Expeditie naar Emma-keten in midden-Suriname KABINET VOOR HET EERST BIJEEN 1 i A mM Leeuwarden verwacht vóór 1980 grote uitbreiding Arka bereid tot overleg Botanisch en geologisch onderzoek Burgerlijk huwe lijk in Brussel Uitzonderlijk droge mei Miljoenendans in gemeenteraad Zangersfestival in Amsterdam POLITIE ROLT „GANG" OP Concurrentie met Kabo onzinnig Met minder dan 1.200 eenheden kan Nederland geen genoegen nemen NOORMAN ERIC DE Ontslag Onderscheidingen Benoemingen Prins Albert Nieuwe leden van Tweede Kamer Door autobus gegre pen en gedood Venezuela zou controle op olieproduktie overwegen gi Lustrum Kon. Ned. Zangersverbond St.-Lukas SALARISPOSITIE BESPROKEN Drie jaar voor poging tot doodslag Nederlandse auto in Duitsland verongelukt Twee doden Tien jongelui ge arresteerd Britse luchtyrachtdienst via Schiphol? C. Mandersloot overleden Miljoenenorder uit Iran voor Stork en Werkspoor Economische expansie in Spanje Rapport van O.E.E.S. 17e Hogeschooldag in Tilburg Directeur Walvisvaartmij. over vangstquota: DINSDAG 26 MEI 1959 PAGINA Examens Complete rietsuikerfabriek Pro Ecclesia 110 „Svein!" roept Eric uit, terwijl hij zijn oude makker met open armen tegemoet snelt, „hoe heb jij in 's hemelsnaam kunnen ontsnappen? En hoe wist je de weg hierheen te vinden?" „Oh, dat was makkelijk ge noeg," grijnst de Sakser, zijn hand met de ring omhoog houdende. „Met dit ringetje kom je zogezegd overal, hèhè. Er stonden een paar vriendelijke kerels buiten rond te loeren en die hebben me dank zij de ring hier gebracht. Maar van dat andere sta ik zelf gewoon te kijken." De reus gnuift, als hij de belangstelling merkt, waarvan hij plotseling het middel punt is. „Vriend Criffan was er waarlijk heilig van overtuigd dat ik Fergus de Stormvogel was; ze konden me met zijn tienen nog niet baas. Haha. En omdat ik een beetje langer ben dan de rest en een beetje sterker, was ik dus vast en zeker de Stormvogel. Ik werd veroordeeld om gehangen te worden. Tja, daar dacht ik; daar gaat Sveintjeen daar klopt iets niet, want ik had mijn helm nog. Ze waren zeker zo blij, dat ze me in het ge vang hadden, dat ze dat ding maar hebben laten zitten. En terwijl ik daar zat, komt er midden in de nacht een vriendelijk oud mannetje me vertellen dat hij best weet, dat ik niet de Stormvogel ben, en dat het dus niet eerlijk is, om me te laten sterven. Hij bracht me heel geheimzinnig naar een klein poortje in de buitenmuur en zei, dat ik maar maken moest, dat ik weg kwam. Nou, dat deed ik toen maar, hèhè. Ik weet niet wat dat voor iemand was, maar als ik hem nog eens tegenkom, zal ik hem even de hand schud den„Als je daar ooit de kans voor krijgt," klinkt de stem van Fer gus. De gewonde piratenhoofdman gaat moeizaam overeind zitten. „Die oude man moet mijn vader geweest zijn. Hij en hij alleen kan weten, dat jij niet de Stormvogel bent, want ik heb hem lang geleden over mijn plannen ingelicht. Waarom is hij niet meteen met je meegekomen? Hij is daar in gevaar. Iemand kan hem gezien hebben. Als Criffan deze ontvluch ting gaat onderzoeken en verdenkingen krijgt. Ik zal hem een boodschap zenden en hem vragen hier te komen, voordat Criffan ontdekt hoe de vot in de steel zit." Op 3 juni zal onder leiding van dr. F. P. Jonker, privaat-docent in de bo tanie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, de staf van een botanisch- geologische expeditie uit Nederland vertrekken om onderzoekingen te ver richten op de Emma-keten in Surina me. Deze staf bestaat behalve uit dr. Jonker uit de heer A. G. H. Daniels van het instituut voor syste matische plantkunde der Rijksuniver siteit te Utrecht en de bodemkundige- geomorfoloog J. J. Wensink van het fysisch-geografisch laboratorium der femeente universiteit van Amsterdam, n Paramaribo zal zich dan nog een geoloog bjj hen voegen. In een onderhoud met het ANP ver telde dr. Jonker dat de Emma-keten in het hart van Suriname is gelegen, mid den tussen het stroomgebied van de Saramacca-rivier en de