Vier ministers aan de ronde tafel CONFERENTIE IN GENÈVE NA ENIGE STRUBBELING BEGONNEN Oost- en West-Duitsers (aan aparte tafels) kunnen het woord vragen Laatste loodjes zwaar voor prof wegen Beel Glubb PaschaWesten blijve in Midden-Oosten niet achter Britse vliegtuigen en tanks voor Irak De tafel net op tijd rond Meisje in grot geïsoleerd K.A.B.-er Lelieveld bedankt voor Sociale Zaken Touwtrekken om Duitse delegaties Verkoop van pro-Westerse boeken zou moeten worden gesubsidieerd Aneurin Bevan heeft kritiek op de leverantie Jonge boer doodt zijn oom Schoenreparatie duurder Te Han-sur-Lesse BEGKERING Kelen STUURMALS, COHEN Tiger Moth neergestort piloot omgekomen Lekker etentje voor de ministers BONTMANTELS KAMPERMAN Beiers dorp door stuwmeer verzwolgen Russisch echtpaar 110 jaar getrouwd Bij verdediging van zijn vader Het weer Zonnig en droog DINSDAG 12 MEI 1959 9 83ste JAARGANG No. 30210 Wij herinnerden ons nog de haam Kelen van voor de oorlog. Eveneens zijn manier van tekenen, die intussen zoveel nagebootst is, dat zij al weer ouderwets lijkt. Kelen tekende voor de oorlog, in de dagen van Briand en Strese- mann, van Genève en de Volken bond, samen met zijn vriend Der- so caricaturen van de politici van die dagen. Men zag hun tekenin gen in allerlei bladen. Kelen, nu nog, in, 1959? Toen Vlen ons caricaturen van Kelen °-anbood, haalden wij ongeïnteres- szerd de schouders op. Lees dan die artikelen eens, zei men ons. En datzelfde zeggen wij nu tegen °J}ze lezers. Dit is namelijk werke- fyfc iets nieuws, deze amusante beschrijving, half van de tekening, dolf van de man, knap geschre ven door de tekenaar zelf. Een hieuw genre, een tikkeltje gek en o losjesweg ook een tikkeltje leer- ■ydhi omtrent het slachtoffer dhaer zwaarwichtigheid maakt v;elen u spelenderwijs tot intieme t^d.n^SSen van van deze Wij hebben de hele serie maar hoor u besteld. VERLOVINGSRINGEN «W MORRIS 'êefbreifouêuif! STURKA SPORTKLEDING De federatie van schoenmakerspa troonsbonden in Nederland, overkoe pelend orgaan van de vier landelijke patroonsorganisaties, heeft het prijs verloop in de schoenmakerijen bespro ken, Het bestuur is tot de conclusie ge komen, dat de prijs voor de schoenre paraties zal moeten worden verhoogd, evenredig met de huidige stijging van de materialenprijzen. Een 22-jarig Belgisch meisje, Jacque line Desmont, is in een grot te Han- sur-Lesse, de Gouffre de Belvaux, in een nauwe gang van de buitenwereld afgesloten doordat de gang tengevolge van een plotseling opgekomen regen en onweersbui gedeeltelijk vol water liep, aldus bericht Belga. De reddingsgroep van de Speleo-club van Brussel en de brandweer van plaat sen uit de omtrek hebben een groot deel van het water uit de grot kunnen pompen, zodat men het meisje, dat is aangesloten bij de speleologenclub van de Leuvense universiteit, voedsel kon bezorgen. Het reddingswerk wordt voortgezet en gisteravond hadden de redders veel hoop dat zij het meisje uit haar hache lijke positie zouden kunnen bevrijden. Nadat aanvankelijk de standpunten van Oost en West onverzoenbaar bleken, waardoor de conferentie zou worden uitge steld, werden de vier ministers van Buitenlandse Zaken het toch eens en werd de conferentie om zes uur 's avonds Seopend. V.l.n.r.: Selwyn Lloyd, Couve de MurvilleHerter, Petitpierre, de Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, en Gro myko. Wellicht zal toch nog enige verschui ving van ministersposten nodig zijn, al vorens het kabinet kan worden samen gesteld. Ook prof. Beel komt niet ge makkelijk heen over de laatste hinder nissen, die de formatie oplevert. Bijna j was de Ijjst van ministers compleet, toen gisteravond nieuwe activiteit viel waar te nemen rond de zetel van So- ciale Zaken. Hiervoor zal nOg naar een andere kandidaat moeten worden ge zocht. De heer Lelieveld, secretaris van de K.A.B. die bovenaan op het lijstje stond, schijnt prof. Beel te hebben me degedeeld, onder omstandigheden, die zich inmiddels hebben voorgedaan, van aanvaarding van deze post te