Omvang verkopen KonJShell Groep belangrijk hoger in le kw. 1959 Nog scherpe concurrentie Natu-raLax Sjah en prins maken een ommetje in sportwagen Onderwijs steeds meer de taak voor leken O a HENSEN D* Sanatorium voor eohtnaren Khroesitsjev optimistisch Perzische bezoeker krijgt uitvoerige voorlichting over Friendship O., K. en W. neemt afscheid van mr. R. G. A. Höppener J. H. M. Derksen officier O.N. T.V. hij intocht van de Sjah B3LL&3 Kader-toernooi in Heemstede Zestien clubs in het strijdperk ERIC DE NOORMAN Regelmaat van de klok HAARVELOURS SALONKARPETTEN OVERALLS DONDERDAG 21 MEI 1959 i-aGINA 2 Licht gewicht COLBERTS v.a. 29.75 Elmior Terlenka Sportshirts 24.75 Deli en Senembah in hoger beroep Schipper en kind verdronken Ernstige overstromin gen in Zuid-Afrika Volleybalteams voor interlandwedstrijden A'dams Ballet wil 4 ton subsidie ■kJUuocL 'ttteJJïh. Mgr. Alfrink tot katholieke onderwijzers Dulles gaat achteruit 170 x 230... 67.50 140 x 200. 45.00 MODERNE DESSINS MODERNE KLEURSTELLING Met de acht sterkste biljarters van het Haarlemse district Promotiewedstrijden voor Vitesse Vreemd geval in Beverwijk Getosa met „Welterusten" Gids voor Maatschappelijk Werk te Haarlem Werken van Van Noorde in Het Huis Van Looy Karei Appel exposeert in Galerie Espace Bij Publieke Werken Groot aantal jubilarissen in het zilver vanaf 11.50 Voor al uw bedrijfskleding natuurt ijk PAARLAARSTEEG 1 OM DE NHC-BEKER Opheffing deel van Bloemendaalse gemeentekwekerij Faillissementen B Advertentie In het eerste kwartaal van 1959 is de omvang van de verkopen door de Kon. Shell Groep belangrijk hoger ge weest dan in het overeenkomstige kwar taal van 1958, doch er heerst nog steeds een scherpe concurrentie met betrek- kig tot de afzetgebieden en deze komt tot niting in de prijzen en vrachttarie ven, waarop voortdurend druk wordt uitgeoefend. De financiële resultaten over het eerste kwartaal kunnen nog niet worden bekend gemaakt, maar men verwacht wel deze voor het einde van mei te kunnen publiceren, aldus werd opgemerkt door jhr. mr. J. H. Loudon, president-directeur van de Kon. Ned. Petroleum Mij., bi} de aanvang van de jaarlijkse vergadering van aan deelhouders, die voor de eerste keer In de geschiedenis van de Koninklijke in het nieuwe gebouw in Den Haag ge- honden werd. Van tfld tot tijd wordt wel eens in twijfel getrokken, aldus spr., of men steeds zeker kan zijn van de olievoor ziening in de toekomst. Het handhaven van een constante olieaanvoer is van minstens even groot belang voor de Ïiroducerende als voor de verbruikende anden. Op dit punt kan en mag men geen dogmatisch standpunt innemen, doch spr. meent te mogen stellen dat de olieindustrie in staat zal zijn zonder grote moeilijkheden aan de voortdu rend groeiende behoeften van de markt te voldoen. In dit verband is het een bemoedigend teken dat de poten tiële produktiecapaciteit in verschillen de gebieden, waaronder geheel nieuwe, op het ogenblik groter is dan ooit te voren in de geschiedenis van de inter nationale olie-industrie, en dat het overschot aan wereldtankertonnage, on danks de financiële problemen die hierdoor ontstaan, een aanzienlijk gro ter aanpassingsvermogen verschaft in aanvoer en transport dan in het ver leden ooit het geval is geweest. Evenals men in het zakenleven bin nen nationaal verband ervan uitgaat, dat overeenkomsten moeten worden nageleefd, is het uiteraard ook voor het onderhouden van internationale handelsbetrekkingen en het aanmoedi gen van investeringen in het buiten land noodzakelijk, dat alle partijen de overeenkomsten die zij aangaan te goe der trouw uitvoeren. In het afgelopen jaar zijn door internationale juridische instanties verschillende gezaghebbende uitspraken gedaan en beslissingen ge nomen. waarbij de regel van het inter nationale recht, dat overeenkomsten dienen te worden nagekomen, weder om werd bevestigd. Deze regel maakt inderdaad niet alleen deel uit van het volkenrecht, doch is ook neergelegd in een aantal