Vorstelijk entree SJAH van IRAN Kleurrijke plechtigheid onder grijze lucht Impasse in Genève Russen bereiden zich op een langdurig gesprek voor Spoedcursus over afweer tegen radio-activiteit marine Amerikaanse vliegtuigen voor de Geleide wapens ook voor Seahawk-straal jagers Auto onder trein; twee doden Rode overwinning in Val d' Aosta Kinderspel kost meisje het leven 800 ambtenaren volgen schriftelijke en mondelinge lessen Gromyko dreigt met een nieuw ultimatum Prins Albert in Rome Pool redt jongen uit klauwen van beren Jongen omge komen Het weer BIJ ST. NICOLAASKERK IN AMSTERDAM WOENSDAG 20 MEI 1959 O 83sfe JAARGANG No. 30216 (Van onze verslaggevers) In het altijd weer verrassend feestelijke decor van het Amster damse Open Havenfront met zjjn hoge St. Nicolaaskerk, zijn duizen den samengepakte kijkers, wild aan de witte masten wapperende Iranese en Nederlandse vlaggen en het kleurrijk vertoon van honder den ceremoniële uniformen, heeft vanmorgen klokslag elf uur Zijne Keizerlijke Majesteit de Sjah van Perzië zijn intrede in ons land gedaan. Pauselijk decreet genegeerd Op de Prins Hendrikkade te Am sterdam inspecteerde de Sjah he denmorgendirect na zijn aan komsteen erewacht samen met koningin en prins. Angstig avontuur in dierentuin te Wroclaw Spel met granaat Zijn drie vrienden in ziekenhuis eforeijou muf. Suède damesjasjes in kleuren Opklarend BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 1 W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. ven der Kaden. Hoofdredactie: Ore H, v. RUN en W. Severtn. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter» loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 6.30 uur avonds tel. 21544 De voorjaarszon, die dit tafereel zijn eigenlijke glorie had moeten geven, ont. brak helaas. Er viel zelfs een flauwe motregen, toen door de, als een poort hoog opgetrokken Kamperbrug, cfe sloep Van H.M. kruiser „De Ruyter" kwam aangevaren. In de met zwart gedrapeer de kuip stond in admiraalsuniform en hoofs de juichende Amsterdammers sa luerend, de Sjah. Tijdens zijn tocht over het IJ hadden de saluutschoten van de kruiser, die hem uit Denemarken naar ons land had vervoerd, gedempt weer klonken. Het trieste weer was er oor zaak van dat het luchtdefilé door de Koninklijke Luchtmacht geen doorgang kon vinden. Snel en behendig werd de sloep ge meerd aan de blank geschuurde steiger aan de Prins Hendrikkade, waar H.M. de Koningin in een blauwzijden costuum met blauwgrijze minkstola en Z.K.H. Prins Bernhard in het generaalsuniform van de Garde Grenadiers, vergezeld van hun gevolg, ter verwelkoming gereed stonden. De plechtigheid duurde kort, maar zij had een hartelijk karakter. De beschei den groep Iranezen in Nederland, die een ereplaats had gekregen achter de erehaag van Koninklijke Marechaussee In ceremonieel tenue, kreeg als eerste de gelegenheid om haar vorst toe te jui chen. Nadat de burgemeester van Amster dam en de militaire bevelhebbers aan de hoge gast waren voorgesteld, begaf het gezelschap zich naar het witte, met Nederlandse en Iranese vlaggen gedra peerde paviljoen voor de begroeting van de vele hoogwaardigheidsbekleders. Vooraf werd de erecompagnie van het, Garderegiment Grenadiers geïnspec teerd. Er viel even een stilte tijdens de ver welkomingsplechtigheid in het pavil joen. De rij van regeringsvertegenwoor digers het was de eerste maal dat de nieuwe regering officieel naar buiten optrad van leden van het gemeente bestuur van Amsterdam en de militaire autoriteiten passeerde in snel tempo