Voorzichtig met „RUST De controlerend geneesheer een weinig geliefde figuur LEXI VRAAGT EXCUUS Platero en Hanneke Aannemers willen andere aan bestedingsregeling Nederlandse expeditie ontdekt 200 graven in Egypte DE CARNAVALSMOORD Subsidieregeling moet gelijk zijn voor elke woningexploitatie Paus ontvangt K.L.M.-delegatie Voorzitter comité chefs van staven Me]. A. Nolte stelt vragen over het eindexamen gymnasium Vier kinderen verdronken i SOCIAAL-GENEESKUNDIGE STUDIEDAGEN 55 r /jp.Vv~ •'■m M.tf KATHOLIEKE BOND CONGRESSEERT Delfts bord aangeboden Prijs van 50.000 kronen voor Strawinsky Functiewijziging voor betere coördinatie door MARTIN MO NS DINSDAG 26 MEI 1959 PAGINA 3 Door de zeer grote vraag naar Lexington kan het voorkomen, dat uw leverancier u niet altijd volledig kan voorzien. Wij bieden u hiervoor onze verontschuldigingen aan en verzoeken u nog even geduld te willen oefenen. Binnen zeer korte tijd hopen wij door een belangrijke verhoging van de aanvoer weer ruimer te kunnen leveren. FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS >'J|p 'V' ■IF - Advertentie Dezer dagen waren wij er getuigen van, dat ruim 300 controlerende geneeskundigen verenigd waren in het conferentie-oord „Woudschoten" te Zeist voor een driedaags congres ter bestudering van vraagstukken, waar voor zij zich bij de uitoefening van hun taak dagelijks gesteld zien. Deze studie dagen brachten niet zonder meer enke le controlerende geneeskundigen ,,in full-time dienstverband" bijeen, maar wel enige honderden huisartsen en spe cialisten, die tevens als controle-artsen of als adviserende specialisten voor de z.g. zelfadministrerende bedrijfsvereni gingen werkzaam zijn. Ongeveer 1000 huisartsen in ons land hebben een dergelijke nevenfunctie, en het feit dat ongeveer 25 pet hiervan zich naar Woudschoten" begaf wijst erop, dat de medische controle nog vele proble men heeft die de moeite van het be spreken waard zijn. Het mooie weer en de behoefte voor een paar dagen de praktijkzorgen van zich af te schudden, Kunnen bij deze grote toeloop slechts bijzakelijke rollen hebben gespeeld. De controlerend geneeskundige is in het algemeen geen geliefde figuur, maar de noodzaak en onontkoombaar heid van deze figuur wordt door vrijwel niemand, die enige kennis van zaken heeft, ontkend. In De Tijd van 12 juni '57 heb ik getracht de taak en de waar de van de controlerend geneesheer te verduidelijken. Deze geneeskundigen timmeren praktisch nooit aan de weg en de meeste mensen bemerken hun bestaan pas als zij door ziekte arbeids ongeschikt worden en dan onder de Vigeur van de Ziektewet vallen. Men heeft berekend, dat in ons land bij de verplicht verzekerden vol gens de Ziektewet op elke drie con sulten van de behandelend arts één geneeskundige controle plaats vindt. Alhoewel over de omvang van het aantal raadplegingen van de behan delende artsen in Nederland geen cij fers bekend zijn, blijkt uit de ver melde verhouding wel, dat de ge neeskundige controle een noemens waardige plaats inneemt in het maat schappelijk bestel en dat de contro lerend geneesheer voor zeer velen een vertrouwd begrip vormt. Dat bijvoorbeeld in 1956 2.061.173 ziek meldingen bij de bedrijfsverenigingen binnenkwamen, steunt deze veronder stelling. Bjj de officiële opening van de Studie dagen op donderdag 21 mei zei de heer A. Willemse, directeur van de Bedrijfs vereniging Voor Detailhandel en Am bachten (Detam) zeer terecht, dat de grote deelneming een veelzeggend ant woord is aan al degenen, die beweren, dat ,,de Nederlandse huisarts en spe cialist" geen belangstelling zouden heb ben voor de sociaalgeneeskundige pro blematiek van de sociale verzekering. De Studiedagen beoogden echter nog meer. Er is hier te lande een schei ding van behandeling en controle, een beginsel of zo men wil: een spel regel dat de vertrouwensrelatie arts patiënt wil waarborgen. Over bedoelde