Politie en P.T.T. wonen samen in Santpoort Rudge - Magneet Visserijen Bestuur Gladiolusvereniging met twee leden uitgebreid P 0 LAB 010 De Haarlemse beurs in het Krelagehuis TERN SHIRTS 6000** HENSEN A Export ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar WEBERBRHIEH RKAV Holland sterk tegen de Bataven Zaterdagavond Volendam-TYBB RENAULT automobielen NAAIMACHINES Internationaal springtoernooi Pakken diaman ten verdwenen ERIC DE NOORMAN AVADA H.M.W. f 398.- no-iron fill HERENMODE DINSDAG 12 MEI 1959 PAGINA 2 COSTUUMS f. 89,75 LOAFERS en Z0MERC0LBERTS f. 29,75 WEEKENDERS f. 12,90 REGENKLEDING f. 3,95 tot f. 6,90 kattenburg' Politie Bloemendaal houdt volleybal-toernooi RIJWIELEN FA. E. DE GRAAFF Overkapping van circuit-tribune K.A.B.-bedevaart naar Heiloo de ideale zonnebril Koningin dankt de overzeese gebieden Prins Bernhard op NATO-banket in Londen AVADA HULPMOTORHUIS 3. v. DEVENTER Interscholaire wedstrijden Klaverjasavond Bloemendaal kampioen in tafeltennisstrijd JNieuwe geschiedenis van Sov iet-partij Verrukkelijke koffie AUTOMOBIELBEDRIJF HARDEBELT Bijgoed ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 heeft alïes^ mee Nederlandse kikkers naar Californië Tussen Amsterdam en Hongkong Storting op nieuwe staatslening 1 juli NederlandsDuits overleg in Den Haag Gentlemen prefet - by cëonó-to£cUe' - SO Zo gewassen, zo droog - veel langer schoon... en de boord blijft Engels-onberispelijk Bromfietsen gestolen Waterstanden Zeshonderdduizendste op de Keukenhof Doordraai spinazie in Beverwijk 9.75 12.90 een geslaagde koop natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 99 Eric bedenkt zich geen moment. Snel als de weerlicht trekt hij hem een harde kaakslag. Het kan niet anders, of de krijgers in de burcht- hem e enharde kaakslag. Het echter niet anders, of de krijgers in de burcht zaal bemerken, dat er zich wat achter het gordijn afspeelt en nog maar nauwelijks heeft de Noorman de eerste buiten gevecht gesteld of twee an deren steken nieuwsgierig hun hoofden door de gordijnspleet. De voorste kan Erics ijzeren vuist niet meerontwijken, maar nummer twee springt schielijk achteruit en slaakt een luide alarmkreet. Er ontstaat een hevige verwarring in de burchtzaal, als Eric eensklaps met het zwaard in de hand verschijnt. Niemand beseft, wat deze eenling van plan is; niemand houdt het ook voor mogelijk, dat deze eenzame krijger het zou willen opnemen tegen Criffans zwaarbewapende Ieren. Niemand, behalve Svein en de Noren, die hun ogen niet kunnen geloven, als ze hun koning hier zo onverwacht voor zich zien. De lange Sakser slaakt een bulderende kreet bij de aanblik van zijn dierbare helm in de handen van de Noorman. Met een ruk van zijn machtige spieren trekt hij zijn boeien aan stukken. Criffan rijst bleek als een dode uit zijn zetel, maar het woedende bevel, dat hem op de lippen zweeft, wordt in de kiem gesmoord. „Svein," buldert de Noorman boven alles uit. „Je helm!" Met een ruk slingert hij het bronzen gevaarte door de zaal. De helm treft Criffan tegen het hoofd en verdwaasd waggelt de Ierse dwingeland achteruit. Dan springt Eric naar voren en zijn schallende kreet is het begin van de strijd. Terwijl de PTT In Santpoort maan dagmorgen de klanten hielp in het nieuwe postkantoor aan de Hoofdstraat, vlak bij de Wiistelaan. vond in de an dere helft van het gebouw de officiële opening plaats van het nieuwe politie bureau Santpoort. Politie en PTT wo nen hier onder één dak, waarmee nu voor beide het huisvestingsprobleem is opgelost. Gemeente en PTT hebben hier een goede vorm van samenwer king gevonden, waarbij de PTT de tijd krijgt om desgewenst uit te zien naar een andere, definitieve huisvesting en de politie, wanneer de groei van Sant poort dat noodzakelijk zou maken, in het gebouw voldoende reserve heeft om, als de PTT „op straat is gezet" uit te groeien. De waarnemend commissaris van po