Storm rond Belgische hof geluwd E Persstemmen over de regeringsverklaring Amerikaan door Duitse rechter veroordeeld CARNAVALSMOORD Chefarine .4 Koning Leopold treedt terug in de schaduw Khroesjtsjev in Albanië Vier middelen die betrouwbaarzijn! Igor Strawinsky in Kopenhagen Indonesië gaat de arbeid organiseren Westelijk agent ontvoerd naar Oost-Duitsland In oppositiehouding? Roofoverval op postauto uitgelokt Vaticaan t.a.v. Alberts huwelijk niet tot compromis bereid Loonvraagstuk Nieuw geluid Liberaliserende tendens Alles rustig in West-Berlijn WEGENS MENSENROOF door MARTIN MONS Goede principes Acht maanden tegen P.T.T.-besteller geëist SCHOLIER ONDER VRACHTAUTO 6 WOENSDAG 27 MEI 1959 PAGINA 7 Jekex ^Radrypa^ sherry JACOBUS boelen De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. - te zult MISLUKTE POGING TOT CHANTAGE Matroos voor het Hof REGERINGSVERKLARING mmmmm ill Vervolg van pag. 1 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De storm rond het Belgische hof, die Ingevolge de scherpe perspolemieken over het Vaticaanse huwelijk van Prins Albert een steeds dreigender aanschijn aannam, is plotseling tot bedaren ge komen. Om de troon van zqn zoon te redden heeft Koning Leopold er voor een tweede maal in toegestemd in de schar duw te treden en zijn persoon op het altaar van de nationale verzoening te offeren. Verleden zondag was eerste minis ter Eyskens door Koning Leopold te Laeken ontboden. Er had een langduri ge gedachtenwisseling plaats, welke maandag tussen 's Konings kabinets chef de heer Weemaes en de premier werd voortgezet. Gisteren voormiddag werd in de Wetstraat een bijzondere kabinetsvergadering bijeengeroepen, Welke oorspronkelijk voor maandag avond voorzien was. maar op het aller laatste ogenblik was afgelast. Na afloop publiceerde de regering een communiqué, waarin het onder meer heette „Zijne Majesteit Koning Leopold heeft de regering op de hoog te gebracht van zijn verlangen zijn residentie buiten het koninklijk do mein van Laeken te vestigen. In over eenstemming met de koninklijke fa milie overweegt de regering maat regelen om het ten uitvoer leggen van dit verlangen te vergemakkelij ken." Een ongezonde situatie, welke nu reeds negen jaar lang bestaat, neemt hiermee een einde. Toen Koning Leo pold in 1950 ten voordele van zijn zoon abdiceerde, had de regering om men selijke redenen zich niet willen verzet ten tegen het samenwonen in eenzelf de paleis van Leopold en de jonge vorst. Een brutale scheiding in de toen reeds zo dramatische omstandigheden zou, naar het oordeel der bewindvoerders, op de persoonlijkheid van Boudewijn onvermijdelijk een stempel van bitter heid en rancune drukken. Maar in die dagen reeds waren stemmen opgegaan om te waarschuwen tegen moeilijkhe den, welke onvermijdelijk uit dit samen wonen van de jonge Boudewijn zon der politieke ervaring en de oudere, rij pe. zelfstandige Leopold met zijn sterk ontwikkelde persoonlijkheid en grote re ervaring voortvloeien moest. De toe komst heeft bewezen, dat deze waar schuwing niet zonder grond was. Van lieverlede werd Leopold de natuurlijk raadsman van zijn zoon en deze laatste verleende aan dit advies een des te ont vankelijker oor, wijl Boudewijn's kin derlijke liefde en verering voor zijn va der niet geheel vrij was van wrok tegen over al diegenen, welke Koning Leopold op een brutale wijze van de troon had den verwijderd. De hulde, welke het Belgische volk aan Boudewijn bü open bare gelegenheden bracht, voelde hij aan als een belediging, zijn vader aan gedaan. In de negen jaren van zijn be wind heeft Koning Boudewijn geen en kele gelegenheid laten ontsnappen om het ondankbare België door duidelijk uitgesproken vingerwijzingen naar Ko ning Lepold van zijn onverwoestbare solidariteit met zijn vader te doordrin gen. Op de publieke opinie hebben de ze stille terechtwijzingen een vaak on behaaglijke