onwaarschijnlijke Fransman evo Vliegende schotels en onbewoonbare planeten De Albanezen tonen zich ;e vazallen Enver Hoxha herhaalt zonder kritiek Khroesjtsjevs woorden perfect* DAG PUZZLE 1 Ij r n m n m n n m Gromyko woont Dulles' uitvaart bij Mikojan: Hij was een toegewijd en zeer groot staatsman Op Venus stikt men, op Mars is het te koud Ni Peek» Cloppenburg 9s Lands Kroniek- I Tino Shirts Volledige overeenstemming in Tirana Engelse mij. wil vliegen op Eelde 1 M Viking-fort op Jutland hersteld Minister Cals in Straatsburg door Emery Kelen - - - - 1 i IJ Terug met speciaal militair vliegtuig elke woensdag jongens - markt DINSDAG 26 MEI 1959 PAGINA s s s i i RECEPTIES 1 Judo in clubhuiswerk „Guan Lin" Haagse leerschool Vaardigheid niet misbruiken^ COU VE DE MURVILLE: ■iUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIlIlllllllllllilllllllllllllllllliiiiHlii s 5 Jarenlang heb ik in Parijs ge woond en ik kan uit goede bron ver klaren, dat Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, eigenlijk niet helemaal op een Fransman lijkt. Hij vertoont geen gelijkenis met Gaston of Marius, maar hij doet denken aan een kern gezonde Franse poedel, die een eb benhouten wandelstok met zilveren knop uit een van de vijvers in het Bois de Boulogne haalt. Zijn hoofd is fijngebouwd en klein. Hij heeft een puntige neus, een pruik krullend haar en zoveel kleine rimpeltjes in zijn gezicht, dat ik mijn hand moet laten beven, als ik hem wil tekenen. Maar temidden van die rimpels staan twee bijzonder levendige ogen. Zij schitteren als zwarte kralen en zij trillen, waardoor de indruk ontstaat, dat er rondom de iris een roterende beweging gaande is. Hij is lang en schraal, een soort menselijke span ningskabel, even vet-arm als een vermageringsdieet. Hij is gespannen en maakt plotselinge, geëlektrifi ceerde bewegingen. Het lijkt wel, of het hem in verwarring brengt, dat hij een paar benen en armen moet meedragen; hij zou ze het liefst in de vestiaire laten. Als hij loopt, doet hij het op zijn tenen en het lijkt, of hij een aarzelende wals uitvoert. Dit loopje is rechtstreeks afkomstig uit de achttiende eeuw, uit de dagen van de hoge hakken en de satijnen kuitbroeken, toen de heren van de beau-monde gekunstelde bewegingen uitvoerden, die hen stempelden tot mensen van betekenis. Het was een zelfbewust een pedant loopje; en dat is het nog. Met dit loopje gaat een speciale gelaatsuitdrukking gepaard en ook die heeft Couve de Murville: als hij glimlacht, gaan de hoeken van zijn mond niet omhoog; zij worden om laag gedrukt, alsof het in strijd met de goede manieren zou zijn te glim lachen. Maar dit is meer dan een liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitM achterhoofd; de strakke, sterke nek en de reusachtige adamsappel, die de omvang van het strottenhoofd S aangeeft. Ofschoon voorzichtig en aarzelend is de Murville zo taai als leer en hij kan opeens gewaagde en ingrijpende beslissingen nemen maar altijd na enige vertraging. Hij is kil en ongeduldig; gevoel E voor humor heeft hij niet, maar wel een ironische inslag, een aanleg voor azijnzuur sarcasme. Ontwerpt de Murville zijn eigen politiek? Ik geloof het niet. Hij doet veeleer dienst als de norharen van een poes: een tastorgaan, dat de con- crete situatie opneemt en accuraat weergeeft. 