Bus op „onbewaakte" bij Wezep gegrepen Televisie grote concurrent der Horeca-bedrijven P. C. Hooft-prijs uitgereikt aan Pierre Kemp Reisje Werd Jan van Eyck in Arendonk geboren? op Ndtrt Hp! Oplichters hielpen pastoor maar nog meer zichzelf Dood van vier passagiers te wijten aan onvoorzichtigheid van chauffeur? 100.000 mark voor Anne Frankhuis De gevolgen van duimzuigen Eerste tandarts in Utrecht gepromoveerd HERWONNEN LEVENSKRACHT Collectieve reclamecampagne ter stimulering van cafébezoek Sjah dankt Koningin Historicus doet sensationele onthulling voor Vlaamse T.V. Provinciehuis 10 milj, duurder Strooptocht langs kloosters L. C. Rietveld Tweederde drieling wordt priester WOENSDAG 27 MEI 1959 PAGINA 3 Rechtbank Zwolle behandelt ernstig ongeval Gift van Duitse regering en Bondspresident Dodelijk ongeval ver oorzaakt Onderzoek ter plaatse gelast (Advertentie) De natuur biedt U: door het wonderbaarlijk bijenpraeparaat APISERUM Jonges, ik smeer 'm effe... ik mot fóZnaar 't postkantoor, om te sparen. HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK ...U tmet en, Een jaar voor de „pastorieënspecialist Sjah heeft onderhoud met De Gaulle Verplicht openbaar werk In Zuid-Holland Verdachten in vrijheid gesteld Secretaris-generaal van Defensie Consul en vrouw in Frankrijk verongelukt Gerard Lockef eer Jan Lockef eer Voor de rechtbank te Zwolle heeft dinsdag terecht gestaan een 29-jarige buschauffeur uit Epe. De bus die hjj be stuurde werd 1 oktober j.l. op een on bewaakte overweg te Wezep bij Olde- broek door een trein gegrepen. Dit on geluk kostte vier inzittenden van de bus het leven. Tegen hem werd 150 gulden boete geëist. Met een bus van de Veluwsche Autodienst, waarin 46 pas sagiers zaten, was deze chauffeur die avond op weg naar Kampen. In de mid dag van die dag was de spoorwegover gang bij het station te Wezep wegens werkzaamheden geheel versperd. Tus sen Heerde en Wezep hoorde hjj van een hem tegemoetkomende collega, dat hij de normale route niet kon volgen. Hij kreeg de raad, de spoorlijn over te steken via de onbewaakte overweg in de Puttensteinseveldweg, even ten wes ten van het station. De collega zei hem echter goed uit te kijken en de conduc trice te laten uitstappen om op het treinverkeer te letten, daar het uitzicht ter plaatse zeer slecht is en de rails bovendien tussen de overweg en het station een bocht maken, waardoor men een van die kant komende trein niet kon zien aankomen. Op de 2.60 meter brede overweg raak te de bus, die 2.30 meter breed was, naast het bielspad. De motor sloeg af en de bus kwam tot stilstand. Op dat ogenblik, het was ongeveer twee minu ten over zes, naderde met een snelheid van 110 km per uur de sneltrein Zwolle- Amersfoort. Een passagier schreeuwde: „Er komt een trein aan, spring eruit". Tien passagiers zaten nog in de bus toen het voertuig met een klap, die tot ver in de omtrek hoorbaar was, werd gegrepen. Drie van hen vonden in de ravage de dood, en zeven, van wie er één later overleed, werden gewond. De burgemeester van Amsterdam, mr G. van Hall, heeft dinsdagmiddag van de Duitse consul-generaal in de hoofd stad, dr. Carl von Holten, 100.000 mar ken (ruim 90.000) ontvangen als bij drage van de Bondsregering en de Bondspresident in het herstel van het Anne Frank-huis. De burgemeester gaf het geld op zjjn beurt door aan mr. F. B. Bakels, voor zitter van de Anne Frank-stichting, eigenaresse van het „Achterhuis" aan de Prinsengracht bij de Westermarkt. Dit wordt