i ïm« Haarlemse taptoe éclatant succes Twee neomisten in Haar lem, Sp een in Heemstede Haarlemse Raad moet opnieuw beslissen over noodzaak van katholieke detailschool journalisten laten zich niet uit het veld slaan Voetbalwedstrijd tegen raad met 6—5 gewonnen VOOR DE VIJFDE KEER „De Gekke Dokter" -kerk aarne Kathedraal 1 Heemstede Div Van Gend Loos persoonlijk te gast op personeelsfeest Automobilist rijdt door na aanrijding Auto-ongeval bij Augsburg EEN NEDERLAN DER GEDOOD Uitgever P. Brancl geivond MAANDAG 25 MEI 1959 PAGINA a Zilveren zaken-jubileum van Jilles A. Dal Jr. Arie Peters aangezocht als organist van Ver.' Doopsgezinde Gemeente Haarlem e.o. Films Toneel Muziek ersen Fancy-fair op het Triniteitslyceum Andere telefoon nummers Bondsstranddag K.N.B.R.D. Eervolle plaatsen voor Haarlemse wielrenners Vierjarig jongetje aan gereden r r Groot gymnastiekfeest in Haarlem Hersenschudding door vallende vlaggemast Verkeersongelukken en diefstallen in Zandvoort Kunstschilder steelt zilver uit restaurant Leo Nijssen wint eerste zomerrit Beurs van Amsterdam -y 4 Een vaste, trefzekere hand van de organisator, de heer Willem van der Peijl en een manifeste saamhorig heid van acht harmonie- en drum bandkorpsen hebben zaterdagavond de vijfde Haarlemse taptoe naar een éclatant succes gevoerd. Daarvan zijn naar schatting enige duizenden Haarlemmers op de Groote Markt getuige geweest. Zij hebben twee en een half uur lang genoten van een spectaculaire parade, waaraan niet minder dan vijfhonderd muzikanten en tamboers deelnamen. Geboeid hebben zij gekeken naar de ingewik kelde spectrale figuraties tegen de verstilde gevel van het Haarlemse stadhuis. Voor een leek was er soms geen uitkomen meer aan. Met recht noemde wethouder D. J. A. Geluk zich aan het einde van de taptoe de tolk van alle aanwezigen, toen hij de deelnemers en de organisator uit gebreid dank bracht. Deze gemeentelijke dank was niet het enige eerbetoon, dat Willem van der Peijl ten deel viel. Gewillig moest hij zich onderwerpen aan een feeste lijke bloemenhulde, die hem gebracht werd door vertegenwoordigers van de verenigde Haarlemse muziekkorpsen, de Enkhuizer Drumband en de drum band BATO. En dat allemaal, om dat deze vijfde Haarlemse taptoe de honderdste van Willem van der Peijl was. In velerlei opzichten heeft deze vijf de taptoe de voorgaande overtroffen. De grootste verdienste ervan was on getwijfeld de publieke en onderlinge eensgezindheid van de zes gesubsi dieerde Haarlemse muziekkorpsen. .Zoiets was vijf jaar geleden niet mogelijk geweest," zei wethouder Ge luk. Maar er was meer. Meer show, meer beweging, meer kleur en meer muzikaliteit. Natuurlijk: er waren zwakke steeën, maar over het alge meen was de taptoe alleszins het genieten waard. Vooral het eerste deel was overrompelend en zwierig. Jammer alleen was, dat er te weinig licht was. De twee figuren in de na bijheid van de tribune moesten te vreden zijn met een glimpje. Het in termezzo, dat door de drumband BA TO en de in felrode tunieken gehulde mannen van de Enkhuizer Drum band werd verzorgd, duurde te lang en verloor daardoor aan spanning. Dat valt te betreuren, want wat de jongens en meisjes van BATO aan looptechniek lieten zien was in drukwekkend. De verrichtingen van de tamboer-petit maïtre Chrisje Sehef- fer lokte menigmaal tedere ontboe zemingen aan vooral vrouwelijke toe schouwers. In het vierde deel, „Hol land viert feest" geheten, bleek dui delijk hoe klein eigenlijk de beschik bare ruimte van de Groote Markt voor dit soort evenementen is. Er kwam namelijk nogal wat kijken eer elk van de zeven korpsen op zijn plaats stond. Daar komt nog bij, dat de verkeersheuveltjes de muzikanten bij het aan- en afmarcheren verba zend veel hinder in de weg legden. Daarom (en daarom waarlijk niet alleen!) zou het aanbeveling verdie nen, wanneer de reorganisatie van de Groote