Moeder natuurs eigen gezicht CONTACT Nederland houdt RADIO-ACTIEVE STRALING terdege in het oog Organisatie binnen Euratom MET DE JEUGDBENDEN NEMEN DE OUDERCLUBS TOE „PRIESTERARBEIDERS" vanavond op het TV-scherm Door uitzending over het bezoek van de Sjah op telerecording Klooster van zusters in evangelische Duitsland eervliet Rudge - Magneet Autoriteit of samenwerking bij de opvoeding Boete voor de tegenover Duitse schuld de Joden N-V- BONTHANDEL B.B.B. VRIJDAG 22 MEI 1959 PAGINA 9 Uw haar is veel mooier dan U denkt! POLYCOLOR Kleurshampoo 't hoort hij uw make-up! Briljante reportage van Gianni Schicchi UW BONTMANTEL 1 1 1 1 1 1 AMSTERDAM-HAARLEM-BEN HAAG-ROTTERDAM Koning Boudewijn 99Vrouwen overal hetzelfde Haarlem wil een miljoen gaan lenen De gevaren, die de kernenergie met zich mee brengt, blijken niet op te houden bij atoom- en waterstofbom. Zij levert ook een aantal meer slui pende gevaren op, die des te meer in staat zijn onrust gaande te maken, omdat zij zich aan de normale waar neming door de zintuigen onttrekken. Het is daarom goed te weten niet alleen lat de situatie in Nederland op geen enkele wijze aanleiding geeft tot ongerustheid, maar ook dat ter dege gewerkt wordt aan een beveili ging tegen mogelijke gevaren. Op de eerste plaats moet deze beveiliging bestaan uit het signaleren van de aanwezigheid van radio-actieve stra ling in de lucht, het water of de bodem. Dat gebeurt reeds enkele ja ren op toenemende schaal. Op het ogenblik is men zover, dat hiervoor een duidelijke organisatie aan het ontstaan is, die past in een breder, internationaal verband, het verband van de Euratom, waarin, zoals men weet, zes Westeuropese landen sa menwerken. RIJWIELEN FA. E. DE GRAAFF Geregelde publicatie Geen reden tot ongerustheid De kleine knnst horen Anegang Advertent' i Maak het weer fris en fleurig, mooier van kleur en prachtig glanzend met Tintgevende haarwassing om thuis zelf toe te passen. Bij alle drogisten en parfumerie-zaken, 1.95. rie haar eerste na-oorlogse plas tic regenkapje bij toeval be waard heeft en het ter verge lijking legt naast een dito hoofddek sel van nu, zal waarschijnlijk in een schaterlach uitbarsten. Gunst, we moeten er bij hebben gelopen als vo gelverschrikkers, en toch vond ieder een het prachtig, toen. De plastics van nu, nauwelijks vijftien jaar later, zijn zoveel soepeler geworden en in zulke beeldige tinten verkrijg baar, dat je er soms met je neus bovenop moet gaan liggen om het verschil tussen plastic of wat an ders te kunnen vaststellen. Met de andere kunststoffen is het al net zo gegaan. Wordt niet in alle toon aarden de lof gezongen van die heer lijk-gemakkelijke zomerstoffen, die we zo maar in de koffer kunnen stoppen en zonder kreukels er weer uithalen? En tochzal iedere vrouw in haar hart een teer plekje bewaren voor die materialen, die de natuur-puur ons oplevert: échte wol, échte zij, écht linnen. En Zwit serland voegt daar aan toe: de rag fijne batist en de broderie, waarom vooral Sankt Gallen befaamd is. De jonge kunstvezel-industrie maakt stoffen die, voorlopig althans, voor namelijk hun best doen om op iets „erkends" te lijken. Ze missen een eigen gezicht. En daarom, dunkt ons, zullen ze het altijd moeten af leggen tegen de materialen, die Moeder Natuur ons al zoveel eeu wen verschaft. et Schots-geruite jurkje op de foto is door Kriesemer, in Sankt Gallen, ontworpen en gemaakt van een honderd procent katoenen voile Een heerlijke dracht, zo'n chemisier, en eigenlijk een on misbare basis in iedere garderobe. Wie meer van romantiek en ruches houdt, kan haar licht opsteken bij de „lingerie-japon", zoals de Fran sen zeggen, uit de zomercollectie van Maggy Rouff in Parijs. De sa tijnen strik is lichtgeel, een kleur, die de fijnheid van de broderie anglaise goed doet uitkomen. Het onderhoud vraagt