Toon in Genève „veelbelovend" „Revolutie van 13 mei" rustig gevierd Den Haag verwacht kabinet-De Quay Indonesische produkten naar Antwerpen Couve de Murville heeft griep fergen beckering HANDSCHOENEN Koning Boudewijn gast van Eisenhower Overwinning voor De Gaulle £i>dh kien iyCdiiift Mr. Ch. van Rooy naar Sociale Zaken Selwyn Lloyd: Het weer. In Algerije Vergiftigd water in Z.-Holland Marinelanding op Sumatra Succes voor prof Beel RUSSISCHE „VOLKSWAGEN" met 1 roebel duur betaald Kamerlid vraagt regering zich tot België te wenden Snoek vangt jongen Drama in Zuid- limburgs dorpje SOLEX DE LUXE President Soekarno ongesteld MORRIS OXFORD Bakker schiet chauf feur dood DONDERDAG 14 MEI 1959 5 83ste JAARGANG No. 30212 STURKA SPORTKLEDING Zonnige perioden femhurg Off. Dealer: J. I. VAN KOOTEN Enorme collectie KOFFERS EN REISARTIKELEN Beiaardconcert raadhuis toren te Hilversum GARAGE BRINKMANN K3 dè verf BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ölrectle: W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ore H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De vertegenwoordigers van de vier ifrote mogendheden op de Geneefse conferentie ztfn gistermiddag op een bijeenkomst van VA uur begon nen met het afleggen van verklaringen over het doel van conferentie na een «ort debat over het Russische voorstel *°t toelating van Polen en Tsjecho- ^lovvakije, aldus meldt Reuter. De Britse minister van buitenlandse za- *en, Lloyd, zei na afloop van de verga dering Tie werd geleid door zijn Ame rikaanse ambtgenoot Herter, dat naar 'tin oordeel de algemene toon „veelbe lovend" was. De Sovjet-Unie was ver tegenwoordigd door minister Gromyko en Frankrijk door de directeur van de 'fueling politieke zaken van het minis terie van buitenlandse zaken, Lucet. Mi nister Couve de Murville was door Kriep verhinderd aanwezig te zijn. Dadelijk na het begin van de bijeen komst l.eeft Gromyko zijn voorstel tot deelneming van Polen en Tsjechoslowa- kjje weer ter sprake gebracht maar niet in de vorm van een ultimatum of °P een anderszins voor het Westen on aanvaardbare wijze. De vertegenwoor digers van de drie Westelijke landen drongen er op aan de zaak later te be spreken. De Russische minister heeft echter wel bij voorbaat bezwaren ge blaakt tegen het Westelijk pakket van Plannen voor Duitsland. Volgens be lichten uit het Westen, aldus Gromyko, 'Ün de regeringen van de Westelijke landen van plan allerlei politieke pro blemen aan elkaar te koppelen. Een dergelijke aanpak zal leiden tot vastlo pen van de werkzaamheden op de con ferentie. Het is volgens Gromyko moeilijk een rechtvaardiging te vinden voor uitstel van besprekingen over een vredesver drag met Duitsland. Steeds meer Wordt in West-Duitsland op revanche aangedrongen. Het grondgebied van de bondsrepubliek wordt gemaakt tot een atoombasis tegen de Sovjet-Unie. Een van de taken van de huidige conferen- 'Ie is, aldus de Russische minister, het voorbereiden van een topconferentie en net opstellen van een agenda voor een ncrgeljjke bijeenkomst. Het zou een aifen v°or de zaak van de vrede zijn rent^r rnin °i meer geregeld topconfe- aan z°uden worden gehouden. Ten ha iJen Van Duitslands hereniging her- nii Russische minister het stand punt van zijn regering dat deze hereni- alleen kan worden bereikt door middel van onderhandelingen tussen de twee Duitslanden. Herter legde als tweede een verkla ring af. Hh zei dat indien op de hui dige conferentie voldoende vorde ringen worden gemaakt, de Verenigde Staten bereid zijn deel te nemen aan een conferentie van regeringschefs. De westelijke regeringen kunnen dit echter niet alleen bewerkstelligen. De ministers moeten thans trachten overeenstemming te bereiken over zoveel mogelijk punten, de menings verschillen zoveel mogelijk weg te werken en opbouwende voorstellen op te stellen voor een eventuele topcon ferentie. °m dit te bereiken is ge heim overleg noodzakelijk. Lucet las een door Couve de Murvil le opgestelde verklaring voor waarin eveneens werd gezegd dat indien de mi nisters nu vorderingen maken, de toe stand