hebben nog muilezels Oefening aan de voet van de Zugspitse Westduitse soldaten: burgers in uniform H Douwe Egberts tabak Eerste raad internationaal be- gezinszorg over H H DAGPUZZLE Erika kan 130 kilo dragen Mijn grootste ontdekking als pijproker Niet tot Hoek van Holland—Harwich EEN KAMP VAN DE „BUNDES WEHR" IN MITTENWALD Twee vliegtuigen in V.S. neergestort 32 doden Koning Boude wijn spreekt Congres toe Britse politie neemt vingerafdrukken op grote schaal Vulkaanuitbarstingen in de Minahassa Khroesjtsjev heeft kritiek op ministerie van landbouw J WOENSDAG 13 MEI 1959 PAGINA ÊÉffl Op het terras van een Duits militair hoofdkwartier, midden in de Beierse Alpen, hebben we dezer da gen op een stralende ochtend, samen met acht andere Nederlandse journalisten, een aubade in ontvangst mogen nemen van een muziekkorps van de „Bundes- wehr". De mannen stonden opgesteld tegen een impo sante achtergrond van met sparren begroeide en met sneeuw bekroonde bergen. De gele met een zwarte ade laar versierde vanen aan de trompetten van de voorste muzikanten wapperden vrolijk in de wind, en de op gewekte wijsjes die de soldaten ten beste gaven droe gen aanzienlijk bij tot het scheppen van een prettige sfeer. Generaal Hans Buchner, een lange gebruinde 57- jarige officier met vriendelijke open gelaatstrekken, had zich kennelijk voorgenomen zijn kritische gasten uit Nederland zo hartelijk mogelijk te ontvangen, en hij is daar inderdaad in geslaagd. Hij bleek te beseffen dat wij met gemengde gevoelens naar zijn kamp waren gekomen, en hoewel onze pijnlijke herinneringen aan het Duitse militarisme van het nabije verleden niet ge heel verdrongen werden, hebben wij toch een bepaald gunstige indruk gekregen van de manier waarop hier nieuwe Duitse troepen worden gevormd. De generaal droeg, evenals al zijn manschappen, op de rechtermouw van zijn blauwgrijze uniform een in signe met de afbeelding van een Edelweiss, het ken teken van de Bergjagers. Hij vertelde ons, dat hij het bevel voerde over de „Erste Gebirgsdivision", een een heid die op het ogenblik nog bestaat uit 6000 soldaten, maar die tot een sterkte van 10.000 soldaten zal wor den opgevoerd. (Intussen blijft de omvang van de divi sies van de „Bundeswehr" nog altijd veel kleiner dan die van de vroegere „Wehrmacht", die divisies kende van 20.000 man.) Met twee andere divisies vormt de „Erste Gebirgsdivision" het Tweede Duitse Korps, waarvan het hoofdkwartier in Ulm gevestigd is. Dit korps ressorteert onder het Zevende Amerikaanse Le ger, dat zijn zetel in Stuttgart heeft. Generaal Buch- ners troepen zijn sinds 1 april 1958 opgenomen in de strijdkrachten van de Noordatlantische Verdragsorga nisatie, en in laatste instantie krijgt hij zijn instructies van het Geallieerde Hoofdkwartier in Parijs. Ook de IJsheiligen zeggen: A TLA S Vanaf het ogenblik, dat ik begon met een pijp, is het me altijd uitstekend bevallen. Maar... „overtuigd" pijproker werd ik toch pas, toen ik Douwe Egberts tabak ontdekte. Wat een verschil in smaak en geur! Wat een heerlijk rokeal Ja een pijp en D.K koren bij elkaar! buitenlandse KRONIEK R.S. Stokvis {-0 4 Zonen N.V .an°Ai BEIERSE BERGJAGERS Generaal Buchner heeft al vanaf zijn 19e jaar b(j de bergtroepen gediend, en onder de oorlog heeft hij onder meer in Noorwegen en in de Kaukasus ge streden. Het heeft ons als enigszins merkwaardig getroffen, dat deze gene raal, evenals enige andere oudere of ficieren van zijn eenheid, op zijn uni form van het nieuwe leger een reeks onderscheidingen draagt uit de tijd van Hitier; onderscheidingen die voor een groot deel behaald werden in gevech ten met soldaten van naties die nu West-Duitslands militaire bondgenoten zijn. Zo vonden we het ook niet zo pret tig in de ontvangstzaal van het hoofd kwartier een levensgroot portret te ~len hangen van Veldmaarschalk