Spectaculaire taptoe van Haarlemse muziekcorpsen Demonstratie van nauwe samenwe rking R.-K. Middenstand teleurge steld over uitblijven van katho lieke Detailvormingsschool Opvallende maquette op expositie van kring Haarlem van BNA VOORBEELDIG NZHVM LEGT BESLAG OP NEGENDE PLAATS Prachtige tocht door zonnige Midden- en Over-Betuwe Volgende week zaterdag op Grote Markt SHOW IN VIJF ONDERDELEN Sassenheim wil nieuw plan voor Haarlem Twee stadsorganisten improviseren NIEUWE KERK VOOR HEERHUGOWAARD Toerwagenrallye KNVTO WOENSDAG 13 MEI 1959 PAGINA 5 Samenwerking Films Haarlem e.o. Ballet Muziek Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Groot korps BOLLENBEURS BLOEMENDAAL Burgemeester opent - expositie kunstenaars Jongetje valt in water van Paul Krugerkade ANEGANG 46 GROTE H0UTSTR. 116 Compacte bouwvorm ZANDVOORT Eén-richtingverkeer in Haltestraat Uitslag Bromfietser rijdt tegen auto BLOEMENDAAL Prinses Eloïse ieuze dis Copi HEEMSTEDE Beurs van Amsterdam Beurs van [\ew York Haarlem Kruisstraat 9 .tel. 14306-13660 auspiciën van de stichting Haarlems Bloei, die de gesubsidieerde corpsen de gelegenheid wil bieden aan de eigen stad te tonen wat ze waard zijn. Er zijn tussen de corpsen onder ling nogal eens wat moeilijkheden ge weest in het verleden, maar onder de stuwende leiding van de heer Van der Peyl is daar nu een einde aan geko men. Sedert een half jaar werken de corpsen ten nauwste samen aan de voorbereiding van deze taptoe. De prestatie, waartoe de heer v.d. Peyl hen thans heeft aangezet, zou nooit bereikt kunnen worden zonder een hechte samenwerking en begrip en waardering voor eikaars werk. Zaterdag 23 mei zal op de Grote Markt in Haarlem weer een grootse taptoe gehouden worden. Ditmaal echter is de beurt aan de Verenigde Haarlemse Muziekkorpsen, de zes gesubsidieerde korpsen met medewerking van de drumband BATO. Het geheel zal evenals in vorige jaren on der leiding staan van de heer W. van der Peyl. Het slot van de taptoe, de gemeenschappelijke manifestatie, zal onder leiding staan van Jos de Klerk. He heer Van der Peyl heeft een aantal bijzonder aantrekkelijke show elementen samengebracht in deze gemeenschappelijke manifestatie. Het be looft dan ook een muzikaal schouwspel van de eerste orde te worden, het beste wat op dit gebied door amateurs te bereiken valt. De taptoe is in vijf delen verdeeld. Het eerste gedeelte „Ruimtevaart" ge naamd, wordt uitgevoerd door de geza menlijke tamboercorpsen van de Haar lemse muziekcorpsen. Zij zullen al spe lende verschillende figuren vormen, die geïnspireerd zijn op de ruimtevaart. Het tweede gedeelte toont vooral wat er op disciplinair gebied te bereiken valt. De zes deelnemende corpsen zullen dan in doorgaans rechtlijnige figuren over de Grote Markt marcheren, terwijl de bes te moderne fanfaremuziek ten gehore Wordt gebracht. Het. derde deel is eigenlijk een inter mezzo, dat verzorgd wordt door de drumband B.A.T.O. Het wordt een de monstratie van hogeschoollopen, waar bij geopend wordt met een grapje, waaraan de juniores en de ouderen af zonderlijk zullen deelnemen en via een vraag- en antwoordmars samengevoegd Worden tot één groot corps. Daarna be gint men met de dribbelpas, waarbij 160 passen per minuut worden gelopen, terwijl men normaal slechts 120 passen Per minuut loopt. Dit tempo wordt gaan deweg vertraagd tot men tenslotte nog slechts 30 passen per minuut loopt. Voor B.A.T.O. is deze bijzonder moei lijke manifestatie een première. Het vierde deel draagt tot titel „Hol land viert feest". Uit Zijl- en Konings straat komen dan zes corpsen in gan- zepas de