Verkeersovertredingen voor Haarlemse Rechtbank Rioolwaterzuiverings installatie in Zandvoort Voor eerste fase van uitvoering f 2.100.000 - gevraagd Euromarkt en de Bloembollenhandel Oriënterend gesprek over Europese Integratie Onthulling portret J. B. Schuil Ziekenhuis Medemblik Alle patiënten worden overgeplaatst naar Bakkum Bouw en inrichting nieuwe paviljoens vragen 8 miljoen Drie concerten van werken van Franck Achtergronden en hoofdlijnen Alle winkels in Zandvoort op zondag open V erzorgingshuis bejaarden x mm DONDERDAG 21 MEI 1959 PAGINA 5 Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Burgerlijke Stand Haarlem Uitspraak Haarlemse rechtbank Boek over dr. Spoelder uitgekomen VOLKSMUZIEK SCHOLEN Geen provinciale subsidie meer voor Haarlem en Zaandam? Garantie voor Zangersverbond Brand op schip in aanbouw Meisje valt in Houtvaart kenmerkend voor échte mannen Een eigen wapen was vroeger reeds het kenmerk voor echte mannen. Dit geldt nog steeds. Een echte man draagt met trots zijn zegelring. Een mooier manlijker geschenk is nauwelijks denk baar. mml Verdrag van Rome Conclusie Voorstel aan de raad Van 1 april tot 1 oktober Restauratie vergt 38.000 Zandvoortselaan 76.000 VOOR VERBETERING Schooltennistoernooi KENNEMER LYCEUM OP DE EERSTE PLAATS WATERPOLO- COMPETITIE IN DE ZOMER Raadsleden voetballen tegen journalisten Cursussen voor jeugdleiding Eenheidsdiploma heeft alles mee| Beurs van Amsterdam Beurs van New York - -* Voor de Haarlemse Rechtbank ver schenen hedenmorgen verschillende verdachten, die zich wegens verkeers overtredingen hadden te verantwoor den. De eerste was een 45-jarige fa brikant uit Bloemendaal, die in januari van dit jaar op de Kruisweg te Haar lem geen voorrang zou hebben ver wend aan een automobilist, die van de Parklaan gereden kwam. Onder de gegeven omstandigheden het weg dek was glad als gevolg van sneeuw val zou de fabrikant volgens de of ficier van justitie roekeloos hebben ge reden. De bestuurder van de aange reden wagen werd licht gewond. De officier eiste tegen de verdachte een geldboete van 100 subsidiair 20 dagen hechtenis. Een 44-jarige meubelmaker uit Haar lem stond terecht, omdat hjj onder in vloed van sterke drank gereden zou hebben. Hij ontkende niet dat hjj een borreltje op had. Bjj nadere precise ring bleken dat er zes tot zeven te zijn. Een agent van de Haarlemse ge meentepolitie had de wagen van ver dachte gevolgd. De meubelhandelaar, die al eens eerder wegens rijden onder invloed was veroordeeld, deelde de rechtbank mede, dat hij blij was dat hij betrapt was. ,,Ik ben nu helemaal van de drank af en het leven bevalt me heel wat beter," zei hij trots. De of ficier van justitie eiste tegen hem vier Weken gevangenisstraf en een jaar ont zegging. De meubelmaker verzocht de president de grootst mogelijke clemen tie: „Kunt u die straf niet veranderen, want vier weken gevangenisstraf kan ik niet hebben," verduidelijkte hij zijn Verzoek. Een 48-jarige timmerman-aannemer uit Bloemendaal hoorde een geldboete van 250 subs. 25 dagen tegen zich eisen, omdat hjj op 20 januari van dit jaar met zijn auto tegen de laatste wagen van een file was opgereden De verdachte veronderstelde, dat zijn wa gen was doorgeslipt, maar de officier van justitie was van mening, dat de timmerman-aannemer of te hard had gereden of te laat had geremd. De be stuurder van de wagen, waartegen de verdachte was opgereden, had tenge volge van lichte verwondingen veertien dagen niet kunnen werken. Een geldboete van 75 subs, vijftien dagen, een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en zes maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid eiste de officier van justitie vervolgens tegen een 48- jarige chauffeur uit Haarlem, die on der invloed met zijn motor een gepar keerde scooter omvergereden zou heb ben. De verdachte voerde aan, dat hn twee glazen bier gedronken had, maar een bloedproef had uitgewezen, dat dat beslist meer geweest moest zijn. Verder was hem ten laste gelegd dat hij na de aanrijding zou zijn doorgereden De officier van justitie meende, dat in bei de gevallen het wettig en overtuigend bewijs geleverd was. In hoger beroep stond