Romeinse Synode wordt nog voor Kerstmis gehouden S»leX Kernenergie en reaktorbouw Vorderingen en schulden uit E.B.U. aan Rijk overgedragen De Chinese muur DAGPUZZLE maastrichts Alfredo De Paus zal de bijeenkomst in de St.-Jan van Lateranen voorzitten Het rekbare ultimatum Nederlandse uitgaven te gering Vrouwen Ned. Bank ontving als tegenwaarde f361,9 miljoen schatkistpapier Lustrumspel van Veritas Wij luisteren naar Radio-V aticama f» V. nü f 375.- DENKEN MET DE HANDEN Weekstaat Nederlandsche Bank Eerlijke toeschouwer PIETRANGELI EN VERMAAK WINNEN Santos wint van Luik Wij kijken naar De avonturen van Kuifje en Bobbie WOENSDAG 27 MEI 1959 PAGINA BUITENLANDSE KRONIEK Bent U een,.kilometer-eter"? 55 Examens „Laatste vier" Parijs iWERK door HERGE 27 Hu is 'f mijn beurt Welwddrom springt hij duizend bommen en granaten Hemel!'k had Bob bie bijna vergeten'. Bobbie .'...Bobbie!... Ajakkes! 'n tunnel!...Bob- bie!...Bobbie! noco (Van onze Romeinse correspondent) De plechtige zittingen van de Romein se Synode zullen, naar verwacht, kort voor Kerstmis van dit jaar gehouden worden in de St.-Jan van Lateranen onder voorzitterschap van de Paus. Aan wezig zullen zijn de kardinalen die bij de zielzorg van het bisdom onmiddellijk betrokken zijn, zoals de kardinaal-vicaris van Rome, vele bisschoppen, onder wie de bisschop-vicaris van Vaticaanstad, prelaten der Curie, de 190 parochiepas- Veertig jaar geleden heeft de toen malige president van de Verenig de Staten, Woodrow Wilson, al moeten ervaren dat het ideaal van „open covenants openly arrived at" niet te verwezenlijken was. Als men in zaken van wereldbelang probeert open bare overeenkomsten in openbare on derhandelingen tot stand te brengen, stuit men al spoedig op onoverkomelij ke bezwaren. Dat heeft men na de eer ste wereldoorlog geconstateerd bij de besprekingen die vooraf gingen aan het verdrag van Versailles, en dat heeft men opnieuw ontdekt toen men na de tweede wereldoorlog tot een regeling van de Europese kwesties probeerde te komen. Men is tot de conclusie geko men, dat men vaak meer bereikt als men streeft naar „open covenants se- cretely arrived at", zoals Eden het eens heeft geformuleerd. De Geneefse besprekingen van de mi nisters van buitenlandse zaken van de Grote Vier. die op 11 mei begonnen zijn, hebben tot nog toe min of meer een open baar karakter ge had. De pers werd weliswaar niet tot de confe rentiezaal toege laten, maar over de beraadslagingen werd door de voor lichtingsambtenaren van de betrokken regeringen steeds uitvoerig rapport uit gebracht. Het gevolg is geweest, dat de ministers zich voortdurend, over el- kaars hoofden heen. gericht hebben tot het grote publiek. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, heeft in de on derhandelingen een goede mogelijkheid gezien om propaganda te bedrijven. Hij heeft geen ernstige pogig gedaan met het Westen werkelijk zaken te doen, maar hij heeft een aantal rede voeringen gehouden die de publieke opinie in de landen van het Sovjetblok en in de min of meer neutrale landen van Azië en Afrika gunstig moesten stemmen voor de politiek van Moskou. Gedurende de eerste twee weken van de Geneefse conferentie zijn de partijen dan ook geen stap dichter bij elkaar ge komen. Hun oplossingen voor de kwes ties Berlijn, Duitsland en de Europese veiligheid stonden lijnrecht tegenover elkaar. Het is goed nieuws dat men giste ren in Genève is overeengekomen geheime besprekingen te voeren. Ook nu hoeft men zich nog geen illu sies te maken over de resultaten die de ministers zouden kunnen bereiken, maar de kans neemt toe, dat er al thans enig positief resultaat zal zijn. De Westerse rote Drie enerzijds en de Sovjet-Unie anderzijds hebben in het openbaar hun plannen ontvouwd, en als men op de zelfde voet zou zijn doorge gaan, zou men na nog eens twee weken vergaderen precies even ver zijn als nu. Er