Grondonderzoek en voeder winning hebben grote invloed op de bedrijfsresultaten m m In Bloemendaal Jeugdnatuurwacht een werd opgericht Vlees I Stille Bedetocht Kleine hulp wordt ook gewaardeerd HAARLEM Veeteeltbedrijf benut de consulenten nog veel te weinig Haarlemse K.A.V. besluit seizoen Voorlopig bestuur telt elf leden 0. L. VROUW VAN Floralia vereniging reikt planten uit Jaarverslag Haarlem en Omstreken1958 Geslaagd concert Door symphonie- orkest Haerlem99 62 bijzondere wonin gen in „Parkwijk" Promotie van pater A. Kuipers O.E.S.A. „Actie Filmstrip" voor gebrekkige kind Hollandse nieuwe voor prof. De Quay DINSDAG 26 MEI 1959 PAGINA 5 Haarlem e.o. Fifans Toneel Ballet Muziek Diversen Burgerlijke Stand Haarlem ondertrouwdw. vis en j. e. K.A.B.-zangersdag in Haarlem Asfalt voor Willem de Zwijgerlaan Brandje in spoorwagon 20.100 voor verdere sanering woonwagen- 6 kamp Spaanse dansgroep in openluchttheater *\k zie slechts één oplossing Vlees hóórt erbij: ELKE DAG! Onderwijs en C.I.O.S.- diploma Derde zege van Ben van Dijk Aanwinsten r.-k. leeszaal van Haarlem Jeugdige muzikanten doen examen ZONDAG 31 MEI A.S. ZEGT HET VOORT! J. A. Schippers geen Statenlid meer Op Bloemendaalse scholen Beurs van Amsterdam Beurs van Nevt Vork r De vereniging voor bedrijfsvoorlich ting „Haarlem en Omstreken", waarin Voornamelijk veehouders uit zuid-Ken- hemerland verenigd zijn om gezamen- 'Uk de actuele vraagstukken van hun vak te bestuderen, heeft over 1958 een jaar- Verslag gepubliceerd, waarin het be stuur samen met de assistent rijks- landbouwconsulent, de heer W.N.Koop- tnan uit Santpoort, een aantal bijzon der practische opmerkingen maakt over de bedrijfsvoering. In een voorwoord merkt voorzitter A. J. van Veen op, dat door omstandigheden de heer Koop man als assistent voor de vereniging Werkzaam kan blijven en niet overge plaatst zal worden. Wel is het aantal layonassisten van de Landbouw-voor- 'ichtingsdienst teruggebracht van 17 tot 12 in dit district, zodat „Heerlem en Omstreken" de heer Koopman voortaan aal moeten delen met „De IJpolders". Over het algemeen blijkt 1958 een goed grasjaar geweest te zijn, al wer den grote verliezen geleden door hooi- broei en door het gebruik maken van «en verkeerde inkuilmethode. De ar beidsvoorziening gaf minder zorgen om dat er wat meer aanbod van losse werk krachten was dan vorige jaren, en om dat steeds meer boeren tot verdere mechanisatie zijn overgegaan. Terzake van het bedrijfsonderzoek wordt opge merkt, dat de boeren doorgaans te wei- hing zelf vragen om bezoek van de ray onassistent. Vooral bij belangrijke in vesteringen en veranderingen is een Wacht men de komst vagkqcmfwgkq heutraal advies van groot belang, af, dan loopt men de kans dat noch de boer zelf, noch de assistentvoldoende voorbereid is voor de speciale proble men van het te bezoeken bedrijf. In totaal is op 110 percelen grond onderzoek verricht. Dat is nog veel te weinig, want jaarlijks moeten minstens 600 percelen onderzocht worden. 10 percelen met een matige zuurgraad moesten een lichte kalkbemesting heb ben. Ruim de helft der onderzochte per celen bleek een te lage fosfaattoestand te hebben, terwijl een derde der per celen een te lage kalitoestand heeft. Uit het jaarverslag blijkt voorts, dat de beste resultaten voor voederwinning bereikt worden met klampruiters, die minder arbeid vragen, terwijl het per ceel zeer spoedig ruim is. De kou- deluchtventilatie blijkt een steeds meer CINEMA PALACE: Vrouwengevangenis, 18 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do.: Napoleon, soldaat, keizer en minnaar, 14 jaar; 8 uur. fRANS HALS: Drie Franse Katjes, ontr. LIDO: Liefde is mijn beroep; ontr. Opstandig Afrika, 14 jaar. j™3- t.m. do. 2 en 8 uur. UO.-cyclusDemetrius en de gladiatoren, 18 jaar. REMBRANDT: Das Dreimaderlhaus, a. 1.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: T.m. do.: Luitenant Brown.... vo gelvrij, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Het dal van de vrede, 14 Jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma. 8.15 uur: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. Wo. en do. 8.15 uur: Nachten zonder lief de. Dinsdag 26 mei Minerva-theater, 8.15 uur: Toneelgezel- •chap Johan Kaart: Nachtdienst. Stadsschouwburg, 8 uur: R.