herenmode-tip Peeks Cloppenburg DE PRIESTER-ARBEIDERS Ervaringen en conclusies van een pionier Moeder ★Tabydermss Minister Struycken spreekt gouden Kabo moed in Katholieken en protestanten gaan samen manifesteren Vijftienhonderd man blussen heidebrand bij Kootwijk Tabaksartikelen verkocht met attracties Welkom van Dagboek pater Loew Voorzitter en onder-voorzitter onderscheiden De koningin-moeder danst Vlaggetjesdag in Scheveningen Groot aantal militairen helpt mee Rijksadvocaat eist boete tegen twee winkeliers Knippend door het leven POLYESTER de wonderdas die de wereld verovert'. 290 3»o 490 590 Voor hel here Baby-huidje Panter in Ardennen neergelegd Brand in Engelse straalmotorenfabriek Belangrijk initiatief in Nijmegen Engels sportvliegtuig maakt noodlanding Verlichte loggers voor de kust PRINCIPIËLE RECHTSZAAK W. Tj. Lever TERLENKA TREVIRA terylene TERITAL DONDERDAG 14 MEI 1959 PAGINA 3 (Van onze Parijse correspondent) Samenvallend met het moment, waarop er op goede gronden spra ke is van op handen zqnd nieuw beslissend overleg met de H. Stoel in zake een nieuwe herziening van het instituut der priester-arbeiders („Ia mission ouvrière") is bij de uitgeverij du Cerf in de verzameling „Rencon tres" een boek verschenen, waarin een der „arbeiders van het eerste uur", een der „pioniers" op dit gebied de ba lans opmaakt van de door hem en zijn „equipe" opgedane persoonlijke erva ringen. Het zeer belangwekkende werk heet „Le Journal d'une mission ou- IIIIIIMIII III IIIIIIIIIIIMIIIIIIHI III lllltlllllllllllllIIIÜIIMIIIII lllllt iiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vrière", het is geschreven door de Do- minikaner pater Loew, die gedurende twaalf jaar als havenarbeider te Mar seille heeft gewerkt, tot in 1954, toen hij op bevel van zjjn oversten overeen komstig de Vatikaanse beslissingen de ze aktiviteit staakte. De periode, wel ke door pater Loew's dagboek wordt gedekt loopt evenwel slechts van 1942 tot 1949. Een der meest kapitale kwesties, men mag wel zeggen strijdvragen, die paUr Loew in zijn publicatie ter sprake brengt etreft de zogenaamde wereld lijke inzet van de priester-arbeiders, of op z'n Frans ,,1'engagement temporel", de inzet voor wat betreft de arbeiders belangen in de wereld van het tijdelijke. Pater Loew komt er voor uit, dat hij terzake van de grenzen, die deze in zet bhoort te hebben, een mening hul digt, afwijkend van die, welke onder de priester-arbeiders het meest verbreid is. Zo gelooft pater Loew niet, dat uit solidariteit met het arbeidersmilieu, waarin zij leven, priester-arbeiders be horen toe te treden tot de arbeids- syndikaten om daar een rol te vervul len van „militanten". Hij erkent even wel, dat de redenen, die hen aanzet ten tot deelname aan de syndikale ge vechten van dringende aard kunnen zijn. Zich afzijdig houden, zo geeft hij toe, kan door de arbeiders licht wor den uitgelegd als een in de steek laten, om niet te zeggen een „verraad". Niet voor niets is daar dan ook de gedurende een eeuw door de arbeiders opgedane ervaring, dat zij de verbetering van hun lot slechts hebben kunnen bevech ten in een niet aflatende verbeten strijd. De klassenstrijd, zo stelt de schrijver vast, is een feit minstens evenzeer als een theorie; en meer dan wie ook be hoort de priester gevoelig te zijn voor het streven naar maatschappelijke rechtvaardigheid. Daartegenover stelt echter pater Loew de ernstige verwar ring, die in het huidige marxistische klimaat, te duchten valt van de recht streekse deelname der priester-arbei ders aan de arbeidsstrjjd. „Wee de priester", zo schrijft hij, „die zich uit de strijd der mensen zou terugtrekken, maar zijn organische saamhorigheid met de mensen is niet precies dezelfde als die der mensen onderling. De zaak zelf van het proletariaat zou verraden worden vanaf het ogenblik, waarop de priester, in de mening het gevecht zjj- aan-zij beter te kunnen leveren door naar de strijdmiddelen van zijn eigen kameraden te