Coppemane- rivier. Dit berggebied waar geen men sen wonen, is plus minus 30 kilometer lang en heeft aan de noordzijde top pen, welke tot ruim duizend meter hoogte reiken. Het spreekt van zelf, zo vervolgde dr. Jonker, dat wij voor enorm grote moeilijkheden in dit on herbergzame gebied zouden komen te staan, ware het niet, dat de Utrechtse hoogleraar prof. dr. J. Lanjouw, bij zijn recente bezoek aan Suriname de medewerking van de landmacht voor deze expeditie had weten te krijgen. Nu zal binnenkort een militaire pa trouille naar de Emma-keten vertrek ken om ruim baan voor de expeditie te maken; dat wil zeggen, dat deze patrouille niet alleen een tracé zal kappen door het oerwoud, maar ook boven op de Emma-keten, zodat de tocht een vlot verloop kan hebben. Bo vendien zullen de militairen een basis kamp inrichten. Wanneer de expeditie op de Emma- keten is gekomen, gaat de militaire patrouille terug, met achterlating van Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 juni 1959 aan ir. F. W. Malsch, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het staatsbosbeheer te Utrecht, met dankbetuiging voor de belangrijke door hem bewezen diensten. Bij koninklijk besluit is aan J. H. Groeneweg op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1959 eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Bern, onder dankbetuiging voor de langdurige, als zodanig door hem aan den lande bewezen diensten. Aan F. W. A. M. Paijmans, directeur van 's rijks belastingen, hoofd van de afdeling invoerrechten van het ministe rie van Financiën, is op zijn verzoek met ingang van 1 augustus 1959 eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Aan ir. J. A. J. Godschalx is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdingenieur in vaste dienst bij de voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw (rijksconsulent voor grond en pachtzaken voor de provincie Lim burg) te Roermond. Aan ir. W. R. Zui- dema is op zijn verzoek wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd met ingang van 1 juli 1959 eervol ontslag verleend als rijkszuivelconsu- lent (hoofdingenieur in vaste dienst bij de voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw) te Zwolle. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum van de leerfabriek gebrs. Theeu- wis te Rijen in Noord-Brabant, is de heer J. L. Theeuwis benoemd tot offi cier in de orde van Leopold 2. Deze onderscheiding is een erkenning van de verdiensten van de heer Theeuwis voor de Antwerpse huidenmarkt. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau M. Menkhorst, hoofdcontroleur A. van 's rijks belastingen te Bussum, J. de Jong, directeur van de n.v. J. I. de Jong melkbussen- en metaalwarenfa- briek te Gorredijk, v. Delhez, arts te Hengelo, S. Kooistra, voorzitter van de afdeling Leeuwarden van de Nederland se vereniging tot bescherming van die ren en J. de Vries, hoofdarchitect bij de dienst van openbare werken der ge meente Utrecht. Tijdens de viering van zijn zilveren jubileum als directeur van de n.v. Lijm en Gelatinefabriek „Delft" te Delft heeft de heer C. M. Hage maandag de gemeentepenning in goud ontvangen. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, die hem de penning uitreikte, zei, dat dit de eerste maal is, dat de gemeente Delft de gouden gemeente penning toekent. Tijdens het internationaal congres voor electrowarmte en electrochemie, dat op het ogenblik in Stresa wordt ge houden, is aan drie personen, onder wie dr. ing. ir. C. L. Beukers uit Maas tricht, die zich op het gebied van de industriële electrowarmte bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt, een ereme daille met diploma uitgereikt. In het diploma, dat aan dr. Beukers bij de eremedaille is uitgereikt, staat vermeld, dat hem de onderscheiding werd verleend voor zijn fundamenteel onderzoekingswerk op het gebied van de warmtestromingen en dat zijn on derzoekingen een bijdrage hebben ge vormd tot de ontwikkeling van de in dustriële