litie, de heer W. Sepp, heeft in zjjn toe spraak herinnerd aan de oude situatie. Eerst kende Santpoort kring-agenten. Toen kwam de oorlog en in die dagen was de politie gehuisvest ineen ca fé. Van 1946 af werd het pand Hoofd straat 150 bewoond, maar het was daar zeer gebrekkig. De moeilijkheden daar is echter, onder postcommandant J. Tanger, op lofwaardige wijze telkens het hoofd geboden. Juist toen het, wat de huisvesting in Santpoort betreft, be gon te dagen, werd de heer Tanger naar IJmuiden-west geroepen om daar de opengevallen plaats van postcom mandant Wouda te gaan bezetten. De heer Sepp bracht dank aan het gemeentebestuur. Hij noemde de me dewerking, die de politie ondervindt wat zijn outillage betreft, ideaal. Als een aanvraag als noodzakelijk wordt inge diend, dan komt het nagenoeg altijd voor elkaar en de heer Sepp verklaar de zeer verguld te zijn met deze geho noreerde aanvraag. De politie zal trachten zich deze nieuwe behuizing waardig te maken. Wijzend op het bungalow-type van het gebouw verklaarde hij tenslotte, dat de politie zal trachten even open te staan voor het Santpoortse publiek als het ge bouw zelf. Burgemeester mr. M. M. Kwint, die het nieuwe politiebureau officieel opende en aan de politie overdroeg, memoreerde, dat er in de jaren der tig bij de Velsense politie een bedroe vende achterstand was. Velsen was in die dagen een vijftig jaar op zijn tijd achter. Maar er is een nieuw hoofdbu reau gekomen, een bureau in IJmui den-west, nu een in Santpoort en op zeer korte termijn zal ook Velsen- noord een nieuw bureau rijk zijn. De burgemeester bracht hulde aan de heer ir. D. N. Dammers, directeur van openbare werken, wiens naam on verbrekelijk verbonden zal zijn aan de wederopbouw van Velsen en aan de gemeente-architect, de heer Peeters, die hier een open gebouw ontwierp. De heer P. J. Waale, di recteur van het postdistrict Haarlem, uitte er zijn vreugde over, dat de PTT in dit mooie, moderne gebouw een werkruimte heeft gevonden, waar met verlangen op is gewacht. Het is al weer vier jaar geleden, dat de eerste plannen op tafel kwamen. Dank bracht hij aan de gemeente Velsen, dank ook aan de Twentse Bank voor het grote geduld, waarmee deze instelling de PTT zo veel jaren heeft laten zitten in het oude pand In Santpoort. Wijzend op de recente overval in Amsterdam vond de heer P. J. Waale het een veilig gevoel met de politie onder één dak te leven. Tijdens een intieme bijeenkomst van de politie heeft de heer Sepp later het bureau overgedragen aan de postcom mandant brigadier C. de Vries en bri gadier J. Padmos. Namens de centrale van politie vakorganisaties heeft de heer H. J. Wittebrood verklaard, dat ook 't lager politiepersoneel er behoefte aan heeft uiting te geven aan respect en dank voor het dynamisch werkend gemeentebestuur. Hij noemde het nieu we gebouw niet alleen een parel voor de politie maar voor heel Santpoort. Het gebouw zal het lager personeel stimu leren tot nog groter plichtsbetrachting. De heer Wittebrood bood namens de drie organisaties een plant aan. Advertentie Een ideale zomer met ideale zomerkleding! f lightweight o.m. Draion, min 7% spa a/rente in fleurige strepen en ruiten min 7% spaarrente no iron, in de nieuwste kleuren min 7% spaarrente en voor een zomerbuitje: de modernste plastic voor- dames, heren en kinderen min 7% spaarrente Sinds 1856 Ortti Houtstraat 38, Haarlem tel. 10588 Op N.K.