Aanvechtbare strafschop op fataal moment Onf ortuinlij ke, maar wel verdiende nederlaag tegen Bulgarije: 3-2 TWEE DOELPUNTEN VAN CANJELS Van der Kuil na 5 minuten reeds op halve kracht Stormvogels wint protest REAL MADRID in de Europese bekerfinale „Dat was geen strafschop" Forse, maar geen stralende zege van Nederland-B Max Dwinger trekt zijn degen razendsnel Sportwagenraces trek Reims finalist dank zij zege op Zwitserse Young Boys In de kleedkamer: Corabia eerste in Harwich Zwak Luxemburgs verweer in Bossche stadion De Vliert VIJFTIENJARIGE KAMPIOEN De sehrootaffaire Nu gelijk met GVAV en Sittardia Oostelijken kansloos in Nijmegen zijn in Speciale prijzen voor nieuwelingen Br azilië verslaat Engeland niet 20 VOOR DE VIERDE KEER Van der Ven zesde in tiende etappe Hoek van Holland- Harwich Snelle overtocht Cooper en Ferrari tekenen contract voor Zandvoort Onderzoek tot op de bodem" Auto rijdt op groep mensen in Drie Amerikaanse straaljagers neergestort 6 DONDERDAG 14 MEI 1959 PAGINA 7 Het onvermijdelijke is gebeurd. In het monumentale Wassilevsky- stadion van Sofia, gelegen by de in nevels gehulde uitlopers van het Balkan-gebergte, waar in de middag de laatste sneeuwresten hun ongeiyke strijd tegen de zon voeren, heeft het Bulgaarse voetbal elftal in de stromende regen voor amper 25.000 toeschouwers het Nederlandse elftal met 32 verslagen. Verdiend verslagen, want de Bulgaren hadden de beste ploeg. Desondanks was één van de debutanten in het Nederlandse team, Brull, na afloop van de stryd ontroostbaar. „Dat was geen strafschop, ik heb geen vinger uitgestoken naar de bal. Het was gewoon aange schoten hands. De bal was meters naast gegaan". En juist deze aan vechtbare strafschop in de 37ste minuut van de eerste helft heeft de wedstryd goeddeels beslist. De Nederlanders, die tot ieders verbazing in het eerste half uur de strüd hebben beheerst, waren zo gedeprimeerd, dat de Bulgaren even later zelfs een voorsprong konden nemen. Weliswaar slaagde het Oranjeteam er na de rust in de onfortuinlijk opgelopen achter stand weg te werken, maar toen reageerden de Bulgaren prompt met een derde treffer. Eervol wordt de nederlaag echter als men bedenkt, dat het Oranje team voor de tweede keer in vier dagen tijds speelde, dat het twee invallers telde voor de geblesseerden Kuys en Moulijn en Van der Kuil vrywel de hele wedstrijd op halve kracht moest spelen, omdat hij in de vijfde minuut een trap kreeg tegen een knie, die naarmate de wedstrijd vorderde steeds pynlijker werd. Westduitse zege 31 voor de rust al veilig Tweede Pinksterdag Doelman Hopkinson voor komt veel doelpunten BerlijnPraagWarschau ReimsYoung Boys 30 Grand Prix-race I I s SPEEDBOATRACES OP POEL EN ZWET Verrassend was het begin van de strijd. Onmiddellijk zette de Nederland se ploeg een offensief in, dat om te beginnen resulteerde in een vrije schop op de rand van het strafschopgebied. Van der Kuil zette voor en Canjels kopte prachtig in. Ver buiten bereik van doelman Naidenov trof de bal de krui sing van paal en lat. Nog geen minuut later bracht Rijvers de handen van het publiek op elkaar. Helaas was zijn schot, van ongeveer 20 meter afge vuurd, juist iets te hoog. De Neder landers bleven aanhouden. Canjels werd in de vijfde minuut op de rand van het strafschopgebied gemangeld tussen spil Kortov en linksback Dimi- trov. Ook nu ontbrak helaas de precisie bij het schieten. Canjels' eerste treffer Toch scoorde Nederland het eerste doelpunt. De Vries de tweede debu tant zorgde voor de inleiding. Na eH minuten gaf hij een afgemeten pass raar Ujjvers. Direct ging de bal door haar Canjels, die even te ver voor zich uitspeelde. De Bulgaarse doelman maakte toen een wel