scheiding, die in deze vorm uniek ter wereld is, werd reeds veel gesproken en geschreven. Er is een meerderheid v.an principiële voorstanders, maar er Zijn ook bezwaren tegen in te brengen. Waterdicht kan de scheiding in geen geval zijn. Het is nu juist de bedoeling van deze Studiedagen de mogelijkheid te scheppen voor een dialoog tussen de uitvoeringsorganen der sociale verze kering enerzijds en de praktiserende huisartsen en specialisten anderzijds. En in dit opzicht kunnen de dagen in „Woudschoten" volledig geslaagd ge noemd worden. Misbruik van rust In het kader van de openingsbijeen komst bracht prof. dr. L. A. Hulst, hoogleraar in de interne geneeskunde te Utrecht „Beschouwingen over ge bruik en misbruik van rust", waarbij hij stelde, dat de bespiegeling over ar beid eii rust niet zonder levensbeschou welijke overwegingen kan geschieden. Het probleem van arbeid en rust is bijzonder actueel in verband met het streven naar een vijfdaagse werkweek. Maar de politici, die dit nastreven, moeten hiervoor geen medische argu menten aanvoeren. Bij de benadering van dit vraagpunt dient men van de zelf ervaring uit te gaan. Arbeid en rust staan niet tegenover elkaar, doch zijn afwisselende levensuitingen, die elkaar aanvullen en per individu op elkaar afgestemd moeten zijn. De gecollecti viseerde en geünificeerde gereglemen teerde en georganiseerde mens mist deze persoonlijke afstemming met als drijfveren de zielerust, de gemoedsrust en de levensblijheid. Rust als medicijn heeft een uiterst smalle therapeutische breedte en wordt gemakkelijk ondergedoseerd en overge- doseerd, is bijzonder kostbaar en eist een dure verpakking". Het leidt spoe dig tot gewenning en verslaving.. Arbeid met inbegrip van loonarbeid is niet schadelijk voor de gezondheid bij de huidige werktijden van 48 uur per week onder over het algemeen fa vorabele omstandigheden. Leuzen, die kortere werktijden beogen, hebben een politieke en soms een economische strekking, doch hebben met volksge zondheid niets te maken. Arbeid is voor velen een balsem op een gewonde ziel; arbeid is het levensvliegwiel. lijk maken, zoals sport en het sluiten van de binnensteden voor automatisch verkeer. Een Amerikaanse hartarts is van me ning, dat de langere levensduur van ons, Nederlanders, o.m. aan ons fietsen moet worden toegeschreven. Maar de fiets heeft langzamerhand plaats ge maakt voor de brommer. In Engeland is de doodsoorzaak van een kwart der mannen boven de 40 jaar een hartaan- doening. Daarbij is gebleken, dat be oefenaars van beroepen met méér li chaamsbeweging minder vaak en min der ernstig aan hartziekten lijden. De z.g. zware beroepen geven weinig aan leiding tot een dood door hartinfarct. Zware lichamelijke arbeid heeft voor de gezonde mens meer heilzame dan schadelijke gevolgen. Bij de voordracht van prof. Hulst werd in dit verslag relatief lang stil gestaan wegens de opportune allure van het daarin behandelde. De overige spreekbeurten zullen in een volgend ar tikel worden gerefereerd. J. C. MARLET, zenuwarts. illllimilllUIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlHIIIIIIIIU' Na de gestreden strijd tegen de mas sa-exploitatie, ondervoeding en onder ontwikkeling, dreigt nu het gevaar van het tegendeel, dat niet geheel kan wor den opgevangen door georganiseerde vrijetijdsbesteding, „doe-het-zelf "-acties en televisiesla ven! Gevaar Langdurige bedrust leidt in psychisch én lichamelijk opzicht niet zelden tot schadelijke toestanden. Voor het li chaam ook geldt het spreekwoord: „Rust roest". Automaatsie en mecha nisatie vormen voor de volksgezondheid een gevaar, indien geen maatregelen worden genomen, welke het uitvoeren van veel lichaamsbeweging noodzake- Het hoofdbestuur van de Nederlandse katholieke aannemers- en patroonsbond heeft zich beraden over de prijsvorming en het aanbestedingswezen en hierover een gemeenschappelijk standpunt ge