I960 ruim een half miljoen bezoekers Toeg dorpj angswegen tot het Zuid-Beierse e worden nu al vast verbeterd DAGPUZZLE D H Generaal Norstad dankt oud minister Staf Geschil over invoerrechten voor Soraja's bagage AMSTLEVEN CARNAVALSMOORD OBERAMMERGAU verwacht in naar een Op zoek nieuwe Maria HENNESSY i „Uw werk steeds verricht met grote wilskrachtinzicht en begrip" Italiaanse douane houdt aantal koffers van de prinses vast Kleurlingen gaan zichzelf beschermen Volkspolitie bezet Oostduits dorp door MARTIN MONS Oude slagschepen lanceerplaats voor kunstmanen Goud- en zilverindustrie in Schoonhoven Het jaar 1958 verliep gunstiger dan verwacht Katholiek Thuisfront loot uit VRIJDAG 22 MEI 1959 PAGINA 7 eiken Als men van München via Rottenbuch per auto naar Oberammergau rijdt, ziet men op het laatste stuk van de tocht hoe er hard gewerkt wordt aan de verbre ding en de gedeeltelijke omlegging van de weg, die in de huidige staat geen grote verkeersstroom kan ver werken. Zo constateert men, reeds vóór men in Ober ammergau is gearriveerd, hoe het beroemde Beierse dorpje zich voorbereidt op de drukte van volgend jaar. In 1960 worden hier immers weer de traditionele pas siespelen gehouden, die zich in een kolossale belang stelling van Duitsers en buitenlanders mogen verheu gen. In het „Gasthof zur Alten Post", aan het dorpsplein van Oberammergau, hebben we dezer dagen een ge sprek gehad over de vermaarde „Passionsspiele" met de burgemeester van het plaatsje, Raimund Lang, als mede met diens broer Johann Georg Lang, de man die al sinds 1922 de regie heeft van de opvoeringen. Bur gemeester Lang, een rijzige figuur in een donker pak, wiens zware donkere wenkbrauwen zijn gelaat een zeer sprekende uitdrukking geven, vertelde ons dat in 1950 niet minder dan 520.000 mensen naar de voorstellingen zijn komen kijken, en dat er van deze bezoekers 160.000 uit het buitenland gekomen waren. Onder die buiten landers waren er niet minder dan 70.000 van Ameri kaanse nationaliteit, maar ook de belangstelling uit bijvoorbeeld Nederland is buitengewoon groot geweest. In vier maanden tijds, van half mei tot half september, werden 83 voorstellingen gegeven. Voor de opvoerin gen, die bijna acht uur duurden, betaalden de toeschou wers een toegangsprijs van 5 tot 15 mark. Het komende jaar worden er weer minstens een half miljoen bezoekers verwacht, en behalve door de ver betering van de toegangswegen, wordt er bijvoorbeeld ook door de vergroting van de pension- en hotelcapa citeit alles in het werk gesteld om de toevloed van vreemdelingen te kunnen verwerken. We zagen hoe er In het dorpje druk gebouwd wordt, en hoe de kleurige schilderingen op de witte voorgevels der huizen overal worden bijgewerkt of vernieuwd. BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING Oberammergau, zo vertelde ons de burgemeester, moet zijn ziekenhuis ver groten. Het moet zijn waterleiding uit breiden en moderniseren, en het moet een nieuw slachthuis hebben. Zo zijn reeds enige miljoenen marken geïn vesteerd in de voorbereidingen voor 1960, en in de resterende twaalf maan den zullen de kosten nog aanzienlijk oplopen. Nog dit jaar zal men de hoofdspe lers kiezen voor de komende serie op voeringen, en het wordt niet onwaar schijnlijk geacht, dat de rol van Chris tus opnieuw zal worden toegewezen aan de nu 47-jarige Anton Preisinger, die deze eer in 1950 voor het eerst genoot. Preisinger, de eigenaar van de Johann Georg Lang, die al sinds 1922 de regisseur is van de passiespelen. ..Gasthof zur Alten Post", een her berg die al vier eeuwen oud is, werkt ai sinds zijn tiende jaar mee