AEGIR S oude acht vóór Laga in hoofdnummer Felle wind speelt roeiers op Oude Rijn danig parten MAGISTRALE EINDSPURT VAN LOUISON BOBET Kardolus profiteert van Heidenrijks inzinking duel Foto-finish beslist in N ottelman-V lieger GAUL NOG STEEDS IN DE LEIDERSTRUI Joke Bij leve ld laat rivale Nannie Haase achter zich Delnoye is klasse apart op 1500 en 5000 meter Nederlandse atleten vallen op in het buitenland Spannende strijd in Streepklasse Jonge Belg Van Tongerloo heeft lange tijd ruime voorsprong Outsider Tan bezorgt favoriet een pijnlijke verrassing Hoofdnummer weinig aantrekkelijk Ronde van Italië Felle strijd om eerste plaats Atletiekwedstrijden in Rotterdam DAMEN wint in Zwitserland Hary en Delecour lonen even snel Jaarlijkse wedstrijden van „Hrdlamlia" Te krachtige wind op eerste dag In 58ste BordeauxParijs Nederlands kampioen op sabel COURSES OP MEREVELD Scholierenwandeltocht in Nijmegen Seriewedstrijden van Aegir en VZOD Derksen, Schulte en Post stellen teleur in Pare des Princes 100 meter in 10.3 MAANDAG 25 MEI 1959 PAGINA 8 Zeilwedstrijden Hollandia mÈÊËËmmÊËSÊm (Van onze speciale verslaggever) Een koppige noord-oostenwind heeft de deelnemers aan de zaterdag op de Oude Rijn gehouden nationale roeiwed- strjjden van „Hollandia" danig parten gespeeld. De roeiers moesten dubbel- hard aan de riemen trekken om het weerspannige natuurelement en hun tegenstanders te overwinnen. Het was dan ook begrijpelijk, dat snelle tijden achterwege bleven. Wél kreeg de span ning het volle pond. Onder meer bij het hoofdnummer van de oude achten, waarvoor de winnaar van het vorig jaar, het Amsterdamse Nereus, ditmaal dui delijk naar achteren werd gedrongen. Laga en Aegir vochten verbeten om de voorste positie, die tenslotte ten prooi viel aan de hoofdstedelingen. Enerve rend was ook het duel bij de lichte vier B. Skadi en Nereus lagen de volle twee kilometer boord aan boord en slechts een uiterste inspanning van het Rotter damse Skadi, dat een perfecte stijl demonstreerde, leverde de ploeg een paar seconden voorsprong en de zege op. Evenals bij de voorwedstrijden vrijdag droeg een heerlijk zonnetje bij tot het succes van deze jaarlijkse wedstrijden. Langs een groot gedeelte van de baan volgden honderden supporters, de meesten op de voet, de verschillende races, terwijl aan de finish iedere „af geschoten" ploeg een geestdriftig ont haal ten deel viel. Zoals gebruikelijk bij „Hollandia" klopte het tijdschema op de minuut. De mededeling van de wed strijdverslaggever, dat men zijn horloge gelijk kon zetten op de aanvang der nummers, was inderdaad serieus te nemen. Dit belangrijke onderdeel van de organisatie had het grote voordeel, dat het scheepvaartverkeer op de afge- Op het Braassemermeer zijn zaterdag en zondag de nationale zeilwedstrijden van „Hollandia" gehouden. Ondanks de zon was het op de eerste dag geen best weer voor de zeilers. De noord-oosten wind had zo'n kracht, dat de meeste boten aan de wal bleven, zodat er van de 13 klassen slechts zeven - an start gingen. Van degenen, die de strijd met wind en water aandurfden, haalden er verschillenden een nat pak. Zo' lag was het weer heel wat gun stiger: volop zon en voldoende wind. Nu werd er dan ook in all' klassen ge start. De felste strijd werd geleverd in de 16 m2 streepklasse, waar drie boten met een gelijk aantal punten eindigden. De beste prestaties kwamen op naam van J. van Staveren in de 12 m2 klasse, 3. van Wijk in de vrijheidsklasse en P. van der Winden in de sternklasse. De uitslager luiden: Vliegende Hol- Isnderklasse: 1. Barend Fockesz. stuur man Otto Steegstra. 