de Sjah. Toen daverden de saluutschoten van de batterij aan het Oosterdok als te ken aan de duizenden wachtenden langs het Damrak en op de Dam, dat de In tocht in de stad een aanvang nam. Dit was het moment waar Amsterdam op gewacht had. De kleurige stoet zette zich in beweging: het commando Rijks politie te paard in blauw-zwarte unifor men, het koninklijk rijtuig bespannen met zes van de zadel bereden paarden, waarin hadden plaatsgenomen de Sjah ln zijn rijk met goud versierd generaals uniform, de Koningin en de Prins en daarachter de traditionele toet van rij tuigen met hoogwaardigheidsbekleders. Het vertrek van het paviljoen aan de voet van de St. Nicolaas tegen de ach tergrond van de erewac" in goud en rood en onder het gedaver van de ka nonnen leverde even het echte decor, waarop de duizenden hadden gewacht. Het vorstelijke tafereel was hartverwar mend en de Amsterdammers spaarden hun kelen niet. Over de Nieuwe Brug boog de stoet linksaf de brede boule vard van het Damrak op, het vorstelijke entree van de hoofdstad, waarover reeds zovele koninklijke bezoekers de stad zijn binnengereden, een kort moment, maar altijd weer indrukwekkend. Op het eerste gerucht van enkele hon derden paardenhoeven op het met zand bestrooide asfalt, klonken er op de Dam bevelende kreten. Luid gejuich van dui zenden toeschouwers op het plein en uil de kantoren steeg op. De duiven vlucht- Dinsdagmiddag is een personenauto, bestuurd door de heer Michielsen, han delaar in afvalstoffen te Prinsenbeek, op de onbewaakte overweg bij Steenak ker (gem. Prinsenbeek) in het baan vak Rotterdam-Breda, gegrepen door een personentrein. De schoonvader van de heer M., de heer Vermeeren uit Prinsenbeek, die mede in de auto zat, kwam onmiddellijk om het leven. De heer M. is met een schedelbasisfrac- tuur opgenomen in het St.-Ignatiuszie- kenhuis te Breda, waar hij is overle den. De brokstukken van de auto lagen na •Jet ongeluk over een afstand van twee honderd tot driehonderd meter ver spreid. .Wet decreet van de H. Stoel, dat de ,leUn aan partijen verbiedt, welke met communisten samenwerken, heeft 'et .kunnen verhinderen, dat de com- nunisten en links-socialisten van Val iet* ta 'n Italië een meerderheid van hebhmetr dan 51 Percent der stemmen de a™ behaald in de verkiezingen voor het Ktvriernenta'e raad, aldus meldt haalH BÜ vorige verkiezingen be- hne»i"in de communisten steeds een be de Jie aanta' stemmen, doch nimmer sainenwnePrheid' Tengevolge van hun tche TTrde" de niet communisti- fe geslaagd. zÜn ZV er nu wel ten verschrikt uit hun nestelplekjes in het tympaan van het paleis. Aan het drukke beweeg van de groot gegalon neerde commandanten kwam een einde. De militairen verstramden. Op het dak van het paleis, bij twee vlaggemasten, namen kleine figuurtjes hun plaatsen in om over enige ogenblikken zowel de ko ninklijke als de keizerlijke standaard te kunnen hijsen. Voor de stoet rende strak in toom ge houden een nerveuze ruiterhorde van de marechaussee. Het gejuich werd ster ker toen het koninklijk rijtuig met zes van de zadel bereden paarden bespan nen voor het paleis inhield. De Sjah, de koningin en de prins stegen uit. Het in donkerblauw gestoken trompetterkorps van de cavalerie zette het Iranese volks lied in. De Perzische gast en het koninklijk echtpaar bleven stil staan. Het regende zachtjes. De Inspectie volg de. Recht, maar los stapte de Sjah langs de erewacht, met een schitterend gevolg van goud-betreste autoriteiten achter zich aan. De scharlakenrode tenuen van de erecompagnie