grijpen, zou ophouden de getuige te zijn „voor het enig noodza kelijke". Verderop schrijft pater Loew dat hij zich zelf veel dichter bij Chris tus zou voelen door navolging van de „aktieve geen-geweldpleging van Gan dhi" en door slechts gebruik te maken van zedelijke en geestelijke wapens. Hij geeft echter ook als zijn overtuiging: „dat wij nog geen christelijke wapens hebben gesmeed, maar dat wij som tijds zo goed en zo kwaad als het kan min of meer verboden wapens probe ren te hanteren." Zijn meest wezenlijke belang ont leent dit „dagboek" nochtans wel aan het relaas, dat het geeft van de van dag tot dag door pater Loew en zjjn team gedane ontdekking van de onwe tendheid en vooroordelen, die in het arbeidersmilieu heersen ten aanzien van de godsdienst. Met diensvolgens de voortdurend in kracht winnende klaarblijkelijkheid: dat in de boezem zelf der ondernemingen „de priester" aanwezig behoort te zijn, tezamen ove rigens met de leken in het apostolaat. Voor wat betreft de vorm, waarin de arbeidersmissie haar werk moet ver richten geeft pater Loew als vrucht van zijn ervaring o.m. de volgende conclusies. Deze priesters dienen te werken in „équipes", waarvan er een of meer door handenarbeid in het levensonderhoud van de „équipe" waar toe zij behoren voorzien. „Op deze ma nier", aldus de schrijver, „geven de mis sionarissen het Evangelie, dat zij om niet hebben ontvangen om niet door en geen enkele verdenking van mate rieel gewin zal de prediking van de Blijde Boodschap kunnen beroven van haar glans." In équipevorming ziet pater Loew ook de beste remedie te gen marxistische besmetting van de missionarissen. Deze équipes dienen dan verder verbonden te zjjn met de parochies. Niets komt de schrijver zo schadelijk voor voor de priester als rijn isolement ten opzichte van de Advertentie Een Indische panter, die uit de die rentuin te Spa ontsnapt was, is gister avond door leden van een klopjacht neergelegd, aldus meldt United Press International. De twintig maanden oude panter, die dinsdagnacht uit zijn kooi ontsnapte, werd gisteravond gezien door twee jagers van een haastig in el kaar gezette klopjacht onder leiding van een jager op groot wild in de Bel gische Congo, Gustave Sander. Nu kan de bevolking van zuidoost-België weer rustig gaan slapen en hoeven de kinde ren niet meer door de ouders naar school gebracht te worden. De klop jacht was op touw gezet met een effec tief van tweehonderd gendarmes en boeren. De twee mannen, die de pan ter doodschoten, kwamen uit Brussel, orn aan de klopjacht deel te nemen, wet waren de 27-jarige Jean-Marie uaye en de 26-jarige Stanislas Hohon, die toen zjj op hun motorfietsen op een kilometer ten zuiden van Spa reden, het dier In het oog en op de korrel zichtbare Kerkstructuur. Maar daarte genover acht hij dan ook dringend ge wenst, dat het tot de opstelling komt van een „directoire de la paroisse", die geen plaats meer zou laten voor heimwee naar andere vormen van be leving van de geestelijke staat. (Zo als bekend, is een der veelvuldigst in het milieu der priester-arbeiders ver nomen grief, dat in „de parochie" al te vaak een zekere, min of meer his torisch gegroeide en verklaarbare ver burgerlijking van de Kerk gestalte Ijjkt te krijgen. Corr.) In het laatste deel van zjjn „dag boek" verhaalt pater Loew, hoe hij, daartoe aangezet door de nieuwe ten gevolge van de Romeinse beslissing van 1954 gerezen moeilijkheden, de laatste hand legde aan de verwerkelijking van een project om op internationaal ni veau tot de oprichting te komen van een groepering missionarissen, gespe cialiseerd in het apostolaat onder de ar beiders. De „arbeidersmissie St.-Petrus en St.