terecht een ol-jange directeur uit Amsterdam, die op 27 augustus van het vorig jaar op Rijksweg 4 onder Haarlemmermeer in een file op een voor hem rijdende wa gen was gereden. Door de kantonrech ter was hij veroordeeld tot een geld boete van ƒ15 of drie dagen hechtenis. De directeur voerde aan, dat de stop lichten van de voor hem rijdende auto niet hadden gebrand. Maar een agent van politie kon zich dat niet meer her inneren. Als de lichten niet hadden ge- brand zou dat ongetwijfeld in het pro cesverbaal zijn opgenomen, zei de of- CINEMA PALACE: We zien ze rennen, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Die Beine von Dolores, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: De hel van Tarawa, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Do.: Moonlight bay, a. 1.; 2 en 8 u. REMBRANDT: Das Dreimaderlhaus, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. «OXY: T.m. do.: Charge van de Lanclers, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De held van Benghazi, 18 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Do.: Zo begint het leven, ontr. Donderdag 21 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Haarlemse To neelclub met: Eervol ontslag, door Terence Rattigan. Regie: Johan Greter. Donderdag 21 mei Concertgebouw, Tuinzaal, 8 uur: Accor deonconcert door de H.K.A.C. (besloten). BEVALLEN van een zoon: S. van Dorth-Marbus, A. M. T. F. de Zwart- Teerlink; van een dochter: J. C. Burg- raaf-Prins, W. A. Rol-van Hoof, C. de Reus-Engel, D. Tichelaar-van der Plas. ONDERTROUWD: H. van der Heide en H. van Zandvliet; P. van der Steen en A. C. van der Burg, G. van der Veen en A. M. Bultman J. T. Stam en B. Eikerbout, J. R. Beelen en A. C. Rovers, J. H. Vossen en G. J. van der Horst, K. I. Makkes en H. D. van Lil, G, Valk en M, Weijers, P. G. T. Stroet en J. H. Sterenberg, W. Kuijer en C. J. Heijtvelt, G. J. Woolthuis en H. J. W. Vosse, C. W. Schoonebeek en A. M. C. Schoen, K. H. C. Zwetsloot en C. E. Bijnsdorp, C. Rentenaar en A. M. Guichelaar, A. Schriek en M. M. Engelchor. GETROUWD: J. J. Kloes en A. Jo- chemsz, J. W. J. Dekker en C. E. M. Vogel, W. T. Punt en C. C. Bronder, S. van Deventer en B. W. van der Meer, H. W. van Wijk en M. M. J. Wouters, H. van Asten en W. Straat man, G. J. de Bruin en H. Dirks, J. B. A. Simonetti en A. H. de Lange, J. G. Wichert en E. H. Mesman, B. Bak ker en J. van Straaten, M. G. A. van Eeden en F. J. Mos, M. Dekker en M, J. van Tooren, W. Fennis en J. C. Meijs. OVERLEDEN: B. Jansen-van de Pol, 60 jr., Kortenaerstraat; G. v. d. Put- ten-Hogervorst, 78 jr.. Kenaupark; J. Lap-Kruger, 76 jr., Raadhuisplein; L. Hubbers-Seton, 70 jr., Rozenprieel- Straat; J. van der Vlugt, 76 jr., Spion- kopstraat; E. J. C. Willers, 68 jr., Park in; P. F. A. van Dieden, 59 jr., jMjer Anslostraat; A. J. J. van Blok- land, 61 jr., Saracenenstraat; W. Spar- reboom, 74 jr., Overtonstraat; J. L. Scheffer, 77 jr., Gasthuisvest; H. J. van Daalen, 60 jr., Resedastraat; M. Woud, jr., Crayenesterlaan; A. Kooij, 71 »L» Kennemerstraat; W. M. van den Anker, 33 u., Kamperlaan. OVERLEDENA. Muschter-van öchoondrager, 75 jr., Kweektuinstraat; Slot-Hoekma, 78 jr., Mr. Come- Jisstraat; T. W. Kersbergen-Nieuwen- iizerb 53 jr., Zomervaart; J. Menick, LaJ' R'lderdijkstraat; C. H. Verkroost- r-oi/fj. o-V'' Westerhoutpark; J. van rulioV;' 35 jr., Gijsbr. van Aemstel- E- V ij' a,lbrecht, 69 jr., Drilsma- T 5;a™Y1SSo';he-r' 56 F- Rollandstraat; J. Kramer, 21 jr., Hazepaterslaan; J. J. Vieselman, 89 jr., Gasthuisvest; G. C. H. Visser-Dankmeijer, 57 jr., Emma- laan; J. M. Schreuder, 68 jr., Lambr. Dalenlaan. ficier van justitie, die in het algemeen aanmerkingen maakte op het gedrag van in file rijdende automobilisten: „Te vaak wordt er te dicht op elkaar gereden." Hij vond de straf van de kantonrechter te laag en eiste tegen de directeur een geldboete van 30 subs, zes dagen. Uitspraak in al deze zaken 4 juni. Vanmorgen heeft de Haarlemse rechtbank een 29-jarige textielverte- genwoordiger uit Bloemendaal veroor deeld tot een gevangenisstraf van ze ven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie, mr. G. W. F. vai. der Valk Bouman, had één jaar