5 En hij kan een politiek betrouw- baar en snel uitvoeren. Hij maakt zijn plannen in stilte en komt dan opeens te voorschijn met een onver- wacht resultaat. Hij behoort niet tot het trotse ras van de Quai d'Orsay, de keurtroepen van de Franse diplo- matie, met hun geest, hun élégance, hun fluwelen subtiliteiten en hun 5 tradities, die sinds Richelieu en Tal- leyrand zijn overgeleverd. Hij is groot geworden in de stoffige ver- trekken van de boekhoudkundige afdeling van het ministerie van fi- nanciën, waar hij het bracht tot de I rang van „inspecteur des finances". In de buitenlandse dienst nam hij dat typische air van meerderwaar- digheid mee van de econoom, die zijn sommen kent, en die neerkijkt op politici en diplomaten, die de hunne niet kennen. Maar wat hij ook meebracht, dat was oen stel strikt logische her- 5 senen en verder zijn ervaring en kennis van economische zaken. In de na-oorlogse periode is dit voor 2 een diplomaat bijna even nuttig als i het vermogen om grote hoeveelheden 5 accijns-vrije champagne te consu- f meren. Advertentie THoogstiraat 1 if R'dam Tel. 11781! voor gemaniëreerdheid. Het is een veel voorkomende gewoonte bij zeer ge sloten, in zichzelf gekeerde mensen; zij schamen er zich voor te lachen, te hoesten of iemand de hand te drukken. Je weet nooit, wat je aan hen hebt, of zij gekwetst zijn of dat zij hun verontschuldigingen willen aanbieden, of zij bevreesd zijn of dat zij eenvoudig op je neerkijken! Wat een perfect masker voor een diplomaat! De voornaamste kenmerken van de spierkracht van Couve de Mul- ville komen tot uiting in zijn kaars rechte houding; in het stevige, steile f Nadruk verboden ABC-pers) Copyright 7iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii<ii|iiiiiiiiii|iiiii||i|1ii||ii||i|i,>iiiiiiiiii|iiii|ii|iiiiiii|iiiiiii|,i|iiii|iiu|iii||||iiii||< De besprekingen die sinds gisteren tussen' een Russische en een Albanese delegatie in Tirana in een vriendschap pelijke sfeer worden gevoerd, hebben tot nu toe enkel volledige overeen stemming opgeleverd, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. De Russische delegatie wordt door de Sovjet-premier, Khroesjtsjev, geleid, die gisteren in de Albanese hoofdstad is gearriveerd in gezelschap van de Russische minister van defensie, maarschalk Malinovski. Noeritdin Moechitdinov, het lid van het partijpresidium dat vooral bekend is met kwesties van Azië en het Midden- Oosten, en de onderminister van bui tenlandse zaken, Nikolai Fiyroebin. Khroesjtsjev wijdde een rede van tien minuten, na zijn aankomst op de luchthaven van Tirana gehouden zij Werd ook uitgezonden aan het prijzen van het communisme, Albanië en zijn astheren. „Laat er wereldvrede zijn," esloot hij. - De leider van de Albanese commu nistische partij, generaal Enver Hoxha echode: „Lang leve de wereldvrede." Khroesjtsjev sprak niet over het doel van zijn bezoek. Hij zei, dat zijn missie „de zaak zou dienen van de versterking en de ontwikkeling van de broederlijke vriendschap en samenwerking tussen het Sovjet- en het Albanese volk". Hoxha, de laatste van de heersers in de satellietlanden, die nog van de oude Stalin-stijl is, overgoot zijn bezoe ker met bloemrijke adjectieven. Hoxha beschreef Khroesjtsjev als „de eminen te leider van de communistische partij van Rusland en van de Sovjet-rege ring, de grote zoon van het Sovjet volk, de trouwe leerling van de grote Lenin, het eminente personage en de eminente strijder van de internationale communistische en arbeiders-beweging en als een groot strijder voor de vre de." De menigte op de luchthaven schreeuwde haar geestdrift uit. Het ar me Albanië is van zijn communistische zusterstaten gescheiden door Joego slavië en Griekenland. Maar het grenst aan de Adriatische Zee en het is het enige Europese communistische land, dat zich in het gebied van de zuidelijke flank van de N.A.T.O. bevindt. Tijdens zijn vlucht over het Joego slavische grondgebied zond Khroesj tsjev een telegrafische gelukwens aan president Tito van Joegoslavië die gis teren 67 jaar is geworden. De vorige maand heeft Tito Khroesjtsjev bij ge legenheid van diens 65ste verjaardag eveneens een telegram gestuurd. De Engelse chartermaatschappij Trad- air zal naar alle waarschijnlijkheid reeds in augustus van dit jaar een lijn dienst gaan onderhouden van Southend (ten oosten van Londen), naar Eelde. Tradair heeft een concessie gevraagd voor zeven