Vluchtige impressie van hel idden-Oosten II Basiliek van het Heilig Graf wordt eindelijk gerestaureerd Steigers jarenlang beschamend getuigenis van tweedracht tussen de Kerken W..' mm- Garantie voor Hilton-hotels /Kda. Haagse politie sloeg met gummiknuppel Ingenieur vrijgesproken van ten laste gelegde verzetpleging Amerikaanse toeristen zullen Nederland mijden Indien hoteltekort niet spoedig wordt opgelost DE CARNAVALSMOORD Nauwe straten en trappetjes in Jerusalem houden taxi's buiten de eeuwenoude stadsmuur Na ruzie om verkeersovertreding Uameca-Celei Arrestaties in West-Duitsland r\v het eerste gezicht beantwoordt Jerusalem volledig aan de verwachtingen van de buitenlandse reiziger. Als men de stad langs de slingerende weg door het Cedrondal nadert dan ligt Jerusalem als een verzame ling lage, vierkante huizen, overwegend helderwit in de stralende zon, tegen zacht glooiende heuvels. Fraaie kerktorens, ranke minaretten en vooral de oude, uit de Turkse tijd stammende stadsmuur evenals de huizen gebouwd van prachtige witte kalksteen completeren het beeld, dat men zich tevoren van de Heilige Stad heeft gevormd. Eeuwen geleden zou het net zo geweest kunnen zijn, denkt men onwillekeurig. Eerst na aan de apdere zijde van het dal de Olijfberg te hebben beste gen, overziet men de stad in zijn volle omvang. Duide lijk steken dan in het Israëlische deel van Jerusalem, achter de muur die het oude stadsgedeelte afbakent, de moderne, hoge torenflats tegen de diepblauwe hemel af, als symbolen van de dynamische, jonge Joodse staat. Toerist merkt weinig van wijzigingen in de Heilige Stad fVm i'-fi Examen doen? Kamercommissie vraagt nadere inlichtingen Inlichtingen over partijen vergaard? door MARTIN MONS DONDERDAG 21 MEI 1959 PAGINA 9 ar v-\ Éf F fV 0a wereldvermaarde deodorantstick Charme voor Uw handen (Van een speciale verslaggever) Jerusalem is in de loop der tijden veel veranderd. Men ervaart het als een teleurstelling. In de afgelopen eeuwen is de stad in zijn geheel naar het noorden ver plaatst, zodat bijvoorbeeld de Calvarieberg binnen de muren is komen te liggen. Daarbij komt nog dat Jeru salem tal van verwoestingen heeft ondergaan. Voor de toerist en vooral voor de pelgrim is er echter een gelukkige omstandigheid. Eeuwen achtereen hebben de bewoners van Jerusalem hun huizen gebouwd op de puinhopen van vroegere huizen. Sommige straten liggen daardoor wel boven op een meter of dertig puin. Voor het gemeentebestuur brengt dat tal van problemen met zich mee. Er moet bij voorbeeld wel eens een heel eind ge graven worden voor een reparatie aan het rioleringssysteem, dat voor een deel nog dateert uit Romeinse en Byzantijnse tijden. Maar de toerist is er gelukkig mee als hij hoort dat sommige straten althans nog net zo lopen als eeuwen ge leden in de tijd van de kruisvaarders. Als men een van Godfried van Bouil lon's ridders opnieuw buiten de muur tegenover de St. Stefanspoort zou kun nen plaatsen, dan zou hij ongetwijfeld de weg weten terug te vinden naar de Basiliek van het H. Graf, de plaast waar Christus gekruisigd en gestorven is, en uit zijn graf herrezen. Wij hebben het bouwsysteem in Jeru salem geprezen, toen wij die zelfde weg zijn gegaan. De nauwe, romantische straatjes en de talloze trappetjes maak ten het noodzakelijk dat wij en de an dere gasten van de Scandinavische lucht vaartmaatschappij S.A.S., deelnemers aan een inaugurale vlucht van een Ca- ravelle naar het Midden-Oosten, de lange rij taxi's buiten de stadsmuur ver lieten. De Via Dolorosa, de kruisweg onwaarschijnlijk kort, nog geen kilo meter konden wij althans te voet gaan. De Basiliek van het H. Graf betreedt men al sinds tal van jaren door een enorme stalen steiger. Toen Palestina nog Brits mandaatgebied was hebben de Engelsen die steiger met de beste bedoelingen opgericht. Ze moesten het