-Paulus" heeft daaraan het aan zien te danken. Het is een seculiere in stelling, die ook plaats biedt aan leken, waarin de nadruk wordt gelegd op de waarde van de handenarbeid, het gees telijk leven, de teamgeest en de geest van gehoorzaamheid. Erratum: Een tengevolge van stoor nis ingeslopen dwaze fout heeft onlangs de lezeres van het bericht „kardinaal Feltin vandaag niet naar Rome" op de gedachte kunnen brengen dat de priester-arbeiders voorgaan in het niet heiligen van de zondag. Er was sprake van de „zeven halve dagen (arbeid) die niet voldoende zouden zijn om hen door hun omgeving als echte arbeiders te doen aanvaarden". „Zeven" had „deze" moeten z;jn. (Corr). Een hevige brand heeft gisteren de Rolls-Roycefabriek te Loughborough bij Leicester, waar straalmotoren wor den gemaakt, geteisterd, aldus meldt Reuter. De schade wordt geschat op tien miljoen gulden. Naar verluidt zijn geen geheime straalmotoren die Rolls Royce voor de Verenigde Staten maakte, verloren gegaan. In de fabriek, een fihaal van de grote Rolls-Roycefabriek te Derby, wer ken ongeveer duizend mensen. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Katholieke bond van overheidspersoneel, de Kabo, dat don derdag te Scheveningen werd gevierd, zijn twee hoge onderscheidingen uitge reikt. De voorzitter, de heer A. C. M. Weijters, is benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote, zoals de vicaris-generaal van de bis schop van Rotterdam, mgr. A. C. Schaaper mededeelde. De ondervoorzit ter, de heer E. H. M. Damen, werd door de minister van Binnenlandse Za ken, mr. A. A. M. Struycken, verblijd met de mededeling, dat hij is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. De jubileumviering begon 's morgens met een pontificale H. Mis in de paro chiekerk Onze Lieve Vrouw van Lour- des te Scheveningen, opgedragen door de bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. De herdenkingsbijeenkomst werd door vele autoriteiten bijgewoond, o.a. door de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, en de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn. De heer Weijters hield een herden kingsrede, waarin hij de wordingsge schiedenis van de Kabo belichtte. Wie de ontwikkeling ziet en waarneemt hoe van plaatselijke afdelingen tot nationale vakbonden gekomen werd, hoe voorts van categorale bonden tot algemene bonden werd overgegaan, kan zich niet verbazen over het standpunt, dat de Kabo ten aanzien van een verdergaan de concentratie inneemt, aldus de heer Weijters. Mgr. Schaaper heeft in een toe spraak de gelukwensen namens het Nederlandse Episcopaat overgebracht. Hij noemde het verheugend, dat uit het streven en strijden van enkele honderden bewuste katholieke man nen de Kabo is gegroeid tot een leden tal van meer dan 35.000. Dat is niet verheugend in de eerste plaats om de last en de kracht van het getal, maar meer nog om het christelijke idealis me, dat uit deze organen naar voren komt. Minister Struycken zei, dat er voor de jubilerende bond reden te over is om trots te zijn. Hij meende de woorden van kritiek, die voorzitter Weijters dins dag heeft uitgesproken, te moeten in terpreteren als een programma voor de toekomst. „Deed u uzelf en uw medewerkers niet te kort, door te verwachten, dat de regering niet zou luisteren naar uw krachtige argumenten?", vroeg de mi nister. Verscheidene malen hebben na dere argumenten resultaat opgeleverd, zij het niet ten volle. De minister meende tegenover de z.i. al te sombere toon ten aanzien van het centraal overleg, nog een woord van waardering te moeten laten horen. Hij zei, onder gelach, dat hij dit ge makkelijk kon doen, omdat h,ij er bin nenkort toch niets meer mee te maken zal hebben. De achter ons liggende ja ren hebben in het teken van de recessie gestaan. De onderhandelingsmarge van de regering kon en mocht in die jaren niet anders zjjn dan een uiterst krappe, een te krappe. De minister zei van me ning te zijn, dat zonder tussenschake ling van de regeringsdelegatie in het georganiseerd overleg niet bereikt zou zijn wat er bereikt is. Ten aanzien van de werkclassificatie meende de minis ter, dat dit nu juist een der onderwer pen is, waarbjj het in het overleg goed is gegaan. Als de bond er anders over denkt, is er geen enkel