KAB. TREEDT REGERING OBJECTIEF TEGEMOET ALLE HENS AAN DEK D DË BELGIË ZET DE INVOER VAN ZEEVIS STOP A CARNAVALSMOORD -J PHILIPSL— Autoradio m icne Sociaal beleid mogelijk zonder socialisten ook •J PHILIPS i AutoradiO -T-1 PHILIPS Lr- AutoradiO Ziekten onder schoolkinderen door slechte hygiëne PHILIPS1— AutoradiO MARTINI Nu samen tonen wat we waard zijn 1 PHILIPl AutoradiO Sociaal commentaar -L PHILIPS i— AutoradiO J Met loonpolitiek van confectie naar maatconfectie Komende vier jaar moeten bewijzen dit Prof. Romme als metselaar Paus beperkt het aantal audiënties Bij vele kinderen a^fwijkingen Auto vernield op overweg Stijging aantal wordt geringer Russen vangen zeldzame potvis Melk voor Algerijnse kinderen PROF. OUD SPREEKT IN HAARLEM Ontginning Sevenum- se Peel voltooid Ambtsaanvaarding OP DE NOORDWEST-VELUWE Vijf zwaar geivonden V erkeersongevallen Het Muiderslot Gebeeldhouwde leeuw aan de poort Nieuwe katholieke groepering in Spanje wouw door MARTIN MONS ZATERDAG 16 MEI 1959 Actie van het Jeugd Rode Kruis i i <- IA Nieuw stuk van Greene I (Van onze Utrechtse redacteur) Bij de discussies, die volgden op de door drs. Th. Coppes en de heer Fr. van der Gun in de verbondsraadsver- gadering van de K.A.B. gehouden in leidingen inzake het te voeren sociaal economisch beleid werd verzocht bij de vrijere loonvorming het element bezitsvorming niet te vergeten. Daar voor acht de heer Coppes een „twee de ruimte" nodig, want hij ziet een duidelijke lijn tussen loonpolitiek en bezitsvorming-politiek. Het is z.i. evenwel niet onmogelijk, dat in de ko mende jaren op deze tweede ruimte aanspraak wordt gemaakt. Het garanderen van een minimum loon voor de laagst betaalden wilde de heer Fr. van der Gun aan de S.E.R. overlaten als hoogste publiekrechtelijke orgaan an het bedrijfsleven en niet aan de vakbeweging, zoals werd gevraagd. Het Tweede-Kamerlid de heer W. Andriessen en de voorzitter van de Ka tholieke Bouwvakarbeidersbond, de heer Werkhoven wezen er beiden op, dat een grote spanning op de bouwmarkt nood zakelijk is om een behoorlijke produk- tie te bereiken. De heer Werkhoven wees daarbij op de dringende behoefte van Rotterdam aan zeven nijverheidsscholen, waarvoor geen bouwvergunning is verleend. De heer Andriessen achtte het billijk, dat men er rekening mee houdt, dat in de 3500,- aan prijsstijgingen van de wo ningwetwoning sinds 1953, zoals de heer van der Gun in zijn rede had genoemd, een bedrag van 1900,- aan legale loon stijgingen en sociale lasten is verdiscon teerd. Op zichzelf vond de heer Van der Gun het niet belangrijk door welke omstan digheden de bouwkosten zijn opgelopen en het feit van een grotere bouwproduk- tie wilde hij niet ontkennen, maar on redelijk acht hij het, dat het offer van de overspanning, dat gedragen moet worden door heel het Nederlandse volk, als men gaat spreken over verlaging van subsidie, neerkomt op de arbeiders, voor wie die woningwetwoningen be stemd z\jn. Een der vakbestuurders vergeleek de huidige geleide loonpolitiek met Advertentie Kost u minder dan 'A cent per km! een confectiepakje en de vrijere loon politiek met een maatcostuum, voor welke overstap hij wel wat beducht was. De heer Van der Gun verklaar de echter, dat men de vrijere loon politiek eerder als maatconfectie moet zien. In zijn slotwoord wees de voorzitter, de heer J. A. Middelhuis er op dat het woord thans is aan de regering en het parlement. Daaraan heeft het Neder landse volk zijn vertrouwen geschon ken. Wij hopen, aldus de voorzitter, dat dit vertrouwen niet beschaamd zal worden en treden de nieuwe regering objectief tegemoet. We beoordelen haar naar haar program, nog meer naar haar da den. Zoals reeds in haar communiqué verklaard, blijft de K.A.B. bij haar eis, dat van de algemene welvaartsstijging een rechtmatig aandeel voor de werk nemers moet zijn. Zij