt elektrische kabels en een olieleiding beschadigde. Er ontstond een kortslui ting. Vonken sprongen op de neervloei- ende olie en weldra stond de mijn schacht 975 meter in lichter laaie. Verschillende omstandigheden hebben ertoe bijgedragen, de ramp de omvang te verlenen die men kent. Het ventilatie systeem, dat 27 kubieke meter verse lucht per seconde door de mijngangen joeg, verspreidde de vlammenzee in enkele uren tijds over alle galerijen wel ke niet automatisch konden worden afgesloten. Maar ook de leidingen waar langs samengeperste lucht voor de pneumatische boren en hamers werd aangevoerd, waren doorgesneden. De samengeperste lucht wakkerde de vlam men eveneens aan. Anderzijds heeft de onderzoekscommissie de aandacht me nen te moeten vestigen op het gebrek aan voorzorgsmaatregelen in de mijn Bois du Cazier, evenals op het al te trage alarmsysteem. In galerij 975 me ter was bijvoorbeeld geen enkel blusap- paraat aanwezig. Ook is vastgesteld dat de reddingscentrale te Marcinelle pas 25 minuten na de aanvang van de ramp te hulp is geroepen, terwijl de brandweerkorpsen van Marcinelle en Charleroi eerst twee uur later ter plaatse verschenen. Alle toegangen tot de diepere mijngangen waren op dat ogenblik reeds door het vuur geblok keerd. En de slachtoffers die op de ge teisterde verdiepingen werden ontdekt, zijn aan de gevolgen van kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Het is thans nog te vroeg om zich aangaande de verantwoordelijkheid der vijf beschuldigden een precies beeld te vormen. De eerste zitting van woensdag heeft inderdaad nog geen sensationele feiten aan het licht ge bracht. hoewel dan toch een interes sant dispuut werd geleverd om de vraag waarom niet onmiddellijk een deel der mijngangen onder water werd gezet. De vraag bleef overi gens onbeantwoord, want zowel voor de thesis van de deskundigen, dat men op die manier de brand had kunnen localiseren, als voor de stel ling der beschuldigden, dat men in verband met de geblokkeerde arbei ders geen risico nemen mocht, viel een en ander te zeggen. Op de vraag van rechter Mayence: „Acht u het uitgesloten dat men water spoot in de mijn terwijl er nog personeel aan wezig was?", antwoordde de heer Calicis, directeur van Bois du Ca zier, nadrukkelijk: „ja". Ook Roger Lefèvre, directeur bij het corps der rijksmijningenieurs op het ogenblik van de ramp en thans beheerder van een kolenmijn, verklaarde: „Neen, in underen was niet opportuun op dat ogenblik. Het had ernstige gevolgen kunnen hebben op het verlichtingssys teem. Wij hoopten dat er beneden op 1030 meter nog levenden waren. Ach teraf is inderdaad gebleken dat een vijftigtal mannen daar nog tot één uur geleefd hebben. Want op een deur had iemand geschreven: „Eén uur. Wij vluchten voor de rook". Dit ver klaart waarom wij tot tien uur hebben gewacht om met de besproeiingsope raties een aanvang te maken". Een ander punt van discussie was het ventilatiesysteem dat in beslissen de mate tot de uitbreiding van de vlammenzee heeft bijgedragen. Over deze kwestie ondervraagd verklaarde ir. Dassargues van het mijncorps: „De mijn Bois du Cazier is een mijn waarin De vijf mannen die vandaag, bijna drie jaar later, over de ramp verant woording moeten afleggen, worden er van beschuldigd door gebrek aan in zicht en voorzorg onvrijwillig de dood te hebben veroorzaakt van 262 perso nen en onvrijwillig slagen en verwon dingen te hebben toegebracht aan zes andere personen. 