SJAH PER FRIENDSHIP NAAR LEEUWARDEN Holland eet haring G.S. keuren besluit om Haring- buys niet af te breken goed Brand gesticht in eigen café J I l)c Fries stamboekvee nerveus onder het hoge bezoek AÊphenaar Sterke start van J. Willemsen NEDERLAND ziet zich bedreigd door de Euromarkt NAAIMACHINES Goggomobiel m ERIC DE NOORMAN f j VRIJDAG 22 MEI 1959 Scheveningen 72 „Tonny" wint „Prijs van IJmuiden" DR. E. AUSEMS Medisch adviseur Wit-Gele Kruis Kort geding over advertentie Sport en televisie Sjah onderscheidt drie Rotterdammers Burgerlijke Stand Heemstede Avondbedevaart naar Heiloo 750 voor Zandvoortse muziekkapel GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL Gewestelijke Sociale School Kader-toernooi Heemstede Lamers nog niet in grote vorm Verbond van de Nederlandse Groothandel j Uitreiking diploma's van K.A.B.-cursus Antwoord aan mevrouw Kerkhoff T.b.c. op Haarlemse scholen niet verontrustend ZAND VOORT ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 Meer werk, hogere kosten voor Reddingsbrigade Toneelgroep „De spelers van Sint Frans" met „De gekke dokter" Haarlemse volleybal clubs naar Alkmaar Wedstrijden om plaats in de overgangsklasse H.V.B.-PROGRAMMA Toneeluitvoering door „H.Z.W." Vijf jaar geëist v.a. 3485.— HARDEBELT Beverwijk exporteert irissen Beverwijkse rennersclub Botsing in Uitgeest 107 De krijgers zien er uit als mannen van Criffan, ziet de Noor man en er zijn er meer dan deze twee, want tussen de struiken schittert hier en daar het brons van wapens. En tochondanks hun kleding en hun bewapening, lijken ze meer op landlopers met hun haveloze baarden en ma gere gezichten. „Een goede vangst," bromt de voorste, „dat is zowaar de prins van Ierland, als ik me niet vergis." Dan zwijgt hij en langzaam ver schijnt er een brede lach op zijn ongeschoren gezicht. „Broeder," zegt hij en zich omwendende: „Komt te voorschijn, makkers. Alles is wel!" „Fergus' handlangers," denkt de Noorman met een zucht van opluchting en ook de kleine prins kijkt wat opgewekter. Klaarblijkelijk trok het hem niet veel aan, weer onder de hoede van papa's krijgers te komen. „Ge moet de grote Noorse koning zijn," zegt de krijger blij. „Kom vlug." Onder het voortgaan vertellen de mannen, dat ze een afdeling van Criffans krijgers in hinderlaag gelokt hebbenvandaar dus de kleding en de bewapening. „Ze waren in ge vecht met een bende Deense zeerovers, ook die zijn nu onze gevangenen," vertelt de man trots, „en een kleine troep Denen hadden we al eerder te pakken genomen. Zie!" Het vermoeden, dat Eric overvalt bij deze laatste woorden, wordt bewaarheid, als hij op de kleine open plek Bolan en zijn Noren temidden van de gevangenen ontwaart. De oude krijger begroet zijn koning met een kreet van blijdschap. „We konden ons niet bekend maken, want op Criffans burcht had men ons alles afgenomen, ook de ringen," fluistert Bolan. De toestand is nu gauw opgehelderd en lachend schudden Fergus' mannen hun vroegere gevangenen de hand. „En nu moeten we ons haasten," zegt de Noorman, „om Svein uit handen van Criffan te krijgen- (Van onze speciale verslaggever) De vliegbasis Leeuwarden was in een fraai licht van de lentezon gedompeld, toen donderdag de Fokker-Friend- ship, met het vorstelijk gezelschap aan boord, landde. Bevelen klonken luid over het vliegveld en de erewacht, ge vormd door een esquadron van de Kon Luchtmacht, sprong strak in de houding. Luchtmacht, sprong strak in de houding, vliegveld gerold, twee marechaussees in gala-uniformen betrokken aan weerszij den ervan de wacht en als eerste ver liet Hare Majesteit de Koningin het toe stel, onmiddellijk gevolgd door de Sjah en Prins Bernhard. Het hoge gezelschap werd gracielijk verwelkomd docr mr. Advertentie BEETHOVEN Vioolconcert - DAVID OISTRAKII 30 cm langspeel 23.50 Symphonie No. 7 - o.l.v. Otto