Twee Scheveningers favoriet Nieuwe rol voor P. v. d. A. De hoofdstad betuigt de Sjah van Iran haar warme sympathie Djuanda verwerpt bezwaren tegen Soekarno's plan Tien Haringjagers op weg naar Nederland Luisterrijke ontvangst door het gemeentebestuur in het Rijksmuseum Douane botst op smokkelaar Philip Het weer. SOLEX DE LUXE KoningBoudewijn in Disneyland Sjah vliegt naar is Eindhoven Stemming in parlement verdeeld Zwaar gewonde in brandende auto Belangstelling voor handel en verkeer J. J. VAN KOOTEN DONDERDAG 21 MEI 1959 o 83ste JAARGANG No. 30217 Citroën vanaf 3987. B.M.Wvanaf 3295.— efore ijou vinf. ITAL. HEREN-REGENJASSEN Hogere temperaturen Off. Dealer: I. I. VAN KOOTEN Het weer in Europa Ks dè verf SCHILDER MET Haring bij de vleet in eerste nacht Griekse straaljager ramt oorlogsmonument Na het statiediner in het koninklijk paleis bezocht het vorstelijk gezelschap 's avonds laat de ontvangst van het Am sterdamse gemeentebestuur in het Rijks museum. Ook de Prinsessen Beatrix en Irene waren bij deze luisterrijke plech tigheid aanwezig. Links de vrouw van de burgemeester van Amsterdam iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiNiiimi Inmiddels mengden zich zowel de Ko ningin als de Prins onder de gasten. Een uur later dan in het tijdschema was voor zien, werden de laatste -ïanden geschud en vertrok het vorstelijk gezelschap weer naar het paleis, toegejuicht door nog vele Amsterdammers, die zich het wach ten tot middernacht voor het verlichte Rijksmuseum hadden getroost om een glimp van het vorstelijk gezelschap op te vangen. Amsterdam, altijd zeer gevoelig voor zijn primaat onder de Nederlandse ste den, maar anderzijds ook vorstelijk en royaal in de verwelkoming van zijn hoge gasten, had zijn houding tegen over de Sjah bepaald en, wij consta teerden het reeds, deze houding droeg duidelijk het stempel van sympathie. Men had de Sjah gezien zoals men vor stelijke gasten graag pleegt te zien: in officieel tenu het brede Damrak oprijdend in een stoet vol kleur en staatsie. Maar een kleine groep had hem ook ontmoet in de Van Speyckzaal van het paleis, waar in de middaguren het Amsterdamse ge meentebestuur zijn opwachting maakte. De Sjah was in burger. Een tenge re gestalte met zeer ernstige, bijna i efgeestige ge laatstrekken. De ge sprekken met de raadsleden waren van informatieve aard. De Sjah wil de graag voorge licht worden over problemen van ver keer en handel. Van ganser harte, zo verklaarde hij, wilde hij het aan bod van de burge meester aanvaar den om Nederland se technici en be drijven in te scha kelen bij de op bouw van zijn land. Dezelfde ernst be speurde men ook bij de rondgang door de uitgestrek te laboratorium complexen van de Shell in Amster dam-Noord. Ook hier weer een stu dieuze toewijdng om de talrijke ge toonde zaken te be zien er te begrij pen. Amsterdam, dat in de afgelopen ja ren enige nogal luchthartige herin neringen heeft op gehaald aan bezoe ken van Perzische vorsten in het ver leden. begreep, dat deze jonge vorst van een ander hout gesneden is. Een overernstige lands bestuurder, wie het heil van zijn tal rijke en arme on derdanen een bij na al te zware be kommernis schijnt (Van een verslaggever) De kans dat de Hollandse Nieuwe lang duur zal zijn lijkt zeer gering. Van nacht hebben de rond honderd drijfnet- vissers voor het eerst in de teelt '59 de vleet gehaald. Gevist werd tussen de 56 en 56.30 gr. N.B., dus op rond 200 mijl ten noorden van IJmuiden. Kort na middernacht werd gehaald en al gauw bleek, dat de meeste schepen aardig gevangen