een De moderne oorlog is soort boemerang geworden Tegenstellingen zijn niet alleen van psychologische aard DAGPUZZLE 's Lands Kroniek 1 -X: - - rasoijalia Nette kinderen op de t.v. "W VEILIG rijJt fONGERS Nieuw type onderzeeër te water YERITAS-CONGRES OORLOG EN VREDE DRAADLOOS CONTACT u Cliché-matig cabaret Dagorders van Staf en v. d. Bergh Tsjechische stad moet „verhuizen PERUTZ Donner blundert: Larssen wint Henriette B" in Brest aangekomen naar 6 DONDERDAG 21 MEI 1959 PAGINA T Cals bij onderwijzers Hartelijke ontvangst Jubilerende K.O.V. Benoemingen Militaire truck tegen boom gereden - Schaken in Zürich P° ko T.V.-festival in Montreux Sensationale nederlaag van favoriet Tal Wij kijken naar I Wie p/ets denkt zegtpONGER. (Van onze Utrechtse redacteur) De belangstelling voor het congres „Oorlog en Vrede" van het Collegium studiosorum Veritas te Utrecht was de eerste dag zo groot, dat de deelne mers moesten verhuizen van de senaats zaal naar het groot-auditorium in het universiteitsgebouw. Namens het curato rium sprak mr. dr. J. Donner, presi dent van de Hoge Raad, die het con gres gistermiddag opende, zijn grote waardering uit voor het initiatief om met dit congres een lustrum te begin nen. „Veritas" heeft een even actueel als moeilijk, centraal en complex vraag stuk aan de orde gesteld. Prof. Donner *ag vrede eerder als een toestand van gerechtigheid dan alleen als een af wezigheid van oorlog. Hij wees er op, dat de vragen, die in behandeling ko men, de diepste persoonlijkheid van de mens raken. Het gaat er niet om, dat met deze besprekingen een doelmatig- heidspolitiek wordt uitgestippeld, maar dat men komt tot een doorleefd stand punt. De eerste inleider, prof. mr. dr. J. Barents van de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, sprak over de moderne oorlogsdreiging en de ideolo gische tegenstelling. De mensheid, zo zei hij, heeft heel de geschiedenis door met het probleem van de oorlog geworsteld, maar bijzondere aspecten van de verschrikking van de tegenwoordige oorlog zijn het betrek ken van de gehele bevolking daarin en de intensiteit van het vernietigings wapen. Een troostende factor is, dat de mo derne oorlog een soort boemerang is geworden en dat de ontwikkeling na de tweede wereldoorlog zou kunnen wor den voortgezet in die zin, dat alleen „plaatselijke" militaire conflicten uit breken en dat een nieuwe wereldoor log wordt vermeden. In heel de Wes terse wereld zijn de mensen er niet meer op uit om geschillen door oorlog tot een oplossing te brengen en ook de leiders van de communistische wereld zijn daarvoor langzamerhand, gezien Advertentie bestellen I 23456789 10 Horizontaal: 1 proef; 2 gedijen, bij bels persoon; 3 aardmannetje, koraal eiland; 4 luitenant, ondergeschikte; 5 voorwaarde, lichaamsdeel; 6 staker die werkwilligen hindert, noot; 7 gokker, kip; 8 leervak, deel van Sumatra; 9 in gang; 10 kreupel, verkoop; 11 weg, rund. Verticaal; 1 Amerik. gouden munt, brasserij; 2 helleveeg, dubbele klink t; 3 voor, suffend; 4 Ezau, moddergat; 5 iemand die geld overmaakt; 6 voorzet sel, draaikolk, troep; 7 bloedvat, over jas; 8 een loot aanbrengen, plaats in Noord-Brabant; 9 Europeaan, laagte, bij woord; 10 een beroep. Oplossing 20 mei 1 eake, 2 kegelen. 