BALVERTS slimme tactiek beslist in eindsprint 3 W Groot wielerleed van zes koplopers in Lemsterland f! f Olympische Spelen in keizerlijke tuin c J T.V. Midden in de metropool Duidelijke distantie tussen grootmeesters en overigen Olympiads Toer door Nederland Voetbalprogramma voor zondag UITSLAGEN TREVOR FORD mankeert niets Olympische Spe len niet op de - 1964 TE TOKIO - Voor Innsbrück de winterspelen Evenwicht voor „Krakau" Bobby Fisher speelt als Reshevsky Val bijna fataal voor Gaul IJshockey-crack trainer van het honkbalteam WOENSDAG 27 MEI 1959 PAGINA 9 eerste etappe Kampioenschap van Nederland voor amateurclubs Stayerswedstrijden in Wageningen K.N.V.B.-beker A.D.O. BEREIKT KWARTFINALES Specialisten verklaren: Geen nieuwe werk vergunning? Eurovisie biedt ver onder het vastgestelde bedrag Z 3 Sigarenbandjes met kleurenfoto's van de Ere-Divisie spelers. Europees kampioen schap basketball Schaaktoernooi Madrid Weer een overwinning voor Prins SCHAAKTOERNOOI IN ZÜRICH door J. H. DONNER Stirling Moss weer snel in Z andvoort abcdefgh. Ronde van Italië Derde overwinning van Van Looy Zukiwsky begint met 1 maand proeftijd Britse achtervolger Sheil naar Amsterdam WEER EEN RECORD VOOR RINI DOBBER (Van onze speciale verslaggever) HEERENVEEN, dinsdagavond j Over de „sappige" weiden van het ~emsterland klonk dinsdagavond ge- /*een en geknars der tanden. Olym- «"®'s vijfde Toer door Nederland, hèt f>rote nationale wielerspektakel voor 8tnateurs _n onafhankelijken, bereikte j^eds in zijn eerste etappe een drama- f'seh hoogtepunt. Op het smalle kron- kelvveggetje naar Heerenveen, ïn het Jcht van de haven, sneuvelden de zes ópperen, die aan deze lustrunironde ®en zeer spectaculaire ouverture gaven. Oersterke mannen als Frits Knoops, de Limburgse held in de Ronde van Tune sië, de stugge Brabanders Walravens, Van der Sluis, Van der Ven, de snelle O'.'is uit Haarlem en good old Hame- l'nk, lieten het hoofd hangen. Sinds Utrecht hadden zij "de strijd beheerst ®n steeds een voorsprong van enkele fninuten kunnen behouden. Maar hun 'aatste krachtsinspanningen waren toch Oiet voldoende. Zij werden een prooi van het fel jagende peloton, waarvan de kleine Amsterdammer Frans Bal- v"ert zich met een paar forse pedaal- stoten verzekerde van de eerste plaats cn de overwinningskus van de ook nu Weer beeldschone Ronde-Miss. ,De eerste etappe begon als een ple- sierritje. Van Amsterdam tot Abcoude moesten de 91 renners bij elkaar blij ven. Pas toen gaf men het officiële startsein en was het oppassen gebla zen. Tussen de gonzende wielen van het Peloton werden de eerste aanvalsplan hen gesmeed. Nog voor Utrecht begon de schermutseling, die zo'n grote rol zou spelen. De Maastrichtenaar Willem sen boog zich toen diep over het stuur. Zijn gespierde kuiten, glimmend van de massage-olie, zorgden voor een snelle demarrage. Een vroeg avontuur is al tijd een roekeloos avontuur, maar acht hoede-renners waren toch bereid het gokje te wagen. Onder hen waren ze ker niet de eersten de besten. Knoops, Enthoven, Van der Sluis en Maliepaard, de krachtpatser uit Breda, beten zich vast in het kielzog van Willemsen. De ruimte tussen rijders en peloton groeide gestaag. De ploegleider van de militai ren, Gerrit Schulte, liet de eerste krachttermen de vrije ruimte. Een ont snapping zonder een van zijn favorieten Was te gek. Schulte's „troetelkind" Hugens, de man die Schulte zo graag by de koplopers had gezien, hing hij gend tussen de wielen van het grote rennersveld, om bij te komen van zijn eerste krachtsinspanning. Op de