doodgewoon stijf sel en de strijkbout. Dat geeft katoen z'n eigen levendigheid, die synthe tische materialen nu eenmaal mis sen. De romantiek is in de zomer- mode van dit seizoen teruggekeerd. En de fabrikanten van allerlei soor ten broderie spinnen er zij bij. In Oostenrijk is nu een fabriek die als allernieuwste materiaal geborduurde katoenen jersey op de markt brengt. Voor de japonnenconfectie gebruikt rren ook duchesse-satijn met bor duursel. Broderie van shantung zag men vorig jaar in Parijs in de stof- fenwinkels in een overstelpende keus van mooie zachte tinten. Het is mooi, het is echt, maar zoals altijd moeten we daar dan ook wel het volle pond voor betalen ■IIIIIII1IIMIIIIIIIII1II1IIIIIIIIII11IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Imp. LAHNËMANN Laren N.H. Postbus 18, De N.T.S. had gisteravond een recht streekse reportage verzorgd van de op voering van Gianni Schicchi van Pu- cini, zoals die door de Nederlandse Ope ra in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag werd gegeven en zoals ze werd bijgewoond door de Sjah van Iran, de Koningin, Prins Bernhard en de twee oudste prinsessen. Het werd alles te zamen een briljante weergave van een luisterrijk gebeuren. Men kreeg meni ge voortreffelijke close up van de vor stelijke gasten en van talrijke hoog waardigheidsbekleders en men zag hoe na de voorstelling de Sjah dirigent Arrigo Guarnieri, hoofdrolspeler Pao lo Gorin en regisseur Wolf Dieter Lud- wig complimenteerde. Men zag bovendien een uitstekende .getelevisioneerde" opvoering van Puccini's éénacter. En het werd weer eens zeer duidelijk aangetoond, dat de directe weergave van zo'n gebeuren zeer aantrekkelijk kan wezen en dat men onder bepaalde voorwaarden de toneelsfeer in de huiskamer als het wa re kan proeven H. Hn. Advertentie Laat nu repareren en vernieuwen! Wij bewaren Uw bont mantel gedurende de zomermaanden motvrij in onze bontkluis. Haarlem, 32, tel. 13541 1 1 1 Koning Boudewijn van België heeft gisteren in San Francisco een korte ontmoeting gehad me, de vrijmoedige Amerikaanse pers, alvorens met zijn entourage een tocht naar de baai van San Francisco te maken. Op de vraag of hij niet in stilte gewenst had zijn Amerikaanse reis incognito te kunnen inaken, antwoordde de koning zuchtend: „inderdaad". Woensdagavond had ko ning Boudewijn een ontmoeting met de 24-jarige Doily Fritz, wier vermogen geschat wordt op negen miljoen dollar. Met de brunette zwierde de koning over de dansvloer van hotel Fairmont, dineerde met haar in een gerenom meerd restaurant van San Francisco «n keek naar de floor show in Goman's Gay Nineties. Koning Boudewijn vertel de de pers, dat hjj de Amerikaanse vrouwen „zeer charmant" vond. Niet temin, in vergelijking met de Europese, „allemaal hetzelfde". B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een onderhandse geldlening op schuldbekentenis ter grootte van één miljoen gulden te accepteren. De loop tijd van deze lening bedraagt zes jaar, terwijl de rente is vastgesteld op 4 pet. Aan omzetbelasting is 4 pet. verschul digd en aan bemiddelingsprovisie Ve Pet. van het leningsbedrag. De op brengst van de lening is bedoeld ter dekking van de vlottende schuld der gemeente. Wat gebeurt er in Nederland? Uit de vele verschillende soorten van on derzoek, die men sinds enkele jaren op dit gebied in Nederland verricht heeft, is men nu gekomen tot een af gerond systeem, dat de daartoe aan gewezen overheidsinstanties in staat Advertentie Koninginneweg 44. Tel, 13609 - 2 liji.en stelt het verloop van de radio-activi teit in de verschillende componenten van ons levensmilieu nauwkeurig te volgen. Wat bijvoorbeeld ons drinkwater be treft: enkele jaren lang heeft het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid alle pompstations van de drinkwater maatschappijen regelmatig