REGER1NGS VERKLARING: Verlichting belastingdruk op bepaalde voorwaarden Liberalisatie van woningmarkt Geen formele binding tussen fractie en kabinet k De hemel betrekt Genève en felle debatten m Levendige tussen Herter en Gromyko Alleen de grote wapendepots worden permanent bewaakt Methyl-alcoholproces is in Antwerpen Regerings verklaring Grieks koningspaar bij de Paus J Amsterdamse bewaker lag tijdens recente inbraak ziek te bed Nieuw „rebellen- kabinet" in Atjeh 't is V F/ ptacAJhatt-toaMimt Het weer. de luxe BONTMANTELS KAMP1EM1H MINISTER ANTWOORDT GERUCHTMAKENDE AFFAIRE DINSDAG 26 MEI 1959 83ste JAARGANG No. 30221 Adenauer heeft geen voorkeur voor kandidaat-opvolger êee MORRIS 'êqforeifou êiu/! ITAL. MOHAIR VESTEN 49.50 Vrij koud Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 121, tel 4290 Bijkantoor en Red. ümuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5290 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr» H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 2.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na &50 uur 's avonds tel. 21544. Vanmiddag heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, in de ver gadering van de Tweede Kamer der Staten Generaal de volgende regerings verklaring afgelegd: Mijnheer de voorzitter, De verklaring, welke ik hedenmid dag namens het nieuwe kabinet, het welk ik hiermee aan uw hoge verga dering voorstel, afleg, moge ik aan vangen met een woord van grote er kentelijkheid aan dr. Beel. Hij heeft ons land in de afgelopen maanden opnieuw aan zich verplicht, zowel door zijn optreden als minister-pre sident van het sedert 23 december 1958 opgetreden kabinet, als door zijn werkzaamheid gedurende de ach ter ons liggende periode van de ka binetsformatie. Het is immers niet in de laatste plaats te danken aan zijn arbeid als informateur en als bemiddelaar, dat het mij thans mo gelijk is met het nieuwe kabinet voor de Kamer te verschijnen. Ik vraag allereerst de aandacht der Kamer voor hetgeen aan de totstandkoming van dit kabinet is voorafgegaan. De ze terugblik is nodig, daar slechts tegen de achtergrond der gebeurte nissen opzet en karakter van dit ka binet duidelijk naar voren kunnen treden en zijn totstandkoming kan Worden verantwoord. Op 12 decem ber 1958 verzochten de minister-pre sident, dr. W. Drees, en zijn geest verwanten in het toenmalige kabi net, na de aanneming van een amen dement van de vaste commissie voor financiën, aan Hare Majesteit de Koningin om ontslag. Deze gebeur tenis vormde, zoals de minister-pre sident, dr. Beel, in zijn op 23 decem ber 1958 in deze vergadering gehou den redevoering het stelde, slechts de aanleiding tot het ontstaan van de crisis. Achter deze voorvallen ging inderdaad schuil een situatie „vol bewogenheid, ernst en zorg". „De oorzaken van de crisis," aldus de toenmalige minister-president, „lig gen dieper. De verhouding tussen de staatkundige groeperingen, waarvan leden in het toen afgetreden kabinet zitting hadden, alsmede tussen de daarmee corresponderende Tweede- Kamerfracties, verslechterde in de loop der laatste jaren. De afstanden werden groter, ernstige meningsver schillen traden aan het licht." Deze met enkele woorden duidelijk ge schetste ontwikkeling behoeft geen bevreemding te wekken. De vraag of staatkundige groeperingen, wel ker beginselprogramma's in vele op zichten divergeren, op het terrein van het praktische regeringsbeleid tot een vruchtbaar samenspel kun nen komen, is in haar beantwoor ding afhankelijk van verschillende factoren. Hiervoor is niet allereerst bepalend of de mogelijkheid aanwezig is om na moeizame onderhandelingen ten aanzien van punten van regeringsbeleid en met name van controversiële punten tot door de betrokken groeperingen aanvaarde formuleringen te komen. Een vrucht baar samengaan is slechts mogelijk in dien ook nadat de verhoudingen in de loop der jaren ingrijpend zijn ge wijzigd er in feite naast de politieke bereidheid voldoende overeenstemming van inzicht is