„Voorgestelde loonbeleid voldoende voorzichtig 7 Cf Khroesjtsjev: Westen wil geen akkoord Frans arbeidersapostolaat maakt voortgang itafcJl Vrees voor wettelijk minimumloon Gehelmde koning Applaus voor profDe Quay Olympische Spe len in 1964 te Tokio en Innsbruck Herter dient een plan in voor de her eniging van Berlijn Met weer. Geen spectaculaire successen Bloedig protest tegen een staking Krijgt Nederland gegevens over atoomwapens Meer aandacht voor onderwijs Voorzitter C.S.W.Vover regeringsverklaring 55 Middelhuis over regeringsverklaring Nieuwe mogelijkheden inzake loonpolitiek Staatsloterij 50.000 op no. 10913 REGERINGSVERKLARING DE GENEEFSE CONFERENTIE KARDINAAL LIENART HÉ Raul Castro vermist WOENSDAG 27 MEI 1959 83ste JAARGANG No. 30222 pfe-ili, Zie verder elders nummer Suède damesjasjes in kleuren Wisselend bewolkt Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraal 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Olrectle: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr» H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 een» per mllllmeter- loogte. Omroepers 15 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 hui 's avonds tel. 21544. niitiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Koning B oudewijn der Belgen heeft tijdens zijn rondreis door de V.S. een bezoek gebracht aan het atoomcentrum Enrico Fermi. Met groot plezier zet de koning de verplichte veiligheidshelm op. (Van onze Haagse redactie) Het Haagse publiek, dat gistermid dag de publieke tribunes tot de laat ste plaats toe had bezet, toen het nieuwe kabinet met de Tweede Ka mer kwam kennismaken, heeft voor een zeldzame verrassing gezorgd, die de minister-president prof. De Quay ten deel viel. Toen hij na afloop van de verga dering hét Binnenhof verliet, werd zijn auto omringd met hetzelfde pu bliek, dat van de tribunes was weg gestroomd en hem buiten opwachtte. Bij het verschijnen van de reeds po pulaire figuur van de nieuwe minis ter-president volgde een luid en har telijk applaus. Dergelijke spontane reacties zijn zeldzaam in het Neder landse politieke leven. De voorzitter van het centraal sociaal werkgeversverbond, mr. F. H. A. de Graaft, heeft dinsdagmiddag op de in Hilversum gehouden besloten algeme ne ledenvergadering van het C.S.W.V. uitvoerig gesproken over de gisteren afgelegde regeringsverklaring. De heer de Graaff sprak na een korte terugblik op de na-oorlogse regeringsperiode over het loonbeleid. „Ook het C.S.W.V. staat positief tegenover een meer gedif ferentieerd, maar tevens gecoördineerd loonbeleid en wq willen de realisering hiervan op zichzelf ook niet lang uit stellen. De regering heeft thans, naar gebleken is, het besluit genomen de verwerking van de huurbijslag reeds in het kader van een gedifferentieerd loonbeleid te doen plaats vinden en het overleg met het georganiseerde be drijfsleven over de concretisering van de hierbij in acht te nemen voorwaar den op zeer korte termijn te doen ge schieden. Wij verklaren ons bereid, aldus de heer de Graaff, aan dit overleg een constructieve bijdrage te leveren. Hoe wel wij het juister hadden gevonden in dien eerst meer zekerheid was verkre gen over de verdere lastenverzwarin gen na 1 april 1960, komt het mij voor dat de door de regering aangegeven weg ook door ons verbond kan worden gevolgd. De voorzitter van het C.S.W.V. wees er verder op, „dat wij bij het door ons voorgestane beleid voor de periode van 1 januari 1959 tot en met 1 april 1960 in feite reeds moeten re kenen op een gemiddelde loonsverho ging in de orde van grootte van circa 6.4 procent a 6.9 procent. Deze per centages omvatten dus niet de kosten van de bestaande