John Foster Dulles, onvermoeibaar strijder voor een betere wereld Geen so n Secretary of Statheeft ooit machtige positie bekleed m D' J T Boeiend programma voor de Sjah bij Philips D Westelijke wereld rouwt om Dulles' dood Minister Luns .zeer geschokt 1 DE CARNAVALSMOORD Etttèlf.L. Halve eeuw in de diplomatie Renault Twee studiebeurzen aangeboden Babylijkje onder vloer gevonden Kon. Shell-prijs van 10.000 Coaster-kapitein gaf vals alarm Hengelaars verontrust door MARTIN MONS V. Irt Groningen Voor wetenschappelijk researchwerk Geen vliegtuig in zee Ongelukkige oefening niet lichtpatronen W atervervuiling MAANDAG 25 MEI 1959 PAGINA 5 Geen Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft ooit zo'n grote rol gespeeld in het wereld gebeuren als John Foster Dulles, die van 21 januari 1953 tot 15 april 1959 aan het hoofd heeft gestaan van het State Department. Dulles had een machtige Positie, omdat zijn land na de tweede wereldoorlog oen van de twee dominerende wereldmachten was ge worden, maar hij had nooit zo'n sterk persoonlijk stempel op de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten kunnen drukken, als de president hem niet zo'n grote vrijheid van handelen had gegeven. Eisenhower had een schier onbeperkt vertrouwen in zijn „Secre tary of State" en hij heeft in de loop der jaren dan ook herhaaldelijk blijk gegeven van zijn grote bewon dering voor Dulles. Hij heeft van Dulles gezegd, dat het een van de meest waardevolle mensen was van sijn team. Hij heeft zijn medewerker betiteld als „de 'heest wijze en de meest toegewijde man die ik ken", als iemand „die op zijn gebied grotere kennis van Zaken heeft dan wie dan ook" en als „een onmisbaar hd van mijn kabinet". Toen Eisenhower op 15 april J-1. bekend moest maken, dat Dulles zou aftreden, zei hij, met tranen in de ogen, dat de aftredende minister oen man was van geweldig karakter, die van grote hioed en van een sterk karakter had blijk gegeven. Dulles heeft Eisenhower gedurende meer dan zes jaar terzijde gestaan, en in die tijd is de wederzijdse Waardering tussen de beide mannen voortdurend ge groeid. De president was blij, dat hij een man naast zich had die reeds een indrukwekkende diplomatieke carrière achter de rug had vöèr hij met de leiding belast werd van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Eisenhower heeft dan ook dankbaar geprofiteerd van de grote kennis van zaken van zijn minister en vooral van diens langdurige ervaring op het gebied van de internationale politiek. Incl verwarming 4490,- Volgens de Amerikaanse grondwet is de president persoonlijk geheel verant woordelijk voor de buitenlandse politiek Van zijn land, maar niet iedere presi dent van de V.S. heeft deze bepaling zo Opgevat, dat hij zelf de lijn zou moeten bitstippelen die Amerika in het wereld gebeuren zou moeten volgen. Sommige presidenten hebben de buitenlandse politiek inderdaad als hun eigen terrein beschouwd. Wood- row Wilson was bijvoorbeeld feitelijk zijn eigen „Secretary of State", en hij nam nauwelijks notitie van de denkbeelden van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lansing. Hy luisterde alleen nog nu en dan naar de adviezen van zijn vertrouweling kolonel Edward House. Franklin D. Roosevelt trok zich ook niet veel aan van de raadgevingen van zijn minis ter van buitenlandse zaken, Cordell Huil, en hij gaf er de voorkeur aan zijn informaties in te winnen bij de onderminister van buitenlandse za- r?d, Sumner Welles, of bij zijn per- oonl^ke assistent Harry Hopkins. farry S. Truman daarentegen stond een heel andere relatie tot zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. Truman maakte weliswaar intensief gebruik van zijn constitu tionele prerogatieven door persoon lijk de hoofdlijnen van het buitenlands beleid te bepalen, maar hij baseerde zijn oordeel voor een belangrijk deel op de adviezen van zijn minister in wie hij een zeer groot vertrouwen had. Acheson heeft indertijd een belangrij ke rol kunnen spelen, en hij had zelf de gave om zijn naaste