voor wat betreft de hoofd lijnen van het te voeren beleid. Verschil van inzicht De verbreding van de in 1946 gelegde basis in de loop der daarop volgende jaren bracht vanzelfsprekend mee, dat ook de inzichten der nieuwe partners zich deden gelden. Daarenboven ontwik kelde zich in de jaren na 1946 geleide lijk een meer normale toestand, welke niet langer noopte tot een ingrijpen der overheid in de mate, waarover tijdens de eerste na-oorlogse jaren geen, althans gering, verschil van inzicht bestond, ge zien het uitzonderlijk karakter der periode. De verschillen in zienswijze omtrent aard en omvang der overheids taak traden als gevolg hiervan meer en ftieer aan de dag. Ook dit facet is be langrijk; het houdt mede een aanwijzing in voor wat betreft de vergroting der tegenstellingen en de verbreding van de afstand, welke bij de achtereenvol gende kabinetsformatie- was te over bruggen. Na het aftreden van dr. Drees en diens geestverwanten verkreeg dit alles ft°.g scherper contouren. De kloof ver wijdde zich, het klimaat werd nog on gunstiger Hoewel deze klimaatversiech- •ering weinig perspectieven bood voor een herstel van de oude verhoudingen, nchtten zowel dr. Beel als ik het in het landsbelang noodzakelijk alsnog te on derzoeken of zulks mogelijk was. Bij onderzoek bleek er echter een diep- verschil van inzicht tussen de .«au a Fe Partners aanwezig, ener- Ainl I"at betreft de aard var de bin- nartii.«Sien .d^ fracties der regerings- 5. ei? het kabinet, alsook tussen aanTion c onderling, anderzijds ten Waagstukken. 0nd"sche'denc essentiële Juist bij de crisis van december j.l. is het vraagstuk der binding sterk op Ce voorgrond getreden. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat bij de formatie na de jongste verkiezingen dit punt bijzondere aandacht vroeg. Vooral van de zijde der fractie van de Partij van de Arbeid werd hieraan grote waarde gehecht. Nadat ik had kenbaar gemaakt, een kabinet zonder formele bindingen met de fracties te willen samenstellen, berichtte de voor zitter van de fractie der Partij van de Arbeid mij, dat overeenstemming van inzicht over aard en omvang dezer binding als preliminaire voorwaarde door hem werd gesteld en verdere be spreking van het ontwerp-richtlijnen voor het te voeren regeringsbeleid daar van afhankelijk werd gemaakt. Omtrent wezenlijke punten van rege ringsbeleid zijn voorts in de eerste met de fractievoorzitters gehouden bespre kingen duidelijk ernstige verschillen van inzcht naar voren getreden. Deels be trof het onderwerpen, waarvan reeds in eer vroeger stadium het uiteenlopen der zienswijzen evident was gebleken, deels gold het beleidsvragen, die eerst in de laatst, tijd actueel zijn geworden. Als zodanig mogen met name worden ge noemd het beleid ten aanzien van Ne- derlands-Nieuw-Guinea, de wijziging van de dienstplichtwet en het algemene loonbeleid. Bij deze stand van zaken, waarin tijdens het verdere verloop der kabinetsformatie geen kentering is in getreden, moest het antwoord op de vraag of een herst van de vroegere brede basis alsnog mogelijk was, beslist ontkennend luiden. Onder deze omstan digheden bleken evenmin de voorwaar den aanwezi" voor de samenstelling van een kabinet op smallere basis, waarin ook ministers van de Partij van de Ar beid opgenomen zouden zijn. Het hui dige klimaat alsmede de naar voren ge treden verschillen van formele en van materiële aard stonden hieraan in de weg. Het kabinet, dat thans is gevormd, telt mitsdien onder zijn leden geen geestverwanten van de fractie der Partij van de Arbeid. Het onderscheidt zich voorts van nagenoeg alle naoorlogse voorgangers doordat het niet tot stand is gekomen in overleg met de fracties. Er bestaat derhalve generlei formele binding tussen fracties en kabinet. Bij de opstelling van de hoofdlijnen van het regeringsbeleid hebben de voorzitters der fracties, waarvan geestverwanten in het kabinet zijn opgenomen, gelegenheid gehad hun opmerkingen terzake ken baar te maken. In een daarop gevolgde