Katholiek Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden POLAROID Tweeling van 4 jaar redt een 3-jarig jongetje uit sloot Spaans dansfeest in Haarlems stadsschouwburg Morgen wordt kampeerterrein Sandevoerdegeopend GORDIJNEN bedden DEKENS CentrA WEBEMEIUEH Speciale verkoop Smyrna karpetten KUHUNG ANEGANG Haarlemmermeer wil uitstel 8 „ZAMBRA" EN „CORPS Y DANZAS" ACCORDEONS 0or ^Scheller Nieuwe inrichting biedt voor 600 tenten accommodatie PERRY Prof. De Quay weer formateur IN HEEMSKERK PAGINA DONDERDAG 14 MEI 1959 Licht gewicht COLBERTS v.a. 29.75 STRAND SETS v.a. 17.50 ■kjU&cLt UfeUK Haarlem e.o. Films Circus Show in Haarlem Wederom inenting tegen kinderverlamming M. J. van den Bosch jubileert de ideale zonnebril Bloembollencultuur Bloembollencultuur Heemskerk Vrijdag stemming: Haarlem of Hillegom ZEGELRINGEN WORDEN MODERN Bevorderingen bij de politie BLOEMEN DAAL Muziek Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Orgelbespelingen in Grote Kerk te Haarlem Burgerlijke Stand van Heemstede Hi Kosten politiepost hoger dan raming Ontvangst in Openlucht theater Helft van bevolking nam aan het bevolkings onderzoek deel Huldiging jubilarissen bij de brandweer V oetbal wedstrij d Eén brievenbus in duplex-woningen te Santpoort LAGE PRIJZEN-VERKOOP Speciale PINKSTERAANBIEDING Koorconcerten in ziekenhuizen RIJWIEL of BROMMER LAATSTE NI El IV S Succes voor prof. Beel PROFITEERT nu van deze UNIEKE AANBIEDING HAARLEMS GROOTSTE SPECIAALZAAK IN WONINGTEXTIEL HOEK WARMOESSTRAAT Beurs van Amsterdam Beurs van I\ei\ York Advertentie Blijkens het jaarverslag van de Stichting Katholiek Bureau voor Le vens- en Gezinsmoeilijkheden te Haar lem over het jaar 1958, is het bureau verleden jaar bezocht door 103 perso nen, die hun moeilijkheden wilden be spreken. In 26 gevallen kwam men na een bespreking in de staf van het bu reau tot de conclusie, dat een bepaald geval verwezen moest worden naar een specialist of een andere instantie. Van de 103 personen, die zich kwamen aan belden hadden er 37 hun eerste ge sprek met de aan het bureau verbon den geestelijke en 66 met een der beide aan het bureau verbonden huisartsen. Het waren voornamelijk huwelijksmoei lijkheden, die ter sprake kwamen. Van de 103 advieszoekenden bleken er 41 Plannen en 62 vrouwen te zijn. Opmerkelijk is wel, dat de meeste •Moeilijkheden zich voor bleken te doen oij hen die langer dan een jaar, maar blinder van vier jaar getrouwd zijn. Oe meeste advieszoekenden waren tus sen de 30 en 40 jaar oud. Het katholiek Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden is juist in het leven geroepen om adviezen en zo no dig hulp en voorlichting te kunnen ge- Ven aan degenen, die moeilijkheden on dervinden in verband met het huwe lijk. Het gaat er op de allereerste Plaats om het in stand houden van een gezond huwelijksleven te bevorderen en zonodig te herstellen. De adviezen, voorlichting en hulp worden uiteraard Eegeven overeenkomstig de beginselen van de katholieke levensbeschouwing. Het bureau beschikt daartoe over een staf, bestaande uit een zielzorger, twee huisartsen, een vrouwenarts, een ze nuwarts, een psycholoog en een maat schappelijk werkster. Iedere dinsdag avond houden enkele stafleden spreek uur van half acht tot half negen des avonds in het gebouw van het Wit-Gele Kruis, Kenaupark 17. Uit een inleidend gesprek met de •Maatschappelijk werkster wordt duide lijk of men zijn moeilijkheden in eer ste instantie beter met de geestelijke dan wel met een der beide huisartsen «an bespreken. Van een behandeling door hen is uiteraard geen sprake. Wel aan de aanwezige huisarts een licha melijk onderzoek nodig oordelen. Ver volgens worden alle aangemelde geval len uitvoerig besproken