ingericht in de staat, waar in het verkeerde tijdens de bezettings jaren, toen de families Frank en Van Daan' daar waren ondergedoken. Boven dien wordt het voorhuis herbouwd tot internationaal jeugdcentrum en zal er naast een studentenhuis verrijzen. De consul-generaal merkte tijdens de korte plechtigheid te zijnen huize op dat „Het dagboek van Anne Frank" ook weerklank heeft gevonden in de Duitse Bondsrepubliek. Zijn regering steunt het doel voor de stichting om te komen tot een gedenkteken, niet al leen als herinnering aan de onschuldige slachtoffers van het nazidom, maar ook als waarschuwing voor het behoud van vrede en vrijheid. De Bonds-presi dent, prof. Th. Heuss, heeft het bedrag van de regering aangevuld. Het geld ging vergezeld van een brief, waarin prof. Heuss persoonlijk aan de Anne Frankstichting getuigt van zijn gevoelens voor het onschuldig lij den van zovelen en waarin hij zijn sym pathie uitspreekt van het streven om het Anne Frankhuis te maken tot een internationaal ontmoetingscentrum voor jongeren. Voortgezet duimzuigen heeft een mis vormende invloed op het tand- en kaak- stelsel, doch tevens op de goede lipslui- haling dikwijls niet tot stand komt. halingd ikwijls niet tot stand komt. Tot deze conclusie komt de heer A. J. van Hillegondsberg te Amsterdam in het proefschrift waarop hij gisteren pro moveerde tot doctor in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. van Hillegondsberg verklaart zich echter een tegenstander van het gebruik van dwangmiddelen of andere psycho logisch niet verantwoorde methoden om het duimzuigen te onderdrukken. De heer van Hilegondsberg heeft zich bij zijn studie in de erstë plaats gericht op de ontwikkeling van het temporaire gebit bij kinderen van 4 tot 5% jaar. In zijn proefschrift getiteld „De bete kenis van enkele postnatale factoren voor het ontstaan van dento-maxillaire afwijkingen in het temporaire gebit" wijdt hij verder aandacht aan het ver band tussen afwijkingen, die de nor male neusademhaling beletten en die op hun beurt weer aanleiding geven tot onjuiste relaties in het tandkaak- stel. Promotor was prof. dr. R. W. Broek man. De heer van Hillegondsberg is de eerste aan de medische faculteit te Utrecht gepromoveerde tandarts. Voor de rechtbank te Maastricht heeft een 44-jarige bloemist terecht gestaan. Twee personen, die rechts langs de weg hepen, werden op slag gedood, toen hij "P 30 maart j.l. nabij de grensdoorlaat- SiÜ 01}der Roosteren, een aanrijding ver- Verdachte verklaarde van de ■n,„lr?f. "iets te hebben gemerkt, hij verkeerdllmA.door een tegenligger. Ook sterke drankJ met °nder inVl°ed Va" °"lCierverzocht, in verband met vfirin ai 5 van verdachtes ver- n^rl^t8n G! erz°ek ter plaatse onder de annriidSt omstandigheden als bij de aanrijding. De rechtbank willigde dit Verdachte werd verweten, dat hjj onvoorzichtig en ondeskundig de over weg was opgereden en daardoor schul dig moest worden geacht aan de dood van vier passagiers en aan het zwaar lichamelijk letsel, van andere passa giers. Voorts had hij het spoorwegver keer in gevaar gebracht, aldus de aan klacht. De verdachte zei desgevraagd er van te voren niet aan te hebben gedacht de passagiers te laten uitstappen. En de conductrice had hij niet voor de bus laten uitlopen, omdat hp vond dat een „dame daar geen kijk op heeft". De verdachte verklaarde, lat hij uit de waarschuwing van zijn collega had be grepen, dat hij alleen moest letten op een eventuele trein en dat het er niet