Honderd uk Viert koperen jubileum- Oud -minister Bongaerts begraven C.C.O. tegen prijsstijging 1 Drie gewonden na explosie in muskusfabriek j T)c h ■M Kinderhuis te Wassenaar Verlaten leiders Indonesische op stand het land? Chaos van verwrongen staal9 gevallen en gebarsten muren Luisterrijke viering van 1575e sterf dag van St.-Servatius Plechtigheid in Maastrichtse St.-Servaaskerk Prof. Oud spreekt in Haarlem Yijftig gulden boete door krijgsraad geëist Diefstallen en inbraken Ernstig ongeval bij Hoogovens Abako-leiders terug in Congo ERIC DE NOORMAN VANMORGEN OM 10 UUR IN HILVERSUM DONDERDAG 14 MEI 1959 PAGINA 3 59 Rundvlees duurder? Gouverneur Speekenbrink naar Nederland Ij'. 8 Amate in Helmond groot succes Kruisheer Bitsé gehuldigd Instorting bedreigt expositiezaal van R'damse Kunstkring Katholieke Illustratie Zomer-activiteiten van Haarlems Bloei In augustus weer kleinkunst'Concours Oudheidkundig museum in Alphen geopend Tentoonstelling van Merovingische vondsten - üffïftl'im&. Rn Vaandrig reed op slechte handen IN VELSEN Motorrijder mishandelt twee jonge vrouwen Hek viel om Meisje in Beverwijk ernstig gewond Drie gewonden naar Beverwijks ziekenhuis Zwembad in Sassenheim gesloten Wegens waterveront reiniging in Zuid- Holland In Hoofddorp: Maximum snelheid verlaagd Hertog van Brabant opent „Poorters wek en 101 In de hitte van het gevecht of liever de gevechten, want I burchtzaal binnen. Een beweging habij de troon trekt zijn aandacht. Vorst Svein Langtand levert geheel alleen, onbereikbaar voor zijn vrienden een Criffan komt langzaam bij van de klap, die Svein Langtand hem toediende. zware strijd tegen een geweldige overmacht let niemand op de Deense rovers, die zich snel in een hoek van de burchtzaal hebben teruggetrokken en nu in ademloze spanning het strijdtoneel gadeslaan. Zélf doorgewinterde kampvechters, slaan Thore en zijn mannen in ademloze spanning de kracht toer van de reusachtige Svein Langtand gade en het is het merendeel der Denen aan te zien, dat ze slechts één teken van hun hoofdman nodig heb ben om zich ook in het gevecht te storten. Aan welke zijde komt er weinig op aan. Maar Thore de Deen is te slim om zich hierin te mengen; het is hem duidelijk genoeg, dat de doldrieste handvol Noorse gevangenen het nooit kunnen redden tegen de overmacht, een overmacht, die bovendien met de minuut groter wordt, want steeds meer Ierenkrijgers stromen de Hij staart even verbaasd naar het strijdgewoel in de zaalhoeken, dan kruipt zijn blik naar de dichtbijeenstaande Denen. En het volgend moment schalt zijn stem boven alles uit„Mannen van Criffan, spaart deze schurken niet. Wreekt de moord op mijn twee scheepsbemanningen, het woord van een koning geldt niet voor piraten. Deen of Noor, het maakt mij geen verschil. Doodt hen nu; dat spaart ons een terechtstelling." Alhoewel Thore de Deen zijn oren amper durft te geloven, handelt hij meteen en met verbluffend doorzicht. Hij stoot een Ier, die hem in de weg staat omver, springt op d« troon, sleurt de kleine prins naar zich toe en buldert: „Stoppen allemaal- Als iemand één verkeerde beweging maakt, sterft deze knaap. Terug mannen, Criffan, en vrije aftocht voor ons." Het stoffelijk overschot van de zondag overleden oud-minister van Waterstaat, ir. Max Charles Emile Bongaerts, is woensdag op de r.k begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage ter aarde besteld. Voordien celebreerde de secretaris van het bisdom Rotterdam, de weleerw. heer E. Guljé een neef van de overledene, een plechtige Mis van requiem in de parochiekerk van de H. Anthonius abt. Assistenten waren dr. K. Steur, pastoor van de parochie, en kapelaan Te Meij. Secretaris Guljé verrichtte op de begraafplaats de