in de stafver gaderingen. Zo nodig ontvangt de ad- vieszoekende daarna een uitnodiging tot nader contact met de meer gespeci aliseerde stafleden. Blijkt een verdere of langdurige behandeling noodzakelijk, dan wordt men verwezen naar een des kundige, die men uiteraard zelf kan kiezen. Het bureau wil dus voor dege nen, die met moeilijkheden zitten en niet weten hoe zij die moeten oplossen, oen vraagbaak zijn. Het zijn op de eerste plaats vaak jon ge mensen die het bureau komen be zoeken. Wanneer zij in verband met hun reeds voltrokken of nog slechts voorgenomen huwelijk moeilijkheden hebben op sexueel of moreel gebied, dan kunnen zij vaak bij het bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden het juiste antwoord vinden op de vraag hoe zij die moeilijkheden uit de weg kunnen ruimen. Een gesprek met een betrek kelijk onbekende deskundige, die der halve ook niet bevooroordeeld kan zijn, »s gemakkelijker te voeren dan met de eigen biechtvader of huisarts. Hoezeer men overigens de bekwaamheid van stelt "ei®en" udviseurs ook op prijs m^e J=r°te moeilijkheid is alleen, dat men het bestaan van het bureau voor Advertentie Advertentie GEN. CRONJËSTRAAT la-lb Tel. 53334 CINEMA PALACE: Ontembare hartstocht, 18 jaar; 2. 4.15. 7, 9.15 uur. Do.: Op naar Hollywood, a. 1.; 7 en 9.15 u. FRANS HALS: Een vreemde in mijn ar men, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO. De gorilla is ontsnapt, 14 jaar: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Do.-cyclus: Carmen Jones, 18 jaar; 2 en 8 uur. REMBRANDT: Clske de Rat. 14 jaar: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. ROXY: Zijn laatste kraak, 14 jaar; 2.30. 7 en 9.15 uur. STUDIO: From nere to Eternity, volw.: 2.15. 7 en 9.15 uur. MlNERVADo.: Ik beschuldig, a. 1.; 8.15 uur. Levens- en Gezinsmoeilijkheden pas te laat ontdekt, of dat men te lang aar zelt eer men van zijn diensten gebruik gaat maken. Moeilijkheden zijn immers het gemakkelijkst te overwinnen in het begin. Het is dus belangrijk, dat men als men in zijn omgeving mensen kent, die op dit gebied moeilijkheden hebben, zo spoedig mogelijk advi seert eens te gaan praten op het bu reau voor levens- en gezinsmoeilijkhe den. Dat het bureau niet voor een ge makkelijke laak staat, zal iedereen duidelijk zijn. De aard van het werk brengt enerzijds mee dat men er niet teveel mee in de openbaarheid treedt, en anderzijds dat de mensen van het bestaan ervan moeten af weten. Ook de financiële kant van de zaak is moeilijk. Men kan nu een maal met dit werk moeilijk zijn toe vlucht nemen tot collectes of inza melingen. Men is aangewezen op sub sidies. Het stichtingsbestuur heeft het voornemen om thans ook een beroep te doen op de Provinciale overheid om een subsidie te verwer ven. temeer omdat het Haarlemse bureau door verschillende personen uit de verre omtrek van Haarlem wordt bezocht. De KAB-Haarlem heeft reeds een bescheiden bijdrage gegeven en men hoopt, dat deze bij drage verhoogd zal worden. Onder het motto: „Mensen, dieren, sensaties" zal de Internationale Circus Show onder directie van Toni Boltini op zijn eerste tournee door Nederland van vrijdag 15 tot en met dinsdag 19 mei op het terrein den Hout, nabij restaurant Dreefzicht te Haarlem, een aantal voorstellingen geven. Aan deze circusshow zullen een groot aantal artisten uit vele landen mede werken. Wervelwind-acrobaten, koord dansers, clowns en jongleurs zullen naast vele andere attracties het pu bliek enkele uren aangenaam verma ken. Zeer bijzonder is daarbij het num mer van Alberto Basto, die zijn leeu wen en beren voor de eerste maal in de geschiedenis van het circus teza men in één kooi bijeen brengt. Ook de geheel nieuwe dressuren der paarden zjjn