formuleerd. Dit is vandaag door de voorzitter, de heer J. P. A. Nelissen, meegedeeld tijdens een congres van de organisatie te Heerlen. Het bestuur ziet als essentieel in een aanbestedings regeling, dat er een algemeen verplicht gestelde melding komt, voorts een vrij, maar zorgvuldig gereglementeerd voor overleg en tenslotte een onbeperkte mogelijkheid tot het terugnemen van de oorspronkelijke inschrijving, rekening houdend met een overgangsregeling wat betreft de inschrijfvergoedingen. Sprekend over woningbouw en wo- ninghuren, stelde spreker de vraag waarom voor dit belangrijke maat schappelijke vraagstuk nog steeds geen oplossing is gevonden. Vooropstellend, dat de vrije ondernemingsgewijze pro- duktie in het algemeen de meest ge wenste produktie-methode is en tevens dat de privaateigendom primair is bo ven eigendom van de overheid, consta- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het ezeltje Platero is, nadat zijn „baas", Juan Ramon Jimenez, de Nobelprijs had gewonnen, een internationale beroemd heid geworden. Het poëtische boekje dat Jimenez over hem schreef (Platero y Yo) zal nu worden verfilmd en ongetwijfeld zal Platero dan nog wel meer de vriend worden van vele grote en kleine kinde ren. Ir. Madrid zijn dezer dagen de op nam voor de film begonnen en ter ge legenheid daarvan werd bovenstaande foto gemaakt. Men ziet er Platero op met twee andere filmsterren: Maria Cuandra en Antonio Casal. Het lieve kan goeroetje Hanneke hiernaast heeft het nog niet tot filmster gebracht. U ziet haar hier slechts op de foto omdat er iets triests in haar leven gebeurd is. Haar moeder heeft nl. haar ruggegraat be zeerd en toen kon haar kind niet langer in de warme buidel blijven. Nu wordt het liefderijk verzorgd door mevr. Ok- kerse, de echtgenote van een oppasser van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp, waar Hanneke enige tijd geleden gebo ren werd. iiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Paus heeft maandag in particu liere audiëntie ontvangen de heer R. J. Vogels, hoofd van de afdeling „Public relations", en de heer A. Plesman, hoofdvertegenwoordiger van de KLM voor Italië, vergezeld door hun echtge noten en leden van de KLM-staf te Ro me. De heer Vogels richtte zich met enkele woorden tot de Paus en bood hem een Delfts blauw bord aan. De Paus antwoordde zeer vriendelijk en herinnerde er aan, dat de KLM de ge hele wereld omspant. Hij legde de na druk op de waarde van de burgerlucht vaart. Een Nederlandse expeditie naar Egypte, die onder leiding stond van dr. A. Klasens, de nieuw benoemde direc teur van het museum van oudheden te Leiden, heeft te Aboe Roash, 9 km ten noorden van Gizeh, niet minder dan 200 graven bloot geleed. Dr. Klasens \verd op zijn expeditie geassisteerd door zijn echtgenote en door de heer F. G. De dirigent Igor Strawinsky heeft maandagavond in Kopenhagen de Son- ning-prjjs van 50.000 kronen ontvangen. Strawinsky ontving de prijs na een uitvoering van zfln ballet „De vuur vogel", dat het hoogtepunt was van het ballet- en muziekfestival dat elk jaar in het Tivoli wordt gegeven. van Veen, verbonden aan het rijksmu seum van oudheden te Leiden. De graven waren van velerlei type: van de meest eenvoudige kuil in de grond tot aan een monumentale, uit kleisteen opgetrokken tombe. Bij de grote graven werd ee, aantal magazij nen aangetroffen, waarin de voorraden waren geplaatst, welke men de doden meegaf. Tot de belangrijkste vondsten behoorden de modellen van twee doden schepen, gemodelleerd uit klei en met hout betimmerd. Deze modellen ver keerden in nog tamelijk goede staat. Het ene model was 5 meter lang en het andere 8 meter. Deze boten, dateren de uit de tijd van de eerste dynastie (3000 jaar voor Christus), kunnen be schouwd worden als voorlopers van de grote en prachtig bewaard gebleven boot, die in 1954 bjj Gizeh werd gevon den en welke niet minder dan 40 meter