zeer kostbare fout door werkeloos in zijn doel te blij ven staan. Canjels kreeg daardoor zijn kans de bal weer onder controle te brengen en op het schot, van enkele meters afstand, dat volgde was Nai denov uiteraard kansloos (01). Zou het Oranjeteam opnieuw voor een verrassing gaan zorgen? Het Ne derlands elftal speelde in deze eerste fase van de strijd een voortreffelijke partij voetbal. En amper waren, na 25 minuten, de felle schijnwerpers aangeflitst of opnieuw kwam oranje gevaarlijk dicht bij de Bulgaarse doelman. Een voorzet van de naar Brull iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimmiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiii Dank zij een gewonnen protest is Stormvogels er in geslaagd op gelijke hoogte te komen met Sittardia en GVAV zodat de wedstrijden van zondag a.s. Stormvogels-KFC en Sittardia-GVAV) de laatste ronde van de competitie zullen moeten beslissen welke club zal promoveren naar de Ere-Divisie. het protest van Stormvogels betrof de op 15 maart gespeelde wedstrijd te gen RCH, die in een gelijk spel (2-2) eindigde. Stormvogels protesteerde te gen het onjuist toepassen van de voor- deelregel door choidsrechter Schings. Eén minuut voor het ein le werd de bal hamelijk in het strafschopgebied van ECH met de hand weggeslagen. De ar biter gaf echter geen strafschop. Hij liet doorspelen, omdat hij meende dat Brom van Stormvogels een goede kans om te scoren had. Brom reageerde evenwel öiet. De spelregel-protestcommissie was van mening dat Brom inderdaad geen goede scoringskans had. Zij erkende de "a afloop genomen strafschop van Fre- r'ks als doelpunt. De uitslag van de ont moeting StormvogelsRCH wordt daar door 32. ..Aa£ het hoofd van de ranglijst is de situatie nu: Canjels rechts afgezwenkte middenvoor Can jels gaf De Vries een kans. Voordat de kleine Spartaan het hoofd onder de bal had kunnen zetten had de vuist van Naidenov het gevaar echter be zworen. Voorsprong wordf achterstand Een ongelooflijk goed geplaatste vrije trap van rechtsback Rakarov in de uiterste hoek luidde de ommekeer van de strijd in. Een snelle reactie van De Munck maakte, dat de Bulgaren voorlopig niet verder kwamen dan een hoekschop. De Bulgaarse combinaties werden echter steeds gevaarlijker. De strijd verplaatste zich langzaam naar de Nederlandse helft. Bijna zorgde Van der Hart kort voor de wedstrijd tele grafisch op de hoogte gebracht van de voorspoedige geboorte van een zoon in de 35e minuut voor de eerste Bul gaarse treffer. Hij kopte de bal in de richting van het verlaten doel. Amper enkele centimeters van de voor Neder land goede kant van de paal ging de bal over de achterlijn. Het doelpunt kwam toch, twee minu ten later. Brull kreeg een doorschie tende bal ln het strafschopgebied tegen de hand. Rechtsbinnen Kolov schoot uit de strafschop met een hard en hoog schot raak. Een fout van Van der Hart, die even de door de ononderbroken re genbuien glad geworden bal te ver van zijn voet liet springen, stelde de Bulgaarse linksbinnen Wassilev twee minuten later zelfs in staat op gemak kelijke wijze het tweede doelpunt te ma ken. Toch weer gelijk In de nog altijd stromende regen werd aan de tweede helft begonnen. Direct werd het duidelijk dat de Bul gaarse ploeg eindelijk het juiste sa menspel gevonden had. Steeds weer brachten de snelle en beweeglijke aanvallers de Nederlandse verdedi ging in grote moeilijkheden. Gelukkig werd het toch geen gevecht met de rug tegen de muur. De Nederlandse attaques weliswaar schaarser dan de Bulgaarse waren namelijk niet ongevaarlijk. Nederland zelfs kwam terug; nog wel met een schitterend doelpunt, in de 22e minuut gemaakt door Canjels. Een vrije schop, geno men door