ongetwijfeld rijp zal worden voor ®en topconferentie. Er kunnen geen wer kelijke veiligheid en evenwicht in Euro- Pa zijn zonder een algehele regeling van "et Duitse vraagstuk. Een overeen komst die verkregen is door middel van bedreiging, pressie of scheldwoorden, ïs a' bij de bron vergiftigd en dat wil len de Westelijke landen zeker niet, al- dus de Franse verklaring. Lloyd, die dezelfde taken voor de huidige conferentie opsomde als Her ter, wees erop dat het probleem waar voor de ministers staan hetzelfde is hls in 1955, toen de ministers van de vier grote mogendheden voor het laatst bijeen waren, namelijk het vinden van Sen rechtvaardige oplossing voor het Duitse volk. De Duitse bondsminister van bui tenlandse zaken, Von Brentano, heeft Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESIRAAT: ;BI1 KPNINGSP161N) .AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnige perioden en op de meeste Plaatsen droog weer. Zwakke tot •batige noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 2on: 4.48-20.26. Maan: 11.34-1.16. Station O^khota Smstseeiaam |e"un yankion Z<&D temp. neersl Weer heden max afgel 7 uur gist 24 uur zwaar bew. 10 22 0 onbewolkt 14 25 0 zwaar bew. 11 18 0.1 onbewolkt 10 24 0 onbewolkt 11 21 0 onbewolkt 9 22 0 onbewolkt 11 19 0 onbewolkt 12 L5 0 half bew. 15 21 0.1 regen 9 16 1 half bew. 11 21 0 regen 8 20 0.5 zwaar bew. 7 19 0 Advertentie "°P handen gedragen" HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG gisteravond te Genève een onderhoud van ruim vijf kwartier met Gromyko gehad. Volgens Westduitse ambtena ren droeg het onderhoud bij tot ver wezenlijking van het streven van de conferentie. Het gesprek werd nut tig genoemd. President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie de hoop uitge sproken dat de ministers in Genève spoedig vruchtdragende onderhandelin gen over belangrijke vraagstukken zul len kunnen beginnen. In antwoord op een vraag wat hij dacht van de Russi sche tactiek om Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije aan de conferentie te doen deelnemen, antwoordde Eisen hower dat de Verenigde Staten zeer gaarne onderhandelingen willen die re sultaten zouden kunnen opleveren. Zij willen vermijden dat dergelijke onder handelingen worden gebruikt om pro paganda te voeren en oude kwesties te herhalen. Het Russische optreden in Genève geeft wel de Indruk dat de Rus sen de onderhandelingen voor propa- ganda-doeleinden willen gebruiken. Koning Boudewijn van België brengt een 20-daags bezoek aan de Verenigde Staten. Hier ziet men de koning mei president Eisenhower tijdens een rijtoer door Washington. Een groot gedeelte van de wateren in het centrum van Zuid-Holland is besmet met een sterke gifstof. Tienduizenden vissen hebben reeds de dood gevonden. De Dienst van de Volksgezondheid heeft gewaarschuwd, dat zwemmen in de besmette wateren gevaarlijk kan zijn. Eenheden van de Indonesische land strijdkrachten, marine en luchtmacht hebben volgens een vandaag in Djakarta uitgegeven communiqué met succes een landing uitgevoerd in Airbangi aan de westkust van Sumatra. De operatie is disdagmorgen uitgevoerd, aldus deelt de Indonesische marine mede. Het doel was het regentschap Pasaman, het enige ge bied in West-Sumatra dat nog in handen van de opstandelingen was, te her overen. Volgens het communiqué was dit de eerste landingsoperatie van commando troepen van de marine. Andere eenheden gingen later aan wal onder dekking van oorlogsschepen. Er waren geen verliezen bij deze landing, die vlot verliep. Inmiddels wordt in een bericht uit Padang Pandjang in West-Sumatra ge zegd, dat de burgemeester van deze plaats, Datuk Malano en het districts hoofd van Pajakumbuh, Suton Saridano dinsdagmiddag om het leven zijn geko men toen zij in een hinderlaag van de opstandelingen in de Anei-vallei liepen Zij bevonden zich in een militair con- vooi, dat door de opstandelingen werd overvallen. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu ƒ375.- Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 (Ook op gemakkelijke betalingscondilies) Advertentie Het programma van de beiaardbespe ling in de Hilversumse raadhuistoren op zaterdag luidt: prelude, volksliedjes, contradansen, meiliedjes, gavotte, pink sterliederen en improvisatie. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel is er gistermiddag in geslaagd, een bewindsman voor bet ministerie van Sociale Zaken te vin den. De burgemeester van Eindhoven, mr. dr. Ch. J. NI. A. van Rooy, heeft zich bereid verklaard, deze taak op zich te nemen. Mr. van Rooy is in 1912 te Rotterdam geboren. Hij was burgemeester van Etten-Leur van 1945 tot 1952, werd daarna burge meester van Venlo en kwam in 1957 naar Eindhoven als opvolger van burgemeester Kolfschoten. Met mr. Van Rooy is de regeringsploeg thans compleet. Prof. De Quay is heden morgen door de Koningin op paleis Soestdijk ontvangen. Het ligt voor de hand dat de vorstin hem de offi ciële opdracht tot formatie van het kabinet zal verlenen. De samenstelling van het eerste na oorlogse kabinet zonder socialisten was gisteravond zover gevorderd, dat prof. Beel de Koningin een volledige minis- terslijst en een concept regeringspro- grani heeft kunnen voorleggen. Hij heeft op het paleis Soestdijk officieel eind rapport uitgebracht over zijn thans af gesloten pogingen. Algemeen is de indruk in politieke kringen, dat het eventuele eerste kabinet-De Quay de zware taak, waarvoor het komt te staan, aan zal kunnen. Uit de rege ringsverklaring, die door het nog te formeren kabinet zelf moet worden op gesteld, zal blijken hoe het deze taak ziet. Nog deze week wordt de consti tuerende vergadering verwacht, waar in dit program definitief zal worden vastgesteld. De ministers kunnen dan nog vóór Pinksteren worden beëdigd. Het te verwachten kabinet-De Quay zal bestaan uit zes leden van de K.V.P., drie ieden van de V.V.D., twee leden van de A.R. en twee leden van de C.H.U., in totaal dus dertien leden. In de vermoedelijke lijst van kandidaat- ministers, zoals wij die reeds eerder gaven, is geen verandering meer aan gebracht, z;j het, dat voor het ministe rie van Sociale Zaken eerst thans de naam van mr. Van Rooy bekend gewor den is. Hij is een zoon -an de bekende Drof. Van Rooy, hoogleraar te Amster dam, die destijds grote vermaardheid genoot en de opvolger was van de be roemde prof. Treub. Het kabinet, aan de samenstelling waarvan na de vervroegde verkiezin gen van 12 maart door een informa teur, een formateur en een bemidde laar is gewerkt, zal een extra-parle mentair karakter hebben. De fracties van de Tweede Kamer hebben geen invloed gehad op de wordingsgeschie- Duizenden Moskovieten, die droomden van een eigen auto, zijn de dupe geworden 'tan een particuliere onderneming, die gegadigden tegen betaling van een roebel op een „wachtlijst" plaatste voor de levering van een kleine auto, welke niet vóór volgend jaar in produktie zal komen. De zwendelaars hadden hun zaakje gebaseerd op de plannen, die er bestaan om te Zaporozhye in de Oekraïne een vierpersoons tweedeurs kleine wagen te gaan produceren. Voordat de politie kon ingrijpen hadden reeds duizen den inwoners van de Russische hoofdstad hun roebel geofferd of zelfs een groter bedrag om een voorrangsplaats op de „wachtlijst" te krijgen. De m het vooruizicht gestelde Russische „volkswagen" zal niet meer dan zeshonderd kilo wegen en een luchtgekoelde motor achterin krijgen, waarmee een topsnelheid van tachtig km per uur bereikt kan worden. De fabriek voor deze wagen is echter nog niet gebouwd. In de berichten over de zwendel met de wachtlijsten drong de Moskouse pers er bij de auto liefhebbers op aan geduld te oefenen. Als de tijd gekomen is, aldus de pers, zal men op de officiële wijze zijn naam op een wachtlijst kunnen krijgen. denis. Het beraad van de fracties is beperkt gebleven tot een beoordeling van de algemene situatie, onmiddel lijk na de verkiezingen en ook eind april, toen prof. De Quay zijn op dracht na een maand moest terugge ven. Dit beraad stond geheel los van het werk van de formateur, die van de Koningin de opdracht had gekre gen, een kabinet samen te stellen, dat zou kunnen rekenen op