OPLOSSING EN PRIJSVRAAG: UITSLAG OP REIS DOOR ONS LAND" V ijhien prijswinnaars Plannen voor Westduits- Britse bouw van tanks ZALIG PINKSTEREN NEDERLANDSE MISSIE WEEK: teken van veranderde mentaliteit E I ERIC DE NOORMAN 200 leden van the Dickens Fellowship in Amsterdam Pocket over de praehistorie Bezoek van Strauss aan Londen leidt tot resultaten Filmprijzen in Cannes Voor een droog kapsel DE OPLOSSING Prof. Pompen 80 jaar Indonesiërs en Britten tekenen wapencontracten Onsterfelijkevraagt ontslag Nederlandse tennissers naar Parijs Geen belasting verhoging in Frankrijk 16 ZATERDAG 16 MEI 19ïk PAGINA 17 103 De Noorman stoort zich niet aan Thores dreigementen en Bolan met zijn Noren evenmin, zodat de gemengde troep als ware broeders, dicht naast elkaar de hal doorschuifelen, naar de uitgang van de Ierse konings burcht. „Kijk, hoe aardig," denkt de Noorman grimmig, „daar staan we waarachtig nog onder bescherming van die Deense piraat. Hoe raar kan 't lopen!" „Achteruit allemaal," schreeuwt de zeerover, zodra ze de uit gang bereikt hebben, tegen de Ierse krijgers, die zich op het binnenplein verzameld hebben. „Achteruit, zeg ik, en gauw wat." Dreigend gaat het zwaard omhoog en onder een stortvloed van verwensingen trekken de Ierse krijgers zich terug. Aan alle zijden omringd door zijn mannen en de Noren, stormt Thore de Deen naar de poort en terwijl op het binnenplein een ge huil van woede opklinkt, vlucht de hele bende naar de bosrand. De Noren blijven dicht bijeen en Eric zorgt ervoor, Thore de Deen geen moment uit het oog te verliezen. Op een open plek in het woud, op veilige afstand van de burcht, houdt Thore de pas in en zet het prinsje naast zich neer. Dan draait hij zich langzaam en dreigend naar de Noorman. „En nou jij," snauwt hij, terwijl zijn handvol mannen Eric en zijn troepje aan twee zijden insluiten. „Ik weet niet wat je wil, maar je bevalt me niet. Het liefst maak te ik jou en je troep een kopje kleiner, maar dat kost tijd en tijd komen we te kort. Dusverdwijn en binnen drie tellen." Met een ruk trekt Eric het zwaard te voorschijn en zijn stem klinkt hard: „Ik zal je zeggen wat ik wil Thore de rover. Ik wil dat prinsje. Goedschiks of kwaadschiks." Internationale raad voor gezinsverzorging Onder de vele opmerkingen, die de lezers insloten bij hun oplossing van prijsvraag ,,Op reis door ons land", was er één, die we tientallen keren gelezen hebben: De prijsvraag viel niet meel Maar dat was ook onze be- doeling. Degene, die graag een prijs wil winnen, moet er iets voor over hebben. Welnu, vele inzenders hebben er inderdaad iets voor over gehad. Zij hebben gesproken, geschreven en getelefoneerd met allerlei instanties in het ^ele land. Zij zijn er zelf op uitgetrokken om te ontdekken of het stand beeld van Piet Hein inderdaad in Rotterdam staat, hoe lang de Velser tunnel is en waar men het huis van Maarten van Rossum kan vinden. Voor degenen, die op deze wijze de prijsvraag tot een goede oplossing brachten, Kloet het zoeken en piekeren een genoegen geweest zijn, een voorproefje misschien van de a.s. vakantie. Wanneer zij niet in de prijzen vallen, hebben *ij dit tenminste gehad. Onder de toegezonden opmerkingen k'aren er ook van lezers, die onjuist heden, althans vaagheden in de opgave meenden te bespeuren. Zo kon er b.v. misverstand ontstaan rond de eerste Elfstedentocht. Wij bedoelden de eer ste officiële tocht, hetgeen uit de vier genoemde jaartallen wel bleek, omdat het jaartal 1880 toen Pim Muiier in Zijn eentje de tocht reed aan de vier genoemde mogelijkheden ontbrak. Ook het „gemengd oeververkeer" heeft vele moeilijkheden opgeleverd. Het is echter een zeer