3 lenteren, 4 renda bel, 5 Belgrado, 6 Dover. Advertentie bestellen 1 een uitspraak van Malenkof, bang ge worden. Waarvoor wij allen bevreesd zijn, is de sfeer van de vrije mogendheden te genover die van het communistische blok. Prof. Barents zette uiteen, dat de ideologische tegenstellingen in de we reld velerlei zijn. Ook is de tegenstelling tussen communisme en democratie geen zwart en wit. Het is onjuist te stellen, dat er in het westen een ideale samen leving zou zijn, maar men heeft hier tenminste de kans om voortdurend de huidige situatie te herzien. In het wes ten wordt in ieder geval de vrijheid van de individuele mens gewaardeerd. Er bestaat verschil van opvatting omtrent democratie en vrijheid, ook tussen verschillende groepen in Ne derland, o.a. tussen katholieken en andersdenkenden. Als niet-katholiek kan prof. Barents het eens zijn met de uitspraak van paus Pius XII, dat democratie en vrijheid op zichzelf geen verworvenheden zijn, waarbij men zich rustig kan neerleggen. Voor wat de houding van de com munisten betreft, merkte prof. Barents nog op, dat zij altijd klaar staan om het westen bij zijn ondergang te helpen, maar niet op de eerste plaats met wa pengeweld, omdat dit overbodig zou zijn. Zij hopen op onderlinge tegenstel lingen. De aaneensluiting van het wes ten is een zaak, die Rusland zeer mis haagt. De inleider wilde niet geheel en al ontkennen, dat er in het commu nistische regiem iets verandert, maar maande toch tot grote voorzichtigheid, niet gelovend aan de mogelijkheid van coëxistentie, omdat zulks in de ogen van de Russische leiders nooit blijvende vrede betekent. Het Atlantisch ver drag zag hij als een instrument tegen verdere agressie van Rusland in Euro pa en hij meende stellig, dat de Nato in de afgelopen tien jaar niet voor niets heeft bestaan. Prof. Barents meende tenslotte, dat men de toekomst met nuchterheid en werkelijkheidszin tege moet moet zien, met koele zenuwen en de nodige zedelijke gevoelens om in een nieuwe situatie tot juiste oplossingen te geraken. Het kan in de wereldpoli tiek vaak anders lopen dan wij menen, zodat er reden is voor enig vertrouwen en we moeten zeker met in paniekstem ming verkeren. Prof. dr. B. H. M. Vlekke uit Leiden belichtte de praktische geschilpunten tussen Oost en West, waarbij hij het bestaan van politieke tegenstellingen al te gemakkelijk verwaarloosd zag. Velen vragen voortdurend om „een gesprek met de Russen", alsof de te genstelling slechts psychologisch zou zijn en het wederzijds wantrouwen door goede wil uit de weg geruimd zou kun nen worden. Hoewel het mogelijk is, dat interna tionale conflicten door kwaadwilligheid ontstaan, zal het toch zelden gebeuren, dat zij alléén door gebrek aan goede wil tot oorlog kunnen leiden. Prof. Vlekke verwierp ook de theorie, dat internationale conflicten onvermij delijk zijn, omdat het bezit van de macht onafwendbaar leidt tot een mis bruik van de macht. De wereld heeft enkele eeuwen lang op het stelsel van evenwicht der machten vertrouwd als garantie voor de vrede. Dit stelsel kan niet goed werken, wanneer slechts twee machten tegenover elkaar staan, zoals nu het geval is. Het vereist altijd een derde en liefst een vierde en vijfde macht om de balans in evenwicht te houden. Overgeleverde begrippen omtrent macht en politiek maken een tegenstel ling mogelijk zo concludeerde prof. Vlekke die door de ideologische ver schillen verscherpt wordt, misschien zelfs onverzoenlijk wordt gemaakt. Niet door het militair strategische, maar door het ideologische element is de vijandschap tussen Oost en West verscherpt, want veel van wat wij de Sovjet-Unie verwijten in Oost-Europa gedaan te hebben, werd in beginsel door de westelijke .bondgenoten tijdens de laatste oorlog goedgekeurd. Wat nooit werd goedgekeurd door het Wes ten, was de opzet der Sovjet-Unie om in elk land, dat binnen haar in vloedssfeer viel, de bestaande maat schappelijke ordening omver te sto ten en te vervangen door een op dringen van de communistische orde ning. Aan de nand van situaties als in Duits land, Korea, Vietnam, in zekere zin zelfs China, die uiteen vielen in een westelijk en oostelijk beïnvloed deel, be- Als de leden van het nieuwe kabinet overal zo'n hartelijke ontvangst ten deel valt als die, welke minister Cals gisteren kreeg van 't Katholiek Onder wijzers Verbond, dan