pretendeert dit langs de weg van de vrije loonvorming, maar als het moet wil zij het rechtma tig aandeel ook wat sneller halen. Rond midden van vorig jaar was deze stij gende welvaart er reeds en nog hebben we geen gelegenheid gehad ons aandeel binnen te halen. De K.A.B. gaat er niet mee akkoord als de regering zou menen van de welvaartsstijging alleen gebruik te moeten maken, weliswaar ter ver mindering van de overheidslasten, door huurverhoging en compensatie. Dat is nog geen verbetering van de positie der arbeiders. Eerst een reële loonverbete- ring zo besloot de heer Middelhuis anders zal men bij de K.A.B. weerstand ontmoeten, indien men in 1960 met een huurverhoging komt. De Liga van Rode Kruisverenigingen heeft o.a. het Nederlandse Jeugd Rode Kruis verzocht het hoofd te helpen bie den aan de noodtoestand, welke is ont staan onder Algerijnse vluchtelingen kinderen. Het zijn voornamelijk kinde ren beneden de acht jaar in Tunesië en Marokko die lijden aan ondervoeding en ziekten. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft een beroep op de jeugd gedaan om melk in blik in te zamelen. Er wer den reeds zestigduizend blikjes bijeen gebracht, welke de Tunesische zuster verenigingen onder auspiciën van het Internationale Rode Kruis uitreiken. De spontane actie van onze jeugd be tekent een belangrijke bijdrage in de Rode-Kruis-hulpverlening aan de ruim 40.000 noodlijdende kinderen in Noord- Af rika. w>>" ■y.. fx&KSraj 3gjj! -V •U .V; - Een en twintig jaar nadat hij als minister van Sociale Zaken de eerste officiële spade had gestoken voor de ontginning van de Sevenumse Peel, Is prof. mr. C. P. M. Romme terug gekeerd naar dezelfde plek in het Wijde Peeiland, nu om officieel de laatste hand aan het hier tot uitvoering ge brachte object te leggen. Thans zijn op de eertijds verlaten, met vennen en moerassen doorsneden heidevlakten 47 boerderijen gebouwd, terwijl er enkele nog in aanbouw zijn. In totaal is hier plaats voor rond zestig boerderijen en tuinderijen. Acht en der tig bedrijven zijn reeds in eigendom van gebruikers gekomen. De voltooiing van het ontginningswerk was voor het gemeentebestuur van Se venum aanleiding prof. Romme uit te nodigen tot het inmetselen van een oor konde, die in een nieuwgebouwde ge dachteniskapel, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw ter Peel, gedeponeerd zou worden. Nadat prof. Romme de oorkonde, voorzien van zijn handtekening en die van de commissaris der koningin en burgemeester en wethouders van Seve num, had ingemetseld, zegende rector F. de Grauw van de nieuwe parochie, ■die hier is gesticht, het monument in. De parochie heeft de naam Evertsoord gekregen, ter herinnering aan Seve- nums .ontginningsburgemeester' De Paus zal in de toekomst slechts in bijzondere gevallen particuliere, speciale of groepsaudiënties verlenen, aldus is volgens Reuter en UPI te Va ticaanstad meegedeeld. De Paus be steedt thans vijf of meer uren per dag aan het ontvangen van bezoekers en de aanvragen om audiënties komen in zo groten getale van overal ter wereld bin nen, dat het voldoen hieraan te veel tijd zou gaan kosten. Bij gegadigden Wordt er op aangedrongen van de alge mene audiënties, waarbij de Paus dui zenden mensen tegelijk ontvangt, ge bruik te maken. Advertentie Nu in prijs verlaagd! „Het belangrijkste Is, dat de nieuwe basis van samenwerking in het kabinet onder leiding van prof. De Quay in de komende vier jaar bewijst, dat een so ciaal beleid mogelijk is ook zonder me dewerking van de socialisten. Ik hoop dat dit nieuwe team slaagt en ik heb er persoonlijk het volste vertrouwen in" aldus merkte de V.V.D.