Raad Zandvoort voteert f2 miljoen voor bouw zuiveringsinstallatie Geen vaste plannen nog ruim van voor afsluiting strand bij wielrenwedstrijden i Zilveren priesterfeest van drs. Th. Zwartkruis luister rijk gevierd zee schilders! 1 RIPOLIN EXPRESS IJmond 3 de laatste kampioen in handbaldistrict Haarlem e.o. w M 3 El i V v4 'I Vijfde Ronde van Nederland vraag geen verf i vraagr Van Nispen verliest van IJmond 2 Eerste concert door Albert de Klerk Olympia's Toer naar Haarlem ivordate agenten gehuldigd ERIC DE NOORMAN RESTAURATIE VAN VERZORGINGSHUIS T.Y.B.B. speelt zijn wedstrijden op E.D.O. -terrein im - taJ Het faillissement van Tieleman en Dros OP SEMINARIE HAGEVELD César Franck-cyclus Geef mij uw hand" Thalia in de schouwburg Rijkskweekschool Haarlem Op zaterdag 30 mei Finish in het Van der Aart-sportpark Overval hank Maasland Strenge straffen voor drie daders Daders roofoverval onmiddellijk gepakt WOENSDAG 27 MEI 1959 /AGINA 2 Zuiveringsinstallatie Zandvoortselaan Een deel van strand Promotie naar de 2e klas AVADA BROMMERS v a. f 398.- AVADA HULPMOTORHUIS JOOP v. DEVENTER Rondv Stuntpalmen Geen uitkering voor aandeelhouders te verwachten Faillissementen GODIN DE BEAUFORT IN „GROTE PRIJS" 111 „Wat kan Criffan ontdekken?" gromt Svein. „Wees daar niet zo bang voor, we zijn niemand tegengekomen en......" „Criffan zal des noods iedere bewoner van de burcht persoonlijk op de pijnbank leggen om er achter te komen, wie jou heeft laten ontvluchten," snauwt Fergus, „en een oude man als mijn vader zal daar zeker niet tegen opgewassen zijn. Haal een postduif!" Weinige ogenblikken later scheert deze kleine geve derde boodschapper langs de toppen der bomen, op weg naar Fergus' hand langer in de burcht. Het is tegen de middag, als hetzelfde dier weer aan Fergus' voeten neerstrijkt en vol spanning luisteren allen naar de weinige woorden, die het antwoord van Fergus' vader inhouden. „Ik wens niet te leven met slaven en oproerlingen. Ik deel de ideeën van jou, mijn zoon, niet. Ik deed het alleen omdat ik niet wil, dat een onschuldige sterft voor jou." Diepe stilte volgt op deze woorden en machteloos balt Fergus de vuisten. „Laten we hopen, dat het goed gaat," zegt Eric ernstig. „Tenslotte is je vader de eerste de beste niet; Criffan zal toch niet verwachten, dat een van zijn raadsheren de schuld is van Sveins ontsnapping?" Fergus haalt de schouders op. „Criffan vertrouwt niemand, als het er op aan komt. Maai" we zullen afwachten. Wie weet, wat er op dit moment gebeurt, zonder dat we er iets tegen kunnen doen." Dat er wat gebeurd is, blijkt nog diezelfde avond, als Fergus' handlanger uit de burcht, strompelend en gewond hf kamp binnenkomt. „Criffan weetweet allessteunt de man. ,P oude Heer Ere, Prins van Dalraida, zal morgenvroeg gehangen worden, a Fergus zich niet overgeeft en Criffans zoon niet meteen uitgeleverd wor Met dit bericht liet Criffan mij vrij." De gemeenteraad van Zandvoort kwam dinsdagavond bijeen onder voor zitterschap van burgemeester, mr. H. M. van Fenema. De publieke tribune was geheel gevuld. Deze belangstelling sproot niet voort uit enig punt der agenda maar gold de raad-als-zodanig. Onder leiding van het hoofd der school stelde de examenklasse der openbare U.L.O.