vaak gebruikte Uitdrukking in discussies over gemengd Zwemmen en wat er op volgt. Dat Tilburg de schoonste stad van het land is, hebben lang niet alle inzen ders willen geloven. Om misverstand te Voorkomen: zo noemen de Tilburgers Zelf hun stad en dat mag niemand hun kwalijk nemen. Merkwaardig echter, dat velen deze titel aan Venlo wilden geven, kennelijk in de war met de ere naam, die het Limburgse stadje zich aangemeten heeft: stadje van plezier. En dan tenslotte de historische paar denmarkt. Talrijke lezers kwamen er niet achter, om de doodeenvoudige re den, dat zij aan Valkenburg in Lim burg gedacht hebben, niet aan het Zuid hollandse dorp bij Katwijk. 1. De Koppelpoort kan men vinden in Amersfoort, (a.) 2. De Elfstedentocht werd voor de eerste keer gehouden in: 1909. (b.) 3. Manreza is de naam van een: re traitehuis. (c.) 4. De mummie van Raskar Kapak vindt men in: het stripverhaal „De 7 kristallen bollen", (d.) 5. Sijtje Boes is: een souvenirverkoop ster op Marken, (c.) 6. Ambre solaire is: zonnebrandolie, (a.) 7. De Efteling ligt in: Kaatsheuvel, (b.) 8. De Voetreis naar Rome is van: Bertus Aafjes. (b.) 9. T.E.E. is: een snelle treinverbin ding. (a.) 10. Gemengd oeververkeer is: opont houd aan de oever door mensen van beiderlei kunne, (c.) 11. In tourist is: een Russisch staats- reisbureau. (a.) 12. De „schönste stad van 't laand" is: Tilburg, (c.) 13. De grootste zeehaven ter wereld is: New York. (c.) 14. De Goudse glazen zijn: kerkramen, (d.) 15. De-Keukenhof ligt in: Lisse. (c.) 16. Het Kanaleneiland ligt in: Utrecht. (C.) 17. Het aantal leden van de Wegen wacht bedraagt ongeveer: 250.000. (c.) 18. De Lijnbaan is een: winkelcentrum, (c.) 19. In Rotterdam staat het standbeeld van: Piet Hein. (d.) 20. Een fraai voorbeeld van gotische bouwkunst is: de Domkerk van Utrecht, (a.) 21. Hilton is de naam van een: hotel magnaat. (b.) 22. Diergaarde Bljjdorp ligt in: Rotter dam. (d.) 23. Ben Essing is een bekende impres- sario in: Blokker, (c.) 24. Een bovenkruier is een: molen, (c.) 25. Het paleis op de Dam te Amster- Prof. dr. Aurelius Pompen, o.f.m., oud hoogleraar in de Engelse taal en letter kunde aan de r.-k. Universiteit en be kend om zijn vertalingen van Newman, vierde vrijdag in het studiehuis van de paters Franciscanen te Nijmegen zijn 80ste verjaardag. Tal van hoogleraren aan de universiteit en oud-leerlingen kwam prof. Pompen gelukwensen, die nog slecht ter been is, aangezien hij enige maanden geleden een ongeval heeft gehad, waarbij hij beide benen brak. De vitale 80-jarige nam met op gewektheid, steunend op twee stokken, de gelukwensen van velen in ontvangst. dam (d.) op is gebouwd op: 13659 palen. 26. De Velser tunnel is: 1644 meter lang. (c.) 27. Het huis van Maarten van Rossum staat in: Zaltbommel. (b.) 28. Deze toren staat in: Rotterdam, (a.) 29. De beeldengroep tegenover het Rot terdamse stadhuis is vervaardigd door de beeldhouwer: Mari Andries- sen. (c.) 30. Deze kerk staat in: Oudenbosch, (c.) 31. De beroemde molens aan de Kin derdijk liggen in deAlblasser- waard. (a.) 32. Het Zuidermuseum bevindt zich in: Enkhuizen, (d.) 33. Het aantal toeristen, dat jaarlijks de Domtoren te Utrecht beklimt, bedraagt pim.: 60.000. (c.) 34. Er wordt jaarlijks nog een histori sche paardenmarkt gehouden in: Valkenburg, (b.) 35. De Stier van Potter kan men vin den in: het Mauritshuis te 's-Gra- venhage. (b.) 36. Het Kaagdorp ligt in: Alkemade. (A.) 37. Een alm is: een bergweide, (b.) 38. Het Leudal is: een beekdal in Lim burg. (c.) 39. Een piekeval is: een onderdeel van het zeilwant. (a.) 40. De volgende passiespelen in Tege- len worden gehouden in: 1960. (c.) Miiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimifn iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim le prijs f 150,—: J. Handgraaf, Orionweg 58, IJmuiden. 