indruk gemaakt en dit ge voel van onbehagen nam scherpere vormen aan toen bleek, hoe Boude wijn zijn vader steeds nauwer bij het staatsbeleid ging betrekken. Zoals wij hier enkele dagen geleden schreven, is het initiatief in de eerste plaats niet van Leopold maar wel van Boudewijn zelf uitgegaan en de objectiviteit dwingt te erkennen, dat Leopold bij herhaalde gelegenheden de wens heeft uitgedrukt zich strik aan de abdicatie- voorwaarden van 1950 te houden. Van de huidige moeilijkheden met de regering is deze dubbelzinnigheid aan het hof de directe oorzaak. Men kan inderdaad niet ontkennen dat Leopold, die reeds voor de oorlog tekenen had vertoond zich in het constitutionele keurslijf uiterst onwennig te gevoelen, zijn zoon tot initiatieven heeft be wogen welke grondwettelijk bezwaarlijk te verantwoorden zijn. Zonder twijfel heeft een politieke pers het hof in de af gelopen maanden inzichten en initiatie ven toegeschreven, welke nooit hebben bestaan. Deze krant heeft destijds bij voorbeeld duidelijk aangetoond, hoezeer men het hof ten onrechte het geval van gouverneur-generaal Cornelis in de schoenen heeft geschoven. Maar het blijft niet minder waar, dat te Lae ken spijtige vergissingen zijn begaan, Advertentie (wtml 5; AMONTILLADO import: Geprefereerd In alle tanden, waar men sen met 'n uitge sproken smaak meer en meer op Sherry overgaan .Uvetin» alleu va de hindti. welke het de regering niet zelden uiterst moeilijk hebben gemaakt de kroon te dekken. De jongste dezer vergissingen was de procedure bq de voorbereiding van Prins Alberts huwelijk. Zonder de minste twijfel is de regering in dit ge val voor een voldongen feit gesteld en het eenzijdig optreden van het hof heeft voor eerste minister Eyskens moeilijkheden opgestapeld, waarvan de uiteindelijke politieke gevolgen niet te voorzien zijn. De door de oppositie in het vooruitzicht gestelde interpellatie belooft voor Eyskens geen prettig uur te worden. Het vrijwillig in de schaduw treden van Koning Leopold zuivert intussen de situatie tot op een zekere hoogte aan. Elkeen voelt aan, dat deze beslissing bedoeld is om een einde te maken aan de reeks wrijvingen en conflicten, waarbij de monarchie zelf allerminst baat heeft gevonden. Voor Koning Bou dewijn, die voortaan alleen en zonder dubbelzinnigheid verschijnen zal als de enige drager van de koninklijke macht, begint thans een nieuwe periode. Dat Koning Leopold's gebaar bovendien als olie moet dienen op de door Prins Al bert's matrimoniale plannen veroorzaak te golven, is verder duidelijk. AJle diplomatieke stappen om met het Vaticaan een compromis, een „combinazione" te bedingen, zijn spaak gelopen. De Vaticaanse wetten maken een burgerlijke plechtigheid overbodig en de Paus, die er weze hier aan herinnerd voor de eerste maal in driehonderd jaar de gunst verleent een prinselijk huwelijk in te zegenen zou van een lange traditie afwijken indien hij een inbreuk op dit beginsel zou aanvaarden. In Brusselse politieke kringen, waar men officieel nog altijd naar een achterpoortje zoekt, is men toch duidelijk van gevoel in het slop te zitten. De keuze ligt nu afgetekend tussen een huwelijk te Ro me volgens de Vaticaanse voorwaar den of een huwelijk buiten Rome zon der meer. Met andere woorden, zoals de dingen thans liggen, is er eigenlijk geen keus. Wellicht zal Koning Leo pold's groothartig offer er in niet gerin ge mate toe bijdragen aan het laïcis- tische België deze bittere pil te doen slikken. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helarn. Premier Nikita Khroesjtsjef brengt een 12-daags bezoek aan de satellietstaat Albanië. U ziet hem hier met Albanese leiders in de hoofdstad Tirana. Verschillende dagbladen hebben be-1 op nog te verwachten produktiviteits- reids hun mening gegeven over de gis- I verbetering. Die verdere verbetering teren door prof. de Quay afgelegde re geringsverklaring. Hieronder geven wjj enkele uittreksels. De „Volkskrant" houdt zich o. m. bezig met het loonvraagstuk en schrijft dan: „Wat gebeurt er onderwijl met de lo nen? Het kabinet-De Quay gaat er van uit, dat er weer enige mogelijkheid is gekomen voor een verruiming van de bestedingen. De PvdA en het NW zou den willen, dat er nu een loonronde komt. De christelijke partijen, de KAB en het CNV zijn voorstanders van vrijere loonvorming. Ook de regering kiest nu terecht voor deze weg. Bij vrijere loonvorming is immers verbete ring in de lonen mogelijk, per bedrijfs tak dan wel per onderneming. De werk nemers komen dan beter aan hun trek dan bij een algemene loonronde. Uit de regeringsverklaring hebben wij begrepen, dat spoedig de mogelijk heid zal worden geopend om op deze manier de lonen en arbeidsvoorwaarden te herzien. De regering gaat er vanuit, dat bij die onderhandelingen rekening zal worden gehouden met de compen satie, zoals die straks nodig zal zijn voor de huurverhoging. Op de onlangs gehouden Verbondsvergadering van de KAB verklaarde de heer Middelhuis, dat de Katholieke Arbeiders Beweging vóór de huurverhoging eerst een rede lijke sociale verbetering voor de werk nemers eist. Dit verlangen behoeft niet in strijd te komen met de regerings- plannen. Als het kabinet met zijn waar schuwing vooral bedoelt, dat bij de nieuwe loononderhandelingen een zeke re voorzichtigheid geboden is en dat be paald niet vooruitgelopen moet worden De 77-jarige Igor Strawinsky is dezer dagen-van Los Angeles naar Kopenhagen gevlogen, om een Deense culturele prijs in ontvangst te nemen en om, tijdens het Deense Muziek- en Balletfestival, het Symphonie Orkest van de Koninklijke Schouwburg te leiden. Bovenstaande foto werd genomen tijdens een receptie in de Amerikaanse ambassade te Kopenhagen. zal gereserveerd moeten blijven voor de compensatie voor de huurverhoging. Het is nog niet duidelijk wat de rege ring precies bedoelt. Wellicht horen wij daarover vandaag bij het Kamerdebat meer. Het liberale „Algemeen Han delsblad" schrijft o.m.: „Een nieuwe lente, een nieuw geluid". Het was te verwachten, dat de rege ringsverklaring van het eerste naoor logse Kabinet zonder socialisten, een eigen signatuur zou dragen. Deze ver wachting is niet beschaamd. Niet al leen, dat de heden door de minister president, prof. De Quay, uitgesproken rede een uitstekende indruk maakt, maar er zijn tal van punten, waarop inderdaad een koersverandering blijkt. De methoden, gebruikt bij de totstand koming van het Kabinet. Het sterke accent op de zelfontplooiing in vrijheid. De ondanks alle positieve" gedachten duidelijke reserve ten opzichte van de EEG in de praktijk. De benadering van het defensie-beleid. Een nog sterker on derstreping dan tevoren van de nood zaak van een monetair evenwicht en vooral van de waardevastheid van het geld. Het beginsel van gedifferentieerde loonvorming zonder gebruikmaking van een algemene welvaartsloonronde. Zie hier een aantal belangrijke onderdelen van het regeringsprogram, die wijzen op een nieuwe en frisse vaart. De voor het eerst „optredende" Pre mier is staatsrechtelijk de Kamer ver antwoording schuldig voor de formatie van het Kabinet. De daarbij gebrach te hulde aan prof. Beel als informa teur en bemiddelaar is stellig op zijn plaats. Ook over het ontstaan van de crisis op het einde van het vorig jaar en het ,,klimaat"-verschil tussen de geestverwanten van het tegenwoordige ministerie en de P.v.d.A. kunnen wij de visie van prof. De Quay onderschrij ven. Daar was verder het grote prin cipiële geschilpunt over de binding van de Kamerfracties aan het regeringspro gram. En ten slotte de controversen om trent een aantal concrete punten. De ze resulteerden In Nieuw-Guinea, de wijziging van de dienstplichtwet en het algemeen Joonbeleid. Sterker nog: wij voor ons kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de grote meerderheid van de P.v.d.A. de oppositie met na druk wenst. De Nieuwe Rott. Courant is redelijk tevreden over het regerings stuk en het blad schrijft o.a.: „Er is nu dan enig inzicht gegeven in hetgeen het kabinet-De Quay wil, in zicht ook in de grondslagen die dit ka binet onder zich voelt. Men zou kun nen zeggen, dat op dit laatste punt de vanmiddag in de Tweede Kamer uitge sproken regeringsverklaring het meest doorwrocht is. Dat is, dunkt ons, niet alleen een gevolg van de dierbare Ne derlandse neiging, de zaken principieel te stellen. Het zal ook zijn voortge vloeid uit het besef, dat dit kabinet heel anders is dan de vorige naoorlog se kabinetten. De formulering van de beginselen van het kabinet geeft ons de indruk dat zq wortelen in een liberale geest; waarbij wij dit woord liberaal In Indonesië zijn plannen bekendge maakt om de'arbeid te organiseren en zodoende op enige afstand het voor beeld van communistisch China en Bulgarije te volgen. In Djakarta heeft de stadscommandant bepaald, dat de burgers van de hoofdstad minstens een maal in de maand moeten deelnemen aan „vrijwillige" werkzaamheden in openbare dienst. Het werk zal „van dien aard moeten zijn, dat het de be volking ten goede komt". De minister van Landbouw, Sadjarwo, heeft bij het parlement een voorstel ingediend om naar het voorbeeld van de Chinese „volkscommunes" op beperkte schaal z.g. „padi-centra" te stichten. Over het hele land zullen bestaande landbouwprojecten worden uitgebreid, braakliggende terreinen worden ontgon nen en vruchtbaar land ingepolderd. Zodoende zou twee miljoen hectare vrij komen voor de rijstbouw. Gedurende het eerste jaar zou de rijstproduktie van Indonesië dan met twintig procent wor den opgevoerd. De arbeid, die daartoe nodig is, zou volgens Sadjarwo door de plaatselijke boeren moeten worden geleverd volgens het z.g. gotong-rojong-principe, een sooft burenplicht. Dit meldt U.P.I. De Russen hebben geen gevolg gege ven aan hun ultimatum, waaruit volgens sommige waarnemers zou zijn op te maken, dat West-Berlijn bij het ingaan van de 27ste mei zou worden afgeslo ten. Men kon zich na middernacht nor maal over de sectorgrens begeven. De grensbewaking verschilde niet van de normale. Voor zover men vannacht kon constateren, hebben de Russen geen enkele stap gedaan om de bezettings rechten van het westen in de geïso leerde stad op te heffen. Dit meldt U.P.I. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. Uitgerekend een Amerikaan moest in Berljjn het bewijs leveren, hoe onjuist de door de Sovjet-Unie en het com munistische Oost-Duitsland steeds weer geuite bewering is, dat West-Berlijn een agenten-centrum is, dat uitsluitend tegen de communistische landen is ge richt en dat derhalve een aparte status moet krijgen of bij Oost-Duitsland in gelijfd moet worden. Een Westberlijnse rechtbank veroordeelde gisteren de Amerikaanse staatsburger Henry W. Star tot drieëneenhalf jaar gevangenis straf wegens ontvoering van een Wes telijke agent. Het is de eerste maal, dat een Amerikaan voor mensenroof door een Duitse rechtbank werd gevonnist. Reeds in 1957 heeft Star voor dit zelfde delict voor een Westberlijnse rechtbank gestaan. Het kon toen echter niet worden bewezen, omdat de ont voerde, een zekere Franz Neugebauer, in de oostzone leefde. Star werd vrij gesproken. Intussen is echter Neuge bauer uit de oostzone naar het westen teruggekeerd en getuigde de afgelopen negen dagen tegen Star. Neugebauers getuigenis werd bevestigd door een vroegere officier der communistische „Staatssicherheitsdienst", die eveneens naar het westen is gevlucht. Neugebauer zelf is intussen ook niet van smetten vrij. Hij moet binnenkort terechtstaan. Nadat hij door Star naar Oost-Duitsland was ontvoerd, kocht hij daar zijn vrijheid met het verraad van geallieerde agenten in Oost-Duitsland, Mr. Burger