HAARLEM heeft stationsplein van het het land nu d "t r Spanningen rond Bloembollenbeurs ZAL AMENDEMENT EEN BESLISSING VERDAGEN? Zo nietdan heeft Haarlem de beste troeven in handen I i-TTirnntrT-rr' layifir Station en plein brachten honderd jaar geleden leven in dode Bussen bepalen nu de sfeer op vergroot plein MIIlllMIIIll U 1 D Beursstemminggoede koers voor Haarlem NIEUWE SENSATIE BIJ BLOEMBOLLENCULTUUB DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H' m Sm iÉSillf groen Co. In 52 afdelingen: 1288 stemmen voor Haarlem710 voor Hillegom en 62 blanco Haarlems raadsbesluit voorgedragen bij de Kroon ter schorsing Geen goedkeuring besluit raad Hillegom IJ 4# Cat* Radio Moors Overste van Huize Maria Roepaan Le Troquer verlamd ZATERDAG 16 MEI 1959 PAGINA 3 1^1 MËIT- m» m**®? tó mi Overbodig en doods Phoe mx Amendementen CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders MOEDER MAGDALINA OVERLEDEN --v-A v Honderd jaar geleden werd het Haarlemse Stations plein ook reeds gereorganiseerd en verfraaid. „Op het Stationsplein is eene rei boomen weggenomen en de bestaande zandweg met keijen bestraat." Zo vermeldt het „Verslag van den toestand der Gemeente Haarlem over het jaar 1859". In dat jaar was bovendien tegen over het station de fabriek verrezen van Beynes, die net zo min als de rijtuigen en spoorwagens, die er gecon strueerd werden, wars was van hetgeen men destijds sierlijk vond. Het station er tegenover was dienover eenkomstig een classicistisch gebouwtje, met blanke wanden, Dorische zuilen-garnering en een ingang in het midden, precies tegenover het „monumentale" en ho gere woonhuisgedeelte van de Beynes-fabriek. Het Sta tionsplein was er toen een van allure zoals het nu mettertijd ook weer worden gaat, maar dan dank zij de afbraak van de voormalige fabriek van Beynes. Haarlem had een eeuw geleden niet voor niets zo'n mooi Stationsplein. In de Nederlandse spoorweghistorie speelt de stad een belangrijke rol, niet alleen omdat er lange tijd spoorwagens vervaardigd werden, maar vooral omdat de eerste Nederlandse trein van Amster dam naar Haarlem reed. Dat geschiedde op 20 septem ber 1839. Nog geen jaar later was het Haarlemse sta tion er: een schepping van de in zijn tijd vooraanstaan de architect Zocher, dezelfde, die voor verschillende plaatsen in den lande monumentale bouwwerken ont wierp (zoals de Amsterdamse koopmansbeurs, de voor gangster van die van Berlage) waarvan het merkwaar dige is, dat de meeste ervan sindsdien gesloopt zijn. Dat lot trof omstreeks 1870 reeds het Haarlemse Zo- cher-station, omdat het te klein geworden was. Er kwam een nieuw en groter station voor in de plaats, iets minder mooi, vond men, maar wel in dezelfde kles- sieke trant opgetrokken en met de ingang in het mid den. Ook het tweede station voldeed in Haarlem niet meer na enkele decen nia. Het tegenwoordige station, ont worpen door architect D. A. N. Marga- dant, werd 1 september 1908 plechtig geopend. Het was toen hyper-modern van bouwstijl en outillage. Een novi teit waren bijvoorbeeld de aparte in- en Uitgangen met daartussen een over dekte wachtgaanderij voor bus- en tramreizigers. Zoiets practisch was er toen nergens anders. Men roemde het Haarlemse station dan ook vrij alge meen als het mooiste van het land. Het spoorweg-station Haarlem is- zo oud, als onze spoorwegen zijn. Die eer gold vroeger ook het Weesperpoort-sta- tion van Amsterdam, dat er nu niet meer is. De stations van Den Haag en Rotterdam ontstonden pas in het be gin van de veertiger jaren der vorige eeuw toen de spoorbaan Amsterdam- Haarlem doorgetrokken werd tot Rot- "tcrdam. De Beynes-fabriek, die precies honderd jaar lang het aspect van het Haarlemse stationsplein aan één kant bepaald heeft, is thans gelukkig voor verkeer. N.Z.H. en