gecontro leerd. De aldus verkregen gegevens stellen de onderzoekers in staat zich nu te beperken tot een aantal mon sterplaatsen, over het gehele land ver deeld, die zeer geregeld nagegaan worden. Ook worden de grote rivieren, waar zij in ons land binnenkomen, voortdurend gecontroleerd, evenais het zeewater voor de Westkust, waarbij de daar liggende lichtschepen worden in geschakeld. Voor het onderzoek van de lucht zijn eveneens nu een aantal vaste stations gevormd, waar voortdurend waarne mingen worden gedaan. Hieronder val len het onderzoek van de neerslag en van neerkomend stof. De ervaring heeft hier geleerd, dat het gehalte ra dio-activiteit steeds aanzienlijk blijft beneden het maximaal aanvaardbare. Het onderzoek van de bodem is min der gemakkelijk in een duidelijk sys teem onder te brengen. Uit de metin gen van neerslag en neerdwarrelend stof kan men vee] afleiden. Bovendien is er de indirecte methode van het onderzoek der voortbrengselen van de bodem. Hierbij speelt het departement van landbouw een voorname rol. Op de landbouwproducten wordt reeds se dert een paar jaar een geregelde con trole uitgeoefend. Een afgeronde orga nisatie van maatregelen hiervoor is nog in opbouw. Het bovenstaande betreft de bestra lingsgevaren, die ons van elders zou den kunnen bereiken. Een andere ge- varenbron ligt uiteraard in de radio actieve stoffen, die hier gebruikt, dan wei vervaardigd worden of zuilen wor den. Zoals men zich zal herinneren is zowe] import als vervaardiging aan een vergunningenstelsel gebonden. Daaraan is het voorschrift verbonden, dat de houder van een vergunning aantekening moet houden van wat er Nadat ik mijn dagelijks rantsoen oerichten over internationale conferenties, reizende vorsten, zich verlovende prinsen en prinses sen, filmsterren die van „verloofde" veranderen, branden, ongelukken en moorden uit de krant gehaald heb, Valt m'n oog op het volgende bericht: drieëntwintig jongens van 14 tot 19 Jaar zijn in de banlieue van Parijs gearresteerd wegens het stelen van auto's en het plunderen van villa's." Deze jongelieden lieten het daar biet bij. In Parijs en omstreken had ben ze zich ook nog schuldig ge haakt aan zakkenrollerij. „Minstens honderd keer hebben we dat ge- baan", verklaarden ze kalmpjes. Werd in Amerika al lang geklaagd bVer de losbandigheid van de jeugd P1 is men ook in Engeland allesbe halve tevreden over de „teddy boys", h Frankrijk hield men jaren lang streng de hand aan de opvoeding, l'^o hoort het en zo gebeurt het", 'ag de ouders hier in de mond be storven, al lang nadat zo'n dooddoe- ha1, bij ons b.v. niet de minste indruk meer maakte. En nu nog moet het byergrote deel van de jongens en meisjes 's avonds om 10 of 11 uur yan een partijtje thuis komen, hoe geanimeerd het ook is. Maar daarnaast zijn er gezinnen waar het normaal wordt gevonden dat kinderen van 15, 16 iaar, meisjes zo goed als jongens, 's nachts om 2 of 3 uur thuis komen. Dat dit een gebrek is aan autori teit spreekt vanzelf. De verenigingen van ouders van leerlingen der mid delbare scholen te Parijs hebben be sprekingen over de wijze van opvoe den gehouden. En het resultaat was dat de meeste ouders bekenden dat de ouderwetse autoriteit plaats heeft moeten maken voor „collaboratie". Die samenwerking loopt in veel ge vallen uit op verontschuldigen van al le mogelijke kattekwaad. Maar colla boratie of niet, de ouders houden er iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimiiniimiiiiiiiimiiiiiiMiiimiii iiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii aan vast dat de kinderen met goede cijfers van school moeten thuiskomen, daar i.ordt niet mee gegekt. Even min trekken de ouders de partij van de kinderen als ze op school straf krijgen. Wat het zakgeld betreft zijn de Franse vaders en moeders wel veel rovaler geworden