jaar, aanvankelijk voor één vlucht per week, later uit te breiden tot een dagelijkse vlucht De vluchten zullen worden uitgevoerd met z.g. Royal Vikings. In het noorden van ons land stelt men momenteel een onderzoek in naar de mogelijkheden op het terrein van toeristisch luchtverkeer, zakenvluchten en vrachtvluchten. De Groningse Kamer van Koophandel zal een enquête houden onder haar leden. Het Duitse vrachtschip „Horncap" heeft gisteren in de Caribische Zee alle opvarenden van het nabij Willemstad gezonken Deense schip „Oluf Sven" op gepikt. De bemanning van het 485 ton metende Deens schip was in reddingbo ten overgegaan kort voordat het schip zonk. De oorzaak van de ramp is niet bekend. KRUISWOORDPUZEU 1 23456789 10 DINSDAG 26 MEI ben r'*ontaal f' Brits politicus; 2. baal, ten Bte„a®e vani borrel voor het eten; 1 haaïu'tt,renging, meisjesnaam schot; i^ËBeest; 6. op die m •fd, Jnil hnk; u. 0l Vertikaal: 4. 5. draai- manier, over- usus extérnus, waterstand; 10. hp^ri*'o7\ekv^aad. terrein; 8. daar, oneerlijk- flink'- nlet,s' usus Vertik» .amP: dierengeluid, zuiveren; 2. mouwStreer?11^ *lortu6ese eilandengroep; 3. ^b^ïtsenonderrielit; 4. gril, stekel; 5. ketel- 7 eemoeri^L f^n weefsel, deel van halmen rekel^Jpjteldheid, helder; 8. dorre halmen, rekel zonder rel- 9 aardolie nit- 10 zwaardvis, groots. aaraoiie, pit, OPLOSSING 25 MEI Horizontaal: 1. lap; 4. rekel; 6. Teeelen; 8. eg; 9. ga; 10. dek; 11. rem; 12. el; 14 *e; 15. redenen; 18. noden; 19. ket Vertikaal: X. leg; 2. aker; 3. pel- 4 'reae- 5. legeren; 6. teder; 7. Namén; 13. "lede; 16. dok; 17. net. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, vliegt vandaag per vliegtuig van Genèvc naur Washington teneinde er morgen de be grafenis van de oud-minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, bij te wonen, aldus bericht United Press International. Zoals gemeld zal de plechtigheid onder andere ook wor den bijgewoond door de ministers Her ter van de Verenigde Staten, Selwyn Lloyd van Groot-Brittannië, Couve de Murville van Frankrijk en Von Brenta- no van West-Duitsland. Gromyko reist in een eigen vliegtuig. Zijn collega's van Groot-Brittannië en Frankrijk ma ken de reis in het vliegtuig van Herter. De Amerikaanse minister van defensie, Neil McElroy, die ook de conferentie te Genève bijwoont, reist in een ander Amerikaans vliegtuig. Een Amerikaan se woordvoerder te Genève heeft ver klaard dat zijn delegatie zeer verheugd is over Gromyko's besluit de begrafe nis van „onze overleden grote staats man" bij te wonen. Op de begrafenis van Dulles zullen drie regeringsleiders president Eisen hower, bondskanselier Adenauer en premier Menzies van Australië en ongeveer tien ministers van buitenland se zaken, onder wie ook minister Luns, aanwezig zijn. Voorts wordt de secreta ris-generaal van de N.A.T.O., Paul-Hen- ri Spaak, vandaag in Washington ver wacht. Waarschijnlijk zal ook de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammarskjöld, aan de begra fenis deelnemen. Voor de ter aarde bestelling van Dul les hebben zich als slippendragers be schikbaar gesteld Thomas E. Dewey, de voormalige gouverneur van New York en kandidaat voor de presidentsverkie zingen, de onderminister Douglas Dil lon, George M. Humphrey, de voorma lige minister van handel, Jean Monnet, oud-president van de E.G.K.S., Herbert Hoover jr., voormalig onderminister van buitenlandse zaken, John D. Rocke feller, admiraal Radford, oud-voorzitter van het comité van stafchefs, generaal Bedell Smith, oud-directeur van de cen trale inlichtingendienst, en generaal Babcock, chef van de militaire advies groep in Frankrijk. Anastas Mikojan, de eerste vice-pre mier van de Sovjet-Unie, heeft gister avond op een receptie meegedeeld dat de Russische regering de dood van Dul les „zeer" betreurt, aldus meldt Reu ter. Hjj noemde Dulles „een toegewijd en zeer groot