12 m2 klasse: 1. Mariandel, stuurman J. van Staveren; 2. Spotvogel - W. Guldemond; 3. Pias jager - T. Vlek. Valkenklasse: 1. Whip pet, stuurman ir. H. F. Zuiderbaan; 2. Bounty - Egon Rolf von der Baumen; 3. Tarentelle - E. J. Hoppe. Draken- klasse: 1. Eska, -tuurman W. Klomp; 2. Noorman - H. W. v. d. Steen. Regen boogklasse: 1. Cadans, stuurman ir. G. A. Bakker; 2. Saenden - L. de Wit; 3. Hollandia - C. van Sta eren. Fampus- klasse: 1. Lethe, stuurman J. Greeve- link; 2. Watergeus - G. K. Paul; 3. West einder - H. J. de Ruyter. 16 m2 streep klasse: 1. Watergeus, stuurman P. Ver hoeven; 2. Margo P. Endstra; 3. Scam pi - F. W. D. Grimm. Sternklasse: 1. Crazy, stuurman P. van der Winden; 2. Rudis - H. v. d. Rest; 3. Viking - W. de Knoop jr. OlympiajoHen: 1. Kuvlen- burg, stuurman S. S. Wijsenbeek. Vrij heidsklasse: 1. Rakker, stuurman B. van Wijk: 2. NN - De Reuver; 3. Viking - B. Saur. Finnjollenklasse: 1. Spurt, stuurman D. Wayboer: 2. Pikfinn - Th. Hoogmoed. 12 Voetsjollenklasse: 1. Wild zang. stuurman mej. H F. Hageman; Glipper - M. E. Plantenga; 3. Cupido - W. van Wijngaarden. De Ronde van Waspik, een wedstrijd voor amateurs en onafhankelijken over 80 km, is gewonnen door Van der Lee uit Drunen. stemde tijden zijn gang kon gaan. Ondanks de voor de roeisport onplezierig harde wind bleven bijna alle boten in de goede koers. Een enkele maakte een fout bij de piketten op 1000 meter, wat diskwalificatie tengevolge had, en slechts één ploeg, de jonge twee A van Argo, sloeg om op ongeveer 600 meter van de finish. Tegen de avond nam de wind in kracht af, hetgeen in betere tijden resulteerde. Het hoofdnummer, de oude acht, leek kort na de start een strijd te worden waarbij Nereus op het voorste plan zou komen. De Amster dammers trokken al direct snel van leer, hielden een vloeiende balans, maar kre gen nog voor het eind van de eerste kilometer een zware inzinking. Laga en Aegir hadden hun krachten bewaard en vochten met driftige slag om elke meter. Verrassende eindspurt Schorre aanmoedigingen van de vele clubgenoten op het droge inspireerden de acht van Aegir tot een nog hoger tempo, dat de mannen van Laga ten slotte te machtig bleek. De tijden waren: resp. 6.51.4 en 6.48.8. Nereus, als de grote kanshebber gestart bij de lichte vier B men noemt deze ploeg wel „De parel van de Amstel" ondervond heftige tegenstand van het technisch even bekwame team van Skadi. Geruime tijd vertoefde Nereus met 33 slagen per minuut aan de kop, maar de Rotterdam mers toonden op het laatste eind over een machtige eindsprint te beschikken, die hen met enige lengten voorsprong de overwinning bracht. E. van Weezen- beek van Dordt liet bij het nummer oude skif zien, hoe men zijn vaartuig in een regelmatig, hoog tempo vooruit kan stuwen. Zijn concurrent van Maas trok alle registers open om niet te veel ruim te te verliezen, maar kwam toch nog op 14 seconden achterstand. Nereus en Laga in duel Het sprintnummer bij de oude acht, over 500 meter, gaf een vlijmscherp duel te zien tussen Nereus en Laga, twee oude rivalen op dit nummer. Met slechts een tiende seconde verschil ging Nereus als triomfator over de eindstreep, terwijl Njord als derde arriveerde. Min der enerverend was de finale van de jonge vier A over twee kilometer. De eerste vertegenwoordiging van Aegir nam onmiddellijk resoluut het heft in handen, joeg meters weg van de twee mededingers en eindigde met niet min der dan 42 seconden winst op Nereus. De vier zonder stuurman bracht een triomf voor Triton, dat sinds 1926 deze race van „Hollandia" slechts eenmaa: had gewonnen. De jonge Skiff werd een eenzijdige aangelegenheid, daar Njord met een royale, snelle slag ineens weg- spurtte van tegenstander Nautilus. De tijden spreken duidelijk: 10.8.210.40. Bij de dames legde De Vliet II beslag op de eerste plaats in het hoofdnummer, de achten, over 1000 meter. De Maas en De Vliet 1 moesten zich met respectie velijk de tweede en derde plaats tevre den stellen. De