98 families hebben zich burgerlijke partij gesteld. Samen eisen zij ongeveer vier miljoen gulden. Een regeringscommissie die onmiddel lijk na de ramp met het onderzoek be last werd en meer dan twee jaar aan het werk bleef, is erin geslaagd het verloop van de ramp nauwkeurig te re construeren. De oorzaak zou te wijten zijn aan een misverstand tussen de uftmachinist in de bovengrondse controlekamer en An tonio Yanetta, een Italiaans lader, die op het ogenblik van de ramp in gezel schap van een Belgisch werkmakker met steenkolen gevulde wagonnetjes in de lift plaatste. In de acte van be schuldiging wordt uitgelegd hoe de ma chinist te 8.10 uur een telefoontje kreeg van een andere verdieping op 765 meter waar men de lift vroeg om met wagon netjes te worden geladen. De machi nist bracht verdieping 975 telefonisch van deze manoeuvre op de hoogte. De Belgische arbeider riep Yanetta toe dat hjj het laden staken moest. Maar de Italiaan, die geen Frans kende, be greep het bevel niet. Hjj begon een wagonnetje in de lift te duwen, toen Advertentie tsieheid bi een hasdige APOTHEEK ■rs), 'ogist. MEEN K-S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^Sfcn hoofdpijn, kies pijn. hoest, grijp, Jrarrhee, influenza, rheumatiek, koortsffeid bü gevatte kou, periodieke pijnen <^z. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 iroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist r MÉ! geval lo u PcnoÖk/\iETOICeO Iftrkfjgbaar in eVis %dfcE6LpbBfeRi3hr«ook in «flfi KnnX.oo wlnrlj- UI fïC A DOTUECF De plaatsen voor Rusland, Indië, de Verenigde Arabische Republiek, Polen en Tsjechoslowakije op de eerste ver gadering van de ruimtecommissie uit achttien landen der Verenigde Naties te New York zijn woensdag leeg geble ven, aldus berichten Reuter en A.F.P. De communisten vonden dat de lan den van het Oostelijk blok te weinig in de commissie vertegenwoordigd waren en Indië en de V.A.R. waren van mening dat vergaderen zonder de Rus sen toch geen zin heeft. De Amerikaan Cabot Lodge pleitte voor nauwe samenwerking tussen de dertien overgebleven landen. „Als wij ons met de problemen van de ruimte gaan bezighouden worden de twisten tussen mensen en landen klein en on beduidend". aldus Lodge. MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 4 9 10 11 12 2 10 3 11 12 5 7 8 13 14 15 16 6 14 7~ 15 16 horizontaal en verticaal dezelfde Wo°rden invullen. 1- tijdperk, 2. plaats in Noord-Holland, "?erniJ. 4. het zij zo, 5. Bijb. figuur, vJ;„,aakstuk, 7. rivier in Nederland, 8. Ui i?' 9- gewicht, 10. toespraak, 11. ST «komst, 12. drank, 13. daad, 14. uum-ij stands literatuurwerk, 15. inval, 16. Chinees gewicht OPLOSSING 6 MEI 1. tobbe, 2. beraden, 3. denappel, 4. pelterij, 5. rafelen, 6. lente. AcLverienti i yan Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! zeer veel mijngas aanwezig is. Ik vrees de dat het stopzetten van de ventilatie een opeenhoping van gas tot gevolg zou hebben gehad wat in de gegeven omstandigheden onvermijdelijk een ontploffing had moeten veroorzaken". Maar voor het overige hebben de be schuldigden de afwezigheid van een ele mentaire arbeidsveiligheid in Bois du Cazier stilzwijgend erkend. Zelfs indien men een inundatie wenselijk had ge acht, dan nog zou deze onmogelijk zijn geweest om de eenvoudige reden dat de mjjn de daartoe vereiste installaties niet bezat. Terloops heeft rechter May ence ook een belangrijk punt aangeraakt waaraan eigenaardig genoeg op deze eerste zitting heel weinig aandacht is besteed. Luidens de getuigenis van ir. Lefèvre was de dwarsbalk in de lift zeer stevig. Toch is die balk gebroken. Om die balk te breken moet er naar het oordeel der deskundigen een schok hebben plaats gehad welke een kracht van 50.000 kg ontwikkelde. Rechter Mayence stelde in dit verband de vraag of de balk had kunnen weer stand bieden wanneer de lift met een minder grote snelheid had gewerkt. Ir. Calicis