-school zich persoonlijk op de hoogte van de gang van zaken by een raadsvergadering. De burge meester beloonde dit bewijs van burgerzin door de jongelui op een verver sing te trakteren. In tegenstelling tot de vorige vergadering (die tien minuten in beslag nam) ging de raad breedvoerig in op menig punt van de agenda. Ook de rondvraag tam nogal wat tijd in beslag. Het voorstel tot het invoeren van een nieuwe seizoenregeling voor de winkelsluiting gaf de heer SLEGERS <KVP) aanleiding tot een woord van dank voor deze tegemoetkoming aan de belangen van de winkeliers en de bezoekers van de badplaats. Het voor stel dat beoogt de openstelling van alle winkels op zondagen in het sei zoen werd zonder stemming aange nomen. MEVROUW MAL (PvdA) was ma tig tevreden over het voorstel om 38.000 te voteren voor de restauratie van het gemeentelijk verzorgingshuis voor bejaarden. Zij vroeg ook aan de meubilering aandacht te besteden. De heer KONING (AZB) vond een uitgave van 38.000 om „deze oude kast" op te knappen veel te hoog. Nieuwbouw van een zelfde gebouw zou ongeveer 70.000 moeten kosten; maar de ex ploitatie ervan zou veel goedkoper zijn. Mevrouw STEMLER (WD) had een kijkje genomen in het verzorgingshuis en was van de toestand van het ge bouw geschrokken. De uitgave achtte zij dan ook volkomen verantwoord. De heer LINDEMAN (KVP) meende dat een nieuw gebouw, dat aan mo derne eisen moet voldoen, zeker 200.000 zal kosten. Momenteel zijn er elf verpleegden. Daarom doet men er voorzichtig aan, aan restauratie de voorkeur te geven boven nieuwbouw. Wethouder TATES (WD) was ver heugd over de goede ontvangst van dit voorstel. Hij toonde aan. dat de voor gestelde oplossing in alle opzichten de voorkeur verdient boven nieuwbouw. Het voorstel om ƒ2.100.000 te vote ren voor een rioolwaterzuiveringsin stallatie ontlokte de heer KONING (AZB) de opmerking dat dit een „machtig bedrag" is. Hij had altijd gemeend dat de kosten beneden het miljoen zouden blijven. Hij had over dit voorstel nagedacht („dat gebeurt mij niet veel" zei de heer Koning on der grote hilariteit) en vroeg zich af ot men de oplossing niet kon vinden door de aanleg van nieuwe bassins in de buurt van het „Wurmenveld". De heer SLEGERS (KVP) herinner de aan de klachten die 30 jaar geleden al werden geuit tegen de modderkom- men die voor de opvang van het riool water dienen. Destijds Kostte een zui veringsinstallatie één ton en dat vond men toen te veel. Thans kost het be langrijk meer. Naast rente en aflos sing komen ook nog de kosten van be diening. De exploitatie zal dus veel meer dan 100.000 per jaar kosten. Hjj was zeer nieuwsgierig te weten hoe B. en W. zich de financiering van deze uitgave denken. Het eigen belasting- gebied der gemeente is zeer beperkt. ie straatbelasting is de belangrijkste gemeentelijke heffing. Wethouder TATES (WD) toonde de urgentie van dit voorstel aan, o.a. door mede te delen dat de bouw van 48 woningen nabij de Linnaeusstraat wordt bedreigd omdat de hogere in stanties bezwaar maken tegen de on middellijke nabijheid van de zoge naamde „modderkommen". Wethouder KERKMAN (PvdA) gaf nog een financiële-toelichting: toen net tarief voor de straatbelasting tot 10 pet. werd verhoogd, is daarin begre pen een rioolbelasting. Een afzonder lijke rioolbelasting zal dus niet worden Ingevoerd. De exploitatiekosten zullen plm. 200.000 per jaar bedragen. De verbetering van het wegdek van de Zandvoortselaan gaf de heer GO- SEN (AR) aanleiding tot de vraag hoe het staat met le plannen tot verbre ding. Is deze uitgave dan geen geld weggooien? Wethouder TATES (WD) betoogde, dat de toestand van het weg dekherstel dringend noodzakelijk maakt. Als de weg verbreed wordt, zal men daarvoor tonnen moeten vo teren. Verbreding op Zandvoorts ge bied zal alleen effect hebben als Bloe- mendaal daar eveneens toe overgaat en ook in Heemstede een