hadden, zeker voor de eerste nacht, die doorgaans niet veel oplevert, omdat de beste plekjes nog opgezocht moeten worden. Vroeg in de morgen knetterden uit de scheepsradio's de eerste vangstmel- dingen. De Gorredijk IJm. 75, die la ter dan de andere schepen was ver trokken, had te zuidelijk gezeten. In plaats van haring zat de bemanning aan de gekookte makreel. Maar van de andere schepen kwamen betere berich ten. Toen de balans opgemaakt kon worden bleken de Katwijkse loggers ge middeld zeven kantjes haring buitge maakt te hebben, de Scheveningers ge middeld zes en de Vlaardingers ruim vijf. Tien jagers zijn vanmorgen gaan Advertentie VRAAGT DEMONSTRATIE Houtplein 18 - Telef. 12000 - 16615 T/m zaterdag tot 10 uur geopend De Prinsessen Irene en Beatrix verlaten het paleis om zich naar het Rijksmuseum te begeven. stomen, van wie de SCH 55 „Noorder- kroon" en de SCH 225 „Deli" favoriet zijn voor de haringrace. Maar daarin valt de komende nacht pas de beslis sing. Wel is opmerkelijk, dat bij de ruimere vangsten dan andere jaren in de eerste nacht de geheimzinnigheid veel minder is. Zo staat het wel vast, dat tien loggers aan de haringrace deel nemen, vier uit Katwijk, vijf uit Sche- veningen en een uit Vlaardingen. Van de Katwjjkse vloot jagen de „Arend" KW 7 met 78 kantjes van de negen schepen tellende combinatie Ade- co, de Bertha" KW 38 met 55 kantjes van de acht schepen van de combinatie Dupa, de „Willem Cornells" KW 16 met 35 kantjes van de zeven schepen uit de combinatie Hapas en de „Ever- hard Christina" KW 40 met 47 kant jes van de tien schepen uit de com binatie R.K.P. Van de Scheveningse vloot jagen de SCH .55 met 71 kantjes van de Verre Visserij Maatschappij en 34 kantjes van de rederij A. van der Toorn, de SCH 72 met 56 kantjes van de rederij Vro lijk, de SCH 225 met 50 kantjes van een combinatie van rederijen, de SCH 121 met 15 kantjes van de rederij A- van der Zwan en 14 van de rederij Jac. den Duik en de SCH 21 met 33 kantjes van de rederij Jacszon. Van de Vlaardinger vloot is de Ber- tina VL 85 de jager van veertien sche pen met 73 kantjes in totaal. Verwacht mag worden, dat de win naar van de haringrace vannacht in IJmuiden binnenloopt. Het is echter ook mogelijk dat de snelste Scheveningers doorgaan naar hun eigen haven om er de afslag van vijf uur te halen, zeker als zij voldoende tijd hebben om van nacht om twee uur te profiteren van het gunstige getij voor binnenlopen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnige perioden, maar in hoofd zaak in het zuiden van het land hier en daar ook een regen- of on weersbui. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Zon: 4.30-20.36. Maan: 20.30-4.53. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu ƒ375.- Houtplein 18-20 Tel. 16615-12000 Grote Houtstraat 140 - TeL 12349 (Ook op gemakkelijke betalingsconütliesi temp neersj Station Weer neden max afgel 7 uur gist 24 uui Stockholm zwaar bew. 12 11 0.6 Oslo licht bew. 9 10 1 Kopenhagen onbewolkt 6 8 0 Londen geheel bew. 10 9 0.1 Amsterdam zwaar bew. 12 12 0 Brussel zwaar bew. 13 12 0 Luxemburg onbewolkt 13 10 0 ParDs regen 15 \l 5 Nice geheel bew. 16 17 1 Berlin geheel bew. 9 12 0 Franklorl half bew. 13 14 0 München onbewolkt 10 13 0 Genève licht bew. 10 12 0 Wenen mist 14 16 0 Advertentie Advertentie SIKKENS-TJALLEMA PRODUKTEK vraag gratis boekja 'gezelligheid door kleur* (32 pagina's In kleuren] bij postbus 2 - Lei de» De rol van oppositie-partij is nieuw voor de PvdA. Welke inhoud zal zij daaraan geven onder het bewind van de nieuwe regering? Die