markt opgemarcheerd. Via al lerlei ingewikkelde figuren komt men tenslotte tot een massale opstelling voor bet stadhuis, terwijl de tamboercorpsen, verspreid over de Markt, een feestelijke samba dansen. Dit vierde deel gaat dan over in .het vijfde deel, het slot of wel de eigenlijke taptoe. Tweehonderd- vijftig tamboers zullen dan gezamen lijk hun trommels laten roffelen, waar- ha koraalmuziek ten gehore wordt ge bracht met medewerking van twaalf ko perblazers van de Enkhuizer Drum- te.hd. Tot slot wordt gezamenlijk het Wilhelmus gespeeld. Ook het afmarche- jTn geschiedt weer als één groot corps. Ve vijf delen zullen worden ingeleid °°0r koraalmuziek, gespeeld door de P.-k. harmonie St.-Bavo, die vóór het oordes van het stadhuis is opgesteld. Deze harmonie is nog niet geünifor meerd maar voor de gelegenheid zul len de leden van het corps in witte over hemden met zwarte dassen toch een ge- uniformeerde indruk maken. Overigens hoeft deze harmonie niet lang meer te wachten, want in augustus of sep tember hoopt ook zij geheel geünifor meerd te kunnen optreden. De taptoe van dit jaar staat onder CINEMA PALACE: Ontembare hartstocht, 18 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.: Op naar Hollywood, a. 1. FRANS HALS: Een vreemde in mijn ar men, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: De gorilla is ontsnapt, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Vuur over Azië, 18 jaar. T.m. do. 2 en 8 uur. Do.-cyclus; Carmen Jones, 18 jaar. REMBRANDT; Ciske de Rat, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXVzijn laatste kraak, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO; From here to Eternity, volw.; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Do.: Ik beschuldig, a. 1.; 8.15 uur. Woensdag 13 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Spaanse dans groep „Coros Y Danzas": folkloristische dansen. Donderdag 14 mei Concertgebouw, 8.15 uur: Koor Katholiek Haarlem o.l.v. Albert de Klerk, m.m.v. H.Ph.O. Aat Boersen, orgel; Annette de la Hije, sopraan; Tom Brand, tenor. Program ma: Handel, Concerto grosso, Laudate Fueri, Ode en St.-Caecilia's day. Minerva-theater, 8.15 uur: Pianoconcert öoor Janine v. Mever voor leden Heem- steedse Kunstkring. Grote Kerk, 3—4 uur: Orgelbespeling door Piet Kee. Woensdag 13 mei SchuylenburchtKath. Vrouwengilde. Le ning door J. Dominicus. GEBOREN: E. B. Franke—Van Soest, z; A. D. E. van der Boom—Flink, z; A. A. SchaatsbergenPaap, z; A. van der Leest Pol, z; R. Thon—Van den Heuvel, z; G. kaspersJonker, z; H. C. GladonJans en, z; J. VerdamVennik, d; A. M. van f-oestMuller, d; C. W. Kooij—Den Har- d; W. M. G. van Bakel—Put, d; A. sarmioLourens, d; H. BeenKloek, d; C. KlootwijkLigtenberg, d; L. C. M. Har- benzon—Schut, d. ONDERTROUWDH. G. Rutte en M. C. bakker; J. Lind en R. Hoenders. -„GETROUWD: A. Langereis en M. G. L. jhueré; J. A. Mulder en M. T. Mulder; F G. C. Bouwhuis en C. T. Kühlemeier; P. M. Assendelft en M. F. T. van Schie; J. Lintjens en M. P. Dekker; C. A. ^fit en G. J. Wildvank. .OVERLEDEN: G. Aalders—De Jong, 93 Ï5ar. Jansstraat; P. J. W. van EeNiena- 71 jaar, Kenaupark; P. Besse, 81 jaar, hprtisonlaan; W. van der Made, 85 jaar, rïeidsevaart; g_ j_ Bemdes, 65 j„ Gasthuis- vest. Hoewel er tegenwoordig overal in den lande taptoes gehouden worden en het originele er voor Haarlem dus wel af is, heeft de stichting Haarlems Bloei toch haar medewerking gegeven aan deze taptoe, omdat men enerzijds weet, dat het Haarlemse publiek de laatste jaren steeds meer enthousiaste belangstelling aan de dag legt voor dergelijke muzikale festiviteiten, terwijl