Weer touwtrekken in Genève Gromyko wil Tsjechoslowakije en Polen meteen uitnodigen Ook Engeland gaat kunstmaan lanceren Begonnen zal worden met een satelliet van 450 kg In Algiers heerst een gespannen sfeer Prof. Beel morgen naar de Koningin Huiseigenaren contra het S.E.R.-advies Beslissing over de tunnel- plannen bij begroting '60 Klopj Westen wil besluit uitstellen Het weer. Premier Macmillan in Lagerhuis: Overleg met het Gemenebest e voor papa s pony Een tol naast de Zwolse Peperbus Blijft hij zelf even op Soc. Zaken.? AUe voor 1918 gebouwde woningen bestempeld tot onder-normale Jongetje onder zand bedolven Nabeschouwing Verklaring van W. D. Lelieveld PERMANENT INVISIBLE Soekarno morgen bij de H. Vader Suéde damesjasjes in kleuren Overwegend zonnig Het weer in Europa De Gaulle aan de galg" HUURVERHOGING DUIF NAM EEN LIFT Medan laat Nederlandse standbeelden neerhalen Verkeer en Waterstaat in Eerste Kamer WOENSDAG 13 MEI 1959 9 83ste JAARGANG No. 30211 Schoenreparaties worden duurder De Quay: „De jouwe worden ook al sleets" De ministers van buitenlandse zaken Jan de vier grote mogendheden heb ben gistermiddag in het Voikerenpaleis te Genève geen overeenstemming be- ïeikt over het Russische voorstel Po len en Tsjechoslowakije onmiddellijk als Volwaardige deelnemers aan de confe rentie uit te nodigen, aldus meldt Reu ter. Tegenover dit voorstel van de Rus sische minister, Gromyko, stelden de ministers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, respec tievelijk Herter, Lloyd en Couve de IVturville, de toelating van Italië. De bij eenkomst heeft bijna anderhalf uur ge duurd. Gromyko die gisteren voorzitter was heeft dadelijk na de opening de kwestie Van de toelating van Polen en Tsjecho slowakije ter sprake gebracht. Deze kwestie dient, zei de Russische minis ter, te worden geregeld voordat andere Vraagstukken aan de orde komen. Herter en Lloyd antwoordden dat zjj gaarne zouden zien dat in een later stadium over toelating van andere lan den wordt gesproken. De Amerikaan vond dat in het begin alleen de vier gro te mogendheden met elkaar moeten spreken en hij drong er bij Gromyko op aan de conferentie niet op te houden Wiet procedurekwesties. Het is in de eerste plaats aan de vier grote mogendheden een regeling voor Duitsland op te stellen, aldus Herter. ,.Dit betekent niet dat wij niet bereid sjjn de deelneming te overwegen van andere landen, waaronder Italië waar schijnlijk de beste aanspraken heeft, als het verloop van de besprekingen Sulks rechtvaardigt." Ook Lloyd zei dat naar zijn oordeel de tijd voor de door Gromyko voorge stelde toelating nog niet rijp is. Hoe minder deelnemers des te meer kans op succes, aldus Lloyd. Volgens een Britse Woordvoerder zei Herter ook dat als jolen en Tsjechoslowakije aan de con ferentie mogen deelnemen omdat zij ®?u slachtoffer van Duitse agressie ïJin, hoe staat het dan met Nederland, £elSië en Luxemburg, Denemarken en Noorwegen? Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Tel. 20518 HAUTE COIFFURE Een ideale coiffure, bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat President Soekarno is in Rome aange komen voor een particulier bezoek van drie dagen, aldus melden A.F.P. en Reuter. Vandaag wordt hij door pre sident Gronchi ontvangen. Morgen be doekt hij het Vaticaan. Dit laatste be- *oek draagt een officieel karakter. Advertentie BART0JORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 - leidsestraat jbu koningsplein) amsterpam tel 223596 Weersverwachting tof donderdag avond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog en overwegend zonnig. Zwakke tot matige noordoostelijke Jund. Aan de kust iets lagere