wankele bouwwerk voor een volledige ineenstorting behoeden na de aardbe ving, die in 1927 Jerusalem teisterde. Ook die steigers hebben het kerkgebouw echter geen goed gedaan: overdag zet ten ze uit onder de invloed van de bran dende zon en in de doorgaans kille nach ten krimpen ze ineen, stenen loswrik kend en scheuren verbredend. Ze staan daar echter nog, als een beschamend ge tuigenis van de tweedracht tussen de christelijke Kerken, die ieder een deel van de H. Grafkerk onder hun hoede hebben. Jarenlang zijn ze niet bij mach te gebleken in onderlinge samenwerking de kerk, die ook van binnen op ver scheidene plaatsen gestut moet worden, afdoende te herstellen. Kortgeleden is aan die beschamen de toestand echter een einde gekomen. Vertegenwoordigers van de drie kerk genootschappen die het grootste deel van het kerkgebouw in bezit hebben - Grieks-Orthodoxen, Armenen en Ka- Door de nauwe, romantische straaU jes met de talloze trappetjes is de oude binnenstad van Jerusalem vol komen taboe voor auto's. De kooplui en handwerkslieden, die in lange nissen aan weerskanten van de straat hun zaakjes gevestigd hebben, kunnen hun waren en grondstoffen slechts per ezel aanvoeren of op de rug van een kruier, die men dikwijls vrijwel dubbelgevouwen onder zijn zware last met langge rekte, eentonige waarschuwings kreten zich een weg kan zien banen door het gewoel in het hart van de Heilige Stad. tholieken hebben hun onderlinge meningsverschillen opzij weten te zet ten en het besluit genomen een res tauratieplan uit te voeren, dat vijf tot tien jaar in beslag zal nemen en naar schatting 5,5 miljoen gulden zal vergen. Bii de voorbereidingen hier toe, die jarenlang in beslag hebben genomen, heeft indertijd ook een Ne derlandse architect, ir. H. J. W. Thu- nissen uit Den Haag, een belangrijke rol gespeeld. Een reeds uit 1939 daterend plan, dat men na de oorlog nieuw leven heeft willen inblazen, om de Basiliek van het H. Graf te vervangen door een geheel nieuw bouwwerk, schijnt hiermee defi nitief van de baan te zijn. Men is over eengekomen dat niets zal worden ge moderniseerd. Het H. Graf zelf zal, op enkele noodzakelijke verstevigingen na, niet v/orden aangeroerd. Men hoopt daarentegen iets van de oude glorie aan het kerkgebouw te kunnen teruggeven. Zo zal men ongetwijfeld trachten de on- m F. x v'"f C:"\ V >*v 4 1 Aan de fontein, midden op tiet uitgestrekte plein rond de Moskee van Omar, Verrichten enkele Moslims met het helder stromende water de voorgeschreven rituele reiniging. verantwoorde herstelwerkzaamheden on gedaan te maken, die i 1808, nadat een brand het Heiligdom ingrijpend had verwoest, onder leiding van de Grieks- Orthodoxen, zijn verricht. Een bouw meester, die zij daartoe opdracht gaven, dankt de bijnaam „de Metselaar" aan de wijze waarop hij fraaie, oude colonna- den met metselwerk heeft opgevuld. Hoe doeltreffend het restauratiewerk met behulp van de moderne methodes ook zal worden uitgevoerd, nooit zal men met het huidige bouwwerk de wijd- se ruimte en de zuivere basilica-vorm kunnen evenaren van de Romeinse kerk, die keizer Constantijn in de vierde eeuw op dezelfde plaats heeft laten bouwen en die het begin vormde van een trieste en eindeloze reeks verwoestingen, plun deringen en niet altijd even geslaagde herstelwerkzaamheden en wederopbouw - pogingen. Tot die conclusie moet men wel komen als men bij een bezoek aan de Basiliek van het H. Graf de talrijke kapelletjes doorloopt, die zonder enige zin voor architectonische harmonie bin nen de kerk zijn gebouwd en door de verschillende kerkgenootschappen, bij een van tijd tot tijd hoog oplaaiende strijd, onder elkaar zijn verdeeld. Samen met de steigers vormen ze een chaotisch geheel en dragen nu niet be paald bij tot de gewenste religieuze sfeer in het kerkgebouw. Er waren bij ons bezoek andere