Klemperer 30 cm langspeel 23.50 KRUISWEG 47-49 HAARLEM Precies een uur nadat de „Noorder- kroon" SCH 55 in Scheveningen de ha ringrace onbetwist won het schip kon met zqjn duizend PK-motor zelfs zonder risico IJmuiden laten liggen en doorsto men naar de thuishaven begroette IJmuiden de eerste Hollandse Nieuwe. Het was half elf toen benoorden de Noordpier de masten zichtbaar werden van een haringlogger, die later de „Ton ny" SCH 72 bleek te zijn. Die kaapte daarmee met twintig minuten verschil de „Prijs van IJmuiden" weg voor de neus van de „Everhard Christina" KW 40. Vanmorgen om half acht had de „Ton ny" SCH 72 nog een gesprek met de rederij. De schipper had zijn koers uit gezet op Scheveningen, maar de reder gaf de voorkeur aan IJmuiden en dan verder transport over land. Elke tijd winst, hoe gering ook, elk moment dat de lading eerder op de veiling kon zijn, betekende kans op een hogere prijs. De schipper vond het niettemin moeilijk kiezen, maar besloot dan toch maar zijn koers te verleggen naar IJmuiden. Dat is de Katwijkse loggers, die naast de overwinning in de haringrace ook nog de „Prijs van IJmuiden" begerens waardig achtten, noodlottig geworden. Burgemeester mr. M. M. Kwint, die ver gezeld was van de wnd. gemeentesecre taris de heer W. Chr. Suwerink, reikte nu aan schipper K. J. Blok de zilveren legpenning van de gemeente Velsen uit, vergezeld van een oorkonde. Ondertus sen werden de tachtig kantjes al op met vlaggen versierde vrachtauto's geladen, om zo snel mogelijk naar Scheveningen gebracht te worden. In tegenstelling tot de meeste andere jaren is de eerste nacht goed gevangen er. vandaag waren er dan ook tegen de 600 kantjes aan de markt. Vannacht zijn de vangsten weer goed geweest. Bij de Katwijkse vloot liepen deze uiteen van 1 73 kantjes per schip met een totaal van 311 kantjes alleen van de Katwijkse schepen. Dat betekent dat er morgen weer ruime aanvoer verwacht kan wor den en dat de prijs spoedig binnen ieders bereik zal liggen. Met ingang van 1 juni a.s. heeft de nationale federatie „Het Wit-Gele Kruis" benoemd als medisch adviseur de arts E. Ausems te 's-Hertogenbosch. De nieuw benoemde adviseur was 10 jaar huisarts te Goirle, daarna 7 jaar direc teur van de GG en GD te Tilburg en sinds 1952 medisch directeur van de pro vinciale Noordbrabantse bond van het Wit-Gele Kruis, met welke functie hij reeds een gedeeltelijke werkzaamheid voor het nationale Wit-Gele Kruis com bineerde. Als medisch directeur van het Wit- Gele Kruis in Noord-Brabant is be noemd de arts J. van der Horst, die na een 4-jarige werkzaamheid als huisarts te Grootebroek, sinds 1945 verbonden is aan de GG en GD te Tilburg, waarvan hij sinds 1952 directeur is. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft in kort geding, dat een combinatie van damesconfeotiebedrij ven tegen een modemagazijn wegens het nabootsen van advertenties aan hangig heeft gemaakt, deze combina tie in het ongelijk gesteld. De com binatie had het modemagazijn ervan beschuldigd sedert december vorig jaar in de dagbladen advertenties te hebben geplaatst die vrijwel identiek zijn met de annonces die zij zelf plaatst: vjjf mannequins naast elkaar met een gemonteerde fotografische achtergrond De president overwoog in zijn vonnis dat de toegepaste advertentievorm in de lijn van de normale technische ont wikkeling ligt en dat de vrees voor verwarring ongegrond is. Hij veroor deelde de combinatie in de kosten van het geding ad 200,-. Sazmierz Stasiak, een 48-jarige Pool, heeft woensdag zijn Westduit- se vrouw tweemaal met een mes in de rug gestoken omdat zij juichte toen zij op de televisie zag hoe een Westduitse speler in een wedstrijd tegen Polen een doelpunt maakte De vrouw is in iet ziekenhuis op genomen. Het doelpunt was een gelijkmaker (11) van Erwin Stein. aldus heeft de politie