om ging heel voorzichtig over de over weg te rijden. De collega-chauffeur werd door de president verweten, dat hij verdachte in de war had gebracht, want deze had wel de normale weg kunnen nemen, als hp gewild had. De officier vond dat de chauffeur met zijn kostbare last van 46 passagiers en gezien de zwaarte van de volle bus (12.000 kilo) zo de oversteek niet had mogen wagen. Verdachte had moeten bedenken dat per dag 110 treinen deze overweg passeren. De officier zei, dat in zekere zin mag worden gesproken van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Men moest bedenken, dat het ongeluk nog betrekkelijk goed is afgelopen. De strafmaat noemde hij een probleem. Een autobuschauffeur gaat het als een apotheker of een over wegwachter: één fout in vele jaren is meestal fataal. Hun aangeboren ver antwoordelijkheidsgevoel dient voortdu rend wakker te blijven. Laat allen die zo'n grote verantwoordelijkheid dragen eens scherper waakzaam zijn, aldus de officier, mr. Stigter, die hierna tot zijn eis van f 150 boete kwam. De raadsman betoogde dat de oor zaak van het vastraken ondanks een nauwgezet onderzoek niet is komen vast te staan. Ook kan dus niet worden gezegd, welke fout verdachte misschien heeft gemaakt. De raadsman achtte grove schuld niet bewezen en conclu deerde tot vrijspraak. Uitspraak 9 juni. zuur": een oerbron van kracht. Hij bracht de bestanddelen samen in een drinkbare ampul voor menselijk ge bruik. Zijn „Apiserum" was een complete sensatie. Wie Apiserum gebruikt voelt zich ais herboren. Ouderdoms- en vermoeid heidsverschijnselen kunnen al na één kuur verdwijnen. Met Apiserum wordt de leeftijdsgrens als het ware verhoogd. Apiserum doorstraalt het lichaam van nieuwe, jonge energie, van nieuwe le vensdrift en vitaliteit: een wondermid del van zuiver natuurlijke samenstelling. Apiserum is een nieuw, natuurlijk le venselixer, dat door duizenden geluk kige gebruikers - mannen zowel als vrouwen - als een weldaad werd ont vangen. Wacht daarom niet langer: Gun Uzelf herwonnen levenskracht door APISERUM Apiserum is geen geneesmiddel, doch een natuurlijke drank die nieu we vitaliteit en veerkracht, nieuwe durf en dynamiek op iedere leeftijd kan schenken. APISERUM is verkrijgbaar bij de phar- maceutische detailhandel in kuurver- pakkingen van 24 drinkbare ampullen a f 49.50. Imp. Bergerac N.V., Hofwijck- plein 46-47, Den Haag. TOEN DE FRANSE ONDERZOEKER, DE BELVEFER er na jarenlang, moei zaam researchwerk in slaagde de „Ko- ninginnegelei" van de Bijenkoningin dienstbaar te maken aan de mensheid, behaalde hij de grootste overwinning ooit op de natuur veroverd. Want deze „Koninginnegelei" bevatte het geheim van de superioriteit van de Bijenko ningin over de andere bijen, het geheim van haar kracht en haar stralend uiter lijk, van haar uniek lang leven in de bijenwereld, van haar verrassende po tentie. De Belvéfer ontleedde de gelei; hij vond: een superconcentratie van na tuurlijke vitaminen, en „pantotheen- (Van onze correspondent) De televisie brengt onze bedrijven schade toe en dat zal nog wel een poos zo blijven, aldus de heer J. Wolters in de jaarrede, waarmee hij het 68e Ho- recacongres in Musis Sacrum te Arn hem opende. Hij voegde daar echter meteen het Amerikaanse voorbeeld als troostrijk perspectief aan toe. In Ameri ka, waar men de televisie veel langer kent dan bij ons en waar op dat punt veel meer geboden wordt, blijkt de kijk- animo danig te tanen. Men zoekt in toe- Advertentie De sjah