invals wegen van Utrecht was het plotseling of de wereld onder hem wegzakte. Hu gens kon weer lachen, toen hij bemerk te, dat slechts zijn zadel tegen het fra me zakte. Schulte reageerde ogenblik kelijk. Binnen enkele seconden was het euvel hersteld en kon zijn dienstplichtig „troetelkind" de strijd voortzetten. Al in tien minuten had hij zijn achterstand goedgemaakt, vrijwel gelijk met een troep Deense renners, die gewacht had op Cristensen. De jonge renner uit Ko penhagen kreeg een der eerste lekke bandjes. Eerste afvallers De negen moedigen op kop dach ten niet aan opgeven. Integendeel, nog dieper bogen zij zich over hun sturen, nog sneller dansten hun kui ten boven het wegdek. De voorsprong groeide gestaag. Pogingen van ren ners uit het peloton om bij te komen, mislukten. De bewaakte overweg bij Barneveld maakte de eerste slacht offers. Zeven van de negen koplopers mochten hun fietsjes over de spoor bomen tillen. Maar Enthoven en Maliepaard, die enkele meters ach ter lagen, moesten van luitenant Frac- kers, chef van de motorpolitie, de komst van de trein afwachten. Kost bare seconden gingen verloren. Ent hoven en Maliepaard gaven zich ge- Wonnen en lieten zich inlopen. Langs de kakelende kippen van Barneveld, die er hun levenstaak overi gens niet door verwaarloosden, joeg de kopgroep voort. De samenwerking was perfect; om beurten deed men „kop", voor de Maastrichtenaar Willemsen scheen dit echter een tè grote krachts inspanning. Langzaam maar zeker viel de Limburger van ploegleider Vrancken terug en tenslotte kreeg het peloton ook hem te pakken. Over bochtige wegge tjes, waar scherp grint de kwaliteit van de banden testte en een dikke laag stof "e,. bananen en rijstevlaatjes het spe cifieke rennersvoedsel bedekte, draai den de deelnemers naar het noorden. Varende spelbreker Op de weg naar Kampen werd de afstand tussen het jagende peloton en de kopgroep toch kleiner. De voor sprong slonk van drie tot anderhalve minuut. En terwijl Van der Ven, een van de drie renners die de ploeg Zwa luwen aan de kop had, langs de oevers van de IJssel een premiesprint won, maakte het peloton zich gereed voor de beslissende sprong. Maar toen kwam het moment waarop het beurtschip SEMI-PROFS EREDIVISIE: Sparta-Fortuna, DWS/A- ÏJÜnkwijk, ADO-Willem II, NAC-Ajax, gapid JC-VVV, NOAD-SHS, DOS-MW, ^lauw Wit-Feijenoord, PSV-Enschede. TWEEDE DIVISIE A: de Valk-'t Gooi, jHc~Wilhelmina, Longa-Velox, Hilver- i^m-Zeist, DOSKO-Baronie, EDO-EBOH, X^A-UVS. B: Oosterparkers-PEC, Be Vuick-Rheden. AMATEURS pBROMOTIE 2e/le KLAS: West: HFC- g*arn, SVW-VFC. Noord en Oost: VDZ- ■nVS, Rood Geel-Hoogezand. Zuid: TOP- '"elmina, Hulst-Groene Ster. WEST I ^Promotie 3e/2e klasse: QSC-DWSV, dpif*SSe '22-JOS. Derde klasse A: Assen- tyto Se Meteoor. Promotie 4e/3e klasse: A iv, ETO-Meervogels, Quick A- Amsvorde, Meerboys-WMS. Vierde klas- ri' TV V-boys-OFC. D: ASVA-Fokke. F: VoornMartinus. H: Zwaluwen lanriia r Bilthoven-Saestum, Mid- iancüa-Brederodes, KDS-DEV. WEST II CDCodaei-Lekkerk: Voorburg-Lugdunum. i:_ Leonidas-Transva- «tlJdc Voiu® P Nieuwerkerk-VEP. in' Steeds Volharden-DUNO. F' Hille- «iuis-Schiedam. H: IFC-Merwede. „Yvonne" uit Terneuzen de „knokkers" in het voorste gelid te hulp schoot. Net waren de zes koplopers de brug over het Ramsdicp voorbij Kampen ge passeerd, of de brede motortjalk zorg de voor een rampzalige hindernis. De brugwachter had geen medelijden met de jagers van het peloton en trok de brug voor hun neus op. Achter het ijzeren gevaarte steeg een huilend ge brul opDe zes koplopers herover den