van Hamburg medegedeeld. H. P. Linthorst Homan, commissa ris van de koningin in Friesland. Niet echter dan nadat de muziekkapel van de Kon. Luchtmacht, gestoken in fon kelende blauwe uniformen, het Iraanse volkslied had gespeeld. Ergens op het veld stonden enige straaljagers in j-vorm opgesteld en bij elk van de toestellen had de desbetref fende piloot stram de wacht betrokken. Toen het gezelschap deze formatie in specteerde, drukte de Sjah ieder van de vliegers minzaam de hand. Van de vliegbasis ging de stoet per auto naar de boerderij „Vijver Sathe' van mevr. R. Wassenaar-Boelstra in Jel- sum. En hier werd de hoge buitenlandse gast dan geconfronteerd met de perfecte Friese glorie: het stamboek vee. Men had te zijnen behoeve ergens vier monu mentale stieren opgesteld, die door for se mannen, gestoken in blauwe kielen en witte broeken, aan een (zoet) lijntje werden gehouden. De Sjah toonde min zame belangstelling voor deze voortref felijke exempels van de Nederlandse veefokkunde en hij liet zich door me- vrouw Wassenaar uitvoerig inlichten over de merites ervan. Ten overvloede trok het hoge gezelschap vervolgens nog naar een wei om een verzameling van niet minder riante vaderlandse koeien te aanschouwen. De beesten raakten i soms overigens nogal overstuur door de opdringende fotografen en filmers en dan draafden zij nerveus het veld in. Het volgende programmapunt bestond in een bezoek aan de Coöp. Condensfa- briek „Friesland", aan de ingang waar van Sjah, Koningin en Prins onder meer werden opgewacht door charmante Frie zinnetjes, gestoken in folkloristisch cos- tuum, en uiteraard door de hoofddirec teur van de fabriek, de heer ir. J. B. Ritzema, die zijn bezoekers hartelijk verwelkomde. In de hal van de fabriek was er dan even tijd voor een meer ongedwongen optreden. De Sjah nam onmiddellijk er gens een pakje sigaretten van een tafel, bood er een aan aan zijn hoge gast- vrouwe en stak er vervolgens zelf ook een op, en Prins Bernhard stak de brand in een ferme pijp. Toen kon een van de heren van de fabriek een korte toelich ting geven op de gang van zaken in het bedrijf; en aan het eind van zijn speech bood hij de Sjah een model aan van een waarachtige Friese boeier en aan Hare Majesteit een fraai, door mej. Anna Porte vervaardigd gobelin. Het vorste lijk gezelschap bezichtigde daarna de voornaamste afdelingen van het bedrijf. In de woning van mr. Linthorst Homan gebruikte het vervolgens de lunch. Des middags bezichtigden Koningin en Prins met hun Iraanse gast op „Het Zaailand" in Leeuwarden folkloristische demon straties. Men zag daar het befaamde Fries paardenstamboek en de landelijke rij- vereniging ,,De Oorsprong" uit St.-Ni- colaasga in actie. Alles tezamen een joyeus gebeuren dat door duizenden Leeuwardenaren van harte werd mee beleefd. De vorstelijke bezoekers vooral de Sjah toonde ook grote be langstelling voor enkele demonstraties, die door ruiters en dubbelspannen wer den gegeven waarna de enkelspannen de laatste ronde van de ringrijderij re den. De koningin overhandigde per soonlijk aan de winnaars de heer en me vrouw Pasma uit Haskerdijken de prijs die zij *elf beschikbaar had gesteld Op het Zaailand werden ook nog en kele geschenken aangeboden. Mr Lint horst Homan overhandigde een bord van Akkumer aardewerk met het Frie se wapen en het persoonlijke wapen van de Sjah erop en mr. van der Meu- len verraste de keizerlijke gast namens het gemeentebestuur met een zilveren antieke suikervaas. In verband met zijn bezoek aan Rot terdam heeft de Shah van Perzië de volgende onderscheidingen aan Rotter dammers verleend: burgemeester mr. G. E. van Walsum, grootofficier in de orde van de Tadj (kroon), mr. dr K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rot terdam en kamerheer in buitengewone dienst, grootofficier in de orde van