-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer prof. mr. P. J. Oud vrijdagavond op naar aanleiding van de oplossing van de kabinetscrisis. Prof. Oud hield voor de St. Adelbert- vereniging in Haarlem een causerie, waarin hij een gedegen overzicht gaf van de staatkundige ontwikkeling in ons land gedurende de laatste honderd jaar. Aan het eind van zijn causerie be sprak hij de kabinetscrisis van decem ber 1958, waarbij hij opmerkte, dat de niet-socialistische partijen door het bre de basis-kabinet Drees op een dermate onbenullige zaak te laten vallen als in feite het geval is geweest, duidelijk hebben laten blijken dat zij in een lan gere samenwerking met de socialisten geen heil meer za^en. Het feit dat de confessionele partijen en vooral prof. Romme voor de verkiezingen maar ook daarna niet duidelijk hebben ge steld, dat ze geen mogelijkheid meer Op vrijdag 22 mei 1959 te 16.00 uur hoopt de heer E. C. Kooyman, be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde, zijn ambt te aanvaarden door het uitspre ken van een rede in het groot audito rium. Advertentie Pasklaar voor üw wagen! zagen tot samenwerking met de soci alisten op dit moment, is er de oorzaak van geworden, aldus prof. Oud, dat de formatiepogingen zolang hebben ge duurd. Met name achtte hij het zwijgen der confessionele partijen op dit punt de oorzaak van het aanvankelijk falen van prof. De Quay. Duidelijk is gewor den dat de socialisten geheel anders denken over staatsbemoeiing en per soonlijke bezitsvorming dan de meeste andere partijen. De brede basis-rege ring had daardoor geen regeerkracht meer. De nieuwe samenwerking van confessionele partijen en liberalen acht spreker veel reëler dan de oude brede basis. „Wanneer in de komende vier jaar kan blijken dat een sociaal beleid mo gelijk is zonder de socialisten, dan zal er veel kunnen worden weggenomen van het wantrouwen dat in verschillen de confessionele kringen nog heerst ten opzichte van de V.V.D., met name bij de K.A.B., aldus prof. Oud. De liberale leider bekende, dat hij behoort tot de linkervleugel van zjjn partij en dat in feite deze vleugel, die duidelijk gepor teerd is voor een vooruitstrevend sociaal beleid, zijn stempel heeft gedrukt op het verkiezingsmanifest van de V.V.D. en dus bepalend mag worden geacht voor de koers die de V.V.D. in de komende regeerperiode wenst te varen. „Ik weet dat ook vele conservatieven op mijn partij hebben gestemd. Die zul len straks wellicht teleurgesteld zijn door ons beleid, maar door op de V.V.D. te stemmen hebben zij hun stem gege ven aan ons vooruitstrevend sociaal be leid", aldus prof. Oud. A dvertenti De hygiëne op de scholen in de ge meenten Nijkerk, Putten, Barneveld, Hoevelaken en Scherpenzeel laat nog steeds te wensen over. Dit is de con clusie der artsen van de schoolartsen- dienst van de kring Nijkerk en om streken. Bij onverwachte bezoeken van de schoolarts blijken de kinde ren niet helder te zijn gewassen. In het verslagjaar werden 5609 kin deren onderzocht. Bij niet minder dan 4525, dat is 80 procent, werden afwij kingen geconstateerd. Bij 1159 of 21 pro cent der kinderen was de algemene li chamelijke toestand matig. Voorts vond men bij 942 of 16 procent der kinderen oogafwijkingen, terwijl 39 kinderen kleu renblind bleken te zijn. Bij 2609 of 46 procent trof de schoolarts een goed ge bit aan, bij 2545 of 45 procent een matig én bij 455 of 9 procent een slecht ge bit. Voorts bleken niet minder dan 100 van de onderzochte kinderen knikplat- voeten te hebben, terwijl ongeveer 270 kinderen aan bedwateren leden en 185 geestelijk ten achter waren. Het gevolg van de slechte hygiëni sche toestanden op de scholen is o.a. j dat er regelmatig epidemies van maze len, kinkhoest, bof en geelzucht voor komen. Over de gezondheidstoestand van de schooljeugd wordt in het ver slag opgemerkt, dat de voedingstoe stand redelijk tot voldoende is, maar dat de totale gezondheidstoestand nog verre van optimaal is. Op het gebied van de kwalitatieve voeding zijn nog hiaten. Vooral de Immuniteit tegen volksziekten is nog