hun voorsprong en liepen zelfs uit Gerrit Schulte is weer „wieler- generaal". Zijn dienstplichtige troe telkinderen in Olympia's Toer door Nederland beschikken over het beste materiaal wat er is. Maar, zo vindt Schulte, dat materiaal moet dan ook op de beste manier gebruikt worden. Voor de start inspecteerde hij alle onderdelen. „Dat zadel moet je zó zetten," commandeert hij. m tot vier minuten. Lange tijd scheen dat de varende spelbreker de strijd had be slist. Maar de felle Noorderwind en de druilerige motregen, die de renners in de vlakke Noord Oost-Polder en in het Friese grasland pal tegen hadden, eis ten hun tol. Achter elkaar knapten de sterken af. Als eerste Van der Sluis en als laatste Knoops, die in de slot fase geen meter kop meer deed en ken nelijk zijn krachten wilde sparen. Bij het vriendelijke dorpje Oude Hasker liep het peloton zijn achterstand in. Voor de laatste tien kilometer gold het recht van de slimsten. Op len demarrage van de Brabander Zilver- De uitslag van de eerste etappe van Olympia's Toer door Nederland, 220 km van Amsterdam naar Heerenveen. luidt: 1 Balvert (Olympia, Amsterdam) 5.31.55 (met bon. 5.30.55); 2. Zilverberg (Zwaluwen, Vlijmen) z. t. (met bon. 5.31.25); 3. Snijder (De Kampioen, Haarlem) 5.32.08 (met bon. 5.31.53); 4. Van Straten (Rotterdamse Leeuw) z.t.; 5. Van Egmond (militairen) z.t.; 6. Scholten (Spartaan, Den Haag) z. t.; 7. Brinkman (Pedaalridders, Rot terdam) z.t.; 8. Swaneveld (Feije- noord, Rotterdam) z.t.; 9. ex aequo: een grote groep renners, allen in de zelfde tijd als Snijder. Ploegenklassement 1. Zwaluwen 16.35.41; 2. Spartaan 16.36.24; 3. Pedaalridders z.t.; 4. Le Champion z.t.; 5. Rotterdamse Leeuw 16.36.52. Daar de drie protesten, die na de wedstrijd Gouda-De Spartaan (eind stand 21 voor Gouda) op zondag 24 mei ter tafel werden gebracht (twee door De Spartaan en een door Gouda) nog moeten worden behandeld, staat nog niet vast welke van de twee clubs zal deelnemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland voor amateurs. Het programma is nu voor lopig als volgt samengesteld: 31 mei: SPCL Irene - winnaar Gouda/De Spar taan; 7 juni: winnaar Gouda/De Spar taan - Esca: 14 juni: winnaar Gouda/ De Spartaan - SPCL Irene; 21 juni: Esca - winnaar Gouda/De Spartaan; 28 juni: SPCL Irene - Esca. Zondag 31 mei worden op de Wage- ningse wielerbaan wedstrijden achter motoren gehou< waaraan deelnemen de profs Peter Post, Wout Wagtmans, Wim van Est, Joop Captein en Harry Moolenijzer. berg reageerde alleen de kiene Am sterdammer Balvert. De negentienjari ge magazijnbediende beheerste zich voorbeeldig. Tot aan het Burgemeester Cuperusplein, midden in Heerenveen, bleef hij aan het wiel van zijn tegen stander. Terwijl de kleine Zilverberg al verlangend uitzag naar het einde van de 219 kilometer en de beeldschone Ron de-Miss, sloeg de Olympiaan hard en medogenloos toe. Het verschil op de streep bedroeg een volle lengte. Ruim een kwartier later dan de winnaar ar riveerde de laatste renner: Rabe, van dezelfde club, A.S.C. Olympia. ADO, dat gisteravond in het duel tegen Elinkwijk in de achtste finales voor de KNVB-beker met de rust met 0-1 achterstond, heeft in de tweede helft zo fanatiek en vastberaden voor een plaats in de volgende ronde gewerkt, dat de Utrechters geen verweer meer hadden en met 2-1 ten onder gingen. Bij de herkeuring van de Welshe in ternational Trevord Ford door enkele Nederlandse specialisten is gebleken dat Ford's enkelblessure waardoor hij in december 1958 ongeschikt werd ver klaard voor voetbal geheel