heeft deze onderstelling al leen maar kunnen beamen. De hoge raad van de Italiaanse cen trale commissie van gezondheid heeft woensdag het besluit van de medische vereniging van Rome prof. Riccardo Galeazzi-Lisi te verbieden praktijk uit te oefenen ongeldig verklaard op tech nische gronden, aldus meldt U.P.I. Zoals bekend werd de arts, die vroeger lijfarts van Paus Pius XII was, door de vereniging geschorst omdat hij intie me details en foto's van de doodsstrijd van zjjn patiënt aan de pers had ver kocht. Galeazzi-Lisi ging in hoger be roep bij de hoge raad en werd 29 april gehoord. De hoge raad van de gezondheidscom missie verklaarde het besluit van de medische vereniging ongeldig, omdat men in gebreke is gebleven de motieven voor de schorsing te specificeren. De hoge raad liet dus (nog) in het midden of de voormalige pauselijke lijfarts al dan niet schuldig is aan schending van de medische erecode. De medische ver eniging is vrij om nieuwe stappen tegen dr. Galeazzi-Lisi te nemen, die intussen evenwel vrij is om zijn praktijk uit te oefenen. Het Russische regeringsblad „Izves- tia" schrijft dat de minister van handel van de republiek Wit-Rusland, Sjav- rey, op een kortgeleden gehouden bij eenkomst van het Witrussische kabinet getracht heeft „de bescherming die hjj verleent aan dieven" te rechtvaardi gen. Volgens het blad heeft de regering ontdekt dat in 1958 dubbel zoveel geld van het ministerie van handel verduisterd is als in 1957. Het noemt verscheidene mannen die op hoge han delsposten zijn beoemd na het uitzitten van gevangenisstraffen wegens verduis tering. Andere Witrussische functiona rissen wordt verweten dat door hun schuld de ontwikkeling van de land bouw op het economische plan ten ach ter is. Volgens het Italiaanse persbureau Continentale heeft de Sovjet-Unie haar garnizoenen in Armenië versterkt naar aanleiding van „terroristische daden" van Armeense ballingen. Het persbureau, dat meermalen blijk heeft gegeven goed geïnformeerd te zijn wat betreft communistisch nieuws, meldde dat op een recente bijeenkomst van de communistische partij in de Sovjet-Armeense republiek, geklaagd is „over ontevredenheid onder de bevol king" en dat verzet tegen „ideologi sche penetratie op het platteland is toegenomen". In vele dorpen werden partij-functionarissen aangevallen en gemolesteerd, zo klaagde men op de partij-bijeenkomst. „Ofschoon de Russische pers trachtte de situatie te minimiseren, werd in Moskou besloten de militaire garnizoe nen in Armenië te versterken, ondanks de zeer opmerkelijke concentratie van troepen in dat land om de grenzen met Turkije en Noordwest-Iran te be waken," aldus Continentale. „Het schijnt zeker dat het verzet in Arme nië geleid wordt door een groep ballin gen, via wie de verzetsgroepen wapens ontvangen." De bevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, generaal Clive Eddle man, is opeens het middelpunt gewor den van een scherpe controverse. Vol gens het persbureau Reuter zou hij gisteren op een bijeenkomst van de buitenlandse persvereniging te Bonn hebben verklaard, dat terugtrekking van de NATO-troepen ten westen van de Rijn niet veel zou uitmaken, zolang er maar genoeg oefenterreinen en vlieg velden beschikbaar blijven. Het pers bureau stelde zelf vast, dat deze ver klaring in lijnrechte tegenspraak is met wat generaal Norstad, de NATO-opper- bevelhebber in Europa, onlangs heeft beweerd. Norstad betoogde op 19 maart, dat hij elk denkbeeld van een militair „disengagement" (een wederzijds te rugtrekken van troepen) in Europa ver werpt. Terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Duitsland zou „rampzalig" zijn. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van de fensie heeft dadelijk commentaar gele verd op de verklaring van Eddleman. „Wij zijn het met de generaal volstrekt niet eens", zei hij. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft nu een verklaring uitge geven, die door generaal Eddleman ge dicteerd moet zijn en waarin hjj mede deelt juist het tegenovergestelde te hebben verklaard. „Ik heb gewezen", aldus de Amerikaanse generaal, „op het bijzonder onpraktische karakter en ook op de slechte uitwerking van een terugtrekken van de NATO-troepen op de Rijn". De „Actie Koninginnefoto Prinses Beatrix-Poliofonds" heeft in haar fol ders over de kleurenreprodukties van de koningin en prinses Beatrix duide lijk vermeld, dat de prijs voor beide reprodukties tezamen 2.50 is. Deson danks blijkt hierorfitrent misverstand te bestaan. Uit telefonische en schriftelij ke reacties is het comité gebleken, dat velen van mening zijn dat per kleuren foto f 2,50 dient te worden betaald en dus voor het geheel 5. Het actieco mité verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de twee kleurenrepro dukties samen één geheel vormen en zij tezamen 2,50 kosten. Zoals bekend komt van dit bedrag één gulden ten goede aan het prinses Beatrix-Poliofonds ter bestrijding van de kinderverlamming. Advertentie Advertentie Van Nelle bestellen! heerlijk... tot de laatste trek. (Van onze paardesportmedewerker) De Utrechtse Veterinaire Studenten hebben bij de donderdag op Mereveld gehouden draverijen voor een bijzon dere sfeer gezorgd. In open calèches, niet twee paar bepluimde paarden en begeleid door ruiters van de tSudenten Rijvereeniging kwam het Bestuur van de Dierengeneeskundige Kring het ter rein oprijden. Ook het talrijk opgeko men publiek bleek ditmaal „anders dan anders". Enkele professoren gaven door hun aanwezigheid blijk met het hip pisch gebeuren mee te leven. Het hoogtepunt van de middag is ge worden de Numaukaprijs, waarin zeld zaam fel werd gestreden. De eerste start mislukte. Nadat goed was vertrokken, waren Sammy Mars en Tarentella het eerst weg. Ondanks het hoge tempo schoof het veld dicht ineen, waaruit in de tweede ronde Quick Hollandia G naar voren schoot. Evenwel slechts voor een ogenblik, want in de bovenbocht zag de 10-jarige hengst zich reeds gepas seerd door Double Six M en Théo Mes- sidor, die in deze volgorde het eerst langs de rechter gingen. Prachtige tijd van de winnaar, die 1.21.2 liet afdruk ken. In de Peerdenpietenprijs, gereden door studenten, hebben de heren het elkaar danig lastig gemaakt. Het was niet ge makkelijk starten. Onder grote bijval van het publiek kon eindelijk worden vertrokken. De jury besliste, dat Titus Saint en Vivant Hollandia gelijktijdig over de eindstreep waren gegaan! Tal lero was goede derde. In de Biltstraat ging Wielewaal S even van de benen, toen hij door Victor Maire en Vliegende Hollander werd aangevallen. Met driejarigen in de bocht starten en nog wel achter de auto, dat viel niet mee. Het mislukte dan ook tweemaal. Xanthi Con Dios won vrij gemakkelijk, mede door uitschakeling van X Mighty Lord. Ditzelfde lot trot terecht Trabant in de Absyrtusprijs, waarin Sytje Osso een neuslengte bleek voor te liggen op U Daniël en Urchin Hanover. Vergay behaalde een derde zege met Uranie in de Gildesprijs. Tegen het ein de ging Query Hanover enorm hard, doch moest zich met de derde plaats achter Terraise tevreden stellen. Slecht draven, waarop uitschakeling volgde van Thundera, Us Erebus en Tender Erebus maakte het Very Nice gemak kelijk om de zesde koers op haar naam te stellen. In de Zangborrelprijs legde Wordly Hanover van kop af een hoge speed voor en was niet te belopen. De foto moest beslissen voor de plaatsgel den. DE UITSLAGEN Biltstraatprijs: 2100 m. 12 deelnemers. 