aan de passie-spelen. Hij begon in 1922 als engel, en in 1934 mocht bij de Laza rusfiguur vertolken, terwijl hij tege lijkertijd als plaatsvervanger voor „Joannes" optrad. Preisinger, die zijn baard al weer laat staan, zoals bijna alle mannelijke bewoners van Oberammergau, maakt de indruk een wat stille man te zijn. Hij spreekt met grote bescheidenheid over de rol die hem tien jaar geleden ten deel viel, en hij geeft een ontwijkend ant woord als iemand hem vraagt naar zijn kansen voor 1960. De herberg, waarvan hij de trotse bezitter is, is al gedurende enige generaties het eigendom van het geslacht Preisin ger, maar behalve dit alleraardigste gebouw in typisch Zuid-Beierse archi tectuur, heeft Anton Preisinger nog iets anders geërfd van zijn voorva deren: het talent om toneel te spelen. De Preisingers hebben ook in de vo rige eeuw al een belangrijk aandeel gehad in de passiespelen. nder het genot van een glas Lö- wenbrau, een van de smakelijk ste Beierse biersoorten, hebben we ons ook enige tijd onderhouden met de 69-jarige spelleider, Johan Georg Lang, die even fors van gestalte is als 7.jjn Droer en die ook verder een sterke gelijkenis met hem vertoont. De regis seur is beeldhouwer van beroep, en sinds jaren is hij docent op de bekende MAGISCHE VIERKANTEN Horizontaai en verticaal dezelfde woorden invullen. 1. ongegist vruchtensap - 2. aardsoort - 3. muziekteken - 4. vervoermiddel - 5. toespraak - 6. zoogdier - 7. deel van Sumatra - 8. rustoord - 9. streek - 10. kelner - 11. schriftelijk bewijs van ontvangst - 12. onrustig en beweeglijk - 13. gelijke - 14. hoge afkomst - 15. kle dingstuk - 16. Bijb. figuur. Oplossing 21 mei: Horizontaal: 1. experiment; 2. aarden, Noë; 3 gnoom, atol; 4. lt, mindere; 5. eis, teen; 6. poster, do; 7. speler, hen; 8 lezen, Deli; 9. entree; 10. mank, om zet; 11. pad, stier. Verticaal: 1. eagle, slemp; 2. xantippe, ta; 3. pro, soezend; 4. Edom, slenk; 5. remittent; 6. in, neer, rot; 7. ader, demi; I. enten, Heeze; 9. Noor, del, er; 10. tetetonist. De „Gasthof zur Alten Post", een eeuwenoude herberg, die geëxploiteerd wordt door Anton Preisinger, de man die in 1950 de Christus-rol speelde in de passiespelen. De voorgevel wordt nu met kleurige voorstellingen beschilderd naar aanleiding van de spelen van volgend jaar. plaatselijke houtsnijdersschool, die in de loop der tijden zoveel bekwame kunstenaars heeft afgeleverd. Maar de organisatie van de spelen vergt een zeer groot deel van de tijd van de reeds bejaarde Johann Lang. Weliswaar wor den die spelen maar eens in de tien jaar gehouden, maar dan is hij er ook ongeveer een jaar druk mee. Daar komt echter bij, dat de voornaamste Oberammergause acteurs en actrices ieder jaar een zogenaamd oefenspel op voeren, om in training te blijven en om de regisseur in staat te stellen zijn mensen zo goed mogelijk te vormen. Voor dit „oefenspel" wordt ieder keer een ander stuk uitgekozen, en de keuze van dit stuk houdt geen verband met de eigenlijke passiespelen. Over enige maanden begint de re gisseur met de repetities voor het ko mende seizoen, maar uiteraard is hij nu al geheel met zijn gedachten bij de gebeurtenissen van 1960. Van de 5000 inwoners van het dorpje waren er in 1950 maar liefst 1850 recht streeks bij de passiespelen betrokken, te weten: 1000 mannen, 600 kinderen en 250 vrouwen. Een speciale selectie commissie, onder voorzitterschap van de burgemeester, zal in september de voornaamste rollen verdelen, en daar bij zal vooral aan de verkiezing van een nieuwe Maria grote aandacht worden besteed. De Maria van 1950, de nu 30- jarige Annemarie Mayr, is