moeten afzien. Prof. Beel heeft echter enige mogelijkheden achter de hand. Hij heeft welbewust reserves opgebouwd, zo werd ons van bevoegde zijde ken baar gemaakt. In verband daarmede zal wellicht een andere kandidaat, niet voor Sociale Za ken, maar voor Economische Zaken, worden tussengeschoven. De naam van De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Britcannië, Frankrijk en de Sovjet-TJnie te Genève is gisteren toch nog begonnen. De eerste bijeen komst, die oorspronkelijk om half vier in de middag zou worden gehouden, kon echter pas om zes uur plaatshebben. Het officiële gedeelte duurde slechts drie minuten. De Britse minister op de conferentie, Selwyn Lloyd, opende de conferentie om kwart voor zeven, dankte de Zwitserse regering voor haar gastvrijheid en sloot de vergadering. Het begin van de conferentie van Oost en West over Europese vraag stukken werd tweeëneenhalf uur uit gesteld omdat de ministers Herter (Verenigde Staten), Lloyd (Engeland), Couve de Murville (Frankrijk) en Gro myko (Sovjet-Unie) het aanvankelijk "jet eens konden worden over de po sitie van de afgevaardigden van de Duitse bondsrepubliek en de Duitse De mocratische Republiek op de conferen tie. De ministers besloten gistermiddag informele besprekingen dat de West- en de Oost-Duitsers als adviseurs aan aparte tafels zullen zitten. Beide Duitse delega ties zullen het woord mogen voeren, in dien geen van de vier andere er be swaar tegen heeft. Gromyko wilde aanvankelijk dat de Duitse delegaties onder leiding van de ministers van buitenlandse zaken, Von Brentano (West-Duitsland) en Bolz (Oost-Duitsland) als volledig deelne mer aan de ronde tafel zouden zitten. De Westelijken wilden een vierkante tafel met alleen de vier grote mogend heden. Behalve de vorm van de tafel hebben de Westelijken nog een conces sie moeten doen, namelijk dat de Duit sers zelf om het woord mogen verzoe- Advertentie de handschoen die ook u „aantrekt", HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG ken. Bovendien is het de eerste maal dat Oostduitslands stem zal worden ge hoord op een conferentie met Weste lijke mogendheden. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde heeft Reuter na het compromis van gistermiddag echter vernomen dat dit compromis alleen de spreek beurten van de Duitsers betreft en in het geheel geen verzwakking van het Westelijke standpunt is. De voorzitter moet de toestemming van alle partij en hebben, voordat hij het woord aan een Duitser mag geven. Zij moeten dus als adviseurs en niet als deelne mers worden beschouwd. Een Fran se woordvoerder zei, dat het recht van de Duitsers het woord te voeren volgens de Westelijken alleen ge bruikt mag worden voor „doelmati ge" bijdragen tot de werkzaamhe den van de ministers en niet voor „propaganda". Bij toerbeurt is een minister voorzitter. Vandaag treedt Gromyko als voorzitter op. De tafel van de delegatie van de bondsrepu bliek staat bij de stoelen van de Ame rikanen, die van de Oostduitsers bij de stoelen van de Russen. Vlak voor de aankomst van de mi nisters voor de eerste officiële bijeen komst in het Volkerenpaleis is volgens een Amerikaanse woordvoerder nog een meningsverschil aan het licht getreden. Gromyko eist namelijk dat de twee Duitse afvaardigingen elk uit tien per sonen zullen bestaan, evenals de dele gaties van de vier grote mogendheden. Na een beraadslaging van een kwar tier in een kamer naast de conferentie zaal kwamen de ministers gisteren overeen, dat de Duitse delegaties eik zes leden zouden tellen. De kwestie zal vandaag weer in behandeling komen. Maar dit zal zeker niet de enige moeilijkheid zijn waarvoor de Weste lijke ministers zich door Rusland zullen geplaatst zien. Een Russische woord voerder heeft volgens Reuter op een persconferentie namelijk verklaard dat alle procedure-kwesties nog niet zijn geregeld. „Wij hebben al een oplossing voor enkele van de procedure-kwesties gevonden. Maar dit betekent niet dat nu de lente in zicht is. De regeling van de samenstelling van de