mogen de minis- ters niet klagen. De voorzitter van het K.O.V. feliciteerde op de jubileum ver gadering van het verbond m het Kur- haus het onderwijzerskorps met het feit, dat in het nieuwe kabinet mr. Cals weer de onderwijszaken onder zijn hoede heeft en deze uitspraak werd door de volle zaal met een opmerke lijk lang applaus onderstreept. De be windsman, die voor het eerst in zyn nieuwe ambtsperiode het woord voer de, liet even doorschemeren, dat de kritiek, die hij in het verleden heelt gekregen van de onderwijsbladen, hem toch wel hoog heeft gezeten, maar overigens was het tussen de minister en de onderwijzers alles pais en vree, hetgeen in het bijzonder tot uitdruk king kwam op het moment toen de heer J. H. M. Derksen, voorzitter van het K.O.V., als een schooljongen bij het bord werd geroepen om de onder- Scheiding „officier Oranje-Nassau" in ontvangst te nemen. Intussen hebben de onderwijzers, die nun minister niet zo vaak te zien en te horen krijgen, op deze middag ken- rni ge,maakt zowel met de advocaat als met de Cals van de raamwet. rZZ ?ouden zeggen; de mammoet- ,ï"am}eer dit b~jld wat het pos- he minister betreft niet een n terminis zou zijn). De advocaat was aan het woord, toen de minister te spreken kwam over de toelating van de onderwijzers tot be paalde universitaire examens. Men kan hierbij eindeloos discussiëren over voor en tegen, zo zei de bewindsman. „Ik vind die toelating van belang, maar als jurist had ik ook best net tegendeel kunnen verdedigen van wat in het wetsontwerp staat". Na deze uitlating kon men zich afvragen of de bewindsman ook het tegendeel van zijn raamwet voor het voortgezet onder wijs zou kunnen verdedigen. Op dit stuk kwam hij echter met een uit spraak, die twijfel wel buiten lijkt te sluiten. Mr. Cals zei: „Ik ben, zoals u weet, bezeten van de gedachte om een sluitende wetgeving voor het voortgezet onderwijs tot stand te bren gen." Het gebeurt niet zo vaak, dat een bewindsman zich met zoveel tem perament achter een wetsontwerp stelt. In vele toespraken is bij de jubi leumviering van het K.O.V. de lof van het onderwijs en van de onderwijzer gezongen. Een van de beste beelden werd wel gebruikt door dr. F. Fleig uit Freiburg, die de aandacht vestigde op de stam „wijzen" in het woord on derwijzer. Het kind moet de weg ge wezen worden; de onderwijzer is een wijzer. Men zat bij deze toespraak in het Duits even met een gevoeligheid. De Vlaamse spreker was spontaan toe gezongen met de „Vlaamse Leeuw", de Britse gast met het „God save the Queen", de Fransman met de „Mar seillaise". Zou het voor de woordvoer der van de Duits sprekenden „Die Wacht am Rhein" moeten zijn? Het werd voor deze gast, die in zijn tafel- speech met veel tact het gehele stroomgebied van de Rijn ter sprake bracht, „Warum ist es am Rhein so schön"Een elegante oplossing voor een in het internationale samenzijn wel wat delicate kwestie. toogde prof. Vlekke, dat de militair strategische tegenstelling secundair is en de politieke primair. Een verzach ting van militaire confrontatie langs een scherp gedefinieerde lijn door middel van disengagement zal onmiddellijk ge volgd moeten worden door politieke re gelingen. wil zij werkelijk tot de vrede bijdragen. Ook in dat geval zal aan bei de zijden de wil tot compromis aanwe zig moeten zijn. Advertentie No. 1 onder de snelle films: De cud-minister van Defensie, ir. C. Staf en de nieuwe minister van Defen sie, de heer S. J. van den Bergh, heb ben beiden een dagorder uitgegeven. De dagorder van ir. Staf luidt: „Bij het neerleggen van mijn ministeriële func tie wil ik langs deze weg afscheid ne men van allen, die in de afgelopen acht jaren met mij hebben samenge werkt in de opbouw van de Nederland se krijgsmacht. Met bijzondere erken telijkheid zal ik steeds terugdenken aan