electrowarmtetoepassingen in de gehele wereld. H. J. Dijkstra, arts, plaatsvervangend directeur-generaal van de volksgezond heid in vaste dienst bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, is ingaande 1 juni 1959 benoemd tot geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid. UTRECHT, 25 mei Kand. rechten; jhr. J. G. Reuchlin (Rotterdam) M. P. M. Philips (Valkenburg); J. C. M. Baart de la Faille (Utrecht)kand. Frans: C. P. van Geffen (Utrecht); kand. klassieken; R. J, de Vries (Baarn)notariaat-examen le deel: C. V. M. Th. Roozen (Utrecht)kand. ge schiedenis: G. Bakker, (Utrecht; semi- arts examen: C. J. M. de Groot (Til burg); J. A. Hoekstra (Maarssen); arts-examen: mej. W. Th. Jansen (Hil versum), M. Jongsma, (Leiden); J. J. Simonis (Utrecht); tand-arts examen: mej. E. Blazer, (Hilversum); W. Went (Vlaardingen). LEIDEN, 25 mei Kand. psycholo gie: O. M. Hinze (Den Haag), J. J. Veldman (Pijnacker) en P, P. Davids (Den Haag); Doet. Frans: J. B. Jutte (Rotterdam); doet. klassieken mej. L. A. M. Beyer (Den Haag) en J. den Boeft (Rotterdam) (cum lauds); doet. ned. recht: C. M. M. H. R. de Jonge (Leiden): semi-artsex. mevrouw E. M. L. Margono-de Neef (Leiden) en M. van Doorninck (Leiden); artsex: Th J. C. Bloem (Baarle Hertog), B. Buis (Hengelo). H. A. L. Clasener (Leiden) en J. C. Streng (Den Haag). een hospitaalsoldaat, voorzien van de nodige verband- en geneesmiddelen en van een telegrafist met een radio-zen- der. De onderzoekers zullen echter de beschikking hebben over een twaalftal Indianen en negers om hun behulp zaam te zijn bij het dragen van las ten enz. Reeds in vroeger jaren zijn kleine expedities naar de Emma-keten ge weest. In 1903 was daar de zogenaam de „Saramacca-expeditie" onder lei ding van Van Stockum, waarvan enke le leden de hoogste berg de Hen- driktop (1080) beklommen hebben en er gesteenten verzamelden. Op bo tanisch gebied werd daar toen echter niets gedaan. Dit was wel het geval tijdens de expeditie van 1917, geleid door prof. Stahel, directeur van het landbouwproefstation in Suriname, en door de houtvester Gonggrijp die van hun tocht een aantal bijzonder interes sante planten meebrachten. Tijdens de oorlog heeft een Ameri kaanse expeditie onder leiding van Maguire dit gebied geëxploreerd en er bijzondere en alleen daar voorkomen de planten aangetroffen. Dr. Jonker en zijn tochtgenoten willen nu nagaan of deze planten ook wellicht op het zuidelijke gedeelte van de Emma-keten te vinden zijn. De heer Wensink zal ondertussen bo demmonsters, gesteenten en water monsters verzamelen en de geomorfo- logie van de Emma-keten aan een uit voerig onderzoek onderwerpen. Boven dien zal nagegaan worden of er in de Emmaketen bauxiet te vinden is en of er nog sporen van de roraimaformatie te ontdekken zijn. In aansluiting op hetgeen wij gisteren hebben bericht over een mogelijk burger lijk huwelijk van Prins Albert van Bel gië meldt Belga, dat volgens trgewon- nen inlichtingen men niet schijnt aan te sturen op een burgerlijk huwelijk in Rome maar in Brussel. In Belgische ge zaghebbende kringen ontkende men na melijk alleszins dat er sprake is van een plechtigheid in de Romeinse ambassade. Men zou derhalve kunnen veronderstel len dat een eventueel burgerlijk huwe lijk in Brussel zal worden gesloten. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag is het drie weken geleden dat er in een groot deel van Nederland voor het laatst „régen" is waargenomen. Op enkele plaatsen kwam het in deze periode tot een paar buien en zo is het westen van Nederland met tot op heden in mei 12 tot 25 mm neerslag niet zo droog als het overige deel. In De Bilt, waar 9 mm regen is ge vallen, zijn over de laatste 100 jaar al leen met 1875 met 6 en mei 1896 met 7 mm regen droger gebleven. Een droogteperiode van drie weken is er na mei 1940 in ons land niet meer voor gekomen. Dit jaar is de droogte veel feller als gevolg van de warmere en veel drogere lucht. Ook is het een uitzonderlijk zonnige meimaand met in De Bilt al ongeveer 240 uren zon tegen normaal in de hele maand 211 uren. Vooral de land- en tuinbouw begint hard naar een meiregentje te verlangen. Nu er de laatste dagen weer koelere lucht uit het noorden is binnenge stroomd is ook de kans op een onweers bui, die een plaatselijke verfrissing kan brengen, weer tot het verleden gaan behoren. Voor de statistiek zou deze mei, wanneer het tot het weekend droog blijft, interessant zijn, maar voor de groei en bloei in grote delen van ons land is zij funest. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft en aantal personen be noemd verklaard tot leden van de Tweede Kamer in e plaatsen van enige leden, die in de regering zijn benoemd. I de plaats van dr. Veldkamp zal zit- tir nemen de heer W. P. G. Assmann te Roosendaal (KVP), in de plaats van mej. dr. Klompé mej. J. M. Th. Knol te Enschede (KVP), ir de plaats van drs. Schmelzer mej. O. fe. H. M. Kok te Hoensbroek (KVP), in de plaats *-an m„ Cals mr. E. G. M. Roolvink te Al melo (KVFh Wat ae Anti-Revolutio naire Partij betreft is het de bedoeling d.tmr Van Aartsen vervangen zal wor den door mr. W. Aantjes te Utrecht en prof. Zijlstra doo de heer C. van Nier- or te Zeist. Tenslotte is in de plaats van mr. Toxopeus benoemd verklaard me vrouw ir. A. "uiper-Struyk (VVD) te Rotterdam. Op de Rondweg in de gemeente Ol- denzaal is zondagmiddag de 57-jarige W. V. uit Enschede, die plotseling de voorrangsweg overstak, door een auto bus gegrepen. De heer V. werd vrijwel op slag gedood. Zijn echtgenote, die op de duo zat, werd ernstig gewond in het r.-k. ziekenhuis te Oldenzaal opgeno men. De president van de Creole Petro- '"um Corporation, A. T. Proudfit, heeft in de jaarvergadering medegedeeld, dat de regering van Venezuela een controle op de olieproduktie overweegt en heeft voorgesteld dat ook andere olieproducerende landen een dergelij ke maatregel in overweging zullen ne men. Hij zeide, dat de Venezolaanse rege ring haar oliepolitiek herziet en daar bij in het bijzonder aandacht wijdt aan de huidige overaanbodsituatie. De re gering zou een commissie hebben be noemd, die tot taak heeft de mogelijk heid van controle op de produktie te bestuderen, alsmede de invloed die een dergelijke controle zou kunnen hebben op de internationale markt. Hoewel volgens de heer Proudfit de vraag naar olie in de niet-communisti- sche landen dit jaar vermoedelijk met zes procent zal stijgen, zal de produk- tiecapaciteit de vraag nog steeds over treffen en leiden tot een druk op de prij zen. Een concert bij gelegenheid van het 21ste lustrum werd zondag in het Am sterdams Concertgebouw gegeven door het Kon. Ned. Zangersverbond. Het ge west Noord-Holland van het Verbond had tezamen met Apollo de organisa tie van deze zangersbijeenkomst in handen. Dit laatste koor bezit eenzelfde eerbiedwaardige ouderdom van 105 jaar als het Verbond. Een andere medewer kende: de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" uit Haarlem, werd ech ter, zoals in het programma stond, op gericht in 1830. Mannenkoren uit Krom menie, Zaandam, Zandvoort, het Haar lemse „Caecilia" en „De stemmen van Amsterdam" completeerden het grote aantal deelnemers. Er was geen wedijver in de zin van naijver, maar het geheel droeg het stempel van een zangersfestival in de beste zin van het woord. Meerdere ko ren traden gezamenlijk op, hetgeen het klankeffect aanmerkelijk verruimde, maar ook de mogelijkheid bood om be paalde werken te zingen die voor een kleiner ensemble moeilijk uitvoerbaar zijn. Men kon deze middag ook be schikken over een uitstekend aantal in strumentalisten, zodat het programma een interessant, veelzijdig aanzien had. Diepenbrock, van Hemel, Keuning, Wal ter Rein en Jacques Reuland waren de componisten van wie werken werden uit gevoerd, zodat het geheel in het meer moderne vlak lag en een bewijs was van een gezonde belangstelling voor de nieuwere mannenkoorliteratuur in het Noordhollands gewest. (Van onze correspondent) -e salarissen