dan ze vroeger wa ren. Velen gaan tot 100 Frs. per dag maar het merendeel vindt 50 frs. ge noeg. Meesta) hoeven de kinderen daar oun wekelijks bioscoopbezoek niet van te betalen, daar ze niet al leen gaan: de hele familie stapt ge zamenlijk naar de bioscoop, en van zelfsprekend betaalt dan de vader. Ouders die hun spruiten onverschillig naar welke film meenemen, zijn ge lukkig gering in aantal. Eigenlijk zou den de ouders het liefste willen dat hun kinderen alleen leerrijke of do- cumentatiefilms zouden zien. Maar de programma's die uitsluitend daaruit zijn samengesteld moet men met een lantaarntje zoeken. In Franse gezinnen staat men zeer wantrouwend tegenover de radio en dit is niet ten onrechte. Deze toch kan hier met uitzendingen komen die beter op hun plaats zouden zijn als de kinderen naar school waren. Te genwoordig is daar wel enige veran dering in gekomen, maar ideaal is het nog niet. Het gevolg is dan ook dat de meeste kinderen de radio niet zonder controle aan mogen draaien. En wat de TV aangaat is het nog sterker. In drie van de vier gezinnen moeten de kinderen eerst toestem ming vragen en de meeste ouders draaien de knop resoluut om als het programma hun minder geschikt lijkt Trouwens, kinderen hoeven niet iede re dag naar de TV te kijken, menen ze. Alles bfl eikaar genomen, nemen de Fransen hun ouderplichten ernstig op. De bovengenoemde „bende van de voetballers" zoals de jongens zich noemden, is gelukkig een uitzondering en de Fransen hopen van harte dat dit zo zal blijven. Maar het toene men van ouderverenigingen duidt er toch op dat de mogelijkheid van ver wildering van een gedeelte der jeugd wel deugdelijk onder ogen moet wor den gezien. DINKY K.-W. iilliilllllliillllllllllllllllllllllllllllliillllllililllillllllillllllllllll Fragmentarische berichten over el ders optredende verhoogde radio-acti viteit blijken soms enige ongerustheid teweeg te brengen. Dit wil men voor komen door een geregelde publicatie van het verloop van de radio-activiteit in West-Europa. Euratom zal met deze publicatie begin 1960 beginnen. Men zal dus telkens kunnen lezen, hoe het met de radio-activiteit in de lucht, het water en de bodem van de zes Euratomlan- den gesteld is. Dit wordt mogelijk door de gecoördineerde maatregelen binnen die zes landen, die de overheden in staat stellen het verloop van de radio activiteit nauwlettend te volgen, of, zo als men dat bij het rijksinstituut voor de volksgezondheid noemt, „de vinger op de pols te houden". Hoe dat in Ne derland geschiedt wordt hiernaast in enkele Hinen geschetst. Er is, ook in Nederland, de laatste jaren op het gebied van de in lucht, water en bodem aanwezige radio-acti viteit door verschillende instanties veel onderzoek verricht. Hieruit is duidelijk gebleken, dat er geen enkele reden tot ongerustheid aanwezig is. Wij bljjven nog ver beneden het toelaatbare maxi mum. Ook bij een ongeluk als in okto ber 1957 bij de kernreactor in Winsdale in Engeland. Bij die gelegenheid bleek overigens de belangrijkheid van de me teorologische waarnemingen bij calami teiten als deze. De meteoroloog is in staat aan te geven, op welke wijze de verontreiniging van de lucht zich verspreidt. UllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIMIHIIIIIII met de gevaarlijke stoffen gebeurt. Interessant is in dit verband, dat men op het ogenblik doende is met een onderzoek van de hoeveelheid kunstmatige radioactieve straling in de omgeving van Petten, waar binnen afzienbare tijd een kernreactor zal werken. Op deze wijze kan men straks vaststellen, in hoeverre de aanwezig heid van de reactor de hoeveelheid radioactiviteit doet toenemen. Zoals gezegd past deze Nederlandse organisatie in het Euratom-verband. Het Euratom-verdrag heeft de deelne mende landen een aantal verplichtin gen opgelegd, die in deze