bilaterale verdragen. In de landen die thans een snellere ont wikkeling nastreven, heeft investering van particulier kapitaal bij het bevor deren van het economische en sociale welzijn steeds een uiterst belangrijke rol vervuld en zal dit ook moeten blij ven doen. De stroom van zulke inves teringen, ja de internationale handel in het algemeen, zou nog verder wor den bevorderd door multilaterale over eenkomsten tussen staten, waarbij een internationaal apparaat in het leven zou worden geroepen voor het beslech ten van geschillen die kunnen ontstaan bij handels- en soortgelijke overeen komsten Omtrent het voorstel dat de Ko ninklijke tezamen met de Shell Transport heeft gedaan, om de acti va en het bedrijf van de Canadian Eagle over te nemen deelde jhr. Lou don mede, dat indien het bod wordt geaccepteerd, dit medebrengt dat door de Koninklijke 3.971.012 volge storte aandelen aan aandeelhouders van de Canadian Eagle zullen wor den uitgekeerd. Dit aantal valt bin nen het statutaire nominale kapitaal en de vereiste officiële goedkeuring is reeds verkregen. De maatschappijen van de Eagle groep vingen hun werkzaamheden aan in 1901, toen Weetman Pearson, de la tere lord Cowdray, in Mexico oliecon- eessies verwierf, die hü later ont wikkelde tot het bedrijf van de Mexi can Eagle. Een nauwe samenwerking lussen de maatschappijen van de Eagle Het sanatorium Weizigt" te Dor drecht heeft een nieuw plan voor de /erpleging van bejaarde tuberculose patiënten. Men wil speciale afdelingen creëren, die het mogelijk maken, dat bejaarde echtgenoten niet van elkaar behoeven te worden gescheiden. Het plan voorziet in de stichting van een uit twee verdiepingen bestaand ge bouw, waarin tweepersoonskamers zijn geprojecteerd. In deze kamers zul len de patiënten verpleegd kunnen wor den en zullen hun levenspartners mo- fen inwonen zolang de verpleging uurt. Een voorziening als deze. die niet alleen sociaal maar ook medisch bijzondere eisen stelt, omdat deze pa tiënten vaak ook nog andere te be handelen kwalen hebben, is tot dusver in Nederland nog niet getroffen. De Verenigde Deli Maatschappijen en de Senembah Maatschappij delen me de, dat zij tegen het vonnis van het Landgericht te Bremen van 21 april 1959. waarbij het verzoek tot een z.g. „einstweilige Verfugung" tegen de Deutsch-Indonesische Tabak Handels- gesellschaft in Bremen werd afgewezen, bij het Oberlandsegericht te Bremen hoger beroep hebben ingsteld. Ock zul len genoemde Nederlandse maatschap pijen thans de Deutsch-Indonesische Tabak Handelsgesellschaft in Bremen sn de Pusa' Perkebunan Negara Baru ten principale dagvaarden tot afgifte van de te Bremen opgeslagen tabak, die af komstig is van de door de Indonesische wet op de nationalisering van Neder landse bedrijven getroffen ondernemin gen van genoemde Nederlandse maat schappijen. daar laatstgenoemden zich onveranderd als eigenaressen van be doelde tabak beschouwen. Woensdagmiddag om zes uur is de 32-jarige schipper W. B. van het motor binnenschip „Overijssel II", lat In de Maashaven te Rotterdam lag. in het gangboord van zijn schip gestrui keld en over boord geslagen Enkele uren later is zijn lijk door de rivierpo litie met een dreg opgehaald. Woensdagmiddag om ongeveer half vijf is het anderoMlfjarig dochte.-tje van de familie Zwart van de Zuider Akerweg 30 in Amsterdam verdronken In een achter de ouderlijke woning ge legen sloot. en van de Koninklijke Shell-groep be gon ongeveer veertig jaar geleden, toen beide ondernemingen hun werk zaamheden in het Verenigd Koninkrijk en later in Zuid-Amerika geza menlijk gingen uitoefenen. In deze ge bieden duurt het samengaan van de twee ondernemingen tot heden voort en spr. is van oordeel dat, indien deze fusie wordt voltooid, alle betrokkenen hierbij gebaat zullen zijn. Het inter nationale bedrflf van de groep zal er door worden versterkt en te zelfder tijd zullen zij die thans aandeelhouder zfln van de Canadian Eagle door deze transactie hun deelneming