absoute. Op het kerkhof waren vele geeste lijke en wereldlijke autoriteiten aan wezig, o.m. de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, kamerleden, de burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. H. J. M. Loeff, schoonzoon van de over ledene, en de burgemeester van 's-Gra venhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten Een hoge Indonesische functionaris heeft woensdag op een persconferentie in Djakarta gezegd, dat rebellenleiders voorbereidingen treffen het land te verlaten om in het buitenland hun hoofdkwartier op te slaan. Dit is vol gens Ü.PJ. medegedeeld door brigade generaal Djatikoesoemo, consul-gene raal in Singapore, die vandaag terug keerde van een inspectietocht door Noord-Celebes in gezelschap van de chefstaf van het leger, generaal-majoor Abdoelbarris Nnsoetion. Volgens Djatikoesoemo is het besluit om Indonesië te verlaten genomen op een bijeenkomst van de hoogste rebel lenleiders in Amoerang, Noord-Celebes, die verleden week werd gehouden. Ge neraal Nasoetion ging er persoonlijk op uit om dit bericht te onderzoeken en nam motorboten waar, die rebellenlei ders vervoerden, aldus Djatikoesoemo. Nasoetion zelf bevond zich aan boord van een oorlogsschip. Djatikoesoemo die bij het begin van de opstand de operaties tegen de rebel len op Sumatra leidde, bevestigde ook de mededeling van Nasoetion (dinsdag avond gedaan), dat rebellen trachtten vrede met de regering te sluiten. „Zij vroegen een buitenlander mij in Singapore te benaderen, maar ik heb deze poging afgewezen", zo verklaarde Djatikoesoemo, die het ongepast vond een buitenlander te betrekken in een conflict dat alleen Indonesiërs betreft Er zal geen compromis zijn. zo ver klaarde hij. maar dit betekent niet dat de deur gesloten zal zijn voor diegenen, die bereid zUn „in de schoot van de republiek Indonesië" terug te keren. Zij die bereid zyn terug te keren zijn welkom en hun zaak zal met soepelheid worden behandeld. (Van onze Haagse Redactie) De wereld van de maatschappelij ke zorg is niet zo gestroomlijnd als we soms wel menen. Gelukkig maar, want waar blijft de persoonlijk er varen naastenliefde, als de zorg voor de maatschappelijk kwetsbaren via de papieren weg van dossier en klap per verloopt?. Pater Eusebius Kemp Is iemand, die nog in de persooniyke caritas gelooft, en zijn werk is zijn beste illustratiemateriaal. Hij is volgeling van Sint Franciscus en heeft de liefde tot het kind en de na tuur met zijn grote voorbeeld gemeen. Een paar maal in de week doet hy zijn ge-oliede zwarte jekker aan. drukt zijn pet in de ogen en snelt op zyn opgevoerde brommer van Den Haag naar Wassenaar. Naar „zijn" St. Antoniushuis, vlak achter de Rijks straatweg. Daar ligt tussen het vlak ke groen een besloten wereldje, waar de jacht en de frustratie van deze tyd geen vat op heeft. En toch zyn vele van die honderd kinderen, van 1 tot 16 jaar in het „Antoniushuis", omdat er in het ge zin iets scheef zat, of erger nog, dat van een gezin zelfs geen sprake meer kon zy'n. Als moeder ziek is, als er een klein tje bykomt, komen de andere kinderen van het gezin een tydje in het Anto niushuis logeren. Dat is de vlottende bevolking, die met een paar weekjes weer verdwijnt. Er zö'n echter ook trieste gevallen by van verwaarlozing en ontaarding, waarby de zusters van O. L. Vrouw naar beste weten trach ten, er nog iets van terecht te brengen. Pater Kemp, een zestiger, werkt met persooniyke caritas. Hy doet dat al twaalf en een half jaar en daar om is het 19 mei feest in Wassenaar. Geregeld verschijnen in onze adver tentiekolommen de geestelijke spel- deprikjes, die een ras-reclameman hem niet zou verbeteren. Zijn merkar tikel heet „ukkepukkies" en zijn