van Iran heeft koningin Ju liana het volgende telegram gezonden: Aan het eind van mijn onvergetelijk bezoek aan uw land wil ik uwe ma jesteit en Z.K.H. prins Bernhard mijn oprechte dank betuigen voor de warme en vriendelijke gastvrijheid die mij be wezen werd. Mijn verblijf in Nederland waarvan ik zo zeer genoten heb, heeft mijn gevoelens van vriendschap en be wondering, alsmede die van het Ira nese volk, voor het Nederlandse volk versterkt. Moge uwer majesteits wijs en verlicht bestuur uw land geduren de vele „aren blijven leiden naar meer dere welvaart en voorspoed." Koningin Juliana heeft de sjah ge antwoord „Mijn man en ik stellen de warme en persoonlijke boodschap van uwe keizer lijke majesteit op hoge prijs. Ik wil nog eens herhalen hoe verheugd ons volk en wij beiden waren u hier te hebben als onze gast en dat u iedereen hier grote en oprechte bewondering afdwong. Wij zijn overtuigd van het voortduren en van de groei van onze persoonlijke vriendschap en van die tussen onzer beider landen en volken. Ik wens hier aan toe ie voegen onze allerbeste wen sen voor de persoon van uwe keizerlij ke majesteit en voor uw grote taak." Pierre Kemp derde van links) na de uitreiking van de P. C. Hooftprijs in gesprek met dr. F. Houben (links) en dr. Wesselings (midden). Rechts de echtgenote van de dichter. De secretaris-generaal van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dr. J. H. Wesselings, heeft gisteren de P. C. Hooftprijs 1958, de staatsprijs voor letterkunde, uitgereikt aan de in Maastricht wonende dichter Pierre Kemp. De uitreiking geschied de te zijnen huize in tegenwoordig heid van de commissaris dei Koningin in de provincie Limburg, dr. F. Houben, de voorzitter van de jury voor de P. C. Hooftprijs, prof. dr. Garmt Stui veling, dr. J. Hulsker, chef van de af deling kunsten van het ministerie van O.K. en W., en van het jurylid, de heer Adriaan Morriën. Zij werden na de uitreiking van de prijs door het col lege van B. en W. van Maastricht in de Prinsenkamer van het stadhuis ont vangen. Na afloop van deze ontvangst heeft het gezelschap als gast van het gemeentebestuur aangezeten aan een lunch. Bij de plechtigheid ten huize van de dichter waren nog aanwezig mr. W. baron Michiels van Kessenich, burge meester van Maastricht, G. Gijbeis, wethouder van onderwijs a.i. van Maas tricht en naaste familieleden van de dichter. nemende mate café's op, waar geen t.v.-apparaat aanwezig is. Het is reëel daaruit te concluderen, dat dit in de toe komst ook hier ten lande het geval zal zijn. In de nabije toekomst zijn echter nog klappen te verwachten. Om deze zoveel mogelijk te pareren, wil men een col lectieve reclamecampagne op touw gaan zetten om het cafébezoek te sti muleren. Niet minder dan 80 pet van het Ne derlandse volk bezoekt geen café's. In België, Duitsland en Frankrijk slechts 20 pet. In de collectieve campagne wil men het motief: „Ga met uw vrouw eens een avondje uit" gaan bespelen. De bedrijven die aan deze campagne meedoen, verdienen er al aan, als zij leidt tot een omzetvermeerdering van vijf flesjes limonade. Een enquete heeft uitgewezen, dat slechts 29 pet van de werknemers zich heeft uitgesproken voor afschaffing van het bedieningsgeld. De heer Wolters leidde hieruit af, dat de vakbeweging in haar eisen verder gaat dan de be langhebbenden zelf wensen. Hij riep voorts op tot strijd tegen dorpshuizen, verenigingsgebouwen en parochiehuizen met verlof B, die zalen verhuren ten koste van de