zullen nu concessies gedaan moeten worden, wil men iets bereiken. Er is geen reden om te veronderstellen, dat een van de twee partijen tot een essen tiële wijziging van het eenmaal ingeno men standpunt bereid zal zijn, maar mogelijk bieden de twee plannen nog enige speelruimte. Overigens moet men niet uit het oog verliezen, dat de huidige besprekingen tussen Oost on West zich niet afspelen op het niveau waar uiteindelijk de grote beslissingen worden genomen. Khroesjtsjev zal zijn grootste troeven achter de hand houden, tct hij persoon lijk tegenover Eisenhower aan een con ferentietafel zit. Hij zal zijn kruit niet door Gromyko laten verschieten in een conferentie van ministers. Hij zal zijn zwaarste diplomatieke geschut eerst in stelling brengen, als de door hem zo vurig verbeide topconferentie is begon nen. Hij weet, dat vooral Eisenhower en De Gaulle niet in een ontmoeting van regeringsleiders zullen toestem men als de huidige ministersconferentie hun niet de indruk geeft dat een bijeen komst op hoger niveau nut kan hebben. Khroesjtsjev wil zijn minister van bui tenlandse zaken het spel op het ogenblik zo laten spelen, dat het Westen nog net geen aanleiding kan vinden om het ge sprek te staken; want de Russische premier wil de topconferentie niet in gevaar brengen. Vandaag loopt de termijn af die Khroesjtsjev op 27 r.jvember 1958 gesteld had voor een oplossing van de Berlijnse kwestie. Maar 27 mei 1959 zal niet de geschiedenis ingaan als een historische dag, want de macht hebber in het Kremlin is zo genadig ge weest om, bij nader inzien) het Westen nog wat respijt te geven. Hij heeft niet zo'n verschrikkelijke haast meer met de regeling van de status van West- Berlijn. Hij handhaaft het standpunt, dat West-Berlijn een „vrije gedemilitari seerde stad" moet worden, maar hij heeft laten doorschemeren dat hij wel over een bepaalde overgangstijd zou willen denken. Hij weet dat de kwets baarheid van het Westerse eiland in het communistische Oost-Duitsland hem in een sterke positie plaatst tegen over de Grote Drie. en die positie zal hij zoveel mogelijk uitbuiten. De Sov jet-premier heeft indertijd gedreigd dat Rusland de controle op de toegangswe gen tot West-Berlijn zou overdragen aan het regime van Pankow, als de strijd krachten van de Westerse Drie zich niet uit de hun toegewezen sectoren van de vroegere Duitse hoofdstad zouden terugtrekken. De oorspronkelijke tijdsli miet van het „ultimatum" is afge zwakt. maar het „ultimatum" zelf is gehandhaafd. In Moskou hoopt men met deze stok achter de deur de Wes terse regeringsleiders tot deelname aan een topconferentie te brengen. In West-Perlijn verwacht men van daag geen moeilijkheden. Khroesjtsjev is in Albanië, en het toeval wil dat juist op deze dag de Russische minis ter van buitenlandse zakei. in Washing ton is, om er de begrafenis bij te wonen van een der vurigste verdedigers van de vrijheid der West-Berlijners, Wie had eind december vorig jaar kunnen voorspellen dat Gromyko uitge rekend op 27 mei 1959 persoonlijk naar Amerika zou reizen als eerbewijs aan Dulles? toors en verder religieuzen en experts. Het aantal solemnele zittingen zal de vier niet te boven gaan. De zittingen vormen immers slechts de samenvatting en openbare afsluiting van het werk dat met Pasen begon. Onder de centrale Synodecommissie, waarvan mgr. Luigi Traglia president is, ressorteren acht subcommissies. Mgr. Traglia heeft de rang van aartsbisschop en de titel van vice-gerente. Hij is de eerste assistent van de kardinaal-vicaris en op zijn schouders rust het grootste deel van de leiding der zielzorg in Rome. De subcommissies bestaan elk uit een vijftal leden, die enige malen per week vergaderen en hun rapporten opstellen over onderwerpen als: geeste lijken en leken, het leergezag het gods dienstonderricht, de cultus, de liturgie, de Sacramenten, het voor Rome