in de inter nationale olie-industrie uitbreiden. Voorts deelde de president-direc teur nog mede, dat het beheer waar onder de maatschappijen der groep in Egypte waren gesteld, op 21 april of ficieel is opgeheven, zodat de werk groep, die in maart naar Egypte is vertrokken, thans kan voortgaan met de voorbereidende werkzaamheden tot hervatting van het bedrijf in dat land. Momenteel wordt enige vertraging ondervonden, maar op grond van zijn persoonlijke contacten met leden van de regering van de Verenigde Arabi sche republiek, met wie jhr. Loudon in december de onderhandelingen heeft gevoerd en gezien de goede wil die door hen jegens de groep werd ge toond, vertrouwt hij dat deze vertra ging van korte duur zal zijn en dat men spoedig een volledige hervatting van de werkzaamheden onder eigen beheer mag verwachten. Op vragen uit de vergadering, die door 220 aandeelhouders werd bezocht, werd door het bestuur nog geantwoord, dat men voor het verbruik van olie- produkten in de vrije wereld in de toe komst rekening houdt met een stijging van 644 procent. De laatste tien jaren is het verbruik jaarlijks met 7 procent toegenomen. De concurren tie noemde de heer Loudon de belang rijkste reden dat de resultaten zijn te ruggelopen. Er zijn nieuwe maatschap pijen in het Middenoosten werkzaam en deze geven door hun produktie, die op de wereldmarkt gebracht wordt, een druk op de prijzen. Het ziet ernaar uit, dat de zeer scherpe concurrentie nog wel zal blijven voortduren. Wat betreft de chemische produkten werd neg opgemerkt, dat deze 7% 8 procent van de totale omzet uitmaken, terwijl deze produkten tot de winst bij dragen voor 5 procent. Wat betreft de positie van de Groep in Indonesië werd nog opgemerkt, dat deze positie heeft meegefluctueerd met de gebeurtenis sen aldaar. De ontwikkeling van het prijspeil in Indonesië heeft een weer slag gegeven op de resultaten van het bedrijf aldaar, maar op de duur ver- „Als wij niet van mening waren ge weest, dat de conferentie te Genève goede resultaten zou oplereren, zouden wij niet bereid zijn geweest er aan deel te nemen." Dit heeft premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie gezegd tegen Ameri kaanse zakenlieden uit Florida, die hem dinsdag in Moskou een bezoek brachten. „Maar om succes te hebben moet men zich grote inspanningen getroos ten," aldus Khroesjtsjev. „Een Rus sisch spreekwoord zegt dat men een ton zout moet opeten om iets moeilijks te volbrengen. De ministers van buiten landse zaken zullen veel zont moeten opeten voor hun besprekingen met suc ces bekroond zullen worden." De Russische premier verklaarde dat de Russen, zo dit nodig mocht zijn, bereid zijn om meer dan een ton zout op te eten. ..Maar mochten de minis ters er niet in slagen het zout bij de eerste poging op te etm en te ver teren, dan zullen nieuwe pogingen ge daan moeten worden. De toestand in de wereld is erbarmelijk. Men moet een einde maken aan de koude oorlog," aldus Khroesjtsjev. Premier Khroesjtsjev zal van 25 mei tot 6 juni een bezoek aan Albanië bren gen. aldus een bericht van het Russische persbureau Tass. De Albaanse premier Enver Hodja heeft Khroesjtsjev uitge nodigd. Overstromingen, die sinds enige tijd voorkomen in Zuid-Natal en de aan grenzende gebieden van de Kaappro vincie, nemen thans de omvang van een ramp aan, aldus het Zuidafrikaan- se persbureau LaPA. Men vreest dat als de verbindingen met afgesneden plaatsen hersteld zullen zijn, het do dencijfer zeker tot 75 opgelopen zal zijn. Gisteren telde men reeds 37 do den. Premier Verwoerd heeft militairen en helikopters bij de hulpverlening in geschakeld. Voor de interland volleybalwedstrijden tussen België en Nederland en een Neder lands dames B-team tegen de a-ploeg van België op 23 mei te Antwerpen zijn de Nederlandse ploegen als volgt samenge steld Dames B: Cor van der Haar (Haarlem). Cor van der Horst van Daalen (Hoorn). Ine Hoff (Concordia), Annie van Beelen (Ce lebes), Cor Blijieven (RVC), Tilly