Rijvers, werd door Oranje's middenvoor op kniehoogte ineens op de voet genomen. Doelman Naidenov Sittardia Stormvogels GVAV 27 17 E 5 39 69—32 27 17 5 5 39 7540 27 17 5 5 39 55—30 Het oostelijk voetbalelftal, met acht spelers van Enschede, aangevuld met Smulders en Jansen van De Graafschap en Vrieling van Heracles, heeft woens dagavond met 3-1 verloren van een Westduits selectie-elftal. De Duitsers namen al voor de rust een voorsprong van 3-0. In de laatste minuut voor de pauze maakte linksbuiten Jansen het enige tegenpunt. Ook na de hervatting hebben de Duit sers verschillende kansen gehad om hun voorsprong te vergroten, maar hun schoten waren toen te onzuiver om doel man van der Wint te verontrusten. In het oostelijk elftal waren enkele zwakke plekken. Voorai spil Weustink verkeek zich telkens op de diepte-pas- ses van de Duitse voorhoede. In de voorhoede faalde Voges enkele malen in het afwerken der aanvallen. De Vries was kansloos. Hoog sloeg de bal ach ter hem in de touwen. In diezelfde minuut echter verloor de 17-jarige linksbuiten Sokolov een maand geleden nog de tegenstan der van het Nederlandse jeugdteam - weliswaar in eerste instantie een duel met de uitlopende De Munck, maar de weggesprongen bal kwam terug. Sokolov sprintte door en schoot in het verlaten doel. Nog gaf Nederland zich niet gewon nen. Rijvers zwoegde in het midden veld, zelfs linkshalf Klaassens probeer de enkele malen mee naar voren te trekken, doch het overwicht van het Bulgaarse team bleek te groot. Toch had Canjels in de 38e minuut bijna op nieuw voor de gelijkmaker gezorgd. Terwijl de Bulgaarse defensie zich op de Nederlandse rechtervleugel concen treerde sprintte hij naar de linker, kreeg de bal op het goede ogenblik toe gespeeld, liep enkele passen door en beproefde zijn geluk. Naidenov kon het harde schot vallende stoppen. iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniMiiiiiiiiiiii Het aantal deelnemers voor de natio nale sportwagenraces, die op Tweede Pinksterdag door de Nederlandse Auto- rensport Vereniging op het circuit van Zandvoort gehouden worden, is geste gen tot bijna zeventig. Onder hen be vinden zich de beste Nederlandse cou reurs; Carel Godin de Beaufort, Poll, Van Zalinge, Hezemans, Swaab, Tak, Slotemaker, Roos, Langestraat, Vet ter, Roldanus, Schipperijn. Heidendahl en Barendregt. De N.A.V. heeft voor het eerst een nieuwe klasse ingesteld: toerwagens beneden 650 cc. Hierin starten onder meer twee bekenden uit de motorsport: Vink en Steman. Om de races aantrekkelijk te maken voor nieuwelingen heeft de N.A.V. voor hen een apart klassement met aparte prijzen ingesteld. Het resultaat is ge weest, dat zich 18 nieuwelingen in de diverse klassen hebben aangemeld. Evenals in vorige jaren zullen diver se klassen, waarin de krachtsverschil len naar men verwacht zeer klein zijn, tegelijk starten. De wereldkampioen Brazilië heeft in Rio de Janeiro de voetbalwedstrijd te gen Engeland met 2-0 gewonnen. Brazilië behaalde zijn overwinning in het stadion Maracana voor 120.000 toe schouwers. Een alleszins verdiende overwinning, die in de eerste helft reeds een feit was door doelpun ten van rechtsbuiten Julinho in de twee de minuut en van midvoor Henrique in de 28e minuut. Aan het uitnemende spel van de En gelse doelman Hopkinson was het te danken, dat de nederlaag van de Brit ten niet groter werd. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiHiiiiiimiiimmiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiii Real Madrid heeft zich door met 21 te winnen in de beslissingswedstrijd te gen stadgenoot Atletico voor de vierde ochtereenvolgende keer geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europe se voetbalbeker. Het was de derde maal dat de beide clubs elkaar voor de beker ontmoetten. De eerste wed strijd eindigde met een zege van 21 voor Real, de tweede werd met 10 door Atletico gewonnen. Real Madrid zal in de finale die op woensdag 3 juni a.s. in Stuttgart wordt gespeeld, uitkomen tegen de Franse kampioensploeg Reims, die gisteren in Parijs het Zwitserse Young Boys met 30 versloeg. Reims bereikt de eind strijd voor de tweede keer. De manier waarop Real Madrid zich De tiende etappe van de wielerwed strijd Berljjn-Praag-Warschau, van Os trava naar Krakau over 190 km, is ge wonnen door de Italiaan Tonucci in 5 uur 4 min 23 sec. De Nederlander Van der Ven eindigde op de zesde plaats met een achterstand van 1 min. 34 sec. De klassering van de overige Neder landers is: 32. Geldermans 5.08.47; 58. Swanefeld 5.14.50; 67 Pauw z.t.; 81. Bal- vert 5.32.07. In het algemeen klassement behield de Oostduitser Schur de leiding voor zijn landgenoot Adler en de Bulgaar Kristov. De totaaltijd van Schur bedraagt 43 uur 45 minuten en 6 seconden. Geldermans is de best geklasseerde Nederlander. HU staat negende met 43.58.02. De overige Nederlanders zijn als volgt geklasseerd; 29. Van der Ven 44.25.38 48. Swane feld 45.03.25; 51. Pauw 45.07.35; 66. Bal- vert 45.52.09. voor de finale plaatste was bewonde renswaardig. Zowel voor als na de rust was het vrflwel constant in de aanval. Ook toen in de tweede helft links-ach ter Lesmes tijdens een botsing gebles seerd raakte en verder voor zijn ploeg van geen nut meer was, bleven de Spaanse ex-kampioenen in de meerder heid. Alle drie de doelpunten van deze wedstrijd, die op neutrale grond in de Noordspaanse stad Saragossa werd gespeeld, werden voor de rust ge maakt. Nadat Di Stefano en Gento reeds enkele malen dreigend voor Pazos wa ren verschenen, schoot middenvoor Di Stefano na een brillante combinatie van Mateos en Gento de bal onhoudbaar in. Reeds drie minuten later was de stand gelijk, dank zij Atletico's linksbuiten Collar. Vijf minuten voor rust bracht een fraaie combinatie de beslissing. Gento lanceerde Kopa, langs de grond ging de bal naar Mateos, die op zijn beurt Puskas een niet te missen kans gaf (2—1). De Franse kampioensploeg Reims is vrijwel de gehele eerste helft in het of fensief geweest. De Zwitsers wilden met 'n verdedigende tactiek hun voorsprong van 10 uit de eerste wedstrijd conso lideren en trachtten met snelle uitval len de Fransen te verrassen. De 40.000 toeschouwers moesten tot vier minuten voor de rust op het eerste doelpunt wachten. Toen passeerde linksbinnen Piantoni doelman Eich kansloos. Na de hervatting hield Reims het ini tiatief. In de achtste minuut scoorde rechtshalf Penverne met medewerking van doelman Eich, die veel te laat rea geerde (20). Ondanks een Zwitsers te- fenoffensief, dat op dit doelpunt volg- e, bleef Reims het gevaarlijkst. Acht tien minuten voor het einde maakte Piantoni aan alle onzekerheid een ein de door met een hard schot Eich voor de derde maal te passeren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Dat was geen hand tegen de bal, dat was een bal tegen de bal". Zo sprak de Nederlandse coach Elek Schwartz toen hij met het Oranjeteam de kleedkamer bereikte. „Natuurlijk was dat geen strafschop. Maar wanneer men mij van te voren ge zegd had, in Sofia verlies je met 32, dan had ik voor die wedstrijd gete kend. Nu, nu er een ge lijk spel in gezeten heeft, vind ik het toch wel erg jammer, dat wij met die 32 genoegen moesten nemen. Vergeet niet, in Turkije hebben wij ook pech gehad". Klaassens kon al even min begrijpen waarom de Oostenrijkse scheidsrech ter Grill de strafschop had gegeven. „Het mooiste was, dat ik zelf die bal hard