Markt, waarvan de plan nen als gevolg van de bestedingsbe perking in de ijskast werden gelegd, ter hand genomen wordt. Het slot van de taptoe werd ge vormd door een stemmig gedeelte, dat bekwaam gedirigeerd werd door de heer Jos de Klerk, die evenals de heer van der Peijl door de verenigde Haarlemse muziekkorpsen in het zon netje werd gezet. Met het Wilhel mus werd de avond besloten. Nog vermeld zij, dat meegewerkt hebben Harmonie Crescendo, Kunstkring Apollo, Harmonie Haarlem, Arti et Religioni, Harmonie Crescendo uit Spaarndam en Harmonie Sint Bavo, welke ter inleiding op elk onderdeel de choraalmuziek voor haar reke ning nam. Onder grote belangstelling werd zater dag het zilveren zaken-jubileum ge vierd van de heer Jilles A. Dal Jr, die gedurende vijfentwintig jaren, ver bonden is aan de graveerinrichling en stempelfabriek van zijn gelijk namige vader. Enkele honderden zaken vrienden, collega's en talrijke organi satievrienden complimenteerden nem tijdens een feestelijke receptie in restau rant Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem. Onder hen waren de Haarlemse wethouders J. A. Schip pers en W. F. Happé, mede namens het bestuur van de industrie-stichting, bij het bestuur waarvan de heer Dat als lid zeer nauw betrokken is. De burge meester van de zilverstad Schoonhoven, de heer J. Aten, getuigde van zijn be langstelling, mede namens de vakopr leiamg van goud- en zilversmeden. Voorts waren er talrijke buitenlandse gasten, zoals Bundesinnungsmeister Paul Dreher namens de Duitse gra- veursopleidingsorganisatie. In de vacature van wijlen Jacob Bijster is de heer Arie Peters, stads- beiaardier in Haarlem en Nijmegen en organist van de Ned. Herv. St.-Stevens- kerk in laatstgenoemde stad, aange zocht als organist van de Ver. Doops gezinde Gemeente in Haarlem. De heer Peters heeft de Grote Kerkeraad der Doopsgezinden bericht de benoeming in beraad te willen houden. CINEMA PALACE: Vrouwengevangenis. 18 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do.: Napoleon, soldaat, keizer en minnaar, 14 Jaar; 8 uur. FRANS HALS: Drie Franse Katjes, ontr. LIDO: Liefde is mijn beroep, ontr. LUXOR: Opstandig Afrika, 14 jaar. Ma. t.m. do. 2 en 8 uur. Do.-cyclus: Demetrius en de gladiatoren, 18 jaar. i REMBRANDT: Das Dreimaderlhaus, a. 1.; 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. EOXY' T.m. do.: Luitenant Brown.... vo gelvrij, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO. Het dal van de vrede, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 L-ur. MINERVA: Ma. 8.15 uur: Ais de dauw hangt komt er regen. str. volw. Wo. en do. 8.15 uur: Nachten zonder lief de. Maandag 25 mei Stadsschouwburg, 8 uur: R.-k. Toneelver. „Thalia" met: Geef mij uw hand. Biastkag ?6 mei 8.13 uurt Toneelgezel- Kaart: Nachtdienst, ^adsschouwburg, 8 uur: R.-k. Toneelver. Thalia" met: Geef mij uw hand. Maandag 25 mei Concertgebouw, 8 uur: Symphonie-orkest ..HaerJem", concert o.l.v. Marinus Adam Solisten: Jo Juda, viool, en Ko Wijnands, trompet. Programma: werken van Handel, Êruch en Haydn. Grote Kerk, 15.3016.30 uur: Beiaardbe- ®Peling door Arie Peters. Dinsdag 26 mei Concertgebouw, 8.15 uur: Noordhollands Philharmonisch Orkest 3e Concert Beetho- ven-cyclus o.l.v Henri A rends. Solist: Cor Jle Groot, piano. Programma Ouv. Prome theus, Pianoconcert no. 3, Symfonie no. 3 (Eroïca) Grote Kerk, 2021 uur: Orgelbespeling «oor Albert de Klerk: Eerste Concert in d-s Oesar Franck-Cycius. Maandag 25 mei H ?nSUvel' 8 uur: Causene door C. wacht °Ver D,annen Jeugdnatuur- Dinsdag 26 mei IR»'uur.Pr°V' Staten va" Noord-Holland, Arie van der Lugt heeft enige naam gemaakt met zjjn boek ,,De Gekke Dokter". De populaire verspreiding heeft het verhaal in talloze gezinnen gebracht. De doktersroman van Van der Lugt is geen sterk verhaal: de ge schiedenis rond dokter De Geus is te doorzichtig om een reëel levensbeeld