Boer (Boemerang), Bep van der Krol (SOS), Hetty Kok (Boemerang), Toos Buchner (VC Den Bosch). Bep den Hoed (ZVC). Heren: Tuinman (RVC). Maar (AMVJ), Tinkhof (DES), Van der Ploeg (REVA), Zimmerman (DES), Hoogland (DES). Van Wijnen (SOS), Goedhals (REVA), Van der Stoep (Sportcentrum) en Jansen (REVA). B. en W. van Amsterdam hebben de raad een subsidie gevraagd van f 268.000 voor de stichting Het Amsterdams Bal let voor het seizoen 1959/60. In totaal mag dit gezelschap, dat ont staan is uit een fusie (met ruzie) "'an het Operabaliet en het Ballet der Lage Landen, van Rijk, provincie en gemeen ten een bijdrage in het tekort verwach ten van f 400.000 Bovendien is nog re kening gehouden met een bijdrage van f 100.000 door de Nederlandse Opera v jr te verlenen „balletdiensten in operavoorstellingen" In het tekort is nog geen rekening gehouden met het overnemen van inventaris, decors en costuums van de beide voormalige bal letgezelschappen Zoals gemeld is de fusie aan de top mislukt Mevr Mascha ter Weeme za' nu met hulp van Alan Carter en, wat de zakelijke aangelegenheden betreft F W. Basart de nieuwe stichting gaan leiden. wacht men dat deze invloed weer on gedaan gemaakt zal kunnen worden. Wat de investeringen in 1959 betreft, deze zullen even groot zjjn als in 1958 In Egypte produceert men 1.8 miljoen ton olie per jaar, voorts heeft men er een raffinaderij en heeft men van de verkoop van olieprodukten ongeveer veertig procent in handen. Wat betreft de dividendpolitiek merkte de heer Lou don nog op, dat er thans geen aanlei ding is om deze politiek te wijzigen. Als de resultaten hoger zullen worden, dan zal men deze politiek opnieuw be zien. Tot directeur werd benoemd de heer A. Hofland, de aftredende directeur de heer F.A.C. Guépin werd benoemd tot commissaris, terwijl tot commissaris werd herkozen de heer W. H. de Mon- chy. De jaarstukken werden goedgekeurd. Om een indruk te geven van de acti viteit van de Koninklijke Shell Groep gaf de voorzitter van de Raad van Commissarissen de heer ir. J. B. Aug. Kessler enkele markante cijfers. Elke dag van het jaar worden tien miljoen gulden kapitaalsuitgaven gedaan, ter wijl voor 70 miljoen gulden aan pro dukten wordt verkocht. Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurlUke regelmaat... dag in dag uitl Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,de regelmaat van de klok' Can uilkomst bij haidiwkki(« varstopping. 80 tabl. 1.31 GEN. CRONJESTRAAT la-lb Tel. 53331 Advertentie De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, de chefs der afdelingen en de andere hoofdamb tenaren van het ministerie hebben dinsdagmiddag in een bijeenkomst ln het kabinet van de minister afscheid genomen van mr. R. G. A. Höppener, die sedert oktober 1956 de minister ter zijde heeft gestaan als staatssecretaris, in het bijzonder belast met de behar tiging der zaken op het gebied van jeugdvorming en volksontwikkeling, li chamelijke opvoeding en sport, radio, televisie en pers .kunsten, oudheidkun de en natuurbescherming. Na toespraken van minister Cals en de secretaris generaal van het mini sterie, dr. J. G. Wesselings, bood de laatste een handgekleurde kopergravu re uit 1730 van Van der Giessen als afscheidsgeschenk van de hoofdambte naren aan. Op de gravure staan afge beeld ,,'s lands geschuthuis" met uitzicht op de Nieuwe Uitleg en het Smits water. Het hoofdgebouw van het mini sterie van O. K. en W. staat op dezelfde plaats en is naar het uiterlijk een kopie van het oude geschuthuis. Minister Cals bood mevrouw Höppener bloemen aan. In het kabinet van de minister stond een groot bloemstuk van zijn hoofdambtenaren, in verband met het feit, dat voor minister Cals de vierde ambtsperiode was aangebroken. (Van onze onderwtjsredacteur) „Wij hebben in Nederland het meest gelukkige schoolstelsel ter wereld. Dit stelsel moet door het werk van de on derwijzers bevrucht worden. Het is geen onwaarschijnlijke toekomstvoor spelling, dat de arbeid van de