verkeersver- betering wordt aangebracht. In af wachting daarvan moet het noodzake lijke aan het wegdek verricht worden. beschouwen als een stunt die vooral door buitenlanders wordt gewaardeerd. Duizenden hebben zich ai onder de pal men te laten fotograferen. Het is ech ter niet de bedoeling ook langs de boulevards palmen te planten. Over de bouw van de 48 woningen heeft de voorzitter zich al met verschil lende instanties verstaan. De woningen zijn geprojecteerd op honderd meter afstand van een der modderkommen. Men vreest daardoor gevaar voor de volksgezondheid. Hij heeft de zaak met de pharmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid besproken. Het euvel is echter slechts van tijdelijke aard; ak de rioolwaterzuiveringsinstallatie klaar is, worden de modderkommen opgeruimd. Hij heeft voorgesteld de hulzen in elk geval te bouwen, maar de bewoning te doen geschieden in overleg met de inspectie van de volks gezondheid. De wereldkampioenschappen wielren nen zijn nog in voorbereiding. Omtrent de afsluiting van straten en strand zijn nog geen omlijnde plannen gereed. Het parkeren en het verkeer leveren nog problemen op. Wettig verantwoorde maatregelen zullen worden genomen. Hoogstens zal een deel van het strand worden afgesloten; er blijven in elk geval nog kilometers strand over dat men vrij kan betreden. Voor dit bijzonder evenement zullen bijzondere maatregelen moeten worden genomen. Men kan daarbij niet ieder een te vriend houden. Men heeft ge vraagd in Zandvoort 19.000 auto's te laten parkeren. Er ls echter plaats voor 7.000 auto's. De andere parkeer gelegenheid zal in aangrenzende ge meenten moeten gevonden worden. Het programma van de promotie wedstrijden voor de clubs in de derde klassen West I en II is vastgesteld. Op 31 mei begint deze competitie met de wedstrijden Overmaas-TYBB en Excel- sior-HION, resp. om 2 uur en half drie. TYBB speelt al zijn thuiswedstrijden op het EDO-terrein om half zeven. Het programma luidt: 7 juni: TYBB- Excelsior (18.30) en HIQN-Overmaas (2.30) 14 juni; HION-TYBB (2.30 en Excelsior-Overmaas (2.30); 21 juni: TYBB-HION (18.30) en Overmaas-Ex- celsior (2); 28 juni: Excelsior-TYBB (2.30) en Overmaas-HION (2.30) 5 juli: TYBB-Overmaas (18.30) en HION Ex celsior (18.30). Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal de heer A. F. L. Merx per 1 januari I960 aftreden als directeur van de Levensverzekering Maatschappij E.R.K. te Nijmegen. Met ingang van die datum is hij benoemd tot commissaris, en eveneens per 1 januari 1960 zijn tot directeuren be noemd de heren F. Driessen en J. Chr. A. Merx. Advertentie Ita F.B.M., compl695.— SCHAGCHELSTTtAAT 24, TEL. 17780 A.W.Z. OLIE. Crediet-service Alle maten Badium bromfietsbanden Advertentie Bij de rondvraag vroeg de heer DIE- MEN (PvdA) wie toestemming had gegeven om op het Raadhuisplein een paar zogenaamde palmbomen op te richten. Hij vroeg of „Touring Zand voort" het gemeentelijk subsidie voor dergelijke onzinnige uitgaven kan be steden. De heer HOSE (WD) had lol voor „Touring Zandvoort" vanwege het feit dat deze stichting ondanks het in gebreke blijven van de midden stand besloot dit seizoen zes vuur- wrken te steken. De heet SLEGER& (KVP) drong er bij de burgemeester op aan, alle moeite te doen om de bouw van de 48 woningen (die thans gestagneerd wordt) alsnog te realiseren. Hij vroeg ook, of inderdaad op 15 en 16 augustus ter gelegenheid van de wereldkampioenschappen wielrennen het Zandvoortse strand geheel zal wor den afgesloten. Hij vond dat een groot bezwaar. De heer Koning (AZB) vroeg