-rektnmg betaalt U 1/3 per maand. Sectie-commandant inspecteur As- beek Brusse stak de oud-postcom- mandant en zijn opvolger pluimen op de hoed voor hun accuraat werken, waar door hij alles aan hen kon overlaten. Brigadier Tanger zei met een bloedend hart uit Santpoort weggegaan te zijn, maar hij gunde zijn opvolger graag de functie van postcommandant. En deze verklaarde op zijn beurt heel prettig met brigadier Tanger gewerkt te heb ben. Waarmee ook deze intieme bijeen komst een prettig slot kreeg. In de middaguren hebben tal van Santpoorters de gelegenheid aangegrepen het nieu we politiebureau te bezichtigen. Als tweede van een aantal evenemen ten bij het dertigjarig bestaan van de Politie Sportclub Bloemendaal wordt donderdag 14 mei tussen half tien des morgens en vijf uur dos middags een internationaal volleybaltournooi gehou den. Er wordt deelgenomen door een endertig ploegen van rijks- en gemeen tepolitie, van de Marechaussee en door de Rijkswacht uit Turnhout. Ht toer nooi wordt gehouden in het Haarlemse Krelagehuis. Er zal op zes velden wor den gespeeld in twee poules. De prijs uitreiking van de twaalf prijzen zal na afloop geschieden door de ere-voorzit- ter van de P.S.C.B., de hoofdinspecteur van Politie korpschef Jan Voer man. Advertentie Koninginneweg 44, Tel. 13609 - 2 ljjuen De aanvoer voor de maandagmarkt in IJmuiden bestond uit 8.250 kisten vis, waarvan 3.250 kisten makreel, 1.400 kisten schol, 700 kisten schelvis, 450 kisten wijting, 500 kisten gul en kabel jauw, 150 kisten koolvis, 120 kisten ha ring, 460 kleine kistjes haring, 200 kisten diversen, 38.000 kilo tong en 1.300 stuks stijve kabeljauwen. De aan voer kwam van de Vios I IJM 24, Joh. Polderman IJM 20, de KW 80. de To ronto. de Maria Theresia KW 99, de KW 52 en nog 64 schepen van de klei ne vaart. De grote schelvis noteerde 27 tot 42 per kist, gr. middel idem, kl. mid del 24 tot J 32, schelvis 1/23 tot 28, schelvis II f 18 tot 25, terwijl de wijting 16 tot 24 per kist op bracht. De regels grote kabeljauwen kwamen op 80 tot 96 voor de tien, de kleine op 30 tot 41. Voor de kis ten grote kabeljauw liep de prijs van f 65 tot 80 per 125 kg. De verse ha ring deed 20 tot 25 per kist. De makreelprjjzen liepen, naargelang de grootte, sterk uiteen. De kleine ma kreel noteerde 7,50 tot 10, de mid delsoort draaide om de 15 en de gro te makreel deefl 22 tot 35 per kist. Grote en gr. middeltong werden ge waardeerd op 3 tot 3,10 per kilo, kl. middel en tong I 2 tot 2,30, tong II 1,70 tot 1,90 per kilo. Voor de dinsdagmarkt stonden geno teerd de Maria van Hattum IJM 10, de KW 73 met 30 kisten schelvis, 400 kisten makreel, 60 kisten wijting, 10 kisten gul en kabeljauw, 30 kisten di versen, 280 kisten stijve kabeljauw, de SCH 171 met 190 kisten haring, 730 kisten makreel, 40 kisten schelvis, 50 kistenwijting, 20 kisten koolvis, 20 kis ten gul en kabeljauw, 10 kisten diver sen, 250 kleine kistjes haring, 40 stuks stijve kabeljauwen, en de SCH 27 met 140 kisten schelvis, 150 kisten haring, 750 kisten makreel, 60 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw en 20 kis ten djversen. Het rustige zomerweer, waarin ons land zich koestert, ging op de Noord zee gepaard met een stijve bries. Bij windkracht zes waren de vangsten ge ring. Gemiddeld werden per schip 150 manden makreel en wat schelvis scheep gehaald, maar er waren ook schepen, die niet verder kwamen dan 100 manden. Advertentie Maandagmiddag heeft de Nederland se Gladiolus-Vereniging onder voorzit terschap van de heer L. Krouwel een ledenvergadering gehouden in Restau rant Brinkmann te Haarlem. Op deze bijeenkomst werd een statutenwijziging (uitbreiding van het aantal bestuurs leden) aanvaard, terwijl er een perio dieke bestuursverkiezing plaatsvond. De heer F. Limburg, uirecteur van de bloembollenkeuringsdiensten, bracht verslag uit van de werkzaamheden van deze dienst in het afgelopen keurings jaar. In zijn openingswoord herdacht de heer Krouwel allereerst wijlen de heer W. Jonkheer, erelid van de vereni ging en lange jaren een der stuwkrach ten daarvan. Met betrekking tot de ex port kon spreker vaststellen dat déze zich op het peil van het voorgaande jaar had gehandhaafd. De sterke gróèi van de gladiolenexport moet gezien wor den over een langere periode, aldus de heer Krouwel; in 1949-1950 werden 384>4 miljoen stuks geëxporteerd met een waarde van 12 miljoen gulden, in 1956- 1957 waren deze cijfers resp. 620 mil joen en f 21.800.000. Aan het jaarverslag van secretaris Vink ontlenen we, dat in het afgelo pen jaar 433 nieuwe leden werden in geschreven. 