bespreking tussen de aangezochte mi nisters is mede van deze opmerkingen kennis genomen en werd overeenstem ming over deze hoofdlijnen verkregen. De ervaring heeft voldoende ge leerd, hoe moeizaam de procedure is om in overleg met fracties of fractie voorzitters te komen tot zodanige formuleringen van een regeringspro gram, dat daaruit formele bindingen kunnen voortvloeien. In een periode als de huidige, waarin complexe vraag stukken en niet gemakkelijk voor zienbare ontwikkelingen zowel in het binnenland als op het internationale niveau de aandacht vragen, zouden het overleg over en in een later stadium, met name bij zich wijzigende omstandigheden de interpretatie van een tevoren met fracties overeen gekomen program ongetwijfeld tot ernstige moeilijkheden, tot ongewehste tegenstellingen en spanningen leiden. De nu gekozen weg, waarbij zulk een formele binding niet aanwezig is, geeft een extra accent aan de in ons staats bestel geldende eigen verantwoordelijk heid van de regering voor het bepalen en het ten uitvoer leggen van het door haar te voeren beleid, alsmede aan de eigen verantwoordelijkheid van het parlement, die tot uitdrukking komt in zijn mede-wetgevende taak en in de democratische controle op het regerings beleid. Mijnheer de voorzitter, na deze terug blik op de totstandkoming van het kabi net stel ik het op prijs de Kamer In grote lijnen een Inzicht te geven in de beginselen wa-rdoor de regering zich bij het voeren van haar beleid zal laten leiden en van een aantal richtlijnen waarvan de regering op het stuk van het concrete beleid zal uitgaan. U zult het willen verstaan, dat de leden van het kabinet zich op tal van concrete beleidsterreinen nader wensen te oriën teren en te beraden alvorens tot een regeringsstandpunt terzake te komen. Bij de aanbieding van de ontwerp-begro- ting voor het dienstjaar 1960 zal in dit opzicht meer klaarheid gegeven kunnen worden. De legering rekent de handhaving en versterking van de democratische (Zie vervolg elders in dit blad) Advertentie SCHUIMRUBBERMATRAS Voor de handel: N.V. v/h GEBR. PETERS N.Z. Voorburgwal 2 - Amsjerdam-C. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft op een bijeenkomst van het bestuur van de christen-democrati sche fractie in de Bondsdag gezegd dat hy geen voorkeur heeft voor een kan didaat als zijn opvolger als bondskanse lier, aldus meldt Beuter. In Bonn meen de men dat Adenauer de voorkeur geeft aan de minister van financiën, Franz Etzel, maar dat de meeste afgevaardigden van de christen-democratische partij In de Bondsdag liever de vice-bondskanse- lier en minister van economische zaken, Ludwig Erhard, als opvolger van Ade nauer zien. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland zijn in Rome door Paus Joannes in speciale audiëntie ontvangen. Men ziet het Griekse koningspaar hier bij het verlaten van het apostolisch paleis na de historische audiëntie. Advertentie BEWAREN REPAREREN Wagenweg 11 - Haarlem - Telef. 12924 De sfeer in Genève, waar de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier gisteren hun besprekingen hebben hervat, dreigt slechter te worden. Er werd gisteren, volgens Reuter, meer ge ïmproviseerd dan op voorgaande verga deringen en de discussies waren eerder polemisch dan constructief. De zitting begon met een korte herdenking van de Amerikaanse oud-minister Dulles, waar bij de Rus Gromyko en zelfs Lothar Bolz van Oost-Duitsland hebben gesproken. Vervolgens lanceerde Gromyko weer een felle aanval op het Westelijke totaal plan. Hij sprak ongeveer drie kwartier. De Rus ging nader in op de kritiek van het Westen, zoals geformuleerd op de voorgaande vergaderingen te Genève, op zijn ontwerp voor een vredesverdrag. Hij verklaarde dat slechts dit verdrag in (Van onze Haagse redactie) De inmiddels afgetreden minister van Oorlog, ir. Staf, heeft nog geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Koersen (KVP) over de wapen diefstallen in Amsterdam. De minister zegt daarbij o.a., dat de