gevanvenisstraf geëist, waar van de helft voorwaardelijk en met af trek van de drie maanden voorarrest. De Bloemendaler had bijna zes jaar geleden bromfietsen en een auto ge huurd en die in Amsterdam te gelde ge maakt. De officier had bij zijn eis reke ning gehouden met het avontuurlijke le ven van de vertegenwoordiger die in het vreemdelingenlegioen heeft gediend en daar weer ontsnapt was. Éénmaal had hij onder eigen naam dienst geno men en toen hij ontvlucht was en in Ne derland hem de grond weer te heet on der de voeten werd, nam hij opnieuw maar nu onder valse naam dienst bij het vreemdelingenlegioen. Intussen schijnt de man het vaste voornemen ge had te hebben zijn leven radicaal te be teren. De verdediger, mr. J. Rogge veen vroeg een gevangenisstraf gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht. De Algemene Ledenvergadering van de Vereniging Haerlem, welke woens dag 27 mei om half 8 in het Frans Hals Museum zal worden gehouden, zal een bijzonder karakter krijgen door de aan bieding aan het bestuur van het boek: ,,Ik neem afscheid van u In memo- riam Dr. C. Spoelder". Na de pauze zal de heer H. P. Baard, conservator van het museum, een inleiding met lichtbeelden houden over: ,,Het Frans Hals museum van 1946-1959, de groei van het museum in de na-oorlogse ja ren". Advertentie Z N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. Houtplein 21, tel. 10338, Haarlem Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben aan de Provinciale Sta ten voorgesteld de subsidies aan de Volksmuziekscholen in Haarlem en Zaandam met ingang van 1 januari 1960 te beëindigen. Het subsidie aan de Amsterdamse Volksmuziekschool blijft voorlopig gehandhaafd, omdat G. S. eerst willen nagaan in hoeverre deze school de functie van „Moederschool" voor de andere scholen vervult. G.S. motiveren hun voorstel tot op heffing van de subsidies aan de volks muziekscholen van Haarlem en Zaan dam met de opmerking, dat met deze scholen bij uitstek plaatselijke belangen worden gediend en dat de gemeenten vol doende draagkrachtig zijn om deze sub sidiërende taak over te nemen. De provincie is met subsidiëring van de ze scholen begonnen, toen de cultureel vormende waarde der volksmuziek scholen nog niet algemeen werd inge zien. G.S. delen uitdrukkelijk mede, dat deze voorstellen niet betekenen, dat in de toekomst generlei financiële steun meer verleend wordt aan volksmuziekscho len. Men denkt aan de mogelijkheid van aanloopsubsidies voor nieuw op te rich ten scholen. Ged. Staten van Noordholland stel len de Prov. Staten voor het Konink lijk Nederlands Zangersverbond een ga rantie te geven van 500,- voor het ju bileumconcert, dat in Amsterdam wordt gegeven en een garantie van 500 voor het jubileumconcert te geven in Haarlem Voor deze koormanifestaties, waarover wij dezer dagen reeds hebben gepubli ceerd, hebben Amsterdam en Haarlem subsidies of garanties van 500,- ieder, en het Anjerfonds Amsterdam en het Anjerfonds Noordholland een subsidie of garantie van 250,- ieder toegezegd. Op een, bij de Haarlemse Scheeps bouw Maatschappij in de Waarderpol- der te Haarlem, in aanbouw zijnde wijn tanker, de Mandouroh, is gistermiddag omstreeks half vier brand uitgebroken, toen tijdens werkzaamheden op het schip, een arbeider bezig was met het branden van een gat van ongeveer 3 cm in de schacht boven de machineka mer. Om beschadiging te voorkomen had men tevoren de dieselmotoren met een zeil afgedekt. Daarop bevond zich wat afval, onder meer resten mastiek. Afspattende vonken hebben dit doen ontbranden, waarna het vuur in korte tijd om zich heen sloeg. De blussings- werkzaamheden werden aanvankelijk verricht door het personeel van het be drijf, maar later werd assistentie van de brandweer ingeroepen, die het vuur met een nevelspuit heeft bedwongen. De onthulling van het portret van de heer J. B. Schuil, dat in opdracht van het gemeentebestuur van Haarlem door de schilder Kees Verwey werd geschilderd, zal in aansluiting aan de jaarlijkse uitreiking van de Bouwmees ter-medailles, plaats vinden op maan dag 1 juni om 5 uur in de boven-foyer van de stadsschouwburg in Haarlem, o.m. in aanwezigheid van de geportret