omstandigheden, waar van men dit eveneens kan zeggen. Er was niet, zoals we in een kerk op de Olijfberg gezien hadden, een priester, die aan een stalletje prentbriefkaarten en kleuren-dia's verko t. Maar of men nu onmiddellijk na de ingang in de kerk rechts de trap op ging naar de Calva rieberg of doorliep naar de nauwe graf kamer, waar een marmeren tombe aan duidt waar het lichaam van Christus werd neergelegd, overal was men om ringd door groepen weinig devote toe risten en overluid sprekende gidsen, die in drie, vier talen en door elkaar heen de nodige uitleg gaven. Een intens gewijde sfeer hing er geens zins, ondanks de zware wierookgeur en de talrijke brandende kaarsen, die de bezoekers moeten gebruiken willen ze de details in de kapelletjes kunnen zien en als de gids de houten dekplaat weg. neemt de spleet in de rots kunnen bespeuren, die ontstaan zou zijn toen Christus stierf aan het kruis. Tussen de krioelende buitenlanders door bewegen Arabische bewoners van Jerusalem, voor het merendeel arme cn bejaarde men sen, zich doelbewust en zeker van de weg in het doolhof van trappen, gangen en kapelletjes naar hun uitverkoren hei ligdom Van deze diepgelovige mensen, w'evoorvaderen wellicht aanwezig wa ren bij de kruisiging, ping wat ons be treft de grootste ontroering uit. Het deed ons denken aan het eerste gebouw dat we in Jerusalem bezocht hebben, de Moskee van Omar, opgericht op de plaats waar Christus de geldwis selaars uit de Joodse tempel heeft ver jaagd en waar Mohammed, zo geloven de Moslims, op zijn paard naar de hemel is opgestegen. Een zijde van de uit de zevende eeuw daterende moskee wordt op het ogenblik in beslag genomen door steigers; ook dit historisch gebouw in Jerusalem wordt gerestaureerd. Jor daanse Mohammedanen aragen er zorg voor met de steun van geloofsgenoten uit naburige landen, die daartoe 2 mil joen gulden hebben bijeengebracht. Op het uitgestrekte plein rond de moskee heerst een intense stilte. In de schaduw van een groepje bomen zijn enkele Moslims verzonken in een van hun vijf dagelijkse godsdienstoefenin gen. Aan de fontein, midden op het plein, verrichten anderen met het hel der stromende water de rituele reini ging. Met een snelheid, die het tempo van een Tibetaanse gebedsmolen lijkt te benaderen, laat onze Mohamme daanse gids een tijdlang de kralen van zijn korte gebedssnoer klikkend door de vingers glijden, heen en weer terug. In de talloze winkeltjes in de straten van Jerusalem hebben we ze zien hangen, die gebedssnoeren, voorzien van grote kralen, tegenwoor dig zelfs in het Midden-Oosten, waar het edele handwerk nog in hoog aanzien staat machinaal en van plastic vervaardigd. Bij de ingang van de moskee bindt een neergeknielde Moslim ons zwijgend een paar sandalen aan. Gedempt door prachtige, gebrandschilderde ramen dringt het licht de wijdse ruimte bin nen. De vloer van de moskee is bedekt met dikke Perzische tapijten, hetgeen de stilte nog vergroot en klemmender maakt. Toen we de moskee verlieten en weer in het felle zonlicht traden was het klokslag twaalf uur. Van tientalen ons omringende minaretten klonken de stemmen van de „moëddzins", die met schor-Arabische keelgeluiden naar de vie windstreken de gelovigen opriepen tot gebed. Advertentie Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijn- hardt's Zenuwtabletten, dan on dervindt U reeds van te voren hoe rustig, beheerst en helder- denkend er door wordt en blijft. (Van onze Haagse redactie) De Tweede Kamer is maar matig te spreken over het wetsontwerp tot ver lening van een regeringsgarantie voor leningen, waarmee de bouw van twee „Hilton"-hotels te Amsterdam en Rot terdam zullen worden gefinancierd. De Kamercommissie zegt in haar voorlopig verslag op net ontwerp „het niet ge lukkig te achten, dat de staat hulp moet verstrekken bij de financiering van twee hotels, die