rym- pjes doen het altyd weer. Voorbeel den: „Honderd ukkepukkies op een rytje vragen met Pasen om een eitje". „Sta ons bij in onze nood, want de zorgen zyn zo groot". Zo komen de bydragen binnen, de meeste erg klein. Gesubsidieerd wordt het Anto niushuis niet. Dat wil rector Kemp ook niet, alleen al om het begrip „persooniyke liefdadigheid" niet aan te tasten. Wel komen gemeentelyke sociale instellingen soms aankloppen voor tij delijke opname van een pupil en daar voor betaald men dan, zij het op be stedingsbeperkingsniveau. Het leed is de meeste kinderen nau- weiyks aan te zien, maar dan loopt er in eens een ventje tussen, dat twee jaar zou kunnen zyn, maar reeds leer plichtig is. Een trieste lijst van narig heden zou op te maken zyn, als oor zaak van het verblyf van ruim 3000 kinderen in de afgelopen twaalf en een half jaar: moeder weggelopen, ouders gescheiden, ergelyke verwaarlozing. De grootste groep vormen de telgjes van zieke ouders: in totaal drie kwart van het volkje. Ze komen overal van daan: heel veel West-Indiërtjes zyn er- by. Eén op de vyf is niet-katholiek; een enkele keer wordt er een dreumes gedoopt, maar dan moeten de ouders het beslist willen, want „zieltjeswinnen" is er niet by. De geschiedenis van de koperen stichting is er één van geldgebrek en tegenslag. Eerst een uitgewoond huis in Scheveningen. „Wat zijn we begonnen", schreven de enthousiaste medewerksters van pater Kemp des- tyds op het raam, toen ze het huis bewoonbaar trachtten te maken. Daarna nog een ander gebouw, het tegenwoordige Scheveningse Jeugdho- tei, en tenslotte dan Wassenaar. Dat was 1955, Een vry recente villa van een krantenmagnaat kon met de gro te tuin worden overgenomen. Druk is er toen uitgebroken, ver- veranderd en getimmerd. Thans is het Antoniushuis een gebouw, waar men van het woekeren met ruimte weinig meer merkt. Vyf en twintig vertrekken telt het. Voor ieder van de leeftydsgroepen is er een heldere slaapkamer, een eet-speelkamer en voor de groteren een studeer- - kamer. Voor allemaal is er een kik kerbad met een heus strandje er naast. De tien zusters, die er tevens convent houden, hebben hun kapel en een wassery. Acht jonge kinderver- zorgsters hebben hun eigen huisje. Eén van de logeetjes heeft een ei gen kamertje, maar daarvoor is ze dan ook al 16 jaar. Pat Boone en Elvis Presley hangen bij haar aan de wand. Jazeker, ook Ukkepukkies wor den groot. Het consumenten-contactorgaan heeft aan het produktschap voor vee en vlees zijn bezorgdheid uitgesproken over de stijging van de prijzen van het slacht vee in de afgelopen maanden. Het klaagt over verhoging van de con sumentenprijzen, verwacht dat de hui dige tendens zich nog zal voortzetten en verzoekt het produktschap alle middelen aan te wenden, die op korte termijn een daling van de rundvleesprijzen kunnen bewerkstelligen. Op de woensdag te Utrecht gehou den vergadering van het produktschap verklaarde de voorzitter van het pro duktschap, de heer Joh. de Veer, bij de bespreking van de marktsituatie, dat hij niet gelooft, dat er dit jaar, zoals meestal, nog een piek in de rundvlees prijzen zal komen. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink, zal zaterdag op Schiphol aankomen. Als doel van het bezoek wordt te Wil lemstad opgegeven de behandeling van routinezaken met de Nederlandse au toriteiten. In de loop van het verblyf van de heer Speekenbrink in ons land zal hy, samen met minister Lampe, aan de koningin een boek aanbieden, waarin de felicitatiebladen zijn samen gebonden. waarop de schoolkinderen in de Ned. Antillen hun handtekenig heb ben gezet ter gelegenheid van de ver jaardag van de koningin. (Van onze correspondent) Hedenochtend even na tien uur vond in de