staatsman en een zeer krachtige erdediger van zijn stand punt." „Wij houden van krachtige man nen en niet van onzekere figuren," al dus Mikojan. Op de /raag of de betrek kingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie misschien veranderingen zullen onder gaan door het overlijden van Dulles, ant woordde hij: „Deze twee dingen de dood van Dulles en de betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en de V.S. houden geen verband met elkaar." De Russi sche minister vond Dulles minder star dan Adenauer. „Als men Dulles een si tuatie uitlegde en hij begreep deze, was hij bereid zijn opvatting te wijzigen, het geen men van Adenauer beslist niet kan zeggen," aldus Mikojan. Het oude Viking-fort „Fyrkat" in NooraJutland, dat door koning Ha- rald de blauwe tand, meer dan duizend jaar geleden werd gebouwd is geheel gerestaureerd. Koning Frederik van Denemarken zal het gerestaureerde fort op 14 iuni openen ter bezichtiging. Het was ook op een 14de juni in 1086 dat opstandige Jutlanders het fort in brand staken en koning Knut de Heilige, die zich de haat van de boe ren op de hals had gehaald door zijn ambtenaren buitensporig hoge boeten en belastingen te laten opleggen, ver jaagden. Knut werd tenslotte in een kerk in Odense gedood. Sedertdien wer den de resten van het fort aan verder verval overgelaten totdat het Deense nationale museum zich het lot ervan aantrok en voor restauratie zorgde. Het fort ligt op een strategisch punt bij de oude militaire weg. De minister van onderwijs kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, is vandaag naar Straatsburg ver trokken en was dus niet aanwezig bij het uitspreken van de regeringsver klaring in de Tweede Kamer. De mi nister zal in Straatsburg namens de Nederlandse regering de inauguratie bijwonen van het cultureel fonds van de Raad van Europa. Ook zal hij zjjn collega-ministers van de andere lid staten van de Raad van Europa ont moeten. Om het de minister mogelijk te maken, tijdig voor de aanvang van de debatten over de regeringsverkla ring in Nederland terug te keren, heeft de minister van defensie een miliair vliegtuig ter beschikking van mr. Cals gesteld. Israël De Israëliërs hebben de drooglegging van de Hoeleh-moerassen, nabij de grens met Syrië, deze week hervat. Het werk was vorig jaar als gevolg van een reeks grensincidenten gestaakt. Men hoopt het werk nu vóór de regentijd gereed te krijgen. 10.000 ha is al drooggelegd. (A.F.P.) ■M Vliegende- schotels boven New York een erkende trucfoto. een kort, doch geenszins onop gemerkt gebleven bezoek heeft de heer George Adamski, vliegende- schotelenthousiast en geavanceerde ruimtevaarder, ons land weer verla ten. Nu het gejuich en hoongelach om zijn persoon en ideeën verstorven zijn, lijkt het tijdstip gunstig, om met de b,Ti- kende Hollandse nuchterheid zijn stel- Advertentie w.i.H.nam IWMDWIWWW' vlot model in frisse kleuren - prachtige kwaliteit katoenen tricot. - Felisol, dus kleurecht Speciale J.M. prijs laar /kleine stijging per moot/ De zogenaamde ongrijpbare jeugd is van jongsaf vertrouwd met de beeldroman-grepen, waarvan de hel den als Dick Bos zich bij voorkeur be dienen in hun edele strijd tegen het on recht. De „dubbele nelson" en de .vliegende schaar" zijn zwaar belast. Minstens honderdtwintig clubhuisjon gens in Den Haag weten nu echter, dat „judo" bepaald wat anders is dan het gooi- en smijtvermaak, dat de visuele bellettrie voorbehoudt voor louche ha venkroegen en knullen met vierkante kinnen. Deze wetenschap danken zij aan enkele ondernemende leiders van het katholieke clubhuiswerk, die en kele jaren geleden de judoclub „Guan Lin" oprichtten. In groepjes van tien komen een paar avonden in de week de judoka's hun lichaamsbeheersing vervolmaken onder leiding van erva ren trainers. Het zijn allemaal jongens, die ge makkelijk tot een gevaarlijk niets doen