conferentie moet nog worden besproken." De Rus gaf hierop geen nadere toelichting, maar enkele diplomatieke waarnemers concludeerden uit deze uitlating dat de Sovjet-Unie zal aandringen op de lijk ingaande, volledige deelneming van Polen en Tsjechoslowakije aan de conferentie. Bij cventueïe toelating van Polen en Tsjechoslowakije zou het Wes ten zeker voorstellen Italië uit te no digen. Aangezien dit land in de oori g aan Duitse zijde streed, zou de Sov jet-Unie kunnen repliceren door Roe menië, eveneens een as-mogendheid, voor te stellen als mogelijke deelnemer. Advertentie JUWELIERS Houtplein 15 - HORLOGERS Op de vliegbasis Leeuwarden is maandagmiddag een Tiger Moth neergestort en uitgebrand. Hierbij werd de 26-jarige ongehuwde sergeant J. van Wieren uit Workum zo ernstig gewond, dat hij in het Bonifatiushospi- taal te Leeuwarden is bezweken. Hel ongeluk gebeurde toen de sergeant van Wieren met het eenmotorige toestel aan het oefenen was voor viiegdemon- straties. die vandaag in Hindelopen zouden worden gehouden. Net op tijd hebben Zwitserse tim- werd geserveerd. Bij het genieten van merlui en suppoosten van het Palais de ossestaartsoep, forel met cham des Nations, waarin de ministerscon- pagne, asperges en kaas waarbij ferentie tussen Oost en West wordt Dezaley, Clos des Moines 1955, Charn- gehouden, de ronde tafel in de zit- bertin Clos de Beze 1952 en Cordon tingszaal met zijn vergulde wanden Rose 1952 werd geschonken zat de kunnen dragen, aldus meldt United Brit Selwyn Lloyd rechts van de gast- Press International. De grote ronde heer, de Zwitserse minister van bui tafel, waaraan misschien over het lot tenlandse zaken, Max Petitpierre. van Duitsland en Europa zal worden Links van Petitpierre zat Herter, en beslist, is als een taart in vier stuk ken verdeeld. Deze vier stukken moesten gistermiddag een goed uur voor de conferentie nog in elkaar worden gepast. Het lukte wel en zo doende kon met een zucht van ver lichting het groene kleed erover wor den gelegd. Niettemin zijn de tim tegenover hem Hammarskjöld, de secretaris van de Verenigde Naties, tussen Couve de Murville en Gro myko in. Ook de Zwitserse P.T.T. slaakte gistermiddag een zucht van verlich ting toen de openingszitting van de conferentie in ieder geval nog_ die merlieden er niet helemaal gerust op dag zou worden gehouden. De Zwit- dat de tafel, die volgens hen geen serse posterijen hebben namelijk dui- degelijk vakwerk is omdat hij in een zenden postzegels uitgegeven met het vloek en een zucht gemaakt is, „het stempel: „Conferentie van de mi nis- zal houden". De makers hopen er ters van buitenlandse zaken. Genève. maar op dat de ministers niet met de 11 mei 1959". En deze hadden bij uit vuist op tafel zullen slaan. Het geschil over de vraag of de ministers aan een vierkante dan wel een ronde tafel moesten vergaderen werd gistermiddag even terzijde ge schoven, toen zij op uitnodiging van de Zwitserse regering in een restau rant plaats namen aan een ovale ta fel, waarop een uitnemende lunch stel vernietigd moeten worden. Toen tegen zessen minister Gro myko bij het Palais des Nations aan kwam, zakte een deel van de pers tribune in. Was de spanning te groot geworden? Enkele journalisten vie len naar beneden, maar geen van hen werd gewond. Dit ongelukje gebeur de even nadat de Rus zich had laten fotograferen. de directeur van de Staatsmijnen, dr. Rottier, is in dit verband weer opge doken en ook die van de Tilburgse bur gemeester mr, Becht. Dr. Rottier was een van de kandidaten van prof. De Quay, maar weigerde toen. Het is de vraag of een drastische wijziging in het plan andere kandidaten nog zal doen aarzelen om hun definitief ja woord te geven. Vermoedelijk zijn zij echter tijdig op de hoogte gebracht. Er zitten echter nog wel degelijk span ningen in de lucht. Het bezoek, dat prof. Beel gisteren in de, avond aan prof. De Quay in Den Bosch heeft gebracht, om hem op de hoogte te stellen van de laat ste ontwikkeling, duidt er al op. De heer Beel was eerst tegen twee