DERDE NEDERLAAG VAN ORANJE'S AMATEURS Dertien ploegen starten in Olympia's Tour Versterkt Sparta verliest van Brits legerteam: 1-2 't Gooi kan zich onder de kampioenen scharen Goldschmidt en Buchly selecteren voor Tour FN Engelsen spelen betermaar ook veel harder voetbal (13) Amateur-stayers ook in Amsterdam In individueel klassement kan strijd zeer groot worden Denen zijn enige buitenlanders Ierse profspele Fitzgerald en Andrew slagen voor examen Alleen in de tweede divisies heerst nog volop spanning Wuyts, De Haan, Van den Brekel, Kool en De Roo bij „voorlopigen" Gaul slaat weer een aanval af Alfredo llelevenissen van een Jong Gezin DONDERDAG 21 MEI 1959 PAGINA 4 Rake tennisnederlagen in Parijs Haarlemse atletes boeken fraaie zege Om de wereldtitel Franse ploegleiders zijn bijna klaar Westduits elftal door amateur gered Oostenrijk verslaat Noorwegen in Oslo Ronde van Italië Tweede etappezege van Belg van Looy „Omloop negen provinciën" Belgische triomfen in vierde etappe De avonturen van Kuifje en Bobbie k zat Ik heb nu definitief besioten een pijp te gaan roken. Het is veel ge zonder en,s Neem me niet kwalijk dal ik je in de rede val, maar zou je niet eerst de Laatste sigaret van je leven goed doven. Het geeft een ontzet tende stank als hij daar maar ligt op te branden. De tweede dag heeft in geen van de twee partijen, waarin Nederlandse spe lers uitkwamen succes opgeleverd, in tegendeel rake nederlaf-n. Mede een gevolg van het reeds vroeg stuiten op sterke buitenlanders. Van de Weg (in valler voor Van Eijsden) had in zijn eerste partij de jonge, forse Zuidafri- kaanse Davis Cup speler Weedon te genover zich. Een speler met allure van dynamisch spel; z\j het nog niet af. Zijn snelle topspin-service bracht Van de Weg (wiens service als Immer matig was) in moeilijkheden, zijn forse drives scoorden tal van aces. Hoe dap per Van de Weg, zoals hij steeds doet, ook vocht, hij werd verslagen met 62, 6—1, 6—2. In het damesenkelspel trof mevr. Rouwenhorst de vroegere internationa le speelster van Australië, mevr. Rei- tano-Carter, tegenover zich. Er is ander spel dan het eenzijdige drive-spel van de Nederlandse nodig om de vaart en de controle van mevr. Reitano te ontre gelen. Ook hier bleek de service supe rieur, terwijl de passingpogingen van mevr. Rouwenhorst, niet scherp ge noeg, keer op keer werden afgestraft met een der ..specials" van de Austra lische: de drive volley van het mid denveld. Met 61, 62 won zij. Voor het doel van het Nederlandse amateur-elftal speelden zich woensdagavond vaak wilde tonelen af. Driemaal moest de dappere keeper Koers buigen voor het Engelse aanvalsgeweld. In deze situatie brengt hij echter op fraaie wijze redding. (Van onze sportredacteur) Twee defensieve blunders en zwak aanvalsspel zijn er verantwoordelijk voor, dat het nationale amateurelftal zijn seizoen heeft afgesloten met een derde nederlaag. Na eerst in Rome van Italië en vervolgens in Enschede van West-Duitsland te hebben verloren en daarna in Leeuwarden tegen de Fran se amateurs gelijk gespeeld te hebben, volgde gisteravond op het terrein van V.U.C. in Den Haag een verdiende ne derlaag van 13 tegen een krachtig spelend en over meer atletische kwa liteiten beschikkend Engels team. Daarmee kwam het einde van een eer ste „wapenschouw" in verband met het komende Olympische toernooi; een reeks proefnemingen, welke geen on verdeeld succes geweest is. Niet alleen waren de resultaten uitgezonderd dan het gelijke spel tegen de Fransen weinig hoopgevend, daar komt nog bij dat er door