huurbijslag, wel de 2.5 a 3 procent kosten van de nieuwe huurbijslag. Voor de beide volle ja ren 1959 en 1960 tezamen wordt in het advies van de S.E.R. een stijging van het reële nationale inkomen per hoofd van de bevolking verwacht van niet meer dan zes procent. Hieruit vloeit voort dat een ontwikkeling die verder zou gaan dan de door ons voorgestane een inflationistische wer king zou hebben. De mogelijkheden tot verbetering zijn beperkt" „In de sociaal-economische raad heb ik mij," aldus de heer de Graaff, „toen die van de zijde van de confessionele groepen gewenst werd, niet verzet tegen een eventuele bestudering van het vraagstuk van een wettelijk minimum loon. De regering heeft thans besloten aan de S.E.R. het verzoek te richten een advies uit te brengen met betrek king tot de wenselijkheden en mogelijk heden van zulk een regeling. Maar ik vraag mij bij voorbaat wel af of bij een dergelijk stelsel niet het loonbeleid te veel in de politieke sfeer wordt ge bracht." „Is dit wel in overeenstemming met datgene wat men met een vrijere loon politiek wil nastreven?" zo vroeg mr. de Graaff. „Hebben wij aan zulke offi ciële minima wel behoefte, indien uit voering wordt gegeven aan wat de S.E.R. in 1955 heeft voorgestaan als een gedifferentieerd en gecoördineerd loonbeleid? Juist het beginsel van de coördinatie houdt 'n dat een toetsend or gaan er o.m. voor te waken heeft dat bij een toelating van zekere differentia tie de lonen niet worden vastgesteld op een sociaal onverantwoord niveau." Hq vervolgde: „Wij wijzen qua sys teem een algemene uniforme loonsver hoging af en zijn overigens van mening, indien men de beperkte verwerking taxeert op een extra-loonsverhoging van één procent, dat de met deze voor stellen gepaarde loonsverhoging (inclu sief incidentele verhogingen) ten belo- pe van 10 a 10.5 procent tot en met 1 april een zodanige zware last voor het bedrijfsleven betekent dat deze regel recht tot een nieuwe overbesteding zou gaan leiden". „Wij hebben met instemming verno men, dat ook de regering algemene welvaartsloonronden als systeem om in de welvaartspositie van de werkne mers verbetering te brengen, ver werpt." De heer de Graaff zeide verder o.m.: „De regering is van oordeel dat de ge differentieerde verbetering van de ar beidsvoorwaarden de vorm kan aanne men van een verbetering van de lonen, bijvoorbeeld bij een verwerking van de huurbijslag 1957, of van de secundaire arbeidsvoorwaarden, bijvoorbeeld door het maken van een aanvang met een arbeidstijdverkorting. Deze verbetering zal slechts kunnen plaats vinden, voorzover de stand en de vooruitzichten van de produktie per werknemer haar veroorloven en ge waarborgd is dat uit deze verbetering geen prijsverhoging voortvloeit en dat rekening is gehouden met de nog te ver wachten compensatiemaatregelen. De regering geeft hiermede terecht blijk zowel ten aanzien van het loonbeleid als ten aanzien van het vraagstuk van de arbeidsduur een voorzichtige koers te willen volgen. Ik meen dat hiervoor alle aanleiding bestaat en acht het gewenst gelet op de uitspraken van de S.E.R. over het probleem van de arbeidstijdverkorting, dat nog nader overleg plaats vindt over de uitwerking van het beleid ten aan zien van beide problemen". „Voor wat de sociale kwesties en de loonpolitiek betreft, die ik dan alleen maar even onder de loupe zal nemen, opent de regeringsverklaring nieuwe mogelijkheden", aldus formuleerde in het kort de heer J. A. Middelhuis, voor zitter van de K.A.B., desgevraagd zijn oordeel. „De vraag is alleen zo ver volgde hij aan welke kant de regering zit, aan die van de heel voorzichtigen of van hen die zeggen dat er iets met de