bezwaar, dit onderwerp opnieuw in het georganiseerd Een melkfabrikant uit Wassenaar heeft in samenwerking met een glasfabriek de schoolmelkflesjes voor de kinderen van de lagere scholen laten voorzien van overle"g^aan''dë orde te stellen'. rijmpjes, die de aandacht op het verkeer vestigen. Tussen de regels zijn teke ningen gedrukt. Op de scholen worden 's morgens de rijmpjes en tekeningen naarstig uitgewisseld en besproken. Verkeersles wordt op deze manier letterlijk de kindere ingegoten. (Van onze correspondent) Door een gelukkige samenwerking van katholieken en protestanten zal in de maand november van dit jaar in Nij megen een belangrijke manifestatie plaats f vinden op het terrein van het kerkelijk leven. Vorig jaar trachtte een plaatselijk comité, samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende Nijmeegse protestantse kerkgenoot schappen de kerkbouwtentoonstelling „Ark" naar Nijmegen te krijgen. Om dat de tournee van deze tentoonstelling beëindigd moest worden kon geen ver der gevolg worden gegeven aan dit ini tiatief. Uit de aanvankelijke teleurstelling is echter een nieuw initiatief geboren van veel breder opzet. Gedacht wordt na melijk aan een manifestatie waarbij ka tholieken en protestanten elkaar zullen ontmoeten op het gebied van de kerk bouw, de kerkelijke kunst, het kerklied in samenhang met de liturgie en het kerkelijk spel in de zin, zoals dit in de Engelse literatuur met de term reli gious drama wordt aangeduid. Ter uit werking van dit denkbeeld werd het co mité omgevormd en uitgebreid. In het kader van deze manifestatie, met de vormgeving waarvan werden belast het St.-Bernulphus Gilde van ka tholieke zijde en de prof. dr. G. van der Leeuw-Stichting van protestantse zij de, wordt beoogd enerzijds voor elk van de genoemde gebieden een groep van deskundige en actief werkzame perso nen samen te brengen om in een reële ontmoetingssfeer de hedendaagse pro blematiek te bespreken en uit eikaars ervaring lering te trekken en ander zijds het publiek, de parochiaan en het gemeentelid derhalve, op begrijpelijke wijze informatie te verschaffen om trent de huidige gang van zaken. Voor eerstgenoemde categorie voor ziet het opgestelde programma in een drietal symposia op universitair niveau en van landelijke allure met als onder werpen de kerkbouw annex de beelden de kunsten, het kerklied en de kerkmu ziek en als derde het kerkelijk spel. Daarnaast ligt het in de bedoeling voor het publiek parallel aan deze sym posia een tentoonstelling te organise ren op het gebied van de kerkbouw en de kerkelijke kunst, alsmede een voor lichtingsavond met lezingen en licht beelden, twee avonden voor kerkzang en kerkmuziek, en tenslotte de opvoe ring van een kerkspel. De manifestatie, welke de naam Voor hof draagt, is geprojecteerd in de maand november. Gezien de doelstel ling en de allure van de manifestatie, waarbij landelijke, regionale en plaat selijke belangen tezamen gaan, hebben de organisatoren een beroep gedaan op particulieren, instellingen en de over heid om financiële steun te verlenen. Het Prins Bernhard-fonds heeft bereids een subsidie van 1000,- toegezegd en het ministerie van O. K. en W. een subsidie van 3.500,-. De gemeente Nij megen heeft een garantie-subsidie tot een bedrag van 4.000,- toegezegd, be houdens goedkeuring van de raad. Een (Van onze correspondent) eenmotorig gloednieuw Engels sportvliegtuig van de Auster vliegtuig fabrieken in Leicester, dat op weg was van het vliegveld Lynn bij Dover naar Oslo, heeft woensdagmiddag een nood landing gemaakt in een perceel vlas van de landbouwer S. J. van Langeraad bjj Kamperland op Noord-Beveland. De pi loot, de 42-jarige verkoopsleider van de fabriek R. L. Porteous, zette zijn vlieg tuig, dat met motorstoring had te kampen, keurig aan de grond zonder dat hijzelf een schram opliep of dat het toestel werd beschadigd. De piloot is gastvrij bij de familie Van Langeraad onthaald, waar hij de nacht heeft door gebracht. Monteurs