essencefabriek van de fa. Polak Schwartz in Hilversum aan de Lie- bergerweg een ketelontploffing plaats. Drie personeelsleden, B. A. v. d. Bor, H. P. Krynen en J. M. Hogenbirk wer den gewond. Over hun toestand kon man, die op het moment van de ramp zich juist in de cantine bevond. Men neemt aan, dat alle drie de gewonden in de benedenafdeling zijn geweest en dat een van hen vlak bij de ketel moet hebben gestaan; de laatste moest daar bij worden geholpen door de bedryfs- E.H.B.O., die ogenblikkelijk optrad. De richt nog geen nadere mededelingen worden verstrekt. Men verzekerde ons evenwel, dat direct levensgevaar niet aanwezig was. De slachtoffers werden na het ongeval met ambulances van de GGD naar de r.-k. ziekenverpleging vervoerd. Omstreeks tien uur werd in de wij ken Over 't Spoor en in het centrum van Hilversum een hevige slag ge hoord. Kort daarna steeg een dichte rookkolom op. De slag bleek te zijn veroorzaakt door een ketelontploffing in de zogenaamde muskusfabriek van de fa. Polak Schwartz, waar de syn thetische reukstof muskus wordt gepro duceerd voor de zeepfabricage. De ketel op de begane grond sloeg door het plafond en wierp de buitenmuur omver. Er ontstond een begin van brand. Er werkte in de afdeling se dert hedenochtend zeven uur behalve de drie slachtoffers nog een vierde Met meer dan gewone luister heeft Maastricht woensdag het feest van zyn stadspatroon St.-Servatius, die in 384, thans 1575 jaar geleden, overleed, ge vierd. Ter ere van de eerste heilige bis schop van Maastricht droeg mgr. dr. Herman Jozef Müsserer, protonotarius apostolicus en proost van het kathedra le kapittel van Aken, in de imposante St.-Servaaskerk een pontificale Avond mis op. Terwijl het Akener domkoor de plech tige stadshymne Urbs Aquensis, Urbs regalis uitvoerde, schreed mgr. Müsse- ner in vol ornaat, voorafgegaan door drie leden van het kathedrale kapittel van Aken en begeleid door de deken van Maastricht mgr. P. J. M. Jenneskens, naar het feestelyk verlicht priesterkoor, waar het kostbare borstbeeld van St.- Servatius te midden van bloemen en kaarsen stond opgesteld. Tal van au toriteiten, onder wie mgr. H. Paulis- sen, emeritus-bisschop van Kumasi, dr. F. Houben. commissaris van de Konin gin in Limburg en de burgemeester van Maastricht mr. W. baron Michiels van Kessenich, hadden op het priesterkoor plaats genomen. Het ruime midden schip en de zybeuken van de kerk waren tot de laatste plaats bezet met honder den St.-Servatius-vereerders uit Maas tricht en omliggende plaatsen. Het vermaarde Akener domkoor voerde onder leiding van Domvicar Ru- dolf Pohl met instrumentale begelei ding van de blazers van het Limburgs Symfonie-orkest en van de organist van de St.-Servaaskerk Theophile Franssen de wisselende gezangen uit de Mis van (Van onze correspondent) De missietentoonstelling in nieuwe styi „Amate" boekt in Helmond een opvallend succes. De expositie heeft in het centrum van de stad een ideale lig ging nl. op het terrein der voormalige H. Hartkerk. Behalve uit de stad zelf is het bezoek uit het twintigtal lande- ïyke pai-ochies van het dekenaat op- merkeiyk druk. Woensdagavond, de vierde dag na de opening, kon reeds de 10.000ste bezoeker worden geboekt. Woensdagmiddag was er in het kader van de Amate een opmerkelyke ge beurtenis: de huidige en het afscheid van de Kruisheer J. Busé, generaal-eco. noom met als domicilie Neerritter (L.), die sinds 1927 namens de verenigde missionarissen bijna honderd missieten toonstellingen in den lande heeft geor ganiseerd. Kruisheer Busé als organisator, coör dinator en stuwer van verscheidene ne venorganisaties op missie-gebied, was een grote figuur in het werk van het missiethuisfront, waarin hij ongeveer 