diefstallen op 13 en 30 april niet werden gepleegd in een wapendepot. De wapens en de daar bij behorende munitie behoorden aan het militair personeel, dat in het gebouw werkzaam was. Daarom was de munitie ook niet gescheiden van de wapens op geslagen. Hoewel in het algemeen geen wijzi gingen in de organisatie van de bewa king worden genomen, meent de minis ter toch wel, dat ook bij geringe hoe veelheden wapens en munitie een ge scheiden opslag dient te worden over wogen. Hij deelt verder naar aanleiding van een vraag van de heer Koersen mee, dat de bewaking van de wapenkamer in de Oranje-Nassaukazerne niet was opgedragen aan een „70-jarige ziekelijke man" maar aan een 51-jarige valide be waker. Deze nam zijn taak zeer nauwge zet op, maar lag op de dag van/ de dief stal ziek te bed. Over de bewaking in het algemeen zegt ir. Staf, dat het een praktische on mogelijkheid is, alle diefstallen en in braken in militaire objecten te voor komen. Voor de minder belangrijke ob jecten is reeds enige tijd de sta tische bewaking opgeheven, omdat deze een geestdodende invloed bleek te hebben op het bewakend personeel. Slechts de zeer belangrijke depots, waar grote hoeveelheden wapens en munitie zijn opgeslagen, zijn nog van een sta tische dag- en nachtbewaking voorzien. Voor het overige werd een meer dyna mische bewaking toegepast en het te verwaarlozen aantal diefstallen is sinds dien in geen enkel opzicht toegenomen. staat is om Europa vrede en rust te brengen. De Russische minister legde er de nadruk op dat zijn regering veel belang hecht aan het vredesverdrag en daarom wenst dat besprekingen hier over concreet en vruchtdragend zullen zijn, omdat hoe eerder een dergelijk ver drag met Duitsland gesloten wordt, des te kleiner het gevaar voor nieuwe mili taire conflicten zal zijn. Hij verklaarde dat de pogingen van Rusland om het Duitse militarisme de voet dwars te zetten, sympathie ontmoet in Frankrijk, Engeland en de V.S. De Rus vroeg zich af wat men door verder uitstel kan winnen. De omvorming van West-Duitsland tot een startbaan voor atoombommenwerpers? De uitrusting van het Westduitse leger met raket- en kernwapens? Niemand behoeft erop te rekenen in de Sovjet-Unie een bondge noot te zullen vinden, die een dergelijke toestand zal helpen handhaven, aldus Gromyko. De Russische minister lever de vervolgens weer kritiek op het Wes telijke plan en noemde dit een „bunde ling van verscheidene, duidelijk onder scheiden problemen." De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, nam het daar na op voor West-Duitsland. Hij ver wierp met kracht de Russische be schuldiging over het Westduitse mili tarisme en verklaarde dat Oost-Duits- land militair veel krachtiger is ont wikkeld dan de bondsrepubliek. Deze beschuldiging doet oude angsten en lang „gedoofde" haat herleven. Zij vormt een poging om ons overleg in verwarring te brengen door de bonds republiek motieven uit een andere pe riode toe te schrijven, aldus de Ame rikaanse minister. Hij verklaarde met nadruk dat de regering van West- Duitsland afgezien heeft van het ge bruik van geweld bij da regeling van internationale geschillen. De conferentie van gisteren werd ge kenmerkt door levendige debatten, die wel een scherpe tegenstelling vormden tot de van te voren geprepareerde rede voeringen van voorgaande vergaderin gen. Zo verklaarde Herter op een gege ven moment met nijdige stem dat Oost- Duitsland, de bevolking van beide Duits- landen in acht genomen, vier tot vijf maal zoveel man onder de wapens heeft dan de bondsrepubliek. Gromyko antwoord de dat Herter bij zijn berekening van de grootte der Oostduitse strijdkrachten de leden van sportorganisaties en jeugd verenigingen had meegeteld. Herter heeft echter niet gerept over de raket bases in West-Duitsland, aldus Gromyko. In Antwerpen is gisteren het proces begonnen tegen 36 personen die te ma ken hebben gehad met de verspreiding van de methyl-alcohol waaraan vorige herfst acht mensen overleden. Een per soon werd blind