uit Hilversum zul len de motor herstellen en daarna zal hij dan zijn reis naar Oslo vervolgen, waar het vliegtuig op een tentoonstel ling zal zijn te bezichtigen. Een charmante foto van koningin-moeder Elizabeth van Engeland tijdens een bal, dat in Londen gegeven werd. Met animo danste de koningin met de aan wezigen een oude Schotse volksdans. (Van onze Haagse Redactie) Zaterdag is het weer vlaggetjesdag in Scheveningen. Dertig prachtig opge tuigde loggers zullen aan de vloot- schouw voor de kust deelnemen. Dit jaar zal de botenrevue een nog fraai er gezicht opleveren, omdat men de vloot pas tegen de schemering, om ze ven uur, laat vertrekken. In feestver lichting zullen de vissersschepen dan tegen negenen de haven opzoeken. Aan de vlootrevue gaat een grote al legorische optocht vooraf, getiteld „Van want tot kant" en samengesteld door verenigingen, scholen en groepen uit Scheveningen. Voor het eerst is het aantal Scheve- ningse loggers dat bjj de opening van het haringseizoen zee kiest constant ge bleven. Evenals verleden jaar doen er 105 schepen mee. Tot nu toe was het aantal loggers de laatste jaren in op gaande lijn geweest. Ongeveer vijftienhonderd personen, voor het grootste deel militairen uit de legerplaatsen De Wittenberg, Stroe, Harskamp en uit Apeldoorn, hebben woensdagmiddag met alle kracht ge holpen bij het blussen van een heide brand in de directe omgeving van Koot wijk-radio. Dit radio-station en een ge bouw van de P.G.E.M. liepen gevaar, maar de militairen wisten tezamen met de brandweer uit de omtrek te voor komen dat het vuur deze gebouwen aan tastte. Ongeveer vijftien hectaren heide en vliegdennen is verbrand. Het bluswa ter werd aangevoerd met tankwagens van de brandweren uit Apeldoorn, Harskamp, Kootwijkerbroek, Ugche- len. Ede. Garderen en de bedrijfs brandweer van Kootwijk-radio. Men ging bet vuur ook te lijf met vuurzwe- pen, spaden en takken. Op de zitting van de politierechter te Amsterdam hebben twee hoofdstede lijke sigarenwinkeliers elk twee maal 100,- boete tegen zich horen eisen we gens overtreding van de tabakswet, door het geven van geschenken bij aan koop van tabak. Het betrof hier een z.g. proefproces, dat de overheid in sa menwerking met de tabaksfabrikanten heeft uitgelokt om een rechterlijke uit spraak te verkrijgen over de verkoop van tabaksartikelen met bijkomende at tracties. Als eerste verscheen een winkelier die in maart pakjes van een bepaald merk had verkocht. Via advertenties in de kranten was het publiek er op at tent gemaakt dat men bij aankoop van zo'n pakje recht had op gratis toegang tot de voetbalwedstrijd Blauw Wit- Sparta op 22 maart. Zij konden op ver toon van een aangebroken pakje aan de loketten van het Olympisch Stadion een kaartje afhalen. De winkelier ver klaarde dat de omzet van de shag da delijk na de advertentie aanzienlijk was gestegen. Een vertegenwoordiger van de fabriek had de dag vóór de wed strijd in het bijzijn van de verificateur een pakje gekocht, waarop onmiddellijk proces-verbaal tegen de winkelier was opgemaakt. De rijksadvocaat, mr. Th. Spreij, be toogde, dat hier sprake is van overtre ding van de tabakswet, die het in eni gerlei vorm verstrekken van geschen ken, toegiften en soortgelijke handelin gen of het verlenen van medewerking aan handelingen ter bevoordeling van derden, strafbaar stelt. „Er is geen belasting ontdoken en men zou zich na tuurlijk kunnen afvragen wat de fiscus met deze zaak te maken heeft," zo zei mr. Spreij, „maar sinds werd bepaald dat het verkopen van tabaksartikelen beneden de banderolleprijs verboden is, hebben talrijke fabrikanten getracht door het verstrekken van geschenken en andere attracties deze bepaling te ontduiken. Vast staat „dat men deze handelingen niet via de detaillist mag verrichten," aldus mr. Spreij. „De winkelier heeft hier medewer king verleend aan de reclame-campag ne van zijn fabrikant," zo zei de rijks advocaat, die de minimum straf van twee maal 