zouden kunnen vervallen; jeugd uit de binnenstad. De geestelijke vader van de judoclub, de heer A. Fase, had verschillende redenen om juist deze sport te kiezen. Een argument vau praktische aard was, dat de judo- sport bij de jongens in Den Haag bij zonder in trek bleek te zjjn. Daarbij kwa' 1 echter nog heel andere over wegingen, van geestelijke aard, zo zegt de heer Fase. „Judo is een kwes tie van beheersing, van slimheid. Het is een mooi balansspel, dat tegemoet komt aan de behoefte aan beweging. Gooien en smijten echter komt er niet aan te pas." Ondanks al deze gunstige facetten van judo heerste er scepsis alom toen in 1957 de oprichting van een judover eniging aan de orde kwam. Ook in de kringen van jeugdleiders. De jongens, die veel op straat leven, waar de pri maire reactie zo vaak bepalend is voor het gedrag, zouden er gemakkelijk toe kunnen komen de fijne judokneep jes te exploiteren bij ruzietjes, zo dacht men. Nu „Guan Lin" (in minder bloemrijk Nederlands „Door zien tot kunnen") enkele jaren loopt, blijkt het pessimisme volledig ongegrond te zijn geweest. Bij alle jongens, of ze nu elf jaar zijn of negentien, heeft iets van „ethos" vaste grond gekregen: als judoka ben je een ingewijde en de ver kregen vaardigheid misbruik je niet. De jongeren uit de volksbuurt krijgen in de judo-beoefening een goede mo gelijkheid tot het ontplooien zowel van de groepsgeest als van de individuali teit. „Guan Lin" doet het niet dilettante rig. De club is aangesloten bij de na- Grepen, die niet moeten worden misbruikt. tionale bond voor amateurs en komt ook bij de kampioenschappen uit. De jongsten sleepten al eens de eerste prijs bij een Haags toernooi weg. De juniores hebben bij de nationale club kampioenschappen beslag gelegd op de tweede plaats, terwijl de pupillen doordrongen tot de halve finale. Een clubavond in de „dojo", (d.i. de judozaal) aan het Hofwijckplein heeft stijl. Zoals men weet gaat judo ge paard met een uitgebreid ritueel. Daarvan wil geen van de jongens af wijken. Op de judomat bevinden ze zich in een andere wereld met andere eisen. De heer Fase legt wat accessoires op tafel. Speldjes, lidmaatschapskaar ten (in deftige plastic hoes), papier met briefhoofd. „Om 3 veertien da gen krijgt iedere jongen het clubblad in de bus", zo ze t hij. „Op de enve loppe staat dan „Aan judoka Pieterse". Dergelijke kleinigheden zijn bijzonder belangrijk. Deze jongens hebben het nodig als individu erkend^ en gewaar deerd te worden. Als in één gezin vier jongens lid zijn van „Guan Lin", krij gen za toch allen hun corresponden tie afzonderlijk". Uw verslaggever beging de ergste fout, die men in de dojo kan meema ken; hij ging met z'n vuile schoenen op de mat staan. Toen bleek de in vloed ''an de judo stijl: hoffelijk, maar beslist werd hij door een „oranje- bander" (een be paalde klasse in de judo-hiërarchie) naar de kant ver wezen. Het Japanse woord judo bete kent: zachte weg. Het gaat niet om kracht tegen kracht, doch om het soe pel gebruiken van de eigen kracht. „Guan Lin" is voor vele jongens uit de laagse binnenstad een uitstekende leerschool in sou plesse geworden. lingen aan de toets van de kritiek te onderwerpen. Bijna op de dag af twaalf jaar ge leden, op 21 juni 1947, werd voor het eerst in de Verenigde Staten melding gemaakt van het waarnemen van vlie gende schotels. De geruchten omtrent dergelijke waarnemingen namen daar op snel toe. Reeds spoedig ontvingen die onbekende voorwerpen in de volks mond de benaming „Flying saucers" (vliegende kopjesschotels). Aanvanke lijk trokken de autoriteiten zich niets daarvan aan. Dit veranderde echter na 7 januari 1948. Op die datum vond de eerste ont moeting met een vliegende schotel met tragische afloop plaats. Captain Tho mas A. Mantel van de U.S. Airforce achtervolgde in de buurt van Ford Knox, in Kentucky, per straaljager een