zeer de moeite waard. Dit char mante circusschouwspel, vol leven, temperament en vitaliteit wordt ge bracht in een grote viermastentent, welke plaats biedt aan ongeveer 4000 toeschouwers. De première van de Internationale Circus Show zal plaats hebben vrijdag 15 mei om 8 uur. Van zaterdag tot en met dinsdag zullen dagelijks twee voorstellingen worden gehouden. In de week van 25 tot en met 30 mei zal er weer ingeënt worden tegen kinderverlamming. Allereerst de twee de behandeling voor kinderen die in de periode van 20 t.m. 25 april de eerste injectie ontvingen. Bovendien zullen kinderen die in april wegens ziekte of andere reden niet gevaccineerd wer den, thans de eerste injectie ontvangen. Zy ontvangen 24 juni de tweede be handeling. Voor kinderen die in 1958 twee maal zijn ingeënt bestaat de ge legenheid de derde behandeling nu te ondergaan. De vaccinaties zullen worden gehou den: In het gebouw van de GGGD., Nieuwe Gracht 124: maandag 25 mei van 15.30 tot 18.15 uur; dinsdag 26 mei van 9.00 tot 11.25 uur en van 15.30 tot 18.15 uur; woens dag 27 mei van 9.00 tot 10.50 uur en van 14.00 tot 17.35 uur. In het gebouw van de speeltuinvereniging „Het Oos terkwartier". Bern. Zweersstraat 2: donderdag 28 mei van 15.00 tot 18.25 uur. In de Albert Schweitzerschool, Rijksstraatweg 245: vrijdag 29 mei van 9.00 tot 11.00 uur en van 15.30 tot 18.05 uur; zaterdag 30 mei van 13.00 tot 14.25 uur. Wanneer ieder zich stipt aan de op de oproepkaart vermelde tijd houdt, be hoeft niemand onnodig te wachten. Zaterdag 16 mei is het vijfentwintig jaar geleden, dat de heer M. J. van den Bosch, Reigerstraat 12 in Haarlem, in. dienst trad van het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf van Noordholland. De heer Van Den Bosch, thans hoofdbureelamb- tenaar bij de afdeling stroomverkoop, zal die dag door de directie gehuldigd worden. GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug VOOR ALLE FONDSEN Gisteravond heeft de afd. Haarlem mermeer van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur vergaderd over de beursplannen. Al gemeen stelde men zich achter het amendement-Wassenaar om een spe ciale commissie te benoemen die een beter en goedkoper plan moet voor bereiden. Mocht het amendement op de algemene vergadering van dinsdag 19 mei te Haarlem worden verworpen, dan zal de afdeling zich met 18 stem men scharen achter het plan-Hillegom en met 2 stemmen achter het plan- Haarlem. De afdeling Heemskerk van Bloem bollencultuur houdt vrijdag a.s. te 8 uur in „de Oranjeboom" te Heemskerk een vergadering, waarop de belangrijke stemming aan de orde komt of de leden de bloembolienbeurs te Haarlem wen sen te behouden of dat zij voor ver plaatsing naar Hillegom zijn. Dezer dagen geraakte de bijna 3-ja- rige Sijfje Witte, wonende aan de Jacob Catsstraat te Heemskerk, spelender wijs in de vry diepe, brede sloot tussen de Morgensterkerk en de Christeiyke kleuterschool te Heemskerk. De 4-jarige tweeling Freddie en Cees- je Provily, wonende aan de P. C. Hooft- straat zagen het kind in het water val len en volkomen onder gaan. Even la ter kwam de kleine Sijfje weer boyen en konden de tweeling-broertjes, die op hun buik aan de waterkant waren gaan liggen, de kleine drenkeling te pakken krijgen en hem aan zijn handjes op het droge trekken. Samen hebben ze Sijfje naar zijn moeder gebracht. Advertentie Niet alleen in de kleding, maar ook op het gebied van sieraden gaan de heren der schepping een nieuwe lijn volgen. Steeds meer mannen schaffen zich een zegelring aan ofkrijgen er een cadeau. Zegelringen worden mode en een prachtcollectie reeds vanaf f 39.50. MODERNE ZEGELRINGEN vindt U bij: GROTE HOUTSTRAAT 49 Telefoon 20049 De kordate tweeling Freddie en