de grote toewijding, waarmede zo heel vele militairen en burgers mij hebben gesteund in mijn taak om binnen een zo kort mogelijke tijd 's lands verdedi ging te verzekeren. Met grote voldoe ning heb ik nog onlangs in de volks vertegenwoordiging kunnen getuigen, dat de bijdrage, welke Nederland thans aan de gezamenlijke defensie van het westen levert, door onze bondgenoten op hoge waarde wordt geschat. De ont wikkeling staat echter niet stil. Voort durend zal ons apparaat zich moeten aanpassen aan nieuwe situaties en op vattingen. Ik twijfel er niet aan, dat u ook in de toekomst uw beste krachten zult geven aan uw taak en dat ook mijn opvolger op uw steun en medewerking zal kunnen rekenen. Ik moge u en de uwen het allerbeste toewensen". De dagorder van minister van den Bergh luidt: „Ik heb zojuist mijn func tie van minister van Defensie aanvaard, in het volle besef van de grote verant woordelijkheid, welke deze meebrengt. Ik zal zelf alle krachten, waarover ik beschik, aan mijn taak geven. Van u verwacht ik, dat u loyaal met mij zult samenwerken. Gezamenlijk zullen wi) dan de taak kunnen verrichten, welke ons is opgedragen: met onze bondgeno ten de vrijheid van ons land en volk met alle kracht te verdedigen". Adver tenth bestellen! Een hele Tsjechische stad zal bin nen de komende twee jaren moeten „verhuizen", omdat zij, naar de Tsje chische bladen berichten, gebouwd is op rijke lagen steenkool. De 3000 in woners van het stadje Ervenice in het noorden van Bohemen hebben het be vel gekregen, de stad binnen de ko mende twee jaren te verlaten, om de exploitatie van rijke steenkool-lagen mogelijk te maken. Zij zullen tijdelijk ergens anders opnieuw gehuisvest wor den en ondertussen zullen hun huizen herbouwd worden in de nabijheid van de ten ondergang gedoemde stad. De verhuizing van de eerste groep bewo ners is al begonnen. Ervenice, dat op ongeveer 80 km. ten noordwesten van Praag ligt, is op lagen steenkool gebouwd, die op een waarde van ongeveer 2 miljard Tsje chische kronen worden geschat (ong. 1 miljard gulden). Onderzoekingen hebben aangetoond, dat er 30 ton steenkool onder elke vier kante meter van Ervenice liggen tot een totaal van 51 miljoen ton. De inspecteur van 's rijks belastingen mr. J. Godschalk, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Gouda, is verplaatst naar Utrecht en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen, 2de afdeling, aldaar. Advertentie Woensdagmiddag is een drietons truck van de koninklijke landmacht, nabjj hotel „De zwarte boer" op de weg van Ermelo naar Harderwijk uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. Er waren een zeer zwaar ge wonde, twee minder zwaar gewonden en zes licht gewonden. De zeer zwaar gewonde is de 20- jarige P. J. B. uit Hilversum. Hij werd opgenomen in het Piusgesticht te Har derwijk. De twee minder enstig ge wonden zijn de dienstplichtig sergeant J. van der V uit Enschede en de dienstplichtig soldaat W. D., uit De- demsvaart. Zij werden opgenomen in het ziekenhuis te Ermelo. Advertentie bestellen 1 „Moe staf a" in de TV-uitvoering Splinters en balken. Kinderen, die voor de Britse com merciële televisie optreden, zullen zich voortaan netjes moeten gedragen. „En geltjes" hoeven het niet te zijn, maar het mogen geen kleine tirannen zijn, die met „ik wil" en „jij mot" hun ouders voorschrijven, dat ze dit of dat moeten kopen. „Hun optreden dient redelijk be schaafd te zijn", aldus luidt het in een nieuwe code, die door de Britse com merciële programmamaatschappijen is opgesteld om het gedrag van de kin deren op het scherm te regelen en die is toegezonden aan al degenen, die de advertentieprogramma's ontwerpen en verfilmen. Van 1 augustus a.s. af wordt het een strikt voorgeschreven regel, dat de kin deren in reklameprogramma's „Alst