vraag houdt de politieke gemoederen met begrijpelijke belangstelling bezig. Zij houdt kenne lijk ook de socialisten zelf bezigEr valt reeds een bloemlezing samen te stel len van rechtstreekse en indirecte ant woorden hunnerzijds. Veel samenhang zit daar overigens naar onze smaak nog niet in. Enerzijds vernemen wij de verzekering van een te verwachten constructieve en loyale oppositie. An derzijds worden het kabinet en zijn nog onbekende daden reeds gedood verfd als onverbeterlijk reactionair. De argeloze toeschouwer kan uit deze twee gegevens slechts één logische conclusie trekken: gegeven de vol strekte waardeloosheid, welke de so cialistische propaganda aan het toekomstig oeleid zegt toe te kennen, zal de socialistische oppositie slechts kunnen bestaan uit een zo fel moge lijk afwijzen van de*e „rechtse", „con servatieve" of „reactionaire" daden. Nu had de PvdA in haar gouverne mentele perioae lang vóór de ra dicale stromingen in haar midden de overhand kregen en de oppositie met rasse schreden naderbij brachten er toch al een gewoonte van gemaakt voor het publiek de overige partij en veel schrikwekkender af te schil deren dan uit de socialistische samen werking in het kab'net bleek. Maar er was altijd een groot verschil met thans. Tot dusver kon men, als men maar brutaal was (en daar ontbrak het de PvdA niet aan) alle goede din gen op het credit van de socialistische ministers schrijven. Dat gaf aan de socialistische tactiek althans nog een schijn van logica. Thans evenwel zijn er geen socialistische ministers meer, doch alleen maar lieden, die „onder de zweep van Oud en door reactionaire scherpslijpers opgejaagd" worden. Door het wegvallen van deze bin ding wordt de socialistische propa ganda met een loutere negativiteit be dreigd en dringt de PvdA zichzelf in een onvruchtbare hoek. Wij kennen in ons land nu eenmaal geen twee-par tijenstelsel. En een oppositiepartij kan zich hier nooit in een politiek isole ment terugtrekken, in de hoop daar door bij volgende verkiezingen tot enige regeringspartij te worden. De PvdA zou dit twee-partijenregime graag zien, maar het is er nu een maal niet. Constructieve oppositie is in ons land dan ook een oppositie, die een alternatieve oplossing voor de re geringssamenstelling, welke zelf weer op compromissen moet steunen, toont na te streven. Door alle „anderen" en hun werk als reactionair te bestem pelen doet men evenwel zijn best aan dit alternatief zowel zakelijk als psychologisch alle aantrekkelijkheid voor lange tijd te ontnemen. Van daar, dat wij benieuwd zijn te verne men, bij de komende gedachtenwisse- ling over de regeringsverklaring, wat de PvdA-fractie eigenlijk onder con- structiviteit verstaat. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Teleiooni Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraai 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ©beetle; J. J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie; Dre- H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflllmeter* loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor odvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 nuf 's avonds teL 21544, Koning Boudewijn van België heeft gisteren een bezoek gebracht aan „Dis neyland," het vermaakcentrum van de Amerikaanse tekenfilmproducent Wait Disney. De koning, rondgeleid door Disney zelf, scheen zich zeer te verma ken. Bjj het kasteel van Doornroosje aangekomen, merkte Boudewijn op: „veel beter dan het kasteel waarin ik woon". De avond tevoren was de koning tot in de vroege ochtenduren