winnaars van de verschillende nummers waren: jonge vier B: Proteus; oude skif 500 m.: Dordt; dames skif jun snelroeien: D.D.S.; oude twee 500 m.: Argo; oude acht 500 m.: Nereus; jonge vier A: Nereus; lichte acht: Nereus; vier zonder stuurman: Triton; lichte skif: Maas; jonge acht B: Aegir; jonge twee A: Njord; jonge skif A: Njord; dames vier jun. snelroeien: De Laak; dames dubbel vier snelroeien: Nautilus; dames acht hoofdnummer: De Vliet II; beginnelingen skif: Het Spaarne; oude skif: Dordt; beginnelingen twee: Skadi; oude twee: Nereus: lichte vier A: Tri ton: lichte vier B: Skadi; jonge acht A: Laga I; Vier zonder (500 m.): Laga; oude acht: Aegir. HnÜn Het hoofdnummer van de „Hollandia"-roeiwedstrijden te Alphen aan den Rijn. Laga (boven) en Aegir (onder) voerden een felle strijd om de overwinning, die ten gunste van Aegir beslist werd. De Franse wielercrack Louison Bobet heeft zondag de achtenvijftigste weg wedstrijd Bordeaux-Parijs, over een afstand van 552 km, gewonnen. Ruim 100 km voor de finish zette Bobet de beslissende aanval in. In een prachtige, soepele stijl, zonder een moment te ver flauwen, wist hij zijn voorsprong steeds op te voeren. Onder de ovaties van dui zenden toeschouwers in het Pare des Princes reed Bobet triomferend over de eindstreep, met ruime voorsprong op zijn landgenoot Hassenforder. Om half drie zondagmorgen zijn te Bordeaux bjj een motregentje, doch een milde temperatuur de twaalf deelne mers aan de 58e Bordeaux-Parijs gestart. Het waren zes Fransen: Bobet, Cieleska (de winnaar van het vorige jaar), Plau- det, Morvan, Scodeller en Hassenforder en zes Belgen: Fore, Aerenhouts. Van Tongerloo, Fred de Bruyne, Cerami en Schoubben. Aan de kop losten ze elkaar regelma tig af, zodat zij een voorsprong namen op het tijdschema dat op 30 km/u bere kend was. In alle steden, dorpen en ge huchten langs de route was de belang stelling weer groot en overal versche- Hard joeg de wind zaterdag over het Braasemermeer. De zeilen van de regen bogen stonden bol, te bol naar veler mening, want de meeste deelnemers bleven die dag op de wal. Eerst werd het g "uisterd daarna werd het met stelligheid verkondigd: Heidenrijk zou kampioen van Nederland op sabel worden. De fotografen en tv- mannen stelden er zich al op in. Heiden- rijk werd voor de lenzen gehaald en de partij tussen hem en Terweer werd ge filmd. Niemand dacht aan een eventuele overwinning van Kasper Kardolus en dat was begrijpelijk. De jonge Amster dammer Heidenrijk stak in een uitste kende vorm en bij de wereldkampioen schappen voor de jeugd te Parijs (dit jaar Pasen) was hij als derde geëindigd. De druk, die op een favoriet wordt uitgeoefend, heeft de 19-jarige Amster dammer kennelijk niet kunnen weer staan. Dit kwam tot uiting in de partij tegen outsider Tan. Voorzichtig verkende Heidenrijk de krachten van zijn snelle tegenstander, doch hij was hierbij iets te behoedzaam. Voordat hij er zich reken schap van kon geven, had hij een ach terstand van 10. Het duurde geruime tijd voordat Heidenrijk het tegenpunt scoorde en bij de stand 11 kondigde (Van onze paardesportmedewerker) Het niet aan de start verschijnen van Urania, Quite Heny en Enterprise deed de belangrijkheid van het hoofdnummer van de courses op Mereveld aanmerke lijk verminderen. Toen bovendien van het overblijvende viertal Quintus Har vester in de eerste ronde reeds werd uitgeschakeld, was het voor Théo Mes- sidor niet bepaald zwaar om met Ren- tinus en Sirona, hoewel beide zich fel verdedigden, af te rekenen. In de Heerlenprijs bleek Nottelman weer eens precies te hebben „getimed". Even voor het einde leek Vlieger D nog winnaar te worden, maar een kleine aansporing van Nottelman aan Vanadis bracht Nottelman de zege. Een foto moest overigens de winnaar aanwijzen. Vivant Hollandia werd derde. Meestal verloopt een ruiter-draverij nogal een tonig, omdat het veld weldra ver uit elkaar ligt. Ditmaal was het echter heel anders en voor zover we ons kunnen herinneren, was het de eerste maal dat via een foto de aankomst moest worden beslist. De uitslagen waren: Beekprijs: 2080 m, 11 deelnemers. 