leken- onderwijzers steeds gewichtiger zal worden voor de Kerk. De religieuzen gaan hun arbeidsterrein verleggen. De noden van de Kerk zijn veranderd: de religieuze congregaties zoeken taken, die meer zijn aangepast bij de noden van onze tijd. Dit betekent dat het on derwijs steeds meer gedragen zal wor den door de leken-onderwijzers." Aldus zei woensdagmorgen de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. Alfrink in zijn i gelukwens aan het Katholiek Onder- i wijzers Verbond na de pontificale H. j Mis, die ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het K.O.V. werd op- gedragen ln de kerk ai. O.L.V'ouw van i Lourdes te Scheveningen. De aartsbisschop wees on de beteke nis van het werk van de onderwijzer voor ons volk en voor de Kerk. Hoe be langrijk ook, het onderricht alleen is niet liet belangrijkste van de taak, die de onderwijzer verricht. Van groter be tekenis is nog dat hij door zijn opvoe dende werkzaamheid een deel van de taak van de Kerk overneemt. De Kerk verwacht, dat de onderwijzers zich zul len inzetten om de jeugd een vorming mee te geven voor het leven als chris ten-mens. Nu het accent steeds meer op de leek komt te liggen, neemt de verantwoordelijkheid van de leek ook toe. Vervuld van een apostolische geest moet hfl het geloof doorgeven aan an deren. Bjj de pontificale H. Mis, die de aartsbisschop celebreerde, was de di recteur van het R.K.Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, mgr. mr. F. Op de Col, presbyter-assistens. Dia ken was rector G. J. Braakhuis, sub diaken drs. P. Veuger en troondiakens drs. M. Boers en rector A. C. A. van Hooydonk, allen geestelijk adviseurs van diocesane onderwijzersorganisa ties. De aartsbisschop las na de H. Mis een gelukstelegram voor van Z.H. de Paus. Tijdens de viering van het zilveren jubileum van het Katholiek Onderwij zers Verbcnd te Scheveningen heeft mi nister Cals woensdagmiddag medege deeld, dat de voorzitter, de heer J. H. M. Derksen, door de Koningin is be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Advertentie De N.T.S. heeft woensdag een keu rige reportage verzorgd van de joyeuze intocht van de Perzische Sjah in de hoofdstad. Zij begon met enkele sail lante opnamen van Hr. Ms. kruiser „De Ruijter" op het IJ en met enkele voortreffelijke beelden van het grijs- oversluierde, wonderlijk mooie Am sterdam. Vervolgens zag men hoe Zijne Keizerliike Majesteit zich in een sloep van de Kon. Marine begaf en men kon hem helemaal volaen op zijn tocht over het IJ naar de Prins Hendrikkade. De cameramensen van de N.T.S. deden hier werkelijk uitstekend werk. En dat was ook het geval toen zij de lenzen van hun toestellen richtten op het plechtige gebeuren van de begroeting voor de St.-Nicolaaskerk, toen dus Koningin en Prins hun keizerlijke gast de hand drukten en vervolgens voor stelden aan alle hogen uit den lande; aan de nieuwe minister-president dus en de andere leden van de regering en de ministers van Staat en aan het Amsterdamse stadsbestuur. Men zag het alles op het TV-scherm met in dringende duidelijkheid. Evenals een fragment van de intocht over het Damrak en van de aankomst op de Dam; men kon helemaal meebeleven hoe de Sjah met zijn gastvrouwe en gastheer op het balkon van het paleis verschenen en toegejuicht werden door de menigte en hoe enige tijd later het Iraanse Staatshopfd een krans bij het nationaal monument legde. De commentaren, die Siebe van der Zee en Piet te Nuyl Jr. bij de beelden 'everden, waren rustig en terzake doende. De Nederlandse TV heeft voor de zoveelste maal bewezen, dat zij waarlijk wel ln staat is reportages van actuele gebeurtenissen met smaak en inzicht te verzorgen. Dulles gaat voortdurend achteruit, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse /.aken medegedeeld. De oud-mi nister lijdt aan kanker, en de longont steking die op 9 mei werd geconsta teerd is nog steeds niet genezen. Dit meldt U.P.I. WIJ ONTVINGEN EEN BEPERKTE PARTIJ SALONKARPETTEN,WELKE WIJ TEGEN ZEER GEREDUCEERDE PRIJS AANBIEDEN. 