-k. Toneelver. ••Thalia" met: Geef mij uw hand. Woensdag 27 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Haagsche Co- hledie: Brullen als een duif, van Lesley Storm. Regie: Cees Laseur. Woensdag 27 mei Openluchttheater Bloemendaal, 3 en 8 uur Folkloristische Spaanse dansgroep „Coros y Danzas" Dinsdag 26 mei Concertgebouw, 8.15 uur: Noordhollands Philharmonisch Orkest. 3e Concert Beetho ven-cyclus o.l.v. Henri Arends. Solist: Cor de Groot, piano. Programma Ouv. Prome theus, Pianoconcert no. 3, Symfonie no. 3 (Eroïca). Grote Kerk, 2021 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk: Eerste Concert in de César Franck-Cyclus. Woensdag 27 mei Concertgebouw, 19.30 uur: Turnzaal, Haar lems Muziekinstituut, leerlingenuitvoering. Woensdag 27 mei Gemeenteraad Haarlem, 2 uur. Frans Halsmuseum, 7.30 uur: Vereni' King Haerlem, ledenvergadering en lezing P. Baard. Christelijk Lyceum: Wedstrijden om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem. BEVALLEN van een zoon: L. van de Pol-Develing; A. Dernison-de Nieu we; M. M. Teske-Corver; T. Bok-Wit- :e; E. G. Fens-Kuvener; A. M. taatsch-Hoekstra; H. M. Franse- faadsheer; G. Schuurman-Nieuwen- 5amp; M. H. van Riessen-Lagerwey; F. K- M. Kleiss-Dopheide; A. E. van der ?ülst-Klinkenberg; P. J. Mahieu-Stou- j. c. Metselaar-van Hooff. t,BEVALLEN van een dochter: G. uMjzer-Versteeg (2 drs.); G. C. K. t,lhk-van Geijlswijk; A. H. J. van der Sam-Blanket; M. N. van Eek-van /Verdingen; J. P. Groenink-Brussee; u; A. Tempelman-DijkhoffC. de Uaardt-Jobse; N. M. Sol-van Duin; M. v®b Gennip-Wullems; C. Bovendorp- h Klaveren; C. van der Meer-Bruin; W Meenderink-Le Febre; H. C. M. de tens-Christiaanse; H. J. Huijer-van r Meer; M. Veenings-Damstra; G. hl T- M. Goossens-Kampschöer ;T. den Afjen-Butter. M aberg; E. J. Hoefgeest en E. M. S °^DERTRo'uWD W. F. Hahn en rSil Hogezand. (j.^EHUWD: J. Geyer en J. Ulderink; OnstpH?N"DENC- J- Suijk, 85 j„ K?eveeria°aUn;aaF. JR M-is-set'-77 l' Vj Ci Cil uiuci um, Vn» j van der Kort en A. Orsel; P. B. C -ben Ban en L. A. Rietman; G. J. te Kranenburg en T. L. Hart; W. A. ~ins en C. M. van Zeist. J. Sujjk, 8f 1. A. Misset, 7 Gasthuisvest G. Pluiim-rfp Ton0 5.' Hazepa'tersfaan. C' Str°0ms™ ^^gezanti6mS' W' F' Hahn ®n S' van toegepaste en uiteindelijk goedkopere wijze van hooiwinning. Wat het inkuilen betreft, blijkt de machinale methoden resultaten op te leveren die ver uit komen boven elke andere methode. War me en koude kuilen voldoen beslist niet. Aangeraden wordt om met de voor droogmethode in de zomermaanden een bruik van plastic-hoeze-rcmfwypshrhr goed produkt te winnen. Het ge bruik van plastic-hoezen bevindt zich nog steeds in een onderzoekstadium. Erg tevreden erover is men nog niet. Ten aanzien van de beweiding wordt opgemerkt, dat heel wat boeren de fout maken, dat zij in de maand mei te laat beginnen te maaien, zodat men in juni en eigenlijk de hele verdere zomer te grove weiden krijgt. Voorts wordt uitdrukkelijk gewezen op het grote belang van het lidmaat schap van de veevoederkern, waar men onder toezicht zich bezighoudt met het berekenen van voederbalansen en de rantsoenen. In de practijk blijken zeer weinig goede rantsoenen verstrekt te worden en door verandering der rant soenen kunnen besparingen van 50. tot 70,per week verkregen worden. Het is bekend dat het symphonie- orkest „Haerlem" onder leiding van onder zijn leden telt. tes-mfwykhsrdly Marinus Adam uitsluitend amateurs meld ik dit, opdat het critische verslag van het gisterenavond gegeven concert in de gemeentelijke concertzaal met het juiste begrip wordt verstaan. Het was namenlijk een uitstekend en zeer geslaagd concert. Het programma kon door dit ijverig studerende orkest goed gerealiseerd worden. Natuurlijk mag men niet de allerstrengste maatstaven der critiek aanleggen, maar de uitvoe ring behoeft allerminst met de mantel der liefde te worden bedekt, want daar voor waren er te veel