aanwezig ge weest op een diner-dansant, gegeven door de Hollywoodse regisseur Mervyn Leroy. Zijn officiële partner was de actrice Debbie Reynolds die onlangs is gescheiden van Eddie Fisher, sedert enkele dagen de echtgenoot van Eliza beth Taylor. De koning schijnt echter het meest met de filmster-danseres Cyd Charisse gedanst te hebben. Ook Gary Coopers 21-jarige dochter Maria was enkele keren zijn partner. Er is in het programma van het staatsiebezoek van de Sjah een kleine wijziging gebracht. De Sjah zal zaterdag na zijn vertrek van Schiphol een onof ficieel bezoek brengen aan de Philips- fabrieken te Eindhoven. Het vertrek van de Amsterdamse luchthaven is daardoor een half uur vervroegd. De Sjah maakt de reis van Schiphol naar Eindhoven met zijn eigen vliegtuig. Antwoordend op hetgeen van de zijde der grondwetgevende vergadering te gen Soekarno's plannen voor de geleide democratie is ingebracht heeft premier Djuanda namens de Indonesische re gering alle pogingen om er wijziging in te brengen van de hand gewezen. De regering zal blijven streven naar spoe dige en onvoorwaardelijke aanvaarding van Soekarno's plannen, aldns meldt U.P.I. De nieuwe regeringsvorm zal Soe- karno vrijwel onbeperkte bevoegdhe den geven, doordat de revolutionaire grondwet van 1945 weer van kracht wordt en het concept van de „geleide democratie" op het landsbestuur en de politieke situatie wordt toegepast. Van een vice-premierschap, iaat staan een premierschap, voor Moham med Hatta wilde Djuanda niets weten en verschillende Mohammedaanse par lementariërs zagen hun streven daar toe op niets uitlopen. De poging van de Nahdatul Ulama, om het „charter van Djakarta" dat het belangrijke karakter van de Islam voor de staat vastlegt in de nieuwe grondwet op genomen te krijgen had evenmin re sultaat. Djuanda Nog voor het eind van de maand moet het Indonesisch parlement de voorstellen in tweede lezing bespreken, en erover stemmen. De stemming is verdeeld, en Djuanda gaf zich daar re kenschap van toen hij opmerkte dat de regering zich bewust is van het feit dat er verschillende meningen bestaan met betrekking tot de regeringsvoor stellen over de „geleide democratie". Maar alle meningen kunnen in een sfeer van vriendschap verenigd worden als de „revolutionaire geest, de natio nale geest en de tegemoetkomendheid namelijk „vaardig worden over Indo nesië", aldus meldt U.P.I. (Van onze verslaggevers) ■n /r artiaal en gespannen in zijn verschijning, maar LV1 bij nadere kennismaking van een bijna schuch tere en zeer innemende charme, zo hebben de hoofdstad en meer in het bijzonder de vele honderden genodigden op de eerste officiële dag van zijn verblijf ons land Zijne Keizerlijke Majesteit de Sjah van n leren kennen. Een nog jeugdige verschijning in jn rijk betreste militaire uniform, maar toch met de ernst van een zeer zwaar ambt. Amsterdam heeft de Iraanse vorst een welkom bereid, dat het stempel droeg van een ondefinieerbare sympathie. Dat bleek reeds bij de kleurrijke ontvangst aan het open havenfront, waar de hoofdstad zich presenteerde in haar meest karakteristieke verschijning: een schilderachtig tafe reel vol woelige kleuren, heftig door de wind bewogen vlaggen en opeengepakte rijen juichende kijkers. Dat bleek ook evenzeer bij de luisterrijke ontvangst van de achthonderd gasten door het Amsterdamse ge meentebestuur in het Rijksmuseum. Een dankbaarder decor dan de koelwitte hoge hallen, gebroken door de kleuren der schilderwerken en de bloemenversiering, liet zich moeilijk voor de flonkering van de uniformen en