plaatselijke horecabedrijven. De rechtbank te Maastricht heeft gis teren een 30-jarige mijnwerker, wonen de te Antwerpen, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Geëist was anderhalf jaar. D man had ter tgestaan wegens een tweetal pogingen tot diefstal met braak, meermalen gepleegd. Deze man, aie bekend staat als „de pastorieënspecialist", omdat hij bij voor keur in pastorieën en sacristieën in breekt, had in Wylre en in Valkenburg- Broekhem inbraken gepleegd, maar was niet in de gelegenheid om iets van zijn gading mee te nemen, c"-dd hij telken male gestoord werd bij zijn daad. Dé Sjah van Perzië heeft gisteren met president De Gaulle van Frankrijk besprekingen gevoerd over de buiten landse politiek van de 'Sovjet-Unie, al dus meldt U.P.I. Na afloop van het onderhoud gebruikten beide staatslie den gezamenlijk de lunch, onder meer in gezelschap van premier Debré, de minister van defensie, Pierre Guillau- mat, en de minister van staat, André Malraux. 55 Toen ik mijn zoon de trein had binnen gehesen geviel het zó, dat wij in de coupé kwamen te zitten tegenover een dame van zelden voorkomende schoon heid. Mijn mannelijke lot genoten, weten wel wat dat zeggen wil: men zit geïm poneerd te zwijgen en men probeert krampachtig naar buiten te kijken, alhoewel daar niet anders dan lelijke schoorstenen te zien zijn. De vrouwe lijke tegenliggers want zo zijn ze wel hebben het door en zitten royaal te genieten van deze innerlijke strijd. Mijn zoon echter neemt in deze aan gelegenheid nog een aanzienlijk onbe- vangener houding aan. Toen hij dus was uitgekeken op de koetjesboe, begon hij dus onderzoekende blikken op zijn medepassagiers te werpen. En natuur lijk zoveel man is hij al richtte hij zich daarna tot bovengenoemde dame. „Mooi weer, hè," zei hij. Chesterton had gelijk toen hij schreef, dat ieder behoorlijk gesprek met een praatje over het weer begint. De dame glimlachte minzaam en zoet. Daarop wees mijn zoon fier op mij en riep haar met helder stemmetje toe: „Papa lief, hè." De trein gnóóf. De centrale administrateur voor oor logszaken in Djakarta heeft bevolen, dat alle burgers van de Indonesische hoofdstad minstens eenmaal in de maand deel zullen moeten nemen aan „vrijwillig" openbaar werk, aldus meldt U.P.I. De militaire woordvoer der voor de administrateur voegde daaraan toe, dat het stadscommando toezicht zal houden op die arbeid, die (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De schilder van het Lam Gods, Jan van Eyck, is niet te Maaseik geboren, maar wel in Arendonk in de Antwerpse Kempen. Zijn vrouw was Margriet van Wuflet, afkomstig uit Wuflet, een ge hucht in de buurt van Maaseik. De schil de- is drie jaar later gestorven dan men tot dusver geloofde en de thesis dat Hubert van Eyck nooit bestaan heeft, zou thans kunnen bevestigd worden. Dit is de historische sensatie, welke de Aren- donkse historicus Jan Goris maandag avond voor de Vlaamse televisie heeft gebracht. Hoe is Goris tot deze conclusie geraakt? Arendonk was in de middeleeuwen een voornaam Zuidnederlands centrum, waar men valken africhtte en bij de jacht gebruikte. Philips de Goede bezat te Turnhout zijn kasteel en kwam te Aren donk jagen. De heer Goris, die over de Vlaamse valkeniers een studie maakt, ontdekte een lijst van Arendonkse val keniers, die hij grotendeels kon iden tificeren. Zijn aandacht viel hierbij op een van de voorname valkeniersfamilies uit de streek, de familie Van der Moe- Ie een molenaarsfamilie. Hein