van Prinses Irenes Gardefuseliers kleurden hel tegen het grauw van het massieve paleis. De strakke groeten van de officieren met hun sabels en het neigen van het vaan del van de Gardefuseliers beantwoordde de Sjah met een markant saluut. Enkele minuten nadat de bezoekers het paleis hadden betreden, trokken twee lakeien de balkondeuren open. De Ira nese Sjah verscheen het eerst op het balkon, met daarna de koningin en de prins. Hij overzag het Damplein. De Nederlandse driekleur en de groen-wit- rode vlaggen van het land van de Sjah wapperden hoog boven de hoofden van de duizenden toeschouwers. De Sjah kon een glimlach niet onderdrukken toen hij zag hoe een tapijtenfirma uit de ramen van een kantoorgebouw een aantal Per zische tapijten had gehangen. Voor de duizenden jp het Damplein zag hij er uit als een innemende figuur, niet groter dan de koningin, maar met brede schou ders. Men merkte zijn donkergrijze haar op, toen hij even zijn uniformpet lichtte. Hij zwaaide enkele malen vriendelijk steeds naar de plaats waarvan het luidste gejuich weerklonk. De kranslegging bij het wit-traver- tijnen monument was een sobere plech tigheid, zoals ook de groen-wit-rode krans sober was. Aan de voet van het monument had den zich o.a. de minister-president, prof. De Quay, de burgemeester van Am sterdam en de commissaris van de ko ningin in Noord-Holland voorgesteld. Na de kranslegging werd één minuut stilte gehouden. Daarna bracht de politie- kapel een koraal ten gehore. Door de erehaag van studentenweer baarheden uit Amsterdam, Utrecht en Leiden schreed de Sjah terug naar het paleis voor de ontvangst van de hoof den van buitenlandse missies. (Van onze correspondent) In het gehucht Marolleput onder de gemeente Groede (Z.) heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, waardoor Int vierjarig dochtertje van de familie De P. om het leven is gekomen. De oor zaak van het ongeluk is een al te realis- tis opgezet kinderspel. De nog niet schoolgaande kinderen van de familie De P. besloten tijdens afwezigheid van de ouders „slagertje" te spelen, waarbij gedacht werd aan huisslachting. Het vierjarig meisje moest doorgaan voor het te slachten varken en werd met kranten en stro toegedekt. Vervolgens werd het stro met petroleum begoten en in brand gestoken met het gevolg dat de kleren van het kind vlam vatten. Een toevallig passerende bromfietsberijdster zag het ongeluk gebeuren er. greep on middellijk in. Zij zag kans de vlammen te doven. Het kind werd met ernstige brandwonden in een ziekenhuis opge nomen, waar het is overleden. De vader van het kind bevond zich tijdens het ongeval in het ziekenhuis, waar hij ter observatie was opgenomen. De moeder was ever. bij de buren en kwam terug toen de vlammen al waren gedoofd. Het gezin telde acht kinderen, waarvan er vijf thuis waren. Bij ruim honderdvijftig instanties van politie, justitie, douane en kon. marechaussee zijn dinsdag een acht honderd ambtenaren van deze dien sten en dit wapen met een spoedcur sus over de afweer tegen de gevaren der radioactiviteit in vredestijd be gonnen. De lessen worden uitgegeven door de organisatiestaf van de Politie Brabant Rit als voorbereiding op de praktische oefening met als onderwerp radioactivi teit, die tijdens de Politie Brabant Rit op dinsdag 16 juni en woensdag 17 juni zal worden gehouden. Als adviseurs bij de samenstelling van deze lessen traden twee Nederlandse deskundigen op het gebied der radioactiviteit op; de alge meen directeur van het rijksinstituut voor de