zeer onvoldoende. Ontmoedigend noemt het verslag de lichaamshouding van vele leerlingen vooral in de hogere klassen van de la gere scholen en de scholen voor voort gezet onderwijs. Vele kinderen hebben zelfs gefixeerde houdingsmisvormingen. Voor vele kinderen moest heilgymnas tiek worden aangevraagd, maar de re sultaten waren onbevredigend. En dat i komt, aldus het verslag, omdat bij het onderwijs de gymnastiek niet voldoen de in tel is en de gelegenheid om te oefenen onvoldoendeaanwezig is. „Naar maat" voor elke wagen van elk bouwjaar. Op de spoorwegovergang aan de Kerkhoflaan te Emmen heeft vrijdag morgen een passerende trein een bestel auto gegrepen en totaal vernield. De bestuurder, alsmede de drie inzittende vrouwen en een kind, werden met ern stige verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Emmen, Twee lam metjes, die ook in de wagen werden meegevoerd, werden gedood. In de periode van 1953 tot 1956 is het aantal verkeersongevallen jaarlijks met gemiddeld 14.000 toegenomen. Van 1956 op 1957 bedroeg de stijging echter nog geen 5000. De kentering moet vooral worden toegeschreven aan een vermin dering van het aantal ongevallen met vrachtauto's. Dit blijkt uit een statistiek van het Centraal bureau voor de sta tistiek. Van 1956 op 1957 liep het aan tal ongevallen met vrachtauto's terug van 41.800 tot 39.800, dus met rond 2000. In de voorafgaande periode (1953'56), bedroeg de gemiddelde jaarlijkse stij ging ongeveer 4000. Het aantal ongevallen met personen auto's vertoonde een aanzienlijk gerin gere stijging dan voorheen. Van 1955 op 1956 steeg dit met rond 9.000 tot bijna 69.000. Van 1956 op 1957 bedroeg de toe neming ca. 3.000. De afnemende groei van het aantal verkeersongevallen wordt in de statistiek allereerst in ver band gebracht met de op 1 november 1957 ingevoerde snelheidsbeperking voor het gemotoriseerd verkeer in de bebouwde kom. Daarnaast wordt even eens gewezen op de recessie in de Ne derlandse conjunctuur, waardoor met name de ontwikkeling van het vracht autoverkeer werd afgeremd. Aan de gevel der toegangspoort van het Muiderslot prijkt sedert vrijdagmid dag een gebeeldhouwde leeuw, daarme de aangevend dat dit door Floris V ge stichte voormalige grafelijk kasteel ei gendom is van de staat der Nederlan den. De slotvoogd Ton Koot ontdekte op een schilderij in de National Gal lery te Londen dat vroeger boven de poort een heraldische figuur heeft ge zeten. De leeuw is vervaardigd door de Amstelveense beeldhouwer Theo Ben nes. Mijn allerliefst nichtje Willy is al een hele jonge dame met haar 15 hele jaren. Zij pinkelt door het leven met onbekommerde blijheid, zelfs al zal het op de kostschool wezen. En het is een en al paradijs wat zij om zich heen ziet. Ieder een zweeft op een rose, vergulde wolk, en zijzelf op de grootste. Maar laatst waren er toch ondanks alles enige moeilijkheden. Willy was met een tussentijds rapport thuis ge komen en daar stond het duidelijk op geschreven: zij had een twee (2) voor „Hygiëne". Een overdonderend vak overigens ook, als u het mij vraagt. Maar haar moeder nam het niet, die 2. Zij zag in gedachten haar toch zo welopgevoede dochter reeds als een verworden slons; als een stiekeme piekhaar-met-ongewassen-voeten. En zij nam dus het meiske duchtig onder handen. „Da's wat moois met die 2", zei ze dus grommerig. Willy boog gelaten het gelokte hoofdje. „Was je jezelf soms niet goed?" vroeg de moeder half ongelovig, half bezorgd. „Jawel", knikte Willy ijverig, „ik was mezelf iedere dag". „Nou dan", riep de moeder verbluft uit, „hoe kan je dan zo'n slecht cijfer hebben?" Willy zweeg nu even en bloosde een tikkeltje. Toen zei ze haperend: „Die meneer, die de les geeft, die menéér vind ik .o'n aardige menéér". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een nieuwe Spaanse katholieke be weging, die meer links georiënteerd is dan de bestaande christendemocrati sche groep, heeft gisteren in Madrid haar eerste vergadering gehouden, al dus meldt Reuter. Deze beweging is van mening dat de bevolking zelf moet beslissen of Spanje een republiek of een monarchie zal zjjn. Advprievtie (Ol4 per literfles f 6.95 per 7j literfles I 3.55 EE= In de Beringzee is door Russische walvisjagers een potvis van een zeldza me soort gevangen. Het dier heeft aan het achterlijf overblijfselen van ledema ten die herinneren aan poten. Het Sov jet-instituut voor oceaankunde en vis serij voor het Verre Oosten heeft de aanwezigheid van beenderen in de over blijfselen vastgesteld. Deze ontdek king, aldus het persbureau Tass, schijnt te bevestigen dat de potvissen evenals de andere grote walvisachtigen in een zeer verwijderd verleden op het land hebben geleefd. Advertentie Oók met trans'stors! (Van onze medewerker) e crisis in ons Nederlandse politie ke bestel heeft vrijwel een eind gevonden. Misschien houdt de nieuwe regering ons nog enkele dagen of een week in spanning over de con crete inhoud van haar werkprogram, maar het staat nu wel vast, dat ons parlement op zeer korte termijn aan het werk kan gaan. Het spreekt vanzelf dat we over de voornemens van de regering nog niets kunnen zeggen, omdat we officieel nog niets weten. Wat over die plannen naar buiten doordrong duidt erop, dat de heer Beel en na hem waarschijnlijk dus ook de heer De Quay aan het Nederlandse volk zelf de kans wil bie den te werken aan een meer recht vaardig gespreide welvaartsverdeling. Iets minder beslissende verantwoorde lijkheid bij de regering, meer bij de verantwoordelijke leiders van het be drijfsleven. Maar, zoals gezegd, hoe en in welke mate die herverdeling van de verantwoordelijkheden vorm zal vin den, is pas te beoordelen na het open baar worden van het regeringspro gram. Wij moeten ons thans zo ongeveer gaan voelen als de deelnemers aan een veldloop die zich voor de start hebben opgesteld. We dienen ons n.l. zeer goed bewust te zijn dat, als een dergelijk pogen wi] slagen, dit niet uitsluitend afhankelijk zal zijn van de houding die de leiders van onze sociale organisa ties en politieke organen zullen inne men, maar nog veel meer van de stellingname van ons volk in zijn ge heel. En daarbij zullen we vooral met twee zaken rekening hebben te houden. Vooreerst zullen we heel goed moeten beseffen dat het dragen van verant woordelijkheid het opbrengen van een grote mate van zelfbeheersing vereist. Er vond onlangs een discussie plaats over de spelregels voor het slagen van een vrijere loonpolitiek. Welnu de eer ste regel die naar onze mening dient te gelden zou moeten luiden: niet het onderste uit de kan proberen te halen, N.V.V. heeft op het vorige week ge houden congres over het SER-advles gezegd dat ook voor het N.V.V. de ge leide loonpolitiek geen dogma is, maar dat men onder de huidige omstandig heden daar nog aan vast wenst te hou den. In een vroeger stadium heeft hij al eens verklaard dat, mochten de voorstanders van een vrijere loonvor ming hun zin krijgen, het N.V.V. wel iswaar loyaal zou meewerken, maar dat men overigens er zou uithalen wat er in zou zitten. ,,We zullen de gebo den kansen volledig benutten" heeft hij toen gezegd. Daar heeft de vakbonds leider uiteraard gelijk aan, mits dat „volledig benutten" insluit het besef dat vrijere loonvorming geen absolute vrijheid betekent. Maar de beperking, de zelfbeheersing zal allereerst In de boezem van de vr}je maatschappelijke organen moeten bestaan, aangezien we anders weer direct zelf om overheids ingrijpen vragen. Een tweede punt, waarop we dienen te letten, achten we zo mogelijk van nog ernstiger aard. We zei den boven dat naar onze mening niet alleen de vakbondsleiders en politiek verantwoordelijken een grote mate van zelfbeheersing zullen moeten opbren gen, maar dat ditzelfde geldt voor ge heel ons hierbij betrokken volksdeel. Nu moge het waar zijn dat dit volks deel (vooral in zoverre het georgani seerd is) in zeer belangrijke mate denkt en handelt overeenkomstig wat door de leiders wordt voorgehouden, het ^an zlci) toc^ n'et van v'erant- want dan valt beslist het deksel op de woordelijkheid onttrekken door te stel- nn <4ni. /In Im/invm nu «ftvirvïonl -?