Ceesjt Provily, die een bijna 3-jarig jongetje uit een sloot haalden. Hoewel de kleuter danig de schrik te pakken heeft gekregen, heeft hij door het onmiddellijk ingrijpen van de twee ling geen verdere nadelige gevolgen van zijn onvrijwillig bad ondervonden. Later werd er voor Freddie en Cees een heerlijke taart gebracht, die ze on getwijfeld verdiend hebben en zeer ze ker ook met smaak zullen hebben ge consumeerd. De burgemeester van Haarlem heeft de heer A. S. de Jorfg, tot nu toe hoofd inspecteur ambtenaar 2e klasse, bevor derd tot hoofdinspecteur ambtenaar^ le klasse, alsmede de heer P. Sandijck van inspecteur ambtenaar 2e klasse tot hoofdinspecteur ambtenaar 2e klasse. Daarmee zal de heer P. Sandijck met ingang van 1 juni de plaats van de heer K. H. R. Meinema als hoofd van de administratieve dienst innemen. Donderdag 14 mei Concertgebouw, 8.15 uur: Koor Katholiek Haarlem o.l.v. Albert de Klerk, m.m v. N.Ph.O. Aat Boersen, orgel; Annette de la Hije, sopraan: Tom Brand, tenor. Program- hia: Handel, Concerto grosso, Laudate Puen, Ode en St.-Caecilia's day. Minerva-theater. 8.15 uur: Pianoconcert door Janinc v. Mever voor leden Heem- 'teedse Kunstkring. Donderdag 14 mei Krelagehuis: Volleybaltoernooi. .BEVALLEN van een zoon: D. Pluis- Dekker; D. J. Kromhout-Re vet; A. J. r. Steenbeek-Nieuwenhuis; J. C. Otte- «ijster: J. C. M. van Henten-van dei- Leen; J. M. van Kleef-HeerenA. F. ™t. Hoogzaad-van der Wijden; van een Spchter: J. G. van Wensveen-Rijpma; C. van den Boogaard-de Bruijn; P- J. F. de Brey-Rienks; C. den Os- pchlagwein; C. Brouwer-van Scherren- burg. OVERLEDENM. van Ee-van der "°1, 93 jr., Beukenstraat; A. C. Mole naar-Stremming, 44 jr., Schoterweg; pi. A. Potgieser-Kuijk, 70 jr., Midden man. ONDERTROUWD: P. G. van Nieuw- JJegen en E. C. van der Weijden; J. Budding en G. J. Kroon; P. H. M. Janssen en E. W. M. Muschter; A. A. tfeerlings en Q. N. Joosten; C. van pelft en M. E. Wonder; G. J. van den fiosch en M. H. Moeijes; A. van Dijke hoefC P. Inpijn; W. Elsthout en J. Ver- GETROUWD: T. J. Overes en C. J. van der Aar; H. Poot en A. H. Berk; trlij M. Nederkoorn en J. M. J. de vilder; B. P. j. Uijtenhaak en J. van "er Hoorn; M. G. M. van Lunenburg en m van Leeuwen; C. M. Meinders ST gL Winnubst: T. van Schagen en ij- L. M. Zonneveld; E. G. Eliens en c. c. M Koeleman; F. M. Wassen- berg en H. m. Kleene; A. A. Jansen t-n Hiers; L. van Nieuwland en C. F. M. Demmers; W. G. Bakwel en G. de Haan; S. van der Velde en M. A. wouterloot; H. A. M. Tfldink en J. H. A. Bouwmeister. Advertentie Select 80 bas, 5 reg. nü 263. De organist Piet Kee zal dinsdag 19 mei 's avonds van 8 tot 9 uur op het orgel van de Grote of Sint Bavo Kerk te Haarlem werken uitvoeren van Die trich Buxtehude, Samuel Scheidt, Jo- hann Pachelbel, Johann Seb. Bach, Carl. Phil. Em. Bach, Johann Nepomuk David, Hugo Distier en Henk Badings. Donderdag 21 mei 's middags van 3 tot 4 uur zal de organist Albert de Klerk een uitvoering geven van werken van Franz Tunder, Jan Pietersz. Swee- linck, Jean Francois Dandrieu, Albert de Klerk, Andries de Braai en Hendrik Andriessen. GETROUWD: E. A. Jansen en J. Ja cobs; W. H. Th. Hendrikx en U. M. D. Stappers; W. Bijster en A. M. Sand- wijk; L. Slot en L. Elst. GEBOREN: d. v. C. P. M. van Em- pelen en W. R. M. de Greeff; d. v, N. A. Lammers en J. M. Leenders; d. v. C. Kuilt en T. A. Bosma; d. v. H. Kamphof en J. Haasjes; z. v. H. A. Gohres en E. B. C. Sterk; z. v. J. van Zijl en J. W. van Loojj; d. v. L. P. Zon neveld en W. P. van der Zwan; d. v. L. M. C. J. Sicking en W. M. Stren- gers; z. v J. F. Schepers en D. M. Kersten; z. v. W. Terlouw en A. van Dijk; d. v. W. A. Philippo en E. Ver- kaaik; z. v. A. van der Linden en W. M. Vester. OVERLEDEN: N. C. J. Zonneveld, 59 jr.; wed. J. E. Smit-Wijkhuizen, 91 jr.; mevr. D. E. van Leeuwen-van der Ree, 69 jr.; J. Kuiken, 41 jr. in de vergaderzaal van de Raad ten Raadhuize Overveen werd maandag middag aanbesteed de bouw van een nieuwe politiepost annex brandweerga- j rage in Aerdenhout aan de Ooster- duinweg, hoek Zandvoortselaan. De in schrijving bleek beduidend hogere be dragen te geven dan de dienst van Pu blieke Werken dit werk had begroot, namelijk op 64.500. De laagste van de vijfentwintig aannemers was M. Ebbing (Diezestraat) te Haarlem met 85.650. De hoogste inschrijfster de firma P. J. Voorneveld uit Haarlem met 116.000. De gunning is aangehou den. De aanbesteding werd gehouden voor de wethouder en de directeur van I Publieke Werken, de heren mr. J. C. 1 C. W. Hjjzeler en IJ. E. Dijkstra. De nieuwe politiepost moet een in houd krijgen van zeshonderd kubieke meter met de voorgevel aan de zijde van de Zandvoortselaan. De wethouder van sportzaken, mr. H. B. Wildt Meyboom, zal namens het gemeentebestuur van Bloemendaal maandag 18 mei, Tweede Pinkster dag, 's morgens om half twaalf in het Openluchttheater officieel ontvangen de deelnemers aan een internationaal voetbaltournooi voor jongeren, gehou den door de B.V.C. „Bloemendaal". Behalve Bloemendaal en de vereni ging R.C.H. wordt aan het tournooi deelgenomen door de Sportverein „Rhenania" uit Würselen (Dtl.) en de Koninklijke Sportkring Zele uit Bel gië. Aan beide clubs bracht de B.V.C. „Bloemendaal" met een jeugdelftal reeds een bezoek met Pasen 1959, res pectievelijk Pinksteren 1958. I r. In drie wijken van de gemeente Bloemendaal, Bloemendaal-dorp en -noord, Overveen en Aerdenhout, werd van negen tot en met vijfentwintig maart voor de tweede keer sedert 1955 een bevolkingsonderzoek op t.b.c. ge houden. Een deel van Aerdenhout en Vogelenzang kwam daarna aan de beurt op 9 en 10 april. Op veertien plaatsen was de bevolking in de ge legenheid zich te laten doorlichten. Het resultaat van het onderzoek in cijfers volgt hieronder. Tussen haakjes de cij fers van het onderzoek in 1955. Het aantal voor het onderzoek in be ginsel in aanmerking komende perso nen was 14.534 (13.760). Aan het on derzoek namen deel 7011 (6955) per sonen, dat is 48 pet (51 pet) der be volking. Het aantal ingezetenen dat niet aan het onderzoek deelnam we gens onderzoek door eigen bedrijf of instelling of die uit andere hoofden al werden doorgelicht was 4476 (3893), dit is 31 pet (28 pet). Wegens verhinde ring, zoals ziekte en uitstedigheid en uit principiële overwegingen gaven 1709 (1276) inwoners, dit is 11.8 pet (9 pet) kennis niet te zullen deelne men. Niet deelgenomen zonder opga ve van reden of zonder het geven van enige reactie hebben 1338 (1636) per sonen, dit is 9.2 pet (12 pet). Uit de ze gegevens blijkt, dat via bedrijven enz. 583 mensen meer zijn doorgelicht. Bij het gewone onderzoek werd een positieve vermeerdering van 56 be reikt. Het aantal in aanmerking komen de personen was evenwel 744. Over het financiële resultaat kan nog geen de finitieve uitslag worden gegeven. Wel blijkt het door de Raad verleende kre diet van drieduizend gulden toerei kend te zijn. Het medisch rapport van dokter Stoffelsma is nog niet versche nen. Zoals wij reeds eerder meldden be staat de vereniging Vrijwillige Brand weer Bloemendaal dit jaar vijfendertig jaar. Eenmaal in de vijf jaar worden de jubilarissen, leden der vereniging gehuldigd. Dit jaar telt de vereniging twintig jubilarissen. Veertien brand wachten vieren hun koperen en drie hun zilveren jubileum. Bovendien is een van de vrijwilligers dertig en twee zijn vijfendertig jaar lid van de brand weervereniging. Hedenavond wordt in hotel Roozendaal de jaarvergadering gehouden. Na afloop daarvan, om streeks half tien, zullen de jubilarissen worden gehuldigd. Zij krijgen een oor konde en een medaille aangeboden. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, zal aanwezig zijn om de jubilarissen, die hun werk bij de brandweer geheel vrijwillig en belange loos doen, toe te spreken. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Zeeweg zal hedenavond om kwart voor zeven een voetbalwedstrijd worden gespeeld door elftallen, samen gesteld uit de vaste benaming van het Marine hospitaal en van de dienst van Publieke Werken. Is het niet mogelijk om voor de du plex-woningen te Santpoort, waar slechts per pand één sleuf is voor post stukken, een gescheiden brievenbus aan te brengen? Deze vraag is enige tijd geleden in de Raad van Velsen gesteld en B. en W. antwoorden hierop thans, dat dit een te kostbare aangelegenheid zou worden. B. en W. menen de aanleg van dub bele brievenbussen zowel om finaciële als om practische redenen te moeten ontraden. Deze voorziening zou een uitgave vergen van circa ƒ27.000, die noch uit het reservefonds noch uit de renten van gestorte waarborgsommen kan worden bestreden, omdat dit fonds resp. de rente hiertoe niet toereikend zijn. Bovendien zou het ont-dupiexen van de woningen leiden tot een kost baar herstel. Ook uit practische overwegingen vin den B. en W. de aanleg niet aan te bevelen, omdat het volledig openen van de deuren wordt belet door aan de bin nenzijden daarvan brievenzakken aan te brengen, hetge n in bepaalde geval len B. en W. denken hierbij aan het gebruik van kinderwagens, e.d. be zwaren zal opleveren. De twee Spaanse dansgroepen „Zam- bra" en „Coros y Danzas" hebben gis terenavond in de Haarlemse stads schouwburg geen stampvolle zaal aan getroffen. Wel een uiterst dankbaar pu bliek, dat tenslotte op on-Haarlemse wijze enthousiast werd, en uitbundig de groepen uitgeleide deed. Het is dan ook een Spaans dansfeest bij uitstek gewor den: gestyleerd voor de pauze, uitge sproken volks daarna. De Zambra-groep, die met name de flamenco op hartstochtelijke wijze be oefent, heeft de oude Andalusische dan sen weer in ere hersteld. Zij betracht zoveel mogelijk de oude versie en heeft in de loop der jaren vele flamenco virtuozen opgeleverd. Aan virtuositeit heeft het derhalve gisterenavond niet ontbroken. De toeschouwers werden er mee overrompeld en soms ademloos volgden zij dat geraffineerd spel der bewegingen, dat een intense bezieling verried. De felle ritmische gitaarbege- leiding gaf iedere dans een geladen sfeer mee, onderstreept door het ex pressieve gebaar der handen en de tril lende kracht der voeten. Wel viel het opnieuw op, hoe deze dansen aan spontaneïteit dreigen m te boeten, doordat zij uiterst gestyleerd zijn geworden, gepolitoerd als het ware. De speels-ondeugende st«l gemakkelijk aangewend om bepaalde theatereffecten te verkrijgen. Die in- Advertentie in HOEDEN VESTEN - SHAWLS Damesmodemagazijnen Anegang 24 Frankestr. 3-5 De groep Coruna van Coros y Dansas. druk werd verstevigd, doordat de re gie het historisch plankier voor deze dansen had gehandhaafd en daarop de ene solist(e) na de andere liet optre den. Een zekere eentonigheid meio doordat het thema der dansen vrijwel niet verschilde kon aldus met ver meden worden. Maar dat was gauw vergeten, toen Rosa Duran met de klassieke flamenco het eerste deel van het programma afsloot. Zy deed dat met een passie, welke culmineerde in een straf uitgewerkte zapateado. Heel anders werd de stemming ook in de tot dan toe gespannen kijkende zaal toen na de pauze „Coros y Danzas" het tweede deel van de avond verzorg de. De uitgebreide groep was in Haar lem en omgeving, waar zij enkele ja ren