men anderzijds de Haarlemse corpsen in de gelegenheid wil stellen zich te presenteren nu zij nauw samenwerkend tot veel betere prestaties zijn gekomen. Men hoopt, dat zij daardoor in de gele genheid gesteld zullen worden ook el ders in den lande hun kunnen te to nen. De nadruk is er bij de taptoe dan ook op gelegd, dat de individuele corpsen ten nauwste samenwerken. Geen der corpsen treedt individueel op. Iedere di rigent heeft zijn eigen corps muzikaal zo goed mogelijk op de taptoe voorbe reid, maar op de avond zelf zullen zij zich volkomen terugtrekken en de lei ding geheel overlaten aan de heer Van der Peyl of de heer De Klerk. Als symbool van deze nauwe samen werking, die men in de toekomst wil bestendigen en nog wil verbeteren, zal op 28 mei, wanneer in Haarlem de Vereniging van Nederlandse gemeenten congresseert, een groot harmoniecorps van de Verenigde Haarlemse Muziek corpsen voor het eerst in het open baar optreden. Dit grote corps telt in totaal 180 leden uit verschillen de afzonderlijke corpsen afkomstig. Het ligt ook in de bedoeling in de toekomst vaker naar buiten gemeenschappelijk op te treden. Aan de grote taptoe van volgende week zaterdag zal worden meegewerkt door het harmonieorkest Haarlem, de harmonie Crescendo uit HaarVm, het christelijk fanfarecorps Arti et Religi- one, de harmonie Kunstkring-Apollo, de harmonie Crescendo uit Spaarndam en de r.k. harmonie St. Bavo, terwijl te vens medegewerkt wordt door de drum band van BATO. Uitgaande van de Verenigde Haarlemse Muziekcorpsen zullen deze zomer in Haarlem ook nog zes lichte promenadeconcerten worden georganiseerd. Op de vergadering van Bloembollen cultuur, welke dinsdag 19 mei te Haarlem wordt gehouden, zal onder meer een motie van de afdeling Sas senheim aan de orde komen betreffen de de beursplannen. De motie dient ter aanvulling van de amendementen Wassenaar en Bennebroek-Vogelenzang en laat tot uitdrukking komen, dat er andere plannen ter afel moeten ko men, met dien verstande, dat Haarlem als plaats van vestiging gehandhaafd moet blijven. Mochten evenwel de amendementen en de motie op de algemene vergade ring te Haarlem worden verworpen, dan zal de afdeling Sassenheim zich met 30 stemmen uitspreken voor Haarlem, met 34 stemmen voor Hillegom en 20 stemmen blanco uitbrengen. Van 16 tot en met 31 mei wordt in de kleedkamers van het Bloemendaalse Openluchttheater de jaarlijkse tentoon stelling gehouden van werken van in gezetenen-beroepskunstenaars. De ten toonstelling zal zaterdagmiddag om drie uur door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Vol ler, worden geopend. SPREEKUUR De Haarlemse wet houder mevrouw mr. E. A. J. Schel- tema-Conradi houdt spreekuur vrijdag 15 mei van 14 tot 15 uur. Het improvisatieconcert, dat gister avond op het beroemde Müllerorgel in de oude St.-Baafkerk door de stadsor ganisten Albert de Klerk en Piet Kee werd gegeven, mocht zich verheugen in een vrij grote belangstelling van het publiek. Beide -kunstenaars fantaseer den over het Valeriuslied Gelukkig is het Land. De Klerk bood aspecten van een evenwichtige ontwikkeling en wist het rijke thema, of juister gezegd: lied, met een fraaie registerkeuze tot een dwingende climax op te voeren. Sterker kleurcontrasten nog wist Piet Kee te bereiken, met handhaving van de grote lijn en een eveneens zuiver equilibre. Albert de Klerk is iets los ser, Piet Kee wat strenger van tenden tie. Twee vrije improvisaties volgden. De Klerks stuk droeg een volksliedachtig, gemakkelijk aansprekend karakter, met effectvolle tegenstellingen, die niettemin vlot in