1. Woelwater (ten Hagen) 1.31.9, 13.60, 3.20; 2. Victor Maire 3.10, C 7; 3. Wirna O 3.60; koppel: 16.90. Eijgelshovenprijs: 2100 m, 9 deelne mers. 1. Walkure (Smit) 1.28.2, 3.80, 1.80; 2. Wanda van Gonny 2.70, C. 9.60; 3. Wilma Zora 3.70; koppel: 10.20. Geulleprijs: 2200 m, 7 deelnemers. 1. Vrolijke Frans (P. Strooper) 1.29.6, 7.60, 2.50; 2. Van H. 1.70, C. 3.80; 3. Valeur; koppel: 10.- Heerlenprijs: 2100 m, 8 deelnemers. 1 Vanadis (Nottelman) 1.24.6, 3.20, 1.30; 2. Vlieger D 1.40, C. 4; 3. Vivant Hollan dia 1.40; koppel: 9.10. Klimmenprijs: 2100 m, 6 deelnemers. 1. Uranus (Eerenberg) 1.26.2, 2.60, 1.20; 2. Urania 1.10, C. 3.70; 3. Ukas; koppel: 2.30. Limbrichtprijs: 2700 m, 7 deelnemers. 1. Typhoon (P. Strooper) 1.25.4, 1.70, 1.20; 2. Query Hanover 1.50, C. 3.50; 3. Simone; koppel: 3.70. Maasbrachtprijs: 2200 m, 11 deelne mers: 1. Truax (Wagenaar Jr.), 1.28.3, 3.20, 1.80; 2. Tarzan Hanover 2.20, C. 6.80; 3. Trekduif S; koppel: 6. Spoorwegenprijs: 2100 m, 4 deelnemers. 1. Théo Messidor (Eerenberg) 1.23.6, 1.60, 1.10; 2. Sirona 1.40, C. 2.90; 3. Ren- tinus; 4. Quintus Harvester (uitgescha keld): koppel: 4.70. Nederweertprijs: (ruiterdraverij) 2100 m. 9 deelnemers. 1. Gao B (Vóórhaar) 1.27.2, 2.30, 1.40: 2. Qui Saint 1.50, C. 4.50; 3. Norton Williams 1.80; koppel 3.80. Toto-omzet f 143.729,50. hoofdsecondant Mosman aan, dat er nog twee minuten te schermen waren. Met twee fraaie touché's verkreeg Heidenrijk een voorsprong van 31 en daarna be zondigde hij zich weer aan te afwachtend spel. Tan verloor zijn geduld en met ge waagde attaques maakte hij er 33 van en het werd zelfs 44. Na een te laag geplaatste treffer kwam Tan weer terug. Hij dreef zijn tegenstander bijna van de loper en met een -chtstreekse aanval won hij van de als winnaar gedood verfde Heidenrijk. Inmiddels wachtte Kasper Kardolus rustig zijn beurt af. Hij had Heidenrijk zien verliezen en zijn kansen op de titel waren gestegen. Met een handdoek non chalant om de hals geknoopt en met de blouse van zijn trainingspak om de len denen volgde de Hagenaar de partijen van zijn concurrenten. Nu was het zijn beurt om tegen Heidenrijk aan te tre den. Met een prachtige voorhouw en een goed getimede parade et riposte bracht de lange Hagenaar zijn tegenstander 2 treffers toe. Hij wist echter drommels goed, dat Heidenrijk bij een achterstand zeer ge vaarlijk kan zijn. De tijd heeft dit duel echter beslist. Bij 4 -3 in het voordeel van Kasper Kardolus was de tijdsduur van de partij verstreken. Beide scher mers kregen een touché aan en zo werd het 54 in het voordeel van de Hage naar. Op dat moment was de kampioen eigënlijk al bekend. Kasper Kardolus kreeg nog als enige tegenstander de oud gediende Terwee tegenover zich en deze partij won hij overigens niet op ge makkelijke wijze met 4. Titelhou der Meynderts kon het kampioenschap niet verdedigen, aangezien hij door de militaire dienst was verhinderd. Uitslagen: gew. ontv. geg. part. tr. tr. 1. Kardolus (Den H ag) 7 26 38 2. Heidenrijk (A'dam) 6 24 39 3. Terwee (Den Haag) 6 25 34 4. Tan (Den Haag) 5 27 32 5. Engelberts (A'dam) 4 27 32 6. Thomassen (Utrecht) 4 31 30 7. Makk (Utrecht) 2 34 23 8. Van Beem (Den Haag) 2 35 26 9. Tollenaar (Utrecht) 0 40 16 Voor de tweede maal is in Nijmegen de door de MMS St. Rosa georganiseer de internationale scholieren liefdadig heidswandeltocht gehouden. Er waren ruim 2500 deelnemers uit heel het land zelfs uit Duitsland, onder meer uit Emmerich en Kleef. De