ublieft" en „Dank u" moeten zeggen, niet mogen praten met volle mond, zich behoorlijk gedragen aan tafel en niet brutaal zijn. De code is opgesteld, nadat een aan tal advertentiesprogramma's waren ver toond aan de „Independent Television Authority", het lichaam dat in Groot- Brittannië is belast met de controle op de commerciële televisie. De leden van dit lichaam waren ontstemd over de slechte manieren van de kinderen in de advertentieprogramma's en over het rechtstreekse beroep, dat op de kijkende kinderen werd gedaan om hun ouders te vragen, bepaalde artikelen te kopen. Bovendien hadden z{j kritiek op de wijze, waarop bepaalde geschenken of prjjzen voor de kinderen werden aan gekondigd. Deze leken op het scherm veel groter en mooier dan in werke lijkheid het geval was. Volgens de nieuwe code mogen dan ook geen prijs vragen meer voor kinderen worden uit geschreven, tenzij deze opvoedende waarde hebben en de kinderen mogen op geen enkele wijze meer worden aan gespoord, anderen lastig te vallen; Advertentie IIIIIIIIIIHIIIHIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllKlllllllltHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIilUltllllllllllHllllimillltllllllllllllllimilHlllllllllltlllllllllllllllHIIIIIIIIIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII' (Van onze verslaggever) Soepel - en derhalve geheel volgens wens gleed woensdagmiddag de on derzeeboot „Dolfijn" van de helling in één der loodsen van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. De doop en te waterlating van dit schip, uniek door het driecilindersysteem dat nu voor het eerst in de geschiedenis van de duikbootontwikkeling is toegepast, werd verricht door mevrouw M. C. Dekker-Neisingh, echtgenote van de hoofdintendant der zeemacht, schout bij-nacht J. Dekker. De sirenes loeiden, de in groten getale aanwezige marine mannen juichten en de bouwers van de ze oorlogsbodem hielden even de adem in, toen de bolbuikige onderwaterreus in het nat van de Nieuwe Maas dook, het water van zich scheen af te schud den en zich daarna goedmoedig door de assisterende sleepboten liet rondtrek ken. Het schip werd ontworpen door ir. M. F. Gunning. Vlak na de oorlog kwam deze bekwame scheepsontwerper met het plan, bij de bouw van onderzeeërs af te wijken van het conventionele één- cylindertype. Reeds tijdens de tweede Wereldoorlog hadden de Duitsers het plan opgevat en duikboot te ontwikkelen met twee cylinders. Het plan van ir. Gunning stond de admiraliteit wel aan en men stelde een diepgaand onder zoek in naar de voordelen van dit ty pe. Hoewel men tenslotte besloot, tot de bouw van de duikboot met drie cy linders over te gaan, bleek de ontwik keling van het project nog grote moei lijkheden op te leveren; in die mate zelfs, dat er voorlopig slechts twee drie- cylinderonderzeeërs zullen worden ge bouwd. De cylinders worden in een driehoek in het schip geplaatst. Twee ervan vormen de basis, terwijl de derde cylin der symmetrisch boven beide andere wordt geplaatst. Deze constructie bete kent de oplossing van het probleem, een middelgrote duikboot te ontwerpen welke een grotere duikdiepte heeft zon der dat dit ten koste gaat van het ge wicht, dus van de bewapening. Tevens bereikt men door deze bouwwijze een hogere onderwatersnelheid. Ir. K. van der Pols, directeur van de R.D.M. memoreerde, dat de tewater lating van een marineschip door een vrouw een oude traditie is. „Wij hebben vanmiddag een bijzonder schip van sta pel zien lopen. Dit project mag alles zins geslaagd heten, hoewel moeilijkhe den de ontwikkeling van het prototype hebben geremd. Immers, het was oor spronkelijk de bedoeling van de ontwer per, het schip een tonnenmaat van 1800 brt. te geven. Budgettaire bezwa ren hiertegen hebben deze maat ver kleind tot ongeveer 1100 brt." Overigens