geleden tweemaal is opgetreden, reeds bekend. De hernieuwde kennis making is weer een verrassing gewor den. De toeschouwers lieten hun ge spannenheid varen en bedronken zich aan dat wervelende feest van klanken, kleuren en vooral bewegingen. De groep is samengesteld uit de beste dans- troepjes uit alle provincies van Spanje, alle gevormd uit amateurs, die hun volksdans beoefenen louter en alleen om het pleizier van de dans. Zuivere volkscultuur, die niet gecultiveerd is; oprechte dansvreugde in ongecompli ceerde bewegingen. Uit het gemak, waarmede zij hun programma afwer ken, zou men haast afleiden, dat het er niet toe doet, hoe er gedanst wordt: als er maar gedanst wordt. Intussen maken zü er een waar en beschaafd feest van, gisterenavond de groepen uit Teruel, Zamora, Bilbao, La Coruna en Valencia. Ieder naar hun eigen aard en wijze vocaal en instru mentaal begeleid leveren zij een kleu rige staalkaart van spontane volks kunst. Fonkelend was soms de kleding, eenvoudig maar levendig de décors. Geen wonder dus, dat de toeschouwers naar een stemming groeiden, waarin zij het liefst mee hadden willen dan sen. Zij moesten nu volstaan met een gescandeerde ovatie, welke een verwijt inhield aan het adres van de thuis blijvers. Voor hen maken wij er mel ding van, dat het programma in Am sterdam van 15 tot en met 19 mei ge bracht wordt in Carré. Vrijdag zal de burgemeester van Zandvoort de officiële opening verrich ten van het kampeerterrein „Sande voerde" aan de Kennemerweg te Zand voort. De stichting Kennemer Sportpark werd destyds door het r.k. kerkbestuur van Zandvoort opgericht voor het be heer en de exploitatie vail de door de kerk ten behoeve van de katholieke sportvereniging T.Z.B. aangelegde speelvelden met kleedgebouw en ande re accommodatie. Niemand dacht toen aan liet toela ten van kampeerders. In 1956 werd Zandvoort echter zo druk door kam peerders bezocht, dat de bestaande kampeerterreinen overvol waren en men in het wilde weg ging kamperen. Teneinde de orde behoorlijk te kunnen handhaven, verzochten burgemeester en wethouders aan het bestuur van het Kennemer Sportpark de sanitaire outil lage van het sportpark open te stellen voor de kampeerders die op het aan grenzend duinterrein dan een plaats konden vinden. Nog geen uur na de verkregen toestemming sloeg een klein legertje kampeerders zjjn tenten op aan de Kennemerweg. Dit plotseling ont stane nieuwe bedrijf kostte het be stuur van het sportpark veel hoofdbre kens en herhaaldelijk moest geïmpro viseerd worden om acute moeilijkhe den op te lossen. In 1957 kwamen de kampeerders te rug. Door de ervaringen van het vorig jaar geleerd, nam het bestuur toen verschillende voorbereidende maatre gelen. Al spoedig bleek echter, dat het kampeerterrein zo in trek kwam, dat de sanitaire en andere accommodatie on voldoende was. Na afloop van het sei zoen 1957 stond het bestuur voor de be slissing: radicaal ophouden met het ge ven van gelegenheid tot kamperen óf een terrein inrichten dat in alle opzich ten de toets der kritiek kan doorstaan. Men besloot tot het laatste. Met garantie van de gemeente Zand voort sloot men een geldlening van 100.000.