1 Victor Maire (v. d. Weijer) 1.29.5, 7.20, 1.70; 2 Vliegende Hollander 1.50 C 4; 3 Wielewaal S 1.70, koppel 4.40. Studentenkringprijs: 1760 m. 10 deel nemers. 1 Xanthi Con Dios (Vergay) 1.29, 3.20, 1.40; 2 Xitty Erebus 1.60 C 4.20; 3 X Nimble 5.50, koppel 4.60. Professorenprijs: 2200 m. 5 deelnemers. 1 Umberto (W. Leeuwenkamp) 1.25.6, 2, De Pantsjen Lama, de wereldlijke leider van Tibet, die met de Chinese communisten schijnt te willen samenwerken, heeft op de eerste zitting van het Tweede Nationale Volkscongres (van communistisch China) in Peking verklaard, dat „Tibet altijd van China zal blijven." „Wij zullen nooit toestaan dat vreemdelingen zich bemoeien met onze zaken in Tibet of in de rest van China", aldus de Pantsjen Lama. 31 Florimond Josephus Steenis trekt nog eens stevig aan zijn sigaar: „Joa, ik begrijp woar da ge heen wilt. Moar as ie nou niet komt? Krijg „Nee, dan krijg je niets, maar maak je maar niet ongerust, hij komt wel. Je hebt me dus goed be grepen?" „Joa hoor, komt voor den bakker, hou doe, in specteur." De klerk Gorissen komt zeggen, dat chauffeur Bol ders er is. Terwijl hij zjjn boodschap overbrengt leunt hij tegen Perquins bureau als een raaklijn tegen een cirkel. Niemand in Sint Odiliënrode heeft Gorissen ooit op eigen benen zien staan als er tegen iets te leunen viel. Als hij zich weer heeft opgeraapt en de man uit Rozendaal binnen geleid, blijkt het, dat de ze niet geheel zeker is van de identiteit van zijn vrachtje met de gezochte bakker. „Toen ik hem oppikte droeg hij een donkere domi no en had de kap over het hoofd getrokken. Daar door kon ik niet zien, hoe die grote kartonnen kop die hij droeg er nou precies uitzag." De man spreekt met een Rotterdams accent en kijkt vief en pienter uit de ogen. Niet het hysterische type, dat met sensatieberichten komt aanzetten. „Wat doet je denken, dat hij de gezochte kon zijn?" „Ja, kijkt u eens, in de eerste plaats is het vreemd als iemand, die er niet thuis hoort, expres naar Sint Odiliënrode trekt om er carnaval te vieren. Dan heb ik wel betere plaatsen in mijn kladboekje. Dan had Ie zo'n grote doos bij zich, die je aan riemen op je buik draagt, zoiets als die Berliner-bollenventers dra gen, zal ik maar zeggen. Nou, en toen ie instapte, zag ik, dat hij onder die domino iets wits droeg. Ik heb toen gedacht an zo'n soortement clown met een mankeliek smoel, hoe noem je die ook weer?" „Een Pierrot?" „Sjuustement. Toen ben ik an het denken geslagen. Dat witte pakkie kon even goed een bakkerspak geweest zijn, is het nou waar of niet. En behalve die doos had hij nog zo'n platte zak bij zich, waarin ze je de overhemden thuis brengen van de wasserij. Als je tenminste overhemden hebt en pegulanten om ze naar de wasserij te sturen. In zo'n zak kan je prach tig een hoge bakkersmuts, plat gevouwen, bergen. Hier had je dus een mannetje in een wit pakkie, met een grote doos, die in z'n eentje carnaval ging vieren in Sint Odiliënrode. Het zou toch wel gek zijn als er uitgerekend twee van die mannetjes waren, nou u. En dan nog iets. toen hij aan het eind van de Gaanderse straatweg uitstapte was hij een allemach tig stuk dikker dan toen hi) me in Rozendaal aan riep. Hij had een buik als een walvis. Op dat ogen blik heb ik er niet zo over nagedacht, je maakt zo veel gekke dingen mee met carnaval. Waarachtig in specteur. daar zou je een boek over kenne schrijven als taxichaulleur zijnde. Maar toen ik die radio ge hoord had, ben ik gaan piekeren en vanmorgen ben ik naar de baas gelopen en heb 'em gezegd, wat ik van dat zakie dacht. Vloeken