van der Moeien nu trad in 1417 in dienst van de prins-bisschop van Luik, Jan van Beie ren. In 1425, toen Jan stierf, nam Hein „van die aard zal moeten zjjn, dat hijdienst by hertog Philips de Goede. Deze het volk ten goede komt. Advertentie Chief Whip De bouw van het provinciehuis van Zuid-Holland zal meer gaan kosten dan aanvankelijk was geschat. De totale kosten werden destijds begroot op onge veer ƒ23,5 miljoen. Hiertegenover wer den ontvangsten van f4,2 miljoen ver wacht. Er zijn enkele wijzigingen in het ontwerp aangebracht. Met inachtneming van alle kostenfac toren worden de totale kosten van het gehele complex nu begroot op rond 34 miljoen. De verwachte ontvangsten be lopen volgens -recente berekeningen rond f 5,4 miljoen. IJsland heeft bij Engeland geprotes teerd tegen de pogingen van de Engel se torpedobootjager „Chaplet", het IJs landse patrouillevaartuig „Odin" te rammen. Het incident had plaats op 22 mei. Het IJslandse vaartuig werd licht beschadigd. (U.P.I.) Een 39-jarige antiquair uit Amster dam en een 50-jarige colporteur uit Bussum, die worden verdacht van op lichting van moeder-oversten van kloosters in de omgeving van Nijme gen, hebben zich dinsdag voor de rechtbank in Arnhem moeten verant woorden. De officier van justitie eiste acht maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan vier maanden voorwaar delijk, tegen elk van de verdachten. Hij verzette zich niet tegen het verzoek van de raadslieden om onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank willig de dit verzoek in, volgens de president niet, omdat de rechtbank de feiten niet als ernstig beschouwde, maar omdat achteraf gezien verdachten geen van beiden veel beter zijn geworden van deze vrü gecompliceerde oplichtings affaire. Het was volgens de verdachten de bedoeling, door middel van een aanbe velingsbrief van een pastoor van een nieuwe parochie te Amsterdam, een in troductie te verkrijgen tot anders zeer ontoegankelijke kloosters. Voor de pas toor hadden beiden in kloosters voor werpen als ongebruikte wierookvaatjes, kandelaars, kronen, kruisbeelden, enz. willen vergaren. Dat lokte de pastoor wel en hij gaf een, overigens in vage termen gestelde, introductiebrief mee. De beide verdachten overschreden ech ter de grens van het toelaatbare. Wel ontving de pastoor een aantal voorwer pen uit kloosters, maar de antiquair verkocht er ook een aantal voor eigen rekening. De pastoor ontving vijftien procent van de opbrengst, hetgeen ook was afgesproken voor zaken die hij niet nodig had. Maar de Amsterdamse priester wist niet, dat men een en ander voor zijn kerk ten geschenke had ge geven. De officier verweet verdachten het misbruik maken van de goedheid en het vertrouwen van kloosterlingen. Zij maakten er een handeltje van voor zichzelf, waarbij oyerigens de be langen van de parochie niet geheel werden veronachtzaamd. Het werd ten slotte een uitgebreide oplïchtingszaak, want verdachten opereerden al vrij spoedig over het gehele land. Uitspraak 9 juni. (Van onze Haagse redactie) Bij K.B. van 25 mei 1959 is, te rekenen van 19 mei 1959 af, benoemd tot Secre taris-Generaal van het Ministerie van Defensie L. C. Rietveld, voordien secre taris-generaal van het voormalige Mi nisterie van Oorlog. Het K.B. is gepu bliceerd in de Staatscourant van gis teren. De benoeming van een Secreta ris-Generaal van Defensie is noodzake lijk geworden door de samenvoeging van de vroegere Ministeries van Oorlog en Marine. De