10 jaar als secretaris en vervolgens tien jaar als voorzitter van de verenigde missionarissen fungeerde. Deswege werd hem in Helmond door zyn opvol ger pater H. Wilbers van de Missiona rissen van Scheut en de andere aanwe zige missionarissen een hartelyk af scheid bereid. Dat gebeurde met enkele speeches, waarin men zyn vele ver dienstelijk thuisfront missiewerk me moreerde en een polshorloge aanbood. den by het ter perse gaan van dit be- leiding werd later overgenomen door - - (je ggd, die zich ook met het vervoer van de gewonden belastte. De brandweer kon het vuur vry spoe dig bedwingen. Het fabrieksgedeelte vertoonde een chaos van verwrongen staal, omgevallen en gebarsten muren, puin, houtsplinters en glas. De schade kon hedenochtend nog niet worden ge raamd. Van directiezyde werd ons echter medegedeeld, dat de produktie in deze afdeling "zeker zes maanden lang zal stagneren. De ramp had nog ernstiger gevolgen kunnen hebben, want vlak bij de ketels in dezelfde fabriek stonden vaten met benzol en alcohol opgestapeld. De leeftijden van de drie gewonden zijn: v. d. Bor 49 jaar, Krijncn 34 jaar en Hogenbirk 30 jaar. Prof. mr. P. J. Oud komt morgen avond voor de afd. Haarlem der St.- Adelbertvereniging spreken over „De huidige politieke situatie in Neder land". De by eenkomst, waarvoor intro ductie is toegestaan, wordt gehouden in de Kroonzaal van Brinkman op de Grote Markt. Aanvang 8 uur. De expositiezaal van de Rotterdamse Kunstkring in de Witte de Withstraat wordt door instorting bedreigd, nu eni- fe belendende panden onder slopers- anden zyn gevallen. De werken, die er hingen, zyn inderhaast naar het mu seum Boymans-van Beuningen overge bracht. Het bestuur van de kring ziet zich nu voor de moeilykheid geplaatst, dat voor 1 september de op instorten staande muur door een nieuwe zal moe ten zyn vervangen. Hiervoor is een be drag van 25.000 nodig, mits er niet geheid behoeft te worden, want dan zal er nog zeker een zelfde bedrag byko- men. Het gaat er nu om de gelden by elkaar te krygen. In de eerste plaats zal er een circulaire naar de leden uit gaan met het verzoek de contributie te verdubbelen, een gift ineens te storten of nieuwe leden te werven. Voorts zal er binnenkort een kunstveiling worden ge houden van werken, die kunstenaars in en buiten Rotterdam ten gesëhenke hebben gegeven. Is er eenmaal een ba sisbedrag by elkaar waarby men ook rekent op steun van bepaalde stich tingen en instellingen dan is er ver moedelijk reden voor de gemeente om eveneens op een of andere manier steun te verlenen. St.-Servatius uit en bracht op zeer ver- diensteiy'ke wyze Anton Bruckner's Mis in e moll voor achtstemmig koor met blazers ten gehore. Voorts werd gezon gen de jubelzang Laudate Pueri Do- minum voor achtstemmig dubbel koor van Adriaan Willaert en het slotmotet „Der Geist hilft unserere Schwachheit auf" van J. S. Bach. Het nummer van deze week opent met een reportage over Guadalupe, het grote pelgrimsoord van Mexico, waar de bevolking sinds eeuwen Maria komt vereren ondanks alle verdrukking en vervolging, welke de Kerk in dit land heeft moeten dragen. Er zyn een aan tal kleurfoto's by. Rogier van Aerde schryft, naar aanleiding van een pas verschenen boek, over de heilige Pas toor van Ars, wiens honderdste sterf dag binnenkort herdacht zal worden. De foto's van de kerk, zyn biechtstoel en enige nagelaten kledingstukken vor men eei. treffende illustrering. Vier pa gina's zyn gewyd aan het revolutionai re plan van de Duitse architect von Doblhoff inzake een radicale wyziging van de inrichting van onze schouwbur gen en opera's, o.a. met draaiende toe schouwersruimten, die de verplaatsing van het spel volgen. Een aantal foto's geeft de lezer