te tekenen. Het is meer de vlotte en gemakkelijk aansprekende verteltrant, die de „gekke dokter" tot een lezens waardig man maakt, dan zijn gefor ceerde levensgang, die hij van de schrij ver heeft opgelegd gekregen. De auteur heeft zijn roman gewron gen in de drie bedrijven van een to neelstuk, dat dezelfde titel heeft mee gekregen. Hij heeft daarbij vergeten te bedenken, dat hij dan niet meer alleen aan het woord is. Er z\jn anderen, die voor hem gaan vertellen, en in dat ge val is het niet uitgesloten, dat de tekst terugvalt op het niveau,-waarop zij fei telijk thuis hoort. Dat niveau ligt niet hoog. Dat is ons gisteravond duidelijk geworden, toen „De Spelers van Sint Frans" onder regie van Frans van Em merik de gekke dokter en zijn omge ving voor het voetlicht brachten. In nogal afgesloten scènes laat de auteur zijn verhaal niet spelen, maar vertel len, en daardoor mist het stuk alle dy namische kracht, die nu eenmaal no dig is om spanningen op te roepen en uit te werken. Wat er overblijft, is de grap: dialectische humor dank zij de vermeende simpelheid van de mensen ten plattelande. Zo is het te begrijpen, dat de mensen van „Sint Frans" zich voor een bijna onmogelijke opgave ge steld zagen de „vrolijke bekeringsge schiedenis van dokter De Geus" waar te maken. Zij kwamen inderdaad tot goede typeringen, maar waren tenslotte met handen en voeten gebonden aan hun tekst. Frans van Emmerik had deson danks kans gezien hen uit dê ban van het woord los te branden. Jan Haver speelde de dokter als een stevige tegenpartij voor de wijze pas toor Conings van Chris Mol. Theo An- dringa en Wim Duineveld (de Briooltjes E. Stefels (Tijs de Toeter) en Jan Kap- tein (Dirk de Krotekoker) vormden de legendarische dorpstypen, zonder welke het leven zelf legende zou worden. De meer reële figuren werden gebracht door Gerard Jonker (Zwarte Driek), Tine Slenters (Mooi Mieke), Ton Mar- chand (huishoudster), Joe Smit (heer- boer) en Coby Commissaris (nichtje van de pastoor). H. Onder auspiciën van de Apostolaats- gemeenschap Sint Petrus en Paulus van het Triniteitslyceum in Haarlem zal op Sacramentsdag, 28 mei, wederom de jaarlijkse fancy-fair worden gehouden. De vele atracties, welke ook dit jaar weer op de cour van het lyceum zijn samengebracht, zullen ertoe bijdragen dat het voor de bezoekers een genoege- lijke avond zal worden. Met ingang van donderdag 25 juni zullen de telefoonnummers van een aantal abonné's in het Kleverpark en omgeving worden gewijzigd. Dit houdt verband met de overschakeling van deze aansluitingen van de centrale in Haarlem-centrum naar die in Haar lem-noord. Het betreft hier ongeveer achthonderd aangeslotenen, De jaarlijkse bondsstranddag van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen zal op zater dagmiddag 4 juli in Noordwjjk worden gehouden. Er wordt aan deelgenomen door de brigades uit Zandvoort, Bloe- mendaal en andere brigades. Toen op 18 oktober 1796 het huwelijk werd voltrokken tussen Jan Baptist Van Gend en Maria Loos betekende dit ook het begin van een bedrijf, dat zich in 1959 zou hebben ontwikkeld tot een landelijk algemeen transportbedrijf met vijfduizend werknemers. Deze wa ren door een kleine duizend employe's uit alle delen van het land, uit zeven tien districten, vertegenwoordigd toen zaterdagavond in het Gemeentelijk Con certgebouw de finale werd gehouden van een door de commissie samenwer king personeelsverenigingen georgani seerde landelijke toneelwedstrijd. De jury, bestaande uit mevrouw B. L. Cra- mer-Verruijt en de heren J. F. de Vries, directie-secretaris en J. B. Th. Wil brink, journalist, heeft uit de drie fina listen de spelers van de personeelsver eniging uit Utrecht de eerste prijs toe gekend. Zij voerden op „Displaced per sons" van Andries Poppe. Met „De bo ze geest" van de Haarlemmer, dr. P. H. Schroder, verwierf Nijmegen de tweè- de