medewerkers dp het State Department tot hun recht te laten komen. In de periode-Ache- son heerste op het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een gezonde teamgeest, omdat de minis ter de diverse specialisten op het de partement en op de diplomatieke pos ten in het buitenland niet weg domi neerde. Onder Dulles echter was het State 'department een „one man show", en de tweede man op dit êènmansministe- "e, Christian A. Herter, kreeg weinig gelegenheid bijlk te geven van zijn Capaciteiten. Dulles had niet het talent de werkzaamheden efficiënt te de legeren. Hij heeft altijd veel te veel zelf Willen doen. Hij spaarde zich niet. Hij "ad een ontembare werklust, en hij Placht zich grondig te verdiepen in de Problemen waarmee hij werd gecon fronteerd. Men heeft van Dulles ook Wel gezegd, dat hij feitelijk twee werk kamers had. De ene bevond zich op de vijfde verdieping van New State, det gebouw op _d_e hoek van de 21ste Straat en Virginia Avenue, waar de ketel is gevestigd van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De andere „werkkamer" was de cabine ^an het persoonlijk vliegtuig van Dul les, waarmee hij de hele wereld heeft afgereisd. Ook op zijn vluchten rond de aarde werkte de onvermoeibare minis ter door, en zijn boordtelegrafist stond 'd voortdurend contact met Washing ton, waar het vliegtuig zich ook be tond. ie vriendschap tussen Eisenhower Fen Dulles dateert reeds van 1949, toen de twee elkaar te Washing ton in het Pentagon ontmoetten. Deze Eerste kennismaking van de man die Wen net benoemd was tot voorzitter van de Verenigde Chefs van Staven met oe eveneens pas in functie getreden ?enator voor de staat New York heeft ?e grondslag gelegd voor de latere ?auwe samenwerking. In de volgende jjkren liepen de wegen van Eisenhower Dulles ver uiteen, toen de een in 1iuuu(je NA- Sjkrijs opperbevelhebber van werd, terwjjl de ander In Tokio het d'Panse vredesverdrag ging voorberei- maar nauwelijks was Eisenhower of *?ovember 1952 tot president gekozen, hp, J verzocht zijn oude kameraad tot Qjl kabinet toe te treden. Generaal die de „president-elect" bij de samenstelling van diens regering advi- e>. -de> heeft vorig jaar verteld, dat 'hdertijd heel wat gepraat is over rn bezetting van de diverse departe- „Se „Maar de aanwijzing van een bjej3retary of State" leverde geen pro- beSpi?n OP." aldus Clay: „Eisenhower ze j?°uwde Dulles als de logische keu- land man was adviseur voor buiten had 6 zaken geweest van Dewey, hij v,r°eger op het State Department balt, 1 en hij had talloze internatio- conferenties bijgewoond." °w? Foster Dulles werd geboren in Washington op 25 februari 1888. Hij de zoon van een Presbyteri- Wbtson S?lnfe en de kleinzoon van John ri ar°" ;0Ster' die toen al ambassa- St Ppter=Hgeweest in Mexico City en sMeut HarHg en die later. onder pre- lanH« VnW,™ muiister van Buiten- bnnff worden. (John Foster Pulles zou later het portret van deze «rootvader aan de wand hangen van «til» werkkamer in New State). Met zijn beroemde grootvader van moederszijde heeft de jonge John steeds zeer veel contact gehad en door hem werd hij binnengeleid in de wereld van de di plomatie. Reeds in 1907, toen John Foster Dulles pas 19 jaar oud was, mocht de jongeman, die op dat ogen blik aan de universiteit van Princeton studeerde, zijn grootvader vergezellen naar een groot internationaal evene ment: de vredesconferentie te Den Haag, die op initiatief van Tsaar Nico- laas de Tweede was bijeengeroepen en waaraan niet minder dan vier en veer tig landen deelnamen. De jeugdige Amerikaanse student werd in Den Haag prompt benoemd tot secretaris van deChinese delegatie, in welke functie hij zich zeer nuttig schijnt ge maakt te hebben. Zo kan men van Dulles dus zeggen dat hij een diplomatieke carrière heeft gehad van meer dan een halve eeuw, al is hij al die tijd niet onafgebroken in de Amerikaanse buitenlandse dienst werkzaam geweest. Toen Dulles Uit Den Haag in Amerika terugkeerde, maakte hij eerst zijn stu die in de rechten