1— i KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 (Van een verslaggever) Gezeten achter het stuur van zijn zwarte Ferrari arriveerde Prins Bern- hard vanmorgen hij Fokker op Schip hol. Naast hem zat de Sjah, die evenals de prins in het uniform van generaal van de luchtmacht was ge stoken. De prins en de Sjah waren getweeën van het officiële program ma afgeweken en al vrij vroeg uit het Koninklijk Paleis vertrokken. Waar schijnlijk heeft de Prins op de Bos baan zijn snelle wagen aan de Sjah gedemonstreerd. De hekken van het Amsterdamse Bos waren vanmorgen gesloten toen de sportwagen uit een van de toegangswegen te voorschijn kwam en richting Schiphol koos. Ook het bezoek aan Schiphol was onofficieel, maar toch weer niet zo of er was daar een passende ontvangst geregeld, waarbij ook de president- In hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein zal deze en de volgende week een bijzonder biljart- toernooi worden gehouden. De deelne mers zijn uitsluitend kaderspelers uit het Haarlemse district, namelijk J. La- mers (Excelsior), P. Dickmann (DES), A. Agema (Selecta), J. Doves (Vrien denkring), R. Lunenburg ('t Centrum), J. Steffens (DES), B. van de Hoek (Houtpoort) en J. Willemsen (SW). De spelers zijn niet van gelijke kracht, zodat een ruime handicap moet worden toegepast om spannende wedstrijden te krijgen. De Beverwijkse hoofdklasser Lamers heeft de zware taak 400 ca ramboles 38/1 te maken, terwijl de overige zeven 38/2 snelen. Dickmann, Agema en Doves zijn voor 350 ca ramboles genoteerd, Lunenburg, Stef fens, Van de Hoek en Willemsen voor 300. Het toernooi begint vanavond om acht uur, vrijdag en zaterdag wor den de westrtjden voortgezet en de vol gende week zijn er partijen van donder dag tot en met zondag. Woensdagavond zijn de vier kampioe nen van de derde-klasafdelingen in West I bij^elkaar geweest om het pro gramma vast te stellen voor de promo tiecompetitie om twee plaatsen in de tweede klasse. Vitesse (Castricum), QSC (Wormerveer), JOS (Amsterdam) en DWSV (Utrecht) zijn de kandidaten. Het programma luidt: 24 mei: DWSV Vitesse 14.30 uur, JOSQSC 19 uur; 31 mei: QSC—DWSV 14.30 uur, Vitesse —JOS 19 uur: 7 juni JOS—DWSV 14 uur, QSCVitesse 14.30 uur; 14 juni: DWSV—JOS 14.30 uur, Vitesse—QSC 19 uur; 21 juni: DWSV—QSC 14.30 uur, JOSVitesse 14.30 uur; 28 juni: Vites se—DWSV 14.30 uur, QSC—JOS 14.30 uur. De politie te Beverwijk kreeg van morgen het raadsel op te lossen waar om vannacht stenen door een ruit van het Chinese restaurant aan de Bree- straat zijn gegooid en hoe het mogelijk was dat men op de vloer van het restau rant een slapende dame aantrof. Wie de stenen gegooid heeft is nog niet dui delijk. De slapende vrouw bleek door de kapotte ruit te zijn binnengestapt en zich te slapen te hebben gelegd. Ze was lichtelijk overspannen en is onder doktersbehandeling gesteld. De r.k. toneelvereniging Getosa te Santpoort geeft zaterdag- en zondag avond in de zaal van „Zomerlust" tot besluit van het K.A.B.-seizoen een twee tal toneeluitvoeringen. Onder regie van de heer C. Jongejans zal over het voet licht worden gebracht „Welterusten" van S. P. Dearsley. LEZING Voor de buurtvereniging Overveen houdt dr. A. Melchior vrij dagavond om 8 uur in Bloemendaal 'n lezing met lichtbeelden over het on derwerp „Tweeduizend jaar wonen." directeur, ir. Aler, aanwezig was. De Iraanse gast voelde zich in dit lucht vaartmilieu op zijn gemak, kon men zien. Hij stelde geregeld reeksen vragen. Op aanwijzingen van een van de KLM-gezagvoerders, mr. Jan Bos, nam hij plaats in de vlucht- nabootser, om als een ervaren vlieger het droog-vliegen te doen verkeren in de illusie van het echt vliegen. Uit zijn Ferrari gestapt, liet de Prins de wagen over aan zijn eerste stalmees ter en de hofmaarschalk. Zij moesten de wagen naar een parkeerplaats duwen. „Kunnen de heren fotografen een plaatje maken", lachte de prins naar de verza melde persmensen. Even na deze