Homayoun, en commissaris van politie J. L. Krans, officier in de orde van Homayoun. GEBOREN: d. v. J. van Raaphorst en L. G. Westenberg; z. v. G. van Dujjn en J. M. Nahujjsen; d. v. A. .J M. Schumacher en M. M. Lageweg; d. v. F. Vonck en M. J. G. Glerum; z. v. W. J. Zijm en R. L. Vink; z. v. H. Op stal en A. J. van der Pluijm. ONDERTROUWD: C. Uytendaal en M. C. van Rooijen; A. Mesman en Th. A. Spoor; H. J. van Es en M de Groot; P. J. Venema en J. J. de Bonte GETROUWD: J. Philippo en J. M. Mertens. De afdeling Heemstede van de K.A.B. organiseert een avondbedevaart naar Heilo die zaterdag 30 mei zal worden gehouden. Voorlopig zijn voor deze tocht reeds twee autobussen gereser veerd. Z(j die aan deze bedevaart willen deelnemen kunnen zich nog voor zondag 24 mei aanmelden bij een der volgende adressenL. J. Floris, Rijnstraat 40; G. J. Willemse, Java- laan 37; G. Krouwels, Utrechtlaan 16; A. Mense, Timorstraat 55; N. van der Erf, Thorbeckestraat 15: J. Spann, Wiekenplein 12 en G. M. Wellenberg, Burgemeester van Lennepweg 24. De Zandvoortse muziekkapel is enige jaren geleden geüniformeerd en met een tamboerkorps en een jeugdkorps uitgebreid. Van de gemeente ontvangt de kapel een subsidie van 1000,-. De toeloop van nieuwe leden veroorzaakt echter zulke hoge uitgaven voor instru menten en uniformen, dat de gewone in komsten ontoereikend zijn. Aan de gemeenteraad is daarom gevraagd, het jaarlijks subsidie met 1500,- te ver hogen. Zóver willen burgemeester en wethouders echter niet gaan: zij stel len de raad voor, alleen voor 1959 het subsidie met 750,- te verhogen. Voor latere jaren wil men te gelegener tijd een beslissing nemen. WWW In de snelle sportwagen van Prins Bernhard hebben de Sjah en de Prins van morgen voor hun bezoek aan Fokker nog even een ommetje gemaakt. Hoewel niemand beiden daar gezien heeftgelooft men dat de Prins de kwaliteiten van zijn Ferrari bij de Bosbaan gedemonstreerd heeft. De hekken van het Bos waren tenminste gedurende enige tijd gesloten. De weg langs de Bosbaan is echter nog geen 3 km lang zodat van een race geen sprake zal zijn geweest. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft zich gistermiddag op snelle wijze door een vierentwintig punten tellende agenda heengewerkt. Bijna alle voor stellen werden zonder op- of aanmer kingen met algemene stemmen aange nomen. Alleen het voorstel om bq het vaststellen van de grootte van de gra tificatie bij ambtsjubilea ook de kin dertoelage in aanmerking te nemen in analogie overigens met de rijksre geling kon in de ogen van de WD- fractie geen genade vinden. Alle le den ervan stemden tegen. Aan het begin van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat Gede puteerde Staten van Noord-Holland het besluit van de raad om de Haringbuys niet op te offeren aan een verkeers- verbetering bij de Viersprong in Aer- denhout hebben - goedgekeurd. Op het ogenblik ontwerpt Rijksmonumenten zorg de plannen voor de verbouwing. Het is nog niet bekend hoe groot het subsidie zal zijn, dat het Rijk voorne mens is te geven. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de minister van verkeer en waterstaat zich waarschijn lijk volgende maand op de hoogte zal stellen van de provinciale plannen om over de Julianalaan ten behoeve van de westelijke randweg een viaduct aan te leggen. Behalve de gemeentelijke en provinciale instanties zullen aan dit bezoek ook vertegenwoordigers van de particuliere belangen uit die buurt deelnemen. Het voorstel om verschillende pun ten in een door het bestuur van de Sint Antoniusschool te Aerdenhout ge daan verzoek te weigeren en andere toe te staan werd van de agenda af gevoerd. Tot lid en plaatsvervangend lid van de adviescommissie als be doeld in de gemeenschappelijke rege ling voor de vleeskeuringsdienst, wer den benoemd mr. Wildt Meyboom én