goede kwalitei ten. Het concerto-grosso van G. F. Han del was een gelukkige opening van het programma. Marinus Adam leidde zijn orkest met vaste hand, waardoor een verrassend musiceren ontstond. Het concertino, gevormd door mevrouw Schulteis en de heren Ten Hope en Spekschoor, voldeed ook goed, zij het dan dat de cello eventjes met de zui verheid had te kampen. Ko Wijnands was vervolgens de trompet-solist in het concert van Jos. Haydn. Hij heeft het vrijmoedig en muzikaal voorgedragen, waarbij zijn gedegen techniek duidelijk aan het licht trad. Een optreden dat zeker succesrijk is geweest. Van dezelf de componist ging hierna de klokken- symphonie. Wie zou denken dat deze muziek even eenvoudig in uitvoering is als ze klinkt, vergist zich danig. Voor al de doorwerkingen van de hoekdelen zjjn uitermate lastig. „Haerlem" heeft zich echter uitstekend gekweten van deze lastige opgave. Het geheel was zeer goed, en speciaal de twee midden delen leverden vermeldenswaardige mu zikale prestaties op. Na de pauze volg de het optreden van de violist Jo Juda m het concert in g kleine terts van Max Bruch. Jo Juda is een rasviolist, en zijn interpretatie kenmerkte zich door een gezonde muzikaliteit en spon taniteit. Marinus Adam heeft zich bij dit hoogstaande solospel met zijn orkest voorbeeldig aangepast. Zo werd dit hoogromantische concert een mooi slui tend geheel. Jo Juda, Marinus Adam en het orkest werden na afloop na drukkelijk gehuldigd met een langdu rig applaus. J. L.. Voor de jaarlijkse K.A.B.-zangersdag, welke ditmaal voor de vijfde keer wordt gehouden, is de keuze gevallen op Haar lem. In de zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw zullen zondag 14 juni één-en-twintig koren uit het gehele land bijeen komen om samen te zingen of naar anderen te luisteren. Het r.-k. Stedelijk Gemengd Koor Haarlem zal daarbij als gastheer optreden. Tussen 11 en 11.45 uur worden de deel nemende verenigingen op de Oude Groenmarkt nabij de Grote Kerk ver wacht, waar ieder koor een commis saris krijgt toegewezen, die de koren naar één van de vijf inzingzalen zal brengen. Om 12 uur zal de zangersdag worden geopend met de samenzang van ,,Het strijdlied van de K.A.B." Ver volgens zullen de 21 koren elkaar ieder kwartier op het podium afwisselen, met een korte pauze omstreeks vier uur. De uitvoeringen zullen worden besloten met het optreden van het Haarlems Kinderkoor, waarna de voorzitter van de jury, de heer Hans Ponten, een al gemene nabeschouwing zal geven. De jury bestaat verder uit de heren J. Smit en H. Strategier. Zij zullen na afloop van de zangersdag een uitgebreid beoordelingsrapport van iedere deel nemende vereniging samenstellen. Door het K.A.V.-Zangersverbond zal aan alle koren een herinneringsmedaille worden uitgereikt, terwijl een drie-tal bedrijven geldprijzen beschikbaar ge steld heeft, welke bedragen besteed die nen te worden voor het aanschaffen van muziekpartituren. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor een bedrag van 980.482,69 beschikbaar te stellen voor de stichting van 62 woningen voor maatschappelijk onaangepaste gezinnen In het plan „Parkwijk", een bedrag van 34.078,60 voor de stichting van acht werkplaatsen bij deze woningen en een bedrag van 9.207 voor de aan schaf van 62 geisers voor deze wonin gen. De woningen en werkplaatsen zijn ontworpen door prof. ir. H. T. Zwiers. Ze hebben op de begane grond een woonkamer, een keuken, een wasruim te en een w.c. Acht der woningen krij gen op de begane grond nog een ex tra woonkamer. Op de verdieping ko men drie slaapkamers. Iedere woning krijgt een eigen schuur en een eigen achtertuin. Aan de voorzijde komt een twee meter brede stoep van straat klinkers. De bijzondere inrichting en af werking staat in verband met het ge stelde doel. De bouwkosten worden daardoor verhoogd en in verband daar mee de huur, terwijl juist deze cate gorie, waarvoor de woningen bestemd zijn, een dergelijke last moeilijk kan dragen. De minister van Volkshuisves ting heeft echter besloten een zodani ge bijdrage te verlenen, dat de huur met 1 verminderd kan