dat die dee. „Had maar liever je bek gehouwen," zee ie —„Je zult wel zien dat dat vrachie van jou niks met die ver domde bakker te maken heeft. En mij kost dat grap je minstens een halve dag". Maar ik zee: „Va der, je ken me wel meer vertellen, maar met de po litie valt niet te spotten". En als goed burger zijnde wat u, inspecteur?" „Volkomen met je eens. Bolders. Waar heb je hem opgepikt?" ,,In de buurt van de Grote Markt. Dat helpt nog niet veel, hè? Maar meer kan ik ook niet vertellen. Weet u die taxi-standplaats? Nou, daar was het zo wat. Hij stond er ineens. Had ik toen geweten, wat ik nou weet, dan had ik wel beter uit mijn doppen keken. Maar tja „Hoe laat was dat zowat?" „Het zal ongeveer kwart voor twaalven geweest zijn." „En je zette hem af?" „Goed kwart over twaalf, op de hoek van de Gaanderse straatweg en de Mariastraat." Het bakkertje schijnt een voorliefde te hebben voor donkere straten, denkt Perquin, dan zegt hij: „Be dankt voor je inlichtingen, Bolders. Wil je hier even tekenen? Betaalt de baas je de verloren tijd uit?" „Of ie me uitbetaalt? Als ie er even van tussen kan niet, daar kan je donder op zeggen." „Hoeveel scha heb je er bij?" „Bedoelt u met of zonder fooien?" Bolders grijnst even. „O, deksels, dat is waar ook. Nu, dit zal wel vol doende zijn, denk ik." Een tientje wisselt van eigenaar. „Laat le effe ke- din zijn," glundert Bolders „,nou, bedankt en veel succes, heren." „Wil het nog al vlotten, mijnheer Perquin?" zegt juffrouw Derksen, als ze de avondkoffie binnen brengt. Ze kijkt eens naar de tafel vol stafkaarten en spoorboekjes en ziet dan de inspecteur aan met de vriendelijk meewarige blik, waarmee ze vroeger iaar leerlingen placht aan te zien als ze zaten te knoeien met hun breuken. „Juffrouw Derksen. wonen er bij uw weten hier mensen, die Vercoors heten?" „Hoe komt u aan die naam? Die wonen hier ai sinds jaren niet meer. De oude mevrouw Vercoors stierf in, laat eens kijken, in 1916." „Dus ze hebben hier wel gewoond? Kunt u me iets van hen vertellen? Misschien weet u, wie dit was?" Hij houdt haar het portretje voor en ziet tot zijn verbazing, dat haar de tranen in de ogen schieten. „Och", zegt ze zachtjes, terwijl haar vingers voor zichtig het portretje beroeren, „Rosalietje Ver coors." „U heett naar dus gekend, juffrouw Derksen?" „Ja ik heb haar nog in de klas gehad. Ze ging dooi voor het mooiste meisje van Sint Odiliënrode. As blond haar en zwarte ogen. Een combinatie die je zelden ziet. Mevrouw Jansen van Hilgersbeek heeft het ook. Maar bij Rosalietje wist je zeker dat het echt was en bij mevrouw Jansen zou ik er geen eed op willen doen." (Wordt vervolgd). 1.30; 2 Uranus Koff 1.40, C 3.20; 3 Ukas, koppel 2.30. Zangborrelprijs, 2100 m. 8 deelnemers. 1 Wordly Hanover (erVgay) 1.28.8, 3, 1.70; 22 Volann O 1.40, C 4; 3 Valeur 1.90, koppel 7.40. Absyrtusprijs 2200 m. 6 deelnemers. 1 Sijtje Osso (v. Huisstede) 1.28.7, 17.70, 3.50; 2 U Daniel 4.60, C 11.40; 3 Urchin Hanover 3.60, koppel 8.60.. Commilitoneskesprijs 2200 m. 9 deel nemers. 1 Very Nice (Siderius) 1.27, 2.40, 1.40; 2 Sunshine 1.60, C 4.10; 3 Rascal Hanover 3.10, koppel 4.40. Gildenprijs: 2600 m. 10 deelnemers. 1 Uranie (Vergay) 1.24.5, 1.70, 1.40; 2 Ter raise 2.20, C 11.20; 3 Query Hanover 1.60, koppel 3.50. Numaukaprijs, 2200 m. 10 deelnemers. 1 Double Six M (Smit) 1.21.2, 10.90, 2.80; 2 Théo Messidor 1.70, C 5.40; 3 Quick silver S 1.60; 4 Quite Ileny koppel 30.80. Peerderpietenprijs (studenten) 2100 m. 12 deelnemers. 