Secretaris-Generaal van dit laatste Departement, de heer J. J. van Houten, blijft, tot over de organi satie van het Ministerie van Defensie een beslissing is genomen, zijn werk zaamheden op het Departement uit oefenen als tevoren. Frankrijk Maurice Kardinaal Fel- tin, aartsbisschop van Parijs, en Mare Boegner, president van de federatie van protestantse kerken in Frankrijk, hebben een beroep gedaan op het Franse volk om de Mohammedanen die noodgedwongen in kampen in Al gerije verblijven, geldelijk te steunen. (Reuter) Hein volgde Jan van Beieren naar Den Haag als jagermeester Hij was toen ver gezeld van Jan, „schilder en kamer knecht". In 1425 aan het Bourgondische hof was Hein valkeniersknecht en zijn gezel Jan werd in de archieven opnieuw aangeduid als schilder en kamerknecht Deze Jan was niemand anders dan Jan van Eyck. Hoe verklaart men nu de verschillende namen Van der Moeien en Van Eyck? De heer Goris antwoordt daarop, dat Van der Moeien een bijnaam is, ontleend aan het beroep van de mo lenaars. Veelvuldig in archieven ver melde personen vindt men nu eens aan geduid met die bijnaam, dan weer met hun familienaam. De Van der Moelens worden sedert 1340 op de cijnsrollen ver meld als. exploitanten van molens te Arendonk. Uit het gemeentearchief heeft de heer Goris o.m. een akte opgedolven, waarbij de Van der Moelens in 1474 hun molens verkochten. En omdat de koper ook een „molder" is, wordt de verkoper niet lan ger aangeduid met zijn bijnaam, maar met zijn echte naam. Die naam is Rut- ger van Eyck. Zo komt Goris tot het besluit, dat Hein van der Moeien ook Hein van Eyck heet. In dat geval is Jan van Eyck ook Jan van der Moeien. Om te bewijzen dat zij broers waren, haalt Goris een document voor de dag, een schepenbrief van 22 februari 1432, waar in twee personen worden genoemd als de gebroeders Hein en Jan van der Moe ien. De Arendonkse historicus heeft ver der uitgemaakt, dat de vader van Jan, de genaamde Everaert van der Moeien is en dat zijn moeder Kathelijn Eisen heette. Jan van Eyck, geboren te Arendonk, zou met zijn broer Hein, die valkenier was, in dienst zijn getreden van de prins bisschop van Luik. In 1423 kwam hij met zijn broer aan het Bourgondische hof en in 1431 vestigde hij zich te Brug ge. Nu komt de kwestie van de over lijdensdatum. Er bestaat in Sint Salva dor te Brugge een document, waaruit blijkt dat een genaamde Lambert, broer van Jan van Eyck, de toelating kreeg om een ander graf voor zijn broer te bouwen. Daarop steunden de kunsthis torici om de overlijdensdatum van de schilder op 21 maart 1442 te bepalen. Maar, zo beweert de heer Goris, volgens de Arendonkse schepenakten had Jan geen broer die Lambert heette. Er moet dus wel een andere persoon bedoeld zijn in het Brugse document. De heer Goris meent verder uit een schepenakte van 13 november 1460 in verband met Jans zoon, die ook Jan heette, te mogen op maken dat de schilder vermoedelijk in 1445 overleden is, drie jaar later dus dan men vermoedde. De heer Gors heeft ook de familienaam van Jan van Eyck's vrouw ontdekt. Men kende deze vrouw tot op heden alleen als Margriet. Nu was de echtgenote van Jan van der Moeien de zogenaamde Margriet van Wuflet, en Wuflet was een gehucht n de buurt van Maaseik. Dat zou de voornaamste weg zijn, die naar de Lim burgse stad leidt, waaruit later zoveel vergissingen werden afgeleid. De heer C. Rosberger, Nederlands consul in Rosario (Argentinië), die vrij dag gewond was geraakt bij een ver keersongeluk