volksgezondheid, dr. J. Spaan der en het hoofd van de afdeling radio activiteit bij dit instituut, dr. L. Strackee. Na overleg met de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, werd het mogelijk gemaakt de voorlichting op basis van vrijwillig heid ook aan de opsporingsambtenaren, niet-PBR-deelnemers, te verstrekken. Van deze mogelijkheid -s in ruime mate gebruik gemaakt. De opsporingsambtenaren ontvangen drie schriftelijke lessen waarin wordt gesproken over het wezen van de radio actieve straling en over de uitwerking ervan op het menselijk lichaam. Een overzicht vordt voorts gegeven over de afweermethoden die thans reeds in ons land verwezenlijkt zijn. Tenslotte wordt uiteengezet hoe de aanwezigheid van radioactief stralingsgevaar kan worden vastgesteld en worden enige wenken gegeven over het nemen van verantwoorde tegenmaatregelen. In Genève bereiden de Russen zich kennelijk voor op een langdurige strijd aan de conferentietafel. Nadat de mi nisters van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" het duurrecord van hun vergaderingen al weer hadden verbe terd met een bijeenkomst die bijna drie-en-een-half uur in beslag nam zon der dat daarbij ook maar één werke lijk nieuw gezichtspunt naar voren werd gebracht, deed de Sovjet-delegatie gis teren een opmerkelijk gebaar. De Rus sen verlengden hun contract voor de huur van hun verbindingslijnen met Moskou, een contract, dat tot 8 juni liep, met een maand. U.P.I. meldt voorts, dat de Russen vorige week met een tweede, krachtiger ultimatum ten aanzien van West-Berlijn hebben ge dreigd. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromyko, zou in een persoonlijk gesprek met zijn Amerikaanse collega Herter ver klaard hebben, dat dit ultimatum on herroepelijk zou volgen, indien het Westen de Russische voorwaarden voor een Duits vredesverdrag niet zou aanvaarden. Herter zou hierop volgens U.P.I. geantwoord hebben, dat Amerika zich niet tot een top conferentie zou laten dwingen, zelfs niet als een tijdslimiet zou worden ge steld waarbinnen de westerse strijd krachten West-Berlijn zouden moe ten hebben verlaten. De westerse ministers hebben tijdens de langduri ge bijeenkomst van gistermiddag in ieder geval de Russische voorstellen voor de tweede maal van de hand ge wezen. Gromyko ontkende ten stelligste dat de Sovjet-Unie Duitsland verdeeld wil houden. Wü zijn voor een confederatie, zei hij. De Russische minister zeide overigens te hopen dat minister Her ter nog niet zijn laatste woord heeft ge sproken'. Hij verklaarde in de westelij ke voorstellen geen concessies te kunnen ontdekken, integendeel, zij betekenen volgens hem een terugkomen van vroe gere verklaringen. De 24-jarige Italiaanse beeldhouwer Gilberto Giammei werkt aan een marmeren horstbeeld van Paus Joannes XXIII. Het gipsen model (op de achtergrond) ver vaardigde hij aan de hand van schetsen, welke hij tijdens audiënties van de paus maakte. Het otnwerp van Giammei is door de Heilige Stoel goedgekeurd. De koninklijke marine zal onder de voorwaarden van het programma voor wederzijdse militaire bijstand, te begin nen in 1960, van Amerika de beschik king krijgen over een eerste uitrusting met 26 vliegtuigen van het type S2F. Dit zijn tweemotorige. vliegtuigen voor de bestrijding van onderzeeboten, die zowel van walbases uit ais van vlieg kampschepen af kunnen opereren. On langs zijn aan boord van de Karei Door man proeven met S2F-vliegtuigen geno men. De 26 S2F-vliegtuigen zullen de Neptunes vervangen, en de Avengers die van de Karei Doorman