na het drinken van de methyl-alcohol, een aantal anderen werd er ziek van. Van de 36 beklaagden, die door 33 advocaten worden verdedigd, staan tien terecht wegens dood door on voorzichtigheid en wegens het toevoegen van gevaarlijke stoffen aan voedsel en drank. De anderen worden vervolgd wegens ontduiking van belastingen op alcoholische dranken, wegens exploitatie van illegale distilleerderijen en wegens bezit en vervoer van illegale alcohol. Als hoofdbeklaagde geldt de 41-ja- rige Gustave Corthout uit Antwerpen, die 4.500 liter methylalcohol kocht bij Roger Hoet, een apotheker in Lier. Cort hout zegt, dat hij de apotheker gevraagd had om aethyl-alcohol voor het opwar men van motoren. De apotheker zou Een woordvoerder van het Indonesi sche leger heeft gisteren aan Reuter meegedeeld dat de Darul-Islam-leider in Atjeh, Daud Beureuh, een „nieuw ka binet", bestaande uit opstandelingen leiders, heeft samengesteld. Daud Beu reuh werd onlangs door zijn opperbe velhebber, Hasan Saleh, opzijgezet. Advertentie hem methyl-alcohol geleverd hebben, toen zijn voorraad aethyl op was. Ge durende de zitting van gistermorgen werd in hoofdzaak aandacht besteed aan het technische verschil tussen aethyl en methyl. Aethyl heeft na distillering geen nadelige gevolgen als het gedronken wordt, methyl wel. Verder brachten een aantal slachtoffers verslag uit over de omstandigheden van hun vergiftiging. Het proces zal waarschijnlijk verschei dene weken duren. Het eerste slachtoffer van de methyl alcoholvergiftiging was een 35-jarige moeder van twee kinderen die stierf na op 10 september een paar glaasjes ge dronken te hebben op een bruiloft in Herentals bij Antwerpen. Vier andere bruiloftsgasten werden ziek. maar her stelden. Op 11 september stierf een Noorse zeeman, de dag erop drie Ant werpenaren en toen, terwijl het onder zoek al in volle gang was nog twee Noorse zeelui van de acht die na het drinken van de methyl-alcohol naar het ziekenhuis werden overgebracht. Enkele dagen later stierf nog een Antwerpse vrouw. Bij verscheidene anderen deden zich nog vergiftigingsverschijnselen voor na het drinken van alcohol of het eten van gevulde bonbons. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrfl koud weer met veel bewol king en hier en daar een bui, maar ook enkele verspreide opklaringen. Matige, ir. de kustprovincies tijde lijk krachtige wind tussen noordwest en noord. Zon: 04.32-20.43. Maan: 00.10-10.05. temp Station Weer neden max afgel 1 uur gist 24 uur Stockholm half bew. 9 20 2 Oslo half bew. 14 23 0 Kopenna;, u zwaar bew. 12 14 0 Londen geheel bew. 9 15 0 Amsterdam geheel bew. 10 17 0 Brussel geheel bew. 11 20 0 Par Lis geheel bew. 10 21 0 Nice mist 17 21 0 Berlijn zwaar bew. 15 22 0 F'ranklori onbewolkt 12 24 0 iviunchen onbewolkt 9 20 0 Wenen onbewolkt 12 21 0 Rome regen 15 24 1 Het kabinet-De Quay heeft met zijn regeringsverklaring een nog niet uitgewerkte schets ge geven van het profiel, dat het wil tonen. En dat ziet er op het eerste gezicht zeker niet onsympathiek uit Als beginselen stelt de regering de versterking der democratie, de be vordering van de maatschappelijke „zelfontplooiing in vrijheid" en de erkenning van het gezin als kern van de samenleving. Deze beginselen vindt men bij de nadere uitwerking in de hoofdlijnen van het voorgeno men beleid terug. Deze stelselmatige bevordering van het maatschappelijk zelfdoen, de stimulering zowel van de particuliere krachten in de samen leving als door decentralisatie van de lagere bestuursorganen is de rode draad van dit betoog, dat daar door een duidelijk méér geïnspireerde indruk vermag te wekken, dan de verklaring waarmee in 1956 het uit politieke onmacht geboren kabinet- Drees voor de dag kwam. Wij zien die koers tot uiting gebracht op tal van uiteenlopende gebieden, zoals de loonvorming, de particuliere woning bouw, de bezitsvorming, het eigen belastinggebied van de gemeenten, decentralisatie van het hoger onder wijs, enz. Dit verschil met de regeringsver klaring