Dietl, man die in 1940 met zijn bergtroepen ue aanval op Narvik geleid heeft. (Aan ee|l andere wand van de zaal zagen We een^schilderij van Hindenburg). Hebben de hoge officieren van de Eerste Bergdivisie nog in het Nazi- leger gediend, de meeste officieren van lagere rang hebben op dit punt een onbesmet verleden. We hebben met luitenants gesproken van 21 en 22 jaar, die dus op het einde van de oorlog pas 7 of 8 jaar oud waren en die uiteraard slechts een vage herin nering hadden aan de Duitse krijgs verrichtingen in de tweede wereld oorlog. Generaal Buchner en diens naaste medewerkers streven er oprecht naar een gezonde geest te scheppen in de divisie, en men krijgt de indruk dat inderdaad gebroken is met talrijke on sympathieke maatregelen van de vroe gere strijdkrachten. Bondskanselier Adenauer wil, dat de nieuwe Duitse soldaten zich beschouwen als „staats burgers in uniform", en dat zij, in plaats van de oorlog en het militaris me te verheerlijken, de handhaving van de vrede als hun taak zien. In een cursus van twee tot drie lesuren per Week, zo is ons verteld, worden de jonge recruten ingelicht over de staat kundige structuur van de Bondsrepu bliek en over de rol die het Bondsleger speelt in de NATO. Zo probeert men hen op te voeden tot goede burgers van een waarlijk democratisch en vre delievend Duitsland en tot mannen die zich hun verbondenheid met de andere volkeren van het Westen bewust zijn. Een soldaat van de West-Duitse bergjagers neemt een steile helling. Volgens generaal Buchner bestaat er bij de dienstplichtigen grote animo om hij de Bergtroepen te komen, terwijl öe recruten in de twaalf maanden dat zij dienen over het algemeen hun uiter ste best doen om zich tot efficiënte sol daten te ontwikkelen. Het is wel voor gekomen dat dienstplichtigen, wier tijd vlak voor een manoeuvre om was, Advertenti' Manschappen van de Eerste West-Duitse Bergdivisie bij een oefening in de om geving van Mittenwald. De warmbloe dige bergpaardjes en de muilezels, die door de Bergjagers gebruikt worden, kunnen een flinke last torsen. hun commandant gesmeekt hebben nog wat langer te mogen blijven om de oefening te kunnen meemaken. generaal, naar een berghelling gere den, waar een aantal dienstplichtigen getraind werd. De auto's bleken op deze tocht weinig moeite te hebben met de steile slingerende paadjes, en na korte tijd stonden we op een met bloeiende gentianen bezaaid veld, ter wijl de plastic oefenpatronen uit de geweren van de recruten ons om de oren vlogen. We maakten kennis met IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIVIIIIfllllllllllllllllllllllllllfltllllllllllllllMMIII' IlillllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllMllllllllllllllllltllllllllltli een aantal 21-jarige soldaten, die eerst drie weken geleden hun burger pak voor het soldatenuniform verwis seld hadden. We hebben er gepraat met een stucadoor, een vrachtauto chauffeur, een tandtechnicus en een student in de muziek, die voor het merendeel hun woonplaats in Zuid- Beieren bleken te hebben. De eerste confrontatie met het soldatenleven, zo vertellen zij ons, was hun niet te gengevallen. Terwijl de jongelui ons te woord ston den, zagen wij achter hen in de verte de Zugspitze oprijzen, en even later wees men ons waar de Duits-Oostenrijkse grens ongeveer liep. Het Beierse berg land grenst overigens, verder naar het oosten, ook aan Tsjechoslowakije, en aan de overzijde van deze grens begint het wereldrijk van Moskou, dat door zijn expansiedrang de herbewapening van West-Duitsland noodzakelijk heeft gemaakt. HANS BRONKHORST. Een „Viscount" van de Amerikaanse „Capital Airlines" is gisteren ten noord oosten van Baltimore neergestort, aldus meldt Reuter. De maatschappij heeft bekend gemaakt, dat volgens de eer ste berichten alle 27 passagiers en de vier leden der bemanning