prijs. Derde werd Den Haag met „Ridders zonder vrees". Dat huwelijk van 1796, nu 162>4jaar geleden, was voor het echtpaar aanlei ding het feest mee te vieren. Het is een getal, dat drie maal goud en een maal koper aangeeft. De heer en mevrouw Van Gend-Loos werd bij hun binnen komst staande een ovatie gebracht. Daarna bood de elfjarige Annelies Lan- geveld een boeket anjers aan en ver volgens kwamen de finalisten hun spel opvoeren. In de eerste pauze versche nen bovendien een dozijn Haarlemse bloemenmeisjes, dat alle aanwezigen een anjer opstak. Na afloop van de drie opvoeringen voerde een dilligence- groep, bestaande uit het gevolg van Jan Baptist van Gend en Maria Loos, een bailet-uit-de-oude-doos op. De lan delijk directeur, de heer J. Dorjée, waarvan Jan van Gend zei: „als ik er 'niet was geweest, zou hij nu geen di recteur zijn" overhandigde de direc- tie-wisselprijs eveneens aan de toneel groep uit Utrecht. Tot de aanwezigen behoorde de hoofd commissaris van politie de heer J. Fontijne. De amateurs en nieuwelingen van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" hebben zich zondag in het Havencri terium te Amsterdam en in de Ronde van Schagen weer verdienstelijk ge weerd en op tal van ereplaatsen be slag gelegd. In de hoofdwedstrijd van het Haven- criterium werd Aad Straver eervol i tweede, Gees Piers veertiende en Ton- ny Peters zestiende. In de nieuwelin genwedstrijd vestigde de Spaarnwouder Thijs Bouma sterk de aandacht op zich door zijn strijdlustige manier van rij den. Hij kreeg de prestatieprijs toege wezen. Eddy Sminia werd vierde, Bert Bogaard zevende en Cees Jansen legde op de tiende plaats beslag. In de Ronde van Schagen was het Henk Buis uit Vijfhuizen die bij de amateurs een tweede plaats veroverde, evenals de Heemstedenaar Henk Peters bij de nieuwelingen. De Haarlemse nieu welingen Wil Blommaert en Gé Fennis werden resp. zesde en achtste. Zaterdagmiddag om kwart over drie is op het Prinsenbolwerk te Haarlem een 4-jarig jongetje, toen hij zonder op het verkeer te letten de rijbaan overstak, tegen de linkerzijde van een vrachtauto gelopen. Met schaafwonden en een lichte hersenschudding is hij naar zijn woning aan het Prinsenbol werk overgebracht. In de Spaarnekerk is de neomist H Spruyt zaterdagavond op feestelijke wij ze ingehaald. Velen waren naar de parochiekerk gestroomd om daar van de wijdeling de eerste zegen te ontvangen. Met de „Spaarnebazuin" werd hij van zijn woning gehaald. Zon dagochtend om kwart over tien verza melden zich opnieuw vele parochianen in de kerk om de eerste plechtige H. Mis bij te wonen, die de jonge priester Spruyt zou opdragen met assistentie van moderator J. C. Nieuwenhuis, dia ken, kapelaan J. Th. van Pol als sub diaken en niet pastoor W. C. van Gas telen als presbyter. Het hoogaltaar baadde in een zee van kaarslicht en het parochieel mannenkoor voerde de wisselende gezangen uit van de Trini- teitszondag. Onder leiding van de heer H. van Eeuwijk, die ook het orgel be speelde, zongen jongens- en mannen koor a capella de vierstemmige mis „O quain gloriosam" van T. L. da Vit- toria. Moderator Nieuwenhuis hield de feest predikatie. Tot thema had hq zich de tekst gekozen „Laetatus sum in his quae dicta sunt mihi: in domum domi- ni ibimus"; ,,Ik ben verheugd over het geen mq is gezegd: naar het huis des Heren zullen wq opgaan". Deze tekst werd zaterdag ook gezongen toen de neomisten de kathedraal binnentraden. De predikant wees op het merkwaardi ge feit, dat deze eerste plechtige H. Mis op Triniteitszondag wordt opgedragen, want het mysterie van de Drievuldig heid is geheel en al aan God. Mense lijkerwijs is het niet te begrijpen. In iedere mens leeft de opdracht om tot God te komen, maar uit het mens-zijn zelf is dat onmogelijk. Het kan alleen door Christus, die in zich het godde lijke en het menselijke verenigt. Uitvoe rig ging moderator