over de doellijn wil de werken. De bal was dan zeker in de buurt van de hoekvlag over de lijn gegaan. Dan schiet die door op dat gladde Schwartz: „NaTurkije alweer pech" veld en springt tegen de hand van Harry Brull aan. Dat kan toch nooit een strafschop zijn! Maar", zo besloot hij zijn com mentaar, „natuurlijk is het jammer, maar ik vind dat dit de juiste uitslag is. De Bulgaren waren nu eenmaal beter". „Pech", zei Van der Hart. „In de eerste plaats die strafschop, dat kon eenvoudig niet. En dan dat derde doelpunt. Dat was een zuivere geluks treffer". Van der Kuil wreef over een pijnlijke knie. „Dat me nu zo iets al in het begin moest overko men. Ik kon bijna geen voet meer verzetten. Toch ben ik tevreden, we heb ben goed gespeeld. Maar ja, de Bulgaren waren nu eenmaal beter". „Wie er beter is kan mij niets schelen", waren de woor den van Notermans. „Ik weet ook wel dat de Bul garen beter gespeeld heb ben, maar wij hebben toch voor de beste kansen gezorgd. Neem nu eens die kopbal tegen de lat. Ik vind het jammer. Zon der die strafschop hadden wij een goede kans gehad op een gelijk spel". De debutant Pietje de Vries had de minste woorden nodig om er het zijne van te zeggen. „Het licht is niet zo fijn als bij Feijenoord, maar ik vond het toch wel leuk". De Rotterdamse zeezeiler mr. J. Kars rapporteerde dinsdagnacht om vijf minuten voor drie zijn „Corabia" bij het lichtschip Cork, vlak bij Harwich. Daarmee was hij de eerste van de elf deelnemende schepen aan de race Hoek van Holland-Harwich, de jaarlijk se aanbrengwedstrljd naar de Engelse kust. De tweede aankomende, om ne gen minuten over drie, was het grootste schip van de vloot, het marineschip „Urania", die 's ochtends, ondanks haar 17 bemanningsleden, met een grote achterstand de race begonnen was. De 11 schepen hadden een bijzonder snelle overtocht. Het laatste jacht, de kleine .Stella Maris" was reeds om half vpf binnen. Hoewel de „Corabia" dus als eerste in Engeland aankwam, wil dat nog niet zeggen dat zij deze veertiende aan brengwedstrljd gewonnen heeft. Eerst moeten er met correctiefactoren, die verband houden met lengte, zeilopper- vlak e.d. nog vele rekensommetjes ge maakt worden, voor de uitslag van de race bekend wordt. De aankomsttijden waren: 2.55 uur: Corabia (mr. J. Kars, Rotterdam); 3.09 uur: Urania (kltz H. W. Keesom); 3.21 uur: Tulla (Simon de Wit, Zaan dam); 3.23 uur: Zeevalk (C. Bruynzeel, Zaandam)Hawk (A. W. Joppe, Oost- voome); 3.32 uur: Elina (C. H. Kaars Sypestein, Rotterdam); 3.59 uur: Astrea (kltz J. van Dapperen); 4.17 uur: For tuin (ltz L. J. Sytema); 4.26 uur: Ma- ze (C. van Rietschoten en A. P. van Stolk Rotterdam); 429 uur: Orion (mr. A. Blusse van Oud Alblas, Rotterdam). Stella Maris (dr. Th. F. Bloem en J. S. Stumpel, Den Haag). Vrijdag vertrekken de elf Nederland se schepen met een groot aantal En gelse (43 in totaal) weer terug naar Nederland voor de wedstrijd Harwich- Hoek van Holland over 220 mijl. De eerste contracten voor de op zon dag 31 mei te Zandvoort te houden auto races om de Grote Prijs van Neder land zijn getekend, namelijk met Cooper en Ferrari. Voor Cooper zullen uit komen de Australiër Jack Brabham, die zondag j.l, de Grote Prijs van Monaco won en de Amerikaan Masten Gregory. Ferrari zal worden vertegenwoordigd door de Fransman Jean Behra, de Brit Brooks, die het vorige jaar met Van- wall reed en de Amerikaan Phil Hill, vorig jaar met de Belg Gendebien winnaar van de 24-uursrace van Le Mans. Brabham zal uitkomen met dezelfde wagen een Cooper met 2,5 liter Con- ventry Climax-motor waarmee hij te Monaco winnaar werd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil m De 15-jarige Max Dwinger uit Amster dam