niet meer beschikbaar, omdat ze inmiddels ge trouwd is. Zdie in aanmerking willen komen voor een rol in het passiespel moeten minstens twintig jaar in Ober ammergau gewoond hebben, en alleen voor figuranten wordt wel eens een uit zondering gemaakt op deze oude re gel. Zo zullen straks wellicht ook en kele vluchtelingen uit Oost-Duitsland die in Oberammergau zijn komen wo nen, een bescheiden plaatsje krijgen in een van de mensenmenigten die op het toneel plegen te verschijnen. e gebroeders Lang hebben voor ons ook nog eens de geschiedenis opgehaald van de passiespelen. In 1633, zo vertelden zij, toen Oberammer gau betrokken was in de Dertigjarige Oorlog, brak in het dorpje de pest uit, die in enkele maanden meer dan tach tig slachtoffers maakte. De bestuurders van het plaatsje deden toen de plech tige belofte dat iedere tien jaar een spel zou worden opgevoerd van het lijden en sterven van Christus, als God Ober ammergau verder voor de pest zou spa ren. Volgens een oude kroniek is na het afleggen van de belofte niemand meer aan de gevreesde ziekte gestor ven. Reeds in 1634 werd voor het eerst een passiespel opgevoerd, waarbij men gebruik maakte van een tekst die uit ging van een middeleeuws Duits mys teriespel. In de afgelopen drie eeuwen heeft men zich zo trouw mogelijk gehou den aan de oude toezegging, al werd men door uitzonderlijke omstandighe den wel eens gedwongen van het tijd schema af te wijken. In 1870 was het bijvoorbeeld de Frans-Duitse oorlog die de uitvoering van het programma verhinderde, en in 1920 waren de na-oorlogse econo mische omstandigheden zo allerellen digst, dat men besloot de passiespe len een paar jaar uit te stellen. In 1940 tenslotte waren zoveel Oberam mergause mannen onder de wapenen, dat er eenvoudig geen sprake kon zijn van een passiespel. Maar zes jaar tevoren had men het driehon derdjarig bestaan van de traditie dan ook met buitengewone luister ge vierd. De 84 voorstellingen die toen werden gegeven, trokken niet minder dan 450.000 toeschouwers, en velen hebben toen, in 1934, in de spelen een edele demonstratie gezien tegen de onmenselijke en anti-godsdiensti ge politiek van Hitler, die een jaar tevoren aan de macht was gekomen. De tekst die sinds 1860 gebruikt wordt, is van de hand van de zeereerwaarde heer Alois Daisenberger, die honderd jaar geleden pastoor van Oberammer gau was. De muziek is van nog ou dere datum. Zij werd in 1811 door Ro- chus Dedler gecomponeerd. Aanvankelijk werd het passiespel maar één keer per jaar opgevoerd, waarschijnlijk omstreeks Pasen, maar reeds op het einde van de 18e eeuw ging men er toe over een hele serie voorstellingen te geven. In de eerste eeuwen was het uiteraard nog vooral een plaatselijk en regionaal evenement, maar toen in 1900 de spoorlijn van München naar het zuiden doorgetrok ken was tot Oberammergau en toen de bezoekers van de passiespelen van dat jaar geleden pastoor van Oberammer- den aangevoerd, kregen de uitvoerin gen een nationaal en zelfs internatio naal karakter. et passiespel werd in de 17e eeuw nog opgevoerd in de parochie kerk van Oberammergau, maar waarschijnlijk heeft men reeds in de 18e eeuw in een grotere ruimte gespeeld. In 1830 had men echter al een speciaal theater gebouwd, dat vervolgens in de loop der jaren enkele keren werd ver groot en verbeterd. Voor de spelen van 1930 werd een geheel nieuwe open luchtschouwburg opgetrokken, naar aanwijzingen van de regisseur, Lang, wiens broer, de huidige burgemeester, toen de supervisie op de bouw heeft gehad. Dat theater van bijna dertig jaar geleden wordt nog altijd gebruikt, al is het intussen