om het leven zijn gekomen. Het toestel was op weg van New York naar Atlanta in Georgia. Het was het tweede toestel van de „Capital Airlines" dat die dag veron gelukte. Tevoren was bij Charleston in West Virginia een „Constellation" van deze maatschappij bij een landing naast de rolbaan terechtgekomen en in brand gevlogen. Twee personen wer den gedood en dertien mensen liepen verwondingen op. Het viermotorige toestel, dat volkomen werd vernield, had 41 mensen aan boord. Koning Boudewfjn van België heeft gisteren een gezamenlijke zitting van het Amerikaanse Congres toegespro ken, aldus meldt U.P.I. In zijn toe spraak tot senatoren en afgevaardigden zei de Belgische vorst dat het volk van de Belgische Congo onafhankelijk zal worden zodra het daar rijp voor zou zijn. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten de eerste natie waren die de vrijstaat van de Belgische Congo erkenden als „een bevriende regering". Ook herin nerde hij eraan dat het op Belgisch grondgebied was dat generaal Anthony Macouliffe in de laatste oorlog de kort ste en onvergetelijkste diplomatieke no ta die ooit in oorlogstijd werd gezonden, aan de Duitsers deed zenden. Hij doel de op de beroemde boodschap die ge neraal Macouliffe in Bastogne aan het Duitse ieger zond, dat zijn overgave had geëist. Het antwoord was „Nuts". De politie van Rotherham, een Britse plaats met 70.000 inwoners, is voorne mens van alle mannelijke inwoners bo ven de 14 jaar de vingerafdrukken te nemen, om op die manier een moorde naar te vinden. Het gaat om de moorde naar van Ernest Crapper, een 81 jaar oude man, die vorige maand in zijn woning om het leven is gebracht. De openbare mening in Engeland is gekant tegen het nemen van vinger afdrukken op grote schaal. ,,Ik geef de verzekering dat de vingerafdrukken die op deze manier verzameld worden, al leen gebruikt zullen orden in verband met de zaak Crapper. Ze zullen later vernietigd worden", zo heeft chief constable J. E. Cotton verklaard. De vulkanen Lokon en Mahawoe in de Minahassa, een door rebellen beheers te streek op noord-Celebes, zijn tot een uitbarsting gekomen, aldus heeft U.P.I. in Makassar vernomen. Volgens Pan- touw, het hoofd van de vulkanologische dienst in de Minahassa, veroorzaakten de erupties zware aardbevingen die mij len in de omtrek werden gevoeld. Vul kanische as daalde neer op de sawahs en de dorpen Kakaskassen en Kinilow. Pantouw vroeg het centrale bureau van de vulkanologische d'enst in Bandoeng om meer employé's en materiaal om de vulkanologische activiteiten in zijn gebied te kunnen bestuderen. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie heeft gisteren in een toespraak te Kiev kritiek geleverd op het Rus sische ministerie van landbouw en aan gedrongen op algehele reorganisatie van het wetenschappelijk onderzoek, aldus meldt Reuter. De Russische pre- Advertentie (Van onze Utrechtse redacteur) Op Woudschoten In Zeist wordt een internationale coferentie over gezins verzorging gehouden, welke dinsdag middag na een kort begroetingswoord van de voorzitter van de centrale raad voor gezinsverzorging, mr. H. A. J.M. van Koningsbruggen, burge meester van Culemborg, geopend is door minister dr. Marga Kiompé. Vertegenwoordigers van het maat schappelijk werk en het specifieke terrein der gezinsverzorging uit alle Westeuropese landen, Scandinavië, Amerika en Canada nemen aan deze studieconferentie deel. Het is voor het eerst, dat op interna tionaal niveau van gedachten wordt ge wisseld over gezinszorg en gezinshulp, waarover minister Kiompé haar grote vreugde uitsprak. In een wereld, waar in zich zoveel spanningen en tegenstel lingen voordoen zo zei de bewinds vrouwe kan men zich slechts ver heugen, wanneer vertegenwoordigers van verschillende landen samen om de tafel gaan zitten om van elkaar te le ren en gezamenlijk