de meeste gegadigden voor het Olympische voor-toernooi tè wisselvallig gespeeld is om te kunnen spreken van een uitgebreide kern van „zekere" amateur-internationals. Het feit, dat in de vier officiële ontmoetin gen en in de talloze oefenwedstrijden tientallen spelers gebruikt zijn, zegt trouwens al voldoende. Tegen de Engelse amateurs telde de Nederlandse ploeg in vergelijking met de jongste wedstrijd tegen Frankrijk noodgedwongen twee nieuwe spelers. Donners (Enschede) en de aanvalslei der van het zaterdagelftal, Van Dalf- sen, waren niet beschikbaar. Blom (W.V.V.) vierde daardoor zijn rentree, al was het op een andere plaats. Na dit seizoen door Van Ierland (Willem II) van de spilplaats verdrongen te zijn, kwam hij nu terug als linkshalf. Niet onverdienstelijk, maar evenmin op imponerende wijze. Prins (O.V.V.O.) leidde, op papier, de aanval; in de praktijk echter remde hij dc voorhoe de dusdanig, dat daardoor reeds de kracht van die linie goeddeels ver lamd werd. Opvallende figuren telde de Neder landse ploeg slechts weinig. Op bijna alle plaatsen waren de jonge-mannen van Oranje de minderen van de En gelsen, die met de hardheid van door gewinterde professionals speelden en die zowel in techniek als tempo opval lend beter waren. Slechts rechtshalf Wooning (R.C.H.) en rechtsbuiten Jonk (Volendam) en voor de rust ook aan voerder Van Bruggen (D.F.C.), thans als rechtsback opererend, kwamen tot opvallende prestaties. Bovendien was Oranje's ,,lilliputters"-voorhoede fy siek niet opgewassen tegen de soms al te fel spelende Engelse verdediging. Maar, al was dan over het algemeen het initiatief b(j de Engelse amateurs, toch is de Nederlandse nederlaag een onnodige geweest. Voor de rust bleef de stand dubbelblank, waarbij zowel het Nederlandse als het Engelse doel eenmaal op bijzonder fortuinlijke wijze aan een doorboring ontsnapte. Een fout van doelman Koers (Hengelo) leidde di rect na de hervatting tot de openings treffer van middenvoor Brown, maar dank zij een fraai staaltje voetbal van de Volendammer Jonk, besloten met een even fraai schot van de overigens on- opvallend spelende De Kreek (Feijen- oord) werd het weer gelijk. Negen mi nuten later echter stonden de Neder landers duidelijk op verlies. Eerst scoorde Brown op zeer fraaie wijze en daarna benutte rechtsbuiten Lewis een door Wooning onnodig veroorzaak te strafschop. Daarmee was de strijd, die wat betreft dat deel van de tweede helft toch wel aantrekkelijk geweest was, ten einde. De dames en meisjes van het Haar lemse „Atmodes" verzamelden woens dagavond 123 punten in een op de Sin- telbaan aan het Olympiaplein te Am sterdam gehouden driekamp, ruim ge noeg voor een zege over Sagitta (Am sterdam) en de Mitcham Athletic Club (Eng.), die respectievelijk tot een totaal van 118,5 punt en 97,5 punt kwamen. De beste prestaties werden geleverd door de Haarlemse Ellie Ort, die de 200 meter in 25.1 sec. won en ook op het nummer verspringen zegevierde met 5.56 meter. De 39-jarige Engelse Dorothy Tyler behaalde voor Mitcham de meeste pun ten. Deze vitale atlete won het hoog springen met 1.535 meter (zij faalde driemaal op 1.58 meter), zegevierde ook op de 80 meter horden in de tijd van 13.2 sec. en werd tweede bij het ver springen met 5.37 meter. Voor het eerst in de historie van de wielersport zullen tijdens de wedstrij den om de wereldkampioenschappen, in augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam, ook de amateur-stayers in actie komen. Dan zal door de amateurs tevens voor het eerst achter zware mo toren