af opereren. De Nederlandse zeemacht zal in de naaste toekomst meer en meer gebruik maken van hefschroefvliegtuigen, in het bijzonder bij de onderzeebootbestnj- ding. Thans beschikt de koninklijke ma rine over helikopters van het type S-55. Aan het einde van dit jaar zullen daar onder dezelfde voorwaarden helikop ters bij komen van het type S-58. Ook deze kunnen aan boord van vliegkamp schepen worden gebruikt. Beide soor ten vliegtuigen zullen worden geleverd met een voorraad reserve-onderdelen. Behalve op het gebied van vliegtui gen wordt, zoals bekend, ook Ameri kaanse steun verkregen voor wat be treft de overschakeling van gewoon geschut op geleide wapens. Voor de kruisers de De Ruyter en De Zeven Provinciën is in beginsel besloten de twee dubbeltorens van 15 era geschut op het achterschip te vervangen door een geleid wapensysteem van het ty pe "Terrier. Daartoe heeft de Ameri kaanse marine reeds voor een krui ser de volledige installatie ter be schikking gesteld. De verbouwing zal door Nederland zelf worden bekostigd en op Nederland se werven worden uitgevoerd. Zij zal enige jaren vorderen, omdat niet beide schepen tegelijk aan de dienst kunnen worden onttrokken. Behalve de schepen zullen ook de vliegtuigen van geleide wapens worden voorzien. Hiervoor komen in de eerste plaats de Seahawk-straaijagers in aan merking. Binnenkort zullen proeven worden gehouden met de Sidewinder, een geleid wapen, dat door vliegtuigen wordt gebruikt tegen luchtdoelen. Gromyko betoogde voorts nog, dat met de westelijke uiteenzettingen dui delijk gedemonstreerd is hoezeer de Geneefse ministersconferentie in een impasse is geraakt. „Maar de voor stelling moet doorgaan. Niemand wil het doek laten zakken", zei hij. Couve de Murville verklaarde in een, volgens waarnemers krachtige rede dat de kritiek die Gromyko maandag op de westelijke voorstellen heeft geuit, neerkomt op een „totale, onherroepelijke veroordeling". Hij beschuldigde de Sov jet-Unie ervan dat zij probeert te mar chanderen door voor te stellen alleen enkele voorstellen met betrekking tot de Europese veiligheid uit de westelijke plannen te lichten. Dat is echter een methode waartoe wij ons niet willen le nen, zei hij. Vanmiddag staat de volgende bijeen komst van de vier ministers op het pro gramma. Geneefse waarnemers ver wachten dat de ministers van buitenland, se zaken tegen het komende weekeinde in besloten zittingen zullen vergaderen, teneinde daarin te pogen de ontstane impasse te doorbreken, aldus meldt Reuter. Een zevenjarige Poolse jongen is twee de Pinksterdag toen hij met zijn ouders de dierentuin te Wroclaw (Breslau) be zocht, bijna het slachtoffer geworden van een ijsbeer. Op een gegeven moment kwam een van de beren dicht bij de omheining. De jongen boog zich over het hek heen om een stuk brood in de muil van het dier te stoppen. De beer sprong op, greep de hand van het kereltje en sleur de hem over het hek de vijver in, die rond het berenplateau was aangelegd. Zijn geschrokken ouders moesten lijde lijk toezien hoe de beer met het jon getje naar het plateau zwo. Daar aan gekomen wierp hij zich op de knaap, terwijl de andere beren toesnelden. Op dat ogenblik kwam een jonge metaal bewerker langs. Hij sprong onmiddellijk over het hek, zwom naar het plateau en viel de beren aan. Het te hoop gelopen publiek liet zich ook niet onbetuigd. Door een hagel van stenen werden de beren achteruit gedreven. De metaal arbeider wist de jongen te grijpen en me' hem teru- te zwemmen. De jongen werd direct naar het