lang is. Behalve deze boten vond dr. Klasens een grote hoeveelheid gebruiksvoorwer pen alsmede een aantal inscripties met de naam koning Den uit de eerste dy nastie. Onder die gebruiksvoorwerpen bevonden zich paletten van leisteen voor het fijn wrijven van verfstoffen, cosmetica en schmink. Voorts stenen vaatwerk, aardewerk, werktuigen van koper en vuursteen alsmede sieraden bestaande uit kralen van halfedelsteen. fê teerde de heer Nelissen, dat in de ge hele discussie rondom de verhouding particuliere bouw en woningwetbouw niet duidelijk genoeg onderscheid wordt gemaakt tussen woningproduktie en woningexploitatie. Intussen stelde hij vast, dat praktisch de gehele woning bouw in Nederland gebeurt door par ticuliere ondernemingen. Overigens noemde hij het vraagstuk van het particuliere of overheidsbe- zit veel ingewikkelder dan en zeer zeker niet automatisch verbonden met het vraagstuk van de woning produktie. De verwarring op dit ge bied is echter tevens voor een groot deel te verklaren door het feit, dat de laatste jaren door de overheid ver schillende systemen van woningsub sidies werden gehanteerd. Een indi rect, maar dikwijls ongewenst gevolg hiervan was, dat voor soortgelijke woningen aanmerkelijke verschillen in de beginhuren ontstonden, die nog werden geaccentueerd door het ver schil in financieringsmethoden, welke bij de verschillende vormen van wo ningexploitatie gebruikelijk waren. „Reeds jarenlang hebben wij gepleit voor een wijziging op dit terrein, die, wat de subsidie betreft, gelijke moge lijkheden zou scheppen voor elke soort van woningexploitatie. Wij hebben dan ook onlangs met grote instemming ken nis genomen van de mededeling van minister Witte, dat naar zijn mening de tijd gekomen is om een ander sub sidie-systeem te gaan gebruiken," al dus de heer Nelissen. Hij onderschreef de stelling van de minister, dat de normale arbeiderswo ning niet per definitie in woningwet- verband moet worden geëxploiteerd en zeer zeker huldigde hij het standpunt, dat slechts in uiterste nood de gemeen te woningen moet exploiteren. Ter vermijding van misverstand wilde de heer Nelissen wel uitdrukkelijk stel len, dat naar zijn opvatting zeker wat betreft de economisch en sociaal zwakkeren een blijvende subsidie voor bepaalde huurders noodzakelijk zal Dltjken te zijn, ook bjj het bereiken van het evenwichtsniveau van de wo ningmarkt. Sprekend over de vrijere loonvorming, waarbij het bedrijfstaks- gewijze overleg meer inhoud en bete kenis zal krijgen, bepleitte de heer Ne lissen om tegemoet te komen aan het bedrijfseigene, voor wat de cao betreft een aanpassing van de artikelen over de prestatiebeloning, met inbegrip van de zogenaamde franchisebepaling. Voor arbeidstijdverkorting moet 'n op lossing gevonden kunnen worden, welke geen produktieverlies oplevert. Het moet b.v. mogelijk zijn om met behoud van de 48-urige werkweek, minstens in de zomer, te komen tot een gesprek over de vrije zaterdag in het bouwbedrijf. Het is immers zo, dat de jaarproduktie in de bouwnijverheid praktisch staat of valt met de mate waarin er gedurende de zomer produktief gewerkt kan wor den. (Van onze Haagse redactie) Het vorige kabinet had reeds gerui me tijd geleden besloten het voorzitter schap van het „comité verenigde chefs van staven" voortaan door een speciaal benoemde vlag- of opperofficier te doen bekleden, zo zegt de vroegere minister van oorlog, ir. Staf. Reeds enige tijd was het inzicht groeiende, dat voor een juiste coördinatie in de internationale militaire samenwerking de voorzitter van de chefs van staven de aangewe zen functionaris is en dat deze zich ge heel aan zijn taak moet kunnen wijden. Aanvankelijk was het de bedoeling, de huidige voorzitter, tevens chef lucht machtstaf, Int.