stadsschoon ge slecht. Honderd jaar geleden hoefde er voor de creatie van een stationsplein in Haarlem ook het oudste van het land niet gesloopt te worden. Tussen de Parklaan (destijds de nog niet ge dempte „Tweede of Achter-Nieuwe Gracht") en het tegenwoordige Kenne- merplein (dat toen Boeren Varkens- markt was en heette) waren een vijf tal parallel lopende straten: Lange Heerenstraat. Lange Molenstraat, Lan- fe Rozenstraat, Lange Ruiterstraat en 'rinsenstraat, waarvan thans alleen nog maar de beide eerstgenoemde bestaan. Voor honderd jaar vond men langs die straten vrijwel geen bebouwing. Er wa ren wat tuinderijen, kippen- of varkens houderijen, een enkele fabriek en wat tapperijen. Het toen uitgesproken lan delijke stuk Haarlem tussen Nieuwe Gracht en noordelijke singels heette in die tijd de Nieuwstad al lag het al twee eeuwen lang binnen Haarlems veste. In hot midden van de Gouden Eeuw kwam die stadsuitbreiding tot stand, welke Haarlem tot er in die buurt een station kwam eigenlijk nooit hele maal nodig gehad of volgebouwd heeft. Om een stationsplein te maken hoef de het Haarlemse gemeentebestuur in de vorige eeuw alleen maar de huur op te zeggen aan de agrarische gebruikers van de grond tussen de ange Rozenstraat (het verlengde van de tegenwoordige Rozenstraat) en Lange "Ruiterstraat en dat ge deelte te egaliseren tot een „zand weg" Voor de spoorbaan had men in 1839 ook een straat-in-naam gebruikt, de Lange Ruiterstraat. Tussen het spoor en het tegenwoordige Kenne- merplein was er toen nog zo'n straat: de Prinsenstraat, die in het ver lengde liep van de Baljuwslaan. Bij da 17e-eeuwse stadsuitbreiding had men namelijk tussen Kruis- en Jans- weg een groot aantal evenwijdig lo pende dwarsstraten geprojecteerd, waarvan er binnenkort zodra de Lange Molenstraat tot de zuidzijde Van het nieuwe stationsplein gewor den is nog maar één over zal zqn: de Lange Heerenstraat. Dank zij station en Stationsplein kwam er een eeuw geleden eindelijk wat leven in het „Haarlem-noord" van die dagen, waar blijkens oude platte gronden wel straten, maar vrijwel geen Suizen waren. Zoals gezegd was die uitbreiding in het midden van de 17e eeuw noodzakelijk geworden, omdat de stad dank zij de toen bloeiende textiel nijverheid buiten haar veste dreigde te groeien en stadssingels een begerens waardige bescherming vooral op eko- homisch gebied gaven. Daartoe werd Haarlem „uitgelegd". De oude noorde- 'bke singel, ongeveer tussen de Ridder- straat en de Nieuwe Gracht in, werd gedempt. In aansluiting op de andere l'hgels werden de thans nog bestaande segraven met de puntige bolwerken. Tert behoeve van de afwatering van de Nieuwstad groef men de „Nieuwe of Heerengracht" en de „Tweede of Ach ter Nieuwe Gracht", welke laatste om streeks 1870 tot Parklaan gedempt werd. Toen in de tweede helft van de 18e eeuw de Haarlemse textielindustrie vrijwel geheel ten gronde ging, ver dween ook geleidelijk aan de bebou wing in de Nieuwstad, die toen een eigenlijk overbodig en doods stukje Haarlem werd. Dat alles veranderde, zodra station en Stationsplein er waren. In de buurt kwamen allereerst de nodige koffie huizen, hotels, logementen en stalhou derijen. De laatste ten behoeve van het verdere vervoer der treinreizigers in een tijd, dat de automobiel nog met uitgevonden was, Hoe het er in 1°74 toeging vertelt de Haarlemse stads- historiograaf F. Allan. Hij reeds noemt het Haarlemse stationsplein „eigen lijk een ruime straat", maar dan een, die „des Zomers, en vooral op Zon- en Feestdagen, steeds een woelig tooneel oplevert, en dan voor een groot ge deelte wordt ingenomen door een leger van vigilanten en tentwagentjes, wier veelal ijverzuchtige voerlieden gereed staan, om bij eiken aankomenden trein het reizend publiek, dat niet belieft ge diend te