van de apothekers-assis- t- iten blijven -anzienlijk achter bij die van vergelijkbare groepen uit het niet indus' -iële bedrijfsleven. Aldus de heer Van Boxtel, secretaris van de Kath. Bond "in apothekers-assistenten St. Lukas, op de Jaarvergadering van deze bond, die zondag in Den Bosch werd gehouden. Hij illustreerde deze mening met enkel voorbeelden. Een apothe kers-assistente die na twee jaar oplei ding in haar eerste dienstjaar komt, verdient dan een berekend uurloon van 98 ct, dat is 17 ct minder dan een on geschoold arbeider uit een der verge lijkbare groepen. Heeft zij na 9 jaar haar maximum-salariëring bereikt, dan verdient zij f 1,95 per uur, hetgeen maar -Inig meer is an de laagste categorie van geschoolde produktie-arbeiders die f 1,76 verdienen ^n aanzienlijk minder dan de hoogste B >ep daarvan, die een uurloon van f 2,89 haalt. Spr. was van mening dat er tal van gerechtvaardigde wensen verwezenlijkt dienen te worden. Een 19-jarige mijnwerker uit Kerk- rade is gisteren door de rechtbank te Maastricht terzake van poging tot doodslag veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. De officier van justitie had veertien dagen geleden zijn reeds eerder gestelde eis van acht jaar ge handhaafd, zulks nadat de rechtbank kennis had genomen van nadere conclu sies uit een psychiatrisch rapport over verdachte. De man had in de nacht van 25 op 26 september van het vorig jaar te Kerk- rade de kleuteronderwijzeres mejuffrouw A. v. d. B., die met de laatste bus uit Heerlen in Kerkrade terugkeerde, en die hij in het geheel niet kende, aan gehouden met de bedoeling haar te do den. Het meisje had zich toen weten los te rukken uit zijn wurgende greep. In de observatiekliniek te Utrecht is verdachte langdurig onderzocht, daar hij vroeger een ongeluk had gehad, waarbij hij hersenletsel had opgelopen. Bij een verkeersongeluk op de auto baan tussen Frankfort en Keulen zijn gisternacht twee Nederlanders af komstig uit Haarlem en Heemstede, om het leven gekomen. Twee vrouwelijke mede-inzittenden van de verongelukte auto zijn ernstig gewond in een zieken huis in Siegburg opgenomen. De over leden slachtoffers zijn de 31-jarige heer D. Bosch uit Heemstede en de 32-jarige heer A. R. de Myttenaere uit Haarlem. Voor het leven van de 24-jarige mej. M. I. Slot uit Haarlem wordt gevreesd. Ernstig, maar niet levensgevaarlijk, ge wond is de 25-jarige echtgenote van de heer De Myttenaere. Het ongeluk is volgens de politie gebeurd nadat de per sonenauto waarin de Nederlanders za ten bij het inhalen van een vrachtwa gen met oplegger kwam te slippen en tussen de vrachtwagen en de oplegger schoof. De Nederlanders waren op de terugreis van de vakantie die zij in Zwitserland hadden doorgebracht. Vanmorgen is in de Tréveszaal in Den Haag het nieuwe kabinet voor het eerst bijeengekomen. Men ziet op de foto, zittend van links naar rechts: mr. V. G. M. Marijnen, landbouw; mr. J. M. A. H. Luns, buitenlandse zaken; H. A. Korthals verkeer en waterstaat, vice-premier; prof. dr. J. E. de Quay, minister-president en algemene zaken; mej. dr. M. Klompé, maatschappelijk werk; mr. A. C. W. Beerman, justitie. Staand van links naar rechts: staatssecretaris dr. G. Veldkamp; staatssecretaris drs. W. K. Schmelzer; mr. J. v. Aartsen, volkshuisvesting en bouwnijverheidmr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, sociale zaken en volksgezond heid; mr. J. M. L. Th. Cals, O. K. en W„' prof. dr. J. Zijlstra, financiën: S. J. van den Bergh, defensie; J. IV. de Pous, economische zaken; drs. J. Middelburg, secretaris; en mr. E. H. Toxopeus, binnenlandse zaken. De Haagse politie neeft tien jongelui in de leeftijd van veertien tot achttien jaar gearresteerd. Deze hadden een „gang" gevormd, die zij ,Dingle-boys gang' noemden. Het eerste doelw van deze „gang" was het stelen van brom fietsen. De vorige week braken zij in twee voetbaltenten bij Kijkduin in, welke zij plunderden voor een bedrag van f 250. Zij namen daarbij limonade en