is gene zen. Hij mag onmiddellijk de training hervatten en weer aan de wedstrijd sport deelnemen. Omtrent de plannen van Ford. die momenteel in Swansea verblijft, staat thans nog niets vast. Na het verval len van zijn eerste Nederlandse werk vergunning lijkt het niet waarschijnlijk, dat hem opnieuw een vergunning ver leend zal worden. Enkele prominente Nederlandse clubs hebben evenwel in teresse voor Ford. Verder heeft een drietal Engelse clubs contact met Ford opgenomen. Welk transfer-bedrag PSV voor hem zal vragen, wenst men niet mede te delen. De kans is groot dat de televisie kijkers in de landen, aangesloten bij de Eurovisie, het volgend jaar de Olym pische Spelen in Rome niet op hun beeldscherm zullen krijgen. De organi satoren hadden er op gerekend dat de Eurovisie voor de rechten een bedrag van ongeveer zes miljoen gulden zou betalen, maar de Europese tv-organi- satie heeft slechts 450.000 gul den aangeboden. Daar doet men het in Rome niet voor. Wanneer de Italianen -ui de Eurovi sie niet tot een akkoord komen is de kans groot dat de organisaties in de verschillende landen zich rechtstreeks tot het organisatiecomité van de Spe len zullen wenden. Vooral de tv-sectie van de BBC en de Westduitse tele visie zouden hierin sterk geïnteres seerd zijn. Advertentie De sprookjesachtige Japanse keizer lijke tuin te Tokio, tot voor kort voor een ieder nog streng verboden terrein, zal het middelpunt worden van de Olympische Spelen, die in 1964 worden gehouden. Een groot deel van die kei zerlijke tuin vormt het z.g. Olympische park, dat een uitgestrektheid heeft van 644.000 vierkante meter. Het ligt als een oase te midden van de metropool Tokio, waar thans bijna 9 miljoen men sen wonen. Dat Tokio de Olympische Spelen van 1964 mag organiseren werd gisteren reeds bij de eerste stemming op het Olympische congres te Miinchen beslist. Detroit kreeg 10 stemmen, Wenen 9 en Brussel 5. De Olympische Winterspelen 1964 zijn in de hoofdstad van Tirol, Innsbruck. In de ongekende concentratie van sportaccommodaties te Tokio domineert het monumentale hoofdstadion, dat thans 65.000 toeschouwers een plaats kan bieden, doch waarvan de capaciteit zal worden uitgebreid tot meer dan 100.000 plaatsen. Hoewel er reeds een overdekt en een open zwembad zijn met banen van 50 meter, zal nog een nieuw zwemstadion worden gebouwd. Het Prins Chichibu-rugbystadion wordt gereserveerd voor de eerste ronden van het Olympische voetbaltoernooi. De grote tennishal, waarin 4000 toeschou wers een plaats kunnen vinden, wordt voor gewichtheffen gebruikt; de scher mers vinden onderdak in de turnhal. Het gymnasium, dat 10.600 plaatsen heeft, wordt het domein van de turners en de basketballspelers. De zeilers gaan naar de baai van Yokohama, dat 50 km van het centrum van Tokio verwij derd is. i Hoewel de meeste stadions voldoen aan de eisen die het I.O.C. heeft ge steld, zullen de verbouwingen en de voorbereidingen toch nog 60 miljard yen (meer dan 60 miljoen gulden) kosten. Een derde zal worden gefour neerd uit de recette en „bijdragen" en de rest komt voor rekening van de staat en de stad. De kosten van uit breiding der sportfaciliteiten van Tokio en van verbetering der wegen er naar toe, werden niet bekend gemaakt. Ze zullen worden gedragen door de rege ring en de stad. Ook aangewezen voor 1940 De voorzitter van de Japanse dele gatie in München, Tekada, heeft dadelijk na de stemming, terwij] hij zijn aandoening nauwelijks meester kon blijven, een verklaring afgelegd waarin hij dankte namens het gehele Japanse volk