van de P.v.d.A. tijdens het luisteren naar de regeringsverklaring. gebruiken in zeer ruime zin en dus los van enige politieke partij. Het is ver heugend dat het nieuwe ministeriële gezelschap het blijkbaar over die for mulering eens kon worden. Het toont aan, hoezeer er overeenstemming is wat kijk op de samenleving betreft tus sen de toch politiek zeer uiteenlopende groeperingen waaruit de ministers af komstig zijn. Wel heeft intussen de ge meenschappelijke formulering niet al tijd een gemeenschappelijke uitlegging te waarborgen. Als het kabinet op „de christelijke grondslag onzer bescha ving" bijzondere nadruk legt, kan men denken aan de redenering van de libera le partijleider, prof. Oud, die naar aan leiding van een soortgelijke uitdruk king in het beginselprogramma van zijn partij pleegt te zeggen, dat „chris telijk" hier bedoeld is niet in godsdien stige, maar in „zedekundige" zin. Men kan overigens ook verwachten, dat er van bepaalde kanten in de Tweede Kamer zal worden gezegd, dat men liever een formulering met concreter inhoud had gezien. Wie de neiging krÜgt, een dergelijke opmerking te ma ken, zal moeten beseffen, dat we ook nu een kabinet op een „samengestelde" basis hebben. En het blad besluit: „Gelijk bij de uiteenzetting van de grondslagen is er ook bij de vermelding van de verschillende beleidspunten een (alweer in algemene zin) liberale of zo men wil liberaliserende tendens waar te nemen. Bij deze constatering kunnen we teruggrijpen op hetgeen in m 46 Pieter Perquin staart er naar, als zag hij een geest. Hier voor hem ligt het portret waarvan hij heilig overtuigd was geweest, na het zien van de in den huize Kersbergen aangerichte verwoesting, dat hij het die middag uit de door juffrouw Derksen gebrachte enveloppe had gehaald. Dus bestonden er toch zes afdrukken en had commissaris Langelaar gelijk, dat deze misdaad niets te maken had met de moord op de kantonrechter? Pieter Perquin ogen trekken klein, zijn onderlip schuift weer naar voren. Neen, dat volgt er om de drommel niet uit. Hij bekijkt opnieuw het portret. Het is het minst beschadigde van alle. Toeval? Inspecteur Pieter Auguste Perquin koestert een sterk wantrouwen te gen het toeval. Het is hem te vaak Opzet als Toe val vermomd. De camavalsmoord! Het uur van het démasqué schijnt nog niet geslagen. Maar hij voelt dat het nadert. „Mijnheer Kersbergen, bestaat er een mogelijkheid, dat uw broer zich heeft vergist in het aantal afdruk ken van juffrouw Vercoors' portret?" „Uitgesloten, inspecteur, uitgesloten," zegt het klei. ne mannetje bijna driftig. „De boekhouding van on zen AndréNee, als de boeken zeggen vijf af drukken, waren het er vijf." „Maar er zijn er toch zes, dat van mijnheer Schreurs meegerekend.'* „Dat wil ik u niet afstrijden, inspecteur. Maar dan is dat zesde niet door André gemaakt." Pieter Perquin fluit lang en schel. Dan ls dat zesdeSnel vraagt hij: „Behoorde tot de ne gatieven, die uw broer bewaard heeft, ook dat van Rosalie Vercoors' portret?" „Ja, dat was een van zijn beste dingen. Natuurlijk heeft hij dat negatief bewaard." „Juist. Vertelt u me eens, heb je hier in Sint Odiliënrode goede amateur-fotografen? Ik bedoel niet van die lui, die maar afdrukken en dan een foto graaf de rommel laten ontwikkelen. Ik meen men sen, die werkelijk liefhebberij hebben in het vak, die zelf ontwikkelen en afdrukken. En die dat goed doen." Kersbergen gaat rechtop zitten, ,,'s Kijken," zegt hij opeens geïnteresseerd, nu het over zijn vak gaat. „Daar heb je baron Louwerijsse. Onzen André heeft hem nog les gegeven. Ziet u, voor hij een nieuw paard koopt filmt hij het altijd. Als je dan zo'n film langzaam afdraait kun je zien of zo'n paard ook Je moet erg oppassen bij die handel, schijnt het. En dan is er mijnheer Jansen van Hilgersbeek. Ik heb dingetjes van hem gezien, die een beroeps fotograaf niet zou