lonen moet gebeuren". De heer Middel huis hoopte dat dit met de Kamerdebat ten uit de verf zou komen en dat er goed naar geïnformeerd zou worden. „In ieder geval", zo zei hij tensloae, „klinkt het geluid niet slecht. We moe ten echter afwachten en het zal op de daden aankomen". Tokio en Innsbruck zijn uitverkoren voor het organiseren van de Olympische Spelen van 1964; de Tapanse hoofdstad voor /at hetreft de zomerspelen, de Tiroler hoofdstad voor Ie winterspelen. Het Internationaal Olympisch Comité heeft deze teden dinsdag aangewezen op zijn vergadering in Wünchen. Beide plaatsen kregen bij de eerste stemming een meerderheid. Tokio kreeg van de 58 stemmen (Detroit kreeg 10. Wenen 9 en Brussel 5). Voor de winterspelen werden dadelijk '9 stem. ien uitgebracht op Innsbruck. Calgary In Canada kreeg de resterende 9 stemmen. (Zie ook elders in dit blad). In de 543e staatsloterij, 4e klasse, is de prijs van 50.000 gevallen op no. 10913. Een prijs van 15.000 viel op no. 7194. De Russische premier, Khroesjtsjev, heeft in Tirana verklaard dat het duide lijk is dat de Westelijke ministers van buitenlandse zaken „niet tot overeen stemming willen komen" in Genève. Volgens radio-Moskou zei Khroesjtsjev: ,Het Russische standpunt wijst precies op het tegenovergestelde". Hij waar schuwde opnieuw: „Indien wij er niet in slagen een overeenkomst te bereiken over een vredesverdrag met beide delen van Duitsland, dan zullen wij een ver drag met Oost-Duitsland alleen sluiten' Hij voegde er aan toe dat de Sovjet- Unie zou trachten eveneens met West- Duitsland een vredesverdrag te sluiten. „Tijdig zal ook West-Duitsland begrij pen dat dit noodzakelijk is", aldus de Sovjet-premier. In Genève zijn de besprekingen in middels in verband met de begrafenis van de Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken, Dulles, tot vrijdag verdaagd. De beraadslagingen zullen dan op geheime zittingen wferden voort gezet. Hierin heeft de Rus Gromyko toegestemd, na een onderhoud met de Engelse minister Selwyn Lloyd. De ministers achten dit de enige weg om wezenlijke vooruitgang te maken. De West- en Oostduitse adviseurs zullen dus niet meer bij de besprekingen aan wezig zijn. Ook zullen er geen perscon ferenties meer worden gegeven. De officiële woordvoerder van de Sovjet delegatie, Mikhail Kharalmov, heeft gisteren echter reeds laten doorscheme ren dat de Russen wellicht in een later stadium van de geheime besprekingen toelating van Oost-Duitsland zullen ver zoeken. De drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken zijn gistermiddag per vliegtuig uit Genève naar Washington vertrokken. Gedrieën reisden zij in Herters toestel. Twee uur eerder was Gromyko reeds naar Londen gevlogen om vandaar na een kort oponthoud op de Russische am bassade naar Amerika door te reizen. Gromyko reisde in een lijnvliegtuig. Herter had ook hem een plaats aan geboden, maar er was geen ruimte meer voor Gromyko's adviseurs en zonder hen wilde de Russische minis ter niet reizen. De vier ministers zul len evenwel morgen wel gezamenlijk terugreizen, waarmee de mogelijkheid is geschapen voor informeel overleg op letterlijk en figuurlijk hoog niveau. Omdat Gromyko eerder dan de Wes telijke ministers uit Genève vertrok werd gistermiddag de twaalfde vergade ring zonder de Russische minister van buitenlandse zaken gehouden. De Rus- Adve rtentie BARTELJORISSTR... HAARLEM, TEL 13439 t6IDSESIRAAT..WU KflNINfrSllLEIIj) AMsftfrpAM IEL, 22.35.96 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met slechts een verspreid voorkomende bui. Ma tige wind tussen noordwest en noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 4.31-20.44. Maan: 0.43-11.15. temp. neersl. Station Weer heden max. afgel. 