inlichtingen over de juridische moge lijkheid om de openbare wegen af te sluiten bij wielerwedstrijden. De voorzitter nam het op voor de palmen van „Touring Zandvoort". Men moet in deze tijd van spanning en ernst ook een grappige gedachte kunnen waarderen. De palmen zijn te 91 Renners zijn gisteren van start gegaan in de vijfde Ronde van Neder land. Voorop in de oranje trui de win naar van het vorig jaar, Ab van Eg- mond. Met zorg trok Gerrit Schulte, de ploegleider van de militaire ploeg, het tricot om de smalle schouders van zijn pupil, waarna een „Miss", traditio nele entourage van deze ronde, hem met bloemen huldigde. Nadat de renners kalm fietsend van het Stadionplein te Amsterdam waren vertrokken, arriveerden zij tegen twaal ven op het Museumplein, waar velen het spectakel gadesloegen. Wethouder mr. G. van 't Huil verricht te de start op het Museumplein, maar tot de spoorwegovergang van Abcoude bleef men in gesloten gelederen. Het officieuze begin van deze ronde van Nederland, bekend onder de naam Olympia's tour, werd bijgewoond door militaire autoriteiten, onder wie de garnizoenscommandant van Amsterdam. De curator in het faillissement der commanditaire vennootschap op aan delen Tieleman en Dros te riden deelt mede, dat in dit faillissement tot heden drie uitdelingen hebben plaats gevon den. Blijkens de gedeponeerde uit- delingslijsten is hierbij een aan de C.V. verleend boedelk-ediet, groot c99.585, geheel afgelost. Aan preferente credi teuren erd in totaal 951.594 uitge keerd, waarmee deze thans vrijwel ge heel zijn voldaan. De concurrerende crediteuren ontvingen tot heden achter eenvolgens 14, 15, 48 en 15,5144 pet hun ner vorderingen, waartoe in totaal 1.062.448 werd uitgekeerd. Er zijn nog enige verdere uitkeringen te verwachten. Het uitzicht bestaat, dat uiteindelijk alle oreferente schulden volledig en alle concurrerende schulden vrijwel volledig, zullen kunnen worden voldaan. Het is echter wel uitgesloten te achten, dat de baten toereikend zul- 1 .i blijken om ook nog een uitkering aan de aande'-'houders te doen, aldus de curator. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag 26 mei in staat van faillissement verklaard: J. van Jelgerhuis te Beverwijk. Rech- ter-Commissaris: mr. N Peeling Brou wer, Curator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk. De Naamloze Vennootschap Phono- press N.V. gevestigd en kantoorhouden- de te Heemstede. Rechter-Commissa- ris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslüst is op 26 mei ge ëindigd het faillissement van: Jacobus van len Bos. aannemer van grondwerken te Zaandam. Rechter commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curatrice: mevr. mr. H. S. J. M. Fel- hoen Kraal-Otto, advocaat en procu reur te Wormerveer. Bij beschikking van de arrondisse- mentsrechtsbank te Haarlem van 12 mei is gehomologeerd het akkoord in het faillissement van A. van Eek, ga ragehouder te Haarlem. Rechter-Com- missaris: mr. J. P. Petersen. Curator mr. F. M. Oberman, advocaat en pro cureur te Haarlem. De Hageveldse gemeenschap In Heem stede heeft gisteren in eigen stjjl het zilveren priesterjubileum gevierd van z(jn Engelse leraar drs. Th. Zwartkruis. Die stijl was hoofs, hartelijk en blij moedig, drie de jubilaris sierende ad jectieven, welke dan ook b(j herhaling tijdens de hulde werden gebezigd. Niet alleen de collegae en studenten hebben hem bejubeld. De vrienden van buiten Hageveld deden voor hen niet onder en waren in minstens zo groten getale pre sent, mensen uit velerlei kring, gasten ook, die