van buitenlandse oor sprong zijn." De bezwaren richten zich vooral te gen het risico voor de staat en tegen de consequenties, die de „Hilton" plannen zullen hebben voor de Nederlandse ho- tellerie. Verscheidene leden vragen of een overheidsgarantie beslist noodzake lijk is en, zo ja, of dan geen risico's worden genomen, die het bedrijfsleven zelf redelijkerwijs niet kan dragen. Ver der wordt gevraagd of er waarborgen bestaan dat de door de overheid te ver lenen faciliteiten niet direct of indirect tot oneerlijke concurrentie met de be staande hotellerie kunnen leiden. Is ook onderzocht of er te Amsterdam en Rot terdam, behalve de Hilton-hotels, nog andere hoteluitbreidings. of nieuwbouw, plannen bestaan en wat de oorzaken kunnen zijn, dat deze initiatieven niet tot uitvoering zijn gebracht? Waarin moet de verklaring worden gezocht, dat de bestaande I-klasse bedrijven in Am sterdam met een gemiddelde bezetting van 75 pet. geen exorbitante winsten maken, indien de exploitatiebegrotin gen van Hilton reeds een sluitende be- roting vertonen bij een gemiddelde ezetting van 50 pet.? Is het zo, dat ook kansbiedende andere projecten in aan merking zullen kunnen komen voor re geringssteun? De Kamercommissie meent, dat bjj de beantwoording van deze vragen en bij de verdere behan deling van het wetsontwerp zoveel mo gelijk alle gegevens in de openbaarheid zullen worden gebracht. Slechts op die wijze zullen de gevoelens van onrust en onbehagen, welke dit ontwerp begelei den, kunnen verdwijnen. Advertentie regelt de transpiratie voorkomt de geur voor de verzorgde vrouw lui. drui.tick f3.» beschermt Uw tu-ttick f garderobe. De Haagse politierechter, prof. W. F. C. van Hattum heeft gisteravond, na een rechtzitting die ruim zes uur duur de, de in Amerika woonachtige 34-jari- ge Nederlandse Ingenieur H. M. H. vrij gesproken van de hem ten laste geleg de verzetpleging tegen de politie. De politierechter achtte het bewijs niet ge leverd, „omdat de betrokken politieman nen, die op 26 april jl. de ingenieur met gebruikmaking van een gummiknuppel in de Van Heutszstraat te 's-Gravenha- ge arresteerden, niet in de rechtmatige uitoefening van hun functie hebben ge handeld. Weliswaar waren de politie mannen in functie, doch zij oefenden hun functie naar Nederlandse opvattin gen niet rechtmatig uit," zo overwoog prof. Van Hattum. Dat de ingenieur de verbalisanten tij dens de arrestatie voor SS-ers en Gesta- po-agenten heeft uitgemaakt, achtte de politierechter evenmin bewezen. Wel „Denk nu niet, dat alleen in Neder land een hoteltekort bestaat. In Londen, Hawaii, Tokio, Hongkong en Calcutta Is het minstens even erg. Maar als we over Europa praten, dan zjjn het wer kelijk Londen en Amsterdam, die voor al in het grote reisseizoen een onmo gelijk figuur In hotelaccommodatie van het betere genre slaan." Deze mening werd geuit en onderschreven door de heren Max Allan, voorzitter van de American association of travel agents „Asta", de invloedrijke organisatie van reisbureau-ondernemers in de Ver. Staten en Canada, Dick Kerr, vice- voorzitter, R. W. Hemhill en R. H. He- ring, bestuursleden. „In de komende jaren komt een vloed van toeristen met grote straal vliegtuigen de oceaan over. Wij weten nu al met, waar we de mensen in Lon den en Amsterdam moeten onderbren gen, laat staan in de naaste toekomst. Vóór de oorlog duurde een reis om de wereld vier maanden, waarvan slechts 30 nachten in een hotel en de andere nachten aan boord van een schip wer den doorgebracht. In oktober beginnen wereldreizen met straalvliegtuigen voor 90 dagen met 86 logiesnachten in hotels. De retourvlucht New-York-Am- sterdam zal nog geen etmaal vergen. Maar waar moet de toenemende reizi- gersstroom in de naaste toekomst wor den ondergebracht in Amsterdam? Wij weten het niet. Het is uw vraagstuk. Maar als