133 bedankten er wegens beëindiging van de teelt of anderszins. Het ledental bedroeg aan het einde van het jaar 1906. Uit een later ter verga dering gedane mededeling bleek dat er sinds januari van dit jaar weer 125 nieu we leden zijn bijgekomen. Zonder stem ming gingen de leden akkoord met een bestuursvoorstel tot wijziging van art. 10 der statuten, waardoor het aantal bestuursleden wordt vastgesteld op minimaal 7 en maximaal 13. Naar aan leiding van deze statutenwijziging werd het bestuur aangevuld met de heren A. de Wit,' Sommelsdijk en J. v. Wave- ren, Haamstede. Deze treden echter eerst in functie na verkregen konink lijke goedkeuring van de statutenwijzi ging- De periodieke bestuursverkiezing had tot resultaat dat in de vacatures A. A. J. Philippo en J. J. de Wit Cz., welke beide heren niet herkiesbaar waren, Maandagmiddag zijn de eerste span ten aangekomen voor de overkapping van de tribune op het circuit van Zand- voort. Dit vervoer was niet eenvoudig want vanwege de grote afmetingen van de spanten mochten deze niet over de openbare wegen vervoerd worden. Zij zijn per schip van Doetinchem naar Katwjjk gebracht. Daarna worden zij stuk voor stuk op een auto geladen en over het strand naar Zandvoort ver voerd. Daar men alleen bjj laag water met zo'n zware vracht over het strand kan rijden, zal het. wel enkele dagen duren voor men de tien spanten op het werk te Zandvoort afgeleverd heeft. De overkapping op de perstribune van het circuit wordt nu weggebroken. De nieu we overkapping zal zowel de pers-tri bune als de zitplaatsen van het publiek overdekken. Het werk moet op 31 mei a.s. gereed zijn, want dan worden de internationale auto-wedstrijden op het circuit verre den. werden gekozen de heren Th. v. d. Meer, Noordwijk en C. de Wit Cz., Bo- venkarspel. Tot lid van de verificatie commissie in de vacature C. Schrama (niet herkiesbaar) werd benoemd de heer J. M. C. de Mooy, Noordwijk. De heer F. Limburg, directeur van de bloembollenkeuringsdiensten gaf vervolgens een uitgebreid verslag van de werkzaamheden der Gladiolenkeu- ringsdienst in het afgelopen keurings jaar. Aan dit overzicht ontlenen we o.m., dat het aantal wegens brandziek afgekeurde partijen, vergeleken met 1957 met 30 pet verminderde. Dit brand ziek werd aangetroffen in 21 verschillen de variëteiten. Behalve voor dit ziek werden te velde nog een groot aantal partijen, n.l. 453, afgekeurd Voor hard- röt, dröogröt en Fusarium, wat tezamen een óppervlakte uitmaakte van 25440 R.R. of ruim 36 hectaren. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houibrug VOOR ALLE FONDSEN De Haarlemse Katholieke Arbeiders Beweging heeft zondag haar winterpro- gramma besloten met een pelgrimage naar het heiligdom van Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo. Honderden K.A.B.-ers en hun huisgenoten hebben deelgenomen aan de devote reis, die door het prachtigste weer begunstigd werd. De reis ging voor vele deelnemers per fiets, voor anderen per extra-trein. De geestelijk adviseur, kapelaan W. A'-ker- mans, droeg in het O. L. Vrouwe-heilig- dom een H. Mis op, met assistentie van pater Hermans en kapelaan Vriesekoop. Het jongenskoor van de parochie der H. H. Elisabeth en Barbara in Haarlem voerde de gezangen uit onder leiding van de heer Koster. Kapelaan Akker mans wees er in zijn preek cp, dat het katholieke leven niet mqg verflauwen. Kapelaan Vriesekoop hield bij de twaalf de statie van de Kruisweg, die na de H. Mis gebeden werd, een treffende pre dikatie. 's-Middags was er een plechtig lof met processie en een indrukwekken de H. Sacramentshulde. Pater Herman was het die daar bij het rur.altaar een i hooggestemde Eucharistische predikatie j hield. Met een plechtig Te Deum, ge zongen in de kapel, werd de bedevaart besloten. 