mid- dagtemperaturen, elders weinig ver andering in temperatuur. Zon: 4.49-20.24. Maan: 10.28-0.44. Station OsJoKhoto LÓnüenhagen Panei?bur« Nice Berlijn rankton München Ziirich Genève Wenen Rome temp. neersl Weer heden max afgel 7 uur gist 24 uui licht bew. 10 22 0 licht bew. 14 25 0 regen 11 18 0.1 licht bew. 12 27 0 onbewolkt 14 23 0 onbewolkt 12 26 0 onbewolkt 10 23 0 onbewolkt 14 26 0 licht bew. 16 20 0.2 zwaar bew. 11 21 0 onbewolkt 11 25 0 geheel bew. 7 20 0 onbewolkt 9 22 0 onbewolkt 10 20 0 licht bew. 11 19 2 licht bew. 17 25 0 Couve de Murville bleek eveneens van oordeel te zijn dat de conferentie nog niet op het punt is gekomen waar op andere landen moeten worden uitge nodigd deel te nemen aan besprekingen over een vredesverdrag met Duitsland. Het is in de eerste plaats de taak van de vier grote mogendheden een oplos sing van het Duitse vraagstuk te zoe ken. Verder hebben andere landen een even groot belang bij een vredesver drag. Hij noemde onder meer Neder land. Een Amerikaanse woordvoerder te Genève heeft gisteravond tot verslag gevers gezegd dat Herter vanmiddag, als hij als voorzitter op de ministers conferentie optreedt, de kwestie van de toelating van Polen en Tsjechoslowakije niet ter sprake zal brengen, maar voor stellen dat de ministers hun eerste ver klaringen over de eigenlijke vraagstuk ken afleggen. De Verenigde Staten ho pen dat de bespreking over deze zaak is afgelopen. Maar, zo zei de woord voerder, Gromyko kan zijn voorstel op nieuw ter sprake brengen. Vijf Tsjechoslowaakse diplomaten zijn gisteren reeds in Genève aangekomen. Kennelijk vooruitlopend op een beslis sing van de conferentie vormen de vijf diplomaten, afkomstig van het ministe rie van buitenlandse, zaken in Praag en de ambassade in Londen, hoogstwaar schijnlijk de kern van een Tsjechoslo waakse delegatie bij de besprekingen. Als goed Engels koningskind houdt prinses Anne van paarden. En de polo-pony van haar vader, prins Philip, kreeg dus na de wedstrijd een vriendelijk klopje. Generaal Jacques Massu heeft giste ren in een radiorede de Algerijnse be volking opgeroepen een einde te maken aan de „Byzantijnse discussie" over de vraag hoe vandaag de verjaardag van de opstand van 13 mei 1958, die het (Van onze correspondent) Zwolle krijgt er naast zijn Peper bus een bezienswaardigheid bij, en wel zijn watertoren, die een kap krijgt in de vorm van een tol. Eni ge jaren geleden viel een brok steen van de toren en doodde een meisje. Sindsdien staat de toren in de stei gers en hebben de vroede vaderen breedvoerig gediscussieerd over de vraag of de toren afgebroken moest worden of niet. Er is tenslotte be slat tot herstel. Daarna kwam men op het idee de toren te modernise ren, door er een ronde mantel om heen te metselen en er een tolvor- mige kaop te bouwen Er is weer lang over gepraat, en de voorstan ders bleken in de meerderheid Grappige lieden hadden liever ge zien dat de toren de vorm van een zoutvaatje had gekregen, omdat die beter zou passen bij de Peperbus. voorspel was voor het aan de macht komen van generaal De Gaulle, gevierd moet worden, aldus meldt Reuter. Hij deed een beroep op de Fransen van Algiers het hoofd koel te houden. Premier Michel Debré heeft te Parijs in een toespraak voor radio en televisie gezegd dat de Algerijnse opstandelin gen weten dat zij niet meer kunnen winnen. Hij bood aan bij de opbouw van het nieuwe Algerije samen te wer ken met „diegenen onder onze tegen standers die willen begrijpen dat Frank rijk veranderd is. In de afgelopen dagen is een felle „pamflettenooriog" gevoerd tussen aan hangers van de officiële herdenking en „activisten" die de 13de mei willen „rouwen" uit