opbrengst van deze internationale mars is bestemd voor het internaat voor het lichamelijk gebrekkige kind vai de St. Maartens kliniek. De parceursen (30 en 25 km) leidden door het heuvelachtige gebied van Ubbergen, Berg en Dal en Groes- teek. De Duitse T.V. maakte o. samen voor een programma dat morgen uit gezonden zal worden. Zaterdag en zondag is op de Bergse V jorplas te Rotterdam het eerste deel der seriewedstrijden van Aegir en VZOD gehouden in een zestal klassen. De resultaten na zes wedstrijden waren: Jeugdkl.: 1. Marco Polo, Th. F. van Weel, 56 pnt; 2. Billy II, R. P. A. Albers, 55 pnt. Vrijheidski.: 1. Yellow Devil, H. van der Spek, 93 pnt; 2. Keep Smi ling, G. H. K. Alers, 54 pnt. 16 m2 kl.: 1. Robson, J. Schutte, 77 pnt; 2. Madju, C. Bijkerk, 76 pnt. Finn- jollen: 1. Douwe Aukes, J. de Boer, 54 pnt; 2. Red Devil, W. H. J. van der Toorn, 38 pnt. Oly: ïpia Jollen: 1. Mus tafa, C. A. A. Visser, 83 pnt; 2. Wind veer, B. Tournier, pnt. Nog steeds voert Charley Gaul de ren- nersgroep in de Ronde van Italië aan. Hij heeft echter heel wat aanvallen te verduren gehad, dit weekeinde. Eerst zaterdag, in de tijdrit, van Anquetil. Die tijdrit leverde overigens een verrassen de zege voor de jonge Italiaan Catalano op. De volgende dag, dwars door de Abruzzen, deden eerst Anquetil en Van Looy en vervolgens de Italiaan Zamboni een aanval op de leidersplaats. Zamboni bracht het het verst. Hij reduceerde zijn achterstand tot anderhalve minuut en klom daardoor naar de tweede plaats in het algemeen klassement. Opmerkelijk was voorts de terugkeer van Nencini, die nu weer negende staat. Catalano toonde zich zaterdag een uit stekend klimmer en bovendien een ren ner zonder vrees. Dit laatste was in deze tijdrit van grote betekenis, want het parcours was ideaal voor hen, die risico's durfden nemen. Het was bijzonder moei lijk, gevaarlijk bovendien, en telde twee heuvels, waarna een zeer bochtige af daling kwam. Reeds na 17.5 km had Catalano de leiding. In de daarop volgende afdaling haalden Van Looy en Zamboni iets van hun achterstand terug, echter te weinig om tot de ere-plaatsen te kunnen door dringen. Anquetil verloor in de afdaling op Catalano niet minder dan twintig seconden, waardoor zijn totale achter stand tot 52 seconden opliep. Gaul her stelde zich enigszins in het tweede deel van het parcours. Verloor hij in de eer ste 17.5 km 56 seconden op Catalano, daarna bleef dit beperkt tot 28 secon den; een verlies, waarvan vooral Anque til profiteerde die zijn achterstand in de algemene rangschikking reduceerde tot 1 min. 57 sec. De uitslag van de tijdrit is: 1. Cata lano (It.) 52.23; 2. Anquetil (Fr.) 53.15; 3. Van Looy (Belg.) 53.30; 4. ex aequo Zamboni (It.) en Ronchini (It.)beiden 53.31; 6. Gaul (Lux.) 53.37; 7. Boni (It.) 53.41; 8. Couvreur (Belg.) 53.48; 9. Poblet (Sp.) 53.54; 10. Graf (Zwits.) 53.55. Gaul tweemaal bedreigd In de negende etappe was Gaul al na 75 km genoodzaakt zelf in de aanval te gaan om zijn gevaarlijkste belagers, Anquetil en Van Looy, té achterhalen. Toen hij eindelijk het peloton op het groepje vluchtelingen had getrokken, ontsnapte de Italiaan Nencini aan de voet van de Agnone. Nencini had het moment van zijn aanval uitstekend gekozen, want de snel verslechterende weersomstandigheden maakten een jacht onmogelijk. Een wolk. breuk deed de regen in stromen neer kletteren en de bochtige wegen der Abruzzen werden gevaarlijk glad. De leiderspositie van Gaul kwam in gevaar, toen de Italiaan Zamboni plotseling in het regengordijn verdween. Zamboni stond namelijk slechts 4 min. 29 sec. achter op Gaul. De Italiaan kon echter Nencini, die intussen gezelschap had gekregen van Massignan, Battistini en Boni, niet bereiken. Nencini demarreerde tijdens de 2,5 km lange afdaling voor de tweede maal