elkaar overliepen en als het ware bij elkaar pasten. Piet Kee bracht een mooi zangerig thema van middel eeuws-kerkse allure, waarbij de inte ressante harmonieën en knappe con- trapunctische doorvoering opvielen. Mogen deze merkwaardige avonden zich herhalen. a.i. Gistermiddag omstreeks half zeven hoorde een 16-jarige .jongen, toen hij voor zijn woning aan de Paul Kruger kade te Haarlem stond, een luid hulp geroep. In het water voor hem zag hij een 9-jarig jongetje hulpeloos rondspar- telen. Hij trok zijn schoenen uit en sprong onverwijld in het smerige wa ter, zwom ongeveer twaalf meter en wist net op tijd het drenkelingetje, dat inmiddels kopje onder was gegaan, te bereiken. Omstanders wisten het jon getje met behulp van een houten balk op het ruim een meteh hoog walmuur- tje te halen. Het jongetje is daarna naar zijn woning in de Dr. Leydsstraat gebracht. De klassementsproef in de feestelijk versierde Dorpsstraat te Eist was een van de onderdelen van de gis teren gehouden Toerwagen Rallye van de KNVTO, waaraan dit jaar vijfenveertig bussen (totaal gewicht 354835 kilo, zoals was uitgerekend) deelnamen. Deze proef heeft naar alle waarschijnlijkheid de genade slag toegebracht aan de équipe van de NZHVM, die genoegen moest nemen met een negende plaats in het algemene klassement. Op bij gaande foto ziet men de bus van de BBA uit Breda „binnen de lijnen". Gisteravond werd in restaurant wijken is het zaak dat ook het klein- Brinkmann te Haarlem de jaarverga- winkelbedrijf vestigingen krijgt in dit dering gehouden van de r.-k. Midden- stadsgedeelte. In dit geval is het toe standsvereniging, afdeling Haarlem. In te juichen dat Haarlem onlangs een zijn mededelingen wees de voorzitter, economisch adviseur heeft gekregen, de heer F. van Reysen, op de ontwik keling van de Euromarkt, waarbij voor de detailhandel ook veranderingen tot uitdrukking kunnen komen. Als de werkgewoonten en de daaraan verbon den verkoopmethoden veranderen dan is het van belang tezamen zich te gaan beraden over het treffen van maatregelen om het kleinwinkelbedrijf in stand te houden. Spreker vroeg aan dacht voor de vijfdaagse werkweek, en vroeg zich daarbij af of men bij een vrije zaterdag de koopgewoonte van die middag getrouw zal blijven. Door de ontwikkeling van de stad voor wat betreft de bebouwing in de buiten- Advertentie De eind vorige week in Haarlem gehouden jaarvergadering van de Maat schappij tot bevordering van de bouwkunst-B.N.A. heeft als een echo, die nog een week naklinkt, in het Haarlemse stadhuis een tentoonstelling achter gelaten van maquettes van ontwerpen, gemaakt door leden van de kring Haarlem van de B.N.A. De schaalmodellen, die in miniatuur het ontwerp ruimtelijk tonen, variëren van een benzinestation tot het nieuwe stadhuis van Amsterdam. Op een enkele uitzondering na wordt hier de moderne denkwijze in zake architectonische constructie geïllustreerd door jongere maar ook door oudere architecten. De indruk van het geheel is uitermate gunstig en fris. Het zal aan de bedoeling van de exposanten beantwoorden als men op de tentoonstelling tot het globale inzicht komt, dat belangrijke projecten aan de kringleden zijn toevertrouwd en dat de oplossingen die zij er aan hebben gegeven inderdaad „bevordering van de bouwkunstmag genoemd worden. Het zij ons echter vergund één enkel project uit de collectiviteit te belichten, omdat wij hiervoor de bijzondere belang stelling van onze lezers mogen veron derstellen. Het betreft een nieuwe kerk met pastorie voor de parochie van St. Dyonisius in Heerhugowaard-midden. Het ontwerp van de hand van