100,- boete eiste. De verdediger, mr. J. W. van der Roest, voerde aan dat de reclamecam pagne geheel buiten verdachte is om gegaan en dat deze daarvoor dus niet strafbaar kan zijn. „De geschenken en toegiften moeten stoffelijke voorwerpen zijn wil men van een strafbaar feit kun nen spreken. En hier is geen geschenk verstrekt. Verdachte heeft geen mede werking verleend ter bevoordeling van derden, en er is geen strafbare hande ling verricht bij de verkoop van tabaks artikelen," aldus de verdediger. De politierechter merkte nog op dat de clausule: „En soortgelijke handelin gen" in de wet een zeer rekbaar be grip is, waardoor al dit soort attrac ties er eigenlijk onder vallen. Onmiddellijk hierna verscheen de tweede sigarenwinkelier, die pakjes si garetten had verkocht, waaraan even eens een attractie was verbonden. Op elke sigaret van dit merk komt n.l. een letter voor. Als de koper er in slaagt de letters, die tezamen de naam van het merk vormen, bijeen te sparen en bovendien een slagzin naar de Impor teur opstuurt maakt hij kans op een vliegreis. De rijksadvocaat eiste dezelfde straf als tegen de eerste verdachte. De ver dediger, mr. van der Roest, betoogde dat verdachte hier evenmin medewer king heeft verleend. „Bovendien is hier geen sprake van het verstrekken van geschenken," zo zei hij „want de koper moet ook nog een bepaalde prestatie leveren door het verzinnen van een slag zin voordat hij kans maakt op een prijs." Uitspraak 21 mei. Hoewel de brand die om ongeveer een uur ontdekt werd om half drie was be dwongen bleven honderden militairen tot ver in de middag paraat om telkens oplaaiende brandjes te doven. De blus werkzaamheden stonden onder leiding van de commandant van de Veluwse bosbrandweer. de heer J. Tiedhof. Om trent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Vier huizen afgebrand Woensdagmiddag heeft een brand drie buizen, staande aan de dijk nabij de kom van de gemeente Streefkerk, verwoest. Voorbijgangers ontdekten vuur bij de schoorsteen van de woning van de heer de Bruin. In minder dan geen tijd ston den deze woning en de twee daaraan vastgebouwde woningen, die met riet waren gedekt, in lichterlaaie. Hoewel de brandweren van Streefkerk, Nieuw- lekkerland en Groot Ammers vrijwel onmiddellijk ter plaatse waren, was het niet meer mogelijk het vuur te blussen. Alle drie de huizen brandden tot de grond toe af. Een nabijgelegen boerderij kon door het optreden van de brandwe ren worden behouden. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. Door deze brand zijn drie gezinnen, in totaal achttien perso nen, dakloos geworden. Voorts is woensdagmiddag de woning van de familie H. Meijer in Ter Apel uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door brandstof van een olie kachel. Mevrouw Meijer en haar man, die zich even ter ruste hadden begeven, werden gewekt door een hevige knal. Ternauwernood konden deze bejaarde mensen zich redden. Op de Rijksweg van Rotterdam naar Breda zullen nabij Ridderkerk twee ver keersborden worden geplaatst met af metingen van drie bij vier meter. Het zijn de grootste borden, die de ANWB ooit heeft gebruikt. De borden zullen het verkeer al op verre afstand opmerk zaam maken op de grote verscheiden heid van aansluitende wegen, die vrij wel alle van internationaal of nationaal belang zijn. De ANWB verwacht om streeks 16 mei klaar te zijn met de plaatsing der borden. Hoewel wij het gemak niet willen onderschatten, hebben wij toch geen diep respect meer voor het maken van pasfoto's- klaar-terwijl-u-wacht, sinds wij de heer W. Tj. Lever ontmoet ten, de man, die alleen maar met een schaar en een doodge woon stukje papier, ons portret knipte in een halve minuut. Meen nu niet, dat hiermee een nieuw wereldrecord gevestigd werd. Al eeuwen geleden wa ren er lieden tot hetzelfde in staat, met dien verstande, dat zij er soms een laken en een kaars bij gebruikten, om iemands por tret in de dikwijls zo sprekende silhouetvorm te maken. Overi