van 1956 illustreert, zonder dat het wordt uitgesproken, de ver wijdering tussen de partijen, welke geleid heeft tot de oppositie van de P.v.d.A. Overigens laat deze regeringsver klaring nog veel ruimte voor nadere precisering en concretisering. Het is begrijpelijk, dat het kabinet nog enig respijt wenste voor nadere be zinning. Maar daardoor onttrekt het zich aan een diepgaande beoordeling van zijn voornemens. De regering verklaart zich voor stander van de vrijere loonvorming, maar behoudt zich zowel over de vorm als over de mate waarin hier toe kan worden overgegaan enige reserve voor. Zo wordt erop gewezen, dat de komende huurverhoging en de afschaffing van de consumentensub sidie op melk een compensatiemaat regel zullen eisen, welke de regering wil bevorderen, onverminderd haar standpunt ten aanzien van de vrijere loonvorming. Dit duidt op een loon- compensatie van algemene aard, waarmee de bedrijfstakken, die tot gedifferentieerde loonsverhogingen willen overgaan, in ieder geval reke ning zullen moeten houden. Een an dere rem op een al te vlotte loonont wikkeling legt de regeringsverklaring door het geven van een nadere con cretisering van de mogelijkheden die met de vrijere loonvorming in de naaste toekomst te verwezenlijken zijn, namelijk in de passage waar ge suggereerd wordt, dat de gedifferen tieerde verbetering kan geschieden in de vorm van een verwerking van de huurbijslag 1957 of in de vorm van een verkorting van de arbeids tijd. Wij ontkomen niet aan de in druk, dat de regering zich hierbij niet ongunstig gezind toont ten opzichte van het standpunt, dat door de meest voorzichtige aanhangers van de vrije re loonvorming in de S.E.R. verkon digd is. Dat idee wordt versterkt als verder in de regeringsverklaring ge zegd wordt, dat de regering zich voorneemt overleg te plegen met het georganiseerde bedrijfsleven over de concretisering van de voorwaarden voor de gedifferentieerde loonbewe- ging. Het meest opvallende is intussen wel, dat de regering met geen woord rept over de meerderheidsmening van de S.E.R., dat, alvorens tot huur verhoging en afschaffing van consu mentensubsidie kan worden overge gaan, eerst de lasten van de beste dingsbeperking voor de werknemers opgeheven moeten zijn. Er is ruimte, zegt de regering, en ze kan in de vorm van gedifferentieerde verbete ringen worden benut. Er wordt ech ter nergens gezegd, dat deze sociale verbeteringen hun rechtvaardiging zouden vinden in lastenverzwarin gen voor de werknemers, stammend uit de tijd van de bestedingsbeper king. Wij zien hierin een poging van de regering om zich te onttrekken aan de ideologie van de evenwichtige lastenverdeling, welke in de laatste tijd een verstarrende invloed op de economie en op mogelijkheden tot slagvaardig regeren dreigde te gaan leggen. Wij juichen deze ontwikke ling toe. Nu de economie zich weer in een stadium van geleidelijke groei bevindt mag haar opgang niet be lemmerd worden door steriele reken sommetjes. Dat anderzijds de rege ring een open oog heeft voor de lasten van de minst draagkrachtigen bewijst zij op verschillende plaatsen in haar verklaring, met name daar waar de studie over de totstandko ming van een wettelijk minimum loon in het vooruitzicht wordt ge steld. Wat de belastingdruk betreft kan men de nieuwe regering voorlopig slechts prijzen vanwege schone voor nemens. De uitlating, dat een belas tingverlaging slechts mogelijk is wanneer het nationale inkomen meer stijgt dan de uitgaven van het bud get, moet natuurlijk onderschreven worden. Zolang niet is aangetoond op welke wijze het nationale inko men vergroot of het budget verlaagd kan worden onderscheidt deze rege ring zich vooralsnog niet in opzien barende mate van haar voorgangers. Afwachten is dus hier, zoals op zo veel andere punten, de boodschap. In de rubriek Kaarten of tafel spreekt hedenavond r. T" W. van Doom, voor zitter van de K.V.P., voor de KRO- microfoon over het nieuwe kabinet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1