wegen te zoeken om de mens te helpen. Het gaat om de mens, die in een snel veranderende we reld leeft. Een wereld, waarin indus trialisatie. urbanisatie, migratie en zo vele andere verschijnselen de maat schappelijke structuur in een hoog tem po veranderen. Hij voelt zich daarin onzeker en onbeschermd, terwijl hij toch 'gedwongen wordt een persoonlijke keuze te doen. Deze mens moet de kans krijgen zichzelf te handhaven en vrije mens te mier zei dat het ministerie lange tijd zijn met eigen verantwoordelijkheden, geen gelijke tred heeft gehouden met j Daaraan denken de vluchtelingen, de veranderende omstandigheden in de Russische landbouw. Zijn rede is gis teren door radio-Moskou en de „Prav- da" weergegeven. Khroesjtsjev noemde de betrokken minister. Matskevitsj, niet met name. Khroesjtsjev legde er de nadruk op, dat men niet moet aarzelen degenen, die het maximum van hun kunnen heb ben bereikt, te vervangen door betere krachten. Ook moet de verwerkelijking van het produktieplan niet gaan ten koste van de kwaliteit. „Dit geldt voor al voor de wijnboeren. Zij planten maar raak om hun norm te vervullen. Maar de druiven worden dan zo zuur, dat een blinde door daarvan te eten, weer zal kunnen zien maar een ziende daar van blind zal worden," aldus Khroesjtsjev. die tot ons komen uit oost-Europa, die het westen hebben geïdealiseerd en na de eerste opluchting een gevoel van teleurstelling hebben. Onze sociale voorzieningen hebben velen materieel meer vrijheid ge schonken. Met de daardoor groeiende onafhankelijkheid zijn echter de ver houdingen tussen de mensen verzake lijkt en verschraald, ondanks het feit, dat het tegenwoordig bon ton is om veel over menselijke verhoudingen te spreken. Minister Kiompé wees op de beteke nis van het gezin als een harmonisch centrum, waarin volwassenen en jonge ren een rustpunt kunnen vinden. Het gaat vandaag om meer dan het by- springen als de huisvrouw ziek is; het gaat om bestand in het aanpassingspro ces, dat juist voor de huisvrouw dik wijls zo moeilijk is. Het maatschappelijk werk, voor individu en gezin, waarin gezinszorg en gezinshulp als taken van het parti culier initiatief in ons land steeds meer worden ingebouwd, heeft im mers ten doel aanpassingsstoornis sen, voortkomende uit aard en aan leg van individu of omstandigheden van het gezin, te voorkomen of op te heffen. Minister Kiompé wil integratie van de gezinszorg in het maatschappelijk werk geenszins als de enig juiste op lossing stellen, maar acht dit wel een interessante oplossing, die wellicht meer dan thans het geval is overweging verdient. Prof. dr. H. C. J. M. Ruygers, hield een beschouwing over „Het gezin van vandaag", waarin hij aan de hand van een uitspraak van Max Picard aller eerst een schets van het wezen van het gezin gaf. Volgens het woord van Picard, her leeft in de huiseiyke kring „de schone onzekerheid over de oorsprong," doch daar staat in onze dagen tegenover de onzekerheid van de vrees. De onzeker heid wordt niet meer als schoonheid, doch als angst beleefd, omdat het ge zin, waarvan de intimiteit vroeger door de sociale structuur werd beschermd, geheel is bloot gelegd. De functies, die het gezin eertyds zelf verrichtte, zijn overgenomen door een gecentraliseerde gemeenschap. et hoofdkwartier van de Eerste Bergdivisie is gevestigd aan de rand van het schilderachtige dorpje Mittenwald, ongeveer 100 km ten zuiden van München en op korte afstand van het beroemde wintersport centrum Garmisch-Partenkirchen. Het reeds van 1938 daterende kazernecom plex wordt sinds drie jaar weer door Duitse soldaten gebruikt, die de deer lijk vernielde gebouwen gerestaureerd en gemoderniseerd hebben. Tussen de lange rood-bruine stenen soldatenverblijven slingert zich het snel vlietende riviertje de Isar, en voor men het gebouw van de divisiestaf be reikt, passeert men