een idee van de bedoelin gen. De medische medewerker levert een bydrage over gewrichtsreuma en enige geneesmiddelen, althans van ty- deiyke aard, daartegen uit de laatste tyd. erder enige actuele reportages. Het korte verhaal is van Elaine Mans. Jan Cottaar schryft over Bakhuis, die onlangs vyftlg geworden is; de legenda rische middenvoor is niet byster te spreken over het spel van de tegen woordige generatie. Haarlems Bloei organiseert 4, 5 en 6 augustus weer een kleinkunst-concours voor alle amateurs uit Haarlem en Kennemerland, in samenwerking met de stichting ,,d' Oprechte Amateur", die twee andere steden aan zal wijzen, die mee zullen dingen naar de prijzen. Het concours zal, zoals gebruikelük, op het Prinsenhof worden gehouden. Er is een vrije inschrijfmogelijkheid voor alle amateurs uit Haarlem en Kenne merland. Vrydag 7 augustus zal een Draaior- geidag zyn voor Haarlem. Op het Prin senhof organiseert Haarlems Bloei dan een pierement-festijn, mogelykerwys met volksdansen op draaiorgelmuziek. De baten zullen ten goede komen aan de restauratie van het Haarlemse „stadsdraaiorgel", zoals bekend een kunstige Künkels-creatie, welke dan wellicht zover gereed is, dat ze ver toond zal kunnen worden. In de Vleeshal zullen 11, 12 13 en 14 augustus modeshows gehouden wor den van de verenigde Haarlemse con- feetièbedryven. Twee van de shows zullen geboden worden onder auspiciën van Haarlems Bloei. De belde andere zyn voor het personeel van de bedry- ven. In het feestvierend Alphen in Noord- Brabant dat in een lange reeks van fes tiviteiten en plechtigheden zyn 1250- jarig bestaan herdenkt, heeft mr. F. P. Th. Röhling, hoofd van de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming van het ministerie van O. K. en W., gis teren met een wat moeizame klap van een vele eeuwen oude stenen byl de opening verricht van het nieuwe streek museum voor oudheidkunde. Enkele jaren geleden had het gemeen tebestuur van Alphen het oude Neder lands Hervormde kerkje voor dit doel aangekocht. Na intensieve restauratie werkzaamheden is het gebouw thans ingericht als museum, waarin alle voor werpen zyn ondergebracht, die sedert 1792 uit de tijden van 2500 voor Christus tot 750 na Christus onder meer uit de ryke Merovingische grafvelden in en om Alphen werden opgegraven. Hiermede is, zeide Alphens burger vader, jhr. mr. J. J. Smits van Oyen, een lang gekoesterde wens in vervul ling gegaan. Als erkenning van de gro te verdiensten van pastoor W. J. C. Binck, die al zo vele jaren de opgra vingen leidt en wiens documentaties faam verwierven ver buiten Alphen, zal het museum in het vervolg de naam van deze oudheidkundige dragen. Met een tentoonstelling van de Mero vingische vondsten in Noord-Brabant, ingeleid door prof. dr. A. W. Bijvanck, voorzitter van de rykscommissie van oudheidkundig bodemonderzoek, wordt een beeld gegeven van de mens en zyn kunstuitingen in lang vervlogen eeuwen. De expositie zal tot 1 oktober te be zichtigen zyn. I FOUT!! BOED:. Achter de tram bt)jven\ In een straat met éénrichtingsverkeer mag de tram niet altijd links worden ingehaald, want, zegt de ANWB: Ook voor een dergelijke straat geldt de algemene regel, dat een rijdende of stilstaande tram aan de rechterzijde moet worden gepasseerd. De ANWB waarschuwt, dat slechts in het geval dat de ruimte tussen de tram en de rechter rijbaankant te gering is om de tram rechts voorbij te rijden, de bestuurder van een motor- Voor de krijgsraad te velde west in den Haag stond woensdagmorgen een jeugdige dienstplichtige vaandrig van de koninklijke landmacht terecht, be schuldigd van het rijden op zo'n slech te achterhand, dat daardoor niet bui ten zijn schuld een ongeluk was ver oorzaakt. Beklaagde