en eindigde tenslotte onbedreigd als win naar. Het algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1. Gaul (Lux.) 33.04.40; 2. Zamboni (It.) op 1 min. 32 sec.; 3. Anquetil (Fr.) op 1 min. 57 sec.; 4. Van Looy (Belg.) op 3 min. 8 sec.; 5. Poblet (Sp.) op 4 min. 15 sec.; 6. Mas signan (It.) op 5 min. 46 sec.; 7. Cou vreur (Belg.) op 6 min. 6 sec.; 8. Defi- lippis (It.) op 6 min. 6 sec.; 9. Nencini (It.) op 6 min. 48 sec.; 10. Junkermann (Did) op 7 min. 45 sec. (Van onze verslaggever) Een van de meest spannende duels tijdens de voorwedstrijden om de Prins Hendrik- en de Prinses Julianabeker op de Rotterdamse Nenjjtobaan was stellig de finale 100 meter dames. Hier traden Joke Bijlevekl en Nannie Haase als de grote favorieten aan. Tot op 60 meter wist het meisje van LDA gelijke tred te houden met haar rivale, maar toen perste de blonde Joke er nog een felle eindsprint uit. Hierop had Nannie geen antwoord meer en met 0,3 seconde ver schil werd deze finale een overwinning voor de atlete van Celebes. Overigens zijn er in deze voorwed strijden geen bijzondere prestaties ge leverd. Dat kwam ook al door de vrij harde wind, welke juist in de loop richting stond en vooral de tijden bij de sprintnummers ongunstig beïnvloed de. In de finale 100 meter heren moest de jonge Minerviaan Jaap Noordenbos zijn uiterste reserves geven pm de sprinters van Holland Beker en Smit (beiden 31,4 seconden) met 0,1 seconde achter zich te houden en dat terwijl Noordenbos regelmatig rond de elf se conden sprintte. Joep Delnoye was op de 1500 meter en 5000 meter een klasse apart. De Maastrichtse atleet won beide nummers met grote voorsprong en ogenschijnlijk zonder vevl moeite. Meindert Blankenstein won de 800 me ter met een geringe voorsprong op Leen Suiker van DOS en ook op de 1500 meter, waarin Blankenstein tweede werd, zag hij kans de Rotterdammer achter zich te houden. Op de technische nummers was Wijsen van Kimbria op het nummer discuswer pen bjj afwezigheid van Kees Koch, die in Sofia op internationale wedstrijden uitkomt heer en meester. Hij gooide zjjn discus met een worp van 39,40 me ter bijna drie meter voorbij die van nummer twee, W. Suvaal van DOS. Ook het polsstokhoogspringen bracht de man uit Maastricht de zege, want hij kwam precies dertig centimeter hoger dan de Trekvogel Bagy (3.38 mtr). De 80 meter horden dames bracht een sensationeel slot, want hier gingen Imke Vaal en de jeugdige Ria Kmwel gelijk tijdig door de finish, zodat de punten ge deeld moesten worden. De eerste drie verenigingen bij de dames werden ten slotte: 1. Celebes 48)4 pnt., 2. LDA 39'/, pnt., 3. DEM 38 pnt., welke clubs met het reeds geplaatste Hollandia, ADA en Sagitta in de strijd om de PJ-beker uit komen. Bij de heren ging het om twee plaat sen, en hiervoor klasseerden zich Trek vogels (71 pnt.) en Kimbria 63H, die met AAC, PSV, V en L en Haarlem om het bezit van de P. H.-beker gaan strij den. 25 km in Krommenie Voor de door Lycurgus gehouden 25 km. loop in Krommenie bestond grote belangstelling. De plaatselijke favoriet Piet Bleeker zette in de eerste van de drie ronden een dermate hoog tempo in, dat hij bij het ingaan van de tweede ronde ruim een minuut op al zijn tegen standers voor lag. Hij had echter blijk baar te veel gegeven, kreeg last van een oude rugblessure, werd ingelopen door Fredriks en staakte toen de strijd. Frederiks won nu onbedreigd. De uitslagen waren: Frederiks (Da- ventria Deventer) 1 uur 24 min. 25 sec. 2. Van der Sande (Michaelis Best) 1.27.30. 3. Smits (AAV Alphen aan den Rijn) 1.27.54. 4. Van Hoorn (Schaesberg Limburg) 1.29.51. 5. Buter (Trekvogels Den Haag) 1.32.55. 