2e prijs f 100,—: Karei de Jong, Julianastraat 7, Noordwijkerhout. 5e prijs f 50,—: H. C. Franse, Nassaustraat 17 rd, Haarlem. Twaalf boekenprijzen voor: 1 Paters Capucijnen, Willemsbeekweg 100, IJmuiden-oost. Mej. L. Donkers, Johan van Beemlaan 1, Santpoort. J. de Kuiper, Narcissens'traat 33, Lisse. A. Th. van Kesteren, Nieuwstraat 17, Lisse. C. Schuffelen, Vollenhovenstraat 22, Haarlem. f W. J. Faase, Zandvoortselaan 295, Bentveld (post Aerdenhout A. Vester, Koediefslaan 49, Heemstede. Th. J. Schuyt, Graaf Florislaan 84, Beverwijk. A. J. M. Coppens, Duvenvoordestraat 104, Haarlem. Mej. W. Franse, Nassaustraat 17 rd, Haarlem. Mevr. G. van Roodevan der Straat, Zijhuizen 3, Haarlem. H. Bergfeld, Esdoornkade 18, Heemstede. Üiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiii YVL VL'VYl. De Frans-Braziliaanse film „Orfeu negro" heeft de gouden palm, de grote prijs van het filmfestival van Cannes gewonnen. De Tsjechoslowaakse inzen ding „Hier vliegen geen vlinders" kreeg de gouden palm voor korte films. De Franse actrice Simone Signoret kreeg voor haar spel in de Britse film „Room at the top" de prijs voor de beste actrice. De prijzen voor de beste acteurs gingen naar de drie hoofdrol spelers in de Amerikaanse film „Com pulsion" Orson Welles, Bradford Dillman en Dean Stockwell. De „speciale prijs van de jury" werd toegekend aan „Sterren", een Bulgaar se film, geregisseerd door Konrad Wolf. De „Internationale prijs" ging naar de Mexicaanse film „Nazarin", met een speciale vermelding voor Luis Bunuel, de regisseur. Frankrijk ging met nog een prijs strij ken toen Frangois Truffaut tot beste regisseur werd uitgeroepen op grond van zijn film „Les quatre cents coups". Italië won de comedieprtjs voor „Polycarpe, meester-calligraaf", met een vermelding voor regisseur Mario Soldati, waarin „de charme en de humo ristische geest van de film werden ge prezen. Een speciale vermelding ging ook naar de Japanse film „De witte hemel" (Shirasagui) voor de „kwaliteit, de stijl en de perfectie van de filmbeelden". De festivalprijs van het internationaal katholiek filmbureau (OCIC) is toege kend aan de Franse film „Quatre cents coups" van de jonge regisseur Frangois Truffaut. Britse en Westduitse deskundigen zul len gezamenlijk een tank ontwerpen die door de bondsrepubliek en Engeland gemeenschappelijk zal worden geprodu ceerd. Mogeljjk zal de tank ook door andere Europese NATO-landen worden aanvaard en dan eventueel ook in de Verenigde Staten worden vervaardigd. Dit heeft de Westduitse minister van defensie, Strauss, gisteren op een pers conferentie in Londen verklaard. Strauss heeft deze week in Engeland over dit project gesproken. Een der moeilijkheden die de Britse en Duitse deskundigen zullen moeten oplossen is het verschil in standpunt dat de twee landen innemen: West- Duitsland is n.l. voorstander van een lichte, snelle tank, terwijl Engeland de voorkeur geeft aan een zwaarder, zij het dan ook wat langzamer type. In een officieel communiqué dat gisteren aan het slot van de besprekin gen tussen Strauss en zijn Britse col lega, Sandys, is uitgegeven, bevesti- Voor zwemsters maar niet van die hele sportieve die de onderkant van hun gecultiveerd kapsel in het water niet willen bederven, heeft Luc Traineau, een Parijse uitvindster van kleine ijdel- heden, dit halve net van nylon bedacht, dat de onderzijde van het haar beschermt. Het zit met een band vast om het hoofd. gen de ministers hun steun aan de NATO-politiek van onderlinge