de Noordzee waren overgesto ken om hem te feliciteren. Van hen dienen genoemd te worden mgr. J. D. Scanlan, bisschop van Motherwell in Schotland, en kanunnik Francis Bart- lett van de Westminster Cathedral in Londen, welke laatste tevciv-. de schrif telijke gelukwensen overbracht van William Cardinal Godfrey. In de ochtenduren terzelfdertijd werd tot intentie van de jubilaris in de Westminster Cathedral de kapittelmis opgedragen droeg drs. Zwartkruis in de fraai versierde kapel van Hageveld de plechtige H. Mis op, daarbij geassis teerd door de regent mgr. dr. C. J. Hen- ning (presbyter), kanunnik Bartlett (diaken) en de priester-student M. van Buuren uit Nijmegen (subdiaken). De Schola Cantorum zong de door Coos van Overbeek gecomponeerde Missa in Honorem Beatae Mariae Virginis Regi- nae Mundi. De regent belichtte in zijn predicatie over het priesterschap onder meer de blijheid van de jubilaris, welke tot besluit van de plechtigheid haar verklanking kreeg in Strategiers „Exul- tate Deo". Tijdens de openbare receptie, muzi kaal omlijst en afgewisseld door de stu denten, bleek andermaal, hoe de leraar en priester in de gentleman Zwartkruis gewaardeerd wordt. Een der studenten duidde daarop in zijn toespraak, toen hij de Engelse leraar „ouder, wijzer en grijzer geworden" dank bracht voor diens vormende lessen, steeds een „c e man show". Dokter P. K. J. Tervooren, spreken de namens de Haarlemse '"riacongre- gatie, gewaagde van een joviaal direc- ur, die precies weet te peilen wat zijn mensen nodig hebben. Dat bleek ook hijzelf te kunnen, want hij bood drs. Zwartkruis een filmapparaat ten ge schenke aan. De projector volgde kort daarop, toen notaris J. H. A. M. Anten uit Velsen het woord gevoerd had na mens de Katholieke Kinderuitzending en, na de journalistieke arbeid van de jubilaris geprezen te hebben, diens uit- .zendingsverdiensten belicht had. Kanunnik Bartlett lichtte zijn gehoor in over de vriendschap, die drs. Zwart kruis in menig Engels milieu verwor ven heeft en de activiteiten, die hij in en rond Westminster gepleegd heeft, hetgeen kardinaal Godfrey nog eens op hartelijke en dankbare wijze bevestigde in zijn schriftelijke felicitatie. Tenslotte sprak drs. H. W. M. van Run uit naam van de Haarlemse St. Adelbertvereni- ging, die duidelijk maakte hoe de jubi laris zijn geestelijke en adviserende taak weet te interpreteren buiten de geijkte formules om. Een glasservies was hier het geschenk. Studenten voerden hierna met veel succes een fragment op uit Shakespea re's .,A Midsummernightsdream", het kostelijke spelletje namelijk, dat de Atheense handwerkslieden ten beste geven. „For he is a jolly good fellow", zo klonk het tot besluit van de receptie, een stelling welke vervolgens in een meer besloten gezelschap nog eens klaar bewezen werd. Tijdens de receptie maakten hun entree de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hulbers, en diens coadjutor, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, alsmede mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal. Zij feliciteerden de feesteling en onderhiel den zich langdurig met vooral de Engelse gasten. Temidden van al zijn vrienden was de feesteling een gelukkig en blij man, waarvan hy recht uit het hart in zijn dankwoord getuigde. Gelukkig en blij, omdat hij op Hageveld mocht werken, maar ook om hetgeen hij in zijn zielzor gelijke arbeid, met name in Londen, had mogen verrichten. (Van onze handbalmedewerker) Na een spannende race met Zand- voortmeeuwen 2 is het IJmond 3 in de tweede klasse heren van de