verbeteren. En Lex van de rector. Hoewel, die is nog niet zo goed als baron Louwerijsse en mijnheer Jansen. Ontvanger Raymakers en de griffier ontwikkelen zelf ook wel eens een keer, maar dat is toch nietMaar zoals onzen André, nee, en nou is hij dood!" Zijn gezicht trekt weer zenuw achtig. „Ikik kan het me nog niet indenken onzen André." „U moest hier vannacht niet alleen blijven, mijn heer Kersbergen. Ik zal brigadier Dekker de auto laten halen. Dan gaat u met mij mee. Ik ben er zeker van dat juffrouw Derksen wel een bed voor u heeft." „Marie Derksen was altijd een vriendelijk iemand. Ikik ben u erg dankbaar, dat u me dit vraagt. Ik zou het hier vannacht niet uithouden zo alleen zonder André." „Rijd even langs het bureau, Dekker," zegt Per quin als ze instappen. Juffrouw Derksen ontvangt hen met haar gewone zorgzame hartelijkheid. hapje eten. Niet kunnen? Dat is onzin, mijnheer Kers bergen. U moet eten en dan naar bed. Ik zal u iets geven, een heel onschuldig huismiddeltje, hoor, het stamt nog van mijn grootmoeder en u zult er op slapen als een roos." Maar de oude man verzet zich heftig, zijn ogen bol van angst: „Het zou me onmogelijk zijn te sla pen. U meent het goed, maar werkelijk, laat u me vannacht maar liever rustig hier zitten." „Zou het niet het beste zijn, als we mijnheer Kers bergen voor vannacht mijn bed gaven en voor mij een bed opmaakten op de rustbank. Als we dan de verbindingsdeur open laten zal hij met behulp van dat middeltje van uw grootmoeder wel slapen. Daar ben ik zeker van," stelt Perquin voor. Kersbergen ziet hem dankbaar aan. „Als dat zou kunnen," zegt hij. „Dan maken we dat magen maar even in orde," zegt juffrouw Derksen en werdwijnt. „Inspecteur," zegt de oude man moeilijk, aarzelend, „heeft u ook enig ideeIk weet wel, het is nog maar pas „Of ik een idee heb, wie uw broer vermoordde? Ja, een idee heb ik wel, maar ik kan u zijn naam nog niet zeggen. Wel kan ik u zeggen, dat het de zelfde ls, die de kantonrechter vermoordde. En ik geloof niet, dat hij kwam met het plan uw broer kwaad te doen. Hij kwam alleen maar omdat uw broer iets had, wat de moordenaar meende nodig te hebben om de politie op een dwaalspoor te bren gen." „Wat kon onze André nou hebben, dat „Het negatief van Rosalie Vercoors' laatste portret. Ik geloof, mijnheer Kersbergen, dat als uw broer niet wakker was geworden, hij nu nog zou leven. Dat als dat karton gesloten wegens afwezigheid niet voor het raam had gestaan, de inbraak nooit zou hebben plaats gehad. Een levenskwestie was het bezit van dat negatief voor de moordenaar niet. Ook zonder dat had de politie geen voldoende bewijs tegen hem. Maar hij kwam voorbij en meende dat het huis leeg stond en toen kon hij de verzoeking niet weerstaan zijn positie, die toch al sterk genoeg was, te versterken. Uw broer is wakker geworden „Onzen André was altijd 'nen lichten slaper." (Wordt vervolgd). het begin van de regeringsverklaring staat over de noodzakelijke omvang van de overheidstaak. Juist groeiend ver schil van mening hierover maakte de kloof tussen vroegere regeringspartners dieper en breder. Nu hebben nieuwe partners elkaar gevonden, die op dit punt meer één van zin kunnen zijn. Zonder ons te begeven in een beoor deling van details menen wij te kun nen zeggen, dat het debuut van dit ka binet geen slechte indruk op ons maakt." De „Telegraaf" schrijft: „Indien het kabinet-De Quay zal han delen overeenkomstig de principes van de gisteren in de Tweede Kamer afge legde regeringsverklaring, dan zal een nieuwe geest over het Nederlandse volk vaardig kunnen worden. De principes zijn goed en naar onze vaste overtuiging in overeenstemming met de wensen en gedachten van de overgote meerderheid /an de bevol king. „Eerbiediging en bevordering van de vrijheid van de menselijke persoon en van diens persoonlijke en maatschap pelijke verantwoordelijkheid", „zelf