de architecten B. J. J. M. Stevens en A. L. Lourijxen is door de Liturgische Commissie van het bisdom voor uitvoe ring vrij gegeven onder toevoeging van de kwalificatie „met lof". Het nieuwe gebouw, dat een oude kerk moet vervangen, is, in tegenstel ling tot deze, zodanig in een natuur lijk centrum van het uitgestrekte dorp bij een samenkomst van drie wegen gelegen, dat de as van de kerk in het 1 verlengde ligt van de weg die uit het noorden komt. Het overblijvende grond oppervlak is tevens benut voor het pro jecteren van een plein, dat Heerhugo- waard nog niet bezat. Door bebouwing met woningen zal hier een kern ont staan. Het front van de kerk is zoda nig .ontworpen dat het als het ware een „opvang-gebaar" maakt tegen het verkeer dat van de weg afkomt. Door de symmetrische ligging vormen de ho rizontale bouwmassa's en de ranke klokkenstoel 'n stedebouwkundig-monu mentale beëindiging; van de lange rech te weg. En symbolisch èn planologisch is dit een voortreffelijke vondst. Door de gegeven situatie waren de archi tecten gedwongen tot een compacte bouwvorm met een vierkant grondvlak. De indeling is zodanig gevonden, dat de diagonaal van het vierkant de as vormt van de kerk en dat het altaar loodrecht daarop in de achterhoek is geplaatst. Binnen he: vierkant heeft men twee rechthoekige bankformaties geprojecteerd waarvan het snijpunt der assen op het altaar ligt. Elk dezer kerk- Maquette van de nieuwe kerk voor Heerhugowaard, opgesteld op de tentoonstelling tan de kring Haar lem der BNA. De tentoonstelling is ingericht in het itadhuis te Haarlem en geopend tot en met a.s. zaterdag van 2 tot 5 en 's avonds van 8 tot 10 uur. schepen biedt plaats aan 400 gelovigen zodat 800 gelovigen zo dicht mogelijk bij het gebeuren aan het altaar betrokken zijn. Bovendien is van iedere plaats af onbelemmerd uitzicht op het altaar omdat de kolommen buiten het schip zijn geplaatst. Het meer nagestreefde ideaal van de (kleinere) dagkerk zonder de noodza- kelijk-verhoogde capaciteit voor de zon dagsmissen aan te tasten is hier be reikt daar één van de „vleugels" voor dagelijks gebruik aangewezen kan wor den. Het doopvont is eveneens op de diagonaal geplaatst op een plein-ach- tige ruimte bij het glazen front van de uitgang. De kerk maakt als gebouw een ge sloten indruk omdat de wanden on- doorbroken zijn opgetrokken; glas gleuven zorgen op logische plaat sen voor de belichting van het inte rieur. Deze leveren een stemmig strijklicht op met een concentratie op het priesterkoor, dat ook van het plafond uit licht ontvangt. Wij hebben de indruk, dat hier een kerkruimte is ontworpen, die en pla nologisch èn liturgisch, èn architecto nisch een voorbeeld kan blijven in de na-ooriogse r.-k. kerkelijke bouwkunst van ons land. L.T. die de vestiging van het winkelbedrijf bepaalt. Zeer zwaar op de maag van de heer Reysen en in hem op die van alle leden van de r.-k. Middenstandsvereni ging lag toch wel het plan tot op richting van een r.-k. Detailvormings school. De aanvraag hiervoor is we derom in de belangstelling van het Gemeentebestuur gebracht. In sterke bewoordingen formuleerde de heer van Reysen nimmer aan de totstand koming van 'n Algemene Detailschool zijn medewerking te zullen verlenen. Hij vond het bedroevend, dat voor cur sisten uit de zo dicht bevolkte Rand stad de dichtstbijzijnde opleidingschool in Nijmegen was gevestigd. In zijn jaarverslag haalde de secreta ris, de heer B. N. Alders, nog eens de activiteiten aan rond het gouden jubi leum, dat de vereniging het vorige jaar heeft gevierd. Fel gediscussieerd werd er vervolgens over