1 De Gouverneurs van Suriname, de Ne derlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea hebben een telegram van de koningin ontvangen, waarin zij ver zocht werden de warme dank van de ko ningin tot uitdrukking te willen bren gen aan al degenen, die tot het natio nale geschenk ter gelegenheid van haar 50ste verjaardag hebben bijgedragen, en aan allen, die op enigerlei wijze aan de inzameling hebben meegewerkt. Prins Bernhard behoorde gisteren tot de ere-gasten op een banket ter gele genheid van het tweede lustrum van de NATO in Londen. Het woord werd o.a. gevoerd door minister Luns, die dit jaar voorzitter van de NATO-raad is, en door prins Philip van Engeland, die enkele opmerkingen plaatste aan het adres van veldmaarschalk Montgome ry. Hij noemde hem ,,de sinds enige tijd rentenierende beschermengel van de NATO". Prins Philip zei zich voor te kunnen stellen, dat sommige mensen de veldmaarschalk zijn gaan beschou wen als een „boze fee", maar dat neemt niet weg, dat Montgomery over de structuur en het optreden van óe NATO vele heilzame opmerkingen heeft gemaakt. SCHAGCHELSTRAAT 24, TEL. 17780 HAARLEM OOK VOOR ONDERDELEN Zondag was R.K.A.V. Holland de gast van de K.A.V. De Bataven te Leiden. Deze ver eniging bleek echter geen sterke tegenstand ster te zijn, zodat de meeste nummers door R.K.A.V. Holland werden gewonnen. De eidnstanden 59—146 punten en 44—70 punten, resp. voor heren/jongens en dames/meisjes, bewijzen dit wel. Enige vermeldenswaardige prestaties: 80 meter jongens, C: E. de Vries, R.-k. Holl., 10.2 sec. Verspringen heren: 1. M. Adelaar, R.-k. Holl., 6.27 m.; 2. H. de Zwager, R.-k. Holl., 6.05 m. 100 m. heren: 1. G. V-erheem, R.-k. Holl., 11.5 sec. 100 m. jongens A: 1. G. der Linden, R.-k. Holl., 11.7 sec. 800 m. heren: 1. Fasel, Bataven, 2.01.7 m.: 2. Koevoets, Bataven, 2.05 u. Hoogspringen dames: 1. N. Piek, R.-k. Holl., 1.43 m. 100 m. jongens B: 1. H. v. Ballegoy, R.-k. Holl., 11.5 sec. Verspringen dames: 1. W. Bosman, R.-k. Holl., 4.84 m. 5000 m. heren: 1. A. Kortekaas, R.-k. Holl.. 16.10.4 m.; 2. G. Rewijk, R.-k. Holl., 16.31.2 m. Hoogspringen jongens B: 1. G. Niekerk, Bataven. 1.58 m.; 2. H. v. Ballegoy, R.-k. Holl., 1.53 m. Verspringen jongens A: 1. M. Adelaar, R.-k. Holl.. 6.36 m.; B: 1. Th. Bonsen, R.-k. Holl., 6.11 m.; C: 1. E. de Vries, R.-k. Holl., 5.25 m. 4 X 100 jongens AB: 1. R.-k. Holland, 48.4 sec.: 2. Bataven, 53.3 sec. Hoogspringen heren: 1. G. Verheem, R.-k. Holl., 1.68 m. Vermeldenswaardig is verder nog, dat Q. Kroezen van R.K.A.V. Holland op 3 mei bij een Nat. 20 km-snelwandelwedstrijd in de Amsterdamse Waterleidingduinen vierde werd in de mooie tijd van 2 uur 8 min. 50 sec. De wedstrfjd Volendam-TYBB voor de tweede ronde om de KNVB-beker wordt zaterdagavond om half zeven op het terrein van EDO gespeeld. TYBB had Volendam verzocht deze wedstrijd in Haarlem te doen plaatsvinden waar mee de Volendammers zich akkoord hebben verklaard. Volendam, dat ver leden jaar de finale bereikte en daarin door Sparta op het nippertje werd ver slagen (43), wil ditmaal wederom een ernstige poging wagen de beker te veroveren en zal zaterdag in Haarlem met z'n sterkste elftal verschijnen. Een unieke gelegenheid voor de Haarlemse voetballiefhebbers om de kennismaking met het roemruchte Volendam nog eens te hernieuwen. Op vrijdagmiddag 15 met zullen in Stoop's bad interscholaire zwemwed strijden worden gehouden voor de leer lingen van de middelbare scholen in Haarlem en omgeving. Tijdens deze wedstrijden zullen onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Bond tqt het redden van "drenkelingen door le den van dereddingsbrigades uit Bloe mendaal, Haarlem en Zandvoort, enige demonstraties zwemmend redden wor den gegeven. Ook zal met de autocahi- ne worden gedemonstreerd dat meii enige tijd in een auto onder