-generaal Schaper, met deze functie te belasten. Generaal Schaper bleek echter bereid te zijn, voorlopig chef van de luchtmachtstaf te blijven. Aangezien de vice-admiraal Pröpper nog dit jaar zijn functie van chef marinestaf zou neerleggen, was hij de aangewezen persoon om het voorzit terschap van het comité van chefs van staven op zich te nemen. Vice-admiraal Pröpper, die door zijn aanleg en ante cedenten bijzonder geschikt moest wor den geacht voor het vervullen van deze functie, bleek daartoe bereid, aldus de oud-minister in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Wierda (P.v.d.A.). Ir. Staf ontkent, dat de genomen maat. regel vooruit zou lopen op een algehele reorganisatie van de beide militaire de partementen. Ook de taak van vice-ad miraal Pröpper zal moeten worden aangepast aan de inzichten van de nieuw optredende bewindsman. Het tweede kamerlid mej. Nolte heeft aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat vóór de datum van de schriftelijke eindexamens gym nasium een vertrouwelijk schrijven van het departement is uitgegaan naar de besturen en rectoren der gymnasia, waarin wordt meegedeeld, dat een Ko ninklijk Besluit tot wijziging van de bestaande eindexamenregeling binnen kort zal verschijnen en waarin de in houd van dit verwachte Koninklijk Be sluit reeds wordt meegedeeld met de bedoeling daar bij het examen 1959 reeds rekening mee te houden? 2. Is het juist, dat van deze wijziging, die ook verandering zou brengen in de taak van de gecommitteerden, aan deze geen mededeling is gedaan, doch dat hun integendeel gevraagd is zoveel mo gelijk te willen zorgen, dat de examens volgens de voorschriften zouden wor den afgenomen? 3. Zo ja, is de minister dan niet van mening, dat deze handelwijze onzeker heid btj de examens heeft veroorzaakt? 4. Indien het antwoord op de vragen 1 en 2 bevestigend luidt, kan de minis ter dan mededelen, waarom dit zo is gebeurd? Maandagavond kwart voor zeven is te Amersfoort uit het water van het Spui opgehaald het lijkje van het vijfjarig jongetje, L. J. S. Het kind was 's mid dags om half vijf van huis gegaan met een vrindje. Maandagmiddag is de vierjarige H. A. G. uit Zutphen bij het pootje baden in de Nieuwehaven op het industrie-ter rein verdronken. De politie heeft 's avonds het lijkje opgehaald. Een tweejarig zoontje van de familie Z. te Uithoorn, dat sedert maandagoch tend werd vermist, is 's middags ge vonden in een sloot nabij de gemeente lijke tennisbanen. Vermoedelijk is het kind tijdens het spelen te water ge raakt. Zondagmiddag is te Zweeloo de der tienjarige N. H. B. uit Maastricht ver dronken in het Mekelermeer. De jon gen was er met vriendjes aan het zwem men onder toezicht van hun leider van het kamp voor sociale jeugdzorg „Het Witte Zand". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIlllllllllllllllllllllillllllll Nazareno Migistri heet de woedende huiseigenaar in Rome, die dezer dagen op een enigszins merkwaardige wijze zijn huurders tot betalen heeft willen aanmanen. Al geruime tijd ontving hij zijn huur niet op tijd. Nazareno belde op, schreef brieven, uitte dreige menten. Maar de lires kwamen niet bin nen. Op het laatst kon de huiseigenaar zijn woede niet meer bedwingen. Hij stapte op een vroege ochtend in zijn vrachtwagen, reed ermee naar het pand, welks bewoners het meest in ge breke waren gebleven en reed er met volle kracht tegenaan. Niet alleen werden de bewoners uit hun slaap ge wekt, maar ook het hele huis stortte in. Gelukkig liepen de bewoners slechts enkele schrammetjes op. Nazareno Mi gistri evenwel is in voorlopige hechtenis gesteld en zijn vooruitzichten zijn niet rooskleurig. Op een poging tot moord staat in Italië twaalf jaar! 45 „Als u het goed vindt en mijnheer Kersbergen zou zijn camera willen afstaan?" oppert Perquin. De fotograaf knikt wezenloos. „Wat is uw mening, dokter?" vraagt Langelaar. „Hebben we hier te doen met moord of „Niet de minste twijfel, commissaris. Ik zou zo zeggen, dat zelfs een kind hier de sporen van ge weldpleging