het verslag van de kascommissie en de voorlopige begro ting voor 1959. Bij de bestuursverkie zing heeft de heer J. Terra de plaats van de heer P. Kaptijn ingenomen, ter wijl de heren B. N. Alders, C. Marchand en Fr. Rijkenberg herkozen zijn. Kapelaan C. J. A. Schoonderwoerd, geestelijk adviseur, vergeleek in zijn toespraak de Haarlemse Middenstands vereniging met een klein jongetje aan het strand dat liep te huilen omdat het zijn pappa en mammie kwijt was. In het afgelopen jaar zijn wij ook dik wijls onze leden kwijt geweest, wan neer wij naar een klankbodem voor onze activiteiten zochten. Niet slechts de gees telijkheid, maar ook de leek moet de voortzetting zijn van de Kerk, de leek moet uitgaan om te spreken: „en gij zult mij tot getuigenis zijn". We zitten ai te veel ingekapseld in ons eigen klein mens zijn, zo sprak kapelaan Schoon derwoerd, en zien daardoor te weinig de horizon, waarvan we moeten getui gen. Vooral bij de leek zal een grote belangstelling van christenmens tot christenmens moeten worden gekweekt, opdat men zich bewust gaat worden dat er getuigd moet worden, om hierdoor Christus te brengen naar de medemen sen. In deze zin zal kapelaan Schoonder woerd in het komende verenigingsjaar voor de r.-k. Middenstand van Haarlem een aantal gespreksavonden beleggen. Bij de rondvraag kwam het mis noegen van de r.-k. middenstands vereniging naar voren inzake het me dezeggenschap bij het uitbrengen van adviezen aan B. en W. De midden standscentrale in Haarlem is samen gesteld uit een gelijk aantal vertegen woordigers van de drie bonden. Deze zijn alle gelijkgerechtigd in hun stem recht. Daar in feite echter het me rendeel van de middenstanders in de katholieke bond zitten, zullen hun wensen bjj het uitbrengen van advie zen aan B. en W. niet evenredig tot uitdrukking komen. Besloten werd een oommissie in te stellen die naar een andere mogelijkheid in de stemmen verdeling zal zoeken. Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben een ingrijpende ver keersmaatregel genomen, waarmede zowel de inwoners van de badplaats als de gasten vrij algemeen zullen te maken hebben. Men heeft namelijk voor de Haltestraat één-richtingver- keer ingevoerd. Men kan deze drukke winkelstraat nu alleen van het Raad huisplein af berijden. Het verkeer van de Zeestraat af moet nu de Kostver- lorenstraat inrijden. Na lange aarzeling is men tot dit besluit gekomen. De vrij smalle Halte straat kon het steeds intenser worden de verkeer niet meer verwerken. De voor verschillende zaken parkerende auto's en de talrijke zijstraatjes maak ten de verkeerssituatie nog gevaarlijker. Het één-richtingverkeer is nu ook voor enkele zijstraten ingevoerd. Over enkele weken zal men boven dien voor het Raadhuisplein een par keerverbod invoeren. De automobilis ten zullen dan verwezen worden naar het pim 100 meter verder gelegen par keerterrein op het Zwarteveld nabij het eindpunt van de autobusdienst Am sterdam - Zandvoort. De gemeente heeft dit terrein verleden jaar geheel betegeld. De NZHVM-équipe uit Haarlem een van de vijfenveertig deelnemers aan de Toerwagen Rallye van de KNVTO is gisteren negende gewor den. Zij verwierf daarmee de zilveren eremedaille, die door het gemeentebe stuur van Eist beschikbaar was ge steld. Met ruim tweeënzestig strafpun- ten meer eindigde zij achter de eerste prijswinnaar: de RTM, die met zeven entachtig strafpunten een bijzondere prestatie leverde. Een andere bus van deze maatschappij sleepte ook de ver zilverde eremedaille van Eist in de wacht. De tweede prijs was voor de Limburgse toerwagenonderneming EB- AD uit