en zyn verloofde reden onder de rook van Haarlem op de scoo ter van de vaandrig. Het achterwiel had hij kort voor het ongeluk, dat hem overkwam toen plotseling de achter band klapte, waardoor de scooter slip te en beklaagde's verloofde werd ge wond, verwisseld. „Ik vind dat iemand die op een scoo ter rydt dat toch wel mag weten. An ders gaat u maar niet op een scooter zitten" zei de president van de krygs- raad in antwoord op beklaagde's ver weer, dat hij niet geweten had dat de band zou kunnen klappen. De ingewis selde achterband was nog veel slechter dan het reservewiel, dat" ook niet erg best was en waarvan het canvas was doorgesleten. „Ik had alleen maar naar het loopvlak gekeken," zei be klaagde. Dat werd hem noodlottig en by de valparty werd zyn verloofde vry ernstig gewond. Ze moest in een zie kenhuis in Haarlem worden opgeno men. De auditeur militair vond dat be klaagde onachtzaam was geweest en dat hy beter op zyn vehikel had moeten letten. Aan zijn schuld is dit verkeers ongeval te wyten, oordeelde hy en vroeg een boete van 50 subs tien da gen hechtenis. Beklaagde vond dat aan de hoge kant. „Ik heb toch al zoveel kosten ge had", zei hy, „myn verloofde moest naar het ziekenhuis en de scooter werd beschadigd." „Dan had u maar tydig nieuwe banden moeten nemen" vond de president. Na raadkamer veroordeel de krijgsraad beklaagde conform de eis. In het begin van de vorige week werd op twee plaatsen ingebroken in Vel- sen-Noord, n.I. in een vaartuig en in een kantoorgebouw. Ontvreemd werden rookartikelen ter waarde van ca. 200, kledingstukken en gereedschappen. Als verdacht van deze diefstallen kon wor den aangehouden de 26-jarige W. uit Beverwijk. Een groot gedeelte van de buit kon worden achterhaald. Uit het onderzoek bleek, dat W. zich ook te Beverwijk had schuldig gemaakt aan rijwieldiefstal. H\j wordt van nog meer diefstallen verdacht. In IJmuiden werd de 21-jarige IJ- muidenaar J. aangehouden, die zich by herhaling schuldig had gamaakt aan diefstallen uit een ontspanningslokaal. Voorts kon worden aangehouden de te IJmuiden wonende B., verdacht van diefstal van rijwiel-onderdelen. By de Velsense politie werd aangifte gedaan van diefstal uit een geparkeer de auto door verbreking van een por tierruit. Enige kledingstukken en ge reedschappen werden weggenomen Ook kwamen aangiften binnen van in braken in twee villa's in Santpoort. Hier wordt een bedrag aan geld ver mist. Van een bouwwerk In IJmuiden verdween een elektrische handboorma chine. Enige inwoners kwamen aan gifte doen van vermissing van hun ry- wiel, dat zy onbeheerd hadden laten staan. De aandacht wordt erop geves tigd dat het niet op slot zetten van een rywiel strafbaar is en diefstal in de hand werkt. Tegen een los werkman uit Bever- wyk wordt proces-verbaal opgemaakt, omdat hy zich te Velsen uitgaf voor nnHtiomnn an anicra trarhnran'' afnam politieman en enige „verhoren" afnam. Hy dacht de aldus verkregen gegevens te kunnen gebruiken in een civiele pro cedure. Het publiek wordt er in dit verband op attent gemaakt in twyfel- gevallen naar een identiteitsbewys te vragen. Een onderzoek wordt ingesteld naar een onbekend gebleven motorryder, die onverhoeds op straat twee jonge vrou wen mishandelde. Deze vrouwen had den een opmerking gemaakt over het onbehooriyk gedrag van de man ten opzichte van een voetganger. Het 17-jarige meisje M. v. d. B. had toen ze woensdag door de Pieter Ver- hagenlaan te Beverwyk fietste, het on geluk langs een hek te rijden juist toen dit omwaaide. Het hek kwam boven op het meisje terecht dat met ernstige verwondingen naar het Rode Kruis voertuig de tram links mag inhalen. Ziekenhuis moest worden overgebracht, Woensdagmiddag heeft zich bij