zien kan. Cyanose, gesprongen aderen in de ogen „Juist, juist." Langelaar wast opnieuw zijn han den. „Vingerafdrukken?" zegt hij dan vaag, en be denkt met schrik hoe lang het reeds geleden is sinds hij theorie over dit onderwerp had. Aan de prac- tijk is hij nooit toegekomen. „Vingerafdrukken?" Er moet toch ergens op het bureau nog de nodige ap paratuur zweven. Brigadier Dekker kucht nadrukkelijk. „Ah juist, Dekker," zegt Perquin. „Je hebt na tuurlijk je rommeltje bij je. Brigadier Dekker heeft een hartstocht voor vingerafdrukken, commissaris. U kunt hem geen groter genoegen doen danNiet dat ik denk, dat we iets zullen vinden, behalve af drukken van de heren Kersbergen." Brigadier Dekker tijgt omstandig aan het werk. Hij neemt vingerafdrukken van de dode en van de levende, die het wezenloos over zich heen laat gaan. Hij bestuift deurknoppen, bedstijlen, waar men een vingerafdruk zou kunnen verwachten. „En?" vraagt de commissaris vol spanning. „Tot nu toe niets, commissaris. Kijk, hier hebben we een afdruk van mijnheer Kersbergen. En hier een van het lijk." Perquin ziet hoe Kersbergen bij dat woord ineen krimpt als had men hem geslagen en hij verwenst de domme ijdelheid van de brigadier. Deze gaat ijverig voort met zijn college. „Juist, ziet u eens hier, commissaris, deze veeg. De kerel heeft handschoenen gedragen. En hier weer, over de vingerafdrukken van het „Dat is nu wel genoeg, Dekker," valt Perquin hem in de rede. Snapt de kerel dan niet hoe on draaglijk het voor de oude man is over zijn broer te horen spreken als „het lijk"? „Tot uw dienst, inspecteur," zegt Dekker stijfjes. Dat had je nou altijd. Als een mindere es een goeie beurt maakte, waren ze er als de kippen bij uit angst dat je hun in het licht zou staan. „Daar komt de ambulance," breekt dokter Scheers de stilte. Kersbergen staat moeilijk op. „Gaan zegaan ze André weghalen?" vraagt hij beverig. Dan grijpt hij met een plotseling oplaaien van energie inspecteur Perquin bij de arm „Inspecteur, ik wil niet, dat ze onzen André kapot snijden. Ik wil het niet. Ik ik kan het niet hebben!" Voor Perquin nog iets kan zeggen, komt dokter Scheers hem te hulp. „Het is maar een formaliteit, mijnheer Kersbergen. Haal u als 't u blieft geen nare dingen in uw hoofd. Er wordt helemaal niet gesneden." God vergeve me de leugen, denkt hi), maar de gedachte zou het arme kereltje alle levens dagen die hem nog resten, blijven vervolgen. Als de oude man de slaapkamer is binnengegaan, wendt Perquin zich tot de dokter, „Hoe lang schat u, dat het slachtoffer dood is?" „Valt moeilijk precies te zeggen, ongeveer vieren twintig uur, zou ik zo denken. Hij moet in allen gevalle zaterdagavond omstreeks twaalf uur al ge storven zijn." Kersbergen is weer binnengekomen en samen luis teren ze naar de zware voetstappen van de dra gers, die de dode wegbrengen. „Een ellendige historie," mompelde hoofdschuddend en handenwassend de commissaris. „Er is weer een woonwagenkamp bij de Gaan- derse weg, commissaris," zegt ijverig een agent. „Woonwagens! Waarom is me dat niet vroeger gerapporteerd? Woonwagens! Tien tegen een dat Commissaris klemt zich aan de suggestie van zijn agent als een drenkeling aan een reddingstouw, maar Pieter Perquin rukt hem deze lijn ruw uit de handen. „Dat gelooft u toch zelf niet? Een moordenaar met handschoenen aan en die een paar uur besteedt aan het vernielen van het fotomateriaal, uitsluitend het fotomateriaal, van zijn slachtoffer! Ziet dat er uit als een roofmoord door een zwerver uit een woonwa genkamp?" „Ik zou niet weten waarom niet," zegt Langelaar koppig. „Ik geloof intussen, dat we hier niets meer te doen hebben. Eens kijken, sporen van braak aan de achterdeur, de kerel is dus door het Vagevuur gekomen. Geen vingeradrukken, vermistTja, we kunnnen nu wel gaan." „Ik zou graag nog even blijven en met brigadier Dekker deze rommel nazien." „Wat denkt u