dat, naar hij zei, jaren lang gevochten heeft om de Spelen in Tokio te krijgen. Tokio werd 23 jaar geleden ook al eens aangewezen voor het organiseren van de Spelen (1940), welke echter door de oorlog niet doorgingen. Telegram van keizer Hirohito Enkele uren na het bekend worden van de keuze kwamen in München stapels telegrammen binnen waarin j mensen hun instemming betuigden met de beslissing. Een er van was van keizer Hirohito van Japan. Premier Kisji van Japan heeft een speciale ver klaring uitgegeven naar aanleiding van de keuze van Tokio, waarin hij belooft dat het gehele Japanse volk zich zal inspannen om de Spelen van 1964 tot een succes te maken. De Japanse radio en televisie hebben het nieuws in spe- ciale uitzendingen bekendgemaakt, i Dinsdagavond werd een feestelijke bij- 1 eenkomst gehouden in het hoofdkwar tier van de Japanse sportfederatie. Vliegroute over Rusland Een woordvoerder van de Japanse delegatie in München deelde mee, dat zijn land onderhandelingen met Rus land zal voeren over een toestemming om de deelnemers over Russisch grond gebied te laten vliegen. Dit zou een aanmerkelijke besparing van de reis- j kosten betekenen. „Sneeuw-veilige" hellingen i ,.p" *sC A «IV '•Vy 1 V.'» «•'O* *iT'' «^$7*% H<* r,rV.V 'U' y«*. In de ere-divisie spelen de topvoetballers van Nederland. Hun portretten sieren de sigarenbandjes van de nieuwe Hudson-sigaar Hup Holland. Een Top-voetballer en een Top-sigaar hebben één ding gemeen: ze zijn beide in hun soort aan de top. Vraag Uw winkelier 'n doos Hup Holland sigaren met tien verschillende spelers-foto's. Nu rook genot voor Uzelf en vreugde voor velen, die U met de bandjes verrassen kunt. Straks komt het Hup Holland album. De bekende sportjournalist en radioreporter Ir A. van Emmenes zal dit van een Interessante Inleiding en uitvoerige beschrijving vooczien. Dsore De hoofdstad van Tirol, zo maakte j I burgemeester Alois Lugger bekend, heeft voorgesteld de Winterspelen te houden van 17 tot 26 januari. Maar naar alle waarschijnlijkheid zullen zij plaats vinden in de tweede helft van februari, aangezien dit een nadrukkelijk verzoek is van de internationale Sportbonden. De Winterspelen worden gefinancierd door de regering, de provincie Tirol en de stad Innsbruck. De kosten van de bouw van ïleuwe voorzieningen zullen ongeveer 18 miljoen gulden bedragen. Innsbruck ligt op een hoogte van slechts 564 meter, maar alle skibanen bevinden zich op „sneeuw-veilige" hellingen, wel. ke gemakkelijk bereikbaar zijn. Voor de halve finale-poules van het toernooi om het Europese kampioen schap basketball, dat té Istanbul wordt gehouden, hebben zich de volgende acht landen geplaatst. Groep A: Bulgarije, Rusland. Polen en Hongarije, Groep B: Tsjechoslowakije, Roemenië, Frankrijk en België. In het internationale schaaktoernooi te Madrid heeft de Nederlander Prins van de Spanjaard Sicilia gewonnen in 31 zetten. Na de zevende ronde hebben de Spanjaarden Pomar en Perez de leiding met elk 5V4 punt. De derde plaats wordt ingenomen door Prins. Het internationale schaaktoernooi, dat hier in Zürich gehouden wordt, heeft nu d« openingsphase achter de rug. Na vijf ronden begint er tekening in 3e strijd te komen. Een duidelijke distantie tussen de groot meesters en de overige deelnemers valt te constateren. Slechts Larsen deelt in de mi sère der niet-grootmeesters. Keres, Tal, Bobby Fisher en Barcza hebben ieder 4 punt. Gligoric en Olafsson hebben een half punt minder. Zii verloren tegen resp. Ke- voortreffelijke restaurants die Zürich telt. Een moment in