af, en vervolgens trad hij in dienst bij een groot advoca tenbureau in New York: Sullivan and Cromwell. Maar toen de eerste wereld oorlog uitbrak, werd Dulles, in de rang van kapitein, te werk gesteld op een van de regeringsbureaux, waar men grote behoefte had aan juristen. Zijn werkzaamheden op dit bureau trok ken in hoge regeringskringen dermate de aandacht, dat hij in 1919 als juri disch adviseur werd toegevoegd aan de Amerikaanse delegatie naar de vre desconferentie te Versailles. Op deze conferentie raakte hij in een opzienba rend debat verwikkeld met de Austra lische premier Hughes over het pro bleem van de Duitse herstelbetalingen. Dulles vond dat de andere geallieerden met hun eisen aan het verslagen Duits land te ver gingen en dat men niet het onderste uit de kan moest probe ren te halen. Hij deed zijn werk in Versailles zo goed, dat president Wil son hem op het einde van de conferen tie een enthousiaste brief schreef, waar in hij de 31-jarige adviseur verzocht Advertentie nog enige tijd in Europa te blijven als Amerikaans lid van de herstelbetalings commissie. (Een besluit van de Senaat maakte echter al spoedig een einde aan de Amerikaanse vertegenwoordi ging bij dit orgaan). Dulles keerde na afloop van zijn verbintenis met de regering terug naar het New Yorkse advocatenbu reau, en gedurende verscheidene ja ren behandelde hij voor deze firma talloze gewichtige zaken. Hij maakte snel promotie tot hjj tenslotte, in 1926, in de directie werd opgenomen. Door zijn werk voor „Sullivan and Cromwell" kwam Dulles in 1937 in contact met een andere veelbeloven de jurist, Thomas E. Dewey, die hij voor de zaak probeerde aan te trek ken. Maar Dewey ging in de politiek en hij sleepte zijn nieuwe vriend Dul les er in mee. Toen Dewey vervol gens, in 1944, door de Republikeinse conventie benoemd werd tot kandi daat voor het presidentschap, ver zocht hjj Dulles hem als adviseur voor buitenlandse zaken ter zijde te staan. (Als Dewey, in plaats van Roo sevelt, de verkiezingen had gewon nen zou Dulles wellicht al in 1945 mi nister van Buitenlandse Zaken zijn ge worden). Dulles, die (met senator Vandenberg) steeds vurig geijverd heeft voor een „bipartisan foreign policy", een bui tenlands beleid dat het vertrouwen had van beide partijen, werd in 1950 door de Democratische president Truman belast met de voorbereiding van het Japanse vredesverdrag. Binnen een jaar wist hij de moeilijkheden die aan dit pact verbonden waren te overwin nen (al kon hij de Russen niet mee krij gen) en toen tenslotte op 8 september 1951 in San Francisco de plechtige on dertekening plaats had, was dat een grote dag voor de Republikeinse staats man. oen Dulles op 21 januari 1953, een dag na de inauguratie van Eisen hower, zijn ambtseed aflegde in het Witte Huis, was dit de vervulling van een hartstochtelijke wens die h;j van jongs af aan gekoesterd had. Hij had altijd de ambitie gehad om nog eens, evenals zijn beroemde grootvader, „Secretary of State" te worden. Maar hij zou spoe dig ervaren, dat de functie een onnoe melijk zware last op zijn schouders zou leggen. Het Amerika van het mid den van de twintigste eeuw zag zich in de wereld voor heel andere problemen en verantwoordelijkheden geplaatst, dan het Amerika van omstreeks 1900, en de taak van John Foster Dulles als minis ter van Buitenlandse Zaken was dan ook in de verste verte niet meer te ver gelijken met die welke John Watson Foster een halve eeuw eerder te ver vullen had gehad. John Foster Dulles heeft in de ruim zes jaar van zijn mi nisteriële loopbaan voor heel wat hete vuren gestaan, en hij heeft de president in verscheidene hachelijke situaties van advies moeten dienen. Zelf heeft Dulles eens geschreven, dat in de eerste twee jaar van zijn ministerschap Amerika drie keer op de rand van de oorlog heeft gestaan. De eerste maal zou dat gebeurd zijn op 18 juni 1953, toen president Rhee van Zuid-Korea, aan de vooravond van de wapenstilstand enige tiendui zenden gevangenen los liet. Als de Chinese en Noordkoreaanse