1 en 2 (Dead Heat). Ti tus Saint (Tammers) en Vivant Hol landia (J. Kraanen). W 4.30 en 2.30, pl. ieder 2, C 4.30 en C 3.60, koppels 3.80 en 4.50; 3 Tallero 1.90. Toto-omzet 166.485.50. De te Huizen gespeelde korfbalwed strijd tussen een twaalftal uit het district Utrecht't Gooi en het Belgische B- team is in een gelijk spel (44) geëin digd. De zes en zestigste dies natalis van de vereniging van katholieke studenten te Leiden, „Sanctus Augustinus", die donderdag gevierd werd, is een feest geworden van geestelijke verdieping en een heroriëntatie op de taak van de christelijke student in de moderne maatschappij. In zijn diesrede wekte de praeses, de heer B. J. Bot, zijn auditorium op, zich een vast doe] voor ogen te stellen. De studenten in het vrije Westen moeten zich interesseren voor de situatie, waar in hun tijdgenoten in de communis tische landen leven. Het onbegrip in het westen over de geestelijke dwang in de communistische invloedssfeer is ontstellend. Naar aan leiding van deze constatering ontvouw de de heer Bot een uitgebreide beschou wing over het studentenleven in het oosten. Hij kwam hierbij tot de conclu sie, dat de communistische student in ieder geval een vast doel voor ogen staat. Daartegen moet het westen het zeker kunnen opnemen. Dat moet snel geschieden want de geschiedenis spitst zich toe op de stu denten van Afrika en Azië. Die hebben geen geestelijk thuis meer en zullen zeker terugvallen op het communisme, als niet het christendom zich meer voor hen zal interesseren. Bü gelegenheid van deze diesviering sprak prof. dr. P. Schooneberg s.j. zijn laatste rede uit in de jaar-cyclus over de heilsgeschiedenis. Hij had tot onder werp genomen; „De Kerk als behoed ster der Openbaring". Tot slot van de bijeenkomst werden twee alumnii, mej. M. J. M. Kooien en de heer N. J. M. Pieck, wegens gro te verdiensten jegens ..Sanctus Augus tinus", geridderd. De diesviering werd des avonds besloten met een feestelijk samenzijn in „De Oude Deyl" te Was senaar. Het vliegtuig van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij „Alitalia", dat woensdag door de Iraakse Mig-straal jagers tot landen werd gedwongen, is vrijgegeven, aldus meldt Reuter. De reden van de aanhouding van het vlieg tuig schijnt te zijn, dat het volgens de Iraakse autoriteiten geen toestemming voor de vlucht over Iraaks gebied had. Italië zal Irak echter inlichtingen vra gen over de toedracht van het gebeurde. Advertentie De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijven. slechts 14 kcal. per flesje van 240 cc. Lage prijs: 32 cf. Let op het blauwt etiket rjdndeli dan andeki I EEK FRIESCHE VUG-D0H0 PRODUCT Vanaf maandag 11 mei zal men in alle Nederlandse postkantoren de nieu we zomerzegels kunnen kopen: in waar den van 4, 6, 8, 12 en 30 cent beelden zij een aantal typisch Nederlandse in spanningen uit, althans die stoere ta ferelen, waarop wij tegenover buiten landers zo trots plegen te zijn. Bij sleep boten, baggermolens en hijskranen heeft de kunstenaar Lex Horn zijn In spiratie gezocht. De opbrengst van de zegels die de Stichting „Comité voor de zomerpostzegels" elk jaar uitgeeft, komt aan heel wat minder stoere, en lang niet zo spectaculair-werkende in stellingen ten goede. Het geld, dat de zomerzegels opbrengen, wordt over drie sectoren verdeeld: volksgezondheid, maatschappelijk werk en cultuur. Men zou, om een overzicht te krijgen van de wjjze, waarop het geld wordt aan gewend, enige voorbeelden uit de prac- tljk moeten noemen. Zo kan het ge beuren, dat de vleugel van een beroeps musicus nodig hersteld moet worden. In zo'n geval kunnen de „zomerzegels" helpen. Een ander voorbeeld: tot voor enige tijd moesten Texelse reuma-pa tiënten met de boot (door weer en wind) naar Den Helder, om bestraald te wor den. Men kan zich indenken dat de ge zondheid er maar matig op vooruitging. Dank zij