snoepgoed weg. Met deze buit orga niseerden zij een „Amerikaa instuif", 'waarvoor zij een aantal vri'éh'dinnetjes uitnodigden. Na afloop van dit feest werd een van de jo'ngenS aangehouden, die op een brc a.'ts naar huis ging. De politie twijfelde er namelijk aan, of hij wel zestien jaar was. Óp deze manier kwam de zaak aan het rollen. De oor zaak van dit alles is, naar de politie meedeelt, te wijten aan een ontstellend gebrek aan toezicht van de zijde van de ouders. De Britse luchtvaartmaatschappij „Eagle Aviation Ltd." heeft bij de En gelse luchtvaartautoriteiten een aanvraag ingediend voor het onderhouden van een speciale vrachtdienst met DC-6-vlieg- tuigen van Engeland naar Hongkong, o.a via Schiphol. Het is de bedoeling van de maatschappij deze dienst voor een periode van tien jaar., te beginnen mei 1 oktober a.s., uit te voeren en wel met een retourvlucht per week. Afhan kelijk van het aanbod van vracht wil de maatschappij tussenlandingen maken in verscheidene plaatsen. In de leeftijd van 79 jaar is zondag nacht na een kortstondige ziekte in een ziekenhuis te Haarlem overleden de heer C. Mandersloot, gewoond hebbend in Heemstede. Hoewel zijn gezondheid hem de laatste jaren noopte om het wat kalmer aan te doen, bezocht' hij ondanks zijn hoge leeftijd nog vrijwel dagelijks de Amsterdamse effectenbeurs. Bijna 60 jaar heeft hij hier meer speciaal als hoekman in de van oudsher zeer drukke hoek van de aand. Kon. Petro leum zijn werkzaamheid uitgeoefend. (Van onze correspondent) Op een zaterdagmiddag te Groningen gehouden diocesane vergadering van de ARKA de eerste bijeenkomst van „Noordelijk contact" heeft de lande lijk voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot, het „waanzinnig verschijnsel, dat twee katholieke organisaties van overheids personeel (ARKA en KABO) elkaar be concurreren" besproken. Hij haakte in op hetgeen de heer Derksen op de vergadering van de Ka tholieke Onderwijzersvereniging te Scheveningen heeft gezegd over de gro tere zelfwerkzaamheid van de leken, ook wat betreft de eigen oordeelvor ming. „Weliswaar kan, volgens prof. Rogier, volgza mheid somt een ondeugd zijn, maar op het gevaar af, het odium van ondeugd op ons te laten, willen wij volgzaam zijn in de goede beteke nis van het woord", aldus de heer Boot. „Voor ons geldt: Episcopaat spreek, wij volgen". Op een KAB-congres in Groningen heeft de heer Middelhuis destijds ge zegd, dat verder praten over samen gaan geen zin zou hebben. Later heeft hij op de bondsraadvergadering van de KAB zich alsnog bereid verklaard, een gesprek te openen. Mr. Boot verklaarde zich namens het hoofdbestuur van de ARKA opnieuw bere tot elk overleg en elke bespreking met d° KAB om aan de onzinnige toestand een einde te ma ken, dat twee katholieke organisaties van overheidspersoneel elkaar het be staan bestrijden. Mr. M. A M. van Helvoort, burge meester van Boxtel, besprak de status van de katholieke ambtenaar. Hij vroeg zich af of één katholieke organisatie van overheidspersoneel noodzakelijk was en gaf vooralsnog de voorkeur aan een sterk federatieve binding in de centrale- van katholiek overheidsperso neel. Mocht er ooit één organisatie ko men, dan door versterking van de in vloed van de Centrale en niet als onder deel van de KAB. Ook wees spr. op de moeilijke positie van de katholieke ambtenaar in het noorden, die zich niet afzijdig kan houden. De bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman wees eveneens op deze moeilijke positie. Ten behoeve van een omvangrijk ont wikkelingsprogramma in het gebied van Khouzestan in Iran hebben de Verenigde Machinefabrieken (Stork en Werkspoor) de opdracht gekregen voor de levering en de bouw ter plaatse van een complete riet suikerfabriek met raffinaderij met een pro duktie van circa 300 ton suiker per dag. Met deze opdracht is een bedrag van en kele tientallen miljoenen guldens gemoeid. Bij het ontwikkelingsprogramma behoort een irrigatieproject, waaraan Nederlandse firma's