zijn van een rijtuig, een stof- werende regenbui of iets anders van dien aard toe te wenschen". Het Haarlemse stationsplein, zoals het zich voor honderd jaar ver toonde. Links ziet men het eerste station van Haarlem, dat kort na dat de eerste trein van ons land, in 1839, reed, voltooid werd naar plannen van de destijds vooraan staande architect Louis-Paul Zo cher. De afbeelding is ontleend aan een lithografie, voorkomende in de „Gids voor de bezoekers van Haarlem", in 1857 uitgegeven door J. J. van Brederode aldaar. De afbeelding rechts is ontleend aan een oud, gegraveerd adreskaartje van „J. J. Beynes, rijtuigfabrikant", die in 1859 zijn toen reeds een twintigtal jaren bestaand bedrijf de oudste spoomoagenindustrie van ons land verplaatste naar het Stationsplein. De Beynes-fa briek heeft dus precies een eeuw lang het aspect van het plein mede bepaald. De buurt rond het station was in die tijd al tot groot aanzien gekomen. De rijkste en deftigste Haarlemmers be woonden de statige herenhuizen of de riante villa's aan Kenaupark, de Bol werken, Parklaan en Ripperdapark, die toen pas verrezen waren. In de andere straten waren winkels of kleine bedrijf jes gekomen, op het Phoenix-terrein stond een belangrijke katoenfabriek, die enkele malen, door brand geteisterd, maar telkens weer, gelijk het op een Phoenix-terrein behoort, uit haar as verrezen was. Overigens hield Haarlem toen min of meer op benoorden de spoorbaan. Stedebouwkundig zijn spoorbanen, zeker wanneer ze niet opgehoogd zijn, altijd sta-in-de-wegs. Dat voelde men ook rond de eeuwwisseling in Haarlem, dat zie zich noordelijker, in de richting van Schoten ging uitbreiden. Tot dan toe had men genoegen genomen met spoor bomen in Kruis- en Jansweg aan weers zijden van het station. Hat ging een vijftigtal jaren geleden niet langer meer zo. De spoorbaan moest opgehoogd wor den, hetgeen in 1907 zjjn beslag kreeg. Daarmee was tevens de weg gebaand voor de sindsdien stormachtige expan sie van Haarlem naar het noorden, al zou het tot eind 1952 duren, voordat het Haarlemse station ook aan de noord kant een soort „gezicht", een in- en uitgang (gecombineerd) en een eigen plaatskaartenkantoortje kreeg. De voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, moet alle sterkte toegewenst worden voor de vergadering, die hij dinsdag 19 mei in Haarlem zal presideren. Tijdens die algemene vergadering zullen de befaamde beursplannen aan de orde komen. Bloembollencultuur leeft in spanning. En alle belangheb benden wachten met de grootste be langstelling af, hoe de zaak zich zal ontwikkelen, Men weet, waar het in principe om gaat. Tijdens de vorige vergadering, die in april werd gehou den, is de leden van Bloembollencul tuur een voorstel door het hoofdbe stuur aangeboden met betrekking tot de bloembollenbeurs. Er bleken mo gelijkheden om de bestaande beurs in Haarlem, het Krelagehuis, belang rijk te verbeteren en uit te breiden. Tevens kon men overwegen de beurs naar Hillegom te verplaatsen, waar „Treslong" de gevraagde huisvesting zou kunnen bieden. Verhuizing naar Hillegom zou ook betekenen, dat de zetel van het bijna honderdjarige Bloembollencultuur Haarlem verlaat. In de afgelopen dagen zjjn zowel het plan-Haarlem als het plan-Hillegom in alle afdelingen van Bloembollencultuur besproken, en was het daarbij geble ven, dan was het nu vrijwel zeker, dat de zetel in Haarlem en de Bloembollen beurs het Krelagehuis blijft. Tot van nacht hebben wij de uitslagen vergaard van 52 afdelingen. En daaruit blijkt, dat het plan-Haarlem reeds 1288 stem men vei-worven heeft, het plan-Hille gom 710 stemmen en dat er 48 stem men blanco zjjn uitgebracht. In totaal zjjn er 62 afdelingen. De afdelingen Alkmaar, Enkhuizen, Hauwert, Rijns burg en Wognum bleken niet bereik baar, terwijl