zeer ernstige vraagstuk der (schaarse) reli gieuze roepingen, de apostolische acties, het lekenapostolaat, de religieuze op voeding van de jeugd, sociale assistentie en caritas, film, radio en televisie, het beheer der kerkelijke goederen enz., alles uiteraard met betrekking tot de noden en de toestanden in het Romeinse dio cees. De centrale Synodecommissie is druk bezig met het bestuderen van de reeds klaargekomen rapporten. Bovendien werden zowel de clerus als de leken uitgenodigd hun verzoeken en adviezen de Synode te doen toekomen en uit bij eenkomsten, zowel binnen het kader der organisaties, als binnen dat der paro chies, hebben reeds honderden voor stellen de synodale commissie bereikt. Advertentie Ja? Dan moet U geen SoleX kopen! De SoleX doet het nu eenmaal rustig aan. Maar... dat is dan ook een van de redenen waarom de SoleX de enig werkelijk veilige, betrouwbare en... zuinige bromfiets is: practisch geen benzineverbruik - practisch geen onderhoud! w de luxe m m de enige bromfiets die trouw bleef aan het .veilige principe van „fietsen zonder trappen"! In het Generaal Kapittel te Rome van de réguliere kanunniken van St.- Augustinus, congregatie van Latera nen, is op 21 mei tot Generaal-Abt gekozen de hoogeerw. heer J. Soete- mans, voorheen abt van de Nederland se provincie van die orde, waarvan een seminarie gevestigd is te Sluis 9? 5? Bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de afdeling der werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Eindhoven met als leer opdracht de warmte-technische aspec ten van de kernreaktorbouw heeft Prof. dr. M. Bogaardt dinsdagmiddag in het paviljoen der T.H.E. een rede uitge sproken getiteld: .Denken met de han den". Prof. Bogaardt heeft als eerste Ne derlander van 1951-55 te Kjeller in in Noorwegen medegewerkt aan de totstandkoming van de kernreaktor „Jeep". Sinds 1957 heeft hij de leiding van de afdeling reaktorbeoordeling en ontwerp van het Reaktor Centrum Ne derland. In zijn rede gaf Prof. Bogaardt aan de hand van de ontwikkelingen in de kernenergie een illustratie van een gerichte ontwikkeling zoals deze door het „denken met de handen" tot stand kan komen. Eerst na de oorlog wordt naast de ontwikkeling met duidelijk mi litaire oogmerken meer aandacht be steed aan de mogelijke industriële toe passingen van de kernenergie. De be langrijkste resultaten van deze naoor logse ontwikkeling zijn een drietal veel belovende reaktoren met name de drukwaterreaktor, de kokend waterre- aktor en de organisch gemodereerde reaktor. Prof. Bogaardt gaf een overzicht van de uitgaven voor kernenergie in een aantal landen en merkte daarbij op dat Nederland qua inspanning daarbij in de achterste gelederen blijkt te staan. De Verenigde Staten besteden 3,6 pet. van hun nationaal inkomen voor de kern energie, België 0,14 pet en Nederland slechts 0,03 pet. Op grond van een ver gelijking van de percentages van de uitgaven in de andere landen en op basis van vergelijking van de totale industriële omzet, trachtte hij een be drag af te leiden dat Nederland jaar lijks voor de ontwikkeling van de kern energie dient uit te geven. Dit beloopt dan een bedrag van ongeveer 45 mil joen gulden per jaar. Dit bedrag zal niet voldoende zijn om een nieuwe reaktor te ontwikkelen. Daarmee zou een bedrag van ca. 300 miljoen dollar gemoeid zijn. Daarentegen is het wel zonder meer duideljjk dat verdere ontwikkeling van reeds in het industriële stadium ge brachte reaktortypen zeer wel binnen de geschetste mogelijkheden liggen. Prof. Bogaardt pleitte er dan ook voor met het stimuleren van reaktor- technisch onderzoek- en ontwikkelings werk niet te wachten totdat de Neder landse industrie op grote schaal be trokken zou zijn geraakt in kerntech- nische projecten door opdrachten voor uitvoering in licentie, maar veeleer te beginnen met het scheppen van een juiste ondergrond van zulk wetenschap pelijk en toegepast wetenschappelijk on derzoek- en ontwikkelingswerk zoals nodig is om aan zelfstandige industriële aktiviteiten de geëigende achtergrond te geven. Met name hebben de tech nische hogescholen en het Reaktor Centrum Nederland daarom ook reeds nu de taak deskundigen op het terrein van de kerntechniek op te leiden. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden Zij kunnen deze aan- merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Toga!, de grote pijnverdrijver Toga) is onscha delijk voor hart. nieren en maag Bij apoth en drogist f 0.95 f 2.40 en f 8.88 Blijkens een toelichting bij de week staat van de Nederlandsche Bank ver 25 mei is thans de regeling van de schul den en vorderingen in E.B.U.-verband voltooid. De staat heeft deze schulden en vorderingen overgenomen en daar voor aan de Nederlandsche Bank schat kistpapier in betaling gegeven. Het to taal beloopt 361,9 min. Het overgenomen schatkistpapier is door de bank opgenomen onder de post „Wissels, schatkistpapier en schuldbrie ven, door de bank gekocht (artikel 15 on der 4 van de bankwet 1958"). Het saldo van deze post is daardoor gestegen van f 81,6 miljoen tot f 443,5 min. Door deze aanwas heeft de Nederlandsche Bank een nieuwe mogelijkheid gekregen op de open markt te opereren. De bankbiljettencirculatie vertoont al weer de eerste tekenen van de ultimo. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii <IO 1 1000) Activa; Goud Buitenl vord. goud en deviezen (1) (2) Buit betaalm (1) Vord buit euld 13" Wiss in disc Wiss gekocht Voorsch.rek ert (bel) Voorsch Rijk Nederl munten Diverse rek Passiva: Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi bank in Ned Saldi and Ingezet Saldi buil circ bk Saldi andere nlet-tng Saldi buit eelds (41 Diverse rek Ned schatk pap buit. circul banken Muntbilj voor de staat in circulatie gebracht Tot. goud en dev W.v. conv dev nette Percentage goud en deviezen roencD ting: (1) Van deze 2 oosten Is convert) hel (2) Uit noofde liqui datie E.BII (3) Dit hoofde liqui datie E B U Dit hoofde llq bilat akkoorden (4) Dit hoofde liqui datie EBU 19/5 25/5 4.402.444 4.402.444 726.296 715.005 787 785 679.446 92.251 165 165 81.600 443.500 18.197 18.555 2L587 21.305 11.909 8.215 4.201.215 840.364 436.792 133.991 24.709 3.140 256.201 46.031 104.773 5.159.648 444.688 85.94 700.889 18.057 586.733 3.500 243.015 4.231.522 802.623 450.412 129.369 24.183 3.838 14.223 46.916 104.171 5.164.741 639.617 90.32 707.840 3.500 LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. 1. Zuidamerikaanse volksdrank; 2. vol daan; 3. dreunend trillen; 4. winstgevend: 5. Europese staat: 6. Insecteneter. OPLOSSING 26 MEI Horizontaal: 1. Macmillan; 2. inham, ad: •s aperitief; 4. votum. To; 5. wartel, sar; 6. zo, rest; 7. zonde, erf; 8. er, ontrouw: 9. velo, ue, tij; 10. energiek: 11 snotneus. Vertikaal: 1. miauw, zeven; 2. ANP, Azo- ren; 3. chevron, les; 4. marot, doom; 5. imiteren, go; 6. tule, tuit; 7. luim, sereen; 8. stro, ke; 9. nafta, fut; 10. ork, wijds. Ter gelegenheid van het veertiende lustrum der Katholieke Studentenvere niging „Veritas" te Utrecht hebben „Die Waghespelers" dinsdag in de Utrechtse Schouwburg het toneelspel „De Chinese muur" van de Zwitserse schrijver Max Frisch opgevoerd. Min of meer een gewaagde onderneming, die aan de traditie beantwoordt, dat de studenten een hachelijke poging niet uit de weg gaan, als het behandelde thema hun verdiende aandacht heeft en bij het beroepstoneel om welke redenen dan ook niet of moeilijk aan bod komt. Uit een mededeling van de regisseur, Albert Welling, in het programma ge formuleerd, zou men kunnen afleiden dat de strekking van het stuk vol doende verwant was aan het onderwerp van het congres „Oorlog en Vrede", om de studenten tot een opvoering te kun nen verleiden. Daarmede Is de poging al voor een goed deel