wat gemoderniseerd en uitgebreid. Het biedt nu plaats aan ongeveer 6000 toeschouwers, die op banken komen te zitten die amfithea- tersgewijze zijn opgesteld. Van alle zit plaatsen heeft men een goed zicht op het 42 meter brede toneel, zoals wij zelf hebben kunnen constateren. Men heeft ons, na het onderhoud met de burgemeester en diens broer, rondgeleid door het „Passionsspiel- haus", waarbij wij vooral het „Gar- derobengebaude" goed te zien kre gen. In dit laatste bouwwerk werden ons meer dan duizend costuums ge toond, die hier groepsgewijze in rui me zalen zijn opgehangen. Wij zagen de mantels van Caïphas en Annas, de kostbare gewaden van Koning He rodes, de purperen mantel van Chris tus en de blinkende wapenrustingen van de fRomeinse soldaten. Aan de wanden van de gangen hingen de lansen, hellebaarden en schilden van de krijgers en elders werd ons de ta fel van het Laatste Avondmaal ge toond, een meubel dat meer dan tweehonderd jaar oud is, en dat ver vaardigd werd naar de tafel die men op het beroemde schilderij van Leo nardo da Vinei ziet. Over een jaar zal dit alles weer druk gebruikt worden, en de nu lege kleed kamers van het theater zullen gonzen van de gesprekken der honderden spe lers. Burgemeester Lang hoopt dat ook uit Nederland weer een groot aantal men sen naar Oberammergau zullen komen, en hij heeft ons vast verklapt, dat hij voor onze landgenoten een Nederlandse vertaling van de tekst van het spel wil laten vervaardigen en uitgeven. HANS BRONKHORST Advertentie Anton Preisinger, die wellicht in 1960 opnieuw de rol van Christus zal spelen. trap. WUiMriok A MulUr N.V, A'dara De kerk van het Zuid-Beierse dorpje Oberammergau. De ui-vormige bekroning van de toren is typisch voor de kerkelijke architectuur van de streek. (Van onze Parijse correspondent) Ir. Staf, die met het aantreden van het kabinet-De Quay de jarenlang door hem vervulde functie van minis ter van defensie heeft neergelegd, heeft ter gelegenheid van dit heen gaan een persoonlijk schrijven ont vangen van generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de geal lieerde strijdkrachten in Europa. Dit schrijven, dat gedateerd was op 19 mei, werd donderdagmiddag ten kantore van de Nederlandse permanen te vertegenwoordiger bij de N.A.V.O. ter kennis gebracht van de te Parijs ge vestigde Nederlandse dagbladcorres pondenten. Wij ontlenen aan de inhoud Een veertigtal verenigingen van kleur lingen in Engeland heeft in Londen een organisatie opgericht voor het „be schermen" van de circa 100.000 Afri kanen en Antillianen die in Engeland wonen. Voorzitter is de 26-jarige Nige- riaan Aloa Basjoroen. De organisatie heeft een „ondercom missie van defensie" onder leiding van de negerschrijver Stuart Hall belast met de „onmiddellijke bescherming van onze personen en bezittingen" tegen de vijanden van de zwarten en, in zekere mate, tegen de Britse politie die vol gens de kleurlingen niet altijd hulp ver leent als de kleurlingen die menen no dig te hebben. De organisatie heeft haar oprichting gemeld aan premier Macmillan en de minister van buiten landse zaken, Butler. Deze aaneensluiting van kleurlingen in Engeland is een direct gevolg van de moord die onlangs in Londen door een aantal blanke jongemannen is gepleegd op een neger. iet volgende: „Gij hebt", zo schrijft de opperbevel hebber, „uw werk in uw regering en in de N.A.V.O. altijd verricht met gro te wilskracht, inzicht en begrip evenals met toewijding aan de hoge doelstel ling die uw land is toegedaan. Ik maak van deze gelegenheid gebruik u te dan ken voor de zeer opbouwende wijze waarin gij altijd