afhanke lijkheid op bewapeningsgebied en „hun vastbeslotenheid om die politiek zo ruim en zo snel mogelijk in de prak tijk te brengen." De ministers zijn volgens het com muniqué overeengekomen, dat tech nische gegevens over in ontwikkeling zijnde tanks zullen worden uitgewis seld en dat zij elkaar ook prototypes van nieuwe tanks zullen leveren. Na proefnemingen en bestudering zal dan gestreefd worden naar aanvaar ding van een „gestandaardiseerde familie van lichte militaire voertui gen op rupsbanden." aldus deze be kendmaking. Engeland en de bondsrepubliek zullen ook samenwerken bij de ontwikkeling van nieuwe geleide anti-tankwapens. De militaire attaché van de Westduit se ambassade heeft later verklaard, toen hem gevraagd werd naar de in februari j.l. aangekndigde Frans-Duitse plannen voor een „Europese tank" (die in 1960 in produktie zou moeten komen), dat dit maar een „vaag denk beeld" was geweest. In Londen zijn gisteren door een In donesische militaire missie en de Brit se regering contracten ondertekend voor de levering van lichte gepantser de verkenningswagens en parachutes door Britse fabrikanten. Dit meldt UPI. De contracten werden op het mi nisterie van bevoorrading ondertekend door kolonel Jani, hoofd van de Indo nesische missie, en vertegenwoordigers van het ministerie. Naar aangenomen wordt hebben de contracten betrekking op de levering van 180 gepantserde verkenningswa gens en 1500 parachutes Bij de Académie Francaise heeft zich het in haar geschiedenis ongehoorde feit voorgedaan dat een lid ontslag wil de nemen, namelijk de 73-jarige schrij ver Pierre Benoit, die reeds 28 jaar tot de „onsterfelijken" behoort. Benoit zou tot de indiening van zijn ontslag aanvrage zijn overgegaan uit protest tegen het feit dat de auteur Paul Mo- rand onlangs zijn kandidatuur voor de académie heeft moeten intrekken om dat president De Gaulle als be schermheer van de académie hiertoe gerechtigd zich er tegen had ver klaard. Tegen de kandidatuur van Mo- rand, die ambassadeur van de regering van Vichy is geweest, was nogal ver zet gerezen, maar Benoit gaf er zijn steun aan. De aankomst van het Dickensgenootschap: Godfried Bomans bij de Coach, waarin mrs. Greaves. De Prijsvraagredactie wenst alle kin kers een Zalig Pinksteren en een ple zierige vakantie. De prijswinnaars: le prijs: Addie Bos, Hofdijklaan 3, Drie huis. 2e prijs: Loesje Apeldoorn, Burg. v. Lithstraat 20, Uitgeest. prijs: Frans v. d. Reep, Ruysdael- straat 33, Heemskerk. De goede oplossing van de vorige trijsvraag was zo: Horizontaal: 2 stapel, 5 raat, 6 peer, 7 kerktoren, 11 aker, 13 ende, 14 slager. Vertikaal: 1 broek, 2 staak, 3 aap, 4 *dele, 8 enkel, 9 onder, 10 nevel, 12 rog. .Nieuwe oplossingen, liefst per brief kaart, inzenden aan de redactie van dit P'ad. Naam van je krant vermelden. In ''nker bovenhoek schrijven: Kinderprijs- vtaag. ..Voor de internationale tenniskam- „rienschappen van Frankrijk welke ^'ridag 19 mei beginnen (enkele voor- >J|Jden zijn reeds begonnen) heeft de j^'H.L.T.B. mevr. Rouwenhorst-Teke- ty^burg, Maris en Van de Weg aange- Bovendien speelt mevr. Lub- y rs-Fischer mee. Aanvankelijk was Eijsden aangewezen, doch hij is „®Sens zijn werkkring verhinderd te .Vorig jaar moesten onze spelers pmen aan de voorronden; dit jaar zij direct tot het hoofdtoernooi toe- blaten.1* voor w8! internationale conferentie internfoZlnsverzorging is besloten een i,,.3-'6 raad voor gezinsverzor- richten. Tot presidente van de si! iS gekozen mevrouw E. Carne- (Groot-Brittannië). Het cretanaat wordt waargenomen door rt' i, BScholten, secretaris van - stichting nationale katholieke gezins zorg te Utrecht. (Van