metalen schijf van onbekende herkomst en deed van zijn bevindingen medede ling via zijn boordradio. Plotseling brak zijn uitzending af; na uitgebreide naspo ringen werden alleen enkele wrakstuk ken van Mantel's straaljager gevon den. Nu kwamen de Amerikaanse lucht- machtautoriteiten in actie; zij stelden het Project Blue Book in, in de wande ling Project Saucer genoemd, dat ten doel had, betrouwbare getuigenverkla ringen omtrent vliegende schotels te verzamelen en te bestuderen. De meldingen stroomden binnen. Eind 1949 werd Project Saucer afgesloten; dat nog nooit iemand in staat Is ge weest, enig voorwerp of onderdeel, af komstig uit of van een vliegende scho tel, te vertonen. Dit alles heeft niet verhinderd, dat tal van lieden vast overtuigd zijn van het bestaan van dit soort ruimtevaartuigen. In verschillen de landen ook ten onzent, zijn „Stu dieverenigingen" voor vliegende scho tels opgericht. Venus te warm Volgens Adamski en zeer velen van zijn medestanders zijn de vliegende schotels afkomstig van de planeet Ve nus. De Venusianen zien er precies uit als aardse mensen en bewegen zich frank en vrij op onze aardbodem. Nu is het wel zó, dat op Venus de zwaar tekracht ongeveer 90 pet. bedraagt van die op aarde, zodat zij in dit opzicht geen moeilijkheden behoeven te onder vinden. Maar er is een ander bezwaar, waar over Adamski en de zijnen nogal luch tig heenstappen: Venus heeft een zeer dichte atmosfeer, waarvan spectrogra- fisch vaststaat, dat ze voornamelijk bestaat uit koolzuurgas. Koolzuurgas is voor de mens oninadembaar; een ook maar zeer kort verblijf in een koolzuurgasrijke atmosfeer heeft on herroepelijk de dood door verstikking tot gevolg. Daarenboven is koolzuur gas zwaarder dan zuurstof en water damp, zodat men niet kan aannemen, dat deze gassen zich in de atmosfeer van Venus onder de dikke laag kool- vojgens ^et^toen^gepuMiceerde rapportzuurgas bevinden. Evenmin dus als de mens 0p yenus vry zou kunnen rond lopen, zou de Vcnuslaan dit op onze aarde kunnen doen. Overigens moet de temperatuur op Venus, zowel tengevolge van haar dich ter bij de zon gelegen baan alsook tengevolge van haar dichte koolzuur gasatmosfeer, aan de zonkant ten naas tebij 100 gr. C. bedragen, een tempera tuur, die noch door menselijk of dier lijk leven, noch zelfs door een planten groei, zoals w{j die op aarde kennen wordt verdragen. waren er 375 meldingen binnengeko men waarvan er 341 konden worden verklaard uit de navolgende natuur lijke oorzaken: de planeet Venus, de Maan, stratosfeerballons, vliegende vogels, geïoniseerde wolken, inversie- lagen in de lucht (zgn. luchtspiegelin gen), duizeligheid, massa-suggestie of ongepaste grappen. 34, dus ongeveer 9 pet, konden niet worden geïdentifi ceerd. In de daarop volgende jaren nam het aantal meldingen nog toe, nu niet meer alleen in de Verenigde Staten, maar ook in Zuid-Amerika en West-Europa. 1952 was een topjaar met niet minder dan 1700 meldingen. Dit was voor de Amerikaanse lucht machtautoriteiten aanleiding om op nieuw het onderzoek ter hand te nemen, dat nu de naam Project UFO kreeg. UFO zijn de voorletters van de woorden: Unidentified Flying Object. Nu ontving iedereen, die op dit ge bied iets te melden had, een uitge breide vragenlijst, die hij in haar ge heel moest invullen. Het gevolg hier van was, dat in 1953 nog 429 meldin gen binnenkwamen, in 1954: 340 en in 1955 nog minder. Het rapport, dat eind 1955 werd gepubliceerd, kwam tot de conclusie, dat van de gevallen, ge meld in de jaren 1953-1955, maar 3 pet niet konden worden verklaard, en daarvan waren er zelfs niet meer dan 12, die de kwalificatie „Good Unknowns" verdienden. Rapporten van latere datum zijn ons niet be kend. Inmiddels had, sedert 1951, de druk pers zich meester gemaakt van de vliegende schotels. In kranten en tijd schriften en ook in enkele boeken werd stelling genomen