handbal competitie, district Haarlem en omstre ken, gelukt via een overwinning op Rapiditas 3 beslag te leggen op de afde lingstitel. Daarmee zijn nu alle kam pioenen bekend geworden. Voor het overige werden wedstrijden gespeeld, uitsluitend bedoeld om zoveel mogelijk het programma af te werken. Helemaal „rond" zullen de klassen niet komen, aangezien aanstaande zondag het sei zoen definitief wordt afgesloten. In de eerste klasse dames nestelde HBC zich naast Rapiditas op de vierde plaats door de uitwedstrijd tegen Zand- voortmeeuwen met 4-6 in winst om te zetten. Aangezien voorts TYBB zich tevreden stelde met een gelijk spel (2-2) tegen HOC, liggen de krachtsverhou dingen thans als volgt: Blinkert 15 30 HOC 15 13* IJmond 15 23 Cone. (Hi.) 13 11 TYBB 15 17 Full Speed 14 6 HBC 14 13 Zandv.m. 13 0 Rapiditas 14 13 2 verliespunten. Van Nispen, dat de tweede helft van het seizoen dikwijls zo uitstekend voor de dag kwam in de tweede klasse A moest ditmaal zijn meerdere erkennen In de Grote Kerk vond gisteravond het eerste concert van de César Franck- cyclus plaats, dat door Albert de Klerk gegeven werd. Dinsdag 9 juni verzorgt Piet Kee de uitvoering. Enigs zins precair blijft een interpretatie van Franck's muziek op een barokinstru- ment ontegenzeglijk, waarmee we volstrekt niet willen zeggen dat die dan maar achterwege moet blijven. Een dergelijk exclusivisme zou, consequent doorgevoerd, alle Bachuitvoeringen op het Cavaillé-Coll-orgel in de Concert zaal tevens afkeuren. Immers het zo rijke instrument is mixtuur-arm, de tongspelen zijn te pe netrant, de tubbas te volumineus, ve le fluitstemmen blazen over, de strij kers zijn te geraffineerd. Het is evi dent, dat men bij een dergelijk stijl- puritanisme tot niet te aanvaarden en onhoudbare gevolgtrekkingen komt. Op het Müller-orgel bijvoorbeeld zijn voor Franck de regalen niet fijn ge noeg, het bronzen tongwerktimbre is on-Frans, bepaalde expressiemiddelen ontbreken, er zijn zelfs toetsen te kort. We hebben het nu over twee van de mooiste orgels in ons land gehad. Zeker ls, dat Albert de Klerk ons met zijn vertolking van de vijf werken van „le Maitre angélique", al was het dan niet op het meest geëigende in strument, wonderschone momenten heeft geschonken. De orgelwerken van Franck zijn uniek in de gehele muziek literatuur. Zeker, zuiver organistiek ge zien zijn ze te orkestraal, een mens met een vervelend humeur zou ze met uitzondering van „Prélude, Fugue et Variations" zelfs onder de „gen restukken" kunnen gaan rekenen. Maar dan moet hij wel volkomen on gevoelig zijn voor de taal van Franck, want die is in zijn verhevenste mo menten van de engelen en van de men sen. Nimmer is Franck vroom, wel re ligieus. Wat ons betreft kunnen we alle romantische orgelwerken missen, doch nimmer die van César Auguste Franck. Albert de Klerk speelde het „Pièce Heroïque" (het heroïsche karakter moet wel voornamelijk in de ritmiek gezocht worden) met fraai-afgewogen agogiek. Het tweede Choral bood alle kansen voor veelzijdige registernuance- ringen, die de kunstenaar dan ook rij kelijk wist te benutten, en waarin hij gelukkig ondanks het voorschrift van de componist op de bepaalde plaatsen de tremolo verstek liet gaan. De „Fantaisie" in La majeur, die in de vrije hoofdvorm is geconcipieerd, was prachtig van opbouw. Het mooiste van de avond vonden we echter het „Cantabile" dat ons met zijn ongeëve naarde harmonieën en rijke verklan king bepaald ontroerde. Met het pompeuze „Final", dat bij alle genia liteit toch bedenkelijke episoden bevat betreffende distinctie, werd dit con cert besloten. T. DE VR. in het hoger geklasseerde IJmond 2, dat met 7-3 aan het langste eind trok. De stand: TYBB 2 12 23 Conc. 3 10 4 IJmond 2 12 19 Blinkert 3 10 4 v. Nispen 12 13 Rapidit. 