/• neus. Meer dan ooit zal centraal over leg nodig zijn, opdat bij het treffen van herverdelende maatregelen in de ene bedrijfstak of onderneming niet in zeer ernstige mate het belang van aan grenzende bedrijfstakken of onderne mingen of misschien zelfs het alge meen belang uit het oog zal worden verloren. Met centraal overleg bedoe len we dus niet alleen hernieuwde ac tiviteit van de Stichting van de Arbeid, resp. de SER, maar ook en vooral van de eigen centrales der vakbonden en van de drie centrales onderling. De heer Roemers, vice-voorzitter van het Op 18 juni gaat ln het Londense Glo be Theater de première van „The com plaisant lover" (De inschikkelijke min naar) van Graham Greene. De hoofd rollen van Greene's jongste toneelstuk zijn toevertrouwd aan sir Ralph Ri chardson, Paul Scofield en Phyllis Cal vert. Anrprtenrte Voor muziek, nieuws en weerbericht. België heeft de invoer van zeevis •topgezet. De maatregel is genomen verzoek van het Belgische visserij bedrijf, dat tegen de lage prijzen, die }f|or de vis de laatste tjjd werden be- Tjald, niet in staat is een lonende ex- T'oitatie te bereiken. Bovendien is de logische visserij zwaar getroffen door het uitvallen van de visserij in de •Jslandse wateren. hAeze eenzijdig genomen maatregel E1®It bij het Nederlandse visserijbedrijf land, verontl'usting gewekt. De Neder- waa exPorteurs verwachten welis- kunn' dat de lopende contingenten betelf11 wor(!en afgewikkeld, maar dat cutiehu°gstens een uitstel van exe- „„u 1 het einde van de maand. Maar tn„„t„?5r de Nederlandse reders is de nmriat rt»zeer bedenkelijk geworden, maakt kunnf"2®"' die op de afslag K°" Ct» «f worden, bepaald worden door de afzetmogelijkheden. De Neder landse markt is beslist niet in staat alle aangevoerde vis zelf 0p te nemen. De betekenis van de Nederlandse vis:export naar België blijkt het dui delijkst uit de cijfers van de laatste jaren. In 1956 en 1957 werd door de Nederlandse vissersvloot rond 15.000 ton verse zeevis aangevoerd. In die zelfde jaren bedroeg de export naar België 40 procent. Ook al wordt het mogelijk geacht, dat over enige tijd de beperkende bepaling zal worden opgeheven, dan nog is het Nederlandse visserijbedrijf er niet ge rust op, dat het geen verslechtering zal betekenen. Er is in België name lijk sprake van de overdracht-tax dras tisch te gaan verhogen. Dat zou wel eens kunnen gaan van tien naar twintig procent van de waarde. Dit gevoegd bq de transportkosten zal het uitermate moeilijk maken op de Belgische markt te kunnen blijven concurreren. Zowel in de kring van rederij en han del heerste vrijdag grote bedrijvigheid. Er was een zeer druk contact met de regering, die op haal- beurt ophelde ring van de Belgische regering poogde te krijgen. 38 „Het is er me alleen maar om te doen, te weten wat er met zijn papieren en familieportretten gebeurd is, mijnheer Verspronk." „Die zijn allemaal op verzoek van mevrouw Ver- coors verbrand. Ik kan u de daarover gevoerde cor respondentie laten zien. Ik heb de brieven bij me." „Kende u de familie Vercoors?" „Nee, behalve dan uit deze correspondentie. Ik heb noch mevrouw noch juffrouw Vercoors ooit ontmoet." „Herinnert u zich misschien toch een portret van zijn nichtje, dat hij eerst kort in zijn bezit had? Wacht, ik zal u een afdruk laten zien." „Dit hier? Ja, dat stond op zijn bureau in de- klamboe-kamer. Toen ik het de eerste keer zag, dacht ik, dat het zjjn meisje was. Ik