de zomerzegels, is Texel nu een eigen röntgeapparaat rijk. Van de opbrengst van de actie-'59 zullen o.a. profiteren (men heeft deze lijst reeds van tevoren samengesteld)het Ere- fonds voor oud-verpleegsters, de AVAK èn de Katholieke Stichting voor het Asthmatische Kind, de Stichting Reu matehuizen, het Ondersteuningsfonds der Vereniging van Letterkundigen, de Phelpsstichting voor Spastische Kinde ren en nog veertien andere instellingen. Men kan de zegels kopen tot zater- dat 27 juni, en er zijn post mee fran keren tot en met 31 december 1960. Voordat het zover is hoopt de Stichting Reumatehuizen bijvoorbeeld al een heel eind op streek te zijn met de bouw van een reuma-centrum In Rot terdam, waar tachtig ongeneeslijk zie ken verpleegd zullen kunnen worden. Aan 1,6 miljoen komt men echter zó maar nietIn het Goois Kinder ziekenhuis, waar vroeger uitsluitend tbc-patiëntjes werden verpleegd, vindt men op het ogenblik tweehonderdvflftlg kinderen met zeer uiteenlopende aan- Advertentie Van Nelle bestellen! In maart zijn 6.374 nieuwe woningen aan de voorraad toegevoegd, aldus blijkt uit gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek. In maart 1958 werden 196 woningen meer opgeleverd nl. 6.570. In het eerste kwartaal van 1959 wer den 15.673 woningen voltooid, tegen 20.955 in de eerste drie maanden van 1958. Het aantal woningen waarvan de bouw in maart 1959 werd aangevan gen was vrij hoog en bedroeg 8.964. te gen 5.768 in maart 1958. In het eerste kwartaal van 1959 werd met de bouw van 18.091 woningen aangevangen, te gen 14.575 in de overeenkomstige perio de van 1958. doeningen. Zo worden er, naast de ge vallen van tuberculose, 72 spastische kinderen en honderd anderen, voorna melijk polio-patiëntjes, verpleegd. Dat spasticiteit een kramptoestand die ontstaat door hersenkwetsuren ook het gevolg kan zjjn van een verkeers ongeluk, zou voor ieder aanleiding moe ten zijn om nog een beetje beter uit te kijken in het verkeer. Wie zelf kon gaan zien met hoeveel moeite men, via spelletjes, deze kinderen de allerge- NEOERLAND NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND fs 30c 9 woonste handelingen, zoals het aan en uitknippen van het licht, of het open draaien van een kraam, tracht te leren, zou waarschijnlijk geen moeite meer hebben met het vinden van een zomer- zegelstalletje. Het is al een heel sim pel surrogaat voor het geduld, dat een ander besteedt aan de liefdevolle ver zorging van diegenen die het, wat hun gezondheid betreft, zoveel slechter ge troffen hebben dan wjj. Advertentie Van Nelle bestellen! Generaal-majoor Sir Ibrahim Ibni AI- marhoem Aboe Bakar, sultan van Djo- hore een Maleise staat op het schier eiland Malakka «s vandaag in het Londense Grosvenor House in de leef tijd van 85 jaar overleden, aldus een bericht van Reuter. De sultan, die in 1895 de troon besteeg, heeft in grootse stijl als een Oosters vorst geleefd. HQ had de naam fabelachtig rijk te cjjn. Sir Ibrahim was immer een toegewijd vriend van Engeland. H\j werd bij het besturen van zijn land bijgestaan door Britse raadgevers. Eerst in de laatste jaren van zijn be wind werd de uitvoerende macht in Djo- hore door een ministerraad uitgeoefend. De sultan, die een leven van actie en romantiek heeft geleid, had een grote naam onder zijn volk. Hi) ls op jacht door gewonde tijgers aangevallen, hfl trad in de eerste wereldoorlog onbe vreesd bewapende ruiters tegemoet en men zegt van hem dat hij eens op een jacht in een kwartier tijds acht olifan ten heeft gedood. In zfjn jeugd was de sultan van Djoho- re een goed atleet en sportman. Advertentie Van Nelle bestellen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7