mr. Hijszeler. Naar aanleiding van een opmerking van mr. DE JONG SCHOUWENBURG (P.C.) over de verbouwing van een pand aan de Lage Duin en Daalseweg deelde wethouder Hijszeler mede, dat thans op de secretarie de hand wordt gelegd aan de samenstelling van een administratie van gemeentewoningen per huizenblok. Verder ging de raad akkoord met het voteren van een kre diet voor het treffen van voorzieningen ten behoeve van de openstelling van Caprera. Het rijk zal vijf jaar lang een bijdrage van 2080 geven in de kosten van aankoop en instandhouding van het landgoed. Besloten werd van de stichting Sint Josephgesticht een stuk grond van ruim 3300 vierkante meter te kopen en voor vijfenzeventig jaar in erfpacht te geven aan de wo ningbouwvereniging Sint Benedictus voor de bouw van achttien woningwet woningen. Bovendien werd besloten voor de bouw van deze woningen een geldlening te verstrekken. De voorgestelde gedeeltelijke ophef fing van de gemeentelijke kwekerij aan de Veldlaan te Aerdenhout werd met algemene instemming ontvangen. Door opheffing van de grote tropische kas, de twee varenkassen en de kas sen voor de kaapse planten wordt een bezuiniging van 18.000 bereikt. Wat er precies met de kassen en de plan ten zal gebeuren is nog niet bekend. De heer De Jong Schouwenburg hoop te, dat meer bezuinigingen in andere objecten mogelijk zullen zijn. Tijdens de rondvraag maakte dit raadslid zich zorgen over het uitblijven van een be slissing over de aanbesteding van de nieuwe politiepost in Aerdenhout. De heer Hijszeler kon in dit stadium daar over geen enkele mededeling doen. Wel zei hij, dat het college bijzonder diligent is. Jan Willemsen van de biljartver eniging SVV is het meest op de voor grond getreden bij de inzet van het kader-toernooi, dat gisteravond in „Het Wapen van Heemstede" is be gonnen. Aan dit toernooi, dat deze en de volgende week wordt gehou den, nemen de acht sterkste biljar ters deel uit het Haarlemse district: vier tweede klassers (38/2), drie eer ste klassers (38/2) en een hoofdklas ser, Jan Lamers uit Beverwijk. Zoals gebruikelijk op de eerste dag van een toernooi was het vertoonde spel nog niet van grote allure. Zo startte bijvoorbeeld de crack van „Vriendenkring", Doves uiterst moei zaam tegen een opmerkelijk soepel spelende Willemsen. Doves had de zware taak 50 caramboles meer te maken dan zijn tegenstander en dat bleek tegen Willemsen in deze vorm een onmogelijke opgave. Op de an dere tafel vochten Piet Dickmann (DES) en Lunenburg ('t Centrum) verbeten om de punten. Twee oude bekenden in de Haarlemse biljart kringen, die van elkaar weten, dat zij op het groene laken bijzondere prestaties kunnen verrichten. De par tij kostte veel beurten: 29. Beide spe lers behaalden een punt, omdat Dick mann 350 caramboles liet noteren toen Lunenburg er 300 had, hetgeen de voorgeschreven totalen waren. Met veel spanning keek men uit naar de prestaties van Lamers, de sterkste kadrist van het hele gezel schap. Men was vooral benieuwd naar zijn verrichtingen in het zeer moeilijke 38/1 spelsoort. Lamers kon het niet bolwerken tegen Jan Steffens van DES, die de 300 in 23 beurten vol maakte. De jonge talentvolle spe ler van „Houtpoort", Bert van den Hoek kwam tenslotte 17 caramboles te kort om André Agema (Selecta) te verslaan. Van de Hoek scoorde overi gens als enige deze avond een serie boven de 100. Hij produceerde een reeks van 105. Vanavond om acht uur wordt het toernooi voortgezet met de volgende partijen: Lamers Dickmann. SteffensAgema; 10 uur: V. d. HoekWillemsen, Dickmann Steffens. De uitslagen waren: J. Willemsen (300) 300 15 69 20,00 J. Doves (350) 144 15 50 9,60 P. Dickmann (350) 350 29 44 12,07 R. Lunenburg (300) 300 29 49 10,34 J. Lamers (400) 367 23 76 15,95 J. Steffens (300) 300 23 46 13,04 B. v. d. Hoek (300) 283 27 105 10.48 A. Agema (350) 