gens maakt het feit, dat derge lijke lieden er bij ons weten reeds lang niet meer waren, de heer Lever uit het Groningse Muntendam tot een bijzonder man, en dit niet slechts omdat hij een schaarkunstenaar is, maar ook omdat hij bovendien kans ziet in deze gemechaniseer de en nerveuze wereld te leven van die oude schaarkunst. De schaarkunst is volgens de heer Lever wel degelijk een kunst, die al eeuwen geleden werd beoefend als tijdverdrijf. De heer Lever bracht als be wijsmateriaal voor de historie van de knipkunst een collectie knipsels van vier eeuwen bij een. De heer Lever zegt dus, dat de knipkunst een kunst is, maar hij beweert ook, dat er eigenlijk geen kunst aan is. Dat wil zeggen: dat iedereen het kan leren. Hij stelde zelfs een knipcursus samen. Het zat er overigens al vroeg in, bij de kleine Lever. Hij knipte als kind dat het een lust was, en de lust is hem later nimmer ontvallen. De heer Lever werd schipper en kolenhandelaar en vertegenwoordiger en hij bleef knippen. Hij kreeg er zelfs steeds meer plezier in. Hij stichtte inmiddels ook een gezin, dat met zes Levers werd vermeerderd, en hij bleef knippen. Hij trok het veld in, om bloemen te schetsen en naar die modellen later bloemen te knippen; kamperfoelie, sneeuwklokjes, fuchsia's, klaprozen, aren van haver, kortom alles wat zijn schaar maar knippen kon. Bloemen en vogels hebben de grote belangstelling van deze schaartovenaar, die in Muntendam een uniek knipatelier stichtte, dat hij „De Meeuw" noemde. Meen nu niet, dat hij alleen daar knipt. Hij doet het overal, ook op ten toonstellingen en zelfs te midden van een enorme drukte maakt hij zonder moeite ragfijne knipwerkjes, die evenzovele propagandisten zijn voor de aloude, maar bijna vergeten knipkunst uit vroeger dagen, dezelfde knip kunst, die vroeger floreerde vanwege de schone tijdpassering, die vooral jonge juffers erin vonden, en vanwege onder meer het album amicorum. Dit toveren met de schaar is voor de heer Lever meer dan tijdverdrijf geworden, want tien jaar geleden verbrandde hij alle schepen achter zich en ging alleen voor en van de knipkunst leven. Daar is in deze tijd moed voor nodig, zou men zo zeggen, maar de heer Lever is het daar niet mee eens. Nog altijd gaat de begeerte van velen uit naar een geknipt silhouet of naar een stukje fijn knipwerk, dat een gedistingeerde bijdrage tot de wandversiering levert. De heer Lever is een soort witte raaf, een eenling, die zich met een fijn schaartje en een stuk papier een weg baant door het leven. „Er is echt niets aan," zegt hij, „iedereen kan het leren" Advertentie Natuurlijk ben ik net zo blij met het nieuwe kabi net als u. Het heeft dan wel een poosje geduurd maar nu zit dan iedereen zo ongeveer op zijn plaats. En ik kijk dus met enige vertedering naar de man nen en de vrouw niet te vergeten die om on persoonlijke redenen „ja" hebben ge zegd; „ja" tegen het (politieke) leven. Met bijzonder genoegen begroet ik uiteraard ook de terugkeer op het toneel van prof. De Quay, die overi gens inmiddels van zijn ambtgenoot prof. Beel wel zal hebben geleerd hoe een mens een kabinet moet formeren; het is overigens te hopen dat hij uit eigen kracht in staat zal blijken dat kabinet bij elkaar te houden. Want dat is. geloof ik, weer een heel andere zaak. In ieder geval heeft hij de men sen met wie hij moet werken méér gezien. Hoe dan ook we gaan weer met vertrouwen de toekomst tegemoet. Maar onze gedachten gaan ook uit naar het schaduw-kabinet van degenen die „nee" hebben gezegd. Dat het hun persoonlijk goed blijve gaan is mijn oprechte wens. Welkom dus aan de nieuwe regering. Al moeten wij prof. Beel wel even bij de hand houden natuurlijk. Verenigde Staten De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen heeft gisteren met zestien tegen een stem de benoeming van Douglas Dillon tot onderminister van buitenlandse zaken goedgekeurd. wasbcar, kleurecht, kreukvrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3