commu nisten toen de strijd hervat zouden hebben, zou Amerika ook weer begon nen zijn, en Eisenhower was bereid om zo nodig met tactische atoomwa pens in te grijpen. De tweede grote crisis beleefde haar hoogtepunt op 3 april 1954, toen de Amerikaanse rege ring in principe besloot onder bepaal de voorwaarden in het Indo-Chinese conflict te interveniëren. (Het is, zoals bekend, niet zo ver gekomen). Op 28 januari 1955 stonden de Ver enigde Staten, om de uitdrukking van Dulles te gebruiken, voor de derde maal „on the brink of war". De Ame rikaanse Senaat had immers op deze datum Eisenhower gemachtigd tegen Rood-China op te treden, als Peking zich zou vergrijpen aan het grondge bied dat onder het gezag stond van Tsjang Kai Sjek. (De Zevende Vloot hield zich in de Straat van Formosa gereed om zo nodig toe te slaan). Naar aanleiding van de theorie van Dulles inzake de „three brinks", heeft men in Amerika wel spottend gespro ken van zijn „brinkmanship", en voor al van Democratische zijde heeft de minister heel wat moeten horen over zjjn voorstelling van zaken. Intussen weten we van de achtergronden van de door Dulles genoemde kritieke mo menten nog niet voldoende af, om er ons een gedegen oordeel over te vor men. Misschien zullen later de de tails van de gebeurtenissen openbaar ge,maakt worden, zodat historici er hun visie op kunnen geven. Dulles, als 19-jarige student. De foto werd gemaakt in 1907, het jaar waarin hij met zijn grootvader, John Watson Foster, de Haagse vredesconferentie bijwoonde. Twee uur heeft de Sjah van Perzië zijn reis van Amsterdam naar Parijs onderbroken voor een excursie naar de Philips-fabrieken in Eindhoven, een in termezzo, dat niet meer bij het officiële bezoek hoorde, maar niettemin een van de interessantste onderdelen van zijn verbljjf in Nederland is geworden. Af gehaald door een formatie van twaalf Thunderstreaks, landde de Viscount van de Sjah, na een rondvlucht over de Philipscomplexen, om kwart voor elf op de vliegbasis Eindhoven, waar de gast en zijn gevolg werden opgewacht door loco-burgemeester mr. F. Gijzeis, de president-directeur van Philips, ir. P. Otten, en de vice-presidenten, ir. F. Phi lips, dr. A. Guépin en ir. Th. Tromp. Zij leidden hun bezoekers allereerst door de persglasfabriek en de tv-buizen- ulles moge een minister van Bui tenlandse Zaken geweest zijn met grote capaciteiten, in èèn opzicht schoot hij nogal eens te kort. Hij was een diplomaat van grote allure, maar hij miste vaak de tact die in het di plomatieke verkeer nu eenmaal onont beerlijk is. Door een zekere tactloosheid heeft hij herhaaldelijk wrijvingen ge had met Amerika's bondgenoten, ter wijl hij ook de pers nogal eens tegen zich in nam, al probeerde hij in zijn wekelijkse persconferenties zo goed mogelijk antwoord te geven op de nete lige vragen die men op hem placht af te vuren. In West-Europa heeft Dulles nooit de populariteit genoten van bij voorbeeld zijn voorganger Acheson, al had hij in de Westduitse Bondskanse lier een groot vriend en bewonderaar. Speelde Acheson indertijd voortreffelijk samen met de toenmalige Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Bevin, Dulles vond in Adenauer een trouwe Europese partner. Het zal Dvflles diep teleurgesteld heb ben dat hij geen rol meer kon spelen in de Geneefse ministersconferentie die op 11 mei j.l. begon. Hij is uit dit leven heengegaan terwijl de conferentie nog in volle gang was, en het is hem niet gegeven geweest te vernemen of de hui dige onderhandelingen tussen Oost en West uitzicht bieden op een verminde ring van de internationale spanningen, omdat op deze brandende vraag op het ogenblik van zijn dood nog geen antwoord te geven was. Dulles heeft tot het bittere einde gestreden voor een betere wereld, en zelfs toen hij wist Het bericht van het overlijden van de Amerikaanse oud-minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, is in de gehele Westelijke wereld met leedwezen ontvangen. Uit alle delen van de wereld komen bij president Eisenhower