die van De Egmonden, Friesland, Groningen, Wassenaar en Hoogkerspel weigerden de uitslag van de stemming prijs te geven. Men mag echter aanemen, dat de meer derheid van stemmen van die afdelin gen voor Haarlem geporteerd zal zjjn. Uit bijgaande stemmingsstaat, die in een enkel geval (bijvoorbeeld Lisse) een eigen interpretatie onzerzijds heeft gekregen, omdat de leden zich met wisselend stemmental uitspraken te gen Haarlem en vóór Hillegom, blijkt hoe het zuiden, dus beneden Heem stede, zich met meerderheid van stemmen achter Hillegom plaatst. Haarlem en directe omgeving en de af delingen van de Noord spreken zich zeer sterk uit voor Haarlem. In de Zuid ligt de stemming: 686 vóór Hil legom en 125 tegen Haarlem, in de andere groep: 1163 vóór Haarlem en 24 tegen Hillegom. i e zaak zou dus in kannen en krui ken zijn, als niet de afdeling Was senaar met een amendement was gekomen, dat de hele kwestie op los se schroeven zet. In dat amendement wordt gesteld, dat er vanwege Bloem bollencultuur een speciale commissie wordt benoemd, aangevuld met des kundigen, welke een nieuw Beursplan moet opstellen, dat beter en goedko per is dan wat nu ter tafel komt. De afdeling Bennebroek-Vogelenzang heeft een soortgelijk amendement ingediend. Weliswaar hebben de afdelingen Scho- ten-Velsen en Heemstede gezamenlijk een circulaire naar alle afdelingen ge stuurd met het advies de amendemen ten niet te accepteren, omdat er nu eindelijk een beslissing moet vallen en de leden vertrouwen dienen te hebben in hun hoofdbestuur, maar dat advies is in vele afdelingen genegeerd. Men heeft juist de amendementen naar vo ren geschoven, zodat men nu met de merkwaardige situatie te maken krijgt dat het accent niet meer ligt op de voorstellen van het hoofdbestuur, maar op de amendementen. De amendementen blijken veel bij val te hebben gekregen en het zal er om spannen, of ze aangenomen wor- Advertentie BLOEMEND AAL TELEF. 54855 den of niet. Voor zover wij het nu kunnen bekijken, ligt de stemming half om half. Maar de afgevaardig den hebben vrij mandaat en kunnen op de vergadering van dinsdag in Haarlem hun stemmen nog verande ren. Mochten de amendementen wor den aangenomen en het zou ons niet verbazen, als dat gebeurde, dan is de beurskwestie opnieuw uitgesteld. Voor het hoofdbestuur, en niet het minst voor zijn voorzitter, zou het een bittere ervaring zijn, omdat de huidi ge plannen met zoveel moeite en op verzoek van de leden zelf zijn gecon cipieerd, nadat het miljoenenplan in het Haarlemse Frederikspark ook reeds is getorpedeerd. Intussen zal er dinsdag ook nog een motie van 'de afdeling Sassenheim aan de orde komen, waarin men gelijke suggesties doet als in de amendemen ten, maar waarin men vasthoudt aan Haarlem als zetel van de vereniging en als plaats van de Bloembollenbeurs. Alles bij elkaar wordt het dus een ver warrende geschiedenis en wij hebben dus niet te veel geschreven, dat de voorzitter alle sterkte toegewenst moet worden. Hij weet zijn mannetje te staan, maar dinsdag zijn er een hele boel mannetjes. miiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiimimiiiiiiiiiBiiiiHiiiiiiiitiiiiiimiimmiiiHiiiimiiiiiiiiiiniHimiiiiiiiiiniiiiiii| Plan- Afdeling Haarlem Akersloot Andijk Anna Paulowna 108 Bennebroek 0 Berkhout 75 Beverwijk 56 Bovenkarspel105 Castricum 37 Grootebroek 32 Goeree-Overflakkee Haarlem 20 Haarlemmermeer 2 Harenkarspel 36 Heemskerk 0 Heemstede 35 Hem en Venhuizen 53 Hillegom 0 Julianadorp 6 Katwijk 6 Langendijk 27 Limmen-Heiloo 33 Lisse 2 Lisserbroek 3 Lutjebroek 43 Medemblik 14 Nrd.-Brabant 0 N.O.