medewerken. Stork Hengelo ontving hiervoor reeds de bestelling op 17 grote irrigatiepompen, aangedreven door diesel motoren. (Van onze correspondent) Verwacht wordt, dat de bevolking van Friesland tot 1980 zal groeien van 470.000 tot 555.000 zielen. Dit betekent, dat de Friese industrie per jaar tenminste 1400 personen in het produktieproces zal moeten opnemen. Het aandeel van de landbouw in de werkgelegenheid zal volgens de verwachtingen dalen van 25 tot 15 procent. Dit alles heeft grote in vloeden op de economische structuur van de provincie en de bevolkingssprei ding en daarnaast ook op de toekomstige positie en de groei van de Friese hoofd stad. Met dit vraagstuk heeft de raad van Leeuwarden zich maandagavond beziggehouden. Aanleiding tot de discussies over de ontwikkeling van Leeuwarden tot 1980 was een voorste) van B. en W. om kre dieten uit te trekken ter voorbereiding van een aantal werken, die voorkomen op een urgentielijst voor de komende twintig jaar en die vallen in het kader van een door de gemeente opgesteld vijfjarenplan. Het gemeentebestuur ziet In de conclusies van een eerste aan Spanje gewijd economisch overzicht van de organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (OEES) wordt opgemerkt, dat Spanje in de laatste vier a vijf jaar een fase van economische ex pansie heeft bereikt en belangrijke vor deringen heeft gemaakt op het gebied van produktie, werkgelegenheid en in vestering. Desondanks blijft de econo mie van het land in veie opzichten ver ten achter hij die der geïndustrialiseer de landen van West-Europa. De economische expansie ging ge paard met zeer sterke inflatie en beta lingsmoeilijkheden met andere landeh. Wat de toestand in eigen land aangaat schijnt er in de tweede helft van 1958 enige vooruitgang in de richting van stabilisatie te zijn gemaakt; de inflatoire kloof tussen de toenemende vraag en de beschikbare hulpbronnen is onge twijfeld kleiner geworden. De voor naamste factor was de vermindering van het begrotingstekort door stabilisatie van kapitaalsuitgaven welke op de be groting voorkomen en de toeneming van de ontvangsten. Particuliere investering nam minder sterk toe en werd beperkt door de moeilijkheid bij het invoeren van kapitaalgoederen. De koopkracht der verbruikers verminderde door stij ging van de prijzen, die in verontrus tende mate aanhoudt. Wil het interne evenwicht verzekerd blijven dan is het van essentieel belang een politiek van desinflatie voort te zet ten. Als eenmaal de inflatie aan de bron tot staan is gebracht kan er een einde komen aan de verstoring van de beta lingsbalans. Het herstel van het even wicht kan in Spanje in betrekkelijk korte tijd door krachtig en gecoördi neerd optreden bereikt worden. zich voor de taak gesteld, een bijzonder sterke ontwikkeling op te vangen. De bevolking zal volgens een prognose van het E.T.I. Friesland tot 1980 stijgen van i 82.000 tot omstreeks 115.000. Dit vergt talrijke voorzieningen op velerlei ter rein. Zo zullen de industriële onderne mingen per jaar aan 300 tot 400 perso nen meer werk moeten geven. De in dustrieterreinen zullen moeten worden uitgebreid tot een totale oppervlakte van 76 ha. De woningbouw moet jaar- I lijks 400 woningen meer dan thans op leveren. Daarnaast doen zich talrijke vraagstukken voor o.m. op het terrein van scholenbouw en andere culturele voorzieningen. Het aantal plaatsen op de scholen zal met ruimte voor 12.000 leerlingen moeten worden uitgebreid, j Voorts is de bouw van een nieuw gemeente ziekenhuis gepland, ten be drage van 8 miljoen gulden, en een verpleeghuis alsmede een gewoon be jaardentehuis tot een totaal bedrag van 7 miljoen. Ook komen o.m. de aanleg van recreatieterreinen, de bouw van zwembaden en de aanleg van sportvelden op de uitgebreide lijst van werken voor. De stadsver- fraaiing o.m. door het aanbrengen van beeldhouwwerk is bij al deze zake- lijke feiten niet vergeten, evenmin als de bouw van een nieuwe open bare leeszaal en o.m. een studio voor de