water kan verblijven zonder te verdrinken. De R.K.S.V. „T.Y.B.B." organiseert woensdag 13 mei 's avonds om 8 uur de laatste klaverjasavond in het kader van de komende lustrumfestiviteiten. Deze zal worden gehouden in de kan tine op het terrein aan de Schalkwij- kerweg. Vele fraaie prijzen wachten reeds voor de overwinnaars. De twee jaar geleden opgerichte tafel tennisclub Bloemendaal, die vooral jon geren onder zijn leden telt, kan het volgende in oktober te beginnen sei zoen met twee van de vier teams in de derde klasse uitkomen. Gepromoveerd zijn het enige damesteam en het eerste van de drie herenteams. Dit laatste moest eerst een beslissingswedstrijd spelen tegen Shott uit Zandvoort, welke ontmoeting met zes drie werd ge wonnen. In Bloemendaal bleek een paar jaar geleden grote belangstelling voor tafeltennis te bestaan, maar tot dan had in Bloemendaal een vereniging ont broken. Thans heeft het bestuur Guus Wolters aangetrokken om de voorname lijk jongere leden te trainen. Het Russische persbureau Tass meldt, dat er een nieuwe geschiedenis van de Russische communistische partij is ver schenen ter vervanging van de geschie denis die in het Stalinistische tijdperk is samengesteld Stalin zou zelt de auteur van de oude geschiedenis zijn. De nieuwe is samengesteld door een com missie onder leiding van Boris Ponoma- rev. partij-ideoloog en hoofd van een afdeling van het centrale partijcomité die zich bezig houdt met de ideologi sche ontwikkeling van alle communis tische partijen ter wereld. Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105, Telef. 18598. Advertentie Rijksstraatweg 249, Haarlem-N., Tel. 57455 Maandag was in het Krelagehuis de dag der late tulpen. Hoewel het seizoen nu toch werkelijk op een eind raakt (we vernamen dat de Keukenhof ook nog deze week moet worden gesloten) leek het er op de keuring op of we nog midden in de bloeitijd zaten, zo veel tulpen sierden nog de tafels. Om te be ginnen waren er nog een tweetal grote collecties. Allereerst van Frans Roo- zen, Vogelenzang; hier zagen we de breede.rs Loreley, geel met rood die het Getuigschrift van Verdienste kreeg, Glory of Wales, mahonierood, de bruin- kleurigen Elisabeth Rawisa, Caen en Oklahoma, de rode San Francisco en te collectie was die van Gebr. Mantel uit Avenhorn, die als ieder jaar we derom een grote verscheidenheid z.g.n. gebroken, dat zijn bonte tulpen ter la- fel bracht. Er waren veel markante exemplaren onder. C. Bakker, Bennebroek, toonde de dubbele sport van parkiet Fantasie en H. 't Mannetje. Hillegom, een grote purperrode zaailing uit een kruising van Rose Copland en Mrs. John Schee pers. Warnaar en Co., Sassenheim liet de mooie gele darwin Roya) Gold zien en Q. v. d. Berg en Zn., Heemstede, de gele Formosa, klaarblijkelijk een viridi- florazaailing. Van G. C. Tromp Rz, Lis- se, was er de typische bonte Variété in wit, groen en rood. P. Nanne, Heiloo maakte furore met de fraaie Silver Wedding, roomgeel, roomwit naar de randen. Ook in de stand van C. G. v. Tubergen, Haarlem, bevonden zich nog enkele tulpen t.w. darw. Golden Favour en de Leliebloemige Inimitable, geel, alsmede de oranje cottage tulp Melusine. Cor Broeze, Beverwijk, bracht drie beste tulpen voor het voet licht n.l. Kaj. Munk, Purperrood, de karmijnrode Angers en de witte Si- grid Undset. P. v. Reise.n en Zn., Voor hout was aanwezig met de aardige dar win Lilas Aimable, niet groot maar mooi van tint; Gebr. Eggink, Voor schoten met de rose met groene cotta getulp Insigne en een oranje sport van darwin Annie Laurie. D. v. Bugge- num Mz. Hillegom, kreeg „Verdienste" op de gele leliebloemige Solo Mio, die echter een andere naam moet hebben. Eug. v. d. Schoot, Hillegom, en Ge br. v. d. Nouland, Voorhout, brachten de fraaie oranjebruine parkiet Tanta lus. J. C. Smakman. Abbenes, liet een rose-achtige verloping van parkiet Blue Parrot zien (maar het rose was er