het toernooi, waarvan het publiek kon genieten, was de slotcombi- natie van Keres en Gligoric. Win-Tam De Britse coureur Stirling Moss heeft dinsdag het circuit van Zandvoort ver kend met een Cooper Coventry Climax, waarmee hij zondag 31 mei a.s. in de Grote Prijs van Nederland zal uitkomen. Moss kwam tot een snelste ronde van 1 min. 36,2 sec. en bleef daarmee slechts 0,7 seconden boven de tijd die hij vrij dag j.l. met zijn BRM maakte. De 1 min. 36,2 sec. komt neer op een gemid delde snelheid van 156,91 km per uur. Voor twee Nederlandse turnsters begint vandaag het grote avontuur. Zij zijn naar de Poolse stad Krakau vertrokken om er deel te nemen aan de Europese t urnkampioen schappen en er een plaats in de ploeg voor de Olympische Spelen te Rome te verdienen. Vol overgave hebben zij tot de laatste dag ge oefend; het laatst in de tuin van de familie De Wolf te Haarlem. Want een van de twee gelukhigen is Riny de Wolf (links), die hier met haar reisgenote Riekje Leib randt uit Amsterdam met allure op de even- wichtsbalk „werkt". res en Bobby Fisntr. vooral cue partij tus sen Olafsson en Bobby Fisher was zeer indrukwekkend. De IJslander werd met wit strategisch totaal overspeeld. Nu het nieuwtje van zijn jeugdige leeftijd er een beetje af is Bobby is onlangs 16 gewor den en men hem rustig kan gadeslaan, moet men wei constateren, dat de Ameri kaanse benjamin van het toernooi een grootmeester is gebleken van wereldfor maat. In zijn stijl van spelen is het pre cies Reshevsky: de z.g. moderne zakelijk heid. Hij maakj vrijwel geen fouten 'en riskeert niet veel. Slechts tegen Walther in de tweede ronde liet hij een lelijke steek vallen. Uren lang bleef hij toen met bewonderenswaardig geduld een totaal ver loren eindspel verdedigen. Tenslotte be reikte hij een remisestand met 2 pionnen minder. Het meest spectaculaire schaak geeft Tal hier te zien. In vijf partijen heeft hij al vier stukken geofferd. Een soort offer, dat theoretisch aanvechtbaar lijkt, maar dat in de praktijk altijd doorslaat. Éénmaal lukte het niet in de eerste ronde tegen Bhend maar deze achterstand heeft hij inmiddels ingelopen. Barcza en Gligoric hanteren met groot suc ces hun bekende uiterst nauwkeurige speel- trant, die vooral op de kleinigheden let De verliespartij van Gligoric tegen Keres was enigszins onverdiend. In een strategisch goede stelling deed de Joegoslaaf een zet, die als niet minder dan een blunder kan worden gekwalificeerd. Keres heeft niet over geluk te klagen. Te gen mij kwam hij na een inferieure ope ning zeer slecht te staan. Juist toen ik groot voordeel kon behalen, maakte ik een vre selijke fout en gaf meteen op. Het gaat mij slecht in dit toernooi. De twee punten, die ik dan nog behaalde, wa ren tegen Zwitsers, die enigszins als out siders beschouwd moeten worden. Maar ook in deze beide partijen stond ik op verlies. Er is iets helemaal mis. Hopelijk gaat het verder wat beter. Men is bij het spelen van een schaaktoernooi toch altijd enigszins af hankelijk van een juiste innerlijke gesteld heid. die men nooit volledig in de hand heeft. Men kan zoals dat heet „uit vorm" zijn! Ook Larsen heeft hier erg onder te lijden. We gaan samen na de wedstrijd meestal in sombere stemming souperen in een van de W Ms. 1) Pe3g4 Zwart is nu machteloos tegen 2) Ph6t en 3) Pf7t- Bovendien was hij in vreselijke tijdnood. Hij deed dus maar een zet: 1) Pf4—d3 Maar nu is de beslissende wending mogelijk: 2) Tdlxd3! c4Xd3 3) Lc2b3t Kg8—h8 4) Pg4xf6! Tf8Xf6 5) Pf3—g5 Tf6xf2t Het z.g. „Racheschach" 6) Kflgl Tf2—flf 7 Kglh2 Zwart gaf op. De zesde ronde van het internationale schaaktoernooi te Zürich heeft Donner een nieuwe teleurstelling gebracht. Hij moest het opnemen tegen de Zwitser Keiler. De partij werd afgebroken in een voor Donner nadelige stelling. In de Siciliaanse opening bereikte Keiler door de actievere opstelling van zijn loperpaar een positioneel voordeel. Bij het afbreken heeft de Zwitser bij ge lijke lopers 5 tegen 4 pionnen. De uitslagen van de zesde ronde zijn: Unzicker (Dld.)