hebt bijgedragen tot de versterking van het verbond, niet slechts door uw persoonlijke houding, maar in het bijzonder door uw niet af latende inspanning ten behoeve van de verdediging van uw land en van zijn militaire bijdrage in de gemeenschap pelijke zaak. Wanneer gij terugziet op de vele ja ren waarin gij als minister van defen sie hebt gediend, zult gij ongetwijfeld zeer grote voldoening ontlenen aan de schitterende ontwikkeling van de Neder landse strijdkrachten, zowel in uitrus ting als paraatheid, die onder uw lei ding heeft plaats gehad. Eveneens hebt gij reden de grootste trots te gevoelen over hetgeen uw land door zijn sterkte en voorbeeld tot onze gemeenschappe lijke zaak .van vrede en vrijheid heeft bijgedragen. Persoonlijk ben ik u grote lijks verplicht voor uw raad en advies en voor de steun die gij mij altijd hebt gegeven in mijn hoedanigheid van ge allieerd opperbevelhebber in Europa." Het Oostduitse dorp Plötzin, nabij het stadie Werder, ongeveer 13 km ten zuid westen van Berlijn, is door de volkspo litie bezet om een opstand vara boeren de kop in te drukken. De politie is naar het dorp gestuurd omdat fruittelers ge protesteerd hadden tegen de grote con tingenten die zij aan de staat moeten leveren. De boeren hebben borstbeel den van communistische beroemdheden en alle ruiten in het stadhuis vernield. Deze mededeling worden gedaan door het „Informatiebureau West" en door twee Westberlijnse kranten, de „Bild Zeitung" en „Spandauer Volksblatt". Het Informatiebureau West is een parti culiere Westberlijnse inlichtingendienst, Het dorpt Plötzin telt ongeveer 800 in woners. Er zijn tot dusver twee fruit telers gearresteerd. Van de zijde der Perzische ambas sade te Bonn verneemt Reuter dat 23 stuks bagage van prinses Soraja, voor malig echtgenote van de Sjah van Perzië, reeds vier dagen lang door de Italiaanse douanedienst worden vast gehouden. Dit geschiedt omdat prinses Soraja zegt dat zij diplomatieke on- Adver tentie 42 Zondagmorgen stopt voor het politiebureau de kastanjebruine Hispano Suiza van de heer Jansen van Hilgersbeek en de kastanjebruine chauffeur gaat langzaam en statig de grote deur door en overhandigt Gorissen, die sensatiebelust komt toe schieten, een keurig pakje, geadresseerd aan inspec teur P. A. Perquin. Bartholomeus Gorissen keert het met jeukende vingers om en om. Dan gaat hij met loden schreden naar de kamer van inspecteur Per quin, overhandigt het en blijft nieuwsgierig staan. „Je kunt wel gaan, Gorissen," zegt met een voor Gorissens gevoel sadistisch genoegen brigadier Dek ker. „De inspecteur heeft je niet nodig. Als hij je nodig mocht hebben, zal hij je wel laten roepen, hoor." Pieter Perquin snijdt ongeduldig de touwtjes door en ritst het papier weg. Voor hem ligt, het papier waarop het is gemonteerd rondom weggeknipt als om het pasklaar te maken voor een of andere lijst, een afdruk van Rosalie Vercoors' portret. „Dat is numero vier," zegt hij voldaan. „En als u numero vijf heeft, is u dan gelukkig?" vraagt brigadier Dekker sarcastisch, met de vrijmoe digheid van een oudgediende tegenover een jongmaat je- „Numero vijf komt niet, om de eenvoudige reden, dat Steenis dat al heeft gevonden," zegt Pieter Per quin. „Inspecteur, daar is agent Van Tilburg." Gorissens ogen zwerven begerig over het bureau. Agent Van Tilburg is nog jong en heel eerzuchtig. Daarbij is hij wat je zo in de wandeling een pienter baasje noemt. Hij glimt nu van zelfvoldaanheid. „Inspecteur," hij springt in de houding, „die rooie auto, waar u me naar gevraagd had, die Nash, nou, die is in de nacht van dinsdag op Aswoensdag