Nieuwenhuis daar na in op het menselijke en het godde lijke, dat ook de priester in zich ver enigt. Hij herinnerde daarbij aan de boeken van Mauriac en Graham Greene en wees er vervolgens op, dat het diep ste wezen van de priester niet van hem zelf is: het is iets goddelijks, dat hem doet zeggen: „Dit is mijn lichaam en dit is mjjn bloed". Evenals het huwelijk, betoogde de feestpredikant tenslotte, zal ook het priesterschap zijn betekenis pas krij gen in de praktijk. Iedere dag opnieuw zal de priester priester moeten worden. In eenzaamheid zal hij steeds weer zijn ja-woord moeten hernieuwen. Hij feli citeerde de neomist met zijn roeping en dankte hem namens de gelovigen, dat hij die roeping heeft aanvaard. Tot slot verzocht hij hem zijn parochie niet te willen vergeten en de parochianen vroeg hij ook na de roes van deze feestdag te blijven bidden voor de jonge geroe pene. Na een feestelijke receptie in het ouderlijk huis van de neomist, was de jonge priester om vijf uur in de paro chiekerk agens tijdens een plechtig lof met assistentie van kapelaan van der Spek en moderator Nieuwenhuis. gezangen werden uitgevoerd door Mu- sica Laica. In het bijzijn van zijn ouders, zijn familieleden en vele parochianen heeft zondagmorgen de weleerw. heer P. Bol- lerman, een der wijdelingen van verle den zaterdag, in de kathedraal de hoog mis, tevens zfjn eerste plechtige mis, opgedragen. Hij werd hierbij ter zijde gestaan door kapelaan W. de Lange als diaken en door kapelaan C. Schoonderwoerd als subdiaken. Plebaan Agtercf was pres byter. Het kathedrale koor heeft de plechtig heid opgeluisterd met de mis Benedi- cann j Domino van L. Perosi. De Hageveldse leraar j. de Jong, heeft bij deze gelegenheid de gelovigen toe gesproken. Als leidraad van zijn toe spraak had hij een zinsnede genomen uit de brief van Sint Paulus aan de Galaten: niet ik leef meer, maar Christus leeft in mij. De wijding tot priester, zo ving hjj zijn betoog aan, was voor de neomist en zijn ouders de bekroning van een lange tijd van voorbereiding en de vervulling van een ideaal. Door de wijding was hij Gods vertegenwoordiger geworden, was hij bekleed met Gods macht en dat wel in zo grote mate, dat hij, om met St. Paulus te spreken, zeggen kan: Christus leeft in mij. Daarvan zal hp zich bewust blijven wanneer hij de sacramenten mag toedienen, wanneer hij met de woorden van Christus zelf brood en wijn mag consacreren, en zonden mag vergeven. Maar al is hij dan uit velen gekozen en door God als zijn bijzondere dienaar aangenomen, hij is de mens gebleven die hij voor zijn wijding was. Door films en toneelstukken is de fi guur van de priester meer „onder ons" gekomen de laatste jaren en ziet men de priester niet meer als een onaan tastbaar iemand die geen fouten maken kan. De predikant besloot zijn toespraak met de gelovigen te vragen voor de neomist te bidden opdat zijn werk als priester vrucht moge dragen. Na de plechtigheid heeft het kathe drale koor Exsultate Deo gezongen van Scarlatti. Ook in de Heemsteedse Sint Bavo was het zondag feest. Daar droeg de neomist P. van der Velden aan een luisterrijk versierd altaar zijn eerste plechtige H. Mis op. Hij werd daarbij geassisteerd door zijn neef, kapelaan J. van der Velden en kapelaan P. Sqs- zener respectievelijk als diaken en subdiaken. Presbyter-assistens was pas toor C. Pouw. Het parochiële zangkoor Laudate Dominum zong onder leiding van zijn dirigent, de heer G. Scheepens de wisselende gezangen van Drievul- digheidszondag en de vaste gezangen uit de Gregoriaanse achtste mis ,,Mis- sa de Angelis". Aan het orgel werd het daarbij begeleid door de heer J. Snijders. De neomist was zaterdagavond ingehaald door leden van de jeugdbeweging en met muziek van de harmonie Sint Michael. In de parochie kerk werd hij welkom geheten door pastoor Pouw. Na een opdracht aan Maria was de pas gewijde priester