gereden worden. In het begin van juni wordt beslist of van de wereldkampioenschappen wielrennen de baan in Amsterdam, de weg in Zandvoort televisie-uitzen dingen gegeven mogen worden. De K.N.W.U. heeft van de Nederlandse Te levisie Stichting „een niet onaanzienlij ke financiële garantie gevraagd." Wat betreft de wegwedstrijden in Zandvoort ziet het er naar uit, dat op 15 en 16 augustus de badgasten ver plicht zullen zijn de voor de wielerwed strijden te heffen entreegelden te beta len, ook al willen zij uitsluitend het Zandvoortse strand bezoeken. Het par cours loopt namelijk over het grootste deel van de boulevard. De bekerwedstrijd Wilhelmina-Fortu- na '54 (derde ronde) te Den Bosch ge speeld, is door Fortuna '54 met 5—2 ge wonnen. De ruststand was 22. Olympia's Tour door Nederland, een van 's lands meest interessante wiel- renevenementen, zal dinsdagmorgen in Amsterdam beginnen. Op het Mu seumplein verzamelen zich dan 91 amateurs en onafhankelijken. Op het teken van wethouder mr. G. van 't Huil begint een strijd die vijf dagen la ter eindigt op de stoffige sintels van het Olympisch Stadion, waar tevens de laatste „doublé" van het voetbalseizoen verwerkt wordt. Na het treffen tussen Blauw Wit en Feijenoord volgt een pau ze van drie kwartier.Voordat de elftal len van DWS A en Elinkwijk de gras mat opdraven, vindt de aankomst van de laatste etappe en de huldiging van de winnaar plaats. De deelnemers zijn verdeeld over zeven ploegen, een minder dan vorig jaar. Een Deense ploeg is de enige bui tenlandse deelname. Aanvankelijk zou den ook Duitse renners aan deze spec taculaire ronde meedoen. Deze heb ben echter laten weten niet in de Tour uit te komen. De attractie van Olympia's wieier- feest is de grote spanning. De traditie wil dat de renners elkaar tot het einde toe fel bekampen en ook kunnen be kampen. Want de mannen die dinsdag op het Museumplein de verkeerspo litie had dit keer te veel bezwaren te gen de Dam als startplaats hun fietsen beklimmen, hebben vrijwel al lemaal een beste naam in de wedstrijd sport. Van Egmond, winnaar van het vorig jaar, is weer een van de grote favorieten. Hij rijdt in de militaire ploeg, waarin Gerrit Schulte opnieuw aan de touwtjes trekt. De sportman van het jaar beschikt over uitstekend materiaal nu naast van Egmond, ook „mannetjesputters" als Hugens, Van Kouwenhoven en Sijthoff tot zijn ploeg behoren. Het Haagse Spartaan gooit cracks als Scholten, Kool (winnaar van Ronde der Haarlemmermeer) en Van de Putten in de strijd en De Kampioen uit Haarlem rekent vooral op Steen voorden, Snijder en Enthoven. Heeft Rotterdam zijn hoop gevestigd op Breure, Muilwijk, Bravenboer en Verhoeven, in 't Zuiden verwacht men veel van Knoops, Rentmeester, Nies- Landskampioen Sparta had voor de wedstrijd tegen het sterke British Ar my team voor een verrassing gezorgd, door twee Britse spelers die volgend seizoen mogelijk een contract kunnen krijgen, op te stellen. Deze ontmoeting tegen het legerteam was voor de twee Ieren een proefwerk, dat zij naar de mening van de ruim 13.000 toeschou wers met goed gevolg aflegden. De nederlaag van 1-2, die Sparta tegen de militairen leed, was in ieder geval niet hun schuld maar kan voor een belang rijk gedeelte geweten worden aan de betere techniek van de buitenlandse gasten. en aan een fout van keeper Andries van Dijk. Het Britse team was zeer sterk want er speelden twee full internationals in (Van onze sportredactie) Na de kampioensfeesten van Sparta, Volendam, Sittardia en Go Ahead is het zondag de beurt aan 't