en bij mevrouw de weduwe Dulles de telegrammen van rouwbe klag binnen. Eisenhower heeft om een nationale rouw gevraagd en h;j heeft al zijn afspraken buiten het Witte Huis afgezegd. Vice-president Richard Nixon heeft gisteren verklaard dat John Foster Dulles lang genoeg heeft ge leefd om te zien, dat de historie zijn politiek rechtvaardigt, die zo impopu lair scheen op het moment dat hij haar bepleitte. De oud-kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Sta ten. Adlai Stevenson, bracht gisteren hulde aan de „persoonlijke integriteit, de vaderlandsliefde en de vastbesloten heid" van Dulles ais minister van bui tenlandse zaken. Ook Paus Joannes XXIII heeft vandaag zijn verdriet be tuigd over het overlijden van John Foster Dulles, die hij een „grote figuur" noemde. De Paus deed dit bij de plech- dat hij ongeneeslijk ziek was, heeft hij zijn verantwoordelijke post niet willen verlaten tot op het moment dat hij wer kelijk niet meer in staat was om zijn werk te doen. Amerika en de hele vrije wereld zijn hem grote dankbaar heid verschuldigd voor zjjn inspannin gen, waarvan wij nog eens de vruchten hopen te mogen plukken. H. Br. Dulles en Eisenhower op het vliegveld van Washington. De president heeft altijd grote bewondering gekoesterd voor zijn „Secretary of State". 44 „De moordenaar heeft waarschijnlijk de oude man een knie op de borst gezet en hem toen onder het hoofdkussen gesmoord,' 'denkt Perquin. „Eigen lijk was er weinig kracht toe nodig om zo'n zwak, oud leven uit te blussen. Maar wat een mens moet het geweest zijn, die zo iets doen kon. Die rustig dat kussen kon blijven drukken op dat oude gezicht, terwijl de oude, zwakke handen in machteloze doodsangst plukten aan zijn mouwen." Hij keert zich naar Kersbergen. „Ik vrees, dat u gelijk heeft. Dit is moord. Heeft u hier een telefoon?" „In het kantoortje, inspecteur." Een kwartier later is het huis van de gebroe ders Kersbergen vol bedrijvigheid. „Inbraak met moord, dat hebben we hier in Sint Odiliënrode nog nooit meegemaakt," verzucht een brigadier. „Moar ze zeggen wel es dat as'nen mens eenmoal enen moord gepleegd heeft, het hek van de dam is, om zo te zeggen." „Wat voor onzin is dat nou, brigadier?" zegt com missaris Langelaar streng. „Je begrijpt toch ook wel, dat deze moord en die op de kantonrechter niets met elkaar te maken hebben." „Dat zou ik nu niet zo grif willen onderschrijven," zegt Pieter Perquin haast verontschuldigend. „O, nee? Ik kan alleen maar zeggen dat me dat spijtvoor u. Intussen heb ik, voor zover mij be kend, deze zaak in handen tot nu toe en ik „Natuurlijk, commissaris. Maar deze zaak ver toont aspecten, die het me onmogelijk maken ge heel afzijdig te blijven. Ziet u hierin geen twijfel aan uw capaciteiten als politieman! Ziet u, het is alleen maarPieter Auguste Perquin verzamelt al zijn krachten voor de aanval: „Kijk, er zjjn dingen in de moordzaak Van den Bronck, die uit de aard der zaak allee» mij tot nu bekend kunnen zijn. En deze dingen maken het op zjjn zachtst gezegd zeer waar schijnlijk, dat tussen beide zaken wèl verband be staat. Ik moet er dus op aandringen deel te ne men aan het onderzoek." „Onzin," zegt handenwassend de commissaris, „be lachelijke fantasieën. De moord op de kantonrech ter was een moord uit wraakzucht, dit is een vul gaire roofmoord. De oude man werd wakker en be gon te schreeuwen en de inbreker in zijn angst smoorde dat geschreeuw onder het kussen. Je kunt hier zelfs niet van voorbedachte rade spreken. De kerel is er daarna dodelijk verschrikt vandoor ge gaan. Zelfs het tafelzilver heeft hij laten liggen. „Neemt u me niet kwalijk, commissaris, maar kunt u me dan verklaren, waarom de inbreker, die te veel van streek was om het tafelzilver mee te nemen, dan wel zjjn kostbare tijd h^eft zoek ge bracht met het aanrichten van al deze verwoestingen? Dat kan hij onmogelijk vóór het plegen van de moord gedaan hebben." Commissaris Langelaar haalt de schouders op. „De beroepsmisdadiger vertoont immers merkwaar dige psychische