-Kupper (Zwits.) 1-0, Nievergelt (Zwits.)-Bhend (Zwits.) Vfe- Vz, Keres (Rusl.)-Tal (Rusl.) Vi-%, Blau (Zwits.)-Duckstein (Oost.) 0-1. De par tijen Fisher (V.S.)-Larsen (Den.), Wal ther (Zwit.)-Gligoric (Joeg.), Keiler (Zwits.)-Donner (Ned.) en Olafsson (IJs- land)-Barcza (Hong.) zijn afgebroken Na 6 ronden luidt de stand: 1/2 Keres en Tal, elk 414 p: 3/4 Barcza en Fisher elk 4 p en 1 afg. partij; 5. Unzicker 4 P. Donner deelt met Larsen en Keiler de 11e t.m. 13e plaats. De laatste etappe van de eerste „helft" van de Ronde van Italië, de 245 km lange rit van Ascoli Piceno naar Rimini langs de Adriatische kust is gewonnen door Rik van Looy die daarmee zyn derde zege boekte. Eerst zeven kilometer van Rimini be gon de strijd. Van Looy demarreerde, gevolgd door de Italiaan Nencini en zijn landgenoot Van Geneugden. Dit drietal nam een voorsprong van ruim vjjftig meter op het peloton. Charly Gaul was toen door een val In Mlra- mare achterop geraakt. Hij slaagde er tijdens de laatste kilometers echter in weer bij het peloton te komen, dat een achterstand van slechts enkele secon den opliep. Gauls leiderspositie bleef daardoor ongeschokt. Na de elfde etappe luidt het alge meen klassement: 1. Gaul (Lux.) 43 uur 15 min 55 sec.; 2. Zambonl (It.) op 1 min. 32 sec.; 3. Anquetil (Fr.) op 1 min. 57 sec.; 4. Van Looy (Belg.) op 2 min. 57 sec.; 5. Ronchini (It.) op 4 min. 14 sec.; 6. Poblet (Sp.) op 4 min. 15 sec. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Honkbalbond heeft de Cana dees Ed Zukiwsky als trainer en coach i gecontracteerd, voorlopig met een j proeftijd van een maand. Reeds van avond zal Zukiwsky zjjn werkzaamhe den als trainer van de Nederlandse tophonkballers te Haarlem beginnen. Hij treedt als zodanig in de plaats van Martin Jole. De thans 29-jarige Zukiwsky is in ons land geen onbekende, want op ver zoek van mr. Bierenbroodspot kwam h(j enkele jaren geleden naar ons land om als ijshockeyspeler te trachten de tjshockeysport in Nederland op hoger peil te brengen. Naast de thans aan gegane verbintenis blijft de KNHB be zig te trachten een Amerikaanse coach voor langere tijd naar ons land te la ten komen. Bovendien zal op kosten van Amerika de Amerikaanse honk baltrainer Glenn Martin in het na jaar een maand naar ons land komen. De wereldkampioen der amateurs achtervolging, Norman Sheil is door de Britse wielerunie aangewezen voor de wereldkampioenschappen in Amster dam. Tevens wordt Michael Gambriil naar de achtervolging der amateurs afgevaardigd. Eerder dit jaar heeft Sheil verklaard dat hij niet voornemens was aan de wereldkampioenschappen deel te nemen. Hij zei toen, dat hy genoeg had van de achtervolging en erkend wilde worden als een „echte" wielrenner. In het zwembad Heiligeweg te Am sterdam heeft de nieuwe Europese en Nederlandse recordhoudster Rini Dob ber een nieuw Nederlands record ge vestigd op de 200 meter rugslag. Zy maakte de töd van 2.34,2. Het oude record stond sedert 2 april 1950 op naam van Geertje Wielema met 2.35.3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9