ontplooiing in vrijheid" „bevordering van de aanpassing van de mens aan de snel wisselende omstandigheden" en „het mogelijk maken door eigen inspan ning in welvaart en welzijn te leven", zijn verklaringen, die wij in de na-oor- logse periode van de zijde van de re geringstafel zo menigmaal node hebben gemist. En als deze verklaringen dan worden aangevuld met passages dat de regering maatregelen zal nastreven „ge richt op de voorziening in de behoeften van maatschappelijk en economisch zwakkeren", dan geloven wij, dat de draad, welke vele eeuwen door de Ne derlandse historie heeft gelopen, althans in principe weer is opgevat. Dit is een gewichtig feit, dat wij met grote voldoening .signaleren." Zes maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk, heeft de pro cureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam geëist tegen een 20-jarige matroos, die door de Amsterdamse po litierechter tot vier maanden gevange nisstraf was veroordeeld wegens een poging tot chantage op een Apeldoornse vrouw. Hij had met de vrouw een verhouding gehad en f 150 van haar geëist, anders zou hij haar man inlichten. Zij had dit echter daarop zelf gedaan en boven dien de politie op de hoogte gesteld. Toen hij voor de politierechter terecht stond gedroeg hij zich zo onbehoorlijk dat hij op diens bevel onmiddellijk werd gearresteerd. Nu, voor het Hof, na drie maanden voorarrest, bleek hij berouw voller en daarom stelde het Hof hem in vrijheid. De verdediger vroeg een geheel voor waardelijke straf. Uitspraak 9 juni. van wie er enkele tot vijftien jaar tucht huis werden veroordeeld. Neugebauer mocht in ruil daarvoor in Oost-Duits land leven, waar het hem op een ge geven ogenblik toch te gevaarlijk werd, zodat hij naar West-Duitsland vluchtte, waar hij werd gearresteerd wegens ver raad. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft acht maanden gevangenisstraf geëist tegen een 37-jarige oud-P.T.T.-bestelIer voor een poging tot het organiseren van een gefingeerde overval op een door hem bestuurde postauto. Voor deze overval, die in oktober of november j.l. had moeten gebeuren, had hij een koopman weten over te halen. De afspraak was dat hij met zijn postauto op de weg van Amsterdam naar Edam zou stoppen en de achter deur zou openlaten om de koopman in de gelegenheid te stellen een postzak weg te nemen, die naar hij had gezegd wel f 18.000 zou bevatten. Toen de koop man echter merkte, dat de P.T.T.-be- steller met een vrouw over de overval had gepraat, zag hij van het plan af. De besteller, die inmiddels ander werk heeft, bekende voor het hof dat het allemaal zo in zijn werk was ge gaan. Hij is door de Amsterdamse recht bank tot vier maanden veroordeeld. De koopman vertelde als getuige, dat hij de voorgenomen overval had afgespro ken, omdat hij eens drie jaar onschul dig in de gevangenis zou hebben ge zeten en hij dit nu wel eens „terug wil de verdienen". De procureur-generaal meende, dat het in verband met de persoonlijkheid van verdachte wel gewenst is een rap port over hem te laten uitbrengen. Uitspraak 9 juni. Een verkeersongeluk heeft dinsdag middag in Utrecht een veertienjarige scholier het leven gekost. De jongen wilde op de Maliesingel met zijn fiets twee andere wielrijders passeren en is daarbij waarschijnlijk te veel naar links uitgeweken. Hij werd aangereden door een hem achterop komende vrachtauto die beladen was met negen ton stenen. De jongen viel en kwam met zijn hoofd onder een van de jhterwielen terecht. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Het Internationaal Gerechtshof te Den Haag heeft zich gistermiddag met twaalf tegen vier stemmen onbevoegd verklaard uitspraak te doen in het Israëlisch-Bulgaarse geschil over het neerschieten van een Israëlisch ver keersvliegtuig op 27 juli 1955 boven Bulgarqe. i- 'f7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7