hanteert de degen beter dan wie ook in ons land. Zijn snelle acties op de loper maken hem tot een schermer van allure. (Van onze sportcorrespondent) De gisteravond in het door 5500 „ontvolkte" Bossche stadion De Vliert gespeelde semi-Interland Nederland B- Luxemburg kunnen wij geen betere kwalificatie meegeven dan die van zo meravond-voetbal, daarbij aanteken end dat het nog een zeer gezapig partijtje was van heel middelmatige soort. Goed, de reserves voor de natio nale voetbalploeg hebben met 4-0 geze gevierd, maar men kan de doelpunten toch zeker niet zien als de bekroning van doordacht opgezette aanvallen. Toegegeven moet echter worden, dat de tegenstand van de Luxemburgers niet groots te noemen was. De verschillende linies eens de revue latend passeren, kunnen wij beginnen met doelman Ondersta] een der Desten van de ploeg te noemen. Hij mag dan niet zoveel werk gehad hebben, maar wat hij deed getuigde van klasse. De achterlinie KerkumAnderiesen—Veld hoen maakte de indruk te zelfverze kerd te zijn, waarbij Anderiesen zijn vaak goedé momenten met veel onver geeflijke misgrepen afwisselde. De kant- halves Verhoeven en Brooymans hebben na een vrij behoorlijke eerste helft am per meer iets laten zien dat van klas se getuigde. In de vooriinie stonden eigenlijk maar twee spelers, die het de toch niet erg resoluut ingrijpende Luxemburgse verdediging lastig maak ten. Dat waren middenvoor Tol van Vo- lendam en de kleine H.V.C.-er Marcus. Eerst in het laatste kwartier liet ook linksbuiten Bouwmeester zien, dat hij toch ook wel over bepaalde capacitei ten beschikt. Cor v. d. Gijp te zelf zuchtig vormde met Seelen een ma tige rechtervleugel. De Luxemburgse ploeg telde eigenlijk maar twee spe lers van behoorlijke klasse; de overal opduikende middenvoor Letsch en links binnen Kettel. Uit een vrije trap van zeker 30 me ter afstand gaf Tol met een keihard schot net langs de paal Nederland B reeds na amper vijf minuten de leiding. Na 23 minuten toonde dé Volendam- mer andermaal zijn goede kwaliteiten. Met een beheerst tikje passeerde hij doelman Steffen voor de tweede maal. Buiten het loeiende afstandschot van Brooymans tegen de paal bleken de Nederlanders zich hiermee tevreden te stellen. In het begin van de tweede helft leek het er even op, dat Luxemburg tot betere prestaties zou komen. Er werd snel gecombineerd en mede door het onzekere ingrijpen van de Neder landse verdediging ontstonden er enke- (Van een speciale verslaggever) Niemand had het eigenlijk verwacht, Max Dinger zelf ook niet. Hij stond in de beslissende partij op de mat tegen de titelhouder dr. Nagy, een geroutineerde schermer, die al talloze belangrijke duels had uitgevochten. Max met zijn vijftien jaar wist alleen dat snel heid de doorslag zou geven. ,,Ik deed vijf keer hetzelfde. Op het mo ment dat hij naar voren kwam kon ik met een gestrekte loopsteek steeds een touché maken. Binnen de twee minuten was het afgelopen, maar toen kon ik ook geen pap meer zeggen." Max Dwin ger werd de jongste Nederlandse kam pioen op de degen. Het Beursgebouw in Amsterdam, waar de titelgevechten zon dag j.l. werden gehouden, stond er niet van op zijn kop. De kenners, en die zijn bij het schermen altijd in de meerder heid, hadden al gezien, dat de Amster damse jongen zeer sterk was. Maar des avonds, bij de Dwingers thuis ln de Von delkerkstraat, raakte men er niet over uitgepraat. Geen wonder: de vader van Max is schermkampioen van Amsterdam geweest ^n traint nu de Olympisch schermploeg voor Rome tn mevrouw Dwinger schermt ook nog steeds zelf. En dan is er nog de lamilie: een groot vader, een oom en ien tante, die het edele wapen hanteren of het vroeger deden. En niet te vergeten