regionale omroep Noordoost. In de raadsvergadering van maandag avond kwam zowel uit de opmerkingen van de raadsleden als uit de mede delingen van de voorzitter, mr. A. A. 1 M. van der Meulen, naar voren, dat j Leeuwarden in de na-oorlogse jaren I door een gebrek aan financiën op veler lei terrein een grote achterstand heeft gekregen en dat het, nu de Friese hoofdstad kern is geworden in het ka- der van het nieuwe industrialisatiebe- leid, noodzakelijk zal zijn, dat de Rijks overheid ook de nodige mogelijkheden, schept om de werken, die noodzakelijk zijn, wil Leeuwarden zijn functie als j zodanig volledig kunnen vervullen, in een zo kort mogelijke tijd uit te voeren. De zeventiende hogeschooldag van de Katholieke Economische Hogeschool te I Tilburg wordt op 13 juni gehouden met o.m. een feestvergadering. Tijdens de ze bijeenkomst zal prof. mr. A. L. de Block een rede uitspreken onder de ti tel „Waarheid en verdichting in onze samenleving". Bij gelegenheid van het 40-jarig jubi- j leum van de A.B.T.B. te Deurningen gem. Weerseio is de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer G. J. Oude Nijhuis, onderscheiden met het ereteken. Pro Ecclesia et Pontifice. De heer Oude Nijhuis heeft de jubilerende afdeling bijna 25 jaar als voorzitter geleid. „Het is voor ons onmogelijk met een lager kwantum dan 1200 eenheden ge noegen te nemen", aldus de heer A. Warnderink Vinke, directeur van de Nederlandse Maatschappij voor de Wal visvaart, die uit Tokio is teruggekeerd van de mislukte conferentie over de walvisvangst, waaraan hij als Neder lands industrieel vertegenwoordiger heeft deelgenomen. „Dat is voor ons onmogelijk omdat wij evenals Rusland, Japan, Engeland en Noorwegen onze vloot rendabel willen exploiteren. Wij hebben ons bereid verklaard eventueel de Bloemendaal uit de walvisvaart te houden. Wij hebben wezenlijk water in de wijn gedaan, maar nimmer mag uit het oog worden verloren dat wij het grootste schip en ook de sterkste jagers- vloot runnen en dat onze capaciteit jaar lijks is, wordt en moet worden opge voerd", aldus de heer Vinke. In zijn beantwoording van gestelde vragen vervolgde de heer Vinke: „Uit het feit dat Noorwegen zich bereid heeft verklaard mogelijk iets van de gevraagde toewijzing af te doen (daar moet overigens ernstig met de werk nemersorganisaties rekening worden gehouden) mag wel worden afgeleid, dat de aankoop van de Willem Barendsz voorshands althans van de baan is. Immers men koopt eigenlijk niet het schip maar het daaraan verbonden recht op een daarmee evenredig deel van de toegestane vangst". Nu de besprekingen te Tokio over de verdeling van de vangstquota zijn vast gelopen kan nauwelijks een beter re sultaat worden verwacht van de voor genomen voortzetting daarvan in Lon den als niet alle aandacht wordt ge richt op het enige alternatief, n.l. op een verhoging van de limiet van 15.000 tot 16.000 a 16.500 eenheden. Nederland is overtuigd en wel op grond van wetenschappelijk (biologisch) onderzoek o.a. van de Amsterdamse prof. E. J. Slijper dat zulk een verhoging met het oog op de instandhouding van de walvisstand zeker nog wel verantwoord is. Die verhoging zou het voldoen aan elks redelijke wensen mogelijk maken. Echter, de eerder genoemde conventie laat een wijziging van de limiet niet toe. Wel bereikbaar acht de heer Vinke een onderlinge bindende afspraak van de vijf aan de pelagische vaart deel nemende landen, om zich geheel aan de bepalingen der conventie te houden met uitzondering van het artikel (art. 8), waarin de limiet is vastgelegd. Vooral met het oog daarop heeft Ne derland de conventie (evenals Noor wegen en Japan) per 30 juni a.s. voor lopig opgezegd. Zoals ir. G. J. Lienesch, de vertegenwoordiger der Nederlandse regering op de conferentie van Tokio, reeds heeft medegedeeld, zal deze voor lopige opzegging in een definitieve wor den omgezet als voor 1 juli a.s. on verhoopt geen weg uit de impasse wordt gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2