op de weg geweest. Halfweg bij die garage van Den Dul- lert. Nou, daar heeft hij getankt." „Uit welke richting kwam hij?" „Roosendaal, inspecteur." „Hoe laat?" „Ongeveer kwart voor twee, inspecteur." „Kwart voor twee, dat kan uitkomen. Maar hoe is het mogelijk, dat je alles tot in de finesses regelt en dan vergeet voor voldoende benzine te zorgen!" „Ziet u, inspecteur, Den Dullert weet het zo zeker, omdat hij uit zijn bed gebeld werd en op zijn wek ker keek, omdat hij meende, dat hij zich, zo ge- zeid, verslapen had." „Heeft hij ook op het nummer gelet?" vraagt Perquin gespannen. Agent Van Tilburg schudt teleurgesteld het hoofd. „Nee, inspecteur. U moet denken, hij is geen politie man. Maar de kleur herinnert hij zich nog goed, omdat je die zo zelden ziet. Zo rood als een brieven bus, zee hij." „Dus zo ongeveer de kleur van die sportwagen van baron Louwerijsse?" vraagt Perquin quasi achteloos. „Dat was nou sjuustement, woar ik ok aan dacht," zegt Van Tilburg, die in de opwinding zijn correct Hollands vergeet. „Moar hij heeft diejen woagen nooit gezien." „Hoeveel mensen zaten er in? Kan hij een be schrijving geven van de chauffeür?" „Moar één. Den Dullert kon weinig van'em zien, hij bleef geregeld oan den anderen kaant van den woagen, zo in 't halfdonker. Zover hij zien kon was het moar een min ventje. De kroag van zijnen over jas had ie opgesloagen." „Zodat er van zijn gezicht niet veel te zien kwam?" „Zo is het, inspecteur." Agent Van Tilburg kijkt Perquin aan als een jachthond, die niet zeker is of de vogel, die hij apporteerde, nu een fazant of een kraai is. „Weer een aanwijzing," denkt Perquin. „Maar wan neer zullen die aanwijzingen nu samen een onom stotelijk bewijs gaan vormen? Ik heb nog maar een week en dan laten ze „De Baat" er op los." Dan opeens barst hij korzelig uit: „Mijn hemel, Gorissen, wat wil je nu weer?" „Nou, kan ik het misschien helpen, dat dat ouwe mens niet weg te krijgen is?" sputtert de klerk verongelijkt. „Ik ben nou al een half uur bezig ge weest d'r aan d'r verstand te brengen dat zij mij dat onnozele pakje wel geven kan. Maar ik krijg altijd de schu „Welk oud mens en welk pakje?" „Nou, die ouwe schooljuf." „Wie bedoel je daarmee, vlegel? Juffrouw Derk- sen? Wil je dan zo goed zijn je wat beleefder uit te drukken? Waar is de juffrouw?" „Waar zou ze zijn? Bij de voordeur natuurlijk," antwoordt Gorissen lomp. Waarom zou hij die prut ser ontzien? Die kreeg vandaag of morgen toch een schop onder zijn achterste, zei de commissaris. Pieter Perquin bijt zich op de lippen, de moeilijk heden met Breda, de zwijgende afkeuring van Dek ker, de afkeuring van commissaris Langelaar, die lang niet zwijgend is, nu deze onbeschaamdheid van GorissenHet zou te veel worden als daar Van Tilburgs ontdekking van de rode auto niet tegenover stond. Kop ervoor, Pieter. Je hebt gelijk en je zult het ze bewijzen. „Verdwijn maar," snauwt hij tegen Gorissen. „Ik zal zelf welSnel staat hij op, gaat de lange gang door naar de buitendeur waar juffrouw Derksen geduldig staat te wachten. Zijn verontschuldigingen schuift ze met een eenvoudig gebaartje op zij. „Het komt er helemaal niet op aan, mijnheer Per quin. Die Bartje Gorissen, hij was op school ook al zo'n onbeschoft jongetje. En daarbij, het spijt me dat ik het zeggen moet, maar het is nu eenmaal zo, heel oneerlijk. Daarom wou ik die enveloppe niet aan hem afgeven. Hij zou haar stilletjes open hebben gestoomd. Zo is Bartje nu eempaal, voor zulke dingen is hij niets te goed. Dit werd zo juist gebracht, mijnheer Perquin en ik dacht dat er mis schien haast bij kon wezen." (Wordt