agens in een kort danklof. Ook gaf hq zaterdagavond tijdens deze kerkelijke plechtigheid aan de aanwezige paro chianen zjjn eerste priesterlijke zegen. Zondag werd de jonge priester bij zjjn gang naar het altaar vergezeld door bruidjes en de ceremoniarii. Na het Evangelie hield pastoor Pouw de feest predikatie, waarin hjj de priester een andere Christus noemde. Bij alles wat de priester doet handelt hij in opdracht van Christus. Hij behoort een kinder vriend te zijn, een trooster voor de zie ken, een herder, die het verloren schaap naar de schaapstal brengt. Zo was en deed Christus immers ook. Bij zijn werk zal de priester allerwegen gro te moeilijkheden ondervinden, die Chris tus evenmin gespaard gebleven zijn. Zijn gelijkenis met Christus is het grootst als de priester aan het altaar de H. Mis opdraagt. De plechtigheid werd besloten door het zangkoor, dat een gloedvolle vertolking gaf van een Griekse heilwens aan de neomist. Na een receptie te zijnen huize was de neomist de namiddags agens in een plechtig danklof, waaraan even als de avond te voren het jongenskoor van de Sint Bavo-parochie zijn welluidend aandeel leverde. Zaterdag 6 en zondag 1 juni zal Haarlem in het teken staan van de turnsport. Onder de benaming „Natio naal optreden 1959" zal de Nederland se Katholieke Gymnastiek Bond (N.Iv. G.B.) zijn vierjaarlijks gymnastiekfeest in Haarlem organiseren. Het veelzijdige programma van het weekendfestijn, wordt uitgevoerd door honderden turners en turnsters, waar onder de nationale keurploegen dames en heren en de kampioensverenigingen rithmische gymnastiek. Hoofdschotel op zaterdag is de internationale dub bele tweekamp Nederland-België 'da mes en heren), te houden in het Kre- lagehuis. Voor de honderden deelnemers en deelneemsters, die reeds zaterdag arri veren en deelnemen aan de vereni gingswedstrijden op die middag, is een beroep gedaan op de sportminnende gezinnen in Haarlem en directe om geving. De organisatiecommissie be hoeft evenwel nog een flink aantal adressen om alle gasten logies te kun nen verschaffen. Het slagen van dit „Olympisch gymnastiekfeest" hangt voor een niet gering gedeelte van dit moeilijke onderdeel af en de commis sie hoopt dan ook op de volle mede werking van de Haarlemse katholieke gezinnen te mogen rekenen, in het bij zonder die, waarvan gezinsleden tot een van de plaatselijke sportverenigin gen behoren. Opgaven bij de heer N. J. M. Stallinga, Zaanenstraat 123 of de heer F. J. van Wattingen, Welte vredenstraat 15, tel. 50614. Door de sterke wind is zondagmid dag omstreeks zes uur op het terrein van de Haarlemse Kanovereniging aan de Schalkwqkerweg te Haarlemi een vlaggemast omgewaaid en op hoofd en schouder van een 40-jarige in specteur van een autoschool terecht gekomen. Met een hersenschudding Is hij naar het Diaconessehuis overge bracht. De man kampeerde met een tent op het terrein van de kanovereni ging. Zonder zich te bekommeren om de gevolgen van een aanrijding, waarbij hij betrokken was, is gisteravond een bestuurder van een kleine auto (ver moedelijk een „Heinkel-scootmobiei") in Zandvoort doorgereden. De kleine auto kwam in aanrijding met een mo torfietser, die daardoor zelf licht ge wond werd. Zijn duopassagiere daar entegen werd zeer ernstig gewond en moest op last van de arts. die de eer ste hulp verleende, vervoerd worden naar het Groote Gasthuis in Haarlem. Het ongeluk gebeurde in de Bredero- destraat, ter hoogte van het Groen van Prinstererplein te Zandvoort. De toe dracht is nog onzeker, temeer omdat de auto-bestuurder doorgereden is. De Zandvoortse politie verzoekt degenen, die terzake inlichtingen kunnen geven, zich met haar in verbinding te stellen. Gisteren werd door de gedupeerde eigenaars aangifte bp de politie gedaan van de vermissing van drie bromfiet sen, een motor, en een personenauto, die klaarblijkelijk ontvreemd zpn. De