was nog niet zo lang op de onderneming, begrijpt u. Het zat in een lijstje van Djocja-zilver. Een rond lijstje. Ik heb me vrouw Vercoors nog geschreven wat daarmee moest gebeuren. Zij schreef terug het portret te verbran den met de andere en het lijstje op te sturen. Dat heb ik dan ook gedaan. Kijkt u maar, hier is de be wuste brief." „Weet u zeker, dat u alleen het lijstje hebt opge stuurd? Denkt u even goed na. Er hangt heel veel van af." „Ik ben er volkomen zeker van, inspecteur." „Het zou dus dit portret niet kunnen zijn?" Verspronk schudt beslist het hoofd. „Zelfs als ik er niet zo zeker van was dat ik dat portret had verbrand, en dat ben ik wel, inspecteur, dan zou het nog dit niet kunnen zijn. Het portret, dat door mij werd vernietigd was rond geknipt om in het lijst je te passen. Nog eens, inspecteur, u kunt er zeker van zijn, dat het portret uit Schreur's nalatenschap door mij verbrand is." „Dat is dan dat, Dekkertje," zegt Perquin als de bezoeker verdwenen is. „We kunnen het exemplaar van die oom wel schrappen. Verspronk heeft een ali bi voor de avond van de moord, hè? Bovendien heeft hij Rosalietje nooit gekend. En als je jarenlang een portret van iemand meedraagt doe je dat toch om gevoelsredenen. En bovendien het bidprentje, Dek kertje, het bidprentje. Dat heeft Schreurs nooit gehad, want hij stierf vóór zijn nichtje. En toen dat nichtje stierf was Verspronk in Deli. Hij kwam eerst vijf jaar later met verlof. Toen was me vrouw Vercoors ook al dood. Hoe had hij dan aan dat bidprentje kunnen komen? Nee, we kunnen die afdruk met een gerust geweten afschrijven." „Dat is er dan een," zegt brigadier Dekker. „Maai als u het mij vraagt hebben al die portretten niks met de zaak te maken. Het is diejen langen sladood van 'nen griffier, diejen halfzachten." „Kom jij nu al weer met de griffier aandragen? Onthoudt nou eens en voor al dat er tegen hem niet meer aanwijzingen bestaan dan tegen dokter Scheers, Bastiaansse of wie ook van dat clubje. En," voegt hij er in gedachten bij, „dan tegen Jules Louwer- ijsse." „Ze zijn het er hier ln Sint Odiliënrode allemaal over eens en commissaris Langelaar zegt „Die lui hier in Sint Odiliënrode zijn een troep ouwe wijven en commissaris Langelaar is hetPer quin slikt gauw de rest van 'zijn volzin in en gaat streng verder: „ik verzoek je nu eindelijk eens te begrijpen, dat ik verdere toespelingen op de griffier niet wens. Geef jij er maar liever eens een verkla ring van waarom die bakker niet komt opdagen, als je dan iets zeggen wilt." ,„Ik zal wel heilig oppassen, dat ik iets verklaar," zegt brigadier Dekker gekwetst. „Ik wit woar da'k stoan mot. Ik bon moar 'nen brigoadier, 'nen on dergeschikte. Ik heb gene mening. Moar da bakker tje, da zal 'm wel loaten zien op diejen advertentie. Ge moet de dingen deren tijd loaten, inspecteur." HOOFDSTUK XVI „Neen, de publieke opinie van Sint Odiliënrode is mij niet bepaald goed gezind", denkt inspecteur Perquin, terwijl hij merkt, hoe dokter Elinckx toe vallig de andere kant opkilkt om hem niet te groe ten. „Dat is de tweede in tien minuten. Zoëven schoot de ontvanger een zijstraat in, toen hij mij zag komen. En toch arresteer ik Smeenk niet." Met lange pas sen gaat hij het bureau binnen, waar de klerk Go- rissen en de agent die de wacht heeft achter zijn rug hun hoofden bij elkaar steken. In de huiskamer van Mr. Louis Arnold Smeenk luisteren twee paar oren angstig naar de postbode, die met regelmatige stap zijn ronde doet door de karig verlichte Peperstraat. Een ogenblik zwijgt het geluid, de klep van de brievenbus piept en men hoort de doffe smak van de brieven op de deurmat. Mr. Louis Arnold Smeenk is opgesprongen, hij staat roerloos, de hand met gespreide vingers te gen de mond gedrukt als wou hij een schreeuw terug dringen. Mevrouw Jeannptte kijkt hem even aan, ver volgens haalt ze de schouders op.