worden. Het ministerie van Maatschappelijk Werk is in principe bereid eveneens een bij drage te verstrekken. Over de grootte fan de bijdrage wordt nog onderhan deld. De huur van de woningen zal na af trek van de ministeriële bijdrage voor lopig 13,25 bedragen. De huur van de werkplaatsen komt voorlopig op 6,25 per week, terwijl voor de huur van de geisers 40 cent per week verschuldigd zal zijn. Het wegdek van de Willem de Zwij- gerlaan in het Haarlemse Zuiderhout- park) is thans in zo slechte staat, dat het niet mogelijk is, bepaalde voorzie ningen langer uit te stellen. Aldus de len burgemeester en wethouders van Haarlem de gemeenteraad mede. Ze stellen voor hun 158.000 beschikbaar te stellen voor het asfalteren van de Willem de Zwijgerlaan. Vorig jaar werd het oude riool, gelegen in de rijweg, vervangen door een riool in de beide trottoirs. De sleuf in de rijweg werd toen gedicht en zo goed mogelijk bestraat met oude materialen. Het is gebruikelijk met de definitieve bestra ting daarna drie tot vier maanden te wachten, teneinde de opgevulde sleuf te laten inrijden. B. en W. achten het verantwoord het asfaltdek reeds aan stonds aan te brengen. Ook in de Ju- lianalaan, waar het bovendien een veel diepere rioolsleuf betrof, is die metho de destijds met succes gevolgd. Vanmorgen om half negen werd de Zandvoortse bradweer gealarmeerd voor een brand in het vuilnisstation aan de Van Lennepweg te Zandvoort. In het station stond een spoorwagen, waarin men vuil stort dat naar Drente wordt vervoerd. Vermoedelijk is hier in wat smeulend afval terechtgeko men, of is de inhoud door de warmte gaan broeien. De brandweer heeft ge durende een half uur het vuur met waterstralen bespoten. Schade aan ma terieel en gebouwen deed zich niet voor. Tweede Leerkring. Geëxamineerd 4 kandidaten. Geslaagd de dames A. Bij- leveld, B. Haring en J. Huijsmans te Haarlem. Met één kandidaat wordt het examen voortgezet. De Haarlemse K.A.V. heeft gister avond in Gebouw Sint Bavo op plei- zierige wijze het seizoen 1958-1959 be sloten met een toneelavond. Vooraf sprak de voorzitster van de afdeling in de St. Liduina-parochie, mevrouw J. Schoof-Verslagers, een woord van welkom, waarin zij vaststelde, dat het voorbije seizoen voor de Haarlemse K.A.V. bijzonder succesrijk en vrucht baar is geweest. Zij memoreerde de verschillende acties, die gevoerd zijn of waaraan de leden van de K.A.V. haar medewerking hebben verleend. Zo bijvoorbeeld de actie voor de blin den en de reuma-patienten. Voorts de speldjes-verkoop op Christus Koning, de medewerking aan de actie van Herwon nen Levenskracht en de Kinderuitzen ding. Veie leden hebben deelgenomen aan de Stille Omgang evenals aan de bid- en boetetocht naar IJmuiden. Enkele afdelingen van de K.A.V. hebben reeds het tienjarig bestaan ge vierd, die van St. Liduina is aan het eerste lustrum toe. De verschillende festiviteiten zijn gezellig geweest. Me vrouw Schoof wekte alle K.A.V.-leden j daarna op deel te nemen aan de bid tocht ter ere van Onze Lieve Vrouw van Haarlem, welke zondagachtend 31 mei om kwart voor zes vertrekt van de Mariakapel in de Jansstraat. Daarop aansluitend is de H. Mis om ze ven uur in de St. Josephkerk. Tenslotte ruimde mevrouw Schoof het misverstand op als zou de Haar lemse K.A.V. als zodanig een presi dente hebben. Dat is geenszins het geval, zo verklaarde zij. Met het dio cesaan bestuur onder leiding van mejuffrouw Stringa, de presidente, als toporgaan werken de vijf Haarlem se afdelingen, ieder onder leiding van een eigen presidente, geheel zelfstan dig en onafhankelijk van elkaar. Waar er gemeenschappelijke bijeenkomsten worden gehouden, zullen die om beur ten verzorgd worden door een der af delingen. Na dit wat meer zakelijk gedeelte kwamen de aanwezigen letterlijk en fi guurlijk in een andere wereld terecht. Het Heemsteedse Amateur Toneel H.A.T. kwam voor het voetlicht met het koldereike stuk „In een an dere wereld." Destijds hebben wij daar aan reeds aandacht besteed en wij mo gen nu volstaan met mede te delen, dat de K.A.V.'sters haar pleizier heb ben beleefd aan de malle