vor stelijke bezoekers, kwam koningin Ju liana bij Fokker aan. De prins hielp haar hoffelijk uit de indrukwekkende Rolls Royce. Na de ontvangst door de direc tieleden werd er een boeket lelietjes van-dalen aan Hare Majesteit aangebo den door de 10-jarige Birgitta Diepen. De koningin droeg over haar japon een grijze zomermantel. Terwijl Hare Ma jesteit o.a. maquettes bezichtigde en de bedrijfsschool, maakten de Sjah en de Prins een lange rondgang door de han gars waar Friendships in verschillende stadia van produktie te pronk stonden. De chef-constructeur van de Friend ship, ir. H. C. van Meerten, leidde de Sjah rond en Prins Bernhard was on dertussen in een diepgaand gesprek ge wikkeld met ir. Diepen. De belangstel ling van de Sjah voor het Nederlandse vliegtuig was zeker niet passief. Men kan zich ook voorstellen, dat ir. van Meerten niet nagelaten heeft de kwali teiten van het toestel uitvoerig te be lichten. De twee Friendships die in Per- zië vliegen behoren aan de Iranian Oil Cie. Vermoedelijk zou een dergelijk toestel aan de Sjah ook wel goede dien sten bewijzen. De gehele produktielijn van het toe stel ging de Perzische bezoeker langs. Tot slot, omstreeks elf uur, stapten de Sjah, de koningin en de prins in een gereedstaande Friendship, die hen met de chef-invlieger A. P. Mol aan de stuurknuppel naar Leeuwarden vloog. De Sociale Raad te Haarlem heeft thans een derde, geheel herziene druk uitgegeven van de Gids ten behoeve van het Maatschappelijk Werk te Haar lem. De eerste druk verscheen in 1939, de tweede in 1948. In de afgelopen tien jaar, aldus het voorwoord, is er echter veel veranderd op het gebied van het maatschappelijk werk. Ver schillende oude instellingen zijn ver dwenen, terwijl vele nieuwe zich heb ben gemeld. De nieuwe gids, aan de samenstelling waarvan vooral de heer L. L. Pleysant, chef de bureau van de Sociale Raad, zijn zeer gewaardeerde medewerking heeft verleend, voorziet in een grote behoefte. In het museum Het Huis van Looy te Haarlem wordt van 23 mei tot en met 21 juni een tentoonstelling gehou den van aquarellen, tekeningen en gra vures van Cornelis van Noorde onder de titel „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen". De werken van deze achttiende eeuwse meester zijn afkomstig uit de historisch- topografische atlas van het Haarlems gemeente-archief. In Galerie Espace woidt van 23 mei tot 15 juni een expositie gehouden van gouaches, die Karei Appel tussen 1948 en 1958 heeft gemaakt. De tentoonstel ling zal 22 mei, 's avonds om half ne gen met een inleiding van Lucebert worden geopend. Het was in 1934, dat in enige maan den t«ds een groot aantal mensen bij de toen nog in „de Kuil" het huidige "ein Sterke keper en jeans- kwaliteiten. Uit eigen confectiebedrijf, dus UW VOORDEEL. SANFOR - dus voorgekrompen dorpsplein aan de Bloemendaalse- weg in Overveen gevestigde dienst van Publieke Werken nun intrede deed. Ve len zijn er gebleven en zij veertien in ;etal vieren in de komende maanden mn zilveren jubileum in dienst van de gemeente. Nu het hier een jubileum be- ;reft van zovele jubilarissen worden zij nr, 1 -ïiiii in nPt vJ- vi L vail V CIC JUUUUIIOOCII Vr gezamenlijk gehuldigd op 1 juli in net gebouw van Publieke Werken. Er zal een receptie worden gehouden en het Ugt in de bedoeling de personeelsleden een halve dag vrij te geven. Zestien clubs zijn vertegenwoordigd in het toernooi om de Nieuwe Haar- lemsche Courant Beker voor adspiran- ten. Op zondag 7 juni zal op de velden van het nieuwe H.B.C.