protest tegen de Alge rijnse politiek van president De Gaulle. Maandagavond is het tot vechtpartijen met de politie gekomen, toen „activis ten" bij het oorlogsmonument in Al giers demonstratief de slachtoffers van de slag van Garigliano (Italië) her dachten. Bij deze betoging werden kre ten als „De Gaulle aan de galg" ge hoord. Toen de vechtpartijen met de politie hun hoogtepunt bereikten, kwam de Algerijnse afgevaardigde Pierre La- gaillarde, die vorig jaar op 13 mei aan het hoofd van de betogers de regerings- gebouwen in Algiers bestormde, met opgeheven armen tussenbeide. Hij be- j zwoer de „activisten" de overheid geen excuus te verschaffen voor „uit wijzing van patriotten" uit Algiers. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel ziet nog altijd met enige reserve - het einde van zijn bemidde lingspogingen naderen. Vanmorgen heeft hij laten weten, dat hij „goed ver trouwen" heeft, dat hij uiterlijk mor gen naar de Koningin zal kunnen gaan, om haar verslag uit te brengen over het resultaat van zijn bemoeiingen. Prof. Beel heeft nu tevens zekerheid omtrent de twee leden van de C.H.U., die in het kabinet zitting zullen nemen. De Rotterdamse advocaat mr. Beer man en drs. de Pous, het jongste lid van de Raad van State, zijn daartoe be reid gebleken. Eerstgenoemde zal de portefeuille van Justitie, de andere die van Economische Zaken gaan beheren. Wie Sociale Zaken zal aanvaarden, is echter nog steeds een raadsel. Men acht het niet uitgesloten, dat prof. Beel, wanneer hij op het laatste moment nog geen kandidaat zou hebben gevonden, voor zeer korte tijd zelf deze ministers post zou blijven waarnemen. Wellicht gaat het om iemand, die wel in begin sel zijn jawoord heeft gegeven, maar zich nog niet direct kan vrijmaken. Mi nister Beel is thans minister van So ciale Zaken ad interim. Hij heeft deze post gecombineerd met het premier schap en met algemene zaken sinds de cember 1958, toen het uittreden van de socialistische bewindslieden uit het ka- binet-Drees aanleiding werd tot het ont staan van de politieke crisis, die nu, naar het zich laat aanzien, zeer spoedig zal kunnen worden beëindigd. De heer Lelieveld, secretaris van de K.A.B., die voor Sociale Zaken bedankt heeft en daarmede de kabinetsformatie enige dagen heeft opgehouden, heeft een verklaring gepubliceerd die niet van belang ontbloot is. Er blijkt uit, dat dit om zuiver persoonleke redenen is geschied. Men hoeft er dus niets achter te zoeken, dat in verband zou staan met het karakter van het kabinet, waaraan prof. Beel thans de laatste hand legt, en evenmin met het programma of de paragraaf omtrent de loonpolitiek hier in. Ijverige defaitisten hebben reeds in die richting verklaringen gezocht. Vandaag heeft prof. Beel minister Struycken ontvangen, die zich van het begin af aan niet meer voor een mi nisterszetel beschikbaar heeft gesteld. De heer Helders zal eveneens nog bjj hem komen. Ook deze laatste berichten duiden er wel op, dat de kabinetsforma tie haar beslag gaat krijgen. Premier Macmillan van Engeland heeft gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat Britse deskundigen gaan bestuderen hoe de Britse militaire ra ketten eventueel kunnen worden ge bruikt voor ruimte-onderzoek, aldus meldt Reuter. Dit zal ons in staat stel len, zodra wij ertoe besluiten, de kwes tie van de ruimtevaart krachtig ter hand te nemen, aldus Macmillan. Er is reeds een program goedgekeurd voor het ontwerpen en vervaardigen van in strumenten voor aardsateilieten. De uitvoering ervan zal onmiddellijk begin nen. Macmillan deelde voorts mee, dat Engeland van plan is een groep deskun digen naar Washington te zenden om te spreken over