situaties, die ontstaan, wanneer een volkse maar pientere familie verzeild raakt in een maatschappelijk hoger maar niet zo intelligent millieu. De avond werd nog opgesierd met een loterij, die vele mensen nog geluk kiger maakte. De saneringsplannen voor het woon wagenkamp in de Waarderpolder, waarvoor de Haarlemse raad verleden jaar gelden beschikbaar heeft gesteld, zijn uitgevoerd en blijken, bevredigende resultaten te hebben gehad. B. en W. achten het echter nog nodig de om heining te vernieuwen, zodat de be planting niet onnodig beschadigd wordt en de berm niet weer als afval-stort- plaats wordt gebruikt, zodat zij een broedplaats wordt voor ratten en an der ongedierte. Bovendien willen B. en W. de inrit tot het kamp wijzigen, zo dat hij meer voldoet aan de bestaande behoeften. Tenslotte wordt nog een krediet gevraagd voor het inrichten van een kinderspeelplaats. Voor dit alles vragen B. en W. van Haarlem de raad thans om een krediet van in totaal 20.100. De Spaanse dansgroep „Coros y Danzas", welke sedert enkele weken weer op tournee is door Nederland, zal ook in het Bloemendaalse openluchttheater twee voorstellingen geven. Morgen woensdag 27 mei treedt het gezelschap 's middags om twee uur op tijdens een zogenaamde schoolvoorstelling, welke voor iedereen tegen een populaire prijs toegankelijk is. 's Avonds volgt een herhaling. Vorige week hebben wij reeds uitvoerig over de voorstelling van „Coros y Danzas" geschreven, welke in samenwerking met de flamenco-groep „Zambra" in de Haarlemse stadsschouwburg voor het voetlicht kwam. Het is toen een waar dansfeest geworden, dat het grote ensemble, bestaande uit vijf verschillende groepjes, verzorgde. Mede door de fleurige costuums werd het geheel een verrukkelijke vertoning. De liefhebbers, die vorige week hun kans hebben voorbij laten gaan, kunnen dus morgen nog in het openluchttheater terecht. Op initiatief van het gemeentebestuur van Bloemendaal werd maandagavond in de vergaderzaal van „Bloemenheu- vel" een bijeenkomst gehouden met het doel in deze gemeente een jeugdnatuur- wacht op te richten. De directeur van het uitvoerend comité van de stichting „Natuur en jeugd", de heer C. H. Voorhoeve, hield een inleiding over de jeugdnatuurwacht, waarvan in ons land zeventig afdelingen bestaan. Na de in leiding en het beantwoorden van door aanwezigen gestelde vragen, werd in principe besloten een jeugdnatuurwacht te stichten. Wethouder mejuffrouw dr. M. E. Nolte, die de leiding van de ver gadering had, stelde een comité uit de ingezetenen samen, van wie enkelen hun benoeming nog in beraad wilden houden. Dit uit elf leden bestaande comité is samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende onderwijsrichtin- gen, de wijken der gemeente, vertegen woordigers van politie, recreatiegebied, dierenbescherming, plantsoendienst, flo- eniging en pers. Onder v orut- terschap van de heer J. F. Cassee, chef van de afdeling Onderwijs ter gemeente secretarie, bestaat het voorlopig comi- r ZOEKGERAAKTE RIJWIELEN In het Bureau van Politie aan de Smedestraat te Haarlem bestaat zater dag 30 rnei van 9 tot 16 uur gelegen heid tot het bezichtigen van rijwielen, die door de eigenaars het laatste jaar zijn zoekgeraakt en die door de politie niet konden worden geïdentificeerd. Advertentie De vereniging van leraren en onder wijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland is gekant tegen het bevoegd verklaren van afgestudeerden van het C.I.O.S. (het Centraal instituut voor de opleiding van sportleiders aan de Duin- lustweg in Overveen) onderwijs te geven aan scholen voor gewoon vortgezet of uitgebreid lager onderwijs. Het bestuur van de vereniging heeft zich met een uitvoerig adres tot de ministers van O.K. en W. gewend met_ het verzoek bezitters van een ClOS-diploma daar toe niet bevoegd te verklaren. Afgestudeerden van het C.I.O.S heb ben thans zonder meer geen onderwijs bevoegdheid. Om les te kunnen geven op lagere en Ulo-scholen moeten ze onderwijzer zijn, en daarbij de „acte S" bezitten. De acte S is voor C.I.O.S.