Hoog ovens een ongeval voorgedaan waarbij drie personen werden gewond, van wie één ernstig, zodat ze naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk moeste# worden overgebracht. Het was ongeveer vier uur toen men aan de zuidzijde van cokesovenbattery 6 bezig was met montagewerkzaamhe den aan een deurmachine. Door nOJ niet opgehelderde oorzaak is deze ma» chine daarbij van het rybordes gekan» teld en op het ongeveer drie meter la ger gelegen blusspoor terechtgekomen. De baas van de werktuigkundige afde ling P. J. v. Loon uit Beverwyk, die tijdens het ongeval op het dak van de deurmachine had gestaan, viel op het rybordes en moest met inwendige kwet suren en een gebroken arm in ernstige toestand in het ziekenhuis worden op genomen. De electro-monteur W. v. Zanten, eveneens uit Beverwyk, die zich ook op het dak bevond, viel met de machine op het blusspoor en moest met vermoedelyk een bekkenbreuk i# het ziekenhuis worden opgenomen. Dit zelfde was het geval met de arbeider F. v. Acker uit Heemskerk, die in de cabine van de machine zat en een her senschudding en schaafwonden opliep. Het deze week maandag geopend» zwembad in Sassenheim is gesloten, wegens de onrustbarende verontreini ging der Zuid-Hollandse wateren. Al dus deelde de burgemeester van Sas senheim, Jhr. mr. R. Sandberg van Noelens mede, tydnes de gisteravond gehouden raadsvergadering. Tot de slui ting van het zwembad zijn burgemees ter en wethouders overgaan op advies van de inpectie van de volksgezondheid en van de rijkswaterstaat. Het bestuur van de Vereniging voor Veilig Verkeer heeft bericht van Gede puteerde Staten ontvangen, dat in de bebouwde kom te Hoofddorp de maxi mum snelheid van 50 km per uur we derom is ingevoerd. Ongetwyfeld heeft het grote aantal adhesiebetuigingen met het streven van Veilig Verkeer om de maximum snel heid te verlagen, bygedragen tot de herroeping van de aanvankelyke beslis sing van Gedeputeerde Staten. Het bestuur betuigt allen die door hun ad hesie het protest aan kracht hebben doen winnen, hartelijk dank. Vrydag 22 mei zal de hertog van Brabant met een gevolg van poorters in Den Bosch op feestelyke wijze wor den ingehaald. Het doel van zyn komst is het openen Van de „Poorters-weken". Gedurende deze weken, die tot half juni zullen worden gehouden, zullen in alle etalages ontwerpen worden geëxpo seerd van middeleeuwse uithangborden, die in de komende jaren de gevels van vele zaken zullen gaan sieren. De plannen omvatten o.m. de recon structie van de vroegere Leuvense stadspoort en van oude gevels met on derdeuren en de opvoering van een St. Jansspel. De drie leiders van de Congolese nationale beweging Abako, die in ja nuari na de onlusten in Leopoldstad werden gearresteerd en daarna naar Brussel overgebracht, zijn gisteren in Leopoldstad teruggekeerd, aldus mel den Belga en Reuter. De leiders, Jo seph Kasavoeboe, Daniel Kanza en Si mon Nzeza, waren aanvankelyk be schuldigd van het verwekken van on rust en aanstichten tot rassenhaat. ZU hebben twee maanden in Brussel ver toefd. Men verwacht niet dat zy ver der vervolgd zullen worden. De Abako is echter nog steeds verboden. Hun terugkeer was niet aangekon digd, doch ongeveer 400 inheem se arbeiders die by het vliegveld van Leopoldstad werkten, stroomden on- middellyk samen toen zy het nieuws van de terugkeer vernamen en juich ten de leiders hartelijk toe. Sommige riepen „Leve Kasa, leve onze koning" Er deden zich geen incidenten voor. De gouverneur van de provincie Leo poldstad, Bomans, heeft gisteren voorts bekendgemaakt, dat de burgemeester van Ngiri-Ngiri, Diomi, die na de rel letjes in januari was geschorst, in zyn ambt is hersteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2