ziekenhuis ge bracht. Hij bloedde hevig. Hij is even wel buiten levensgevaar. De 14-jarige Jacob Vermeer uit Apeldoorn is dinsdagmiddag om het le ven gekomen tengevolge van een gra naatontploffing in de Imboseh bij Eer beek. Hij had met drie vrienden, de 16-jarige A. A. van den Akker, de 16- jarige J. R. Mulder en de 13-jarige H. M. van Werven, allen uit Apeldoorn, de granaat gevonden. Toen zjj tracht ten het projectiel te demonteren, ont plofte dit met het gevolg dat Jacob V. dodeljjk werd getroffen. De drie andere jongens zijn met min of meer ernstige verwondingen in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn opge nomen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL >3439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSÏERDAM TEL. 2235.9A Prins Albert van België verblijft op het ogenblik bij zijn verloofde prinses Paola Ruffo di Calabria in Rome Men ziet hem hier op de binnenplaats van de Belgische ambassade. De hoofddirecteur van de coöperatieve condensfabriek Friesland, ir. J. B. Rit- zema van Ikema, heeft dinsdag in Leeu warden gezegd, dat de zuivelcrisis 1958 tot het verleden behoort. Hoewel men begin van dit jaar de situatie voor de kon nde zomer nog zeer somber inzag is de huidige ontwikkeling toch wel van die aard, dat de conclusie, dat de zui velcrisis verleden tijd is, gewettigd is. Produktie en afzet zijn op een ge zonde basis gekomen en er wordt thans gezocht naar een prijspeil dat de ga rantieprijs van de boeren vrij dicht benadert. Oorzaak van de crisis was de stijgende melkproduktie in West- Europa en een consumptie, die, hoe wel ook in stijgende lijn, daarmee geen gelijke tred hield. Hoewel deze gang van zaken zich voorlopig nog wel zal voortzetten kan momenteel, aldus de heer Ritzema van Ikema, toch worden gesproken van een vrij gunstige situa tie. Door de vorig jaar opgetreden prijsverlaging zijn de oude voorraden opgeruimd. De oorzaken van de crisis zijn niet verdwenen, maar het is opmerkelijk dat thans, nu de prijzen van boter en kaas stijgende zijn, de consumptie toch niet terugloopt De afgelopen winter zijn de prijzen op een behoorlijk niveau ge bracht en de vraag naar de produkten is goed. Niet uitsluitend de binnenlandse, maar ook de exportcijfers geven reden tot tevredenheid. Er is meer vertrouwen in de markt en de produktie is aanmer kelijk. hoger dan di* van vorig jaar. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) In het zuiden van het land aan vankelijk plaatselijk een bui. Overi gens geleidelijk afnemende bewol king en morgen bijna overal droog. Overwegend matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Zon: 4.39-20.35. Maan: 19.14-4.13. Van de Azoren naar Noorwegen strekt zich nog steeds een langgerekt gebied van hoge luchtdrui. uit. Dit breidt zich verder over de Oostzee uit en voor het weer in ons land heeft dit tot gevolg, dat de bewolking afneemt en het op nieuw droog en wellicht ook zonnig wordt. De temperaturen zullen morgen even hoog zijn als vandaag of iets ho ger. temp neersi Station Weer neden max afgeJ UUI gist 24 uu StOCKfUHll onbewolkt 11 13 0 Oslo licht bew. 10 18 0 Kopenna. zwaar bew. 8 10 1 Londen geheel bew. 9 14 1 Amsterdan motregen 12 14 2 BrusseJ geheel bew. 12 14 0.2 Luxembu' mist 10 19 11 Parijs geheel oew. 11 13 4 Nice onbewolkt 17 20 0 Berlijn geheel bew. 12 22 7 ram. half bew 14 23 0.1 Muncnet half bew 13 22 0.1 'ilrlch mist 10 22 0 Genève onbewolkt 12 21 1 Wenen zwaar bew. 16 25 0 Rome onbewolkt 16 28 t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1