de vrienden, zoals William Mand] en Freddy God- hauer, die zondag ook tot de eersten behoorden. Met z'n drieën zijn ze lid van de vereniging Zaal Van de Berg, waar een deskundige maitre een paar avonden in de week en op zaterdagmid dag de knepen van het vak vertelt. Zes jaar geleden was de toen negen jarige Max zo verlegen, dat zijn moeder hem naar de schermzaal stuurde. Het materiaal vormde geen bezwaar, want vader had uit zijn goede tijd nog wei een degen staan, die het zoontje trots overnam. Hoe verlegen en stil de jon gen echter ook mocht zijn, voor de schermsport bleek weldra zijn bijzon dere aanleg. Als de arbiter „klaar trekt" annonceerde, viel alle schuchter heid van hem af en bewoog hij zich bliksemsnel en gereed voor de aanval over de mat. De eerste jaren ging het allemaal niet serieus. Max had een grote aanleg daar was iedereen het over eens maar om een jongen van een jaar of tien al in een wedstrijd te zet ten Het vorig jaar was het plotseling afgelopen met de „spelletjes". Max Dwinger deed mee aan de jeugdkam pioenschappen van Nederland en die win je niet met een lolletje. De lange Amsterdamse jongen vatthet serieus op, was doodmoe na de vele partijen, maar geweldig blij met zijn eerste plaats. Die jeugdkampioen is nu kam pioen va., alle schermers geworden; jonge en oude, snelle en trage. Het is de grote kracht van Max, dat hij op de loper van een wat lange, verlegen jongen verandert in een geconcen treerde speler, die zijn tegenstander in een hoog tempo probeert te treffen en flitsend reageert, wanneer hij wordt aangevallen. „Zijn gestrekte loopsteek is enorm," zegt mevr. Dwinger. „Hij maakt die pas naar voren, de uitval, zoals de soldaten doen bij bajonetvech- ten en is dan meteen weer terug. En als je steeds opnieuw u—valt is het voor de tegenpartij moeilijk te hou den." Om een goed schermer Le worden, of dat nu is op de degen, de sabel of de flo ret, is de lichamelijke konditie erg be langrijk. Even belangrijk als de tech niek en de taktiek. Als men weet hoe een touché op de zwakke plaats bij de tegenstander te plaatsen, maar men heeft er de snelheid en na een paar aan vallen het uithoudingsvermogen niet voor, dan is succes uitgesloten. Daarom worden de jonge Nederlandse schermers stevig getraind, o.a. op het C.I.O.S. te Overveen. Daarom is Max vier avonden in de week, een middag en meestal ook op zondag, wanneer er wedstrijden zijn, in training. 12 juli zijn de wereldkam pioenschappen in Boedapest. Door de steun van de voetbalpool kunnen ook onze schermers zich daar meten met de besten van de wereld. Voor de groei van deze mooie tak van sport is dit van het grootste belang. Max Dwinger is een van de jonge schermers, die ons land in het buiten land vertegenwoordigt. Het vorig jaar behaalde hij bij de jeugu een vijfde plaats in Parijs en dit jaar wil hij zich serieus voorbereiden. Zijn vader is het er als trainer alleszins mee eens, zijn moeder ziet het ook goedkeurend aan, maar zijn huiswerk 7 mag er niet voor blijven liggen, vindt e. Geen schijn van kans krijgt de Luxem burgse doelman van de Volendammer Tol, die gisteravond middenvoor was in het Nederlands 3-elftal. Ie doelrijpe kansen. Schieten bleek ech ter niet de sterkste zijde van de Luxem burgers. Ais zij eens tot een schot kwa men, was het bovendien vrij slecht ge richt. De de gehele wedstrijd door ijve rige Marcus deed het aan de andere kant beter. Na een doorloopbal kreeg hij een vrij onverwachte kans: (3-0). Toen Bouwmeester er na 37 minuten na eerst drie man gepasseerd te hebben 4-0 van maakte, was het wachten nog slechts op het eindsignaal van de wel veel fluitende maar weinig overtuigend optredende Zwitser Guidi. De Nederlandse