Gooi om de bloemetjes buiten zetten. EDO komt naar het Hilversumse sportpark en zal zich daar ongetwijfeld fel verzetten. Of dit de Haarlemmers veel zal helpen, valt sterk te betwijfelen. Duizenden Hilversummers zullen hun favorieten bijstaan in de jacht op de twee belang rijke punten, die hen nog scheiden van de afdelingstitel. Naast de wedstrijd van 't Gooi te len od de ontmoetingen ONA-DHC en EBOH-De Valk. DHC en EBOH leveren volop strijd om de tweede plaats in af deling 2 A, die het recht geeft om met 't Gooi naar de eerste divisie te pro moveren. DHC, dat een punt voor sprong heeft op zijn Dordtse rivalen, heeft de beste kansen. Het moet echter geducht oppassen bij ONA dat op eigen terrein niet gemakkelijk te kloppen is. Ook in afdeling 2 B is de beslissing om de tweede plaats nog niet gevallen. Hier zijn maar liefst drie kandida ten: Enschedese Boys, Zwartemeer en Veendam. De bewoners van le textielstad krij gen bezoek van het laag geplaatste 01- denzaal en zullen dit varkentje wel kunnen wassen. Minder zeker zijn wü van Veendam, dat de gast is van het grillige Tubantia en Zwartemeer dat te gen kampioen Go Ahead moet. Al met al blijft de kans groot dat de competitie In afdeling 2 B nog een verlengstukje krijgt. Wat de rest van het voetbalpro gramma betreft is de aardigheid er van af. De pool-enthousiasten moeten rekening houden met de vreemdste uit slagen van wedstrijden waarin wel tal van jongere spelers hun kans zullen krijgen. en bovendien vier knapen uit nationale ploegen tot 23 jaar. Bij de gasten viel vooral keeper Slater (die mogelijk a.s. woensdag he. Schotse doel tegen Neder land verdedigt) op, door zijn gedurfde en razendsnelle reddingen. Van de twee gastspelers voldeed de 20-jarige Noord- ierse rechtsbinnen John Andrew het beste. Hij paarde een uitstekende tech niek en balbehandeling aan een gezonde werklust terwijl hij ook een goed schot bleek te bezitten. Peter Fitzgerald, de v urrode middenvoor uit de Ierste vrij staat, was minder technisch maar wel sneller. Bovendien belaagde hij keeper Slater met keiharde schoten naar alle hoeken. In de eerste helft werd er niet ge doelpunt hoewel De Vries er eenmaal dichtbij was maar aan de andere kant had ook keeper Van Dijk niet over werk te klagen. Ook na de rust duurde het geruime tijd voor de man aan het scormgsbord iets kreeg te doen. Dat gebeurde pas in de vierentwintigste mi nuut, toen rechtsbinnen White een ge zamenlijke fout van Schilder en Zaal afstrafte en daarna Van Dijk geen en kele kans gaf: 0-1. In de achtentwintigste minuut kwam Sparta gelijk, toen John Andrew een knappe combinatie tussen Bosselaar (bijzonder actief) en Van Ede bekwaam afrondde. De zege ging echter naar de Britten. Geholpen door keeper Van Dijk, die een voorzet van Riley niet goed onderschepte, wist middenvoor Dooi; gemakkelijk te scoren; 12. Sparta's trainer, Dennis Neville, vond het optreden van beide spelers bevre digend en er worden pogingen in het werk gesteld het tweetal te contrac teren. De onderhandelingen hiervoor moeten echter nog worden geopend en het zal vooral van de transfersom af hangen die de clubs van Andrew en Fitzgerald, respectievelijk Derry en Waterford, zullen bedingen, of men tot een akkoord komt. Vooral Andrew is in Engeland een veel gevraagde speler en zo toonde ook Matt Busby, de manager van Man chester United, veel belangstelling voor hem. Doordat er echter moeilijkheden zjjn ontstaan, toen een der Engelse clubs hem wilde contracteren en daar bij de regels werden overtreden, heeft de Engelse