organisatie worden gerealiseerd. Bovendien geldt voor elk land de verplichting er voor te zorgen, dat het de nabuurlanden niet verontreinigt. Houdt een land zich hier niet aan, dan kan het internatio naal gerechtshof worden ingeschakeld. Dit is een korte samenvatting van wat ons gisteren is medegedeeld door een aantal deskundigen: dr. Recht, di recteur-generaal voor de bescherming van de Gezondheid bij de Euratom, dr. J. Spaander, algemeen directeur van het rijksinstituut voor de volksge zondheid, dr. ir. N. D. R. Schaafsma, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de pharmaceutische inspectie van de volksgezondheid drs. A. Hauer van het K.N.M.I., ir. D. de Zeeuw van het in stituut voor toepassing van atoomener- fie in de landbouw en door de heer Smeets van het departement van landbouw. „Wim komt even naar beneden," zegt script-girl Lia Owen in de mi crofoon en laat een misprijzende blik glijden over de zes beelden vóór haar, waarvan er één donker blijft en de andere allemaal hetzelfde laten zien. twee smalle bedden in een armoedi ge zolderkamer. Regisseur Wim Ba- ry snelt de regiekamer uit en de trap af naar de studio, waar Bernard Droog, Bep Dekker, de „floormana ger", drie cameramannen met hun assistenten en de „hengelaar" met zijn microfoon-aan-een-touwtje in een onontwarbaar kluwen van draden en kabels zijn geraakt. Nu is die knoop niet zo ingewikkeld ais de Gordiaanse, zodat er geen zwaard aan te pas hoeft te komen om hem door te hakken. Gelukkig maar, want tv-regisseurs hébben geen zwaar den, wél potloden, waarmee ze overi gens net zoveel verwoestingen kunnen aanrichten. Trouwens er is, eerlijk ge zegd, helemaal geen knoop, want de mannen van de camera's weten precies waar ze al die achter hen aanslepende draden laten. Het is meer overdrach telijk bedoeld, want Wim Bary wil, zo als iedere goede regisseur in elk tv- spel, iets wat in de ogen van de man aan de camera onmogelijk is en dan leiden instructies via microfoons en „floormanager"' maar tot verhitte en vruchteloze discussies en kan alleen persoonlijk contact nog een oplossing brengen, die in de meeste gevallen wonderlijk snel is bereikt. Van beide zij den wordt er dan wat water in de ver hitte wijn gedaan en dan blijkt de ca mera opeens net dié zwaai te kunnen maken, die de regisseur voor het door hem gedroomde effect nodig heeft. Onder persoonlijk toezicht van regis seur Bary en oorverdovend gekraak van een paar latten sneuvelt een ge deelte van het décor. Er wordt met ladders gesjouwd. Er wordt gehamerd. Dan is Bary weer terug op zijn regie basis en schenkt Bernard Droog bene den in de scène Bep Dekker voor de zo veelste maal een borrel in die, als ze allemaal echt waren geweest, alle ver dere verleidingspogingen van de arbei der Gaston overbodig zouden hebben gemaakt. Gaston is in „Priesterarbeiders", het stuk van Helmut Schwarz, waarvan vanavond een onder regie van Wim Bary opgenomen telerecording door de K.R.O.-televisie wordt uitgezonden, één van de arbeiders op de Franse fabriek, waar Han Bentz v. d. Berg als de pries terarbeider Pierre Romains zijn moei zame apostolaat uitoefent. Pierre Ro- Een scène uit het TV-spel „Priesterarbeiders". Men ziet hier Rob Milton als de politiearts en Han Bentz van den Berg als Pierre Romains bij de stervende priester-arbeider, gespeeld door Cas Baas. mains, die tenslotte moet kiezen tus> sen de redelijke belangen van de werk gever (Wim v. d. Brink) en het ver trouwen van zijn nieuw verworven ka meraden. Meer dan een jaar heeft de K.R.O televisie dit stuk, dat de toen 25-jari- ge Helmut Schwarz schreef voor het Wiener Burgtheater in 1953, toen de conflicten rond het instituut van de priesterarbeiders een hoogtepunt had den bereikt, in portefeuille gehad Bij het zoeken naar een geschikt pro bleemstuk met katholiek-religieuze