afwijkingen, nietwaar? Daar schermt toch de moderne school zo graag mee, inspecteur? Misschien hebben we het alleen maar te zien als een uiting van woede over het geringe bedrag van de buit. Er was immers maar weinig geld in huis, mijnheer Kersbergen? De man had zijn risico gelo pen en zijn moeite gehad en bijna voor niets. Dat heeft hem natuurlijk razend gemaakt. Heel begrij pelijk. Daar behoef je geen psycholoog voor te zijn, inspecteur." „En om die woede te luchten vergrootte hij zijn risico door een paar uur zoek te brengen met het vernielen van alles wat hem onder de handen kwam! U zei daareven toch, dat hij er hals over kop van door was gegaan? Bovendien," voegt hij er naden kend aan toe, „heeft hij niet alles vernield wat hem onder de handen kwam. Hij heeft wel degelijk een keus gemaakt. Waarom zouden anders die boe ken, waarvan het papier zoveel gemakkelijker te scheuren valt dan het zware karton van de albums, onbeschadigd zijn gebleven? Daarbij stonden de boe ken voor het grijpen en de albums niet." „Nou, en? Dit gaat mij te hoog, inspecteur, ik ben maar een bekrompen routinemannetje, zo'n ouwer- wets kereltje. En ik verzoek u vriendelijk u met uw nieuwewetse wijsheden buiten deze zaak te hou den." Pieter Perquins onderlip schuift weer naar voren. „Het spijt me, commissaris, maar dat gaat nu eenmaal niet," zegt de bezitter van die lip. „Gaat niet? Gaat niet? Ik zalu dwingt me omsputtert commissaris Langelaar. „Ik wil met alle genoegen Breda even opbellen, dan moeten ze daar maar uitmaken of ik het recht heb, commissaris, omzegt Perquin en houdt zijn hart vast, dat Langelaar op dit voorstel zal in gaan. „Maarmaar, wat wilt u dan eigenlijk?" roept de commissaris en zijn mollige handjes maken het Perquin allengs zo vertrouwde wasmanuaal. „Er kan toch maar één van ons „Ik wil niets anders dan de vrije beschikking over het vernielde materiaal, als u hier klaar is." „Over die snippers en die scherven?" „Ja, en u moet mij gelegenheid geven een oogje in het zeil te houden dat ik werkelijk elk snipper tje en ieder glassplintertje in handen krijg. Maar daar zult u toch wel niets op tegen hebben?" „Nee, nee, natuurlijk niet," zegt commissaris Langelaar verstrooid. „Begrijpt u, waar dokter ScheersAh, daar hebben we hem. Een rare historie, dokter. Ja, hierheen. Zal ik u maar voor gaan?" Hups als een gastheer, die de honneurs waarneemt, trippelt hij voor de arts uit. „De oudste van de heren Kersbergen. Gestikt, beter gezegd versmoord, onder een kussen door een inbreker. Tenminste, zo reconstrueert inspecteur Perquin het gebeurde. Of het ook zo is en hij niet uiteindelijk een natuurlijke dood is gestorven door schok, moet u als deskundige uitmaken. Hij was oud, nietwaar, en had een zwak hart. Tja," zegt hij dan opeens op nieuw onzeker, „behoorden we niet eerst een foto te nemen voor we iets aan de houding van de over ledene veranderen?" Hij kijkt hulpeloos rond. (Wordt vervolgd). tigheid waarbij Luis kardinaal Copello, van Argentinië, werd beëdigd als kan selier van de Heilige Roomse Kerk. Premier Macmillan van Engeland noemde Dulles een man, in wie „de hoogste idealen werden gesteund door een uitzonderlijk sterk karakter." Oud premier Sir Winston Churchill en oud premier Sir Anthony Eden betuigden telegrafisch mevrouw Dulles hun me deleven. Dit deed ook president De Gaulle van Frankrijk. In een telegram aan Eisenhower zei hij onder andere dat Dulles' doorzettingsvermogen, zijn geloof in de beginselen die het Westen huldigt, en zijn moed steeds een voor beeld voor iedereen zullen zjjn. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland sprak gisteren van zjjn trou we vriend John Foster Dulles, die een strijder was voor de vrijheid en het christendom en die zijn gehele leven aan zijn overtuiging heeft geofferd. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, verklaarde dat de bevolking van Berlijn met het Amerikaanse volk rouwt om de dood van Dulles, die Brandt een trouwe vriend van Berlijn noemde. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft tegenover het A.N.P. de volgende verklaring af gelegd in verband met het overlijden van minister Dulles: „Ik ben zeer ge schokt door het bericht. Dulles werd gedragen door het onverzettelijk geloof in de rechtvaardigheid van de zaak die h(j diende. Hij heeft al zjjn energie en kracht gegeven aan de verdediging van de Westerse idealen. Zijn ontijdig over lijden betekent een groot verlies voor de Verenigde Staten en de gehele Wes telijke wereld." Minister Luns deelde voorts mee dat hij mede namens de Nederlandse regering een condoléan- tie-telegram heeft verzonden aan pre sident Eisenhower en een persoonlijk telegram aan mevrouw Dulles. Door de Groninger politie is zaterdag een 36-jarige huishoudster gearresteerd, verdacht van kindermoord subs, kinder doodslag, nadat in een woning aan de Concordiastraat het lijkje was gevonden van 'n baby, dat in vergaande staat van ontbinding verkeerde. Het drama heeft zich enige maanden geleden reeds af gespeeld. Dezer dagen kwam de zaak aan het licht, doordat de 54-jarige be woner, een alleenstaande man, toen hij onverwachts thuiskwam, zijn huishoud ster met 'n emmer zand zag slepen. Hij had ongenoegen gekregen met tie huis houdster, die enkele maanden bjj hem in dienst was geweest en die dag de wo ning verliet. De man ging naar de po litie met de mededeling, dat er in zijn huis iets gebeurd was, dat hij niet he lemaal vertrouwde. De politie stelde een onderzoek in. Men ontdekte spoedig, dat het vloer zeil niet op de juiste wijze gelegd was en dat het vloerkleed op de kachelplaat lag in plaats van er onder. Vlak ach ter de kachel zat een plank los. Toen de plank verder werd losgebroken ont dekte de politie een in vergaande staat van ontbinding verkerend kinderlijkje. Onmiddellijk werd de huishoudster opgespoord. Aanvankelijk ontkende zij, maar al spoedig viel zij door de mand. Het bleek, dat het drama zich in janu ari heeft afgespeeld. De vrouw was zwanger, zonder dat de man, bij wie zij in dienst kwam, er iets van wist. Zij wilde het verborgen houden, omdat zij wist, dat de man geen kinderen in z^jn huis wilde hebben. In alle stilte heeft zjj het kind ter wereld gebracht, terwijl de man naar zijn werk was. Toen het kind geboren was, wikkelde zij het in een doek en moltondeken. Na enige uren hoorde zij het kind niet meer. Zij heeft het toen in een koffer onder haar bed verstopt. Daar heeft het kin derlijkje ongeveer een week gestaan, waarna zij het onder de vloer verborg. Toen zij echter de woning ging verla ten, was zij bang voor ontdekking. Daarom heeft zij een emmer zand op de plaats gestort, waar het kinderlijk je zich bevond. De vrouw is voor de officier van justitie geleid. De nieuw ingestelde Koninklijke Shell- prijs, die tienduizend gulden groot is en ten goede komt aan een wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van bio logie, geologie, medicijnen, natuurkun de, scheikunde en wiskunde, zal dit jaar voor het eerst worden uitgereikt. De prijs zal worden verleend ten be hoeve van te verrichten of lopende on derzoekingen en is gecn beloning voor reeds gedaan wetenschappelijk resaerch- werk. Onderzoekingen ten dienste van krijgskundige belangen komen niet in aanmerking voor mededinging. Dit heeft de voorzitter van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen, dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk, zaterdag tijdens de in Haarlem gehou den jaarvergadering medegedeeld. De prijs zal worden toegekend door een commissie, die gekozen is uit deskun dige leden van de Hollandsche Maat schappij. fabriek, waar het indrukwekkend pro ces van de beeldmuisfabricage in vollt gang was. Hartelijk toegejuicht door de duizen den Philipsemployé's, die uit de hoge gebouwen wolken papiersnippers en glinsterende linten lieten neerdwarre- len, reed de Sjah langs de uitgestrekt heden van de oude en nieuwe fabrie ken in Strijp naar de Ela-studio, waar ir. Otten „at heart to do something to your country" zijn keizerlijke gast allereerst twee