Speed Boat Club or ganiseert op tweede Pinksterdag in nau we samenwerking met de Zaanse VVV op Poel en Zwet te Wormer speedboat- races, waarvoor zich 20 deelnemers heb ben gemeld. Onder hen bevinden zich drie Duitsers bij wie de kampioen van Duitsland. Voorts komt een groot aan tal Nederlanders in de races uit. De Zaanse VVV bouwt een tribune voor 10 000 toeschouwers. De vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit, D. Spierenburg, heeft woensdag morgen in het Europese parlement in antwoord op een door de Nederlandse socialist Nederhorst gestelde vraag ge antwoord, dat het onderzoek inzake de sehrootaffaire „tot de bodem" zal wor den voortgezet. De heer Spierenburg wenste echter geen nadere bijzonderhe den bekend te maken, teneinde het on derzoek niet te schaden. Hij verwacht, dat het onderzoek aan het einde van deze zomer zal kunnen worden afgeslo ten en de kwestie tijdens de herfstzit- ting van het Europese parlement zal kunnen worden besproken. Ook ten aan zien van het vereveningsfonds is een on derzoek gaande, dat voor het ogenblik nog grote geheimhouding vraagt. Bij discussies over het zevende alge mene verslag van de K.S.G. heeft de heer Nederhorst gezegd, dat de Duitse verkoopkartels voor kolen plaats moe ten maken voor een eenheidskartel, dat op doelmatige wijze door de Hoge Auto riteit gecontroleerd zou moeten worden. Men zou een situatie moeten krijgen die HJkt op wat er in Nederland met de landbouwsector gebeurt. De heer Spierenburg antwoordde hem namens de Hoge Autoriteit, dat het K.S.G.- verdrag een dergelijke mogelijkheid niet biedt, zodat men deze illussie moet la ten varen. De vraag of de Hoge Auto riteit de bestaande kartels mag contro leren is op het ogenblik in behandeling bij het Europese Hof, zodat vele vra gen over dit punt onbeantwoord bleven. Een discussie over de veiligheid in de mijnen bracht de vrees aan het licht, dat de Hoge Autoriteit onder druk van de regeringen geneigd is van goede su pranationale initiatieven af te zien. De heer Finet zei echter namens de Hoge Autoriteit, dat deze niet te dikwijls aan de regeringen moet vragen om van na tionale bevoegdheden afstand te doen ten gunste van de Gemeenschap. Dat geldt, zei hij, ook voor de bedrijfsveilig heid. De heer Lemaignen, lid van de com missie van de E.E.C., deelde gisteren het parlement nog mede, dat het Ont wikkelingsfonds drie miljard Franse francs zei] bijdragen ten bate van het getroffen Madagascar. Het bedrag dient vooral voor de vernieuwing van wegen en spoorwegen. Tijdens de grote drukte van de halt- wekelijkse markt is woensdagmorgen de Bossche Markt in grote opschudding gebracht toen een stationcar op een groep mensen inreed die bij een bus halte stond te wachten. De chauffeur van de auto was plotseling onwel ge worden en verloor de macht over het stuur, waarop hij het trottoir opreed, precies bn de bus-halte. Van de zes personen die gewond werden, moest er slechts één, mevrouw Weber uit Den Bosch, met een gebroken been in het Grootziekengasthuis worden opgeno men. De overige vijf konden na ver bonden te zijn, in de loop van de dag naar huis worden gebracht. Bij oefeningen nabij Myrtle Beach, in Zuid-Carolina, zijn gisteren drie Ame rikaanse straaljagers met elkaar in bot sing gekomen en in zee gestort, aldus meldt Reuter. Men vreest dat de drie piloten om het leven zijn gekomen. De piloot van een Amerikaans passagiers vliegtuig heeft gisteren bij de Ameri kaanse luchtmacht een klacht ingediend, omdat een straaljager dinsdag, toen hij met 52 passagiers op weg was van Houston naar San Francisco, zijn vlieg tuig tot op slechts vijftien meter was genaderd. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7