6. Muurlink (AAC Amsterdam) 1.33.04. Een groepje Nederlandse topatleten, door de KNAU afgevaardigd naar in ternationale wedstrijden te Kortrqk (B.), heeft voor een aantal overwinningen en goede prestaties gezorgd. De V en L-er Hans Smit was in een sprinterstweekamp over 50 en 100 me ter alle Belgische sprinters te snel af. Hij won de 50 meter in 5.7 sec en de lob meter voor de tweede maal dit seizoen in 10.5 sec. De Amsterdammer Henk Heida begon het seizoen met een overwinning op de 800 meter in 1 min. 53.1 sec., voor de Belg Verhelst in 1.54.6. Piet van Leeuwen uit Bussum eindigde op de vierde plaats in 1 min 55.6 sec. Ook Peter Nederhand (ALO) en Marius Bos (V. en L.) toon den met hun eerste en tweede plaats op de 110 m. horden in 14.7 sec. hun goede vorm. Wim Nummerdor won het hoogspringen met 1.81 meter. Jan Keesom werd zesde op de 5000 meter in 15 min. 22.- sec. Winnaar werd de Belg Herman in 14 min. 49.- sec. De Rotter dammer Velthoven eindigde eveneens op de zesde plaats in een race over 1500 meter. De Belgische kampioen Verheuen bezette hier de eerste plaats. In verschillende plaatsen in Duitsland hebben ook Nederlandse atleten aan wedstrijden deelgenomen. Zaterdag werd de Amsterdammer Albert Hofstede twee de bij het verspringen met een sprong van 7.15 meter achter de Duitser Molz- berger met 7.52 meter. Ruim 8000 toeschouwers zagen in Krefeld een Nederlandse zege op de 200 meter voor dames door Ine Terlaak- Spijk uit Enschede in precies 25- sec. vóór Jeibman in 25.1 sec. Ook Wemmy Spierenburg zegevierde. Bij het ver springen kwam zij tot 5.87 meter. Eef Kamerbeek was de snelste op de 110 meter horden, zij het in een matige tijd: 15 sec. Bij het discuswerpen kwam Corrie van den Bosch uit Oisterwijk niet tot haar prestatie van een week geleden, toen zij het Nederlands record verbeter de. Zij werd nu vijfde met een worp van 43.20 meter. Kriemhild Hausmann zegevierde met 49.46 meter. nen in pyjama of kamerjas geklede wielerenthousiasten op straat om de kleine stoet, in het licht van de kop lampen der volgauto's, voorbij te zien trekken. De regen hield niet lang aan en onmiddellijk trokken de renners hun plastic jasjes uit. Bij het aanbreken van de dag werd Barbesieux (77 km) gepas seerd waar de voorsprong op het tijd schema 12 minuten bedroeg. Tot Chatellerault (253 km), dat de renners bereikten met 26 minuten voor sprong op het routeschema, gebeurde niets bijzonders. Daar begon de tweede fase van de wedstrijd die achter derny's wordt gereden. De Bruyne zat het eerst achter zijn gangmaker, gevolgd door Morvan, Cieleska en Bobet. Het tempo steeg tot ruim 60 km/u. Onmiddellijk na de doortocht van Chatellerault werd de eerste aanval in gezet en wel door de jonge Belg van Tongerloo. In twintig kilometer nam hij ruim 2 minuten voorsprong en alhoewel Bobet, Hassenforder, Scodeller en Mor van achtervolgingen inzetten wist hij het verschil geleidelijk groter te maken. Bij Tours (322 km) had Van Tongerloo 3 minuten voorsprong op Scodeller, Bo bet en Morvan. De Belg Noel Fore deed een lelijke val, waardoor hij veel tijd verloor. Dank zij een bewonderenswaar dige krachtsinspanning kon Fore zich later weer bij het peloton voegen. Do Fransman Plaudet daarentegen, die ver der was afgezakt, staakte de strijd toen er 348 kilometer was gereden. Uitlooppogingen van De Bruyne, Mor- van, Aerenhouts, Cieleska en Scodeller mislukten. De renners hadden de wind pal tegen, maar dit belette Van Tonger loo niet zijn solovlucht voort te zetten. Te Cloyes (404 km) bedroeg zijn voor sprong 5 min. 40 sec. Van Tongerloo kon zich echter niet aan de kop handhaven. Bobet, die zijn krachten tot dan toe ge spaard had, ontketende een felle aanval waaraan ook Hassenforder en De Bruy ne deelnamen. Het gevolg was dat de positie volkomen veranderde. In de buurt van Ablis, toen er nog ruim 60 kilometer gereden moest worden, leidde Bobet met 5 min. 10 sec. voorsprong op