Beek en de derde voor het reis bureau Zwart uit Wormerveer. De Toerwagen Rallye, die gisteren voor de achtste achtereenvolgende keer werd gehouden, is een bijzonder ge slaagde tocht door de Midden en Over Betuwe geworden. Voor het eerst in de geschiedenis van de KNVTO was een dorp ais centrum gekozen en dat daar bij de keus op Eist was gevallen was voor de burgemeester van die gemeen te, de heer W. M. C. Klijn aanleiding om in uitgebreide bewoordingen te ge tuigen van zijn dankbaarheid. Dat hij daarbij van de gelegenheid gebruik maakte evenzeer in uitgebreide zin propaganda voor zijn dorp te maken is slechts te prijzen, vooral wanneer men getuige is geweest van de allerharte lijkste ontvangst, die de gemeente Eist en haar bewoners de deelnemers aan de Toerwagen Rallye bereidden. Van bijna elk huis wapperde het vaderland se dundoek. De opgaven, bestaande uit een oriën- terings- en kaartleesrit in de ochtend uren, een klassementsproef tijdens de middagpauze en een zogenaamde hiër- oglyphenrit in de middag, bood moge lijkheden genoeg tot fatale vergissin gen. Vooral de ochtendrit, waarbij <ie passagiers in de NZH-bus genodig den van de directie het vooral te kwaad hadden met het opzoeken van op foto's vastgelegde plekjes en het speuren naar opgegeven straatnamen en gevelopschriften, kostte genoeg hoofdbrekens, die dank zij de équipe leider van de NZHVM, de heer H. J. Kapteyn op een voortreffelijk conse quente manier overwonnen werden. Al le controleposten werden aangedaan en ook negen van de tien foto's werden herkend. Geen van de tien opschriften ontsnapte als gevolg van een voor beeldige coöperatie aan de aandacht van de NZH-passagiers. Naar moet worden aangenomen heeft de Haarlem se équipe nogal met pech te kampen gehad bij het afleggen van de klasse mentsproef, want ook de middagrit bleek geen enkele grote moeilijkheid op te leveren. Fris en vrolijk toerde de bus langs de verschillende controlepos ten. Pas laat in de middag, omstreeks kwart voor zes, maakte de voorzitter van de KNVTO, mr. D. A. van Setten de uitslag bekend in het met vele vlag gen versierde veilinggebouw van de WOB Eist, waar ter verstrooiing jon ge artisten van d'Oprechte Amateur de gasten bezig hielden. De voorzitter van het rallye-comité, de heer H. Pols leg de kort en bondig de betekenis van de jaarlijkse toerwagenrallye uit: een show, een wapenschouw aan het begin van het toerseizoen van de Nederlandse toerwagenondernemers. De burgemees ter van Eist sprak van een belangrijk evenement, waaraan hij nog wel eens gastvrijheid wilde verlenen („wacht niet tot 1980"). Onder muzikale toefen van de harmonie van de BBA uit Bre da, die samen met de harmonie van de Geldersche Tramwegen uit Doetinchem voor de muzikale omlijsting van de prijsuitreiking zorgde verschenen ach tereenvolgens de directieleden en chauf feurs van de volgende ondernemingen op het podium: N.V. Stoomtram Wal cheren uit Middelburg (8ste prijs); El- tax uit Leiden (7de prijs); Henri Nef- kens N.V. uit Amersfoort met als be stuurder de heer J. van Gent, die en kele jaren geleden een lange tijd op een bus m New York heeft gereden (6de prijs)N.V. Autobusonderneming Maar- In de Koppelstockstraat is gistermid dag om tien voor half zeven een 59- jarige verfhandelaar uit Haarlem met zijn bromfiets tegen een stilstaande au to gereden, toen hij komend vanuit het viaduct aan de Brouwersvaart uiterst links van de rijbaan reed, en moest uit wijken voor een uit tegenovergestelde richting komende personenwagen. De bromfietser raakte daardoor de gepar keerde auto en viel op het wegdek. Met een