recherche stelt een onderzoek in. Een motor, die in Haarlem gestolen was, op 22 mei, is daarentegen onbe heerd aangetroffen in de Frans Zwaan straat te Zandvoort en door de politie terug gegeven aan de Haarlemse eige naar. Een zilveren kandelaar is in de loop van de vorige week gestolen uit een restaurant in Zandvoort. De dader is inmiddels achterhaald: een 24-jarige kunstschilder uit Amsterdam. Hij werd gisteren door de Zandvoortse politie aangehouden. Het Haarlemse journalistenelftal heeft de eer hoog weten te houden. Het won zaterdagmiddag op een prachtige grasmat van tiet Haarlem-terrein in Haarlem-noord met 65 van de Haar lemse raadsleden. De elf doelpunten zijn iiiet allemaal tpdens de wedstrijd gemaakt. Negen ervan verschenen op het scooringsbord tpdens liet zogenaam de doeltrappen na de match. Deze doel trappen waren nodig, omdat de beide elftallen in de ♦weemaal vijf en veer tig minuten elkaar geen krimp hadden gegeven en de een de ander maar een doelpunt had toegestaan. Er moest een winnaar uit de bus komen, want anders kon de beker niet worden uitgereikt. Alle twee en twintig spelers hebben toen een keertje alleen voor de keeper van hun tegenstander mogen staan en het resultaat daarvan was, dat de jour nalisten met de eer gingen strijken. Of zij verdiend gewonnen hebben is vers twee, want dé raadsheren speel den beslist een betere partij. Vooral in de twèede helft waren zij voortdurend in de aanval. De beide doelpunten werden na de thee gemaakt. De score werd ge opend door de afgevaardigden van Haarlem. Het was Balm (voormalig raadslid), die het doel van collega Kooi- stra doorboorde, nadat de anti-revolu tionair Spek een penalty had gemist. Kort daarna namen de journalisten re vanche mei een prachtig doelpunt van collega De Graaf, wiens tweede doelpunt enige minuten later door scheids rechter Kick Smit werd afgekeurd. Waarom is niemand duidelijk gewor den. De stemming heeft er in ieder ge val niet onder geleden. Die was zelfs opperbest, wam waar vindt men een keeper, die zijn tegenstander na een prachtig doelpunt een handje schudt en feliciteert? De wedstrijd werd bijgewoond door niet zoveel toeschouwers, die zo zij niet geboeid werden door de verrichtingen van de twee en twintig zwoegers in ieder geval heerlijk in het zonnetje za ten. De opbrengst was bestemd voor de bond van Spastici afdeling Kennemer- land. Een ongevaarlijke aanval van de Haarlemse journalisten voor hel doel van de raadsheren in de voet balwedstrijd, die zaterdagmiddag in Haarlem-noord werd gespeeld en die door de journalisten ge wonnen werd met 6-5. Daarmee legden zij beslag op de wisselbeker, die door wethouder D. J. A. Geluk na de wedstrijd werd uitgereikt Zondag is tengevolge van een aUto- ongeluk bij Augsburg de 32-jarige mas seur G, E. Bakker uit Purmerend om het leven gekomen. Zijn vriend, de 38- jarige uitgever P. E. M. Brand uit Bus- sum, met wie hij zaterdag per auto uit Nederland was vertrokken voor een reis door Joegoslavië, werd niet levens gevaarlijk gewond. Met o.m. een kaak- fractuur werd de heer Brand in het ziekenhuis te Augsburg opgenomen, waar hij vermoedelijk enige weken zal moeten verblijven. De auto, waarin de beide Nederlanders zaten, sloeg bij het ongeluk over de kop en werd totaal vernield. Woensdag zal de Haarlemse gemeen teraad zich opnieuw moeten uitspreken over de noodzakelijkheid van de stich ting van een katholieke vormingsschool voor de detailhandel in Haarlem. Het College van B. en W. heeft over deze zaak geen eenstemmigheid kunnen be reiken. Drie leden van het College zpn er voor, maar drie anderen er tegen. De eerste maal moest de raad zich over deze kwestie uitspreken op 17 juli 1957, maar door een amendement van de heren Voogd (P.v.d.A.) en Wensing (C.H.IJ.) werd toen besloten om de woorden „zoals door de aanvrager be doeld" uit het raadsbesluit te schrap pen, zodat