onze missiologische medewerker) en oproep tot steun en hulp aan missionarissen is voor de katho lieken van Nederland waarlijk geen schokkende ervaring in het leven, een ervaring die men in slapeloze nach ten moet zien te verwerken. Dat zou ook niet gezond zijn in meerdere op zichten, maar toch is de verwerking van zulk een oproep niet oninteressant, evenals de oproep zelf overigens. In deze week voor Pinksteren 1959 maken wij weer een dergelijke alge mene oproep mee in de vorm van de Nederlandse Missieweek, voortzetting van de Indische Missieweek, welke als Koloniale Missieweek in 1937 geboren werd uit een initiatief van de Nationale Raad van de Pauselijke Priestermissie- bond in Nederland. De omzetting van de Indische Missieweek in de Neder landse Missieweek is geen toevallig heid zoals het Nederlands episcopaat in een kort gezamenlijk schrijven af gelopen zondag aanduidde. Zeker niet in de laatste plaats onder de druk der omstandigheden en met prijsgeven van voor sommigen begrijpelijke en dierba re verworvenheden groeit tegenwoordig de missionering gelukkig meer en meer los van koloniale verbanden. Dat is geen kwestie van opportunisme maar van een hernieuwd zuiver stellen van de bedoeling van alle missionering: een organisch en harmonisch gestructu reerde inplanting en ingroei van zelf standige bisschopskerken in missione- ringsgebieden. De verantwoordelijk heid van landeigen priesters en leken, onder leiding van landeigen bisschop pen, zal daarbij, meer dan op het eerste gezicht wellicht mogelijk lijkt, moeten worden geactiveerd. Het getuigde dan ook van een eerlijk en zuiver missio nair inzicht, dat vooral de jonge gene ratie van aanwezige missionarissen op de laatste Nederlandse Missiologische V'eek in Nijmegen ervoor pleitte, dat men elke angst en reserve voor het overdragen van verantwoordelijkheden aan landeigen leken zal afleggen. Het grootste deel van de 8500 Neder landse missionarissen, priesters, zus ters- en broeders-religieuzen en leken, werkt sinds lang zeker niet in de vroege, re kolonies en in het huidige Nieuw Guinea, maar in andere landen over de wereld verspreid. Toch heeft in de meer algemeen en gezamenlijk gelan ceerde missionerings-propaganda in Nederland de aandacht voor de toen malige koloniën nogal eens en zeer sterk de boventoon gevoerd. Hoeveel moeite heeft het indertijd niet gekost om bij de missie-actie in Nederland de Pauselijke Missiegenootschappen pri mair en centraal te stellen, met inscha keling van de gehele arochiezielzorg. Een daartoe strekkende slotresolutie van Mgr. A. Hermus op de Ka tholiekendag te Nijmegen in 1917 kon geen meerderheid krijgen. Op aandrin gen van twee missionarissen namens de congregaties in Nederlandsch Indië werkzaam nam de vergadering toen een i gewijzigde resolutie aan, waarin de - Indische Missievereniging van gelijk belang werd gesteld met de algemene Pauselijke Missiegenootschappen. Daar is het echter niet van gekomen, want bij de oprichting van de diverse dio cesane missie-comité's in de volgen de jaren werden door de afzonderlijke bisschoppen de algemene genootschap pen primair en centraal gesteld. Daar door kreeg de Indische Missievereni ging (opgericht 9 september 1912) als een bijzondere vorm van missie-actie haar juiste plaats aangawezen. Toch vond men elkaar weer meer in later jaren, want de instelling van een Koloniale Missieweek in 1937 was een initiatief van de Nederlandse Pries- termissiebond, terwijl in het eerste werkcomité van deze missieweek be halve de Priestermissiebond het Cen traal Katholiek Koloniaal Bureau en de Indische Missievereniging vertegen woordigd waren. En langzamerhand is de