zware hersenschudding is hij per G.G.D. naar het Grote Gasthuis over gebracht. In het Openluchttheater wordt op dinsdag 19 mei, de dinsdag na Pinkste ren, het sprookjestoneelspel „Prinses Eloïse" opgevoerd door het stdenten- gezelschap „Dio Ny Sos" uit Amster dam. De opbrengst van de uitvoering is bestemd voor de inrichting van een jeugdhonk in het Kleverparkkwartier. se en Kroon uit Aalsmeer (5de prijs); Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij N.V. uit Terneuzen (4de prijs) Reisbureau Zwart N.V. uit Wormerveer (3de prijs); Ebatours N.V. EB AD uit Beek (2de prijs) en N.V. Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij uit Rot terdam, die met de eerste prijs, o.a. bestaande uit een door Prins Bernhard beschikbaar gestelde zilveren medaille, wisselbekers en een wandbord ging strijken. Na afloop van de rallye nodigde de directie van de NZHVM haar gasten uit aan te zitten aan een copieuze dis in hotel De Wageningse Berg te Wagenin- gen, waar de heer J. J. Jurrissen, di recteur van de Haarlemse vervoers maatschappij, hartelijke woorden heeft gesproken tot de heer en mevrouw Strik. De heer Strik, die dit jaar de NZHVM met pensioen verlaat, heeft gisteren voor de laatste maal gezorgd, dat aan de proviandering en de verzor ging van de gasten niets mankeerde. Hij kreeg een flinke kist sigaren, ter wijl zijn vrouw verrast werd met een prachtig boeket rode rozen. Eenzelfde fleurige offerte viel mevrouw Kapteyn ten deel, die gedurende de reis haar man „geheel belangeloos" ter beschik king van de braintrust van de équipe had gesteld. Ten antwoord op loffelijke woorden aan het adres van de Haarlemse dienst van Openbare Werken deelde ir. J. J. Fuykschot, adjunct-directeur van deze dienst, mede, dat binnen kort aanzienlijke verbeteringen zullen worden aangebracht aan de Sant poorterstraat, de straten in de Slacht- huisbuurt en nog enige belangrijke straten. Op korte termijn zal aan het college van B. en W. een plan wor den voorgelegd voor de verdubbeling van de Schipholweg. Eerst tegen het middernachtelijke uur werd de terugreis naar Haarlem aanvaard. De tocht-terug betekende het einde van een prachtige rit door de zonovergoten Midden en Over Betuwe, die met als startplaats Alphen aan den Rijn 's morgens al heel vroeg begon nen was. Advertentie TE KOOP per 1 juli leeg te aanvaarden HOEKHUIS met garage, Joh. Wagenaarlaan 47 zit-eetkamer met corner. 4 sl.kamers, badkamer, c.v. met oliestook. Mooi aange legde achtertuin met vijver. Na kantoortijd Tel. 35544. (Niet officiële 4% Ned. 1958 Ned 1953 Staffel 1947 3% Ned. 1956 3% Ned. 1948 3 Ned 1950 314 Ned. 1954 3% Ned. 1955 D B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-My. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned. Stoomb Mi.i K.P.M. Ned. Stoomv Mij v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2y2 Amsterdam '56 2 Amsterdam *56 li 2% Rotterdam 57 Alb Heijn kl obl 4 koersen Vorig Slot 101% 96% 92 94% 89 88% 91 92% 111H 230 87% 175% 319% 590 158.60 270 221 512 306 650% 580% 249 168.60 149% 148% 132% 138% 236% 134% 119% 10634 80% 95 100% 128% opening 13/5 92% 87% 318 158.70 644% 572% 167.70 149% 148% 134% Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp Genera) Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Kepubllc SteeJ Royal Dutch Shell Union Uil Southern Pacific Southern Railway Stand Oi) Ny lidewater U.S. Steel 11/5 65 49% 66% 80% 49%e 110 32% 48% 69% 67% 44% 82% 66% 57% 52 28% 89*/. 12/5 64% 49% 68% 81% 50% 110% 33 49 68% 67ii 441 j 82 67% 56% e 51% 89% Stemming: prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5