een vrucht bare samenwerking met het parle ment. Prof. De Quay en later ook prof. Beel hebben de fractievoorzit ters slechts in grote Ujnen hun plan nen voorgelegd om een algemene in druk te krijgen van het standpunt van het parlement. Daarna is er buiten partijen en fracties om aan de for matie verder gewerkt. De pogingen van prof. De Quay mis lukten, hoewel zij waren gebaseerd op een uitvoerig informatierapport van prof. Beel, waarin de verhoudingen tus sen de partijen en hun standpunten ten aanzien van enkele controversiële pun ten waren uiteengezet. Te veel kandi daat-ministers die prof. De Quay had aangezocht gingen bedanken. Zij deden dat vaak „om persoonlijke redenen", maar de algemene indruk van vele po litici is, dat een te grote publiciteit rond de formatie van prof. De Quay de vele weigeringen in de hand heeft ge werkt. De bemiddeling van prof. Beel bleef dan ook veel meer in het geheim. Kandidaten voor het ministerschap werden eerst persoonlijk in Den Haag ontvangen wanneer bemiddelaar Beel zeker was van hun bereidheid om de aangeboden posten te aanvaarden. Bovendien stonden achter iedere kan didaat tijdens de bemiddelingspoging van prof. Beel anderen gereed om hun taak eventueel op te vangen. Na de wei gering van de heer Lelieveld, algemeen secretaris van de K.A.B., die werd ge polst voor Sociale Zaken, had de be middelaar nog de keus uit twee gega digden. De eerste jaardag van de „Revolutie van de 13de mei" die een einde maak te aan de Vierde Republiek, is gisteren in Algiers voorbijgegaan zonder enig ernstig incident en is zodoende tot een overwinning voor president De Gaulle in zijn conflict met de extremistische kolonisten geworden. Een grote mili taire parade van het puik van het Franse leger in Algerije vormde het hoogtepunt van de handige actie van de Parijse regering, die de leiding van de herdenkingsfeesten in Algiers op zich had genomen. Het officiële pro gram heeft de recalcitrante Frans-Al gerijnen getracht ertoe te bewegen feest te vieren op een dag. die zij tot een „rouwdag" wilden maken vanwege niet verwezenlijkste dromen over een onverzoenlijke politiek tegen de Alge rijnse rebellen. Militaire muziekkorpsen speelden vanaf zeven uur 's morgens in de stra ten, die door de talloze driekleuren en de schitterende zon van het Middelland se Zee-gebied, een bonte, felle aanblik boden. ,,Mistral"-straalvliegtuigen en helicopter vlogen over de huizen heen. En tegen het middaguur stond er een grote parade op het programma, op het forum te houden, daar, waar de opstand van de Algerijnse kolonisten 13 mei 1958 begon. Driekleurige pamflet ten regenden neer uit de hei-blauwe lucht met een leuze erop gedrukt, die er op berekend was, bij de kolonisten In de smaak te vallen. Zij immers wensen de integratie met Frankrijk. De leuze luidde: „De Middellandse Zee loopt door Frankrjjk, zoals de Seine door Parijs stroomt." Ervaren waarnemers hebben geschat, dat slechts ongeveer 10.000 tot 15.000 van de 250.000 Europe se inwoners van Algiers naar de mili taire parade en andere hoofdpunten van het officiële program zijn gaan kijken. Van de 50.000 mensen, die gistermor gen naar het forum gingen om naar de redevoeringen te luisteren, waren er on geveer 40.000 Mohammedanen. Toch was het een overwinningsdag voor De Gaulle. Duidelijk kwam naar voren, dat het machtige Franse leger in Algerije achter De Gaulle staat. Bil de j revolutie van de vorige lente was het alleen de steun van het leger, die de kolonisten in staat stelde, de regering in Parijs te doen vallen. In Parijs heeft zich wel een ernstig incident voorgedaan. Op de Champs Elysées raakten rechtse demonstranten die leuzen riepen als „De Gaulie aan de galg", „integratie" en „Leve Massu", slaags met de politie. Tevoren hadden de zes- tot zevenhonderd betogers een krans bij het Graf van de Onbekende Soldaat gelegd. De politie hield onge veer zestig mensen aan. President Soekarno van Indonesië is tijdens zijn bezoek aan Italië ongesteld geworden, aldus melden Reuter en AFP. Een lunch, hem aangeboden in het Quirinaal door de president van Italië, Giovanni Gronchi, heeft hier door geen doorgang kunnen vinden. Advertentie 19 5 9 GEHEEL NIEUW ITALIAANSE STIJL ENGELS COMFORT NEDERLANDS FABRIKAAI VRAAGT DEMONSTRATIE SMEDESTR. 