eventuele Brits-Ameri kaanse samenwerking bij het ruimte onderzoek. Voorts is reeds overleg be gonnen mef andere landen van het Ge menebest, .In de komende herfst zuilen afgevaardigden uit het Britse Gemene best in Londen een conferentie over ruimte-onderzoek bijwonen De premier kon niet precies zeggen hoeveel het ruimte-onderzoek gaat kos ten. Voor de ontwikkeling van instru menten voor kunstmanen en aanpas sing van de militaire raketten zouden „aanzienlenke, doch niet te grote som men" nodig zjjn. Hp dacht aan som men in de orde van enige honderddui zenden pond sterling. Van Labourztjde werd gevraagd, of het onderzoek niet voornamelijk bedoeld was als „stand ophouden tegenover de buren" (Ameri ka en Rusland). Macmillan antwoord de hierop, dat hij door aanleg en oplei ding geneigd is alles te slikken wat de geleerden hem vertellen, omdat hij het niet begrijpt. Doch afgezien daarvan was hij bijzonder onder de indruk ge komen van wat zeer vooraanstaande mensen die hjj geraadpleegd had, hem over het ruimte-onderzoek hadden ver teld. De Labourafgevaardigde Hender son gaf hem de raad om met premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie de mo gelijkheid van coördinatie van het on- Dinsdagavond is de bijna tienjarige Adri Marijnissen te Sprundel op de Lofe- kerberg nabij de ouderlijke woning door neerstortend zand bedolven en ten ge volge daarvan overleden. Samen met zjjn vijftienjarige broer was hij op de hei bezig geweest een kar retje met wit zand te laden, dat in het varkenshok moest worden gestort. De oudste ging met het volle karretje naar huis, terwijl Adri nog bleef graven aan de ongeveer 1.40 m hoge muur van zand van een gedeeltelijk reeds afgegraven perceel grond. Deze zandwand, die reeds enigszins was ondermijnd, is door de droogte plotseling ingestort, met het gevolg dat het jongetje werd bedolven. Toen zjjn oudere broer terugkeerde om het kar retje voor de tweede maai te vullen, zag hij de instorting, waarop hij zijn ouders, die in de buurt aan het werk waren, te hulp riep. Zij kwamen echter te laat. Advertentie BECKER INGdoeru de juiste handschoen aan de hand. HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren heeft in een brief aan de ministerraad bezwaren kenbaar gemaakt tegen het advies van de S.E.R. voor zover dat de huurverhoging betreft. Het is er te gen, dat de verhoging niet zou moeten gelden voor bepaalde categorieën wo ningen die vóór 1918 zijn gebouwd, daar voor deze woningen het evenwichts- huurpeii reeds zou zijn bereikt. De bestaande wettelijke voorschrif ten, t.w. het burgerlijk wetboek, de wo ningwet en de daarop gebaseerde ge meentelijke bouw- en woonverordenin- gen, de wederopbouwwet en de huur wet, zo wordt gezegd, waarborgen in hun totaliteit een redelijke huisvesting, bij gebreke waarvan hetzij voorzienin gen in technische zin kunnen worden afgedwongen, dan wel terugbrenging van de huur tot die van 31 augustus 1955 of tot die van mei 1940 geschiedt. Een en ander ingevolge het klaagrecht van de huurder. De voorgestelde regeling gaat ge heel voorbij aan dit complex van wet telijke maatregelen en stempelt in princ'pe alle vóór 1918-woningen tot onder-normale, behoudens tegenbewijs. Deze discriminatie met voorbijgaan van het eigen oordeel van de huur ders-bewoners van deze woningen wpst het bondsbestuur categorisch af, aldus de brief. Enigerlei rechtvaardigingsgrond voor het uitsluiten van woningen beneden de huurgrenzen van resp. 30 tot 50 gulden per maand ziet de bond niet, tenzij dat het de bedoeling zou zijn zoveel mo- Een bewoner van Santpoort maakte maandag per auto met zijn vrouw een reis naar Groningen. Up de Afsluitdijk reed hij