- „Ik zal wél gaan, het is natuurlijk weer Ze beëindigt haar zin niet en gaat met ingetrokken kin, haar duivenborst vooruit gestoken, naar de deur. Uit de vestibule klinkt flauw het scheurend geluid van enveloppes die worden geopend. In de kamer staat de griffier nog altijd doodstil, de hand tegen de mond. Mevrouw Jeannette keert terug, iets bleker nog dan daareven, de kin nog meer ingetrok ken boven de vooruit gestoken borst. Beide staren ze als gebiologeerd naar de brieven, die wit plek ken op het rode tafelkleed. Smeenk is de eerste, die de stilte verbreekt: „Is hetZijn het weer Z\j knikt. „Lees ze maar niet, ze zijn nog erger, nog walglijker dan de overige. Lees ze niet, zeg ikje, Louis," krijst ze, terwijl ze hem de brieven uit de handen rukt en ze met heftige bewegingen begint te verscheuren. „Jeannette, ikik zal mijn ontslag nemen. We zullen hier vandaan gaan, zo gauw mogelijk hier vandaan gaan." (Wordt vervolgd). len, dat de leiders het nu eenmaal zó hebben voorgehouden. Heel het vormingswerk met name van de katholieke vakbeweging heeft ei zich steeds in sterke mate op ge richt de zelfverantwoordelijkheid van de mens aan te kweken. Er is, begrij pelijk, een zeer sterke wisselwerking tussen de beïnvloedende arbeid van de bestuurders en de mentaliteit van de leden. De publieke opinie evenwel wordt in niet te onderschatten mate beïnvloed door de pers, de radio en de televisie. En waar we ons nu bepaald ongerust over maken is de wijze waar op van socialistische zijde gepoogd wordt die publieke opinie te vergifti- fen. We laten reeds lang onze zater- agavonden niet meer vergallen door het gepraat van de heer Voskuil, maar we krijgen zijn weinig objectieve com mentaren geregeld toegezonden en le zen ze ons wel eens. We moeten zo nu en dan Het Vrije Volk inkijken en be luisteren en bekijken ook wel eens een politieke televisiester van de V.A.R.A. Voor de wijze waarop men vooral poogt de arbeiders op voorhand in te nemen tegen alles wat zich in de toe komst zal gaan afspelen hebben we maar één aanduiding: onsmakelijk volksbedrog. De ervaring heeft in de afgelopen jaren geleerd dat, als socia listen verantwoordelijkheid meedragen, zij zulks zeer nauwgezet doen. Wij kun nen ons nog steeds niet losmaken van het feit, dat de socialistische ministers in zulk een belangrijke mate hebben bijgedragen aan een uitzichtloze troon rede 1958, dat vooral op het stuk van de loonvorming de heer Suurhof star afwijzend bleer staan tegenover elke loonverbetering ook in 1959. Maar we zullen ons in deze dagen dan ook goed moeten herinneren, dat wanneer die zelfde heer Suurhoff nu voor een 4 pct.- loonronde pleit, hij zich eenvoudigweg schuldig maakt aan volksbedrog en zijn eigen beginselen als minister ontrouw wordt. We zuilen ons goed moeten herinne ren, dat het de heer Hofstra was, die salarisverbeteringen van onderwij zend personeel en in het bijzonder van de leraren onmogelijk maakte. Maar we zullen ons tegelijkertijd moeten herinneren, dat het diezelfde meneer Hofstra was die, eenmaal minister af, de schuld trachtte te schuiven op mi nister Cals. Wanneer mensen van dit formaat zulke artiestenzwaaien maken en zo het volk voorlichten, dan is het hun schuld, dan is het hun verant woordelijkheid, wanneer er verwarring ontstaat. Daartegenover past maar één antwoord: een krachtige sociale poli tiek. gedragen door een grote mate van inzicht, welke de basis is van de verantwoordelijkheid. We zouden geen enkel bezwaar hebben gehad om met de socialisten samen te werken. Dat weet men. Maar als de socialisten daaruit zouden afleiden, dat zonder hen Nederland onregeerbaar is, dan zal de toekomst laten zien, hoezeer ze zich vergissen. Maar dan is er slechts één eis: alle hens aan dek en samen to nen wat we waard zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7