missionaire aandacht nog meer open- gegroeid, zodat de nieuwe Nederland se Missieweek nu duidelijk als doel stelt „geestelijke en stoffelijke steun aan de Nederlandse missionarissen". Van enige bijzondere voorkeur voor vroegere of tegenwoordige kolonies blijkt op het eerste gezicht niets meer, omdat men de opbrengst ais extra steun aan een telkenjare wisselend en bepaald gebied zal afstaan, ook al ter voorkoming van verbrokkeling van de te geven steun. Het zal dan ook wel een compromis geweest zijn, hopen wij, dat bij de omzetting van Indische tot Nederlandse Missieweek dit jaar de eerste opbrengst aan de Nederlandse kolonie Nieuw Guinea zal worden ge geven. n de vaart en daarmee gepaard gaande spanningen van de momen tele missie-beweging in Nederland liggen de vragen inderdaad op ander terrein. Onder leiding van de Priester missiebond zocht men naar moderner en aangepaste opzet en uitbouw van de drie Pauselijke Missiegenootschappen, mede ter stimulering van de missio- neringsbelangstelling van de seculiere clerus in de parochies. Anderzijds vin den de verschillende congregaties el kaar onvermijdelijk en soms tegen wil en dank bij haar groter en algemener opgezette initiatieven. Die groei naar elkaar van de missionerende regulie ren is alleen maar toe te juichen; ja renlang heeft men hun immers een ver brokkelde particulariteitszucht verwe ten. En men kan ook moeilijk ontken nen, dat de missionerende regulieren het volste recht hebben van gezamen lijke ondernemingen. De om zo te zeg gen seculiere missie-actie in Priester missiebond en Pauselijke Genootschap pen richt zich condreet allereerst op de parochies, op de daadwerkelijke missioneringsbelangstelling van de katholieken hier. Waar deze belangstel lingstelling omgezet zal dienen te wor den in het concrete onderhoud van mis siehuizen, in de bevolking hiervan met voldoende studenten om enkele pun ten te noemen vindt men een bij zonder opdracht voor de gezamenlijke missionerende regulieren zelf. Ais men dit in aanmerking neemt, geeft de sa menstelling van bet werkcomité van de nieuwe Nederlandse Missieweek zeker goede perspectieven ook voor de eigen taak van seculiere en reguliere mis- sioneringspropaganda. Want waar nó dig, als in deze Missieweek, weet men elkaar te vinden, omdat in het genoem de werkcomité zowel drie vertegenwoor digers van. diocesane missie-actie als twee provinciaals van missiecongrega ties zitting hebben. A. J. Kr. (Van onze verslaggever) Een zeer talrijk pu bliek had zich vrijdag avond op het Amster damse Centraal Station verzameld om bijna tweehonderd leden van „The Dickens Fellow ship", het typisch Britse genootschap van Charles Dickens-bewonderaars, een daverende ontvangst te bereiden. De deelne mers, afkomstig uit En geland, de Verenigde Sta ten, Canada en zelfs uit Australië, gaan zich de komende dagen aan aller lei huishoudelijke ver enigingszaken wijden en daartussendoor genieten van recepties en excur sies. Het gezelschap, dat op tijd per boottrein uit Hoek van Holland in de hoofdstad arriveerde, trof er temidden van de Ne derlandse liefhebbers van Oliver Twist, de fi guur van Godfried Bo mans aan. Hij is het eer ste niet-Britse lid van de Fellowship, die ruim honderd Nederlanders in Haarlem en Zwolle heeft weten te bewegen „Di- ckensiaan" te worden. De ontvangst verliep zeer ongedwongen. Mrs. Greaves, de echtgenote van de Britse secretaris der vereniging, kreeg prachtige tulpen aange boden. Tussen het hand jes en kussen geven door trachtten enkele darneï de aandacht te trekken met een reusachtig span doek met de woorden „Welcome, Dickensians", maar de grootste belang stelling had toch wel