een kleine brug, vanwaar men ern blik kan werpen op het glasheldere water van het berg stroompje. Ongeveer een derde deel van de Eerste Bergdivisie is hier in Mittenwald gelegerd. De trots van de divisie is op de I5e compagnie, een eenheid die beschikt over.muilezels en bergpaarden. Het is de enige compagnie in de „Bundes wehr", die nog met lastdieren werkt, en uiteraard brengt men alle buiten landse bezoekers aan het kamp Mitten wald naar de stallen, waar de verant woordelijke officier, een dierenarts, vertelt welke goede diensten de vier voeters kunnen bewijzen bij operaties in bergachtige streken. De bruine muil ezels, die namen dragen als Erika, Em ma en Erna, kunnen een vracht ver voeren van maar liefst 130 kilo, maar ook de warmbloedige bergpaardjes we ren zich goed bij tochten door het hoge land. Naast de stallen vonden we een smederij, waar men kennis kan maken met „de enige hoefsmid in het West- Duitse leger", en elders zagen we een hypermoderne veterinaire operatiezaal. Maar de Bergjagers zijn, behalve met muilezels en bergpaarden, na tuurlijk ook uitgerust met meer he dendaagse vervoermiddelen, waaron der een groot aantal jeeps van Duits fabrikaat. Met enkele van die jeeps j Vanuit Hoek van Holland is dinsdagochtend de jaarlijkse zeilwedstrijd, van de Hoek naar Harwich begonnen. Hier ziet werd ons groepje Nederlanders, on- men de schepen bij de start; links de H-219,, de „Tulla" van Simon de Wit. Voor het eerst hadden dit jaar de schepen der persoonlyke aanvoering van del oostenwind, et is ondenkbaar, dat de huidige Geneefse conferentie een oplos sing zal brengen voor de branden de Europese problemen die er bespro ken zullen worden. Men kan niet ver wachten, dat de ministers van buiten landse zaken tot een essentieel akkoord zullen komen over het eigeniyke onder werp van gesprek: de kwesties Duits land, Berlijn en de Europese veilig heid. Hun activiteiten zullen zich voor het grootste deel bepalen tot het af tasten van de wederzijdse posities en tot het testen van de bereidheid van de tegenparty om tot een overeenkomst te raken. De Russen hebben aanvankelijk hele- maal geen bijeen komst op het ni veau van de mi nisters gewild, en zij hebben tenslot te slechts in een dusdanige bijeen komst toege stemd, nadat zij uitdrukkelijk te kennen hadden gege ven, dat zij uiteindelijk alleen heil za gen in een conferentie aan de top. Khroesjtsjev heeft er nu eenmaal al zijn zinnen op gezet met Eisenhower aan één conferentietafel te komen. De Russische premier zou liefst bilaterale onderhandelingen met de Verenigde Staten houden, omdat Amerika de eni ge Westelpke mogendheid is die hp au sérieux neemt, maar hij beseft heel goed dat de Amerikaanse president nooit voor een dergelijk onderonsje te vin den zou zijn. Khroesjtsjev wil dus ook wel met Eisenhower onderhandelen in gezelschap van de regeringsleiders van enige andere mogendheden, maar voor onderhandelingen op lager niveau, zo als die welke nu in Genève worden ge houden, heeft hij weinig interesse. Als de Westerse mogendheden deze zijns inziens omslachtige weg naar de top nu met alle geweld willen volgen, ver zet hij zich daar niet tegen, maar hij beschouwt do huidige conferentie als de voorbereiding op de eigenlijke con- ferentie tussen Oost en West. namelijk die van de topfiguren. et Westen heeft de les geleerd van de Geneefse topconferentie van 1955, die zo bitter weinig resul taat heeft opgeleverd en die geenszins I hijgedragen heeft tot een vermindering van de spanning tussen de vrije en de communistische wereld. Het Westen wil ;ich niet opnieuw voortijdig laten ver- okken tot een bijeenkomst op het hoogste niveau. Men koestert aan de Westerse kant minder illusies dan vier jaar geleden aan de vooravond van de toenmalige bijeenkomst der regerings leiders. Rusland nam trouwens toen J een minder