350 27 50 12,96 Het verbond van de Nederlandse Groothandel heeft woensdag in Den Haag een algemene ledenvergadering gehouden. De voorzitter, dr. ir. B. Böl ger sprak daarin over de uitvoering van het EEG-verdrag en de toenemen de systematische rationalisering in de groothandelsondernemingen. Nederland ais veredelingsiand, zo betoogde hij, ziet zich geplaatst voor duidelijk aan wijsbare bedreigingen die uit het be staan van de Europese Economische Gemeenschap voortvloeien. Allereerst blijkt duidelijk hoe bij de onderhandelingen over het toekomstig buitentarief de Benelux-onderhande- laars zich geplaatst zien tegenover sterke protectionistische neigingen van enkele partners. De beschermende tendenzen, blijkend uit het verlangen naar hoge buitenta rieven, manifesteren zich eveneens in de huidige discussies over het gemeen schappelijk landbouwbeleid. De Neder landse veredelingseconomie kan geen prijsbeleid aanvaarden dat gebaseerd zal zijn op een te hoge vaste prijs. De handel heeft een sterke voorkeur uitge sproken voor een zo licht mogelijk op gezette marktorganisatie, in de over tuiging dat ambtelijke of zelfs semi- ambtelijke instituten nooit de vrije han del in doelmatigheid zullen kunnen evenaren. Een derde gevaar kan de ge meenschappelijke handelspolitiek vor men die thans in voorbereiding is. Ook hier vertoont zich duidelijk een tegen stelling tussen de landen die snel tot bescherming van bepaalde produkten overgaan door middel van invoerbeper kingen, en Benelux, die aanmerkelijk strengere eisen pleegt te stellen voor zij goederenstromen uit derde landen verbiedt. Aan de lunch werd het woord ge voerd door dr. K. P. van der Mandele die zijn visie gaf op de Oost-Westhan- del. De zware Engelse handelsdelega tie, die onder leiding van de Britse mi nister sir David Eccles, Moskou be zoekt, stelt de Nederlandse handel weer eens voor de dringende vraag welk standpunt tegenover het Oost-europese handelsoffensief moet worden ingeno men. De onder Russische aandrang tot stand te brengen scheepvaartver binding Donau-Oder-Oostzee, dwingt het Westen tot bespoediging van goede en snelle Rijn-, Main, en Donau-verbin- dingen. Voor Nederland is dit te ac tueler, daar van oudsher onze havens en scheepvaartondernemingen mede op het Oosten waren gericht en hier aan belangrijke economische voorde len ontleenden. Advertentie Donderdagavond 28 mei half 9 zullen in het gebouw Sint Bavo aan de Smede- straat te Haarlem de einddiploma's en overgangsrapporten worden uitge reikt aan hen die met vrucht de nu lo pende ontwikkelingscursus van de K.A.B. hebben gevolgd. De uitreiking zal geschieden door pater dr. Alfred, leider der Ontwikkelingscentrale in het bisdom Haarlem. Hierna zal het hoofd - /an de cursus, drs. C. X. Jansma spre- klasse. Uit de afdeling Haarlem nemen In antwoord op vragen van het Haar lemse raadslid mevrouw T. Kerkhoff- Pet (PvdA) hebben B. en W. thans meegedeeld dat sedert half januari van dit jaar bij de GGD een verpleegster en een doktersassistente werkzaam zijn, die speciaal zijn opgeleid voor het t.b.c.- onderzoek. Dit onderzoek volgens de methode van Mantoux vindt plaats op de scholen. De ouders, wier toestem ming vereist is, hebben per circulaire het verzoek ontvangen ƒ1,- bij te dra gen in de kosten van het onderzoek, maar zonodig wordt met een geringere of zelfs met helemaal geen bijdrage genoegen genomen. Van de 6000 leerlingen, die tot nu toe voor onderzoek gevraagd zijn, wei gerden de ouders in 600 gevallen. Na herhaalde aanschrijving verminderde dit aantal tot 350. Bij 11 leerlingen van de Haarlemse Huishoud- en Industrie school werd een tuberculeus proces ge constateerd. Los van dit onderzoek is door de GGD en het consultatiebureau van de Haarlemse vereniging voor be strijding van tuberculose sinds 1 janu ari van dit jaar bij twee