dan ook naar) en G. v. d. Mey's Zo nen, Lisse, tenslotte de mooie gele dar win Stirling Forest, waaraan „Ver dienste" werd toegekend. Er waren ook nog wat narcissen. P. Dames Nz., Lis- se, liet de trian di Tresamble en Sil ver Chimes zien, op glazen en in ver schillende stadia van ontwikkeling, en C. A. v. d. Wereld, Roelofarendsveen, een drietal dubbele poeticussen, van elk een bloem, waarvan dus nog niet veel te zeggen valt. Een groot deel van het ingezonden bijgoed bestond uit irissen van ver schillende rassen. G. Hommes, Heiloo, toonde iris Wedgwood gewoon en „Ide al", alsmede de Hollandse iris Melo dy, geel met witte standaards. J. Eck- Advertentic de oranje Ifano, die eveneens met „Verdienste" werd bekroond. Voorts nog de gele darwins Butterboy en Gold Cup, Maykiss, rood, geel geschaduwd en White Cloud, de lila nr. 13 en de paarse nr. 23 en tenslotte de grote rose dubbele zaailing nr. 36. De andere gro- hart, Uitgeest, zond reeds de mooie blauw Holl. iris Blue Giant in en G. Verbij, Warmond, een niet grote maar wel goedgekleurde gele zaailing John van El en Zn., Hillegom, brach ten een tweetal Regelio-cyclus-variëtei- ten n.l. Agatha, lichtlila met zwart en Luna, die donkerder paars vertoont. Een uitgebreide opstelling irissen za gen wij bij C. G. v. Tubergen, Haarlem. Van de iris barbata noteerden we La dy Moore, lichtblauw met geel, zeer lang, Spring Romance geel met witte standaards, de markant gekleurde Oriental Splendour, donkerbruin met mooie blauwe streep op de vlag, May- time, paars en lichtblauw en de roze Strathmore. De bruinpaarse Barcaro le („Verdienste") is een verdienstelij ke Regelio-cyelus. Verder waren nog opgesteld Iris Tintorum, ongemeen fraai blauw, en de eveneens blauwe iris Hoogiana en onocyclus Elvira. Van de andere gewassen moeten we nu nog noemen de zeer mooie Tritonia incomp. Orange Delight van C. v. Twuyver, Uitgeest, Allium neapolita- num Grandiflora van P. v. Hember gen, Hillegom en twee Ornithogalum- soorten, de bekende thyrsoides en de typische Star of Good Hope, wit met blauwachtig hart. Tot slot de gladiolen waarvan Konijnenburg en Mark reeds een sortiment van 18 soorten toonde Ze waren voor deze tijd van het jaar reeds van zeer goede kwaliteit wat grootte en aantal open kelken betreft. Wij zullen echter in de komende maanden nog volop gelegenheid krijgen er op terug te komen. Advertentie Alle merken dus ruime keuze Een zorgvuldig geselecteerd nationaal team van drie Nederlandse kikkers en twee reserves, afkomstig uit Broek in Waterland, heeft maandag de grote sprong over de Atlantische Oceaan gewaagd. Op de ploeg rust de zware en verant woordelijke taak deze week in het plaats je Angelscamp bij San Francisco in Ca- lifornië in een internationaal spring- tournooi voor kikkers de Nederlandse kleuren te verdedigen. Voor het jaarlijkse evenement, dat in Amerika door miljoenen tv-k%jkers wordt gevolgd, heeft de in 1910 overleden Ame rikaanse schrijver Mark Twain in 1865 de grondslag gelegd. Hij schreef toen ee boek, getiteld „The celebrated jum ping frog of calaveras county". De Ame rikanen noemen deze in ons land nog niet doorgedrongen sport „frog jumping" en het is op initiatief van de KLM, die er van hoorde, dat Nederland thans voor de eerste maal aan het tournooi deel neemt. Gemeente-arbeiders van Broek in Wa terland hebben zich van de taak gekwe ten, vijf competente deelnemers te van gen. Maandag hebben burgemeester H. G. M. te Boekhorst en wethouder J. de Boer de fiere Nederlandse ploeg in een met vochtig mos bekleed en van luchtgaten voorzien iiskwie-blik per auto naar Schiphol vervoerd. Daar koos het team, dat in de cabine van het toe stel een ereplaats kreeg, om 11.15 uur het luchtruim. Als ploegleidster zal in Angelscamp de vertegenwoordigster van de KLM uit San Francisco optreden. Mocht ons land een prijs winnen (de eerste prijs is 2000 dollar) dan zal zij