7 uur gist. 24 uur Stockholm regen 7 20 0.2 Oslo half bew. 12 23 0 Kopenhagen onbewolkt 12 14 0 Londen onbewolkt 8 10 15 0 Amsterdam zwaar bew 17 0 Brussel motregen 11 20 0.4 Parijs geheel bew. 10 21 0 Nice onbewolkt 16 21 0 Berlijn geheel bew. 10 22 0 Frankfort zwaar bew. 12 24 0 Mtinchen geheel bew. 9 20 0 Wenen licht bew. 11 21 0 Rome motregen 14 24 18 Pro/. De Quay tijdens het afleggen van de regeringsverklaring. Op de voorgrond de ministers Luns en Korthals In een uitzending van de Franse tele visie heeft kardinaal Liénart als hoofd van de onafhankelijke prelatuur Pon- tigny, het hoofdkwartier van de Mission de France, volgens het K.N.P. ver klaard, dat het apostolaat der Kerk in de ontkerstende gebieden voortgang maakt, al worden geen spectaculaire resultaten bereikt. Overal hebben de priesters van de Mission de France, al dus de kardinaal, contacten gekregen met de mensen. Zij delen de moeilijkheden van hun dagelijkse leven. Hun tegenwoordigheid en de manier, waarop zij leven toe gewijd aan de armoede hebben vele mensen ertoe gebracht hun vooroordelen tegen de Kerk te herzien. Hun werk, zo vervolgde kardinaal Liénart, bete kent ook een aanmoediging voor de parochiegeestelijkheid, welke bijna dé- faitistisch gestemd was. Het werk van de priesters der Mission de France heeft een nieuwe missie-geest onder de gehele geestelijkheid losgeslagen. Op het ogenblik, zo deelde kardinaal Liénart verder mee, werken er 300 priesters van de Mission de France in 80 gemeenschappen in geheel het land. De roeping van de Mission de France is voortgekomen uit het „scherpe besef van de mate der ontkerstening". Zij vereist een radicale dienstbaarheid aan de verheidenste wereld." Ongeregeldheden in Niteroi, dat door de baai van Guanabara van Rio de Janeiro gescheiden wordt, hebben vier mensen het leven gekost, terwijl 112 mensen gewond werden. Inwoners van Niteroi staken het aanlegstation van de veerboot in brand om te protesteren tegen een staking van het personeel, welke hen belette naar het werk te gaan De Braziliaanse marine moest het vuur openen om de orde te herstellen. Het kantoor van de maatschappij, die met haar schepen da verbinding Niteroi Rio de Janeiro onderhoudt, werd leeggeplunderd. WEST-DUITSLAND. - Bij Bingen is vannacht de sneltrein FrankfortParijs ontspoord. Er vielen een dode en zeven gewonden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Raul Castro, de opperbevelhebber van het Cubaanse leger en broer van premier Fidel Castro, wordt vermist. Hij behoort volgens A.F.P. en U.P.I. tot de inzittenden van een vliegtuig, dat op weg naar het moerasgebied in de pro vincie Santa Clara zoekgeraakt is. Men is direct naspeuringen begonnen. West-Duitsland In West-Berljjn is nog een arrestatie verricht in verband met de spionage-affaire ten behoeve van Oost-Duitsland. Het totaal aantal arrestaties in West-Duitsland en West- Berlijn is daarmee tot 19 gestegen. sische afvaardiging stond dit keer onder de leiding van de onderminister Vale rian Zorin. Herter diende een Westelijk plan voor de hereniging van Berlijn in, dat zeven punten omvat. Deze punten zijn: 1. Twee weken nadat Oost en West overeenstemming hebben bereikt over het Westelijke „package"-plan (betreffende Berlijn, Duitsland, de Europese veiligheid en ontwapening) leggen de Grote Vier een gemeen schappelijke verklaring af dat Ber lijn, in afwachting van de hereniging van Duitsland, door vrije verkiezin gen zal worden herenigd. Binnen zestig dagen na deze verklaring zal een grondwetgevende raad voor ge heel Berlijn worden gekozen, die een kieswet en een grondwet zal opstel len welke aan een volksstemming zullen worden onderworpen. Aan de verkiezingen nemen alle partijen deel die bij de laatste verkiezingen in Oost- of West-Berlijn kandidaten stelden. 