- afgestudeerden niet moeilijk te halen, maar daarbij zou dan nog een kweek schoolopleiding moeten komen. Het C.I.O.S leidt niet op voor het onderwijs, en streeft daarnaar ook niet. De afge studeerden vinden elders gemakkelijk emplooi. Anderzijds bestaat er echter nog altijd een tekort aan onderwijs krachten in de lichamelijke opvoeding. Bij het nijverheidsonderwijs wordt reeds door vele C.I.O.S.-afgestudeerden les gegeven. Bij het middelbaar onder wijs niet, omdat daarvoor de M.O.-ae- te vereist wordt. De minister van onderwijs heeft een verzoek, de acte S los te maken van het bezit van de onderwijzersbevoegd heid, in eerste instantie afgewezen. Hij zou zich echter bereid verklaard heb ben, de kwestie opnieuw in studie te nemen. 1 De Haarlemse veteraan Ben van Dijk blijft het bij de „wielerondjes" nog steeds heel best doen. Hij behaal de in Vreeswijk zjjn derde overwinning van het seizoen in een race voor B- veteranen van 45 jaar en ouder. Doordat Van Dijk met de jongere A- veteranen Van der Neut, Van Gennip, Tergouw en Van Dongen, die gelijk met de B-rijders gestart waren en de zelfde afstand af moeste nleggen, in de slag was gegaan, behaalde hij een on bedreigde zege. Zijn naaste concurren ten hadden hem bijna twee minuten moeten prijsgeven. de uitslag luidt: 1. Van Dijk (Haar lem); 2. Vrins (Breda); 3. Bakker (Amsterdam); 4. Stephan (Amster dam); 5. De Swart (Gorcum). Behalve in het Havencriterium en de Ronde van Schagen zijn de renners van „De Kampioen" ook in andere wedstrijden op de voorgrond getreden. De onafhankelijke Piet Steenvoorden (Heemstede) werd tweede in Zundert, de nieuweling Ko van Tintelen (Vijf huizen) veroverde in Doetinchem even eens een tweede prijs, terwijl de ama teurs Eddy Riethoff (Haarlem) en Coens Visser (Santpoort) in Budel en. Zwijndrecht resp. negende en tiende werden. Bij de amateurs heeft Visser met 67 punten nog steeds de leiding in het prestatieklassement, terwijl Straver (40 pnt.) en Buis (39 pnt.) elkaar op het tweede plan niets toegeven. Henk Peters is met 27 punten nog steeds aanvoerder bij de nieuwelingen. Bo gaard (11 pnt.), Sminia (10 pnt.), Blommaert (9 pnt.) en Van Tintelen (9 pnt.) verdringen zich om de tweede, plaats. Een scooterrijder heeft panne gekregen. Terwijl een garagehouder het inwendige van de scooter naziet, zet zoontjelief als een volleerde monteur de slang van de pomp op het ventiel om daarna de achterband een beetje lucht te kunnen geven. Zo te zien wordt zijn kleine hulp wel gewaardeerd. De r.-k. Openbare Leeszaal en Biblio theek te Haarlem heeft als „nieuwe aan winsten" geboekt: Allen. Het grote avon tuur van de archeologie; Basisculturen van de Europese mens; door P. Lam- brechts e.a.; Bidez, Keizer Julianus; de ondergang van het antieke heidendom; Grousset, China; geschiedenis van volk en beschaving; Haasse, Dat weet ik zelf niet; Hermesdorf, De herberg in de Ne derlanden; Kitto, De Griekse bescha ving; Kühn, Het ontwaken der mens- heid;Mazahéri, Zo leefden de Moslims in de Middeleeuwen; Pitlo, Een vergeten beschaving; het rijk der Groot-Mogols in Voor-Indië; Stallaert, God is geen ge dachte; Wynne, Tel tot vijf en sterf. Laatste aanwinsten Anciaux. Het sakrament der boetvaar digheid. Ansée. Tijd voor geluk. Benoit. Scala paradisi. Ekert-Rotholz. Rijst uit zilveren schalen. Greene. Onze man in Havana. Holthausen. Spreekuur in de keuken. Mechler. Méér tijd voor de top. Riesman. De eenzame massa. Roderkerk. De Ken- nemer duinen. Dl. 2. Shakespeare. De koopman van Venetië; vert. door Voeten. Shakespeare. De vrolijke vrouwtjes van Windsor; vert, door Voe ten. Nederlandse staatsalmanak Pyt- tersen. 