-Polder 30 Noordwijk 25 Noordwijkerhout Obdam 04 Oegstgeest 8 Onderdijk 20 Oostwoud 11 Opperdoes 10 Overveen 17 Roelofarendsveen Sasenheim 30 Schoten-Velsen 30 Stavenisse 1 Texel 42 Uitgeest 40 Voorhout Voorschoten 9 Warmond Wervershoof 35 Westelijk Schouwen 3 Westland Wieringermeer Winkel 27 Wijdenes 17 Zeeland Zwaagdijk 57 Totaal 1288 Plan- Hillegom 3 3 80 17 18 0 3 262 4 6 4 101 24 Blanco 1 3 0 7 1 1 63 34 25 2 31 2 12 3 3 1 710 20 48 Totaal 13 49 116 80 75 56 105 37 32 17 20 20 36 0 38 53 263 13 12 27 44 104 28 43 14 0 30 26 63 64 8 20 11 18 18 13 84 30 28 44 40 44 12 12 38 3 15 19 27 17 10 57 2046 Er dreigt een sensationele ontwikke ling te komen in de kwestie rond de beursplannen van Bloembollencultuur. PHIUPS Advertentie TELEVISIE RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel. 14609 Zo ziet het Haarlemse Stationsplein er thans voorlopig uit. Op de plaats van de enkele maanden ge leden gesloopte Beynes-fabriek wor den nu „perrons" gemaakt voor de N.Z.H.-bussen. Aan de kant van de Lange Molenstraat heeft men een muurtje laten staan, omdat de ver houdingsgewijs te lage en bovendien rommelige bebouwing van de straat dan niet al te zeer detoneert. Op 61-jarige leeftijd is woensdag plotseling te Ottersum overleden moe der Magdalina (in de wereld Thomas), overste van het instituut Maria Roep aan. Zij werd 25 april 1898 te Monschau (Did.) geboren. Meer dan dertig jaar was zij lid van de Congregatie van de Goddelijke Voorzienigheid. Vooral is zjj werkzaam geweest in het onderwijs. Ja renlang was moeder Magdalina hoofd der school te Sevenum, waar zij tevens overste was. Voorheen was zij overste te Bergharen en sinds november 1957 overste van het instituut Maria Roep aan te Ottersum. André le Troquer, voormalig voor zitter van de Franse Nationale Verga dering tijdens de Vierde Republiek, is enige dagen geleden door een verlam ming getroffen, aldus meldt A.F.P. Zijn toestand is ernstig. Hij is 75 jaar. De naam van le Troquer is enige tijd geleden genoemd in verband met het schandaal van de z.g. „Ballets Ro ses". Wie vanmorgen geen zin had vroeg uit de veren te komen, zal het hebben moeten be rouwen. De lieve jeugd kent geen pardon en duldt geen luilak. Ieder jaar koester ik de illusie, dat het jonge goed vergeet, dat de luilak op komst is, maar die illusie is ver geefs. Met de straatspelletjes is het niet anders gesteld. Plotseling en dat is een kwestie van één dag loopt ieder kind met een zweep achter een tol aan te hollen. Dan opeens kletteren de springtouwen op de trottoirtegels. Het is een soort instinct, dat de kinderen er toe dwingt op deze of gene wijze te rea geren op de seizoenen. De Luilak zal dus nooit zonder gerucht Haar lem voorbijgaan. Dit keer echter viel er bij ons thuis weinig eer te behalen. Bij ons leefden wij tot vroeg in de ochtend in een soort verkiezingssfeer. Uit Noord en Zuid noord en zuid kwamen de uitslagen binnen van de afdelingen van Bloembollencultuur, die vergaderd hadden over de Beursplannen. Aan de hand van de binnenkomende cij fers mocht ik vaststellen, hoe de kansen voor Haarlem nog niet he lemaal verkeken zijn. Heel het bloembollenvak verkeert in een staat van verwarring, moties en amendementen warrelen door el kaar, en uit de chaos van menin gen moet dinsdag een beslissing ge toverd worden. De Haarlemmers houden zich er heel wijselijk buiten. Hoogstens glimlachen zij even, en verder heb ben zij de afgelopen dagen genoten van een zeldzame voorjaarszomer. Op het kosmopolitisch terras heb ben zij verrukkelijk zitten te nik sen temidden van een babylonisch taalgewoel. Haarlem was weer een paradijse lijke stad geworden, waar iedereen van goede wil scheen. Als je boos werd, was het maar van korte duur. Er was te veel zon om kwaad te kijken. Als het dinsdag ook zo is, zal er geen kwaad Beurs-woord val len. Hoe de beslissing ook zal zijn. hun amateurs. H.F.C. is teruggeko men en kampioen geworden. Tybb volgde dit voorbeeld en Renova zal ook de kampioensvlag kunnen hij