voor of tegen de UFO's als ruimtevaartuigen, afkomstig van andere hemellichamen. Een van de sterkste voorstanders van deze op vatting was George Adamski, die in zijn in 1953 verschenen boek „Flying Saucers have landed" niet alleen een aantal foto's reproduceerde van vlie gende schotels, maar zelfs meedeelde, met een vliegende-schotelpiloot, af komstig van de planeet Venus, van ge dachten te hebben gewisseld. Oorspron kelijk zou dit langs telepathische weg zijn geschied, maar al spoedig had de Venusiaan zich de Engelse taal mach tig gemaakt. De reis per vliegende schotel langs de achterzijde van de maan, waarover Adamski tijdens zijn recent bezoek te onzent sprak, nad hij toen blijkbaar nog niet gemaakt. Dubieuze foto's Van verschillende zijden kwamen nu foto's en zelfs enkele films van vlie gende schotels los. Die foto's zijn over het algemeen van zeer inferieure kwa liteit en laten meer raden dan zien; een gedetailleerde foto van een vliegen de schotel bestaat, voorzover bekend, niet. Overigens kan men foto's heel ge makkelijk truqueren, hetgeen door de illustraties bij dit artikel wordt aange toond. Het truqueren van films is voor amateurs bijna ondoenlijk; maar de enkele "ilms, die er ooit van vliegende schotels zijn vertoond, geven praktisch niets positiefs te zien. Opgemerkt dient voorts te worden. Mars te koud Er zijn ook viiegende-schotel-enthou siasten, die het op Mars houden. Maai op Mars is het over het algemeen heel wat kouder dan op aarde, zuurstof is in zijn atmosfeer in het geheel niet of slechts in uiterst beperkte mate aanwe zig en do zwaartekracht is er maar on geveer het %l. van die op onze planeet. Marsbewoners zouden zich ten onzent onmiddellijk verraden door hun onge looflijk zware gang, hun gebogen hou ding en hun voortdurend transpireren, zelfs bij vrij koel weer. Van Mercurius, waar het verschil ln temperatuur tussen zon- en schaduwzij de bjjna 700 gr. C. bedraagt, behoeven wij ons in verband met vliegende scho tels zeker niets aan te trekken, even min als van de grote planeten, die, ge rekend vanaf de zon, op Mars volgen; Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptu- nus, met -ïun ongenietelijke atmosfe ren, hun temperaturen, waarbij die in een ijskast nog tropisch lijkt, en hun zwaartekracht, die een mens plat zou drukken op hun oppervlak, indien dat oppervlak tenminste vast zou zijn. Voorzover bekend, heeft zelfs de wild ste vliegende-schotelenthousiast zijn hoop niet op een van deze planeten ge vestigd. Hiermee hebben wij dan, afgezien van het sterk ondergekoelde dwergje Pluto, de reis langs de planeten, van ons zon nestelsel volbracht; ons zonnestelsel, dat maar een héél klein stipje is in on ze Melkweg, die weer een van de ontel bare is, die het Heelal stofferen. Men behoeft zeker de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat in een van de vele miljoenen zonnestelsels van het Heelal nog een planeet te vinden is, die ongeveer dezelfde levensmogelijkheden biedt als onze aarde, en waarop zich wezens, begiftigd met verstand en vrije wil, bevinden. Er is niets, ook in onze godsdienst niet, dat zich tegen deze op vatting verzet. Maar die wezens zouden, zelfs indien zij reisden met snelheden, welke die van het licht benaderen, men senleeftijden nodig hebben om de af stand tussen hun pjaneet en de onze te overbruggen. En door welk miljoenste toeval zouden zij juist onze aarde heb ben ontdekt en waarom zouden zij zich met ons in verbinding willen stellen? Wij vrezen, dat zelfs de heer Adamski op die vragen geen aannemelijk ant woord kan geven. Mr. E. FRANQUINET. Groot-Brittannië Prins Philip van Engeland zal 12 juni de kiel leggen voor de eerste Engelse atoomonderzee- er, de „Dreadnought", welk schip zal worden voortgestuwd door een atoom installatie van Amerikaans ontwerp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7