- en daarmede konden de noodzakelijke investeringen worden ge daan. In de loop van 1958 kwamen al lengs tot stand twee grote toiletgebou wen en een gebouwtje voor de kam- leiding met in de benedenverdieping de kampwinkel. Op het 4 ha grote terrein werd een verharde weg aangelegd en in het najaar een beplanting met hees ters aangebracht. Kort geleden is langs de Kennemerweg een hek van harmo nicagaas geplaatst en een parkeerter- reintje aangelegd. Men kan nu zeggen dat men een kam peerterrein heeft, waar 600 tenten ge makkelijk een plaats kunnen vindon. Het is op enige afstand van de zee ge legen maar de kampeerders vinden dat geen bezwaar. Het kamperen in de dui nen heeft zijn aparte bekoring: boven dien staat men op „Sandevoerde" be schut tegen de wind. Ondanks het feit dat het kamp in 1958 nog in opbouw was, boekte men toen meer dan 50.000 overnachtingen. Het aantal reserverin gen voor de komende maanden is reeds zeer groot, zodat het bestuur van het Kennemer sportpark goede verwach tingen heeft voor de exploitatie. Vol trots zal men vrijdag het kam peerterrein aan de genodigden laten zien. Inderdaad heeft men daarmede de kampeerders en de badplaats Zand voort een dienst bewezen. Het IJmond-mannenkoor o.l.v, diri gent H. Slings zal een serie concerten geven in de ziekenhuizen en sanatoria in het IJmondgebied. Op 15 mei in het sanatorium Brederodeduin te Bloemen daal, op 29 mei in liet Rode Kruis zie kenhuis te Beverwijk, op 5 juni in het sanatorium Heliomare te Wyk aan Zee. Voor deze concerten is een speciaal programma van graag gehoorde koor werken samengesteld. Medewer king wordt verleend door het trio The Fiasco's, die voor een speciale afwisseling in het programma zorgen. In het Kennemertheater te Beverwijk geeft het mannenkoor op zaterdag 30 mei een concertfeestavond waarop nieuwe leden ter kennismaking aanwe zig kunnen zijn. Het mannenkoor heeft om versterking te krijgen graag nieu we aanwinst van leden waarvoor men zich ook op de repetities, die elke vrijdag van 19.30-21.30 uur in het ge meentelijk lokaal aan de Van Diepen- straat te Velsen-Noord worden gehou den, kan aanmelden. Voor ieder een passend GAZELLE - MAGNEET - HMW enz. Ged. Oude Gracht 102 Tel. 14361 (Van onze parlementaire redacteur) De Koningin heeft hedenmorgen op paleis Soestdijk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen en hem de opdracht verleend, een kabinet te vormen, „dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegen woordiging Prof. De Quay heeft volgens de gebruikelijke formule de Koningin verzocht, de opdracht in beraad te mogen Houden. Na bet voorbereidend werk van prof. Beel wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat prof. De Quay zal slagen en dat hij spoedig de opdracht zal aanvaar den, hetgeen zeggen wil, dat hij dan de zaak in kannen en kruiken heeft. Advertentie Wollen Smyrna 125x180 55.— 155x215 79.50 200x280 129.75 230x310 165.— Alléén bij (Niet officiële koersen) 4% Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 3»,a Ned. 1956 314 Ned 1948 314 Ned 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned 1955 U B.N G Won bouwi Ned Handel Mij l Amsterdam Rubber H.V.A Senembah-Mt) A.K U Berkei Patent Calvé-DeLft Cert Deli MU Fokkei v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Blliiton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn K.L.M Kon Ned Stoomb 5 K.P.M Ned. Stuomv Mil v Ommeren Ned Scheepvaart I Hentespaarbrleven '5'. Rentespaarbnever '5P 2V4 Amsterdam '56 2)4 Amsterdam '56 I 2% Rotterdam 57 Alb Heijn kl obi. 4 Vorig opening Slot 14/5 101% 96% 92% 94% 88% 88% 90 92% 111% 230 87 87% 138% 176 317% 321% 590 158.60 159.30 275 221 500ex 309 644% 653% 573% 582% 250 167.70 168.70 149y8 148 123 147% 145 133 130% 138% 138 239 134 131% 119% 107 81 95% 128% Anaconda Coppet Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecoft Coppet K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel 12/5 64)4 49% 68% 81>i 50% 110)4 33 49 68V( 67% 44% 82 67)4 56 %e 51». 89% Stemming 13/8 65% 51)4 70% 80% 51 111 33)4 48% 68% 70)4 44% 83)4 68)4 56V. 52)4 27% 92)4 ■ast Advertentie - -i Jy.-j i iUtiy |r rWS»*!» ÏW *4 Het Grote Witte Gebouw achter het N.S. Station Kennemerplein 1 - Tel. 1957S Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5