1959. Piusalmanak 1959 Winkler Prins van de kunst. Dl. I en 3. té uit de dames C. M. Fahrenfort-Meuf- fels (dierenbescherming), mej. E. Ban nier (plantsoendienst van de gemeente lijke Publieke Werken), mejuffrouw J. E. Andreas die als enige Haarlemse tussen dit comité van Bloemendaalse ingezetenen door wethouder mejuffrouw Nolte werd aangezocht (pers) en de heren ir. E. C. M. Roderkerk (direc teur van „de Kennemerduinen"). J. L. de Rave (inspecteur van politie), A. Jager (Floraliavereniging) en de hoof den van scholen de heren G. d'Olivat (Bloemendaal en christelijk onderwijs), R. D. Lagendaal (Overveen en open baar onderwijs), R. Reinalda (Aerden- hout en neutraal bijzonder onderwijs) en P. J. Gerbrands (Vogelenzang en katholiek lager onderwijs). Dit comité zal bijeenkomen om de verdere plannen te bespreken en voor te bereiden. De bijeenkomst werd namens het ge meentebestuur ingeleid door de burge meester, dr. D. H. Peereboom Voller, die daarna wegens verplichtingen el ders de vergadering moest verlaten. Spreker deelde de vijfentwintig aanwe zigen mee er van overtuigd te zijn dat er meer speelterreinen in de gemeente moeten komen. Verder zal de jeugd meer liefde moeten worden bijgebracht voor wat groeit en leeft en voor het eigendom van anderen. De heer Voorhoeve zette uiteen dat de stichting „Natuur en Jeugd" in 1947 op bescheiden schaal was begonnen met het vertonen van instructieve natuur films. De jeugdnatuurwachters worden meestal gerecruteerd uit de leerlingen van de vijfde klassen der lagere scholen. Zij lopen geen wacht, hebben geen be voegdheid, maar moeten door hun han delwijze anderen er eveneens toe bren gen geen vernielzucht bot te vieren. De leden worden door de burgemeester ge ïnstalleerd; daarna moeten zij steeds geactiveerd worden. Bij hun installatie ontvangen zij het landelijk insigne: een hertenkopje. Er wordt geen contribu tie betaald. Onder deskundige leiding gaan de leden van de jeugdnatuurwacht bijvoorbeeld op een woensdagmiddag eens in de zoveel weken op excursie. Men kan ze ook laten meehelpen bij werkzaamheden in de gemeentelijke plantsoenen. Zij gaan dit dan als een stukje eigen bezit voelen en waken te gen vernieling en beschadiging door anderen. Uit de gehouden discussie bleek dat in ons land jaarlijks voor veertig miljoen gulden schade aan de natuur en andermans eigendommen wordt aangericht. In Bloemendaal wer den in 1958 bij de politie 360 gevallen van baldadigheid gemeld, dit is twee maal zoveel als in 1957, Een vijfde hier van betrof beschadiging van de natuur door jeugdigen. De heer d'Olivat wees op de noodzaak van meer speelruimte in de gemeente waar de kinderen kun nen spelen en ravotten zonder iets te beschadigen. Waar in Bloemendaal het meest bloemen worden geplukt zo werd verteld constateert men dat dit door volwassenen uit Haarlem ge schiedt. Wethouder mejuffrouw dr. Nol te verklaarde tenslotte dat het gemeen tebestuur bereid is de financiële kant te bezien van de oprichting van de na- tuurwacht. Als positieve bijdrage zag zij de vreugde van ieder mens om in het leven van de natuur te genieten. Maar het moet je vroeg door de ouders worden bijgebracht. Elf leerlingen van de r.-k. harmonie Sint Michael uit Heemstede hebben het diploma van de r.-k. Bond van harmonie- en fanfaregezelschappen in Noord-Holland behaald. Het examen werd afgenomen in Alkmaar. Opmer kelijk waren de prestaties van de twaalfjarige Peter Landwehr Johann, die drie en zeventig punten bij elkaar vergaarde. De andere geslaagden zijn Aad van Houten, Arie van Winsen, Arnold Zandvliet, Co van Leeuwen, Aad Ruiter, Hein van Leeuwen, Henk van den Berg, Gerard Krouwels, Nico Booms en Leo Steenbergen. Advertentie TER ERE VAN 5.45 uur v.m. Vertrek Jansstraat Pater A. M. G. Kuipers o.e.s.a., le raar aan het Triniteitslyceum te Haar lem, hoopt aan de Nijmeegse universi teit te promoveren tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift „Mo del en inzicht", behelzend een confron tatie van de wetenschapsleer van Aris- toteles met de feitelijke verklaringspro cedure in klassieke en moderne fysi ca. Aan het proefschrift zijn toegevoegd een aantal stellingen, waaronder er één is die treffend aansluit bij de actuali teit van deze weken: „Het voorkomen van keuzevraagstukken in eindexamen- opgaven kan gemakkelijk aanleiding geven tot een onjuiste beoordeling van het inzicht van de candidaat. De verdediging van het proefschrift zal plaats hebben op 15 juni om 4 uur in de aula van het universiteitsgebouw. Promotor is prof. dr. A. G. M. van Melsen. De heer J. A. Schippers uit Haarlem heeft