teerde en tal van vrienden. De aan vaarding van het portret, dat een plaats zal krijgen in de stadsschouwburg, zal geschieden door de burgemeester van Haarlem. Een 8-jarig meisje is gistermiddag om kwart over vier, toen zij met haar fiets tegen de rand van een talud reed en daarbij de macht over het stuur ver loor. ter hoogte van de Parnassiakade in de Houtvaart gevallen. Het hulpge roep van de omstanders werd opge merkt door een 49-jarige journalist uit Haarlem, die zonder aarzelen zijn jas je uittrok en in het water sprong. Het gelukte hem het meisje, dat al enkele malen onder water was gegaan, naar de kant te brengen. Vandaar werd zij door een onbekend gebleven vrouw naar haar woonhuis aan de Thomsonlaan ge bracht. Ogenschijnlijk had het ongeval geen ernstige gevolgen. Advertentie 'a, het hule met het carillon Gr. Houtstraat 49 tel. 20049 Haarlem De gemeente Zandvoort heeft nog een zeer primitief systeem voor de lozing van het rioolwater. In het noord-ooste lijk deel der gemeente wordt het riool water in bassins gevoerd, waarin het ge leidelijk in de grond verzinkt. In de volksmond worden deze bassins „mod- Vier jaar geleden besloten Provincia le Staten van Noord-Holland tot ophef fing van het provinciaal ziekenhuis te Medemblik. Daartoe zouden de 363 pa tiënten van „Medemblik" overgebracht moeten worden naar de ziekenhuizen in Santpoort en Bakkum, waar nog 187 plaatsen onbezet waren. Bij het zieken huis in Bakkum zou een nieuw pavil joen voor 180 a 200 patiënten worden gebouwd. Tenslotte zou een aantal vrouwelijke patiënten van het Sant- poortse ziekenhuis naar dat in Bakkum worden overgebracht, terwijl alle pa tiënten (mannen) van Medemblik naar Santpoort zouden worden overge plaatst. Naar Gedeputeerde Staten van Noord-Holland thans in een uitvoerig schrijven aan Provinciale Staten me dedelen, zijn de plannen niet geheel te verwezenlijken. De vijf jaar gele den onbezette plaatsen zijn namelijk niet alle meer beschikbaar en ver volgens kan, afgezien van de moei lijkheden, die een overplaatsing van enige honderden patiënten van Sant poort naar Bakkum zal veroorzaken niet verwacht worden, dat voor de dan ook noodzakelijke overplaatsing van tientallen verpleegsters voldoen de medewerking wordt verkregen. Gedeputeerde Staten zijn tot de con clusie gekomen, dat het de voorkeur verdient, dat alle patiënten van „Me demblik" naar Bakkum zullen wor den overgeplaatst, en dat in Bakkum niet voor 200 maar voor 300 patiënten verpleegruimte zal worden gescha pen. Tevens zullen werkplaatsen voor arbeidstherapie voor de patiënten en woningen voor de gehuwde perso neelsleden moeten worden gebouwd. De overplaatsing zal in drie fasen ge schieden en haar beslag krijgen in het laatste kwartaal van 1960. Het zal niet mogelijk zijn de overbrenging op een eerder tijdstip te doen geschieden, noch om een groter aantal patiënten naar de bestaande paviljoens over te bren gen. Gedurende de restauratie zal het namelijk steeds nodig zijn een paviljoen voor de helft ontruimd te houden. Gedeputeerde Staten ontveinzen zich niet, dat het creëren van 300 plaatsen (in Medemblik zijn 363 plaatsen be schikbaar) toch nog een verlies aan plaatsruimte zal betekenen, maar aan gezien door de medische directie van het ziekenhuis de stellige verwachting wordt gekoesterd, dat een betere outil lage de medische en verpleegkundige behandeling dermate gunstig zal beïn vloeden, dat een snellere doorstroming van patiënten zal worden verkregen, mag worden verwacht, dat een gerin gere beddencapaciteit door een inten sievere en dus efficiëntere behandeling van de patiënten geheel of goeddeels zal worden gecompenseerd. Gedeputeerde Staten delen tenslotte mede, dat het in dit stadium nog niet mogelijk is een enigszins nauwkeurige begroting van de kosten van bouw en inrichting van de nieuwe paviljoens op te maken. De kosten zullen ongeveer 25.000,- per bed bedragen, zodat men, rekeiling houdend met bijkomende kos- De stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee zullen in drie avond-orgel bespelingen in de Grote Kerk alle orgel werken van César Franck ten gehore brengen. Deze concerten zullen worden gegeven