-Sportpark te Heemstede dit toernooi voor de derde maai worden georganiseerd door de Commissie voor Katholiek voetbal in de afdeling Haarlem van de KNVB. De zestien deelnemende elftallen zijn ondergebracht in vier poules en spelen een halve competitie. De winnaars van de poules komen tegen elkaar in de demi-finale. De winnaars hiervan spelen om de beker, de verliezers om de derde en vierde prijs. De poule-indeling ic als volgt: A :BSM, HBC, IEV en Reno- va; B: Concordia, Hoofddorpse Boys, NAS en TYBB; C: DEM (bekerhou der), DSOV, Geel Wit en Onze Gezel len; D: Alliance, DSS, TZB en Vogelen zang. Deze adspirantendag begint met een H. Mis die zal worden opgedragen in de kapel van het Seminarie Hageveld, dat gelegen is naast het HBC-sport- park. De deelnemende elftallen wor den om 10.15 uur bij het Seminarie ver wacht. Half elf begint de H. Mis en om twaalf uur is de vlaggenparade op het terrein. B. en W. van Bloemendaal stellen aan de raad voor een gedeeltelijke op heffing van de gemeentelijke kwekertf aan de Veldlaan te Aerdenhout. Op de begroting voor 1959 was voor de kwekerij in totaal geraamd een bedrag van 36.000. Door opheffing van de grote tropische kas, de twee varenkas- sen en de kassen voor kaapse planten kan een bezuiniging van 18.000 wor den bereikt. Gehandhaafd blijven dan de koude kas voor het kweken van de 40.000 voorjaars- en zomerplanten voor de plantsoenen, alsmede de boomkwe kerij. Overwogen wordt de tropische planten elders in te brengen, opdat niettemin bij voorkomende gelegenhe den de nodige palmen, varens enz. voor versiering van de raadzaal kun nen worden betrokken. Reeds lang is het al dan niet volle dig handhaven der gemeentelijke kwe kerij in discussie. B. en W. stellen nu voor de knoop door te hakken om be- zuinigingsredenen. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 19 mei in staat van faillissement verklaard: Johannes Dames, rijwielhandelaar te Bloemendaal. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. G. H. van Kooten, boekhouder-belas tingconsulent, Santpoort. Rechter-com- missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cu rator: mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden dinsdag 19 mei opgeheven de navol gende faillissementen: J. M. J. Velthuysen, huisschilder te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. j. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse, advocaat en procureur te Haarlem. J. van den Brink, ïxpeditie-chauf- feur te Haarlem. Rechter-commissaris; mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem. J. B. Spangberg, exploitant van ple ziervaartuigen te Zandvoort. Rechter commissaris: mr. J.. P. Petersen, Cu rator: mr. F. J. D. Theyse jr., advo caat en procureur te Haarlem. 106 De Noorman beseft dat hy de dood voor ogen heeft en hij han delt bijna automatisch. Vlug als de weerlicht duikt hij voorover; het zwaard van de voorste Deen suist zo dicht langs hem heen, dat hij de luchtstroom in zijn hals voelt. Maar het volgend ogenblik wordt de Deen door Erics volle gewicht in de maagstreek getroffen en met een gesmoorde kreet klapt de kerel voorover. Een fikse vuistslag stelt hem voorlopig buiten gevecht. Het gaat alles zo snel in zijn werk, dat de tweede Deen er nauwelijks op voorbereid is, als Eric als een losschietende stalen veer op hem toespringt. Dan zendt ook hém een kaakslag naar het land der dromen. Vlug grijpt de Noorman een van hun zwaarden en met de kleine prins bij de arm verdwijnt hij in het struikgewas. In het halfduister van het woud luistert hij even naar de verwarde geluiden, die hy tijdens de korte vechtpartij al meende te horen. Er schijnt daar inderdaad ook een strijd aan de gang te zijn. Maar met wie hebben de overige Denen het aan de stok? Bolan en de Noren zul len het wel uit hun hoofd laten, ongewapend als ze zijn een gevecht uit t® lokken met de woedende Denen. Dan zijn het óf Fergus' mannen óf Crif- fans krijgers en het laatste is het waarschijnlijkst. Reden te over om zo snel mogelijk uit deze buurt te komen want als ze hem en het prinsje te pakken krijgen, is de kans, Svein vrij te kopen met deze kleine „gijzelaar" verkekenEn nauwelijks heeft hij dit overdacht, of er ritselt iets in de struiken en een donkere stem zegt vijandig: „Sta! Eén beweging en het i« je laatste geweest." De bogen van de twee krijgers voor hem zijn feilloo» op zijn hart gericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2