2 10 2 DSO 10 9* 2 verliespunten. De in de lijn liggende verwachting, dat Rapiditas 3 in de tweede klasse heren fel tegenstand zou bieden, maar er desondanks wel niet in zou slagen IJmond 3 op diens eigen veld van een overwinning, welke dan het kampioen schap zou betekenen, af te houden, is afgelopen weekeinde realiteit grworden. De titel werd door IJmond 3 iehaald met een zege van 8-4. Zandvoortmeeu- wen 2 en De Blinkert 3 ontliepen elkaar niet veel in kracht. De volle winst kwam terecht bij de Zandvoortse ploeg (4-3). IJmond 3 15 24 Blinkert 2 11 11 Zandv.m. 2 13 19 Blinkert 3 14 4 Conc. 3 13 14 Rapidit. 3 8 2 Dames-junioren A: IJmondDe Blin kert 2 7-4. De voorstelling, welke de spelers van het R.K. Haarlems Toneel Thalia" gisteravond onder regie van Jan de Jong in de Haarlemse stadsschouwburg gaven van Wim Dumonts toneelspel „Geef mij Uw hand, was. naar onze smaak bepaald beter dan het stuk zelf. Op een nogal langdraderige manier im mers wordt een op' zichzelf misschien niet onaardig verhaal meer uitgemol ken dan verteld. Dat er in de voorstel ling van Thalia" verschillende goede en boeiende momenten waren, is dan ook te danken aan spelers en regis seur. Het stuk speelt grotendeels in een armetierig kosthuis, waar aller lei wonderlijke figuren van de maat schappelijke zelfkant huizen. Een van hen blijkt vroeger een succesvol to neelschrijver geweest te zijn die, ten onrechte verdacht van moord en opge jaagd door de politie, daar een toe vluchtsoord gevonden heeft. De man meent alles verloren te hebben, maar dank zij de vindingrijkheid van een po litieman, die op een in het kosthuis mede wonend meisje verliefd wordt, komt alles weer in goede banen. De vader vindt althans zijn beide dochters terug, van wie er één jarenlang met hem onder één dak geleefd moet heb ben. Die dochter gaat dan ook succes sen oogsten als toneelschrijfster. Alle maal nogal onwaarschijnlijk en lang dradig. Niettemin zat er beslist wel vaart in het spel, waarbij men echter het wachten op de reeds lang te vo ren bekende ontknoping op de koop toe moest nemen. Het kosthuis-milieu wis ten de Thalia-spelers voortreffelijk te ty peren. Bertha Tamis-Koevoets bijvoor beeld zetten een kordate, niet op haar mondje gevallen hospita op het toneel. Jan Overtoom was onverbeterlijk: een pracht-type van een welbespraakt, arm en fier oud mannetje. Cor Wassenberg speelde de verlopen toneelschrijver, en gaf daarbij aan alle emoties het volle pond. Vooral aan het slot gaf hij gaaf en sterk spel te zien. Coby Overtoom speelde het jonge toneelschrijfstertje allerliefst, hetgeen ook geldt voor Piet Braam, de politieman. Han Koek, als een louche jongeman, Anky Sens, een blind meisje, Cees Sens, een gentle- man-schurk en Ans van Nieuwland, een actrice, completeerden, allen niet on verdienstelijk, een toneel-team dat te recht met applaus beloond werd. Eindexamens Tweede Leerkring. Ge ëxamineerd: 5 kandidaten; geslaagd: de dames H. C. Kromhout te Heemste de, W. C. Nieuwenweg te Haarlem; M. W. E. Duijf te Overveen en R, van Baak te Bloemendaal en de heer J. Bou- man te Haarlem. Advertentie In mei heeft U er voordeel bij VAN ALTENA te bellen en voor de laagste voorjaarsprijs Uw KOLEN te bestellen. KLEVERPARK 21 B TEL. 11716 Voor het eerst in de nog betrekkelijk jonge geschiedenis van „Olympia's Toer door Nederland", die