die voor de kikkers in ontvangst nemen. Twee zendingen diamanten, de een ter waarde van 60.000 gld en de andere van 5.000 gld, die in maart j.l. door de Dia mantbeurs te Amsterdam als aangete kende brief naar een diamantair in Hongkong waren verzonden, zijn daar niet aangekomen. De recherche van de PTT in de hoofdstad onderzoekt thans op welke mysterieuze wijze deze zen dingen zijn verdwenen. De beide aangetekende brieven zijn als luchtpost via het postkantoor op het Centraal Station Amsterdam verstuurd. Aangetekende zendingen worden op een „feuille de route", een soort borderel aangetekend, dat met de zendingen naar de plaats van bestemming meegaat. Dit soort zendingen wordt afzonderlijk ver voerd in een depêchezak, die met een loodje verzegeld is. Omdat beide zendingen in Amsterdam op de gebruikelijke wijze zijn behandeld en de afschriften van de begeleidende papieren in orde zijn neemt de recher che aan dat de zendingen of in Bombay, waar de post wordt overgeladen, of in Hongkong zijn ontvreemd. De waarde der aangetekende zendingen was niet er bij aangegeven, doch het vervoer was door een verzekering gedekt. Verschenen is thans het prospectus van de 4(4% staatslening 1959. De in schrijving staat open op 20 mei a.s., ter wijl de storting moet geschieden op 1 juli a.s. Zoals bekend is de lening groot 200 miljoen of zoveel meer als wordt deelgenomen met inlevering van schuld bewijzen schuldregisterinschrijvingen van de 3Nederlandse Staatslening per 1962-'64. Het recht wordt voorbehouden het bedrag van 200 miljoen te verho gen. De koers van uitgifte is 98%%, de looptijd ten hoogst 25 jaar, terwijl de aflossing zal geschieden in 25 ge lijke jaarlijkse termijnen. De eerste af lossing vindt plaats op 1 juli 1960. Ver vroegde delging op of na 1 juli 1964 is ten alle tijde voorbehouden. De jaar- coupons op de schuldbewijzen, die groot zijn nom. 1000 en 100, zullen ver schijnen op 1 juli. Vandaag wordt op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag het Nederlands-Duitse overleg over alle tussen beide landen bestaande vraag stukken voortgezet. Van Duitse zijde wordt het gesprek gevoerd door dr. Lahr, die daarbij wordt bijgestaan door enkele deskundigen. Voor de Nederland se regering treedt op de directeur-gene raal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. Van Houten. Verwacht wordt, dat het overleg in Den Haag tot woensdag zal duren. Advertentie Alleen verkrijgbaar bij Sm AMSTERDAM HAARLEM DEN HAAG ROTTERDAM Bromfietsen schijnen op drukke da gen te Zandvoort een gewild object te zijn voor zwijntjesjagers. Werden er op Hemelvaartsdag twee bromfietsen ge stolen, op zondag 10 mei werden bü de Zandvoortse politie drie aangiften ge daan van ontvreemding in bromfietsen. Hoewel de opsporing van de daders geen gemakkelijke zaak Is, wist de po litie twee jeugdige Amsterdammers aan te houden, die een bromfiets had den gestolen. IJMUIDEN. Dinsdag 12 mei Hoog water: 6.18 u. en 18.40 u. Laag water: 1.58 u. en 14.16 u. Woensdag 13 mei Hoog water: 6.54 u. en 19.17 u. Laag water: 2.30 u. en 14.51 u. De nationale bloemententoonstelling ..Keukenhof" in Lisse heeft maandag om half twaalf haar 600.000ste bezoeker in dit seizoen ontvangen. De 21-jarige leerling-verpleegster Lies Tijssen van het Wilhelminagasthuis in Amsterdam bleek de gelukkige. Zij kreeg een boeket parkiettulpen aangeboden en voor haar en haar vriendin een cheque van f 500 voor een vakantiereis. Advertentie N.V. AMSTERD RIJTUIG MM J Houtplein 21, tel. 10338, Haarlem Het ging maandag weer alles behal ve goed op de groentenmarkt. Door het warme weer was er een groot aanbod van spinazie waarvan veel van minde re. kwaliteit. Er draaiden dan ook ruim 1000 kisten spinazie door. Advert°ntie OVERHEMDEN IN POPLIN EN NO-IRON Wij kunnen U een grote sortering moderne PULLOVERS, DASSEN en ANKLETS tonen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2