het niet wordt opgelost, moe ten wij noodgedwongen Nederland gaan overslaan," zo werd in vele toonaar den gezegd. „Nederland, met zijr prachtige toe ristische potentieel en dank zij land- schaps- en stedeschoon en internatio naal voelende bevolking, is een ideale invalspoort voor toerisme in Europa, maar verliest jaarlijks nu reeds hon derdduizenden dollars omdat wij on ze klanten er niet tergen kunnen. Voor de meer luxueuze groepsreizen kunnen wij in Nederland in het reis seizoen al geen onderdak meer vin den en van individuele reizigers krij gen wij percentueel reed' te veel klachten om als zakenlieden reizen in en via Nederland met een gerust hart te kunnen verkopen. Nu weten wü heel goed, dat het hotelfinancierings vraagstuk moeilijk is en in het straal- tijdperk met zijn te verwachten enor me reizigersaanbod nog moeilijker zal worden. Hoe men in Nederland dit vraagstuk wil oplossen, is een Ne derlandse zaak, waarbij gedacht kan worden aan belastingfaciliteiten, sub sidies of overheidsgaranties. Vergeet niet, dat tevreden toeristen ook nieu we zakelijke contacten kunnen ople veren." Deze verklaringen werden ten over staan van persvertegenwoordigers afge legd te Scheveningen, na een uitgebrei de ontvangst, die door de staatssecre taris van economische zaken, dr. G. Veldkamp, aan de in ons land verga derende Asta-bestuursleden in hotel-kas teel Oud-Wassenaar werd aangeboden. „Denk nu niet," zr haastten de zegs lieden van de Asta de aanwezige jour nalisten te verklaren, „dat wij de be- staande accommodatie onvoldoende vin den. Nederland heeft uitstekende eer ste klasse en luxueuze hotels, maar er zijn er te weinig. Het is een zekere troost, dat in Amsterdam en Rotterdam waarschijnlijk Hilton-hotels gebouwd zullen worden, maar die capaciteit zal nog lang niet voldoende zijn. Wij heb ben naast de betere klassen hotels ook eenvoudiger accommodatie nodig met een behoorlijke kamer, een goed bed, tafel, douche, toilet en hangkast, hotels met een vierhonderdtal kamers. Im mers de komende stroom „luxe" toe risten uit Amerika zal gevolgd worden door een veel grotere stroom toeristen, die dank zj) een toenemend inkomen, langere vakanties en binnen enkele ja ren mogelijke prijsverlaging van oce- aanvluchten tot een goede driehonderd dollar, Europa willen bezoeken en daar bij graag in Nederland als een van de „oude landen" zullen willen vertoeven. Maar waar moeten we die mensen laten logeren als onze vertegenwoordigers in de zomermaanden nu reeds moeten bid den en smeken om logies? En wat voor logies krijgt men dan soms nog? tavenenne Australië In Australië woedt een he vige griepepidemie. In sommige gebie den is de helft van de bevolking ziek. achtte hij H. schuldig aan belediging van enige agenten in net bureau aan ae Aaeiheiastraat. niervoor veroordeelde nij hem tot een Doete van 25 subsi- uiair vijf aagen. De officier van justitie nad teizane van aile ten laste gelegde punten een Doete van j zou geëist, sub sidiair 40 dagen. net incident tussen de ingenieur en de agenten in de Haagse van Heutsz straat was ontstaan, nauat H. in de Van Keesstraat, een zijstraat, een parkeer- overtreding nad uegaan. üir ontstond een woordenwisseling en het eind was, aat H. met geweid werd gedwongen in ae potitie-auto te stappen. De 24-jarige agent w.J.r'. heeti aaaiojj met zyu gum- mutnuppei gesiagen. hij gal xi. ver scheidene harde klappen op diens hoofd en over zijn gezicht. Niet minder dan negen getuigen a aecnarge waren opge roepen door de verdediger mr. P. C. Klomp. z,ij toonden zien zeer veront waardigd over ae gedragingen van de politiemannen. De politiemannen verklaarden, dat de ingenieur zien tegen zqu aaiuiouaing verzette en dat zo nem zonder geDrunt van ue gumniikiiuppel met naas kon den. De politiereciuer drukte hierover zon verwondering uit, daar de agenten assistentie