voetbalbonc (F.A.) ingegre pen en een verbod uitgevaardigd voor alle Engelse clubs Andrew te contrac teren. Voor Nederland Is hij echter vrij en zo kan ook Sparta dus met hem een contract aangaan. ung ten, Aanraad en Hofmans. Tot de sterksten in de twee Amsterdamse ploegen Le Champion en organisator Olympia behoren Marinus, Van der Ruit, Le Grand en Wuurman. De eerste etappe van Amsterdam naar Heerenveen, via Zeist, Barneveld, Nun- speet en Lemmer is met 219 km de langste van de Tour. Behalve in Hee renveen zijn in de legerplaats Steenwij- kerwold, Winterswijk, Nijmegen, Stein, Breda en Haarlem etappe-aankomsten. De organisatoren zijn er in geslaagd het aantal gesloten overwegen tot een te beperken. Dit was overigens een he le puzzle. De ervaring heeft geleerd dat een gesloten overweg een etappe geheel kan bederven, aangezien deze meestal een oponthoud van een paar minuten betekent. Jeng Goldschmidt en Klaas Buchly hebben in Den Haag tijdens een be spreking over de komende Tour de France een voorlopige selectie voor de tour 1959 gemaakt. Een vijftiental renners werd aangewezen voor deelne ming aan de Dauphiné Libéré (1 t/m 7 juni), de Ronde van Zwitserland 11 t/m 18 juni) en de ronde van Luxem burg (12 t/m 15 juni). Aan de hand van de resultaten, welke in deze ronden worden bereikt, zal de definitieve keu ze voor de Ne-Lux ploeg worden ge maakt. De voorlopige selectieploeg bestaat uit: Piet Damen, Michel Stolker, Jaap Kersten, Piet van Est, Wim van Est, Piet de Jongh, Gerrit Voorting, Adri Wuyts, Jo de Haan, Piet van den Brekel, Jo de Roo, Daan de Groot, Martin van der Borgh, Bram Kool en Jef Lahaye. Martin van der Borgh, die een onwillige knie heeft, en Jef Lahaye, die bij een valpartij een hersenschud ding heeft opgelopen, zullen voor het vertrek naar de Dauphiné medisch worden gekeurd. De mogelijkheid is in tussen groot, dat negen Nederlanders in de Nederlands-Luxemburgse combi natie zullen rijden in plaats van acht. De Luxemburger Aldo Bolzan is tij dens het Pinksterweekeinde namelijk het slachtoffer van een motorongeluk geworden .en de kans bestaat, dat Bol zan niet voor de Ronde van Frankrijk zal zijn hersteld. In dat geval heeft Goldschmidt naast Charlie Gaul, Mar cel Ernzer en Jampie Schmitz geen vierde Luxemburger beschikbaar en zal dus een negende Nederlandse ren ner worden aangewezen. De ploegleiders van de Franse equi pes voor de Ronde van Frankrijk Marcel Bidot, Jean Mazier, Paul Le Drogo en Adolphe Deledda hebben overeenstemming bereikt met de ver tegenwoordigers van de Franse merken over een eerste selectie voor de tour, die op 24 juni in Mulhouse zal begin nen. Dertig Franse renners zijn reeds ze ker van een plaats in een Franse ploeg, het zijn: Franse nationale ploeg (ploeg leider Marcel Bidot)Jacques Anquetil, Louison Bobet, André Darrigade, Pier re Everaert, Raphael Geminiani en Roger Rivière. Parijs-noordoost (ploegleider Jean Mazier): Jean Claude Annaert, Gilbert Bauvin, Jean Claude Lefebre, Orphee Meneghini en Jean Stablinski. West-Zuidwest (ploegleider Paul Le Drogo): Albert Bouvet, Jean Gainche, Serge Groussar, Felix Lebuhotel, Fran cois Mahe, Raymond Mastrotto, Fer- nand Picot, Francis Pipelin, Marcel Queheille en Gerard Saint. Centraal-Zuid (ploegleider Adolphe Deledda): Jean Anastasi, Emmanuel Busto, Jean Dotto, Jean Forestier, Bernard Gauthier, Jean Graczyk, René Privat, Marcel Rohrbach en Louis Ros- tollan. De ploegen zullen worden aangevuld tot twaalf renners na de Dauphiné Li béré, die 1 juni begint. De voetbalwedstrijd tussen West Duitsland