in de buurt van Roque fort in zuid-west-Frankrijk, is dinsdag in het ziekenhuis van Mont-de-Marsan overleden. Zijn echtgenote was reeds kort na aankomst in het ziekenhuis aan haar verwondingen bezweken. V In de Bredase kathedraal heeft mgr. J. Baeten zaterdag de priesterwijding toegediend aan 17 wijdelingen, het grootste aantal dat het groot-seminarie Hoeven sinds lang heeft afgeleverd. Tot dit rekord is een belangrijke bij drage geleverd door het Zeeuws-Vlaamse kerkdorp St. Jansteen, dat bin nenkort twee gebroeders Lockefeer aan het altaar zal zien: twee broers, die deel uitmaken van de jongensdrieling, die in 1931 al zoveel vreugde heeft gebracht in het dorp, maar vooral in het gezin van de levensmidde lengrossier Lambert Lockefeer, dat tot dan toe uit man, vrouw en vijf dochters bestond. Hoe blij vader en moeder met dit vijftal ook waren, hun vurigste wens was: een zoon. Om die gunst van de hemel af te bidden maakten de ouders o.a. een bedevaart naar Lourdes. „Ze hebben er één gevraagd en ze kregen er drie," zo luidt het verhaal dat iedere inwoner van het dorpje kent. Helaas mocht mevrouw Lockefeer haar jongens maar negen jaar zien opgroeien. Gerard en Jan voelden zich geroepen tot het priesterschap en gingen naar het seminarie, waar ze een onafscheidelijk en populair duo zijn geweest. De gebroeders lijken op elkaar als de be kende waterdruppels; na zes jaar kon de president van het grootsemina rie hen nog alleen onderscheiden aan hun haardracht. Jan was nl. zo vriendelijk, een scheiding in zijn haar te kammen. Dat was, sinds ze de toog droegen, de enige manier om onderscheid te maken De twee gebroeders stonden in Hoeven bekend als levenslustige kerels met een Vlaamse inslag. Uit hun geboortestreek hadden ze o.a. liefhebberij voor toneelspelen meegebracht. Samen voerden ze eens een stukje op. „Wie ben ik eigenlijk?", waarin ze de draalstaken met hun frappante gelijkenis. Hun declamatie-talent staat er borg voor, dat het goede predi kanten zullen zijnHoewel ze altijd erg op elkaar gesteld zijn geweest, sloten ze zich niet af voor hun klasgenoten, die hen als prettige vrienden waardeerden. Hun ondernemingslust blijkt o.a. uit het feit, dat ze zich in hun vakantie aanmeldden om als vrijwilligers in de internationale bouw orde te werken. Ook in hun geboortedorp genieten ze algemene sympathie. Het dorp, waar de heer Lockefeer sr. een bekende figuur is in het sociale leven, naakt zich dan ook op om de eerste plechtige H. Mis van de beide broers :p 31 mei, groots te vieren. Het wordt een uitzonderlijke plechtigheid: een van beiden „de oudste," zei de pastoor zal de plechtige H. Mis cele breren aan het hoofdaltaar, de andere leest gelijktijdig de H. Mis aan het zij-altaar. Hun eerste benoeming vermoedelijk in augustus zal de broers voor het eerst na vele jaren scheiden; beiden popelen echter nu al om te kunnen beginnen De derde drielingbroer, Emile, die thuis in de zaak werkt, lijkt in geen enkel opzicht op de andere twee, maar hij is niettemin sterk aan zijn broers gehecht, evenals de andere gezinsleden. De hechte gezinsband blijkt o.a uit de inscriptie op de kelken van de nieuwe priesters. „Van thuis", staat er op; „voor Gé" en „voor Jan". Twee priesterzonen uit het kleine St. Jan steen, dat trots is zijn drieling, maar nog trotser op zijn neomisten. N.B. De redaktie hoopt oprecht, dat zij er in geslaagd is de juiste naam onder de juiste foto te zetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3