verantwoord, meer in alle geval dan door de drama tische verdiensten van het stuk, waarin „de mens van vandaag" een aantal ontmoetingen en discussies heeft met enkele historische figuren als daar zijn Romeo, Julia, Napoleon, Columbus, het onbekende meisje van de Seine, Pila- tus, Don Juan, Brutus, Cleopatra en Philips II. Een verbazingwekkende reeks, die er tamelijk willekeurig uit ziet en voor uitbreiding of inkrimping vatbaar is. De anachronismen, die deze verzameling, samenstellen, zijn op zoek naar de waarheid, een bezigheid, die voor allen tot wonderlijke conclusies leidt en „de mens van vandaag" niet veel verder brengt dan zijn voorgangers uit vroeger eeuwen. Voor hem zitten de moeilijkheden voornamelijk in de H- bom, die een verzoening tussen de ver schillende standpunten hinderlijk in de weg staat. Uit de wirwar der gesprek ken en gebeurtenissen resulteren ten slotte de bittere commentaren van de auteur, die de bouw van de Chinese muur (achtergrond van de toneelbouw) als een symbool ziet van de scheiding der geesten, als wij de situatie zo mo gen noemen. Een spel, dat gebaseerd is op ana chronismen, een lange reeks nog wel, vereist een ongehoord spitse schrijf trant, die Max Frisch niet de zijne mag noemen. De aardige vondsten zouden bij een geraffineerder auteur tot pikan ter en grimmiger resultaten hebben ge leid, om tenslotte te kunnen geraken tot een eenheid, die bij Frisch door een aantal onsamenhangende taferelen werd vervangen. Zulke tekortkomingen door regie en spel doen vergeten, is een taak die onmogelijk moet geacht worden, zelfs bij het beroepstoneel. Tegen de af wezigheid van dramatiek optornen is onbegonnen werk. Dat men de po ging toch gewaagd heeft, kan men in casu waarderen omdat er meer re sultaat bereikt is, dan redelijkerwijs verwacht kon worden. Met name heeft de regie alle traagheid weten te overwinnen, die amateurvoorstel lingen pleegt te kenmerken, zodat er een vloeiend samenspel kon ontstaan, met name bij „de mens van van daag", door M. H. Moonen met een zekere vastheid gespeeld, en de Chi nese prinses Mee Lan van Maria Bre mer. Ook de Chinese keizer van A. W. Ausems en verschillend" historische personages hadden hun geslaagde momenten in dictie en gebaar. Ten aanzien van de decors moet men opmerken dat de achtergrond van het toneel met de nogal magere projecties op het achterscherm te weinig een kei zerlijk Chinees park suggereerde. Een overigens toe te juichen neiging tot so berheid schijnt de regisseur iets te veel te hebben nagestreefd. Arbeiders hebben bij graafwerk in een Londense buitenwijk de schedel van een mammoet en resten van een oeros en een bizon gevonden, die 150.000 jaar oud moeten zijn. Intussen blijft de indruk dat „Die Waghespelers" een „waagstuk" heb ben geleverd met zoveel ondernemings lust, dat de duidelijke sympathiebetui gingen van een volle zaal alleszins ge motiveerd waren. Dbg. De uitzetting bedroeg circa f 30 .min., waardoor de circulatie steeg van f 4201 min. tot f 4231 min. Deze onttrekking der middelen aan de kassen der banken werd voor f 5 min. goed gemaakt door deviezenaan- was. Door de regeling der E.B.U.-posten is thans het grote verschil tussen het totaal der goud- en deviezenrekeningen en de berekening van de goud- en de viezenvoorraad van de Nederlandsche Bank praktisch geheel verdwenen. Het goud bleef onveranderd op f 4402, de goud- en deviezenvoorraad tezamen be draagt thans f 5165 min. De convertibele valuta steeg van f 701 min. tot f 708 min. Het betalingsverkeer met het Rijk leverde een voor de banken gunstig sal do van f 38 min. op. Het saldo der ban ken steeg daardoor van f 437 min. tot f 450 min. Het saldo van de schatkist daalde van f 840 min. tot f 803 min. De geldmarkt was vrij stroef, maar de dag geldrente bleef op lYt procent gehand haafd. NIJMEGEN. 