met een snelheid van 110 km, toen hij plotseling voor zich op de weg een meeuw en een postduif zag. Hij kon de vogels niet meer ontwij ken en het volgende moment reed hij door een warreling van veren. Er was niets meer aan te doen. Het be zoek in Groningen werd afgelegd en nog dezelfde dag reed de wagen terug naar Santpoort. De volgende morgen ging de man in zijn garage eens kijken of de wa gen nog schade had opgelopen. Tus sen de sierlijst en de radiateur trof hij tot zijn grote verbazing de post duif geklemd. Het dier mankeerde, behoudens een enkel schrammetje, niets. Het ringnummer Holland '58 - 935222 is, via een plaatselijke post duivenvereniging doorgegeven aan het Ringenbureau in Vlaardingen, zo dat men de eigenaar spoedig hoopt te vinden. gelijk specifieke z.g. arbeiderswoningen buiten de huurverhoging te doen val len. Bedacht moge dan echter worden, aldus de brief, dat daardoor versnelde krotvorming in de hand wordt gewerkt, waardoor de huisvestingsmoeilijkheden voor de toekomst slechts zullen toene men. De onredelijkheid van de voorgestel de regeling klemt naar de mening van ket bondsbestuur nog te meer daar het voornemen bestaat tot het verstrek ken van huurcompensatie aan alle huur ders, zodat het uitgesloten moet wor den geacht, dat dezen financiële nade len van de huurverhoging zouden on dervinden. De voorgestelde uitschake ling zou slechts overcompensatie be vorderen tegen de achtergrond waar van het verkrottingsgevaar moet wor den gesteld. Het bestuur dringt nogmaals met klem aan op opheffing van wet groot boek woningverbetering, opdat de eige naren, met een versneld inlopen van het woningtekort voor ogen, te allen tijde zullen kunnen beschikken over de huur bedragen. welke hun functioneel als prij zen voor de door hen verleende woon diensten onverkort behoren toe te val len. derzoek en uitwisseling van gegevens te bespreken. Volgens Macmillan zou men op een topconferentie moeten proberen een gunstig moment te vinden om deze kwestie aan te snijden. Op een persconferentie van de voor zitter van de Kroonraad, Lord Hails- ham, de minister van bevoorrading, Aubrey Jones, en vier vooraanstaande raketdeskundigen is later verklaard, dat Engeland van plan is te beginnen met een satelliet van 450 kg, die door „Blue Streak" en „Biack Knight" ra ketten zou moeten -'orden gelanceerd. De Verenigde Staten hebben reeds aan geboden een Britse satelliet van onge veer 70 kg te lanceren, doch de Britse deskundigen moeten nog uitmaken of dit aanbod zal worden aanvaard, of dat Engeland zelf, in samenwerking met het Gemenebest, de kunstmaan dient te lanceren. Lord Hailsham deeide mee dat in het algemeen gedacht wordt aan een program dat tien kunstmanen om vat. Het zou niet de bedoeling zijn dat de Britten ook proberen een raket naar de maan te zenden. Ook bestaan er geen plannen om dieren met satellie ten buiten de dampkring te brengen. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllli In zijn traditioneel geworden na beschouwing op de verkiezingen in (het jongste nummer van) het „Ka tholiek Staatkundig Maandschrift" geeft de secretaris van de K.V.P.. dr. L. Albering, een nadere analyse van de krachtsverhoudingen en -verschui vingen tussen de partijen. Wat ons in het bijzonder interes seert, is de reactie van deze vooraan staande partijfunctionaris op het voor de K.V.P. ditmaal uitzonderlijk om vangrijke verschijnsel van de op mr. Van Rijckevorsel uitgebrachte voor keurstemmen, waarvan het aantal de stoutste verwachtingen overtrof. Wat dr. Albering hierover in zijn artikel zegt mag echter door de voorzichtige algemeenheid van de door hem ge kozen bewoordingen niet gelden als een