hadden gekregen van een man van de rijkspolitie, uok in de po litieauto had agent P. nog met zijn wa penstok gesiagen. Vijf andere agenten vermaaruen a-g getuigen a cnarge, aai de ingenieur in het politiebureau scheld- wooruen aan het adres van de politie geuit had. Van mishandelingen hadden zijn niets bespeurd. De officier van justitie stelde zich niet achter de verklaring van agent P-, dat het gebruik van de wapenstok no dig was hü liet deze vraag onbeant woord doch hij kon zich voorstellen dat de agenten door de scheldende ver dachte werden geprikkeld. De klappen op het hoctd, die per ongeluk op die piaats moeten zijn aangekomen, zag de officier als verzachtende omstandigneid voor de ingenieur. Het onderzoek naanjt hetgeen op het bureau gebeurd is, is nog niet afgesloten, aldus de officier, die er verder op wees, dat H. ook in 1955 al herhaaldelijk moeilijkheden heeft gehad met Nederlandse politie mannen. Toen had hij onder meer een stopteken genegeerd. De verdediger zag in het „onnodig en te enthousiast" gebruiken var de gum miknuppel een ernstige grief, die de ge hele Haagse burgerij tegen de politie heeft. „Een dergelijk gebruik van de gummiknuppel ondergraaft het ver trouwen in de politie", aldus mr. Klomp. Het Westduitse ministerie van binnen landse zaken heeft bekendgemaakt, dat „een aantal" mensen is aangehouden op verdenking van het onderhouden van betrekkingen met de Oostdultse In lichtingendienst. De verdachten hadden opdracht gekregen inlichtingen over de Christen-Democratische Unie, de West duitse regeringspartij, te verzamelen, aldus de bekendmaking van het minis terie. De Westberlijnse wethouder van justi. tie, Kielinger, heeft later bekend ge maakt dat er in West-Berljjn zes men sen zijn aangehouden. Vier van hen wa ren lid van de C.D.U., twee van hen hadden zitting in wijkraden. Van de twee anderen zou er één in contact zijn geweest met de Westberlijnse libe rale Vrije Democratische Partij en een met de rechtse Duitse Partij. Een CDU woordvoerder heeft desgevraagd mee gedeeld, dat op het partijhoofdkwartier in Bonn gisteren „\erscheidene arres taties" zijn verricht. De arrestanten be kleedden allen slechts ondergeschikte posities, zei hij. Het politieonderzoek in deze affaire is met Pinksteren begon nen. Mogelijk zullen meer arrestaties volgen. 41 Maar na korter of langer tijd kwamen daarom de geadresseerden toch wel opdagen. Als de politie die Hummelmans nodig had, zou hij wel waarschu wen als de snuiter om dat pakje kwam. Sindsdien liet de Antwerpse politie het cafeetje in de gaten houden, maar er was nog niemand om het door Perquin zo zorgvuldig klaargemaakte loze pakje ge weest. Brigadier Dekker had kunnen aanvoeren, dat het er om zo te zeggen ook nog maar amper stond, maar een blik op Perquins gezicht deed hem be sluiten dat zwijgen hier meer dan ooit goud was. Hij verwelkomde het klingelen van de telefoon dan ook met vreugde. „Breda voor u, inspecteur, de hoofdcommissaris." „Jawel, commissaris, met Perquin." „Ik wou je even waarschuwen, zodat het je niet te rauw op je lijf valt. Ze willen hier de onmiddellijke arrestatie van Smeenk. Dat relletje van gisteren heeft de deur dicht gedaan." „Dat relletje? Daar kan die arme duivel toch niets aan doen? Geloven ze dan in Breda, dat hü voor zijn plezier zijn ruiten laat ingooien? Ik zou wel eens willen weten, wie daar achter zat. Spontaan, zegt u? Daar geloof ik, met uw welnemen, commissaris, geen fluit van. Onmiddellijke arrestatie, toe maar! Ik zou wel eens willen weten, wie de zaak in handen heeft, ik of „Op het ogenblik jij nog," bromt sussend de zware bas van de hoofdcommissaris. „Maar als je niet tot arrestatie overgaat, heb je ze de langste tijd in han den gehad, vrees ik. Er wordt over geklaagd, dat er nog geen resultaat is geboekt hoewel „Ieder kind in Sint Odiliënrode