22 - TEL. 11025 Het tweede Kamerlid Berkhouwer (V.V.D.) heeft de minister-president en de minister van buitenlandse zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de regering kennis genomen van de berichten, volgens welke een der rechtsgeleerde raadslieden van het Department of State der Verenigde Sta ten van Amerika tijdens een recente bijeenkomst van Amerikaanse volken rechtbeoefenaars de onteigening der Ne derlandse ondernemingen in Indonesië heeft gediskwalificeerd wegens hun vol kenrechtelijke onrechtmatigheid, zulks met name op grond van hun discri minatoir karakter en het feit, dat tot dusverre iedere onverwijlde daadwer kelijke en adequate schadeloosstelling van de eigenaren dezer ondernemin gen is uitgebleven? Heeft de regering kennis genomen van de berichten, volgens welke het staatshoofd van Indonesië tijdens een ontmoeting met buitenlandse verslag gevers te Kopenhagen gezegd heeft, dat van Antwerpen, wegens de gun- Wat er met jonge tjes gebeurt, die ondeugend zijn, be wijst deze foto wel. De negenjarige Jan van Brandwijk uit Krimpen a/d Lek had van zijn vader de uitdrukkelijke waarschuwing ge kregen, dat hij niet meer met de schouw van boer Van der Laan mocht gaan varen. On danks dit ging de knaap er met de schuit vandoor. Tij dens het varen ver loor Jan de vaar boom. Hij wilde deze uit het water balen, doch greep mis. Op hetzelfde moment beet een snoek hem in de middelvinger en bleef aan de vinger hangen. Een boe renknecht, die het zag gebeuren, school snel toe en sloeg met de klomp de snoek, die ongeveer 60 cm lang was, dood. Jan kreeg de eerste geneeskun dige hulp van zijn vader, die lid is van de E.H.B.O. stige ligging van de Scheldehaven, de grote transitohaven gemaakt kan worden voor alle Indonesische pre* dukten. waaronder dus de produkten van de onrechtmatiglijk genationa liseerde Nederlandse bedrijven, als mede dat de internationale markten van een aantal goederen, welke nog plaatsvinden te Amsterdam en Rot terdam, zouden dienen te worden o- vergeplaatst naar Antwerpen? Acht de regering het niet gewenst om, indien de in de laatste vraag gestelde mededelingen inderdaad zouden blijken te zijn gedaan, zich tot de Belgische regering te wenden, ten einde deze me de te delen, dat, zolang schadeloosstel ling uitblijft, de Nederlandse regering zich niet kan voorstellen, dat van Bel gische zijde wordt meegewerkt om het verhandelen in Europa van goederen, afkomstig van de onrechtmatiglijk ge nationaliseerde Nederlandse bedrijven, te bevorderen, er daarbij de nadruk op leggende, dat de Nederlandse regering het niet aannemelijk acht, dat men van Belgische zijde een en ander in over eenstemming zou achten met de nauwe, uit verscheidene tractaten voortvloeien de, bondgenootschappelijke verhouding en de uit anderen hoofde bestaande eensgezindheid tussen Nederland en België. Een jarenlange vete tussen een 49-jarige broodbakker en een 45-jarige chauffeur, beiden uit het Limburgse dorpje Vaesrade (gemeente Nuth), is dinsdagavond even na tien uur uitge- 1 lopen op een drama. De bakker wachtte toen zijn rivaal op en schoot hem met j enkele pistoolschoten neer. Het slacht- offer was gehuwd en vader van twee kinderen. De oorzaak van de vete tussen beide I mannen en derhalve ook van het ont- zettende drama schijnt gelegen te zijn i in het feit dat de chauffeur een rela- I tie onderhield met de vrouw van de I nakker. Toen de chauffeur dinsdagavond de woning van de bakkei wilde bezoe ken. werd hij opgewacht. Op het mo ment dat de eerste het erf betrad, schoot de ander, die met een pistool gewapend had post gevat in een kippen hok, hem dood. De dader deed zelf aangifte van het gebeurde bij de ri.jks- oolitie te Nuth. De politie heeft hem gearresteerd en ingesloten op het poll- tiebureau te Nuth. Het stoffelijk over schot van het slachtoffer is naar hef ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1