hadden aanvankelijk twee Rotterdamse werven een opdracht gekregen voor de bouw van ieder twee duikboten volgens het driecyliridersysteem. De opdracht aan één der werven werd echter later geannuleerd, in verband met nieuwe plannen, die betrekking hebben op de duikbootvoorziening van onze marine. Ondanks dit alles, sprak ir. Van der Pols van een bijzonder gelukkige samen werking tussen marine-autoriteiten en bouwers. Over zes maanden zal de „Dolfijn" worden opgeleverd. Zes maanden later zal het zusterschip de „Zeehond" gereed zijn. Deze duikboot lag vanmid dag nog op de helling in dezelfde loods, van waaruit haar zuster aan haar ele ment werd toevertrouwd. De direc teur van de R.D.M. eindigde met de volgende suggestie: „Indien het door litieke omstandigheden in de toe :omst nodig zou zijn, meer duikboten voor de Nederlandse marine te bou wen, ware het wellicht zeer verstan dig, dat de autoriteiten, die op dit ge bied zeggenschap hebben, in overwe ging zouden nemen de heilzame wer king die opdrachten in deze aan Ne derlandse werven kunnen hebben op de binnenlandse economie". Ongetwiifeld gingen bij deze woorden veler gedach ten uit naar de nieuwe plannen, die ir. van der Pols zojuist had gereleveerd voor de uitrusting van de marine met nog moderner duikboten. Tot slot sprak schout-bij-nacht Dek ker, mede namens zijn echtgenote, die het schip ten doop had gehouden. „De ontwerper heeft bewust gestreefd naar de ontwikkeling van een efficiënte ge vechtseenheid. Het feit, dat de verwe zenlijking van de plannen zo lang op zich heeft laten wachten, duidt er op, dat de marine bij haar aankopen niet over één nacht ijs gaat". En terwijl vele autoriteiten in het nieuwe Dokcentrum van de R.D.M. een dronk uitbrachten op de behouden vaart van de aanwinst, lag de „Dolfijn", goedmoedig geleund tegen een kade in de afbouwhaven, te wachten op zijn voltooiing. De code is toegezonden aan alle ad verteerders. Hij wordt onmiddellijk van kracht, maar de adverteerders heb ben tot en met juli nog de tijd, er hun programma's mee in overeenstem ming te brengen. In Montreux is men op het ogenblik druk bezig met de voorbereidingen voor het eerste Internationale Televisie Fes tival voor Kunsten en Wetenschappen, waarvan de plannen door het gemeen tebestuur zijn goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling van deze Zwitserse stad, dit Festival te doen uitgroeien tot een jaarlijks terugkeren de gebeurtenis van een omvang en betekenis, die er op is gericht de be langstelling in de wereld voor de tele visie nog te doen toenemen. Voor de beste bijdragen op kultureel, weten schappelijk en commercieel gebied en op het terrein van amusement en op voeding zullen prijzen beschikbaar wor den gesteld. Gerekend wordt op deelneming van tv-organisaties uit West-Europa, Cana da, Noord- en Zuid-Amerika, het Mid den-Oosten, de Sovjet-Unie en verschei dene andere Oosteuropese landen. Het stadsbestuur van Montreux heeft het middeleeuwse kasteel van Chiloo Chillon op het oog als centrum van het festival. Er is voor het festival nog geen of ficiële datum vastgesteld, maar er wordt naar gestreefd, de opening in het voorjaar van 1960 te doen plaats vinden. Tevens worden voorbereidingen getroffen om het festijn, dat ongeveer tien dagen zal duren, op het tv-scherm in miljoenen huiskamers te brengen. Uit Montreux is vijf jaar geleden het eerste Eurovisieprogramma van Scan dinavië tot Italië uitgezonden. Het is dan ook niet vreemd, dat ook het eerste Internationale Televisie Festival voor Kunsten en Wetenschappen uit deze plaats zal komen. Een aantal vooraanstaande Belgen neemt aan dit radiofonische eerbetoon deel, onder wie mgr. Honoré van Way- enbergh, rector-magnificus van de ka tholieke universiteit te Leuven, kanun nik J. Vijvermans, directeur van het Lemmens Instituut en het Mechelens St.