diepgaande ontleding van dit be langrijke electorale feit. Hij consta teert de spanning tussen de, ook thans weer gebleken, trouw aan de partij en de vrijheidsdrang in het katholieke volksdeel, en zegt van deze laatste, dat „die begrijpelijk is, gelet op de vele verplichte bindingen der katho lieken en op het oog nog niet voltooi de emancipatieproces". Doch al zijn wij hierdoor met veel wijzer geworden, de heer Albering laat er iets op volgen dat althans meer toekomstige wijsheid in het vooruitzicht stelt. Wij constateren met voldoeningdat dr. Albering het met onze na de verkiezingen getrokken conclusie eens is, namelijk dat de K.V.P. aan wat hij noemt „de katho lieke persoonlijkheid in politicis" bij zondere aandacht moet schenken en het gebeurde niet als een incident kan afdoen. Hij verlangt „degelijke bestu dering en een eigentijdse efficiënte oplossing" van „het vraagstuk van de verhouding van de menselijke per soon en de democratie en van de plaats van de persoonlijkheid in de democratie in het bijzonder in ka tholieke kring". Wij hopen, dat de K.V.P deze aansporing van de partij secretaris spoedig laat volgen door concrete plannen om de gevraagde degelijke bestudering ter hand te ne men. Wij zien er met grote belangstel ling naar uit. IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllll In Medan zullen alle standheelden die het Nederlandse koloniale bewind sym boliseren worden neergehaald, zo is door functionarissen van de gemeente bepaald, aldus bericht het persbureau P.l.A. De beelden zullen worden ver nietigd gedurende de herdenking van het 50-jarig bestaan van de stad. (Van onze parlementaire redactie) Minister van Aartsen heeft dinsdag in de Eerste Kamer weinig kunnen zeggen over het toekomstig beleid van het departement van verkeer en waterstaat. Hem waren tijdens de de batten over de begroting talrijke wen sen voorgelegd die zich uitstrekten over hei gehele omvangrijke terrein van zjjn departement. Maar het was al niet anders dan bij vorige begrotin gen, die de Senaat heeft behandeld De bewindsman verwees naar zijn po sitie in een demissionair kabinet en zei „zijn opvolger niet in moeilijkhe den te willen brengen door nu toezeg gingen te gaan doen". Voorzover mr. van Aartsen zelf nog enige invloed heeft op het inwilligen van sommige verlangens en het afwij zen van andere is dat bjj de voorbe reiding van de begroting voor 1960. Dat gold o.a. voor de beslissing over de tunnelplannen rond Amsterdam. De minister hoopt dat het rentabiliteitson- derzoek van het Centraal Planbureau spoedig tot conclusies zal leiden. In de begroting van 1960 zal dan duidelijk worden of de twee tunnels (Coen- en IJ- tunnei) tegelijk zullen worden aange pakt, of met één tunnel zal worden be gonnen (en zo ja, met welke) of dat er voorlopig helemaal niets gebeurt. De secretaris van de K.A.B.. de heer W. D. L~'.ievela, heeft gisteren de vol gende verklaring afgelegd: „In de pers zijn, al of met becommen tarieerd, berichten verschenen, verband houdende met het niet aanvaarden mij- nerzijas van een ministerspost voor So ciale Zaken. Deze berichten zijn volledig voor rekening van de opste'lers aange zien door mij daarom.rent geen enkele mededeling aan de perr is verstrekt. Feit is slechts, dat ik. gepolst zijnde voor de genoemde post, na rijp beraad heb gemeend uit louter persoonlijke over wegingen deze niet te moeten aanvaar den." BUREAU SMfcDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuldeni Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr» H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter. toogte. Omroepers 16 cents per mm hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1