op 26 mei, 9 en 16 juni. ten, bjj de uitvoering van het gehele project een bedrag nodig zal hebben van circa acht miljoen gulden. Zij vra gen Provinciale Staten dat bedrag te voteren, benevens 180.000,- als extra- lasten voor de verbouw en uitbreiding van de voormalige afdeling voor be smettelijke ziekten tot tuberculose-pa- viljoen, en een bedrag van 550.000,- voor de bouw van een werkplaatsenge- bouw. 9 De Sjah van Perzië heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Shell-laboratorium in Amsterdam. Vol belangstelling bekeek hij de instrumenten, die het belangrijkste export-produkt van zijn land ontleden. De Bond van Bloembollenhandelaren organiseerde woensdagmiddag, in samenwerking met het Bedrijfsschap voor de Bloembollenhandel, een bij eenkomst voor belangstellenden ter bespreking van verschillende proble men die bij de invoering van E.E.G. en Euromarkt aan de orde komen. De bijeenkomst werd gehouden in „Treslong" te Hillegom en behalve velen uit kringen van de bloembollenhandel waren o.m. ook aanwezig de heer L. Elf ring, ondervoorzitter van het P.V.S. en de heer Van Zuylen, perschef van het Produktschap. Het woord werd gevoerd door dr. J. Buter uit Wassenaar, algemeen secretaris van het Algemeen Orgaan voor de Handel en met de handel verwante bedrijven op het gebied van landbouw, visserij en voedselvoorziening, die sprak over „Achtergronden en Hoofd lijnen der Integratie", en door mr. F. J. D. Theyse uit Haarlem, die het onderwerp „Euromarkt en Bloembollenhandel" aansneed. Voorzitter van de bijeenkomst was de heer F. J. v, d. Kolk uit Hillegom, voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren. De heer Van der Kolk sprak een kort inleidend woord. De termen integratie, Euromarkt, e.d. liggen ons nog niet erg, aldus spreker. We weten nog niet goed wat er mee wordt bedoeld, maar daarom is het toch nodig dat we met de problemen worden geconfron teerd. Het zijn geen problemen voor een verre toekomst, want het Euro verdrag is reeds sinds januari van dit jaar in werking en de bloembollenhan del heeft er zeer veel mee te maken. De vraag mag gesteld worden hoe een en ander zich in de toekomst zal ont wikkelen, zo besloot de heer Van der Kolk. De E.E.G.zo stelde dr. Buter vast, schept vooral voor de bloembollenhan del moeilijke problemen omdat deze handel zo sterk internationaal is ge oriënteerd. We hebben te maken met heel veel grenzen in West-Europa, met contingenteringen, deviezenmoeilijkhe- den, douane-voorschriften, enz. Al deze moeilijkheden zouden Europa steeds verder doen achterblijven bij Amerika of Rusland, grote gebieden zonder gren zen. Europa heeft geen keus, er moet samenwerking komen, politiek en eco nomisch, willen we niet in een positie komen als nu b.v. de Balkanlanden. Amerika heeft dit reeds direkt na de oorlog ingezien, getuige de Marshall hulp en het ijveren voor economische samenwerking in Europa. De E.E.G. krijgt veel kritiek, maar bij alle kritiek moeten we bedenken dat de achtergrond is de vraag wat te doen om Europa tot nauwe samen werking te brengen. Er is geen alter-, natief. Het is een politieke zaak, want politiek en economie zijn niet te schei den. De grootste moeilijkheid is de landen, die eeuwenlang uit elkaar zijn gegroeid, in een korte periode weer tot elkaar te brengen. Dr. Buter besprak vervolgens in het kort de uitzonderingspositie die Nederland inneemt ten aanzien van het landbouwbeleid. Onze denkwijze is een totaal andere dan b.v. die van Duitsland. Nederland staat een zo ruim mogelijk handelsverkeer, ook met de zogenaamde derde landen voor. Dit vindt bij de andere landen nogal weerstand, maar ondanks na tionalisme. chauvinisme, protectio nisme, autarkie en onderlinge na-ijver kwam toch het Verdrag van Rome tot stand en spreker noemde dit een uitzonderlijke prestatie. Spreker behandelde voorts het doe] van het Verdrag van Rome, harmoni satie van wetgeving en indirecte be lastingen, de werkwijze van de Euro- peese Commissie, een instelling met be perkte bevoegdheden en bestaande uit 9 leden die niet als vertegenwoordi gers der resp. regeringen mogen optre den, de Raad van Ministers, die wèl hun eigen land