en Polen, woensdag te Ham burg gespeeld, is geëindigd in een ge lijk spel: 11. Bij de rust had Polen de leiding. De eerste helft van de ontmoeting was ongetwijfeld voor de Polen. Na de hervatting waren de Duitsers sterker. Toch duurde het tot een tiental minuten voor het einde voordat rechts buiten Erwin Stein een amateur die inviel voor Berni Klodt de gelijkma ker scoorde. Ruim 65.000 toeschouwers woonden de wedstrijd bi). Een voetbalwedstrijd tussen de teams van Noorwegen en Oostenrijk, woens dag in het Ullevalstadion te Oslo ge speeld, heeft een zege van 1-0 voor Oos tenrijk opgeleverd. Het beslissende doelpunt werd in de eerste helft ge scoord. Het was de eerste van de twee wed strijden voor de achtste finales van het tournooi om de Europa-beker voor lan denteams. In de vijfde rit van de Ronde van Italië heeft de Belg Rik van Looy zijn tweede etappezege behaald door in de eindsprint te Rome zijn landgenoot Hoevenaers, de Fransman Anquetil en de Luxemburger Gaul te verslaan. Ook in deze etappe is er een serieuze aanval gedaan op de rose trui van Charly Gaul en wel door de Italiaan Bono, die een indrukwekkende solo vlucht ondernam en na 150 kilometer een voorsprong van bijna vijf minuten had, terwijl zijn achterstand in het al gemeen klassement slechts 3 min. 51 sec. bedroeg. Een tegenaanval van Anquetil en Hoevenaers ingezet na 162 km, gooide echter roet in het eten van de Italiaan. Gaul, die zich een ogenblik had laten verrassen door de demarrage van An quetil, begon de achtervolging in ge zelschap van o.a. Van Looy en Nencini, waardoor het tempo in het peloton aan merkelijk steeg en de voorsprong van Bono zienderogen slonk. De dappere Italiaan werd ingehaald door Gaul, Van Looy, Hoevenaers, Anquetil en Del- berghe (Fr.) waarvan Van Looy met steun van Hoevenaers zonder veel moeite de sprint won. Het algemeen klassement na de vijf de etappe luidt: 1. Gaul (Lux.) 20.20.41; 2. Van Looy (Belg.) op 1.08; 3. An quetil (Fr.) op 1.27; 4. Hoevenaers (B.) op 2.12; 5. Zamboni (It.) op 3.24; 6. Couvreur (B.) op 4.52; 7, Neri (It.) op 6.07; 8. Delberghe (Fr.) op 6.09. De vierde etappe van de Omloop van de negen Provinciën is gewonnen door de Belg Jean de Roover. De winnaar legde de 168 km van Zedelgem naar Hoeilaart af in 4 uur 42 min. 10 secon den (met bonif. 4.41.40). De uitslag luidde verder: 2. Verlee (B.) 4.42.14; 3. Raes (B.) 4.42.15; 4. Wayboer (Ned.) 4.42.17; 7. Van Geel (Ned. 4.43.32; 10. Hoffmans (Ned.) 4.43.37. Het algemeen klassement na de vier de etappe ziet er als volgt uit: 1. Troonbeckx (B.) 16.30.38; 2. De Roover (B.) 16.31.25; 3. Steyaert (B.) 16.33.29; 6. Van Geel (Ned.) 16.33.35; 11. Hoff mans (Ned.) 16.38.24. DE ZONNETEMPEL door HERGÉ 22 by Uitgeverij Casterman r Ja zeker", en 'k ken 'm zeifs hèêl goed! Zeg eensbroertje, heb je soms 'n blanke jongen ontmoet, ver gezeld van 'n hondje Kuifje Hakornuitwat 'n verras - sing!...Op m'n woord, 'k hadje niet her kend. Maar waarom deze vermomming?... Kort na uw vertrek,brachten ze Zonnebloem aan land. Medeph'ch - tig en wachtten ze op het strand op, hebben onze vriend op 'n lama gehesen en voerden hem mee. Ik volgde ze op afstand, ten einde niet in het oog te lopen.. Op de markt van óanta-C/ara, 't stadje dat we aanstonds be - reikenkocht 'k in de haast de ze poncho en deze hoed. Aldus kon 'k ze tot dichtbij naderen, op het ogenblik dal ze aan t stationsloket hun kaartjes voor Jauga namen En wat deden ze met Zonne bloem )M P. I. B. Bok 6 Copenhagen M0C0 8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4