leerlingen van vervolgscholen, alsmede bij twee leerlingen en één leerkracht van lagere scholen t.b.c. geconstateerd. De GGD is voldoende geoutilleerd om eenmaal per jaar bij alle leerlingen van scho len voor voortgezet onderwijs een on derzoek naar het voorkomen van t.b.c. te verrichten. B. en W. achten deze periode voldoende en verantwoord. Advertentie Alle merken dus ruime keuze De Zandvoortse reddingsbrigade ver keert in financiële moeilijkheden. Ten gevolge van het gestadig toenemende strandbezoek breidt de taak van deze kranige vrijwilligersgroep zich ook uit. Dit heeft weer tengevolge dat de kos ten van de brigade voor aanschaffing en onderhoud van reddingsmateriaal voor de verenigingskas te hoog wor den. De gemeente Zandvoort zal nu de helpende hand bieden: het jaarlijks subsidie uit de gemeentekas wordt van 900,- tot 1250,- per jaar verhoogd; bovendien wordt aan de gemeenteraad voorgesteld een schuld van 2750,- aan de gemeente kwijt te schelden. Dit is het restant van een in 1950 verstrekte geldlening voor de bouw van de red- dingspost „Ernst Brokmeier". ken over het onderwerp: „Rechtvaar digheid en Liefde". In de rubriek: „De proef op de som", kunnen de aan wezigen vragen stellen aan de geslaag de cursisten. In verband met de aanmelding van nieuwe cursisten wijst de Gewestelijke Sociale School op haar doelstelling: een algemene vorming van de leerlin gen, welke gepaard gaat met de ver standelijke vorming van de persoon. Om derhalve de cursus met vrucht te kunnen volgen dienen de kandidaten te beschikken over enige algemene be langstelling, een groot doorzettingsver mogen en een gemiddelde intelligentie. De leerstof omvat de hoofdgroepen: godsdienst, nederlandse taal en maat schappijleer, welke vooral zijn afge stemd op de praktijk en waarbij de ac tuele literatuur en de belangrijkste so ciale en economische vraagstukken zul len worden behandeld. Om de instandhouding en de opbloei van de school mogelijk te maken is het zaak dat kandidaten voor de nieuwe cursussen zich nu reeds aanmelden op het secretariaat Wilsonplein 1 te Haar lem. De KAB Toneelgroep „De Spelers van Sint Frans" zal zaterdag 24 mei, om acht uur, in het gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat te Haarlem een uitvoering geven voor donateurs van het toneelstuk „De gekke dokter" van Arie van der Lugt. Het stuk staat on der regie van de heer Fr. van Emme rik. In het kader van de toneelmanifes tatie van het katholiek amateurtoneel zullen de gezamenlijke katholieke to neelgroepen in Haarlem zondag 28 en maandag 29 juni in de Stadsschouw burg te Haarlem een opvoering geven van het blijspel „De vrouwen krijgen hun zin" In de Veilinghal te Alkmaar spelen zaterdag de volleybalkampioenen van de zeven afdelingen van het district west I om een plaats in de overgangs. deel De Blinkert (dames) en Santpoort. De Blinkert speelt met Jong Holland (Alkmaar), HCSC (Den Helder), HSV Sport (Hoorn), DEM (IJmond, Bever wijk) en VGW (Zaandam). Santpoort moet de strijd aanbinden met Jong Holland (Alkmaar), Seahawks (Den Helder), Smash (Enkhuizen), HVS (Hoorn), VCIJ (IJmuiden) en Molen wiek (Zaandam). LOS, als voorlaatste in de overgangsklasse geëindigd zal zjjn plaats moeten verdedigen. Zomercompetitie De Nederlandse volleybalbond, afde ling Haarlem, organiseert in de maand juni een zomercompetitie voor teams van bedrijven, jeugdclubs, sportvereni gingen en andere groeperingen waar van de leden niet aangesloten mogen zijn bij de NeVoBo. De wedstrijden worden gespeeld op het CIOS in Over- veen. Tevens organiseert men een jeugdcompetitie. IA: Halfweg—DCO; 1B: HBC 3— Stormvogels 4; 4 C: Spaarndam 2 WH 4; 4 I: TYBB 7—Halfweg 4, Spaar- nestad 3DSB 4; 4L: BSM 5Halfweg 5, EHS 8Nw. Vennep 2. Promotiecomp.; 3 A: EHS 2THB 2, IEV 2—BSM 3; 3B: Van Nispen—Vo gelenzang 2. Jeugdafdeling: Velsen aNAS a, Onze Gezellen aBeverwijk a, Kenne- mers aDSS a, RCH aKennemer- land a. De toneelvereniging „H.Z.W." zal za terdag 23 mei in „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat te Haar lem een uitvoering geven van het blij spel „Er zit muziek in", door Kees van Schaik. De regie is in handen van J. de Jong. De avond begint om acht uur. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen bosch heeft woensdag in hoger beroep terecht gestaan een caféhouder uit 's Hertogenbosch, die 29 november 1958 zijn eigen café in brand had ge stoken. Hij was 5 maart jl. door de rechtbank te s-Hertogenbosch veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het dubbele pand aan de Kemelsharenhoek, waarin het café gevestigd was, werd bewoond door zes gezinnen; verschillende vrouwen en kinderen konden slechts met grote moeite door de brandweer in veiligheid worden gebracht. Zowel de president van het hof, mr. Ariëns, als de procu reur-generaal, mr. De Vries, namen verdachte hoogst kwalijk, dat hij zo wel bij het beramen als bij het volvoe ren van zijn misdrijf zich niet om het gevaar, dat deze mensen liepen, be kommerd had. Hij had door deze brand stichting een bedrag van 10.000 willen incasseren, waarvoor de inventaris van café en woonhuis verzekerd waren. Ge zinsomstandigheden zouden hem tot de ze wanhoopsdaad gedreven hebben. Deze verklaring was voor de psychia: ter reden geweest om zijn oorspronke lijk rapport te herzien en te verklaren, dat er op het moment van het misdrijf sprake is geweest van verminderde toe rekenbaarheid. Op grond hiervan wil de de procureur-generaal een mil dere straf eisen dan door de rechtbank was opgelegd. Hij eiste vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest. De verdediger, mr. P. Smit uit 's-Hertogenbosch achtte de opzet niet bewezen en ook niet in de dagvaarding aangetoond. Hij bepleitte ontslag van rechtsvervolging, subsidair uiterste cle mentie. Het hof zal 3 juni arrest wijzen. Hoofdagent Haarlem en omstreken RIJKSSTRAATWEG 249 - TELEF. 57455 HAARLEM-NOORD Nu de Beverwijkse bloemenveiling in het middelpunt der belangstelling staat wat betreft de export van irissen, zal er deze week een extra veiling worden ingelast. Men heeft het plan opgenomen om ook zaterdagmiddag een veiling te houden. Op deze veiling verwacht men alleen bloemen, die geschikt zijn voor de export. Gisteravond heeft de rennersclub Ken- nemerland wedstrijden gehouden voor de zomercompetitie. De uitslagen lui den: A klasse 77 KM; 1. J. Groot, 2. W. Zonneveld, 3. H. van Duin, 4. J. Timmer, 5. B. de Reus.; B. klasse 77 KM. 1. M. Put; 2. W. Vleesman, 3, H. Brakenhof, 4. J. Castricum; C. klasse 55 KM., 1. J. de Ruiter, 2. J. Wolken, 3. P. van der Bos. Adspiranten 33 KM., 1. B. Weda, 2. L. Zonneveld, 3. H. Wentink, 4. D. Dul- lemans.; Junioren, 1. G. van der Win den, 2. H. Brakenhof. Toen de Alkmaarder L. via de Middel weg de provinciale weg met zijn brom mer over wilde steken heeft hij blijk baar niet gelet op een uit de richting Krommenie komende personenauto, be stuurd door de Haarlemmer H. Wel trachtte de heer L. nog een botsing te voorkomen door naar rechts te zwenken, maar het gevolg was toch dat de brom mer van achteren werd aangereden en zwaar werd beschadigd. De heer L. en zijn echtgenote, die op duo zat, liepen verwondingen op. Da rijkspolitie maakte proces-verbaal op. Italië staat in vuur en vlam voor liet grote nationale wielerevenement de Giro. Duizenden verdrigen zich bij de startplaatsen en langs de routes om een glimp van de grote mannen in deze ronde op te vangen. Onder de toeschouwers bij de start in Milaan bevond zich kardinaal Montini. Zijn belangstelling ging vooral uit naar een groot renner uit vroeger dagen: Gino Bartali, die nu als ploegleider actief is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2