dezer dagen wordt gehouden, is ook Haarlem in dit groots opgezette wielerevenement voor ama teurs en onafhankelijken betrokken. De finish van de voorlaatste en de start voor de slot-etappe naar Amsterdam vindt namelijk plaats in het „Van der Aartsportpark" te Haarlem-Noord. De karavaan wordt op 30 mei om streeks 17.49 uur in het sportpark ver wacht. Voordat het zover is worden op het parcours door de Haarlemse wieler club „De Kampioen" en „De Bataaf" uit Halfweg een aantrekkelijk wielerpro- gramma verzorgd. Dit begint om kwart vóór vier met een wedstrijdje voor ad- spiranten over vijftien ronden. Zodra dit afgelopen is gaan de beroepsrenners, amateurs en nieuwelingen van beide clubs van start voor een wedstrijd over onbepaalde afstand. Bekende renners zuilen hieraan deelnemen. Er hebben in totaal 47 renners ingeschreven. Zondag 31 mei vertrekken de renners om 12.25 uur weer uit het „Van der Aartsportpark" voor de slotrit naar Am sterdam. Op beide dagen is de route door de Spaarnestad hetzelfde. Zater dagmiddag omstreeks 17.36 uur komen de renners vanaf de Leidsevaart de stad binnen en gaan dan via de Westelijke randweg - Zijlweg - Julianalaan - Adri- aan Stooplaan - Brederodestraat - Delft laan - Rijksstraatweg - Muiderslotweg en Geusevesperstraat naar het „Van der Aartsportpark". Zondags verlaten zij de stad in omgekeerde volgorde en rijden dan via Bennebroek, Wilnis en Abcoude naar het Olympisch Stadion te Amster dam. Daar vindt omstreeks 15.12 uur de aankomst plaats op de sintelbaan in de pauze van de Ere-divisiewedstrijden Blauw WitFeijenoord en D.W.S./A Elinkwijk. De rechtbank te Rotterdam heeft gis teren de drie mannen, die in de nacht van 13 op 14 februari jl. een mislukte overval op de bank van Maasland ge pleegd hebben, conform de eis veroor deeld. Een 26-jarige varensgezel uit Lei den kreej drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Een 35-jarige schoonmaker uit 's-Gravenhage kreeg twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. Een 44-jarige havenarbeider uit 's-Graven hage, die in de auto had zitten wachten, kreeg een jaar gevangensstraf met af trek. Op het politiebureau Linnaeugstraat te Amsterdam heeft de procureur-ge neraal by het Amsterdams Gerechts hof, mr. H. R. de Zaaijer, aan de agenten G. van Hoogen en G. M. Vos- sevelde een bijzondere tevredenheids betuiging uitgereikt van de Minister van Justitie. Door hun moedig, beheerst en door tastend optreden konden zjj onder ge vaarlijke omstandigheden de vijf jon gemannen arresteren die betrokken waren bij de op 9 mei J.l. gepleegde roofoverval op de chef van een post agentschap te Amsterdam. De procu reur-generaal hield daarbij een toe spraak, waarin h(j de politie van het bureau hulde bracht omdat ze in korte tijd drie ernstige en spectaculaire mis drijven heeft weten op te lossen. D« officier van justie, mr. W. P. Bakho ven. de hoofdcommissaris van politie H. J. van der Molen, commissaris D. A. M, Binnendijk en enige inspecteurs waren bij deze plechtigheid aanwezig. Carel Godin de Beaufort, de Neder landse top-coureur, zal starten in d« Grote Prijs van Nederland, die zondag 31 mei in Zandvoort wordt gehouden. Godin de Beaufort zal uitkomen met de nieuwe formule II-renwagen van Porsche, die uitgerust is met een mo tor van 1500 cc. Aangezien de overigs coureurs met formule I-renwagens cylinderinhoud tot 2500 cc rijden, staat eigenlijk bij voorbaat al vast, dat de Nederlander alleen strijd zal kunnen leveren met de minst-snel le wagens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2