d» in vol ornaat verschenen en keurig in het gelid op gestelde harmonie van Tuindorp onder leiding van de heer K. Brouwer. Voor in de stoet mar cheerde de harmonie, daarachter Godfried Bo mans met het Britse be stuur en de leden van de Fellowship. Op het Sta tionsplein zorgde de po litie voor de verkeersre geling. Zo was het, on danks de opdringende menigte, mogelijk dat en kele notabelen een oude postkoets uit de tijd van Dickens beklommen. Daarna zette de stoet zich in beweging naar hotel Krasnapolsky op de Dam. Het Spectrum heeft onlangs in de Prisma-serie een tweede deeltje laten verschijnen over de praehistorie d.w.z. die tijd van de geschiedenis der mens heid die alleen uit niet-geschreven bron nen moet achterhaald worden. Het eer ste deeltje heette „Het ontwaken der mensheid" en het hier aan te kondigen wordt getiteld: „De opgang der mens heid". Beide zijn vertalingen van deeltjes uit de Fischer-Biicherei. „De opgang der mensheid" is ver deeld in drie delen, die resp. behande len: de overgang van de jacht naar de akkerbouw tussén 10.000 en 2000 v. C.; het ontstaan en de verbreiding van de akkerbouw met name in de Mesopo- tamië tussen 4000 en 2000 v. C. en ten slotte: het resultaat van het onderzoek gezien van uit het standpunt van de moderne filosofie. Men doet goed met dit laatste te be ginnen. Heeft men dit doorgeworsteld hetgeen voor een nuchter denkend mens enigszins bezwaarlijk mag heten dan is men tevoren wat gewaar schuwd t.a.v. de instelling van de schrij ver tegenover zijn stof. Want men ont komt niet aan de indruk, dat Knhn be hoort tot die groep geleerden, die be paalde opvattingen zoekt en dan ook op een gegeven moment vindt. Voor mij althans blijft het een hachelijke on derneming om uit allerlei louter stof felijke overblijfselen tot zekerheid te ge raken betreffende de denkwereld van de praehistorische mens. zijn religie; kortom, wij kunnen nu „het geestelijk zijn" van die mens benade ren. Zo gaat het aan één stuk door. Het boekje is verder vrij onverteer baar door reeksen gewichtig aandoende namen, gegevens en vooral vakjargon! Helder is het allemaal niet. Wie ple zier in dit soort onderwerpen heeft, kan proberen het te lezen. Wie zich voor het eerst er in wil verdiepen, geve zelfs het luttele bedrag dat het kost niet uit. DR. B. A. VERMASEREN. N.a.v.. Herbert Kühn: De opgang der mensheid. Utrecht-Antwerpen, Prisma- boeken v.h. Spectrum, nr. 401. De Franse minister van Financiën, Antoine Pinay, heeft in een verslag over de economische en financiële si tuatie van het land, uitgebracht aan de financiële commissie van de nationale vergadering. medegedeeld dat de staatsfinanciën de afgelopen 3 maanden zeer aanzienlijk zijn verbeterd, waar door de regering niet haar toevlucht heeft behoeven te nemen tot een lening. Pinay verklaarde, dat de regering geen enkele nieuwe belasting overweegt. Hij deelde verder mede, dat de prijs stijging in de afgelopen 3 maanden slechts 3,9 pet heeft bedragen in plaats van de stijging van 7 pet, die de rege ring had verwacht. In april werd de in voer voor 97 pet gedekt door de uitvoer, de reserves van het wisselstabilisatie- fonds zjjn met ongeveer 950 miljoen dol lar gestegen. De industriële produktie, die tot 1 februari j.l. enigszins was ge daald, heeft zich in de meeste sectoren hersteld. Minister Pinay deelde desgevraagd nog mede, dat er bij zijn komende be zoek aan de Verenigde Staten geen spra. ke van zal zijn, dat hij Amerika om le ningen zal vragen. Integendeel heeft Frankrijk het voornemen over te gaan tot vervroegde aflossing van een bedrag van 118 miljoen dollar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 17