sen. Waar onze profjes verstek hebben laten gaan, zijn de amateurtjes naar voren gekomen. In de omge ving is het niet anders gesteld. Vo rige week zondag nog was ik met een stel Haarlemmers in Nieuw Vennep, en wij troffen het, dat in Hoofddorp E.T.O. kampioen was geworden. In heel De Meer schal den de jubelkreten en er was zo feest gevierd, dat een supporter, die wij laat in de avond in Nieuw Vennep ontmoetten, er vast van overtuigd was geworden, dat E.T.O. van Turkije had gewonnen. Bravo. De Turken zijn tot staan ge bracht in Nieuw Ven nep. En wij Haarlem mers hebben gejuicht. 'elaas is Haarlem bijna uitge rangeerd op het voetbalveld. Onze drie semi-profclubs zijn de competitie niet glorieus uitge treden. „Haarlem" moet nog^ een toontje lager zingen, „E.D.O." en R.C.H. hebben niet de beste partij gespeeld. Wij hebben ook thuis een saai seizoen gehad. Vroeger leefden wij in onze flat aan de Laan hevig mee, als Haarlem of E.D.O. speel den. Bij ieder doelpunt trilde het glaswerk in de kamer of barstten de kopjes van pleizier. Zo luid was steeds de doelpunten jubel. Dit sei zoen is het heel stil geweest. Als er gejuicht werd, kwam het van de supporters van de tegenpartij, en dan hing er zo'n onbeschrijfelijke treurnis in de kamer, dat de kopjes het wel uit hun hoofd lieten om te barsten. De enige troost hebben de Haarlemmers kunnen putten uit De minister van binnenlandse zaken heeft namelijk aan de Kroon ter schor sing voorgedragen het raadsbesluit van de gemeente Haarlem, waarbij aan de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een jaarlijkse sub sidie van f 35.000 wordt verleend voor de tijd van 40 jaar. De subsidie is be doeld als een bijdrage in de hogere ex ploitatie van het Krelagehuis te Haar lem, dat als bloembollenbeurs zou blij ven worden geëxploiteerd. Dat betekent, dat de plannen voor Haarlem en Hille gom niet meer financieel gelijkwaardig zijn. Het voordeel komt dan duidelijk aan de zijde van Hillegom te liggen. Intussen heeft men ook in Hillegom met een moeilijkheid te kampen. Zo als bekend heeft de gemeenteraad van Hillegom enige tijd geleden het besluit genomen voor f 100.000 grond aan te kopen, waardoor Treslong, volgens het plan bedoeld als bloembollenbeurs, kan worden uitgebreid. De raad heeft daarna de grond cadeau gedaan aan de stichting Bloembollenbeurs Hille gom, welke op haar beurt de grond aan Bloembollencultuur heeft aange boden. G.S. van Zuid-Holland denken er nu ernstig over het besluit van de gemeenteraad van Hillegom niet goed te keuren in verband met de stappen, die de minister met betrekking tot het Haarlemse plan heeft ondernomen. Het Hillegomse plan wordt echter niet zo heel zwaar gedupeerd, want mochten G.S. het Hillegomse besluit niet goed keuren, dan overweegt men bij de stich ting Bloembollenbeurs Hillegom de grond zelf te kopen en het aanbod aan Bloembollencultuur te handhaven. Deze nieuwe ontwikkeling heeft de nodige deining gebracht in de bloem bollenwereld en men vraagt zich af hoe de zaak zich op de vergadering van komende dinsdag in Haarlem zal ont wikkelen. Men weet in kringen van het hoofdbestuur niet goed wat men nu dinsdag moet doen. Officieel is het schorsingsbesluit van de minister nog niet gepubliceerd in de staatscourant, maar dit wordt dinsdag na Pinksteren verwacht. Vanwege de Pinksterdagen is er geen gelegenheid meer het hoofd bestuur ter beraadslaging bijeen te roe pen. Nader vernemen wij, dat de minis ter van binnenlandse zaken hoogst zel den een besluit van G.S. ter schorsing voordraagt. Men wil hierdoor voorkomen dat er reeds met het besluit gewerkt gaat worden. Een van de redenen van het ministerieel besluit schijnt te zijn, dat het hier eigenlijk een onrendabele uitgave betreft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3