Hassenforder, De Bruyne en Van Ton gerloo. Hij voerde het tempo weer op en wist het verschil met zijn concurrenten Van Tongerloo, De Bruyne en Hassenforder te vergroten tot 6 minuten. Op de ge accidenteerde wegen in de vallei van do Chevreuse, waar enorme menigten wa ren samengestroomd, bleef Bobet zijn hoge tempo houden. Bobet won tevens de premie van 100.000 francs voor de beste rondetijd, met 28.3 sec. voor de ronde van 454.54 meter. Klassement: 1. Bobet (Fr.) 552 km in 15.24.06; 2. Hassenforder (Fr.) 15.31.31; 3. Van Tongerloo (B.) 15.35.21; 4. Mor van (Fr.) 15.35.23; 5. De Bruyne (B.) 15.45.01; 6. Aerenhouts (B.) 15.47.51; 7. Cerami (B.) 15.47.52; 8. Cieleska (Fr.) 15.55.27. De Fransen Plaudet en Scodeller en de Belgen Schoubben en Fore hebben de wedstrijd niet uitgereden. De wielerwedstrijden in het Pare des Princes te Parijs zijn bepaald teleurstel lend voor de Nederlanders geworden. Derksen werd laatste in de sprintwed strijd en koppel Schulte-Post kwam ia een omnium even slecht voor de dag. Derksen won de eerste serie van de Italiaan Maspes en de Belg Debakker. Zijn 200 metertijd was 11.6, de snelste tijd van de middag. In de halve finales en de daarna volgende herkansing werd hij echter verslagen door resp. Gaig- nard en Ogna. De finale a trois had de volgende uit slag: 1. Rousseau (11.8 sec.), 2. Gaignard, 3. Ogna. Potzernheim won de rit om de vierde plaats, Plattner werd vijfde en Derksen zesde. In de eerste manche van het interna tionaal omnium, een kilometer tegen het uurwerk met vliegende start werden Schulte-Post vierde achter Terruzzi— Faggin (It.) in 1.02.1, Van Steenbergen Severeyns (B.) in 1.04.6 en Rivière Bellenger (Fr.). De tweede manche, een individuele rit over 5 km, was even eens voor de Italianen SchultePost werden nu tweede. In de derde manche, een afvalwedstrijd, die opnieuw een zege werd voor Terruzzi—Faggin met het Belgische koppel op de tweede plaats, plaatsten Schulte en Post zich als der de. De achtervolging over 4 km., de vierde manche, werd gewonnen door Riviere—Bellenger met de Nederlan ders als derde Piet Damen is de voorbereiding op de Ronde van Zwitserland goed begonnen. Hij zegevierde zondag te Le Locle in een weg wedstrijd voor profs over 224 km in eelt tijd van 5 uur 40.02 minuten, hetgeen een gemiddelde van 38.8 km per uur betekent. Piet van Est kwam als veertiende over de eindstreep. De Belg Rik Luyten is winnaar gewór den van de Ronde van Belgisch Limburg voor beroepsrenners. Hij legde het par koers van 225 km af in 5 uur 28 minuten- De beste Nederlander was Piet van den Brekei, die in dezelfde tijd als de winnaar negende werd. Onze overige landgenoten bezetten de volgende plaatsen: 14. De Haan op 3 min. 27 sec.; 18. Voorting op 3 42' 20. Kool op 3.46; 22. Van Breenen op 3.40; 23. De Jongh op 3.57. Het hoofdnummer van de internatio nale atletiekwedstrijden in Parijs was de 100 meter, waarop de Europese kam pioen Armin Hary (Duitsland), de Franse sprinter Joycelyn Delecour en de Engelse student Peter Radford tegen elkaar uitkwamen. 'Delecour had de beste start. Tot op de helft van de race kon hij een kleine voorsprong behouden, waarna de drie cracks gelijk op de finish afgingen. De foto bracht de be slissing: Harry en Delecour ex aeq"° als eerste en Radford die enkele cent'' meters achter was, als derde, ma"r voor allen dezelfde tijd (10.3). Zondag is John Kelley uit Boston eerste Amerikaanse atletiekkampio'L geworden. Hij won namelijk voor '(1 vierde maal in successie de maratb,0 in 2 uur 21 min. 54.4 sec., met ru voorsprong op zijn stadgenoot Gtegll- Bill Nieder kwam tijdens een dei" stratie kogelstoten tot 19.67 metef' pt grootste afstand ooit door een a behaald. De prestatie kan niet record worden erkend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 8