-Romboutskoor, de gouverneur van Belgisch-Limburg, dr. L. Roppe, tevens voorzitter van het Meulemans-comité, Jan Boon, directeur-generaal van het NIR, dr. Emest Claes te Elsens, Jean André van het Limburgs Symphonie- orkest en ook Meester Arthur Meule- mans zelf. Bekende koren en orkesten zullen gedeelten uitvoeren uit Meule- mans' werken. Het programma is samengesteld door Tom Bouws, die daarbij medewerking kreeg van het NIR te Brussel. Na „Kernenergie en wereldbeleid", het 23ste deel van de reeks „Aan de poorten van een nieuwe tijd", volgt in het KRO-programma nog een piano voordracht van Jo Dusseldorp, die wer ken van Janacek, Chopin en Debussy uitvoert. In het radioprogramma van de AVRO kan men luisteren naar „Fantafest", een show, „Proefwerk", een klankbeeld Advertentie bestellen! In de tweede ronde van het inter nationale schaaktoernooi te Zürich kreeg de Nederlander Jan Hein Donner een oude bekende tegen zich, nl. de Deen Bent Larssen, waarvan hij verleden jaar in een tweekamp heeft verloren. De Nederlander kon het in deze ronde niet tot winst brengen. In de konings-indi- sche partij zag Donner een dreiging van de Deen over het hoofd. Dat kostte hem een stuk en na 31 zetten gaf hij op. Uitslagen tweede ronde: Fischer Bhjend afgebr.; KupperTal 0-1; Un- zickerGligoric %-%; NievergeltBarc- za 01; KeresDückstein %-%; Keller- Blau afgebr.; WaltherOlafsson afgebr.; LarsenDonner 1-0. Voorts werden afgebroken partijen uit de eerste ronde uitgespeeld. De grote verrassing was de nederlaag van de Rus sische grootmeester Mikhail Tal, die na 46 zetten van de Zwitser Edwin Bhend verloor. Uitslagen verder: Barcza (Hong.) Unzicker (Did) y,-y,\ Dueckstein (Oost) Nievergelt (Zw.) 1-0; Blau (Zw.) Keres (Rusl.) 0-1; Olafsson (IJsl.)Kei ler (Zw.) 1-0; Walther (Zw.)—Fischer (V.S.) afgebr. De stand: 1/4. Barcza (Hong.), Dück stein (Oost.), Gligoric (Joeg.) en Keres (RusL) allen 1 y. pnt.; 5/6. Olafsson (IJsl.) en Bhend '(Zwits.) beiden 1 pnt -1- 1 afgebr. partij; 7/10. Donner (Ned.), Tal (Rusl.), Larsen (Den.) en Unzicker (Did.) allen 1 pnt; 11/12. Fischer (V.S.) en Walther (Zwits.) beiden 0 pnt 2 afgebr. part.; 13/14. Blau en Keiler (bei den Zwits.) beiden 0 pnt 1 afgebr. partij; 15/16. Nievergelt en Kupper (bei den Zwits.) beiden 0 pnt. 9? Het Nederlandse vrachtschip, „Hen riette B" is met dertig graden slagzij door de Nederlandse sleepboot „Pool- zee" naar Brest gesleept en woensdag middag aangekomen. Het schip heert aangelegd in de handelshaven, waar de lading wordt gelost. Advertentie bestellen 1 van Jan Visser over het onderwijs en „Direct", waarin Joop Stokkermans en Ruud Bos improviseren op thema's, die hun tijdens de uitzending door drie bekende musici telefonisch werden op gegeven. Vervolgens speelt het Natio naal Jeugdorkest onder leiding van Ni co Hermans, terwijl tot slot „Het Feest" voor de microfoon wordt gebracht, een spel voor tien stemmen door André Kuyten. „Splinters en Balken" een eabaretje dat de VARA nu en dan met sterk wisselende bezetting overigens uit zendt is kennelijk opgezet met de be doeling eigentijdse, vooral politieke, ver schijnselen te hekelen. Nu Tal geen zin nig mens ontkennen dat er in dezen wel het een en ander te hekelen valt. Maar er is daartoe uiteraard wel enige geest vereist. En die geest ontbrak gisteravond in deze „Splinters en balken" zo goed als geheel. De geestigheid dientenge volge dus ook. De tekstschrijvers en de optredenden bleken nu ook weer niet zó geteisterd door de schijn heiligheden des dagelijksen, maatschap- pelijken levens dat zij er inspiratie in vonden voor werkelijk gemeende en het hart beroerende spot. Alleen Paul van Wely met zijn „Happy days are here again" gaf blijk van enige gefun deerde bewogenheid. Voor de rest bleef men steken in een zeer voor de hand liggende ironie en in overbeken de quasi-wijsheden in de trant van oost en-west- moesten- toch- verstandiger-we- zen. Wij wisten het alles reeds. Mis schien kan men de volgende „Splinters en balken" wijden aan het hekelen van een bepaalde soort cliché-cabaret. H. Hn. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Rep. V. h. Staatsiebezoek v. d. Sjah v. Iran. 13.00 Nws. 13.15 Metropole-ork. 13.45 Gram. 14.25 Koorzang. 14.45 Gram. 15.10 Gram. 16.30 Gram. 16.40 Fluit en clavecimbel. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor en instr. kwint. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmóniecorps. 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Caus. 20.00 Heet van de matrijs. 20.30 Sopr. en piano. 21.20 Kunstrubriek. 21.40 Lichte muz. 22.10 Gram. 22.25 Musette- ens. en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Kunstoverz. 23.35-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.15 Pianorecital. 11.35 Hammondorgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.30 Voordr 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. zieken. 17.30 Orgel en zang., 17.50 Het Staatsiebezoek v. d. Sjah v. Iran. 18.00 Nws. 18.15 P. v. d. A., pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 Caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.15 Bas en piano. 20.35 Europees comm. 20.45 Caus. VARA: 21.00 Licht progr 22.25 Buitenl. weekoverz VPRO: 22.40 Causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Kamerork. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.00 Gevar. muz. 13.10 Gram. 14.00 Pianorecital. 16.00 Ork. conc. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Muzikale quiz, 20.00 Stedel. ork. v. Birmingham. 21.45 Viool en piano 23.06-23.36 Altviool en piano. ENGELAND, BBC Light progr.. 1500 en 247 m: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Dansmuz. 15.00 Fa- brieksfanfare. 15.40 Fabriekfanfarg. 15.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Gevar. muz. 21.15 Gevar. muz. 22.40 Lichte muz. 23.30 Nws. en romantische muz. Vrijdag 22 mei 22.15 uur Wat denkt de H. Stoel over....? 21.00 uur Gezinsrozenkrans in het Latijn (196 m.). (N.B. Programma-wijzigingen voor behouden vanwege actualiteiten) NDR/WDR, 309 m: 12.00 Kamermuz. 13.15 Operettemuz. 14.00 Kamermuz. 16.00 Planorecital. 17.45 Gevar. muz. 19.50 Von deutscher Seele, romantische cant. 23.15 Moderne kamermuz. 0.10 Dansmuz. 1.15- 4.30 Gevar. muz. FRANKRIJK, progr. III (Nat. progr.), 280 en 235 m: 12.05 Ork. conc. 16.55 Gram. 18.30 Nieuwe gram. 19.51 Gram 20.00 Griselldis, opera. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Amus. muz 12.34 Gram. 13.11 Orgelconc. en gram. 15.45 Gram. 16.02 Omr. ork., Omr. koren en sol. 17.10 Gram. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.30 Gram. 20.00 Symf. ork. en solist. 20.55 Symf. ork. (verv.). 21.30 Ge mengd koor en soliste 22.15 Kamermuz. 484 m: 12.00 Gram. 13.15 Ritm. muz. 14.00 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.10 Gram 20.00 Kamerork. 20.45 Gram. NTS: 20.00 Weekoverz. KRO: 20.30 Va demecum. 21.00 Priesterarbeiders, T.V.- spel. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 Het ABC-boekje der maanden. 17.15 V. d. kind. 17.35-18.00 V. d. jeugd 18.45-19.00 Hier und Heute 20.00 Niews 20.20 Filmdocumentaire. 21.00 Film. 21.25 Gesprekken. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Na regen komt zonneschijn. 19.30 Luchtvaartkron. 20.00 Joum. 20.35 Gevar. muz. 21.20 Het lange leven. 22.05 Le Temps et les oeuvres. Daarna: Wereld nieuws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR, 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Nws. 20.00 T.V.- spel. (21.45 Filmfragm.). (23.00 Nws en joum.). Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7