hooghartige houding aan Idan op het ogenblik. De Sovjets zagen zich indertijd genoodzaakt tijd te win nen, om het post-Stalinistische rijk te consolideren. Maar intussen heeft men in de U.S.S.R. met die consolidatie gro te vorderingen gemaakt. Khroesjtsjev is uit de machtsstrijd binnen de muren van het Kremlin naar voren getreden ais de man die het voor het zeggen heeft, en onder het bewind van de nieu we leider heeft de Sovjet-Unie op mili tair gebied een sterke positie verwor ven door de ontwikkeling der intercon tinentale raketten. Dat de Russen zich hun kracht bewust zijn, is dezer dagen nog gebleken uit enige dreigende op merkingen van de Sovjet-premier, die onder meer verklaarde, dat als er een oorlog uitbrak Rusland weliswaar zwa re verliezen zou ïyden, maar dat de Westerse mogendheden letterlijk van de aarde gevaagd zouden worden. De Russische leider is ook overtuigd van de voortreffelijkheid van zijn economi sche politiek, die de Sovjet-Unie in staat zou stellen binnen afzienbare tyd de Verenigde Staten voorby te streven. Gelukkig is Khroesjtsjev echter nog niet zo zeker van de superioriteit van de U.S.S.R. dat hij niet meer met de „kapitalistische mogendheden" wil praten. Hij wil voorlopig een vorm van coëxistentie die hem in staat zal stellen zijn rijk nog meer te versterken. In principe is het Westen niet onge negen om de huidige conferentie te laten volgen door een topconferen tie. Eisenhower beseft heel goed, dat hij uiteindelijk slechts met Khroesjtsjev persoonlijk tot de een of andere over eenkomst kan komen. Op een recente persconferentie zei de Amerikaanse president: „We weten allemaal dat er in het Sovjetregime maar één man ls die met gezag kan spreken", en hij voeg de hieraan toe: „Als er enige reden is voor meer hoop op een vermindering van de spanningen in de wereld, dan is mijns inziens een topconferentie een uitgemaakte zaak." In Genève zullen de Westerse ministers van Buitenlandse Zaken nu trachten te ontdekken of die reden voor meer hoop op ontspanning inderdaad bestaat. Eisenhower heeft Jaten weten, dat hy niet aan een topconferentie zal deel nemen, als de Russen uitvoering geven aan hun dreigementen van het laatste half jaar Hp zal niet tolereren dat de Sovjet-Unie een afzonderlijk vredes verdrag sluit met de zogenaamde Duit se Democratische Republiek, noch dat de controle op de toegangswegen naar West-Berlijn door Rusland eenvoudig wordt overgedragen aan Oost-Duitsland. Eisenhower wil ook niet met Khroesj tsjev praten zolang de Russische pre mier het Westen met een soort ultima tum confronteert. Khroesjtsjev heeft de laatste tijd ,herhaaldeiyk ontkend, dat zijn plan van 27 november 1958 het ka rakter van een ultimatum had, en hy heeft laten weten dat zijn oorspronke lijke termijn voor de vorming van een „vrij West-Berlijn" voor verlenging vat baar was, maar hy heeft zjjn dreige menten van vpf en een halve maand geleden ook nooit formeel ingetrokken. De Amerikanen en hun Westerse bondgenoten zijn op hun hoede. Zij wil len geen topconferentie tot iedere prijs. LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen. In ieder vakje komt een lettergreep. 1. blaasinstrument; - 2. God van de Noordenwind; - 3. dwangsom; - 4. sna reninstrument uit de 17e eeuw; - 5. be dachtzaam; - 6. rivier in België. Oplossing 11 mei: Horizontaal'. 1. sta; 4. Koran; 6. kolo nel; 8. A.T.; 9. ga; 10. pel; 11. ver; 12. el; 14. re; 15. regelen 18. tonen; 19. mak. Verticaal: 1. sol; 2. trom; 3. aan; 4. kotelet; 5. negeren; 6. kaart; 7. Laren; 13. Lena; 16. gom; 17. Lek. Joegoslavië De geheime politie van Tito heeft sinds 1955: 129 spionnen en agenten aangehouden, die door het Sovjet-blok het land zijn binnenge smokkeld, aldus heeft de minister van binnenlandse zaken, Stefanovic, mee gedeeld. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7