studiebeurzen van het Philips wetenschappelijk instituut voor technologische studies aanbood, voor jonge Iranese ingenieurs. Een dochtertje van ir. F. Philips bood vervolgens een couvert aan. Na een demonstratie van een röntgen- beeldversterker en de altijd weer ver rassende akoestische nagalmkunst, di» de studio omtoverde in een kathedraal, volgde een bijzondere surprise, toen de demonstratie van een filmprojector het bezoek van de Sjah aan Amsterdam en Friesland op het witte doek bracht. Nadat voorts enkele filmpjes in het TODD-Ao-systeem waren vertoond, kreeg de Iranese vorst de allernieuwste bandrecorder aangeboden. Hierna be leefden enkele in Nederland studerende Iranezen een groot moment, toen zij door ir. Otten aan de Sjah werden voor gesteld. Met trots voerde de president-direc teur zijn gasten tenslotte naar het zeven verdiepingen hoge dakterras, dat een schitterend uitzicht bood op het zonnige Philips- en stadspanorama en waar de bezoekers tegelijk een klinkende aubade werd gebracht door de harmonie, die was opgesteld op het enkele verdiepin gen lagere dak van het nabijgelegen na tuurkundig laboratorium. Tegen kwart voor een vertrok de Sjah naar het vliegveld, om zijn reis naar de Franse hoofdstad te vervolgen. Hij zal daar een ontmoeting hebben met president De Gaulle en via Genève, waar hij een korte vakantie zal door brengen, begin juni naar Teheran te rugkeren. Advertentie Uw zenuwen in bedwang A BASIN kalmeert zonder slaap te verwekken IJmuiden heeft zaterdagmiddag eni ge uren in angstige spanning verkeerd, nadat zoals wij zaterdag in een deel van onze edititie nog konden berich ten bekend geworden was, dat ver moedelijk een vliegtuig in de Noordzee gestort was. Reddingboten en vliegtui gen werden uitgezonden om naar over levenden te zoeken. Zij konden echter teruggeroepen worden, toen gebleken was, dat de gesignaleerde alarmpatro nen lichtkogels bij wijze van in structie door een coaster waren afge schoten. Achteraf bezien, was het allemaal heel eenvoudig. Kapitein L. de Graaf had aan boord van de coaster Reliable nog een paar oude alarmpatronen lig gen, die door de scheepvaartinspectie ondeugdelijk waren genoemd. Hij had ook nieuwe aan boord en volgens zijn verklaring had men hem gezegd, dat hij zelf maar moest zien wat hij met de oude deed. Als hij ze maar niet op zee afschoot, anders zou men denken dat er een schip in moeilijkheden was. Nu hij met zijn schip in de Hoog ovenhaven lag, en het een prachtige dag was, meende hij er goed mee te doen, een paar jonge schepe lingen, die van technisch Engels geen kaas hadden gegeten en die dus de overigens duidelijke gebruiksaanwij zing niet konden ontcijferen, de wer king van deze lichtpatronen te de monstreren, voor het geval zij er eens mee zouden moeten omgaan in geval van nood. Dus werd zaterdagmorgen omstreeks 11 uur de eerste lichtkogel afgeschoten. De kapitein had er goed op gelet, dat er geen scheepvaartbeweging in zijn buurt was, zodat niemand risico liep. Maar IJmuiden wist van niets. Iemand bij de Hoogovens zag plotseling vuur in de lucht en een parachute. Dat was het begin van de alarmtoe stand. Het werd nog erger, toen een klein uurtje later weer een parachute en een vuurzuil gezien werden. Een oplettende loods leverde de sleu tel voor de ontknoping. Hij meende ge zien te hebben, dat in de Hoogoven haven geschoten werd en rapporteerde dat aan de havenmeester, die op zijn beurt de politie op de hoogte stelde. Havenmeester en recherche stelden een onderzoek in, waarbij de kapitein van de Reliable onmiddellijk alles toegaf en vreselijk schrok van de consternatie, die h\j verwekt had. Het is waarschijnlijk, dat ook de Raad voor de Scheepvaart zich met deze zaak zal gaan bemoeien. De Algemene Hengelaarsbond heeft d# ministers van verkeer en waterstaat en van landbouw, visserij en voedselvoorziening telegrafisch dringend verzocht spoedige be handeling van het wetsontwerp op de wa tervervuiling te bevorderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5