inslag voor het nieuwe seizoen liet men de keus vallen op „Priesterar beiders", niet vermoedend, dat het daarin behandelde vraagstuk nog vóór de uitzending nieuwe en belang wekkende actualiteit zou krijgen, zo als blijkt uit de recente publikaties in ons blad over een rapport van het Advertentie maar.met 'n grote K. De kunst van smakelijk koken wordt veel eenvoudiger als U Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Europa De 200.000 officieren en manschappen van het Amerikaanse le ger in Europa zullen overdag in hun cantine. eeen sterkedrank meer kun nen bestellen. Deze maatregel is geno men om overdadig drankmisbruik om streeks de lunchtijd te belemmeren, zo heeft een Amerikaanse legerwoordvoer- der in Bonn bekendgemaakt. n de Duitse stad Darmstadt Is een klooster dat 63 zusters telt, die da gelijks bidden en boeten voor wat de joden gedurende de oorlog in Duits land is aangedaan. „De oecumenische zusters van Maria" zijn evangelisch. Ze vormen de eerste vrouwenorde in het Duitse protestantisme. In 1947 werd de Zusterschap van Maria gesticht, voort gekomen uit een bijbelclubje van meis jes, die begrepen dat ze tegenover het kwaad en de tenhemelschreiende ellen de van deze verschrikkelijke oorlog niets beters konden stellen dan gebed en boete. Ze begonnen doodarm, in het uitgeputte land, zonder geld en zonder ruimte. Toen ze de beschikking over wat grond kregen bouwden ze eigenhan dig, onder leiding van vaklieden, een klooster en kapel met stenen die ze tussen het puin vonden. De zusters van Maria doen afstand van huwelijk, bezit en zelfbeschikkings recht: ze bidden dagelijks de kleine ge tijden. Hun boeteleven willen ze vooral stellen tegenover de zware last die het Duitse volk door de jodenvervolging op zich geladen heeft. Elke vrijdag tij dens de middagdienst in de kapel bid den ze gezamenlijk het confiteor met hun gedachten gericht op wat de gede porteerde joodse gezinnen is aange daan. Uitvoerig wordt over dit jonge protes tantse klooster verteld in de brochure „Een monument van boete" door D. Scheps, dat zojuist bij C. Blommen- daal, 's-Gravenhage, var, de persen kwam. De zusters werken apostolisch in de armenwijken, ze geven in hun klooster gelegenheid tot bezinningswe- ken, waarbij het Sacrament der H. Ta fel zoals het genoemd wordt en de biecht worden gepraktiseerd. Ze voeren ook verkondigingsspelen op, liefst in een De evangelische „Zusters van Ma ria" bouwden hun eigen klooster. Foto uit „Een monument van boete". kerkgebouw. Een van die spelen, „Is raël" is geheel op de nieuwe joodse staat gericht. Aangezien de zusters van Maria willen helpen het leed de joden aangedaan goed te maken, zijn er kortgeleden twee van hen naar Is raël vertrokken om namens de zuster schap het jonge joodse volk daar bij te staan. In de hoop hen eens Christus te doen kennen. Jaarlijks komen er stromen bezoe kers naar het klooster in Darmstadt. Een toevallig passerend hooggeplaatst katholiek geestelijke, die, geïnteresseerd, tot kennismaking kwam, hielp hen aan getijdenboeken, waaruit ze nu dagelijks het koorgebed bidden. „Darmstadt is geen copie van een rooms-katholiek klooster. De zusters van Maria willen protestant zijn, maar dan niet in een negatieve afweermenta- liteit, maar in een katholieke oecume- niteit", zo leest men op pag. 48 van de ze boeiende publikatie. Waarin men wordt getroffen door het zoeken naar de rechtvaardiging van het eigenlijk zo katholieke kloosterleven ook bin nen de reformatorische kerk. Het boek je opent met een aansporing van Luther tot boetedoening. Stichteressen van deze evangelische zustergemeen- schap zijn Klara Schlink en Erika Ma- dauss, die nu als Mutter Maria Basi- lea en Mutter Maria Martyria de lei ding hebben. In Duitse evangelische kringen is deze jonge stichting van moedige, diep gelovige