uur in Wassenaar terug. Hoewel men blijft rekenen op een spoedig slagen van de bemiddelingspo gingen van prof. Beel, gaat het er toch op lijken, dat de regeringsverklaring eerst de volgende week za] worden af gelegd. Dit zou goed uitkomen, omdat het staatsiebezoek van de Sjah van Per- zië de ministers zal verhinderen, de volgende week reeds een groot politiek debat met de Kamer te voeren. Het be zoek brengt vele officiële verplichtingen mee. De Kamer kan dan enige dagen respijt krijgen om de regeringsverkla ring te bestuderen. De heer Sydney v.d. Bergh, die zich bereid heeft verklaard, de portefeuille van Defensie te beheren, is naar de V.S. vertrokken om zijn particuliere za ken af te wikkelen. Wellicht zal hij niet bij de constituerende vergadering van het kabinet aanwezig zijn en ook later door de Koningin apart worden beëdigd. Luitenant - gene raal Sir John Glubb „Pascha" heeft gis teren in het kasteel Nijenrode te Breu- kelen voor de stu denten van het Ne derlands opleidings instituut voor het buitenland een le zing gehouden over het midden-oosten. Sir John, die van 1939 tot 1956 opper bevelhebber is ge weest van het Ara bische legioen in Jordanië en die in totaal 36 jaar in het midden-oosten heeft vertoefd, deed dit op uitnodiging van het Genoot schap Engeland Nederland. In de loop van deze week zal hij nog voor drachten houden in Utrecht, Rotterdam, Amsterdam, Den Helder, Den Haag, Arnhem en Tilburg. Hij zei, dat men in de meeste wes terse landen niet goed doordrongen is van de revolutio naire veranderingen die zich na de eerste en tweede wereldoorlog in het midden-oosten heb ben voorgedaan. Volgens Sir John is het voor het westen van essentieel be lang dat het de nationale psychologie van de oosterse volken gaat bestuderen. Men zal deze volkeren zijns inziens op andere, psychologische wijze moeten be naderen als men er het communisme wil tegengaan. Het onderwijs in de Arabische landen neemt sterk toe. Sir John zei, dat het aantal scholen er ieder jaar bijna wordt verdubbeld en dat miljoenen mensen leren lezen en schrijven, hetgeen met zich meebrengt dat zij zich actief met de politiek kunnen bezighouden. De Russen, aldus Glubb „Pascha", bemoeien zich uitsluitend met de jeugd, die nog niet voldoende ervaring heeft en nog niet over voldoende ach tergrond beschikt om te kunnen weten of hetgeen zij hoort waar is of niet. Hij wees op het grote belang van westerse propaganda door middel van het geschreven woord. De Arabische landen worden overstroomd door communistische lectuur en het is, naar de mening van Sir John, te betreuren, dat het westen niet de verkoop van goedkope pro-westerse boeken sub sidieert. Glubb noemde het opvallend dat de Sir John Glubb Pascha op Schiphol. westerse landen met de Arabische sta ten nooit over de toekomst spreken, doch hun onderhandelingen beperken tot de situatie van het ogenblik. „Wij moeten proberen te beschrijven welke wereld wij willen opbouwen", aldus Sir John, „en dat zal dan met idealisme moeten geschieden, willen wij het mid den-oosten voor onze denkbeelden en thousiast maken". Advertentie BEWAREN REPAREREN Wagenweg XI - Haarlem - Telef. 12924 Irak kan in Engeland wapens, waar onder vliegtuigen en tanks, kopen. De minister van staat van het „Foreign office", John Profumo, heeft gisteren volgens Reuter in l.et Lagerhuis ver klaard, dat de Britse regering heefl ingestemd met het verstrekken van uitvoervergunningen voor levering van een beperkt aantal vliegtuigen aan Irak. Voorts is aan de Iraakse rege- Het Beierse dorpje Fall is verdwenen in het Sylvenstein- meer, dat na de bouw van een stuwdam ver boven zijn vroegere peil is gestegen. Nog slechts één boerderij rijst bo ven de watervlakte uit. Rechts ziet men de nieuwe brug. die over het smalste punt van het meer is gebouwd. Het stuwmeer, dat een waterkracht-centrale zal voeden, heeft een capaciteit van 105 miljoen kubieke meter. Het it het grootste door smeltwater gevoede reservoir in Europa. ring meegedeeld dat vergunning kan worden