vertegenwoordigen, het Europese Parlement, een adviserend lichaam, en het Hof van Justitie, waar van de Nederlander prof. Donner voor zitter is. Er wordt van het Verdrag van Rome wel eens gezegd, aldus mr. F. J. D. Theyse aan het begin zijner inleiding over „Euromarkt en bloembollenhan del", dat het een verdrag is waar ,je alles van maken kunt. We weten niet of het zo is, maar we moeten trachten er uit te halen wat er van te maken is. De bloembollenhandel beperkt zich niet tot de enge kring van zes landen. Onze branche kan zich nooit opsluiten in Klein Europa, we hebben een veel breder terrein nodig. De Europeese Ge meenschap is dus een eerste stap, een tweede, veel ruimere stap is nodza- kelijk, daarna en daarnaast komt een verruiming van de wereldhandel. Mr. Theyse lichtte dit met cijfers toe. In 1958 ging 35 pet. van de bloembollen export volgens gewicht naar de E.E.G. landen, 40 pet. naar de zogenaamde derde landen en 25 pet naar landen buiten Europa: gerekend naar de waarde zijn deze cijfers nog welsprekender, n.l. resp. 33, 38 en 28 pet. Spreker trok vervolgens een verge lijking tussen de Beneluxaccoorden en het Verdrag van Rome. Een der groot ste grieven tegen de Benelux noemde mr. Theyse dat het bedrijfsleven, goed deels door eigpn schuld, speciaal van Belgische zijde, er te weinig in is ver tegenwoordigd. Het Verdrag van Rome voorziet voorts in een gemeenschappelijk land bouwbeleid, dat echter niet voor alle produkten hetzelfde is. Drie vragen stelde spreker zich: n.l. is de kwestie nog actueel en moeten we er haast mee maken; waar gaat het om bij dit Euroverdrag en met welke punten daarvan heeft de bloem bollenhandel direkt te maken. WU moeten ons standpunt nü bepa len, aldus mr. Theyse; wanneer de Europeese Commissie de tijd gekomen acht om over siergewassen te gaan praten, moeten we weten wat we wil len, anders hebben we de bus gemist. Het gaat om to veel mogelijk vrijheid, zonder marktverstoring en zonder on gelijke concurrentie. Zo te zien spre ken deze beginselen elkaar tegen, maar het zijn de hoofdlijnen voor de toekomst, niet slechts voor een overgangsperiode. Het is de taak van de Europeese Com missie te zoeken naar een compromis tussen deze beginselen. Zjj moet de op lossing zoeken van verschillende vra gen waarvan spreker o.m. noemde de teeltbeperking, vestigingseisen, kwali teitseisen, minimumprijzen en groot handelskortingen. Moeilijkheden als bolbloemen- en bloembollenexport, kleinhandel en arbitragekwestie kun nen daarbij een rol spelen. De conclusie van mr. Theyse was dat de thans aan de orde zijnde pro blemen van werkelijke importantie zijn. We moeten niet zeggen; We zullen wel zien, maar we moeten zelf doen wat we doen kunnen om te voor komen dat er fouten worden ge maakt. Niet alleen de producenten, ook de handelaren hebben nog wel iets te zeggen. Het eerste doel van het Euroverdrag is immers verrui ming van de handel, die handel moet dus baar woordje mee praten. Spr. wees daarbjj °P de noodzaak van al ler medewerking bij de pogingen om het doel te bereiken. de.rkommen" genoemd vanwege het slib dat daar op de bodem bezinkt. Vroeger had de gemeente hier ook nog een vuilnisbelt. Ruim 5 jaren ge leden sloot Zandvoort echter een con tract met de Vuil-Afvoer Maatschap pij. Het Zandvoortse vuil wordt nu met spoorwagons naar Drente afgevoerd. De vuilnisbelt is sedertdien opgeruimd. Ter plaatse bleef een grote kuil ach ter, door een dam gescheiden van de modderkommen. Deze dam is enige tijd geleden doorgebroken, zodat een nieuw rioolwaterbassin ontstond. De gemeen te za) deze „doorbraak" op korte ter mijn ongedaan maken en wellicht ook een van de bassins buiten gebruik stellen. Dit is nodig omdat de bebou wing van Zandvoort-Noord-Oost dit ge bied op korte afstand is genaderd. De enige oplossing is, de stichting van een rioolwaterzuiveringsinstalla tie. Dit is een zeer ingewikkeld tech nisch project waaraan al jarenlang is gewerkt. De laatste phase van dit werk komt nu in het zicht. Aan de gemeenteraad wordt namelijk voor gesteld in beginsel een crediet te ver lenen van 2.100.000 voor de uitvoe ring van dit werk. Als eerlang de zuiveringsinstallatie gereed zal