26 mei. Doet. genees kunde deel 2: A. C. J. M. Holdrinet, Oosterhout (N.B.); C. I. E. Jansen, Nij megen; J. G. A. M. Niesten, Nijmegen; H. J. M. van Opstal, Breda; J. Th. Peters, Nijmegen en J. W. G. A. van Rens, Weert. Kand. rechten: A. J. Bransen. Oos terhout (N.B.); kand. psychologie: mej. L. M. A. Smets, Roosteren, E. A. A. Cor- nelissen, Nijmegen; doet. psychologie: D. B. P. Kallen, Noorbeek. AMSTERDAM, 25 mei. R. K. Kweek school „De Voorzienigheid", Lauriergr. Akte L.O.: W. G. Kortekaas, P. Lechner, J. E. Tilgenkamp, F. J. C. Albracht en M. C. A. Bakker. AMSTERDAM. Gemeent. Kweek school: akte voor onderwijzer(es): mej. R Grootes. L. Bertels, R. Bohlmeyer, H. Bongaardt, J. Bouwmeester. AMSTERDAM, 26 mei Doet. op voedkunde: A. van Meerten (Over- veen)doet. Engels mej. S. Corwin (Amsterdam) en P. H. M. Beaumont (Geleen). AMSTERDAM, 26 mei r.-k. Kweekschool „De Voorzienigheid", Lauriergracht 41. Examen L.O. Ge slaagd de dames: M. v. d. Bergen, M. van Berkel, H. Brinkman en J. Brugge- man. AMSTERDAM, V.U. 25 mei Kand. Engels: H. G. H. Hogeweg (Alphen aan den Rijn); kand. wis- en natuur- kunde(K) J. C. van Veen (Voorburg), mej. E. A. Meuleman, Wolvega (cum laude), mej, A. Jansen (Rotterdam): kand. economie: D. P. v. d. Voort (Lei den); A, P. E. Nieuwenhuis (Lisse). J. Boter (Leiden). De penningmeester van de Noord- ierse voetbalbond werd dezer dagen verblijd met een gift van drie shil ling en sixpence (ongeveer 2 gulden) van een toeschouwer, die verleden maand zonder te betalen de wed strijd tussen Noord Ierland en Wales in Belfast had bijgewoond. In een begeleidend briefje werd als reden van deze „schenking" opgegeven: „zonder dat ik er zelf wat aan kon doen, werd ik door de opdringende menigte door de grote toegangspoort geperst, waardoor ik niet in staat was te betalen." (Van onze tennismedewerker) Met een eervolle nederlaag in de troostwed.strijden (voor de verliezers uit de eerste twee ronden) heeft Maris afscheid genomen van de internationale tenniskampioenschappen te Parijs. Hij verloor van de Engelse ranglijstspeler Pickard met 36, 57. In het herenenkelspel zijn de laatste twee kwarteindstrijden gespeeld. Bjj Fraser en Ayala hebben zich nu Pie- trangeli en de Zuid-Afrikaan Vermaak gevoegd. Pietrangeli hac' de Brit Knight als tegenstander en was in elk opzicht superieur: 61, 62, 61. Vermaak leek kansloos tegen het briljante spel van de Belg Brichant in de eerste twee sets. Doch Brichant hield het sterke spel niet vol. Hij werd minder snel, minder vast ook en Vermaak, bedachtzaam- verdedigend spelend, won met 46, 26, 64, 63, 64. De halve eindstrijden gaan tussen Fraser en Pietrangeli ener zijds en Ayala en Vermaak anderzijds. Ook in het damesenkelspel zijn de laatste vier bekend. De kampioen van vorig jaar, mevrouw Kormoczy (Hong.) was te secuur in haar afwisselende dri ves voor de Tsjechische kampioene mej. Pucejova 63, 64. Mej. Truman kwam even in gevaar tegen de jonge Franse mej. Courteix (15 in de tweede set) doch wist er 86 van te maken, na 61 in de eerste set. Mej. Bueno was niet constant genoeg tegen de Zuidafrikaan- se mej. Reynolds en werd verslagen met 26, 64, 62, mej. Reyes (Mex.) versloeg de Australische mevr. Reita- no-Carter met 46, 61, 64. Advertentie In de schaduw van de ST. SERVAAS In het aloude Maastricht stichtte Petrus Regout 125 jaar geleden de aardewerk industrie. Volgens de aller nieuwste procédé's wordt daar vandaag door ruim 4000 wer kers het moderne Maastrichts aardewerk vervaardigd. Het munt uit door blijvend blije kleuren, voorname vorm en duurzaamheid. Het is sierlijk en toch sterk. Het is waarde- werk De buitengewone zor gen eraan besteed bestempe len deze keramische produc ten tot het beste Maastricht* aardewerk. N.V. SPHINX CÊRAMIOUE V/H PETRUS REGOUT MAASTRICHT FC Santos, de club van Pele, die o 3 juni tegen Feyenoord speelt, heel dinsdagavond te Luik met 1-0 gewon nen van Standard Luik. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. - KRO' 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 De douche 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. 9.55 Waterst. NCRV: 10.00 Gram 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.25 V. h. platteland. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Kamerork. 14.45 Gram. 15.00 Promenade-ork. 15.40 Gram. 16.30 Pianorecital. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. 18.15 Sport- rubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Metropole- ork., omr. koor en sol. 20.45 Caus. 21.00 Amus. muz. 21.30 Lichte muz. 22.00 Tijd- schriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.40-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. - AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram, 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 donderdag 28 mei 17.00 uur „Laudi dell' Orato ria Filippino", uitgevoerd door het „Coro Vallicelliano" van Rome, o.l.v. de z.e. pater Antonius Sartori. Golflengten: 25m67: 31ml0; 41m21; 196m2. vrijdag 29 mei 22.15 uur De viering van Sacramentsdag in Rome. DAGELIJKS: 21.00 uur Gezinsrozenkrans in het Latijn. (198 m-midciengolf (Programma-wijziging voorbehou den vanwege actualiteiten). Golflengten: 25m67: 31ml0; 41m21; 196m2. 17.15 Orgelspel. 18.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Amus. muz. Gram. 11.00 Caus. "ïï.l5~'Ömr7 ork. 12.55 12-34 Gram. 13.11 Muz. portret. 14.15 Instr. kwart. 12.30 Land- en tuinb.meded. Gram. 14.45 Japanse muz. 15.30 Jeugd en 12.33 Accordeonspel. 12.50 Caus. 13.00 muz. 16.02 Jeugd en muz. 17.10 Gram. Nws. 13.15 Meded. of gram 13.20 Dans- 18.15 Twee violen. 18.30 V. d. sold. 19.30 muz. 13.55 Beursbe.. 14.00 Pianorecital. Spaanse liederen. 22.45 Omr. koor en 14.30 Gram. 15.25 V. d. vrouw. 16.00 Van tastr. ens. vier tot vijf. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 484 m: 12.30 Chansons. 14.15 Gram. 14.30 Regeringsuitz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Slotavond Alles op één kaart. 21.00 Gram. 21.15 Idem. 21.40 Ka merork. en kamerkoor. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.25-24.00 Discotaria ENGELAND, BBC Home Service. 330 20.20 Alles op één kaart. 21.00-22.50 Hed- m: 12.25 Ork. conc. 13.10 Hersengym. 13.40 da Gabler, toneelstuk. Gram. 15.00 Lichte muz. 21.45 Gevar muz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 Sacramentsdag 17.30-18.00 Over progr., 1500 dieren in de dierentuin. (Regionaal en 247 m: 13.00 Ork. conc. 15.00 Lichte progr.: 18.45 NDRDie Nordschau. WDR: muz. 15.45 Pabrieksfanfare. 17.30 Nws. en 18.45 Hier und Heute 19.30 NDR- Een gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 bezoek in New York). 20.00 Nws 20 20 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. en lichte T.V.-spel. 21.35 Muz. praajte. :muz' FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR NDR/WDR, 309 m: 12.00 Ork. conc. 13.19 17.00-18.00 V d. kind. 19.00 V. d jeugd Kamermuz. 15.30 Mignon, opera. 19.20 20.00 Jcurn. 20.35 Interv. 21.35 Question Amus. muz. 21.00 Lichte muz. 22.10 Dans- de Confiance. 22.00 Filmoverz. Daarna: muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. Wereldnws. 0.10-1.00 Amus. muz. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. FRANKRIJK, progr. Ill (Nat. progr.), 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Nws. 20.00 Zoek- 280 en 235 m: 12.05 Operaconc. 14.05 Ka- licht op20.10 Interv. 20.35 Filmrep. mermuz. 16.40 Kamermuz. 17.10 Gram. 21.00 T.V.-spel. 22.50 Nws. en journ. Muz. portret. 15.30 Gram. 16.05 Belg. muz. 16.30 Lichte muz. 17.10 Gram. 17.20 Piano- muz. 20.00 Nationaal ork. en sol 22.30 Gram. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 23.06-23.36 Pianorecital. ENGELAND, BBC Light DE ZONNETEMPEL by Uitgeverij Casterman Copyright P I. 8. Bo* 6 Copenhagen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4