toch te vinden onder al die rommel? Een knoop of een sigarettenpeukje, dat u op het spoor zal brengen?" De commissaris lacht om zijn eigen geestigheid en de agenten mekkeren gehoor zaam mee. „Een knoop of een sigarettenpeukje? Och, nee," zegt Pieter Perquin vaag. „Ik heb alleen maar zo'n ideeGoeden avond, commissaris." „Dekkertje." De brigadier kijkt verbaasd op. Dat zegt de inspecteur alleen maar als hij in zijn nopjes is. „Dekkertje, kun je je dat door Steenis gevonden portret goed voor de geest halen? Mooi, het gaat er om uit te vinden of het onder deze hoop verscheur de foto's ligt of niet. Snap je? Je hebt in de je kinder, jaren toch wel eens een legkaart in elkaar gezet? De stukken, waarvan je op het eerste gezicht al zien kunt, dat ze er niet bjj horen, zoals hoeden of baar den of donkere japonnen, gooi je maar in deze mand. De stukjes, waarvan je het niet op het eerste ge zicht kunt uitmaken, hier. En de stukken, waarvan je absoluut zeker bent, op dit bord. Vooruit dan maar. God zegene de greep." En dan gebeurt het vreemde, het onbegrijpelij ke, dat voor de zoveelste maal Pieter Perquins theo rieën overhoop schijnt te gooien. Ze vinden het por tret van Rosalie Vercoors zonder moeite. Onder al die snippers is het bijna het enige, dat alleen maar aan vieren gescheurd is. En dan nog zo ach teloos, dat de vier stukken aan elkaar zijn blijven zitten. (Wordt vervolgd). In de Izvestia heeft de waarnemend directeur van het Zoologisch Centrum in Moskou, Jakov Solodoecho, een boek je opengedaan over de dierentuinen in de Sovjet-Unie. Zij verkeren volg»ns So lodoecho in een vreselijke toestand. Al le dierentuinen in de Sovjet-Unie 26 in getal staan onder een eigen direc tie en de ene directie laat zich aan de andere totaal niets gelegen liggen. Vier jaar geleden zijn twee nijlpaar den in de Sovjet-Unie ingevoerd, een mannetje en een vrouwtje. De verschil lende directies gingen met elkaar in de clinch en het resultaat was, dat het mannelijke nijlpaard naar Leningrad ging en het vrouwtje naar Moskou. Bei de dieren zijn nu zo ver, dat zij een be langrijke bijdrage zouden kunnen leve ren tot het scheppen van een eigen njjlpaard-bestand in de Sovjet-Unie. Zij worden echter van elkaar gescheiden door een afstand van 800 kilometer en door een ongelooflijk hardnekkige bu reaucratische weerstand. De directeu ren van Leningrad en Moskou willen geen van beiden hun exemplaar op reis sturen. Zolang er geen centrale instan tie is, die ingrijpt, zal de enige oplos sing zijn, dat de Russen nóg een nijl paard importeren. Maar dat kost tien duizenden roebels. Vandaar, dat Solo doecho pleit voor de instelling van één directoraat-generaal voor de dieren tuinen in de Sovjet-Unie. De vrouw, die voor het eerst een saf fier geschikt maakte voor grammofoons heeft tot nu toe weinig plezier gehad van haar uitvinding. Na processen, die in totaal tien jaar duurden, is me vrouw Killick vorig jaar als uitvindster van de saffiernaald erkend. Toen had zij 7.000 pond schuld (ca. 70.000 gulden), voornamelijk aan haar advocaten. Mevrouw Killick leerde vóór de oor log in Nederland fijn-bankwerken. In 1945 werd haar uitvinding gepatenteerd maar sindsdien hebben tientallen fa brieken over de gehele wereld haar pa tent geschonden. Mevrouw Killick is er van overtuigd, dat haar miljoenen te wachten staan. Direct na de uitspraak, waarbij haar patent werd erkend, huurde mevrouw Killick een Rolls-Royce, zij verhuisde naar een duur hotel in het Londense West End en gaf handenvol geld uit. Maar in januari moest zij het hotel met een schuld van 689 pond (ca. 7.000 gulden) verlaten. Een telefoonrekening van 140 pond (ca. 1.400 gulden) is even min betaald. Mevrouw Killick heeft drie kinderen. De oudste, de zeventien-jarige Cyn thia, moest onlangs haar studie aan een academie voor beeldende kunsten op geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3