2. Een week nadat de grondwet bij referendum is goedgekeurd verkla ren de vier grote mogendheden dat de grondwet van kracht is geworden. Zij behouden echter het recht troe pen in Berlijn te legeren en blijven verantwoordelijk voor ontwapening, demilitarisatie, betrekkingen met het buitenland en de veiligheid van de geallieerde troepen. 3. De vier mogendheden komen over een dat de toegang tot Berlijn door de lucht, via wegen of waterwegen niet zal worden bemoeilijkt. 4. Alle kwesties betreffende de aanwe zigheid van troepen der vier grote mogendheden zullen rechtstreeks met het bestuur van Berlijn worden behandeld. Patrouilles van de mili taire politie, elk bestaande uit «en lid van de strijdkrachten der vier grote mogendheden, zullen kwesties behandelen waarin militair personeel is betrokken. 5. Het bestuur van Berlijn is gemach tigd besluiten van de gemengde Duitse commissie die in Oost- en West-Duitsland van kracht worden in Berlijn uit te voeren. De bevol king van Berlijn neemt deel aan de verkiezingen c'ie in geheel Duitsland worden gehouden, wanneer de Duitse kieswet van kracht wordt. 6. Wanneer de Duitse grondwet is goedgekeurd en een regering voor geheel Duitsland is gevormd wordt Berlijn de hoofdstad van Duitsland. 7. Na het va.i kracht worden van een vredesverdrag is de legering van troepen der vier grote mogendheden in Berlijn afhankelijk van verdragen omtrent het stationeren van troepen in Duitsland. De Sovjet-delegatie noch de Oost duitse groep hebben commentaar gele verd op het plan. De Oostduitse minis ter van buitenlandse zaken, Lothar Bolz, stelde echter een non-agressiepact tussen Oost. en West-Duitsland voo President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft gisteren overeen komsten met vier geallieerde landen aan het Congres voorgelegd inzake de voorziening van geheime gegevens en van uitrusting aan die landen, opdat z|j hun strijdkrachten zullen kunnen oefe nen in het bedienen van atoom-wape nen, aldus meldt U.P.I. De overeen komsten, die automatisch na negentig dagen in werking treden, tenzij het Huis van Afgevaardigden en de Senaat er zich tegen zouden verzetten, zijn geslo ten met Duitsland, Turkije, Nederland en Canada. De wijze, waarop de regeringsver klaring de problematiek van het on derwijs aan de orde stelt, steekt gunstig af bij de minimalistische be handeling, welke in de Troonredes van de laatste jaren ten deel viel aan de zaken in de O., K. en W.- sector. In het jongste verleden kon men de regering herhaaldelijk horen zuch ten over de kosten van het onder wijs; het leek er wel eens op alsof zij meende zich te moeten veront schuldigen voor de uitgaven in deze sector. De nieuwe regering, met de zelfde minister van O., K. en W., spreekt zich nu positiever uit. Zij toont belangstelling te hebben voor enige hoofdproblemen in het onder wijs. Het zou een te kwade veron derstelling zijn, dat het vorige kabi net geen oog had voor die problemen, maar de regering scheen er de laat ste jaren enige moeite mee te hebben zulks te laten blijken. Het noemen van een aantal actuele onderwijskwesties, zoals thans is ge schied, betekent nog niet, dat men nu ook aan de oplossing van die kwesties toe is men denke bij voorbeeld aan het tekort aan docen ten doch het is al wat waard, dat de behoeften en noden van het onder wijs in het grote complex van vraag stukken, waarvoor de regering zich gesteld ziet, thans duidelijk een plaats hebben gekregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1