vrouwen, be grijpelijk, een onderwerp van discussie Er gaat Franse episcopaat aan de H. Stoel, waarin de wens wordt uitgesproken, dat de voorwaarden, waarop de pries terarbeiders zouden kunnen terugke ren in de arbeid, opnieuw zullen wor den bestudeerd. Het stuk, oorspronkelijk voor het to neel en haast met zienersblik geschre ven en door Jan Willem Hofstra ver taald, is door Wim Bary zelf voor de televisie bewerkt en hier en daar in gekort, als het beeld mondelinge uitwij dingen overbodig maakte. Zijn taak werd zeer verlicht, doordat Schwarz de handeling in zeven verschillende décors heeft geplaatst, wat de afwisse ling biedt, die de televisie zo nodig heeft. Met de acteurs voor zijn stuk is Wim Bary bijzonder gelukkig ge weest. Vraag iedere Nederlandse tv- regisseur, hoe het met de bezetting' van zijn stukken gaat en u krijgt el- lenlange gruwelverhalen te horen, hoe r afschuwelijk moeilijk het is, geschikte spelers te vinden, die bovendien nog vrij zijn ook. Behalve de reeds genoemde ac teurs schrijdt Jacques Snoek plechtig door de studio, indrukwekkend in het paars gehuld „net een kerstboom", merkt een technicus meer oneerbie dig dan juist op als de pauselijke nuntius mgr. Antonio Tardini. En op weg naar de cantine voor een kopje thee, komen we op de trap Paul Storm tegen als Pater Vincent O.P., prior en bestuurder van de ..Mission de France", kennelijk een tikje bang, dat iemand hem voor een échte Do minicaan zal aanzien. Verder spelen mee Cas Baas, Frans Kokshoorn, Frits van Dijk, Joop Dode- rer en Rob Milton, een wel zeer geva rieerde staalkaart van wat er op de Nederlandse planken pleegt rond te wandelen. Maar bij alle geluk, dat hem in staat stelde een keur van onze beste Neder landse acteurs voor de vertolking van zijn spel bijeen te brengen, heeft Wim Bary toch nog een klein ongelukje ge had. Oorspronkelijk zou de uitzending op donderdag 21 mei, dus gisteren, plaats vinden, maar de reportage uit de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, waar in tegenwoordigheid van de sjah van Perzië, koningin Juliana en prins Bernhard de opera „Gianni Schic chi" van Puccini werd opgevoerd, maakte een verschuiving naar van avond noodzakelijk en dan zijn de mees te van de meespelende acteurs niet meer vry. De definitieve opvoering werd dus gisteren op telerecording op genomen en vanavond uitgezonden. Dit zal misschien enigszins afbreuk doen aan de kwaliteit van het beeld, al ver tonen de telerecordings de laatste tijd aanmerkelijke verbeteringen, maar aan de hoedanigheden van regie, spel en spelers verandert het niets. Gezien de opzet en uitwerking van het stuk en de toewijding, waarmee alle mede werkenden er TV-gestalte aan trachten te geven, menen we er het beste van t* mogen verwachten. Het spreekt vanzelf, dat het milieu waarin het spel zich voltrekt, mlndei geschikt moet worden geacht voor al te jeugdige kijkers. gaat véél om in de Kerk. A. Bgl. Advertent* - ADVIEZEN VOOR SLECHTHORENDEN Shakespeare laat een van zijn onsterfelijk» figuren ergens zeggen: „Klaag niet over hetgeen ge niet verhelpen kunt, maar tracht te verhelpen wat U klagen doet". Slechthorenden behoeven tegenwoordig, nu de hoortoestellen en hoorbrillen zo geperfektioneerd zijn, niet meer te klagen I Hun moeilijkheden, die waarlijk niet ge ring zijn, kunnen nu haast volkomen worden verholpen. Waarom ziet U tegenwoordig meer en meer hoor-prothesen gebruiken Omdat steeds meer slechthorenden ondervinden hoeveel rijker en gelukkiger hun leven wordt met een goed aangepast hoor- hulpmiddel. Wij horen dagelijks door i ;euwe gebruikers de verzuchting slaken: had ik zo'n hoortoestel maar eerder aan geschaft I Deze serie adviezen wordt U aangeboden door 4 KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 16171

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9