de moordenaar weet te noemen," nijdigt Perquin. „Maar ik iaat me niet intimideren, door geen „Nou, nou, inspecteur, ik geloof dat het nu wei letjes is," klinkt uit Breda de stem der discipline. „Neemt u me niet kwalijk, commissaris. Maar als ze je ook zo in de wielen rijden. Ze bederven me de hele zaak." „Heb je dan aanwijzingen?" Pieter Perquin aarzelt even. Als hij nu ja zegt en het loopt op niets uit, dan is hij voor goed onmoge lijkSmeenk arresteren en dan in stilte doorwer ken? Neen, zijn onderlip steekt koppig vooruit, dat verdomt hij. De sukkel is onschuldig, daar wil hü zi)n hand yoor in het vuur steken. Hi) loopt er nog liever zo uit dan dat hü een onschuldige en dan zo'n stakker er aan waagt. „Of ik aanwijzingen heb?" zegt hü langzaam. „Ja, die heb ik, commissaris, en ze leiden in een heel an dere richting. Een arrestatie van Smeenk zou alles kunnen bederven, nog daargelaten, dat het een grote flater zou zün. Bovendien, de man ligt in het zieken huis, we zouden hem onmogelijk kunnen vervoeren. En als we het toch doen en zijn onschuld blijkt, denkt u dat de pers dan een stuk aan ons heel zal laten? Dat kon me een lief schandaaltje geven." Uit Breda klinkt een dof gebrom dat doet denken aan het protest van een in zün winterslaap gestoor de beer. „Commissaris," smeekt Pieter Auguste Perquin, „spreekt u eens met de Officier. Laat hü mü nog een week geven. Als ik dan nog geen resultaat heb, kan ieder die wil het zaakje overnemen.Bovendien, we zouden Smeenk nu toch niet kunnen vervoeren. Hü ligt geïsoleerd, een complete inzinking. Hersenkoort sen. Eigenlük dwaas van u? Nee, nee, helemaal niet, commissaris. Hartelük bedankt." Met een zucht van verlichting legt Perquin de te lefoon neer. De hoofdcommissaris windt de Officier om zün vinger, die krijgt het zaakje wel voor elkaar. En in een week kan er veel gebeuren. HOOFDSTUK XVIII „Heb je vanmiddag de nieuwsberichten gehoord, Jules?" De stem van notaris Rombouts is schril van onderdrukte nervositeit. „De nieuwsberichten? Luister ik uit principe nooit naar. Als er oorlog komt, merk ik het wel zonder nieuwsberichten," meent Jules Louwerijsse gelük- moedig. „Weet u, ik geloof warempel dat dat veulen van Jocelyn nou toch nog „Wat kan mü dat beest schelen! Er is een politie bericht omgeroepen. Een verzoek om inlichtingen over een rode Nash, sportmodel, die tussen kwart over elf en kwart voor twaalf of na halftwee op de weg van Roosendaal naar Sint Odiliënrode moet zün geweest. In de nacht van dinsdag op Aswoensdag, in de nacht van de moord, Jules." „Tjonge, tjonge en ik heb zo'n rode Nash. Wat een geluk, dat ik die hele avond in uw gezelschap ge weest ben, oom Rombouts." Zün lichte ogen blüven onafgebroken gevestigd op het gezicht van de notaris. „Daar kunt u toch een eed op doen, nietwaar?" „Jules, als jeals je iets met deze zaak te ma ken hebt! De hemel weet, je had reden genoeg om die kerelMaar wees dan in Godsnaam open te gen me. Jules!" Jules Louwerü'sse haalt omstandig zün sigaretten koker voor de dag. „Waarvoor zou het nodig geweest zün bü nacht en ontij over de Roosendaalse weg te rossen om Van den Bronck te vermoorden?" zegt hü zonder op te zien. „Dat is geen antwoord. Je weet, dat ik alles wil doen om je te helpen, maar dan moet ik toch „Weten ot ik een moordenaar ben? Wat wilt u nu eigenlük dat ik u plechtig verzeker, dat ik Van den Bronck niet of dat ik hem wel vermoord heb? U hebt het maar voor het kiezen. Het be roerde is," vervolgt hü tot zichzelf sprekend, „dat ik nu dat portret wel zal moeten sturen." „Portret? Welk portret?" „Iets, dat eigenlijk te goed is om beduimeld te worden door politievingers, oom Rombouts. Enfin.... Kom, ga nou maar mee naar Jocelyn III kijken. Als de hemel valt, hebben we allemaal een blauwe slaapmuts op." y (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9