gegeven voor onderhandelingen over levering van een redelijke hoe veelheid wapens, waaronder tanks. Minister Profumo verklaarde dat Irak gewoon is in Engeland zijn wa pens te kopen. Eerder dit jaar heeft de Iraakse premier, generaal Kassem, gevraagd of de Britse regering verde re aankopen, waaronder enige vlieg tuigen en tanks, zou toestaan. Aneurin Bevan, de wordvoerder van de oppositie voor buitenlandse kwesties, had kritiek op de leverantie. Hij bracht in herinnering dat indertijd premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie aan Eden een algemeen embargo op wa penleveranties aan het Midden-Oosten had voorgesteld. Profumo geloofde niet dat zulk een algemeen embargo practisch uitvoerbaar zou zijn, omdat de Russen er volgens hem niet mee zouden instemmen. Overigens zijn de Russen druk bezig zelf wapens aan Irak te leveren, aldus de minister. Profumo deelde mee, dat generaal Kassem nadrukkelijk heeft verklaard dat hij hoopte dat Engeland een van de voornaamste wapenleveranciers van Irak zal blijven. Sedert de revolutie van vorig jaar zijn verscheidene Iraak se orders ontvangen en uitgevoerd. De nieuwe leveranties zijn goedgekeurd door de Sjah van Perzië en diens ad viseurs, die de vorige week in Londen waren. Op de verklaring van een la- bourafgevaardigde, dat Engeland met deze leveranties Egypte tegen zich in het harnas zal jagen, antwoordde hij, dat het evenwicht in het Midden-Oosten er niet mee gediend is als Irak voor zijn wapens alleen op de Sovjet-Unie moet steunen. De Britse regering ge looft voorts niet dat de Iraakse rege ring geheel door de communisten wordt overheerst. In een voor het binnenland bestemde radio-uitzending heeft radio-Moskou gis teren meegedeeld dat een echtpaar waarvan de man 131 jaar, en de vrouw 136 jaar is, in een klein bergdorp na bij Makhach Kala gisteren zijn 110de huwelijksfeest gevierd heeft. Het echt paar heeft twee dochters en een zoon die alle drie ouder dan 100 jaar zijn. De medische autoriteiten van het dis trict Daghestan, waar het echtpaar woont, tekenden bij het bericht aan dat meer dan tweeduizend personen in Daghestan 100 jaar en ouder zijn: de oudste is 147. In een enkel dorp wonen dertien mensen van 100 jaar en ouder. Te Tjalleberd in de gemeente Hee renveen heeft maandagmiddag een 21- jarige veehouderszoon zijn 50-jarige oom, de veekoopman Thijmen Hof met een kleine zeis in de buik gestoken, waardoor de man kort daarna overleed. Dit gebeurde toen het slachtoffer in beschonken toestand op het weiland kwam, waar de dader en diens vader aan het melken waren. Kort geleden heeft de vader de boerderij overgeno men van het slachtoffer, omdat deze het bedrijf verwaarloosde. Dit stond de laatste uitermate slecht aan en maan dagmiddag kwam hij schelden en met een dreigende houding op zijn broer af. Diens zoon pakte om zijn vader te verdedigen de zeis en stak zijn oom in de buik, met het vermelde gevolg. Hij is gearresteerd en zal voor de 'officier van justitie te Leeuwarden worden ge leid. Adver 'entte BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAJ (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL '223596 Weersverwachting, geldig tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Zonnig en droog weer met een overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Iets lagere temperatu ren. Zon: 4.51-20.22. Maan: 9.25-0.07. Advertentie BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon. Redactie 21544 Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breesiraal 171, tel 4790 Bijkantoor en Red llmulden. Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 1Mrecti»-. J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie; Ore H. v. RUN en W Severln. ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per mllllmeter- loogte. Omroepers 16 cent* per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechl voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS '61 cent» per week, f 2.65 per maand, I 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1