de oprichting van een wille keurige vormingsschool voor de detail handel noodzakelijk werd verklaard. Op 23 april van het vorig jaar werd door de raad de stichting van een neutrale vormingsschool voor de detailhandel noodzakelijk verklaard. De minister van O.K. en W. is nu van oordeel, dat de raad zich niet heeft uitgesproken over de noodzakelijkheid van de stichting van een katholieke school, die in eer ste instantie gevraagd was. Hij heeft de wens te kennen gegeven, dat de raad zich daar alsnog over uitspreekt. G.S. hebben nu deze wens aan de Haar lemse raad overgebracht. Op 17 juli 1957 heeft de raad de stich ting van de vormingsschool los ge maakt van de aanvrage, die door de katholieke stichting was ingediend. Dit echter moet in strijd worden geacht met de wet. die voorschrijft dat de ge meenteraad zich dient uit te spreken over een aanvrage om een noodzake lpkheidsverklaring. Toen de raad een maal met 19 tegen 11 stemmen het amendement Wensing-Voogd had aan vaard, werd nog een motie aangeno men die was ingediend door de heer Voogd (P.v.d.A.) en waarin B. en W. werden uitgenodigd de stichting van een neutrale vormingsschool te bevor deren. Deze motie werd met 20 tegen 10 stemmen aanvaard. De stichting katholieke Vormingsschool voor de detailhandel, die zich met deze gang van zaken niet heeft kunnen ver enigen, heeft zich gewend tot de minis ter van O.K. en W. met het verzoek het aanvankelijke raadsbesluit te willen zien als een inwilliging van haar aanvrage om een noodzakelpkheidsverklaring. De minister heeft nu geoordeeld, dat het raadsliesluit van 17 juli 1957 niet vol doende duidelpk is, omdat het zich niet uitspreekt over het verzoek om een noodzakelpkheidsverklaring, zoals dat door de katholieke stichting is inge diend. De wet schrijft deze uitspraak voor. Een merkwaardigheid in het nieuwe voorste] van B. en W. is, dat daarin vermeld wordt, dat drie leden van het College vóór en drie tegen zpn. Aan gezien er vijf wethouders zijn, betekent dit dat de voorzitter geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid die de wet hem biedt om zijn stem bij het staken der stemmen in het College van doorslaggevende betekenis te doen zpn. Vermoedelijk heeft men bewust In deze principiële zaak niet de gebruike lijke weg van een eenstemmige voor stel van het College, of van een meer derheids- en minderheidsvoorstel willen kiezen, maar heeft men de kwestie zon der meer aan de raad voorgelegd, op dat deze zelf zal kunnen beslissen. De eerste rit van de zomercompeti tie, welke zondag door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het ,Van der Aartsportpark" werd gehou den, is bp de A- en B-klassers gewon nen door Leo Npssen. Hp verraste Frans Vaars en Aad Konings, die el kaar angstvallig beloerden, in de eind- sprint. De uitslag luidt: 1. L. Npssen, de 30 km in 46 min. 30 sec.; 2. F. Vaars; S. A. Koonings: 4. B. Walters. Uitslag C-klasse: 1. Vergers, de 25 km in 41 min. 38 sec.; 2. Jansen; 3. Van Steyn; 4. Croese. (Niet officiële koersen) Vorig opening 414 Ned. 1958 4>,i Ned. 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3Ned. 1956 314 Ned. 1948 3Vi Ned 1950 3'4 Ned 1954 314 Ned 1955 O B.N G Won.bouwl 6 Ned Handel Mi.1 Cer Amsterdam Rubber H.VA Senembah-MO AJf.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell M0 Fokker v. Gelder Hoogovens MUller Co. Philips Gem bei Onliever BUUton 2e Kon. Petroleum 50 Holl Amerika Lijn K.L.M Kon Ned Stoomb Mn K.P.M Ned Stoomv MO v Ommeren Ned Scheepvaart Unn Kenlespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 IJ 214 Rotterdam 57 Alb HeOn kl. obl. 4 Slot 25/5 100H 98 93 93% 88 87% 88 Va 91% 111 K 225 87 Vs 87% 141% 177 313ex 316 58512 159.80 160 278 238 497' 315 638 '338% 563 563% '256' 167.54 167.40 154 130 148% 148% 132 141V? 246% 135 119!: 108 82 95% 100% mm 129%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3