zijn, zal een fraai duinge bied voor de woningbouw beschikbaar komen. De regeling van de winkelsluiting is in een seizoenplaats als Zandvoort een onderwerp van groot belang voor de bezoekers en de winkeliers. In de a.s. raadsvergadering zal daarover opnieuw beslist moeten worden. Ingevolge de thans geldende verorde ning geldt de winkelsluiting op zondag van 1 april tot 1 oktober niet voor win kels, waarin in hoofdzaak of uitsluitend bepaald aangewezen waren plegen te worden verkocht. De beperking „in hoofdzaak of uitsluitend" levert moei lijkheden op, hijvoorbeeld voor groen- tenwinkels, die dus niet in hoofdzaak fruit verkopen, en textielzaken, die niet hoofdzakelijk badantikelen verkopen. Deze zaken mogen dus op zondag niet geopend zijn. De middenstand maakt hiertegen be zwaar, terwijl deze situatie ook voor de politie tot moeilijkheden aanleiding geeft; immers zij moet in eerste instantie be oordelen of een winkel al dan niet re- recht geopend is. Gelet op het advies van „de Hanze" en de Zandvoortse handelsvereniging en van de Kamer van Koophandel wordt nu aan de gemeenteraad voorgesteld dat alle winkels zonder onderscheid op zondag van 1 april tot 1 oktober ge opend mogen zijn. Een punt van over weging is ook het nog steeds toenemend vreemdelingenverkeer (ook in het vroege voor- en najaar) en met name van buitenlandse toeristen, die bij de plaatselijke middenstand ook artikelen plegen te kopen die zij niet direct als badgast nodig hebben. Het gemeentelijk verzorgingshuis van Zandvoort, waarin bejaarden wor den verzorgd en verpleegd, behoeft dringend restauratie en verbetering. Ruim 30 jaren geleden werd het per ceel Swaluestraat 1 voor dit doel door de gemeente aangekocht en ver bouwd. Het is thans nodig de ketel voor de centrale verwarming te ver nieuwen, in alle slaapkamertjes zullen wastafels worden aangebracht met warm en koud water, alle vertrekken van het huis zullen worden gerestau reerd. De totale kosten van al deze werkzaamheden worden geraamd op 38.000,-, waarvoor aan de raad een crediet wordt gevraagd. Het wegdek van de Zandvoortselaan onder Zandvoort moet noodzakelijk her steld worden. De deklaag van de we{ is op vele plaatsen doorsneden me scheuren, zodat zij op vele plaatsen los ligt. Het snelverkeer over deze weg veroorzaakt daardoor op de duur gaten welke steeds groter worden. De weg kost dan ook een groot bedrag aan on derhoud. Bovendien is het profiel van de weg op sommige plaatsen gezakt, zodat de rijbaan enkele centimeters on der de opsluitband is komen te liggen. Aan de gemeenteraad van Zandvoort wordt voorgesteld de noodzakelijke ver beteringen te doen uitvoeren. Daarmee is een bedrag van 76.000 gemoeid. Algehele verbetering wordt niet voor- festeld omdat er plannen zijn om de andvoortselaan te verbreden. Daar voor is echter van belang te weten wat de gemeente Bloemendaal met deze weg op haar gebied gaat doen. Bloe mendaal is zo delen B. en W. van Zandvoort aan de raad mede van plan de Zandvoortselaan te verbreden zodra een moer-riool in en een rijwiel pad on de oude trambaan zijn aange legd. Het zal dus nog wel enkele jaren duren voor de verbreding van de Zand voortselaan aan de orde kan worden ge steld. Het district Haarlem van de K.N.L.T.B. heeft op de banen van het Kennemer- lyceum in Overveen een schooltennis toernooi gehouden. Het Kennemerly- ceum werd eerste voor het Chr. Lyceum, de Rijks HBS Velsen, Triniteitslyceum, Sancta Maria, Gymnasium en het Lo- rentzlyceum. De resultaten luidden: Chr. lyceum- Lorentzlyceum 2-1, Gymnasium-Trini- teitslyceum/Sancta Maria 1-2, Rijk* HBS-Kennemerlyceum 1-2, Chr. lyceum- Gymnasium 2-1, Lorentzlyceum-Rijk* HBS 1-2, Triniteitslyceum/Sancta Maria- Kennemerlyceum 1-2. Chr. lyceum-Tri- niteitslyceum/Sancta Maria 2-1, Gymna sium-Rijks HBS 1-2, Lorentzlyceum- Kennemerlyceum 0-3, Chr. lyceum-Rijk» HBS 3-0, Lorentzlyceum-Triniteitsly- ceum/Sancta Maria 1-2, Lorentzlyceum- Gymnasium 0-3 en Triniteitslyceum/ Sancta Maria-Rijks HBS 1-1 (n.u.g.). De Haarlemse zeventallen voor de zomerwaterpolo-competitie zijn als volgt ingedeeld: dames eerste klasse: DWT 5, HPC 2, HZV 1, NVA 1, VZV 2; afdeling AM I: DWR, DWT