vervolgd). schendbaarheid geniet en daarom geen invoerrechten behoeft te betalen. Dit standpunt wordt bestreden door de Perzische ambassadeur te Rome, die zegt dat hem door de Perzische regering uitdrukkelijk is verzekerd dat de prinses géén diplomatieke onschend baarheid geniet. Inmiddels is de Perzische ambas sadeur te Bonn, Khalil Esfandiari, de vader van prinses Soraja, volgens Reuter onverwachts per auto naar Amsterdam vertrokken. Hij zou zich, naar verluidt, met de Sjah in ver binding willen stellen, aldus het Reu- terbericht. In antwoord op vragen heeft een of ficiële Nederlandse woordvoerder in Den Haag evenwel verklaard, dat de vader van prinses Soraja in Nederland is aangekomen om de Sjah te verge zellen op diens staatsiebezoek. Tevens zijn de Perzische ambassadeur in Ro me, Nuri Esfandiari en de Perzische ambassadeur bij de H. Stoel momen teel in Nederland. De zegsman heeft verklaard dat deze drie Perzische am bassadeurs de enige drie hoofden van Perzische diplomatieke missies in West- Europa waren, die de Sjah nog niet hebben vergezeld gedurende zijn recen te staatsiebezoeken aan Engeland en Denemarken. Om deze reden waren zij thans uitgenodigd om de Perzische vorst te vergezellen tijdens zijn bezoek aan Nederland. Het wordt in officiële kringen in Den Haag weinig waarschijnlijk geacht, dat de aanwezigheid van de Perzische am bassadeurs in Rome en in Bonn iets uitstaande heeft met het geschil over invoerrechten voor bagage van prinses Soraja in Rome. De Amerikaanse marine bestudeert op het ogenblik plannen om verouder de slagschepen te verbouwen tot drij vende lanceerplaatsen voor kunstma nen in het gebied van de evenaar, zo verneemt Reuter uit gezaghebbende bron in Washington. Deze kunstmanen zouden boven de èvenaar op een be paald punt blijven staan en men zou ze kunnen gebruiken als tussenstation voor het heruitzenden van televisie-uit zendingen over de oceaan of als een keten voor radioverbindingen over de gehele wereld, aldus meldt Reuter. Advertentie Verhoog 't genoegen van Uw televisie-avonden. Schenk er een glas wijn bij! De goud- en zilverindustrie te Schoon hoven heeft in 1958 een beter jaar gehad dan aanvankelijk was verwacht. Dit wordt opgemerkt in het jaarverslag van de nijverheidsvereniging voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven. In dit verslag wordt voorts opgemerkt, dat in het gebied waarin deze industrie is ge legen, geen werkloosheid in de metaal branche heerst. Werkelijke vakarbeider! worden schaars door het wegvallen van oudere arbeidskrachten, waarvoor on voldoende aanvulling door jongeren komt. Het verslag vermeldt voorts, dat een rapport in voorbereiding is over norma- lisatie van verzilvering. Een en ander ter bescherming van het publiek en ter beteugeling van de oneerlijke concur rentie. Donderdag geschiedde ten overstaan van notaris A. J. W. Kropman uit Delft in het secretariaat van Katholiek Thuis front te Den Haag de trekking van de ledenwerf-loterij van Katholiek Thuis front. 57 winnende prijsnummers wer den hekend gemaakt. De eerste vijf prij zen die recht geven op gratis reizen via de Nederlandse reisvereniging van katholieken zijn gevallen op de num mers: 101.317 (ƒ1500); 117.456 (ƒ1100); 24.767 900); 98.320 (ƒ800) en 145.678 600). Verder werden verloot 4 reis- prijzen van 350; 4 van 325, 4 van 300, 12 van 250, 12 van 225, 8 van 150 en 8 van 100. De ledenwerf-loterij heeft het aantal leden van Katholiek Thuisfront opge voerd van ongeveer 40.000 tot ruim 100.000. -Copyright Stichting Wijnpropogoodo Advertenti

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7