ontslag genomen als lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Tot opvolgster is benoemd en heden morgen beëdigd mevrouw A. M. C. V. Groensmit-Van der Kallen uit Bever wijk. Op 28 van de 29 lagere en kleuter scholen voor bijzonder en openbaar on derwijs in Bloemendaal zijn vandaag bijna 3000 Floraliaplanten aan de leer lingen uitgereikt. Omstreeks half sep tember zullen de kinderen de planten op hun school moeten inleveren en vele zullen dan worden bekroond. De resultaten van de uitgereikte en teruggekomen planten in 1958 ontlenen we aan het jaarverslag van de secre taris van de Bloemendaalse floraliaver eniging, de heer J. F. Kroone. Na een inzinking in 193T gaf ook 1958 een kleine teruggang in het aantal uitge reikte planten. Toch steekt Bloemen daal b}j andere gemeenten niet ongun stig af en elk kind, dat een plant te rugbrengt, krijgt in elk geval een troostprijsje. Dit laatste werkt stimu lerend. De kinderen nemen de plant mee terug, ook als de kans op een prijs gering of nihil is. Het aantal te ruggekomen planten bereikte in 1958 een maximum. Het percentage was nooit hoger dan circa 70 pet, maar in 1958 was dit 81.9 pet.! Er werden in 1958 aan de kinderen 2867 planten uit reikt. Bovendien werden 212 planten beschikbaar gesteld ter opkweek in de schoollokalen. Deze planten dingen niet mee naar bekroning. Na de keuring werden 34 ereprijzen, 177 eerste, 251 tweede en 278 derde prijzen uitgereikt alsmede 1619 troostprijsjes. De Nederlandse stichting voor het ge brekkige kind te Amsterdam, die zich ten doei stelt internaten te stichten voor lichamelijke gebrekkige, met name spastische, kinderen van alle gezind ten ten behoeve van onderwijs, opvoe ding en medische behandeling, heeft een nieuwe actie ontketend voor het ver krijgen van meer financiën. De stichting heeft de rechten voor alleen-verkoop verworven van film strips (naar ontwerpen van het cen traal verbond voor veilig verkeer en van Maarten Toonder studio's), die be paalde grote bedrijven bij verkoop van haar artikelen aan het publiek zullen verstrekken. Ook door het rechtstreeks overmaken van geld aan de stichting kan men deze strips verwerven. De stichting heeft goede hoop, dat nog dit jaar kan worden begonnen met de bouw van twee internaten, elk voor 16 kinderen, (kosten 1.1 miljoen) nabij de nieuw te bouwen mytylschool, die in Utrecht zal verrijzen bij het zwem bad de Kromme Rijn. De gelden voor deze twee gezinspaviljoens heeft de stichting reeds bijeen gebracht. Er zijn evenwel dringend meer van dergelijke internaten nodig. Men denkt aan ves tiging van paviljoens nabij een mytyl school in Enschede en in het Gooi. Aan de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, werd vanochtend te zijnen departemente een vaatje maatjesharing aangeboden. Het vaatje was beschilderd in de Nederlandse kleuren en gesierd met een oranje lint. De aanbieding geschiedde door de zoon van de direc teur van de rederij voorheen A. van der Toorn te Scheveningen, de heer J. van der Toom. 4% Ned. 1958 4)4 Ned. 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3)4 Ned. 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned. 1954 3)4 Ned. 1955 D B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mfl. AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mn KJ.M. Ned. Stoomv MQ v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2)4 Amsterdam '56 2)4 Amsterdam '56 U 2)4 Rotterdam '57 Alb. Heijn kl obl. 4 koersen Vorig opening Slot 26/5 100H 98% 95% 93 92H 93% 87% 87% SSH 91% 111% 226 87% 88% 144% 143% 177% 317 319% 585% 159.90 159.80 280% 234% 497% 328 642 654% 562% 564% 259 34 166.60 165.80 155 156% 131.50 148% 149% 133% 142% 24734 135% 135% 118% 82% 95% 130 Anaconda Copper Bethlehem Stee] Chrysler Corp General Electric Genera] Motors Kennecott Copper KXJU. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater UA. Steel 22/5 66% 52 70V. 81 51)4 114)4 3414b 47% 66)4 73% 44%e 89 69% 55% 5U* 26% 95V, Stemming 25/5 66% 51% 68)4 80% 50% 114)4 34% 4774 64)4 74)4 44 88)4 69% 56% 51)4 26% 95% gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5