a, Haarlem, VZV a; afdeling AM II: DWT b. HPC. NVA, VZV b; heren eerste klasse: DWT 4, HZV 1, NVA 1, VZV 3: heren tweede klasse: DWR 3. HPC 4, NVA 2, VZV 4; afdeling AJ I: DWR a, Haarlem, HPC a, HVGB, VZV a; afdeling AJ II: DWR b, DWT, HPC b, HZV, NVA, VZV b. De eerste wedstrijden zullen begin juni worden gespeeld. Zaterdag wordt er op het Haarlem terrein in Haarlem-noord een wedstrijd gespeeld tussen een elftal van Haar lemse journalisten en een elftal, dat voornamelijk is gerecruteerd uit leden van de Haarlemse gemeenteraad. De opbrengst van de wedstrijd, die 's mid dags om 3 uur begint, is ten bate van de Bond van Spastici, afdeling Kenne- merland. De samenstelling van het journalis ten-elftal is nog niet bekend. Evenmin is bekend, wie de wedstrijd zal leiden. De opstelling van het raadselftal ziet er als volgt uit: van links naar rechts: doel: Voogd (P.v.d.A.); achter: Dog ger (P.S.P.) en Beets (voorzitter van de Haarlemse Sportraad); midden: Vos (K.V.P.), Bettink (V.V.D.) en van den Bergh (P.v.d.A.); voor: Spek (Prot. Gr. aanvoerder), De Graaf (Lichame lijke Opvoeding) en Voskuilen (P.v. d.A.). Grensrechter is de heer Dijks man (Prot. Gr.). De Haarlemse Raad voor de Jeugd organiseert in samenwerking met de stichting Kindervakantiekampen een aantal bijeenkomsten voor leiders en leidsters van de komende vakantie kampen. Een cursus spel en sport In het kinderkamp, welke wordt gehouden op de vrijdagen 5, 12 en 26 juni en 3 ju li in de aula van de r.-k. schoolvereni ging aan de Cruquisstraat. Aanvang acht uur. Kosten 2,50 per persoon. Een cursus handenarbeid in het kin derkamp, te houden op de donderdagen 28 mei, 4, 11, 18 en 25 juni in het gebouw „Het Baken", Bakenessegracht 10. Aanvang acht uur. Kosten 2,50 per persoon. Vervolgens een instructieweek end in het buitencentrum „Het Wissel- veld" te Epe (Geld.) op 20 en 21 juni. Kosten 7,50 per persoon. Aanmelding voor deze cursussen en het weekend kan geschieden op het se cretariaat van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, Kleine Houtweg 47, te lefoon 10101. Onder auspiciën van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen werd dinsdag- en woensdagavond in het gebouw van de geneeskundige en ge zondheidsdienst in Haarlem gelegen heid gegeven tot het afleggen van het examen tot het behalen van het een- heidsdipioma voor EHBO van de Ko ninklijke Nationale Bond voor Reddings wezen en EHBO „Het Oranje Kruis". Het examen werd afgenomen door de doktoren D. Heymans, directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst, A. de Smit en P. A. Roor- da. Van de 45 candidaten werden er vier afgewezen. Advertentie igi» De collecte ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds bracht in Haarlem f 5. 516,85 op, in Heemstede f 1.963,17 en in Bloemendaal 12.538,97. Totaal 110.018,99. (Niet officiële koersen) Vorig opening 4% Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 814 Ned. 1956 3% Ned. 1948 3 VI Ned 1950 3Vi Ned 1954 3% Ned. 1955 D B.N.G. Won.bouwl 6 Ned Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-Mlj. AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Dell Mij Fokker t. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever B1111 ton 2e Kon Petroleum 50 Holl. Amerika 141 n KX.M Kon Ned Stoomb Mn K.P.M. Ned. Stoomv Mij. v Ommeren Ned. Scheepvaart Unit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2t4 Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 II 214 Rotterdam '57 Alb Helln kl obl 4 Slot 21/5 1011/4 955/8 92H 88% QQ5.' oa Tg 92y4 111 '2 89 87% 1413,4 176% 319 319% 603 158.80 159.20 280 238 510 310 649 639% 579V2 565% 254% 172.90 167.30 153 154% 131.50 150% 148% 143 2473A 135% 135% 119 108% 81% 95% 100^ 129% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kenneeott Copper K.LJ14 Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel RoyaJ Dutch Shell Union Ol) Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny 1'ldewater US. Steel Stemming: 19/5 6814 5214 72 80% 52% 11414 3414e 47% 6714 71 li 45% 88% 69% 55% 5214 2714 94% 20/5 67% 52% 71V. 8014 52 114% 34% 47% 69% 71% 45 88% 69e 55% 52% 26% 94% nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5