de avondtoiletten denken. Een aardige opname bijkans een portretstudie van de Sjah en Koningin Juliana, gemaakt tijdens het spelen der volksliederen. In de nacht van dinsdag op woensdag 's een Belgische zware cadillac met een lading van naar schatting 1500 kilo bit Nederland gesmokkelde boter even Voorbij de Nederlands-Belgische grens post „De Plank" onder Hoogcrus aan be Zuidlimburgse grens in volle vaart een Belgische patrouilleauto van de a°uane ingereden. De bestuurder van de douaneauto Jjerd uit de wagen geslingerd en raakte ucht gewond. De bestuurder van de «hiokkelauto zat beklemd achter het ~bmr. ppj verkeerde in een hachelijke Positie, omdat bij de schok van de bot sing beide auto's in brand waren ge- i j' '->e Nederlandse douanemensen oen er met veel moeite in, de er te bevrijden. Hij werd zwaar fnUSfL nï?r het ziekenhuis in Luik f -To^fJ1 ?e smokkelaar is bij de Ne derlandse douane onbekend. De auto's JPJ®»1 uitgebrand Van de lading ,11. slechts 400 kilo boter uit de achter laadbak van de uitgebrande cadillac worden gered. Uit alle kringen van de nationale ge meenschap waren representatieve figu ren in het Rijksmuseum aanwezig: poli tici, militaire autoriteiten, leden van de rechterlijke macht, hoogleraren, reders, ondernemers, leden van het corps con sulaire, later ook de autoriteiten, die hadden aangezeten bij het diner ten pa- peize: ministers, chefs van staven, de commissarissen van de koningin, burge meesters van de hoofdsteden der provin cies en de rectores-magnifici van de universiteiten. Een voornaam gezelschap iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiniMiiiiiiiiiiiMi van rijke schakering, waarin de nieuwe ministers nog van vele kanten met hun recente benoeming werden gelukgewenst. De stemming bleef echter van een ty pische Nederlandse bezadigdheid. Tot aan het entrée van de Sjah samen met de Koningin en de Prins en direct ge volgd door de prinsessen Beatrix en Irene. De Sjah, evenals de Prins, in militair uniform, de Koningin in een matwit avondtoilet van gebloemde zijde met zeer rijke sieraden, de prinsessen in zacht paarse en beige avondtoilet ten. Geruime tijd bezichtigde de hoge gast, voorgelicht door dr. D. C. Röell, de belangrijkste schatten van het mu seum: schilderijen van Rembrandt en Vermeer. Daarna keerde hij terug in de eregalerij voor een ontmoeting met een deel der gasten. Onder hen was ook de heer J. Peterson, een studiegenoot van dt Sjah uit zijn Zwitserse schooljaren. Bijzonder verrast toonde zich de Sjah toen p of. Kohlbrügge uit Utrecht hem in zijn eigen landstaal antwoordde. Het Laas moeilijk te zeggen of de aanwezig heid van de prinsessen dan wel de char me van de Sjah er de oorzaak van was, dat het laatste half uur van deze lange en vermoeiende dag van een bijna hart- veroverende ongedwongenheid was. Met een glas champagne in de hand onderhielden de prinsessen zich met be stuursleden van de msterdamse stu- dentencorpora, een gesprek, dat al spoe dig het karakter kreeg van een studenti koos onderonsje. Tijdens een herdenking van de Duit se invasie te Canea op Kreta is giste ren een laagvliegende Griekse straalja ger in aanraking gekomen met de punt van het marmeren oorlogsmonument, waarbij zich honderden mensen hadden verzameld. Het toestel vloog in brand en stortte vlakbij de menigte neer, zon der iemand te raken. De piloot was op slag dood. IJlt het monument waren echter enige marmeren blokken losge raakt, die een jongeman en een kind troffen. Ook zjj werden op slag gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1